Συγγνώμη... έκανα λάθος!!

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Παλιότερα θα έλεγα ότι συγχωρώ πολύ εύκολα. Ένα πράγμα δεν κατάφερα ποτέ, να ξεχάσω! Τους θαυμάζω όσους μπορούν και συνεχίζουν σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα. Πλέον ακόμα και για να συγχωρέσω κάποιον πρέπει να παλέψω πολύ μέσα μου. Δεν πρόκειται να ξεχάσω και πιέζω τον εαυτό μου να θυμάται για να μην ξανασυμβεί το ίδιο.Να μην έχω καμία προσδοκία από κανέναν ώστε να αποφύγουμε άσχημες καταλήξεις. Αυτομάτως γίνομαι πολύ ψυχρή μόλις σπάσει αυτό το κάτι μέσα μου και είναι εμφανής ότι καμία συγγνώμη δεν μπορεί να το διορθώσει. Σε άλλες περιπτώσεις απλά θέλω τον χρόνο μου και μετά κάπως φτιάχνουν τα πράγματα.Τίποτα όμως δεν θα είναι όπως πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Καλό είναι να προσέχεις ούτως ώστε να μην επαναλάβεις δεύτερη φορά το λάθος σου. Όλοι μας κάνουμε και πρόκειται να κάνουμε κάποια [χοντρή αμελητέα δεν έχει σημασία τί] μαλακία στη ζωή μας και αυτό βρίσκεται μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Το "φιλότιμο" πιστεύω χάνεται από τη στιγμή που χέστηκες για τις συνέπειες των πράξεών σου στους άλλους και κάνεις του κεφαλιού σου όλη την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
παντα ζητω συγνωμη για το παραμικρο λαθος και το εννοω μεσα απο την ψυχη μου.Αυτο ειναι το πιο σημαντικο πλεονεκτημα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DevvisSp

Νεοφερμένος

Ο DevvisSp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επειδη κανεις μας δεν ειναι τελειος (ο συγγραφεας του παρον ποστ εξαιρειται) καλο θα 'ταν να βαζουμε λιγο νερο στο κρασι μας. Διοτι ο τροχος γυριζει και αυτα που κραζουμε τα κανουμε, επειδη αυτη ειναι η ζωη, μια κυνικη και σαρκαστικη μπιτς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Πόσο εύκολα λέτε συγγνώμη? Ειναι κάτι απλο και το έχετε κάνει συνήθεια στίο ζωή σας η το θεωρείτε κάτι περίπλοκο και σημαντικό, και το λέτε μόνο σε "εξαιρετικές" περιπτώσεις? Ακούω ανθρώπους που λένε ότι ειναι ταπεινωτικά να ζητάς συγγνώμη δημόσια, και άλλους που λένε ότι από τότε που βγήκε το συγγνώμη χάθηκε το φιλότιμο. Η δικη σας άποψη ποια ειναι? Και τέλος, το έχετε πει ποτε από "υποχρέωση", για "τυπικόυς" λόγους?

Και τωρα που σας βομβαρδισα με ερωτήσεις μπορείτε να ξεκινήσετε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ζητάω συγγνώμη συχνά.....Ελάχιστες φορές δεν ζητάω,είτε επειδή έχω άδικο,είτε επειδή δεν χρειάζεται,διότι του άξιζε του άλλου αυτό που του έκανα...

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΥΠΙΚΟΥςΣ ΛΟΓΟΥΣ!!!!!!ούτε όταν ήμουν μικρή!σε τέτοιες μόνο περιπτώσεις,το να ζητάς συγγνώμη είναι εξευτελιστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Όποτε πιστεύω ότι έσφαλα ή αδίκησα κάποιον σε κάτι περισσότερο ή λιγότερο σημαντικό.Προσπαθώ αυτή η συγγνώμη να είναι έμπρακτη και να μην επαναλάβω το ίδιο σφάλμα, επειδή αν μένει στα λόγια δεν μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ένα άτομο έχει κάνει λάθος, όμως εσύ του δίνεις μία δεύτερη ευκαιρία. Αυτό το άτομο όμως, δεν την αξιοποιεί, και δεν παραδέχεται για κανέναν λόγο πως έσφαλε. Τότε τι κάνεις; Αφήνεις αυτόν τον άνθρωπο στην μικροψυχία του και πας παρακάτω, ή βάζεις μία παύση σε όλο αυτό, αφού καταλαβαίνεις πως αυτό είναι ένα ελάττωμα του ατόμου αυτού και δεν αλλάζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.

8:18
Που είσαι ρε Αλέκα;;
Έτσι θέλουν μερικοί:P:whistle:
Συγχωρώ αλλά δεν ξεχνώ:clapup::clapup::clapup:
ΘΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
σε ενα ατομο ωφειλω μια τεραστια συγγνωμη στηΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ συγγνωμη αν εχω πει ποτε κατι κακο και σε πληγωσα σαγαπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παλιότερα θα έλεγα ότι συγχωρώ πολύ εύκολα. Ένα πράγμα δεν κατάφερα ποτέ, να ξεχάσω! Τους θαυμάζω όσους μπορούν και συνεχίζουν σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα. Πλέον ακόμα και για να συγχωρέσω κάποιον πρέπει να παλέψω πολύ μέσα μου. Δεν πρόκειται να ξεχάσω και πιέζω τον εαυτό μου να θυμάται για να μην ξανασυμβεί το ίδιο.Να μην έχω καμία προσδοκία από κανέναν ώστε να αποφύγουμε άσχημες καταλήξεις. Αυτομάτως γίνομαι πολύ ψυχρή μόλις σπάσει αυτό το κάτι μέσα μου και είναι εμφανής ότι καμία συγγνώμη δεν μπορεί να το διορθώσει. Σε άλλες περιπτώσεις απλά θέλω τον χρόνο μου και μετά κάπως φτιάχνουν τα πράγματα.Τίποτα όμως δεν θα είναι όπως πριν...

Κανενας δεν συγχωρεί ευκολα, ότι κι αν λένε. Αλλα προσεξε, το ότι συνεχίζεις να μιλάς με κάποιον δεν σημαίνει ότι τον εχεις συγχωρέσει. Τρανό παράδειγμα οι φίλες μου, που μου έχουν κάνει ΤΟΟΣΑ πραγματα. Με εχουν κανει να κλάψω απειρες φορές, με εχουν εξευτελισει τελείως, με έχουν κάνει να νιώσω ντροπή και τύψεις για αυτο που είμαι, για τις προσωπικές επιλογές μου, για την ζωή μου. Με εχουν κάνει να θέλω να πεθάνω πολλές φορές, με εχουνε πληγωσει όσο κανείς άλλος. Και για όλα αυτά δεν έχω ακούσει ποτέ συγγνώμη. Αλλα ακομα είναι φιλες μου. Αυτο δεν σημαινει ότι τις έχω συγχωρέσει. Κάποια πράγματα απλά δεν συγχωρούνται ποτε. Μαθαίνεις να ζεις με αυτά. Εγω εχω μαθει να ζω ξερονταςότι μπορει απο στιγμη σε στιγμη να μου γυρισουν την πλάτη, να με θαψουν, να κανουν κατι πισω απο την πλατη μου. Απλα δεν τους εχω πιά καθόλου εμπιστοσύνη, πώς να το κάνουμε... Αλλά συνεχίζουν να είναι φιλες μου, και δεν μετανιώνω γιαυτό. Μην ξεχνάς, μην συγχωρείς, αλλά μην διαγραφεις ατομα έτσι απλά απο την ζωή σου... Μερικές φορές μπορεί να βρισκονται εκει για κάποιο λόγο, ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ λογο... Αυτά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οταν κανω λαθη, ζητω συγνωμη και προσπαθω να μην κανω το ιδιο ξανα. Σε οτι αφορα τα λαθη των αλλων προς εμενα, δυστυχως δεν ξεχνω ευκολα. Προτιμω να απομακρυνομαι τελικα και με την παροδο του χρονου να προσπερνω.

Το ζητημα ομως που θελω να θιξω ομωσ ειναι αλλο. Εγω ειμαι πχ πολυ αυστηρη με τον εαυτο μου και σας ρωτω μεχρι ποσο αυστηροι πρεπει να ειμαστε με τον εαυτο
μας τελικα και ποσο θα επιτρεπουμε στον εαυτο μας να πληρωνει ενα λαθος δικο μας; Μηπως τελικα το να ειμαστε παρα πολυ αυστηροι με τον εαυτο μας οταν εχουμε κανει εμεισ το λαθοσ, ειναι κι αυτο ενα ακομα λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εγω παλι ειμαι απο τους τυπους που θεωρουν το Συγνωμη ως κατι μεγαλο, το επιζητω απο τους αλλους, σε πραγματικες καταστασεις δυσκολευομαι να μετανιωσω πραγματα ωστε να καταλειξω σε αυτο και τελικως πιανω τον εαυτο μου να το λεει πανευκολα σε ανουσιες περιστασεις, οπως το να πατησω καποιον κατα λαθος ή να αργησω εσκεμενα σε ραντεβου.

Αλλα δε βαριεσαι, θελω ο αλλος να μετανιωνει για τα λαθη του, να μου λεει συγνωμη και εγω να εχω την ευχερια να κρινω εαν το συγνωμη του ειναι αληθινο, λες και ξερω πως ειναι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αν ξέρω ότι φταίω και έχω κάνει μαλακία ναι ζητάω συγγνώμη και προσπαθώ να μην το επαναλάβω. Ως δυσκολεύομαι να συγχωρήσω άτομα που με έχουν φερθεί άσχημα. Δηλαδή οκ δεν το σκέφτομαι συνέχεια απλά το θυμάμαι και δεν μπορώ να φερθώ σα να μην έγινε τίποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δυστυχώς όσο κι αν προσπαθώ να είμαι εντάξει σε όλα -χωρίς να το θέλω- κάποιες φορές κάνω και τα λάθη μου.έτσι, αφενός ζητάω συγνώμη όταν φταίω αφετέρου παραδέχομαι ευθύτατα το λάθος μου και δεν το επαναλαμβάνω. Ο καθένας καταλαβαίνει πότε είναι ειλικρινές το συγνώμη και πότε όχι.
Επίσης, συγχωρώ τους ανθρώπους γιατί θεωρώ ότι κανείς δεν είναι αλάνθαστος. Ακόμα και να μου φερθεί κάποιος πολύ άσχημα (δυστυχώς έχει τύχει αυτό κι από φίλη μου, με έβρισε γιατί της είπα ότι δεν είχα χρόνο -πραγματικά δεν είχα- να σκανάρω ένα βιβλίο που μου ζήτησε για μια εργασία μας και της το άφησα σε ένα βιβλιοπωλείο που πηγαίνω συχνα, για να το δανειστεί. Και πάλι έκανα την εξυπηρέτηση αφήνοντας το βιβλίο σε ένα προσβάσιμο μέρος για να φωτοτυπήσει ό,τι χρειάζεται , αλλά το ήθελε και στο πιάτο η κυρία:eek: Δεν σας κρύβω ότι θύμωσα αρχικά με την αντίδρασή της και έκλαψα, γιατί την είχα βοηθήσει πάρα πολλές φορές και ένιωσα ότι τα πετάει όλα στα σκουπίδια. Διαχειρίστηκα όμως το θυμό μου, τη συγχώρεσα και κατάλαβε κι εκείνη το λάθος της και έχει βελτιωθεί από τότε. Φάνηκε λοιπόν αντάξια της ευκαιρίας που της έδωσα. Δέχομαι βέβαια ότι σε όλα υπάρχει και αντίλογος και άλλοι άνθρωποι μπορεί να έχουν διαφορετικές εμπειρίες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ότι συγχωρώ εύκολα αλλά ούτε λέω για ψιλού πήδημα συγγνώμες. Όμως ξεπερνάω πολύ γρήγορα μια άσχημη κατάσταση διότι δεν μ' αρέσει να φθείρομαι κάνοντας ζημιά στον εαυτό μου με άλλου είδους συνέπειες μετά. Θεωρώ ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να αναλώνομαι σε εκνευρισμούς άνευ ουσίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μπα δεν μου λεει κατι μια συγγνώμη... καλό θα ήταν να προσέχουμε ώστε μην εχουμε φτασει στο σημείο να ζηταμε συγγνώμη, γιατι στη σημερινή εποχή εχει γίνει λίγο σαν ψωμοτύρι και έχει χασει την αξία της η λέξη!

Και νομίζω οτι ο ανθρωπος μπορει να συγχωρει χωρις να χρειαζεται να ακούσει ή να προφερει αυτή τη λέξη ...και να το δείξι με πράξεις... γιατι μενουμε συνηθως στα ωλόγια και πιστευουμε ότι "καθαρίσαμε":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.


Και νομίζω οτι ο ανθρωπος μπορει να συγχωρει χωρις να χρειαζεται να ακούσει ή να προφερει αυτή τη λέξη ...και να το δείξι με πράξεις... γιατι μενουμε συνηθως στα ωλόγια και πιστευουμε ότι "καθαρίσαμε":P

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν μπορεί να μην κάνουμε λάθος. Είναι φύσει αδύνατο. Η μαγκιά όμως είναι όχι μόνο να ζητάς συγνώμη, αλλά και να επανορθώνεις το λάθος και κυρίως να μην το επαναλαμβάνεις. Εννοείται βέβαια ότι συγχωρώ, γιατί αντιλαμβάνομαι ότι τα λάθη είναι ανθρώπινα και γενικώς δίνω ευκαιρίες στους ανθρώπους, γιατί φυσικά κι εγώ κάνω λάθη, χωρίς βέβαια να έχω κακή πρόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Πάντα να ζητάς συγνώμη επειδή ξέρεις και νιώθεις ότι έφταιξες..και όχι επειδή ΄΄πρέπει΄΄ ή το απαίτησε κάποιος.
Με βάση τον παραπάνω κανόνα,αν ζητάς συχνά συγνώμη τότε κάνεις πολλές μαλακίες και πρέπει να το διορθώσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
To χειρότερο είναι να βλέπεις μεγάλους ανθρώπους, ενήλικες, να συμπεριφέρονται τόσο ανώριμα, χειρότερα και από μικρά παιδιά, γενικώς στην καθημερινότητά τους και να μην έχουν μάθει ότι υπάρχει σε αυτό το ρημάδι το λεξικό της ελληνικής και όχι μόνο η λέξη συγγνώμη...προσωπικά οι άνθρωποι αυτοί είναι κενοί..δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε τις βλακείες και τα λάθη μας και να το λέμε..είναι ωραίο όταν ξέρεις πως φταις να ρίχνεις τον εγωισμό σου και να ζητάς συγγνώμη! Αρκεί να το χεις καταλάβει βέβαια γιατί πολλοί είναι και αυτοί που περνιούνται για αλάνθαστοι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top