Απορίες σχετικά με την αναβάθμιση του υπολογιστή σας

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Valder κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ!

Δώσε μου λίγο χρόνο να δω τι τροφοδοτικό έχω και θα απαντήσω μόλις έχω νέα...

Κάπου στα 300-330 ευρά θέλω να κινηθώ. Περισσότερα δε δίνω διότι έρχεται και καλοκαιράκι και θέλω να πάω διακοπές. :P

Και πάλι ευχαριστώ και θα επανέλθω σύντομα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Asus
P5KC (S775, DDR2/3 ,P35)
Μητρικούλα στα 103 Ευρώ (ΠΑΝΤΑ βάζουμε χρήμα στη μητρική, θα δείς γιατί το λέω):D

Μνήμες αυτές που λέει ο Fandago. Για την περίσταση είναι ότι πρέπει! 39 Ευρώ λοιπόν!:D

Επεξεργαστής (Ιντέλ σηκώνει αυτή η μητρική). Intel
Core 2 Duo 4500 (s775/2,20GHz) Tray --- 90 Ευρώ

Γραφικών ότι είπε ο Fandago (ΜΕ ΔΙΣΤΑΓΜΟ, θα σου πω γιατί). Την έχω κι εγώ (αλλά από την Twintech) και είναι απλά κορυφή!:D Ο μόνος σοβαρός μου δισταγμός είναι στο ότι δεν ξέρουμε αν τη σηκώνει το τροφοδοτικό σου (Είναι έστω 500Watt???) και ότι ίσως να τρώει bottleneck από τον επεξεργαστή (σχεδόν απίθανο, απλά το αναφέρω, να μην παίρνεις δηλαδή όλη την απόδοσή της επειδή δε θα μπορεί να ακολουθήσει η CPU)

Αν έχεις μικρό τροφοδοτικό χτύπα αυτήν ΑΤΙ Χ1950GT στα 90 ευρώ και κάνεις τη δουλειά σου πολύ καλά (απλά είσαι πιό πίσω στην εξέλιξη. Η 8800 είναι μια γενιά πίσω από τις σημερινές και η 1950 είναι μιάμιση με δύο), απλά ξεχνάς τα High settings

Τροφοδοτικό όμως πες!:worry: Είμαι απλά κάθετος, trust me η εμπειρία μιλάει (και καπνίζει ένα Καρέλια μαζί!:P)


Το σύνολο ξεφεύγει στα 320 Ευρώ (και ένα ψυκτράκι για τη CPU τσίμπα, μη το ξεχάσεις να στο βάλουν ή βρες τον επεξεργαστή BOX που το χει από τη μάνα του επάνω)


ΑΛΛΑ:

Με τη μητρική που σου έβαλα, είσαι ΠΛΗΡΩΣ αναβαθμίσιμος σε νέους Pennryn στο μέλλον. Βάζεις και σε eSata τον δίσκο σου τον ένα και είσαι τζιτζί (θέλει κουτάκι) και με τον επεξεργαστή έχεις τη διπλάσια Cache, είναι Ιντελ ΑΡΑ ΟΧΙ ψησταριά όπως οι AMD και είναι και πιό νέας γενιάς.


Τα 300 ευρώ μας περιορίζουν πολύ όμως και αν όντως δε μπορείς να ξεφύγεις ΟΥΤΕ Ευρώ και αν είσαι τόσο παιχνιδάς αλλά και το κυριότερο ΑΝ έχεις ισχυρό τροφοδοτικό, πάρε το σύστημα του Fandago. Είναι καλό, απλά με ξυνίζει πολύ η φθηνή μητρική και η έλλειψη σοβαρής επεκτασιμότητας!:)

Οπότε έχεις ένα σύστημα με:
Asus
P5KC (S775, DDR2/3 ,P35)
Μητρικούλα στα 103 Ευρώ
Core 2 Duo 4500 (s775/2,20GHz) Tray --- 90 Ευρώ (χωρίς ψύκτρα δηλαδή +~20?)
ΑΤΙ Χ1950GT στα 90 ευρώ (αν όχι την 8800 που κάνει 145,00 ? με 256MB παραπάνω)
Μνήμες αυτές που λέει ο Fandago. Για την περίσταση είναι ότι πρέπει! 39 Ευρώ λοιπόν!

Σύνολο 342? (αν έπαιρνε την 8800GT θα πήγαινε 397?)

Επίσης θέλει πάλι κουτάκι για να κάνει εξωτερικό τον σκληρό του, συν το πρόβλημα ότι έχει πάλι μόνο μία θέση για καλωδιοταινία. Που θα βάλει τους σκληρούς; ;)

Απ' ότι έχω καταλάβει ο borat θέλει ένα σύστημα το οποίο θα παίζει τα σημερινά παιχνίδια και το οποίο θα το έχει για μεγάλο διάστημα, άρα δεν νομίζω σε ένα χρόνο να κάνει αναβάθμιση. Ακόμα και σε 2 χρόνια να θέλει να κάνει αναβάθμιση, θα έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα πιθανότατα που θα τα αγοράσει πάλι όλα από την αρχή. Γιαυτό ακριβώς δεν υπολόγισα καθόλου την μελλοντική αναβάθμιση και έμεινα σε μία μητρική που τον καλύπτει, έναν επεξεργαστή που τον υπερκαλύπτει (δεν νομίζω να κάνει overclocking για να τον ενδιαφέρει η υπερθέρμανση) και μια κάρτα γραφικών που τα σπάει ;)

Σίγουρα όμως αν μας πει ότι έχει 300άρι τροφοδοτικό θα έχουμε πρόβλημα με ότι σύστημα και να του προτείνουμε. Το σύστημα που του προτείνω έχει κατανάλωση ~280Watt, οπότε αν έχει τροφοδοτικό 350άρι είναι καλυμμένος. :)


edit: άρα έχεις ένα σύστημα που:
- προβλέπει μελλοντική αναβάθμιση ενώ μάλλον δεν θα την κάνει
- λίγο καλύτερο επεξεργαστή που δεν θα τον καταλάβει στα παιχνίδια
- πολύ χειρότερη κάρτα γραφικών
- χωρίς να μπορεί να χρησιμοποιήσει τους δίσκους του
- σε ακριβότερο σύνολο
:)

edit 2: βάζω εδώ το σύστημα, να μην το ψάχνω στα παλιά posts:

Asus M2N (sAM2, DDR2, NF430)
53,80 ? [είπαμε δεν μας κάνει αν θέλεις να κρατήσεις τους σκληρούς σου]

Asrock Alive Dual (AM2 + DR2, AGP + PCI) 69,00 ? [οπότε βάζουμε αυτήν αναγκαστικά]
AMD Athlon 64 X2 (sAM2) 4800 (2.4GHz, 2x512KB) 65,00 ?
TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800MHz Elite 39,00 ?
Sparkle 8800 GT 512MB 145,00 ?

Σύνολο 302,8? [με την παλιά μητρική] 318? με την νέα αν κρατήσεις τους σκληρούς σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Aναβάθμιση αποκλείεται να κάνω σε ένα χρόνο, πες 4 να είσαι μέσα...



Δείτε ξανά τι επεξεργαστή έχω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν διάβασα όλο το θέμα, αλλά από τι είδα θέλεις να κάνεις μια μικρή αναβάθμιση.

Θα σου πρότεινα να πάρεις δίσκο με 10.000rpm. Προσωπικά, ειδικά σε Vista, είδα πολύ μεγάλη διαφορά και στο boot και γενικά στην λειτουργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Επίσης θέλει πάλι κουτάκι για να κάνει εξωτερικό τον σκληρό του, συν το πρόβλημα ότι έχει πάλι μόνο μία θέση για καλωδιοταινία. Που θα βάλει τους σκληρούς; ;)

Είπα σε μια πολύ όμορφη παρένθεση πως θέλει κουτάκι!:)

Απ' ότι έχω καταλάβει ο borat θέλει ένα σύστημα το οποίο θα παίζει τα σημερινά παιχνίδια και το οποίο θα το έχει για μεγάλο διάστημα, άρα δεν νομίζω σε ένα χρόνο να κάνει αναβάθμιση.

Όφειλα να κάνω μια τέτοια πρόβλεψη σε περίπτωση που τη χρειαζόταν. Το ότι εκ των υστέρων μάθαμε ότι ο μποράτ δεν θα την χρειαστεί, δεν ακυρώνει την πρότασή μου αλλά δυσκολεύει και τις 2 προτάσεις μας. Είναι αδιανόητο να θες κορυφαίο υπολογιστή για αντοχές 4-ετίας και να δώσεις μόνο 300 ευρώ.

Μποράτ για σένα το λέω το τελευταίο, ειλικρινά πρέπει να ξέρεις τι δίνεις και τι παίρνεις τώρα. Για αξιοπρεπή 4 χρόνια θες 800 Ευρώ.:)

έμεινα σε μία μητρική που τον καλύπτει

Νομίζω είναι περιττό να εξηγήσω τι εστί μητρική και γιατί πρέπει να επενδύουμε σε αυτή. Μητρική υπόψην δεν είναι μόνο οι 3 υποδοχές για φλασάκια USB ή για δίσκους, είναι το chipset, είναι πάρα πολλά και παίζουν απίστευτο ρόλο στην απόδοση.

έναν επεξεργαστή που τον υπερκαλύπτει (δεν νομίζω να κάνει overclocking για να τον ενδιαφέρει η υπερθέρμανση) και μια κάρτα γραφικών που τα σπάει ;)

Τι overclocking να κάνεις με τη σόμπα τον amd ρε Φαντάγκο; Θες να ανοίξω τώρα και το 2ο πισί μου που έχει amd για να δούμε χωρίς φόρτο πόσο αρπάζει σε σύγκριση με πλήρη φόρτο του (3ου πισί) Intel Pentium 2 μου; Όχι του Quad core, εγώ στο κάνω πιό ενδιαφέρον να βάλω τον παλιότερο Pentium 2! 30 βαθμοί ΚΑΙ ΟΙ 2 Intel και 50άρα ο AMD.

Υπολογιστή είπαμε να πάρει, όχι μηχάνημα που να βαρυγκομά, εκτός κι αν ήταν τρελά αναγκασμένος να μείνει ακριβώς στα 300 Ευρώ, που δεν είναι.

Για την κάρτα γραφικών μίλησα. Θα δω πρώτα τροφοδοτικό και μετά θα μιλήσω. Προτιμώ να είμαι υπομονετικός και να του πω κάτι σωστό, παρά βιαστικός για να του κάνω εντύπωση ότι του έβαλα την σούπερ κάρτα και στο τέλος να μη μπορεί να την χαρεί.

Σίγουρα όμως αν μας πει ότι έχει 300άρι τροφοδοτικό θα έχουμε πρόβλημα με ότι σύστημα και να του προτείνουμε.

Απ' τα πρώτα που ρωτάει κανείς!:)

Το σύστημα που του προτείνω έχει κατανάλωση ~280Watt, οπότε αν έχει τροφοδοτικό 350άρι είναι καλυμμένος. :)

Εδώ να σου απαντήσει κάποιο άλλο παιδί. Εγώ έχασα κάθε διάθεση, να με συμπαθάτε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ψυχραιμία και πάμε όλοι μαζί δυνατά και ζωηρά για να χτίσουμε ένα καλό πισάκι στο μποράτι σας! :)

Να ρωτήσω κάτι άλλο, έτσι όπως είναι το pc μου, άμα πάω και κοτσάρω έναν επεξεργαστή σαν αυτούς που μου γράφεται παραπάνω θα έχω πρόβλημα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Ψυχραιμία και πάμε όλοι μαζί δυνατά και ζωηρά για να χτίσουμε ένα καλό πισάκι στο μποράτι σας! :)

Να ρωτήσω κάτι άλλο, έτσι όπως είναι το pc μου, άμα πάω και κοτσάρω έναν επεξεργαστή σαν αυτούς που μου γράφεται παραπάνω θα έχω πρόβλημα;:hmm:

Ναι ρε αγορίνα μου!!!!!! ΝΑΙ!!!:D Ολα για το Μποράτι!!!:clapup:

Όχι δεν θα κάνει ο επεξεργαστής ο καινούριος στην παλιά τη μητρική του Pentium 3. Εκείνη η υποδοχή της μητρικής ήταν διαφορετική (Socket 1 ή 370) ενώ οι τωρινές είναι 775 για τους Ιντελ και ΑΜ2+ για τους AMD!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πάλι καλά, διότι προχθές ετοιμαζόμουν να αγοράσω ένα από το cosmodata αλλά κάτι μέσα μου μου είπε να μη το κάνω!

Πέρα απο τη πλάκα, το pc μου βαστάει καλά, άσχετα που έχει τόσο παλία στοιχεία και πέραν του ότι εδώ και 2 χρόνια παίζει να έχει κλείσει μόνο 50 ώρες...

Γαιδούρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Πάλι καλά, διότι προχθές ετοιμαζόμουν να αγοράσω ένα από το cosmodata αλλά κάτι μέσα μου μου είπε να μη το κάνω!

Πέρα απο τη πλάκα, το pc μου βαστάει καλά, άσχετα που έχει τόσο παλία στοιχεία και πέραν του ότι εδώ και 2 χρόνια παίζει να έχει κλείσει μόνο 50 ώρες...

Γαιδούρι...

Ρε συ, εγώ θα σου κάνω και μια άλλη πρόταση. Γιατί δε του ρίχνεις μια διανομή Linux μέσα; Θα πηγαίνει σφαίρα. Μόνο παιχνίδια δεν θα παίζει. Πάρε κονσόλα για παιχνίδια με τα 300 ευρώ!:)

ΥΓ: Τουλάχιστον αφού αλλάζεις μητρική και γενικά όλα τα σωθικά και θα φάει που θα φάει γι αυτό το λόγο φορμάτ ο σκληρός με τα Windows, αν ήμουν στη θέση σου θα το δοκίμαζα το Linux έστω μέχρι την αναβάθμιση!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πήγα σε κάποια φάση να βάλω Ubuntu αλλά δε τα κατάφερα με το modem που είναι usb!
Το έχω σκεφτεί και αυτό και πίστεψε με αν μου ήταν εύκολο θα το επέλεγα...

Έχω knoppix 5.1 σε live cd αλλά δε το χαίρομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Πήγα σε κάποια φάση να βάλω Ubuntu αλλά δε τα κατάφερα με το modem που είναι usb!
Το έχω σκεφτεί και αυτό και πίστεψε με αν μου ήταν εύκολο θα το επέλεγα...

Έχω knoppix 5.1 σε live cd αλλά δε το χαίρομαι...

Γμτ πρώτη επαφή και δεν σου έκατσε καλά. Κρίμα. Εγώ τώρα το Πάσχα θα πάω να στήσω Ubuntu σε έναν φίλο που θέλει να μπεί στον κόσμο του Linux. Εντάξει, εγώ βλαστημάω όταν ακούω Ubuntu, για διάφορους λόγους, αλλά αρχάριος είναι και αυτό του αρέσει απ' ότι είδε. Άσχετα με το ότι εγώ έχω άλλες διανομές (πιό "της κονσόλας"), θα τον βοηθήσω τον άνθρωπο μετα χαράς. Κι όταν θέλει να εμβαθύνει, θα του ρίξω μια κονσολάτη να γουστάρει! :hehe:

Αν ποτέ πάρεις μόντεμ με σύνδεση Ethernet, ξαναδώστου μια ευκαιρία πάντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αν ποτέ πάρεις μόντεμ με σύνδεση Ethernet, ξαναδώστου μια ευκαιρία πάντως!:)

Aυτό είναι σίγουρο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamoulis

Νεοφερμένος

Ο Adamoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
είμαι άσχετος από αυτά τα θέματα αν ξέρει κανείς μπορώ να αναβαθμίσω ένα lapton
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Επειδή δεν είναι τόσο ξεκάθαρο όπως το έθεσες. Θέλεις βοήθεια για να αναβαθμίσεις ένα laptop;

Καταρχήν να πω ότι αν είσαι μέσα στην εγγύηση, ΔΕΝ πρέπει να το κάνεις μόνος σου, γιατί με του που ανοίξεις το κουτί, αμέσως ακυρώνεται η εγγύηση.

Γενικότερα αυτό που αναβαθμίζεται πιο εύκολα σε ένα laptop είναι ο σκληρός και οι μνήμες του. Συνήθως η κάρτα γραφικών είναι ενσωματωμένη και η μητρική δεν έχει νόημα να αναβαθμιστεί (καλύτερα να πάρεις καινούριο). Τώρα για τον επεξεργαστή, είναι θέμα του τι μητρική έχεις. :)

Οπότε πρέπει να μας πεις ποιο laptop θέλεις να αναβαθμίσεις και τι αναβάθμιση θέλεις να κάνεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Για πάμε άλλη μία από multirama αυτή τη φορά:

μητρική
επεξεργαστής
κάρτα γραφικών
κάρτα ήχου
σκληρός δίσκος.

Καλά είναι; Νομίζω πως ταιριάζουν όλα.

Ευχαριστώ θερμά όποιον βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Για πάμε άλλη μία από multirama αυτή τη φορά:

μητρική
επεξεργαστής
κάρτα γραφικών
κάρτα ήχου
σκληρός δίσκος.

Καλά είναι; Νομίζω πως ταιριάζουν όλα.

Ευχαριστώ θερμά όποιον βοηθήσει.


Μητρική, Επεξεργαστής, δίσκος ΟΚ. ΔΕΝ παίρνεις την κάρτα ήχου (έχει 8-κάναλη επάνω η μητρική) και σαφώς βάζεις πλώρη για μια καλύτερη κάρτα γραφικών (εκτός κι αν θες αυτή προσωρινά μέχρι να μαζέψεις σ΄ ένα χρόνο χρήμα για μια καλή)

Μνήμες δε θα βάλεις;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όχι, μνήμη δε θα βάλω, θα θυμάμαι εγώ τα βασικά. :bleh:
Θα βάλω πρόεδρε 2giga.

Δεν είναι καλή η κάρτα γραφικών; Δε θα παίζει εντάξει τα σχετικά σύγχρονα παιχνίδια;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν τα κοίταξα εξονυχιστικά αλλά νομίζω ότι ξεφεύγεις από το budget που μας είχες πει :)

Επίσης, υπάρχει καλύτερος δίσκος σε φθηνότερη τιμή:
ή ακόμα καλύτερα αυτόν
Western Digital 320GB (7200 Rpm, 16 MB Cache, SATA 2) 59,00? (από internet, αλλιώς 69,00?)
Διπλάσια cache φθηνότερη τιμή μέσω internet, αλλά και χωρίς αυτό έχει διπλάσια cache! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Όχι, μνήμη δε θα βάλω, θα θυμάμαι εγώ τα βασικά. :bleh:
Θα βάλω πρόεδρε 2giga.

Δεν είναι καλή η κάρτα γραφικών; Δε θα παίζει εντάξει τα σχετικά σύγχρονα παιχνίδια;:hmm:

Its performance in gaming benchmarks aren't outstanding. Although it will play games, don't expect anything spectacular. For instance, in Half-Life 2, a DirectX 9 (DX9) game using the maximum resolution of our Samsung SyncMaster 245B monitor, 1920x1200 and the maximum quality settings, we only got 27fps (frames per second). This is still mildly playable, but a simple drop in quality would increase performance.

Newer, DirectX 10 (DX10) games like Lost Planet: Extreme Condition were less promising. Using the default settings, which are mostly comprised of low to medium quality settings at a resolution of 1280x1024, it only averaged 8.9fps. In 3DMark 2006 it scored a measly 1816, not a very high score at all.

Source: https://www.pcworld.idg.com.au/index.php/taxid;2136212627;pid;4906;pt;1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Aυτά:

https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1096230
https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=860875
https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=986917
https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=973874

είναι συμβατά μεταξύ τους;



Ρωτάω διότι ετοιμάζομαι για αναβάθμιση και δε ξέρω πως να κινηθώ...:hmm:




Σε αυτή τη φάση είναι τώρα το χρέπι μου:



H μιτρικη που επελεξες δεν ειναι συμβατη με τον επεξεργαστη.Επισης σου προτεινω να βαλεις Nvidia και οχι ATI η Nvidia ειναι καλυτερη.

Για πάμε άλλη μία από multirama αυτή τη φορά:

μητρική
επεξεργαστής
κάρτα γραφικών
κάρτα ήχου
σκληρός δίσκος.

Καλά είναι; Νομίζω πως ταιριάζουν όλα.

Ευχαριστώ θερμά όποιον βοηθήσει.
Αλλαξε σκληρο βαλε παλι της ιδιας εταιριας αλλα με cache 16mb και οχι 8mb.Με τα 16 mb ο δισκος ειναι ταχυτερος στην αναγνωση και εγγραφη δεδομενων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top