Κάστρα που έχουμε επισκεφθεί και μας άρεσαν

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
(Δεν ήξερα ακριβώς σε ποια κατηγορία ταίριαζε το συγκεκριμένο θέμα και το έβαλα στα διάφορα)

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, μου άρεσε πολύ σε κάθε τόπο που πήγαινα να επισκέπτομαι τα κάστρα. Σε αντίθεση με τα αρχαία μνημεία, τα οποία στην πλειονότητά τους έχουν μείνει ερείπια, πολλά μεσαιωνικά κάστρα διατηρούνται σε πολύ καλή κατάσταση και πιο ζωντανεύουν τη μεσαιωνική ιστορία μπροστά στα μάτια του επισκέπτη. Βυζαντινά, Ενετικά, Οθωμανικά, Φράγκικα, καλούν τον επισκέπτη να εξερευνήσει τις κρυφές γωνιές τους, να νιώσει το φόβο βλέποντας τα σκοτεινά μπουντρούμια, να νιώσει έστω και για λίγο τη φωτιά της μάχης ανεβαίνοντας στις πολεμίστρες, να νιώσει λίγο την ατμόσφαιρα αυτής της τόσο μακρινή μα τόσο οικείας εποχής. Τα κάστρα τα οποία έχω επισκεφτεί εγώ είναι τα εξής: Το κάστρο της Πάτρας και του Ρίου, το κάστρο της Πάργας (πολύ μικρός), το περίφημο "Χλεμούτσι" στο νομό Ηλείας, το κάστρο του Ηρακλείου με το λέοντα της Βενετίας να δεσπόζει στην είσοδό του (δυστυχώς δεν ήταν ανοιχτό για να ανέβουμε), το μεγάλο και υπέροχο κάστρο του Ρεθύμνου το οποίο μας πήρε 1 ώρα και κάτι να το γυρίσουμε και το κάστρο στην Καρδαμύλη. Δυστυχώς υπάρχουν πολλά σημαντικά κάστρα τα οποία δεν έχω μπορέσει ακόμα να επισκεφτώ, όπως το κάστρο στη Ναύπακτο, το Παλαμήδι και το Μπούρτζι στο Ναύπλιο, το κάστρο της Μεθώνης, το κάστρο του Παντελεήμονα στον Πλαταμώνα και τόσα άλλα. Παρακάτω, βάζω μερικές φωτογραφίες από τα κάστρα που μου έκαναν περισσότερο εντύπωση: Το κάστρο του Ρϊου με την τάφρο η οποία υπάρχει μέχρι σήμερα καθ' ότι χτισμένο μπροστά στη θάλασσα, το ενετικό κάστρο του Ηρακλείου, και το Χλεμούτσι με τη μεγάλη θέα στον Ηλειακό κάμπο.

Εσείς ποιά κάστρα έχετε επισκεφτεί; Σας έκανε κάτι εντύπωση; Εγώ αυτό που δε μπορώ να καταλάβω, είναι πώς στο κάστρο του Ηρακλείου, ενώ είχε πέσει στα χέρια των Τούρκων από το 1669, δεσπόζει ακόμα ο λέων της Βενετίας. Λογικά δε θα έπρεπε να είχαν γκρεμίσει το σύμβολο της προηγούμενης δύναμης που κατείχε το νησί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • riocastle.jpg
    riocastle.jpg
    47.8 KB · Εμφανίσεις: 229
  • 2280122622_697a7d3819.jpg
    2280122622_697a7d3819.jpg
    122.9 KB · Εμφανίσεις: 319
  • m78_7.jpg
    m78_7.jpg
    53.2 KB · Εμφανίσεις: 203
Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τα περισσότερα κάστρα που έχω πάει είναι σε νησιά και μιλάμε ουσιαστικά για ερείπια, δεν μου έχουν δημιουργήσει αίσθηση μαγείας. Θυμάμαι μου άρεσε πολύ το κάστρο στη Μονεμβασιά, αλλά ήμουν πιτσιρίκα όταν πήγα οπότε δεν έχω συγκρατήσει πολλές λεπτομέρειες. Θα ήθελα να ξαναπάω. Επίσης έχω πάει 2-3 φορές στο φημισμένο κάστρο του Εδιμβούργου, αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Τεράστιο, αλλά κάπως άδειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Κάστρο στο Ηράκλειο, Σπιναλόγγα, Επταπύργιο, το κάστρο στον Πλαταμώνα, Ιωαννίνων, Κέρκυρας( παλαιο και νέο φρούριο), κάστρο και πύργος Γλέζου στη Νάξο, ένα στις Σέρρες, στη Καβάλα .. Φέτος πήγα στο Μπούρτζι, Παλαμίδι, Καρδαμύλη, Μονεμβασιά και Μυστρά.

Ξεχωρίζω της Κέρκυρας και της Μονεμβασιάς.

Αλλά δεν έχω πάει ποτέ στο Λευκό Πύργο μέσα. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι λεμε τωρα;... Μα φυσικα της Ροδου! Το καστο μεσα στο οπιο ζω! Ενα απο τα λιγα (αν οχι μοναδικο) που κατοικιτε ακομα!


https://graphics.stanford.edu/~ngelfand/pages/summer-vacation/large/rhodes-castle.jpg
https://www.shoretechnology.com/images/Photos/RhodesCastle.jpg
https://img1.photographersdirect.com/img/14994/wm/pd1551567.jpg
https://www.villalindos.co.uk/phdi/p1.nsf/imgpages/1841_oldtown.jpg/$file/oldtown.jpg
https://www.rhodes-car-rental.com/images/rhodes/gallery/rhodes-entr-old-town.jpg
https://www.lindos-direct.gr/images/photos/rhodes1.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Να συμπληρώσω και κάποιες φωτογραφίες που έβγαλα μ' ένα φίλο μου στον "Κούλε" του Ηρακλείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P7070293.JPG
    P7070293.JPG
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 209
  • P7070289.JPG
    P7070289.JPG
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 183
  • P7070295.JPG
    P7070295.JPG
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 174
  • P7070292.JPG
    P7070292.JPG
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 189

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αλλά δεν έχω πάει ποτέ στο Λευκό Πύργο μέσα. :eek:

μη μασας, και γω δεν εχω παει ποτε στην ακροπολη, μονο ως το θησειο εχω φτασει.:redface::P

μαρεσε πολυ το καστρο της μονεμβασιας





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
είναι στο λόφο εκεί ψηλά
στα πόδια του, η θάλασσα
μια πόλη όμορφη παλιά
κάστρο σε μαγικά νερά....
αν θα μετρήσεις τα σκαλιά
χίλια δε θα τα βγάλεις
γιατί το ένα έσπασε
ένας αλογατάρης....

(ποια όμορφη πόλη έχει κάστρο σε στεριά και θάλασσα...;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moby

Νεοφερμένος

Ο Moby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η θέα απο το κάστρο της Ναυπάκτου είναι φοβερή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JellyFish

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κακόβουλο Λογισμικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Το κάστρο των ιπποτών στη παλιά πόλη της Ρόδου και το Καστέλι στον Πύργο Σαντορίνης!:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Κάστρο στο Ηράκλειο, Σπιναλόγγα, Επταπύργιο, το κάστρο στον Πλαταμώνα, Ιωαννίνων, Κέρκυρας( παλαιο και νέο φρούριο), κάστρο και πύργος Γλέζου στη Νάξο, ένα στις Σέρρες, στη Καβάλα .. Φέτος πήγα στο Μπούρτζι, Παλαμίδι, Καρδαμύλη, Μονεμβασιά και Μυστρά.

Ξεχωρίζω της Κέρκυρας και της Μονεμβασιάς.

Αλλά δεν έχω πάει ποτέ στο Λευκό Πύργο μέσα. :eek:
Playmobil εισαι μπουρου;! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Toυ Μεγάλου Μαγίστρου φυσικά.:P
'Aka της Ρόδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neo

Νεοφερμένος

Ο Πραγματικό όνομα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Περιβαλλοντολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
TO καστρο του λορδου ΒΑΙΡΩΝ στη Νορβηγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
το καστρο του εδιμβουργου!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top