Γιατί το νερό εμφανίζει φυσαλίδες μετά απο μια μέρα;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί ένα ανοιγμένο μπουκάλι νερό εμφανίζει μικρές φυσαλίδες μετά απο μία μέρα περίπου;
Σορρυ αν είναι κάτι βασικό αλλά ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τη χημεία, ειδικά τώρα που όσο περνάνε τα χρόνια ξεχνάω τελείως αυτά που κάναμε στο σχολείο.. :redface:
Είναι επικίνδυνο να το πιέις αυτό το νερό;

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως, ένα καλό βιβλίο για τέτοιες απορίες είναι το "Όσα δεν ήξερε ο Αινσταίν, επιστημονικές απαντήσεις σε καθημερινά ερωτήματα" αν κ το συγκεκριμένο δεν θυμάμαι να το είχε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οι δυο πιο πιθανες αιτιες που μπορω να σκευτο ειναι οτι:
Το νερο μετα απο λιγο αρχιζει να διασπατε με πολυ αργους ρυθμους με αποτελεσμα το οξυγωνο και το υδρογωνο να βγαινουν σε μορφη φυσαλιδων
Το οξυγονο που ειναι αναμιγμενο με το νερο ανανεωνετε αφοτου ανοιχτει ενα μπουκαλι εμφιαλομενου νερου, ετσι το νερο που φευγει βγαινει με την μορφη φυσαλιδω

Τωρα για το αν ειανι επυκινδινο.. Τοσα χρονια που πινω απο μπουκαλια δεν εχω παθει κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ οτι είναι το O2 που έχει το νερό σκέφτηκα... Αλλά γιατί να διασπάται; :hmm:
(Κάτι μου λέει οτι είναι τόσο απλό που θα κατακοκκινίσω έτσι και απαντήσει κάποιος :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το νερό είναι ζωντανός οργανισμός και οι φυσαλίδες ίσως είναι στάδιο μετάλλαξης τους (ίσως να λέω και μ@λ@κιες βέβαια!:redface:), πάντος αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν αφήσει νερό αρκετές μέρες σε ένα ποτήρι, αρχίζει και αλλάζει και στο τέλος μπορεί και να βλέπεις και μικροοργανισμούς να δημιουργούνται.
Πριν μερικά χρόνια είδα σκουλικάκια να έχουν δημιουργηθεί στο ποτήρι με τις οδοντόκρεμες στο μπάνιο, μάλλον ο συνδυασμός οδοντόκρεμας - νερού το προκάλεσε και μιλάμε ότι αυτό πρέπει να έγινε σε λιγότερο απο 2 εβδομάδες.
Εγώ michlelle αν δεν είναι φρέσκο το νερό και εδικά παγωμένο δεν το πίνω, δεν νομίζω όμως ότι μπορεί να πάθεις τίποτα αν έχει φυσαλίδες και το πιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
σωστο αυτο με τουσ μικροοργανισμουσ αλλα μονο για το νερο της βρυσης εγω πινω μονο εμφυαλωμενο κακη συνηθεια της ξενητειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οι μικροοργανισμοι δημιουργουνται σε νερο παντα, ειναι απολυτα φυσικο. Αμα δεν καταλαοθει σε 1-2 μερες αρχιζει να φενετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorenna

Νεοφερμένος

Η Lorenna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εχω την εντύπωση οτι αυτό συμβαίνει συνηθως οταν η θερμοκρασία ειναι ψηλοτερη.. (το καλοκαιρι π.χ) Λογω της ψηλης θερμοκρασίας γίνετε δάσπαση της ένωσης στα στοιχεία της και αφου είναι και τα δύο αερια εχουμε εξατμιση.. (Νομιζω.. μη σας παρω και στο λαιμό μου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Το νερό δε διασπάται στη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Αλλιώς θα ήταν πολύ εύκολο να διώξουμε το νέφος, παράγωντας συνεχώς οξυγόνο:P
έχει να κάνει με τη τάση ατμών του νερού. Το νερό με την παραμονή του στον ατμοσφαιρικό αέρα, εξατμίζεται και δημιουργούνται φυσαλίδες.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Πρόκειται για ατμοσφαιρικό άζωτο και οξυγόνο που έχουν διαλυθεί στο νερό, σε θερμοκρασία δωματίου εξέρχοντε του δυαλύματος και συγκεντρώνονται σε ατέλειες του περιεχόμενου δοχείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Το νερό του ντους στο Λονδίνο ανακυκλώνεται ανα 7 ατομα (αναλογικα).
Ασχετο, αλλα μου ρθε στο μυαλο τωρα μιας και διαβαζα τα περί νερού.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από briki:
Το νερό του ντους στο Λονδίνο ανακυκλώνεται ανα 7 ατομα (αναλογικα).
ε; δλδ; δεν το επιασα καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η διαλυτότητα του οξυγόνου στο νερό είναι πολύ μικρή. Όταν το νερό τρέχει διαλύει μέσα του μεγαλύτερη συγκέντρωση οξυγόνου. Όταν παραμένει στάσιμο, η διαλυτότητα μειώνεται και το έξτρα οξυγόνο εξέρχεται με τη μορφή φυσαλίδων. Αυτά ισχύουν για το πόσιμο νερό, που έχει πολύ λίγους μικροοργανισμούς. Σε ακάθαρτα ή στάσιμα νερά, οι φυσαλίδες είναι, εκτός αυτού, αποτέλεσμα της αναπνοής των μικροοργανισμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Το νερό είναι στην υγρή του φάση μέχρι τους 20 βαθμούς κελσίου. Από κει και πάνω εξατμίζεται (στους 100 βράζει). Κλασική απόδειξη είναι οι φυσαλίδες αλλά και η συνέχεια αυτών, δηλαδή το γεγονός ότι αν αφήσεις ένα μπολ νερό εκτεθειμένο σε θερμοκρασία δωματίου (ειδικά αυτήν την εποχή) σύντομα θα έχει εξαφανιστεί! (αν είναι νερό βρύσης θα σου μείνουν τα άλατα στον πάτο)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top