Νέες γνωριμίες: Αυθορμητισμός ή "στρατηγική";

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
ωχ... ομοιοπαθούσα κι εσύ! και τι να κάνουμε για να το αντιμετωπίσουμε; πώς να εμπιστευτείς και να ανοιχτείς σε μία καινούργια γνωριμία όταν την έχεις πατήσει παραπάνω από μία φορές;.. λογικό δεν είναι να πηγαίνει ο αυθορμητισμός περίπατο και να τα σκέφτεσαι όλα περισσότερο; από τη μία τα τραύματα του παρελθόντος κι ο φόβος μην ξαναπληγωθείς, από την άλλη η έντονη επιθυμία να ζήσεις κάτι ωραίο η οποία πάντα ενέχει ρίσκα... και κάπου εκεί έρχεται και το μπλακ άουτ μαζί με πονοκέφαλο παρέα! :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και δεν θα πρέπει να γενικεύουμε. Είμαι υπέρ του αυθορμητισμού διότι θέλω να ζήσω πολλά πράγματα σε αυτό το ελάχιστο χρονικό διάστημα που λέγεται ζωή και δυστυχώς μικραίνει..με τις "νεκρές" ώρες του διαδικτύου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
λετε δηλ. αν ειμαι αυθορμητος απεναντι στις κοπελες να εχω περισσοτερες επιτυχιες? :eek: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
λετε δηλ. αν ειμαι αυθορμητος απεναντι στις κοπελες να εχω περισσοτερες επιτυχιες? :eek: :P

Γιατί όχι; Άνθρωποι δεν είναι; :hmm: Φυσικά όταν λέμε αυθορμητισμό στην γνωριμία δεν εννοούμε σε καμία περίπτωση να λέμε μαλακίες. Διότι πολλοί χάνουν την μπάλα εκεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
σε αυτό το ελάχιστο χρονικό διάστημα που λέγεται ζωή


...πολυ βαρειά φιλοσοφία για σαββατο πρωί ρε μαν. ρηλαξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ρεμπεσκέ, μαζί με το καφέ πρέπει να φιλοσοφούμεν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninja.

Νεοφερμένος

Η Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αν και λατρευω να γνωριζω ανθρωπους αυθορμητους, μου ειναι δυσκολο να εκφρασω τον εαυτο μου απο την πρωτη στιγμη. Οι ανασφαλειες, οι καχυποψιες πιστευω ειναι αυτα που κανουν τους περισσοτερους ανθρωπους να κρατουν στην αρχη τον αυθορμητισμο τους. Προσωπικα, εκτος απο ολα αυτα, μ'αρεσει να κραταω το μυστηριο λιγο και να εκπλησσω τους γυρω μου με την παροδο του χρονου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
...πολυ βαρειά φιλοσοφία για σαββατο πρωί ρε μαν. ρηλαξ

Διάβαστο άλλη μέρα τότε ρε φίλε.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Έχει και τα ωραία του ο αυθορμητισμός εδω που τα λέμε .. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Διάβαστο άλλη μέρα τότε ρε φίλε.:mad:


...ρε ψηλέ, θα μου βάλεις κοκκινο φανάρι στο πισί? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εγω ειμαι παρα πολυ υπερ του αυθορμητου και της ειλικρινιας ...ωστοσο πιστευω οτι καποιες φορες αυτο παρερμηνευεται λαθος απο τον αλλον...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Το ψεύτικο αργά ή γρήγορα βγαίνει στην επιφάνεια. ;)
δεν εχεις συναντησει επαγγελματιες στο αντικειμενο φαινετε.εγω αμα ημουν αυθορμητος ουτε η ιδια μου η μανα δεν θα με ήθελε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Θεωρώ πως κάθε είδους "στρατηγική" στις διαπροσωπικές σχέσεις είναι κατι περισσότερο από μάταια. Χτίζουμε δεσμούς ώστε (υποτίθεται) να εξωτερικεύσουμε τα αληθινά μας συναισθήματα, να ανοίξουμε την καρδιά μας, τον εαυτό μας, όχι να πετυχουμε κάτι συγκεκριμένο. Για το λόγο αυτό, από την αρχή κιόλας, καλό θα ήταν να βασίζονται στην ειλικρίνεια και στον αυθορμητισμό και όχι να ακολουθούν οποιουσδήποτε κανόνες ή, τέλος παντων, κάτι τέτοιο. Αλλιώς, κατά την άποψή μου, χάνουν και το νόημα τους. Άλλωστε ποιος θέλει να τον συμπαθήσουν για μια ψεύτικη εικόνα που πλασάρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Θεωρώ πως κάθε είδους "στρατηγική" στις διαπροσωπικές σχέσεις είναι κατι περισσότερο από μάταια. Χτίζουμε δεσμούς ώστε (υποτίθεται) να εξωτερικεύσουμε τα αληθινά μας συναισθήματα, να ανοίξουμε την καρδιά μας, τον εαυτό μας, όχι να πετυχουμε κάτι συγκεκριμένο. Για το λόγο αυτό, από την αρχή κιόλας, καλό θα ήταν να βασίζονται στην ειλικρίνεια και στον αυθορμητισμό και όχι να ακολουθούν οποιουσδήποτε κανόνες ή, τέλος παντων, κάτι τέτοιο. Αλλιώς, κατά την άποψή μου, χάνουν και το νόημα τους. Άλλωστε ποιος θέλει να τον συμπαθήσουν για μια ψεύτικη εικόνα που πλασάρει?

Συμφωνώ.Τον άλλον πρέπει να τον προσεγγίζεις με το πραγματικό σου χαρακτήρα και ειλικρινά παραξενεύομαι κάποιες φορές.
Δηλαδή μια συγκεκριμένη κοπέλα που ξέρω προσπαθούσε να βγάζει διαφορετική εικόνα απ'αυτή που είναι στη πραγματικότητα.Ήθελε να δείξει ότι είναι σοβαρή και "δύσκολη".
Πραγματικά μου φαίνεται γελοίο όλο αυτό το "δήθεν". Βέβαια σε όλα πρέπει να υπάρχει αρχικά μετριότητα.Εντάξει,ο αυθορμητισμός είναι καλός αλλά όχι σε ακραία σημεία.Δε θα ανοιχτείς στον άλλον από τις πρώτες μέρες της γνωριμίας σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Συμφωνώ.Τον άλλον πρέπει να τον προσεγγίζεις με το πραγματικό σου χαρακτήρα και ειλικρινά παραξενεύομαι κάποιες φορές.
Δηλαδή μια συγκεκριμένη κοπέλα που ξέρω προσπαθούσε να βγάζει διαφορετική εικόνα απ'αυτή που είναι στη πραγματικότητα.Ήθελε να δείξει ότι είναι σοβαρή και "δύσκολη".
Πραγματικά μου φαίνεται γελοίο όλο αυτό το "δήθεν".

Ωραία τα λέμε εμείς και συμφωνούμε μεταξύ μας, να κάνω όμως μια ερώτηση: πώς βλέπει ένας άντρας μια κοπέλα τόσο αυθόρμητη και ανοιχτή στα θέλω της που από την πρώτη φορά που θα τη γνωρίσει θα του καταστήσει σαφές και χωρίς πολλά πολλά πως της αρέσει και θέλει να προχωρήσει στα περαιτέρω μαζί του; Μήπως μεν θα τον ευχαριστήσει και ξαφνιάσει ευχάριστα αλλά την άλλη μέρα θα πει στους φίλους του "γνώρισα μια κοπέλα που πήγε μαζί μου από το πρώτο βράδυ, δεν είναι για τίποτα σοβαρό"; Θέλω να πω οτι μεν κατακρίνουμε τις στρατηγικές και τα δήθεν, αλλά μήπως οι άντρες μάς παίρνουν σοβαρά μόνο όταν το παίζουμε δύσκολες; Και μη μου πείτε οτι μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και αυτά δε συμβαίνουν γιατί πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι, λέει η γιαγιά μου. Αν ένας άντρας έχει γαλουχηθεί στο οτι η γυναίκα που ανοίγεται από την πρώτη μέρα είναι εύκολη και άρα ανάξια να τη δει κάποιος σοβαρά, αυτό, έστω και σαν υποψία, δε θα φύγει ποτέ από το μυαλό του, ούτε στα 50 (ακούς τύραννε; :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ωραία τα λέμε εμείς και συμφωνούμε μεταξύ μας, να κάνω όμως μια ερώτηση: πώς βλέπει ένας άντρας μια κοπέλα τόσο αυθόρμητη και ανοιχτή στα θέλω της που από την πρώτη φορά που θα τη γνωρίσει θα του καταστήσει σαφές και χωρίς πολλά πολλά πως της αρέσει και θέλει να προχωρήσει στα περαιτέρω μαζί του; Μήπως μεν θα τον ευχαριστήσει και ξαφνιάσει ευχάριστα αλλά την άλλη μέρα θα πει στους φίλους του "γνώρισα μια κοπέλα που πήγε μαζί μου από το πρώτο βράδυ, δεν είναι για τίποτα σοβαρό"; Θέλω να πω οτι μεν κατακρίνουμε τις στρατηγικές και τα δήθεν, αλλά μήπως οι άντρες μάς παίρνουν σοβαρά μόνο όταν το παίζουμε δύσκολες; Και μη μου πείτε οτι μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και αυτά δε συμβαίνουν γιατί πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι, λέει η γιαγιά μου. Αν ένας άντρας έχει γαλουχηθεί στο οτι η γυναίκα που ανοίγεται από την πρώτη μέρα είναι εύκολη και άρα ανάξια να τη δει κάποιος σοβαρά, αυτό, έστω και σαν υποψία, δε θα φύγει ποτέ από το μυαλό του, ούτε στα 50 (ακούς τύραννε; :P).

Αν κάποιος ή κάποια δείχνει ότι ενδιαφέρεται από την πρώτη στιγμή χωρίς να έχει δει ούτε το 2% του άλλου γενικά δε θα έπειθε για κάτι σοβαρό. Αυτό δεν έχει να κάνει με αυθορμητισμό και ειλικρίνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε μια νέα γνωριμία, η καλύτερη στραγηγική είναι ένας προγραμματισμένος αυθορμητισμός...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aceBill

Νεοφερμένος

Ο aceBill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε μια νέα γνωριμία, η καλύτερη στραγηγική είναι ένας προγραμματισμένος αυθορμητισμός...

Ή ενας αυθορμητος προγραμματισμος!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας ή μοτίβο...πράττουμε αναλόγως με το πώς αισθανόμαστε και μας βγαίνει την εκάστοτε στιγμή και προχωρούμε ανάλογα με τις αντιδράσεις του προσώπου που μας ενδιαφέρει...

ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΔΥΣΚΟΛΟΙ/ΕΣ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ/Η ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fouskobouboula

Νεοφερμένος

Η fouskobouboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ή ενας αυθορμητος προγραμματισμος!! :P
θα συμφωνησω μαζι σου γιατι πιστευω οτι καλυτερα ειναι να σκεφτομαστε πριν κανουμε καποια κινηση και να μην δρουμε τελειως αυθορμητα!!! τουλαχιστον εγω το εχω μετανιωσει αρκετες φορες οταν συμπεριφερομαι παρορμητικα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top