Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Πάντα μου έκανε εντύπωση αυτό το "κατά παραγγελία" παιδιά. Μερικοί για παράδειγμα βλέπω να λένε "3 παιδιά θα 'θελα, το ένα κορίτσι, τα 2 αγόρια". Ή το αντίθετο. Η άλλη λέει θέλω αγόρια για να προστατεύουν τις αδερφές τους κι αυτήν την ίδια. Λογικά θα 'ναι ντούκια ξέρω 'γω ή το καθήκον τους θα 'ναι να προστατεύουν τα "απροστάτευτα" μέλω της οικογένειας. Οκ.

Μετά από χρόνια που θα περιμένουν παιδί θα τους ξαναρωτήσουν και θα πούνε "γερό να 'ναι κι ό,τι να 'ναι" και στο μυαλό τους έχουν διάφορα "βέβαια θα προτιμούσα να είναι αγόρι, να μη μου βγει πούστης, να σπουδάσει κάπου με πολλά μόρια, να είναι ευτυχισμένος - έτσι όπως ορίζω εγώ την ευτυχία, να με αγαπάει, να με φροντίζει, να να να..."

το οτι θες να ειναι γερο και ας ειναι ο,τι θελει ειναι προφανες.Κοντα στο μυαλο ειναι.Και ναι εχω θεωρω τη ψυχολογικη υποστηριξη σπουδαιο πραγμα.Όσα περισσοτερα παιδια τοσο το καλυτερο.Και για μενα οσα περισσοτερα τα αγορια τοσο το καλυτερο.Και ο καθενας λεει τι θέλει.Άλλος μπορει να ονειρευεται ενα γιο,αλλος μια κορη.Σου φαινονται αστεια?Μην ακουω ανοησιες φιλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Το ιδανικο 3 αγορια 2 κορες.Το εκπτωτικο 2 αγορια δυο κορες.Το πραγματικο...1 παιδι και δευτερο εαν κληρωθει κανα λαχειο στη τζεπη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.


Αν ειναι να κανεις κατι, καν'το σωστα τουλαχιστον. Τσιγκουνιες στα παιδια θα κανουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Αν ειναι να κανεις κατι, καν'το σωστα τουλαχιστον. Τσιγκουνιες στα παιδια θα κανουμε;
Ας του πάει κάποιος κάποια τηλεόραση, κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θελω αλλα σκεφτομαι και ...
Σημερα το σπιτι μου ειναι στην τριχα, ιχνος σκονης δεν αφηνω να μεινει, ολα στη θεση τους σα στρατιωτακια..
Μετα θα μπορω; Θα προλαβαινω; Εκει που καθαριζεις, εκει στα κανουν σκατα, ειδικα τα αγορια που ειναο τσαπατσουλικα..
Και η δουλεια;
Ποτε θα μαγειρεψω; Ποτε θα τα διαβασω; Κι αν δεν τρωνε αυτα που φτιαχνω; Ποτε θα κατσω μαζι τους;
Λες να χαθει η σχεση μου;.. Θα χουμε χρονο για.. πιο τετ α τετ; Κι αν χαθουμε θα επανελθουμε;
Που θα δινω περισσοτερη σημασια; Ασυζητητι στα παιδια αλλα...
Θα τα μεγαλωσω σωστα; Κι αν μου παθουν τιποτα; Κι αν μπλεξουν;
Θα μαι καλη συζυγοοοος, μααανα, επαγγελματιααας;;;

Αυτες οι σκεψεις μου μερικες φορες..
Αλλα ειναι προτιμοτερο ναφηνεις τη ζωη να στα φερει χωρις νανησυχεις εκ των προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Θα μαι καλη συζυγοοοος, μααανα, επαγγελματιααας;;;



από το λίγο που ξέρω, το να είσαι μάνα είναι full 24h job :P
όλα τα υπόλοιπα είναι καταδικασμένα.

Ας του πάει κάποιος κάποια τηλεόραση, κάτι...



φοβάμαι πως η πολλή τηλεόραση τον έπεισε να γίνει εισοδηματίας με τις κρατικές παροχές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μεγαλωνει τον Ευρωπαικο πληθυσμο, που το κακο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγάπη01

Νεοφερμένος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω τρία ή τέσσερα παιδιά!
Πάντως θα ήθελα τα δύο εκ των τριών ή των τεσσάρων να είναι δίδυμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κι εγω θαθελα διδυμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αφού τελειώσω τις σπουδές, και οργανώσω την ζωή μου ίσως.... Όμως, θα ήθελα να δώσω την ''μητρική'' αγάπη σε κάποιο παιδί που δεν την πήρε από τους γονείς του :) η υιοθεσία σαν πράξη για εμένα είναι ιερή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πάντα μου έκανε εντύπωση αυτό το "κατά παραγγελία" παιδιά. Μερικοί για παράδειγμα βλέπω να λένε "3 παιδιά θα 'θελα, το ένα κορίτσι, τα 2 αγόρια". Ή το αντίθετο. Η άλλη λέει θέλω αγόρια για να προστατεύουν τις αδερφές τους κι αυτήν την ίδια. Λογικά θα 'ναι ντούκια ξέρω 'γω ή το καθήκον τους θα 'ναι να προστατεύουν τα "απροστάτευτα" μέλω της οικογένειας. Οκ.

Μετά από χρόνια που θα περιμένουν παιδί θα τους ξαναρωτήσουν και θα πούνε "γερό να 'ναι κι ό,τι να 'ναι" και στο μυαλό τους έχουν διάφορα "βέβαια θα προτιμούσα να είναι αγόρι, να μη μου βγει πούστης, να σπουδάσει κάπου με πολλά μόρια, να είναι ευτυχισμένος - έτσι όπως ορίζω εγώ την ευτυχία, να με αγαπάει, να με φροντίζει, να να να..."

supernatural φαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κόνστανς

Νεοφερμένος

Η Κόνστανς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μερικές φορές θέλω και άλλες πάλι όχι. Ναι μεν θα ήθελα να κάνω οικογένεια. Δικό μου σπίτι να το διακισμίσω όπως θέλω εγώ και τουλουπου, να κάνω παιδιά, να τα μεγαλώσω, όμως βλέπω και την σχέση που έχω με την μάνα μου κυρίως και σκέφτομαι πως θα βγάλω την ίδια συμπεριφορά βέβαια μπορεί και όχι, στον άνθρωπο είναι αυτό. Από την άλλη σκέφτομαι για καριέρα, ταξίδια, και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους και φυσικά δεν χωράνε υποχρεώσεις αυτά για να κάνω παιδιά, μέχρι τότε βλέπουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Oύτε συζήτηση!!:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simos_Moss

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Και να σε ρωτήσει όταν μεγαλώσει...

- Μπαμπά, πού γνωριστήκατε με τη μαμά;
- Στο ΑΤΜ, παιδί μου.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έτσι πως είναι ο κόσμος που ζούμε ούτε για αστείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μετά από κάποιο πρόσφατο πρόβλημα υγείας στο οποίο είχα αναφερθεί σε άλλο θέμα το πήρα απόφαση οριστικά (όχι πως και πριν είχα άλλη γνώμη) πώς δεν θα παντρευτώ ούτε θα κάνω παιδί. Είμαι άτομο που δεν αντέχει το άγχος και την πίεση. Καλύτερα να δέχομαι τον εαυτό μου με τις αδυναμίες του και να μην τον επιβαρύνω με παράγοντες στους οποίους δεν μπορεί να ανταποκριθεί. Αν είναι κάθε φορά που αγχώνομαι να μου πέφτουν τα λευκά μου αιμοσφαίρια, στο τέλος θα καταλήξω με αυτοάνοσο νόσημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θέλω, αλλά νομίζω ότι έχω δει λίγο ρομαντικά την έννοια "κάνω οικογένεια", οπότε when this time comes, δεν ξέρω αν θα θέλω όντως ή θα έχω δημιουργήσει μια ιδανική εικόνα στο μυαλό μου και το μετανιώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να μάθω γιατί ο laurentides το έχει πάρει τόσο πατριωτικά το θέμα με την τεκνοποιία!:hmm:
Ζούμε σε περιοδους κρίσης(οικονομικής-ανθρωπιστικής), ένα σωρό αξίες που κάποτε ήταν δεδομένες(οικογένεια, αγαπη) πλέον έχουν καταρριφθει με τον πιο τραγικό τρόπο, τα διαζυγια βγαίνουν συχνότερα και απο τις καραμέλες και τα δυστηχισμένα ζευγάρια που ξεκινησαν ίσως με ελπίδες και με όνειρα και κατεληξαν ο ένας να μισει τον άλλον ειναι κυριολεχτικά απειρα...Τα παιδιά δεν είναι μόνον μαμ, νερό, κακα και νάνι αλλά θέλουν επίσης να υπάρχει ένα ασφαλές οικογενειακό περιβάλλον που να προσφέρει αγαπη, πρότυπα προς μίμηση και ένα σίγουρο μέλλον στα παιδια που δημιουργεί καθώς και την λεγομενη κοινωνικοποίηση τους, όχι να σκορπαει κουτσουβελα(ίσως και κατα τύχη πχ επειδη επανω στην βλακεια τους εκαναν σεξ χωρις προφυλαξεις)στα οποία να προκαλεί ψυχολογικά προβλήματα λόγω καυγάδων ή λόγω φτώχειας κλπ...Αυτός είναι και ο λόγος που είμαι υπέρ στις εκτρώσεις(αρκει να μην προκαλουνται απο πανηλιθιους εφηβους που απλα ειχαν αγνοια προφυλαξεων) και αν είναι μια φορά έγκλημα να <<σκοτώσεις>> ένα έμβρυο(επειδή είσαι πολύ νέος, επειδή δεν έχεις χρήματα και δουλεια για να το μεγαλωσεις, επειδη δεν υπαρχει νορμαλ οικογενειακο περιβαλλον κλπ) τότε το να μεγαλώσεις ένα παιδι με το ζόρι και να του προκαλέσεις ψυχολογικά για την υπόλοιπη ζωή του λόγω ενός σκάρτου οικογενειακου περιβάλλοντος είναι 100.000 φορές μεγαλύτερο έγκλημα....Ειδικά σήμερα απορώ ποιός κάθεται και ονειρευεται(και μαλιστα νεος) να κανει παιδιά(εκτός αν έχει μια πολύ σιγουρη δουλειά)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
αν είναι μια φορά έγκλημα να <<σκοτώσεις>> ένα έμβρυο(επειδή είσαι πολύ νέος, επειδή δεν έχεις χρήματα και δουλεια για να το μεγαλωσεις, επειδη δεν υπαρχει νορμαλ οικογενειακο περιβαλλον κλπ) τότε το να μεγαλώσεις ένα παιδι με το ζόρι και να του προκαλέσεις ψυχολογικά για την υπόλοιπη ζωή του λόγω ενός σκάρτου οικογενειακου περιβάλλοντος είναι 100.000 φορές μεγαλύτερο έγκλημα....

Μόνο που στην πρώτη περίπτωση στερείς από ένα έμβρυο το δικάιωμα να ζήσει, να μεγαλώσει και να παλέψει για οτιδήποτε χρειαστεί. Στις εκτρώσεις δεν υπάρχουν περιορισμοί, αν θες να το κάνεις θα το κάνεις, ακόμη και για ηλίθιους λόγους. Είναι φρικτό να σκοτώσεις ένα έμβρυο, έναν μελλοντικό άνθρωπο.
Αν δεν θες το παιδί, γέννησε το και δώσε το για υιοθεσία ή άστο κάπου που μπορεί να υπάρχουν ελπίδες για κάτι καλύτερο. Αλλά προς θεού, μην του στερείς το δικαίωμα της ύπαρξης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

Αν δεν θες το παιδί, γέννησε το και δώσε το για υιοθεσία ή άστο κάπου που μπορεί να υπάρχουν ελπίδες για κάτι καλύτερο. Αλλά προς θεού, μην του στερείς το δικαίωμα της ύπαρξης

Θα μπορούσε κάλλιστα να συμβεί και κάτι τετοιο! Αλλά εγώ αναφερόμουν κυρίως στο <<προτιμώ να μην κάνω παιδιά>> όχι στο <<προτιμώ να κάνω εκτρώσεις>>(άλλωστε δεν είμαστε και στο σχετικό topic)!

Να φανταστώ θα έχεις αντιρήσεις και με το χάπι της επόμενης ημέρας??...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top