Έγινε θαύμα!

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,822 μηνύματα.
Το θέμα δεν αφορά τη συζήτηση γύρω από τα θαύματα :D Απλά...
Σας έχει τύχει ποτέ να βρίσκεστε σε μία κατάσταση όπου προσπαθείτε για κάτι, οι ελπίδες να πραγματοποιηθεί ο στόχος σας είναι σχεδόν μηδαμινές (για τον οποιονδήποτε λόγο) και τελικά γίνεται κάτι - κάπως και τα πράγματα έρχονται έτσι ώστε να φτάσετε στο σημείο να τον πετύχετε; :)

Αναφέρομαι δηλαδή σε περιπτώσεις όπου όλα δείχνουν ότι "δεεεν" και τα πράγματα φτιάχνουν εκεί που δεν το περιμένατε. :giveup:

:hello:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nα επισημανω οτι σχεδον παντα, ακριβως επειδη δεν περιμενεις κατι (ασχετα αν η εκτιμηση γιαυτο ειναι παντα σωστη), οταν γινει, λεμε "θαυμα", αγνοώντας τους νομους των πιθανοτήτων, καθως και την ανθρωπινη φυση που εχει την ταση να αρεσκεται σε συγκεκριμενες διαταξεις-προτυπα στα οποια εχει δωσει καποιο νοημα.

Παντως μάλλον πιο πολυ το αντιθετο μου συμβαίνει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όχι :P
κι αυτό επειδή το κοιτάζω από άλλη πλευρά και οπτική γωνία

όταν είσαι αρνητικά προδιατεθειμένος για κάτι, όταν αυτό γίνει, είναι τελικά "θαύμα"

όταν όμως είσαι θετικά προδιατεθειμένος για κάτι, όταν αυτό γίνει, έχει δουλέψει η καλή σου ενέργεια (πράγμα πιο συχνό απ το "θαύμα")

εγώ είμαι στην δεύτερη κατηγορία ανθρώπων που βλεπουν το ποτήρι μισογεμάτο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,822 μηνύματα.
όχι :P
κι αυτό επειδή το κοιτάζω από άλλη πλευρά και οπτική γωνία

όταν είσαι αρνητικά προδιατεθειμένος για κάτι, όταν αυτό γίνει, είναι τελικά "θαύμα"

όταν όμως είσαι θετικά προδιατεθειμένος για κάτι, όταν αυτό γίνει, έχει δουλέψει η καλή σου ενέργεια (πράγμα πιο συχνό απ το "θαύμα")

εγώ είμαι στην δεύτερη κατηγορία ανθρώπων που βλεπουν το ποτήρι μισογεμάτο :D
Δεν αναφέρομαι μόνο σε καταστάσεις που εξαρτώνται άμεσα από εμάς.

Ένα παράδειγμα είναι και η θέση στην οποία είχες κάποτε περιγράψει (σε άλλο post) ότι είχες βρεθεί, όπου τα χρονικά περιθώρια να εγγράψεις το παιδί σου στον παιδικό "στένευαν", βρισκόσουν ήδη σε μεγάλη απόσταση από το ΙΚΑ για να επικυρώσεις κάτι έγγραφα κι όμως ένας άνθρωπος τελικά σε περίμενε για να σε εξυπηρετήσει.
Ήταν κάτι το οποίο δεν εξαρτιόταν εξ ολοκλήρου από σένα. :hmm:

Αυτό θέλω να πω. Τη λέξη θαύμα τη χρησιμοποίησα καταχρηστικά επειδή δε μπορώ να σκεφτώ κάποιον καλύτερο τίτλο. Αν σκεφτώ, θα τον αλλάξω.

ΥΓ: sorry αν χτυπάει κάπως που ανέφερα περιστατικό που έχεις περιγράψει σε άλλο post :redface: :hmm:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι μόνο σε καταστάσεις που εξαρτώνται άμεσα από εμάς.

Ένα παράδειγμα είναι και η θέση στην οποία είχες κάποτε περιγράψει (σε άλλο post) ότι είχες βρεθεί, όπου τα χρονικά περιθώρια να εγγράψεις το παιδί σου στον παιδικό "στένευαν", βρισκόσουν ήδη σε μεγάλη απόσταση από το ΙΚΑ για να επικυρώσεις κάτι έγγραφα κι όμως ένας άνθρωπος τελικά σε περίμενε για να σε εξυπηρετήσει.
Ήταν κάτι το οποίο δεν εξαρτιόταν εξ ολοκλήρου από σένα. :hmm:

Αυτό θέλω να πω. Τη λέξη θαύμα τη χρησιμοποίησα καταχρηστικά επειδή δε μπορώ να σκεφτώ κάποιον καλύτερο τίτλο. Αν σκεφτώ, θα τον αλλάξω.

ΥΓ: sorry αν χτυπάει κάπως που ανέφερα περιστατικό που έχεις περιγράψει σε άλλο post :redface: :hmm:



-petros


καλέ όχι καλά έκανες :D
αλλά και πάλι λειτούργησε για μένα το "όταν θες κάτι πάρα πολύ, το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις" (και θα με κυνηγάει τώρα ο Lorien :P)
δεν το θεωρώ θαύμα αλλά δύναμη του νου ή της επιθυμίας
μπορείς όταν επιθυμείς κάτι διακαώς, να βάλεις την "ενέργεια" σου να επηρεάσει την κατάσταση
αν σκεφτόμουν "δε θα προλάβω, δε θα προλάβω" δεν θα προλάβαινα....
αυτό που σκεφτόμουν όμως ήταν "μακάρι να προλάβω, μακάρι να προλάβω"
καταλαβαίνεις την διαφορά στον τρόπο σκέψης?
μπορείς να πεις/σκεφτείς το ίδιο ακριβώς πράγμα έχοντας είτε θετική είτε αρνητική σκέψη

το ποτήρι είναι μισογεμάτο
το ποτήρι είναι μισοάδειο
και τα δύο δηλώνουν ότι το ποτήρι βρίσκεται στη μέση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
το ποτήρι είναι μισογεμάτο
το ποτήρι είναι μισοάδειο
και τα δύο δηλώνουν ότι το ποτήρι βρίσκεται στη μέση ;)
Ο αισιόδοξος το βλέπει μισογεμάτο, ο απαισιόδοξος μισοάδειο, είναι χαοτική η διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ο αισιόδοξος το βλέπει μισογεμάτο, ο απαισιόδοξος μισοάδειο, είναι χαοτική η διαφορά.

ακριβώς
και τα δύο όμως εκπέμπουν ενέργεια που περιβάλει το ίδιο το άτομο
με αυτή την ενέργεια πορευόμαστε όλοι μας
κι αυτή η ενέργεια είναι που προκαλεί τα πράγματα και τις καταστάσεις
(αυτή εννοείται ότι είναι η δική μου κοσμοθεωρία και δεν το λέω απολυταρχικά... ο καθείς και τα πιστεύω του :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
ακριβώς
και τα δύο όμως εκπέμπουν ενέργεια που περιβάλει το ίδιο το άτομο
με αυτή την ενέργεια πορευόμαστε όλοι μας
κι αυτή η ενέργεια είναι που προκαλεί τα πράγματα και τις καταστάσεις
(αυτή εννοείται ότι είναι η δική μου κοσμοθεωρία και δεν το λέω απολυταρχικά... ο καθείς και τα πιστεύω του :redface:)
Ποτέ μου δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Πάντοτε ήμουν αισιόδοξος και πίστευα ότι ακόμα και στην έσχατη στιγμή "κάτι" θα γίνει και μια δυσάρεστη κατάσταση θα γυρίσει προς το καλύτερο. Και προσπαθούσα όσο μπορούσα, μήπως και αυτή η ανατροπή γίνει μια ώρα αρχύτερα. Από την άλλη, έβλεπα αρκετά απαισιόδοξα άτομα γύρω μου, οι οποίοι απογοητεύονταν και τα παρατούσαν στην παραμικρή δυσκολία. Συνεπώς, ο αισιόδοξος εκπέμπει αυτό που λέμε "θετική ενέργεια", ενω ο απαισιόδοξος "αρνητική ενέργεια". Προφανώς, ο πρώτος θα φανεί πολύ περισσότερο "ευνοημένος από την τύχη", γιατί αυτός κυνηγά την εύνοιά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το θέμα δεν αφορά τη συζήτηση γύρω από τα θαύματα :D Απλά...
Σας έχει τύχει ποτέ να βρίσκεστε σε μία κατάσταση όπου προσπαθείτε για κάτι, οι ελπίδες να πραγματοποιηθεί ο στόχος σας είναι σχεδόν μηδαμινές (για τον οποιονδήποτε λόγο) και τελικά γίνεται κάτι - κάπως και τα πράγματα έρχονται έτσι ώστε να φτάσετε στο σημείο να τον πετύχετε; :)

Αναφέρομαι δηλαδή σε περιπτώσεις όπου όλα δείχνουν ότι "δεεεν" και τα πράγματα φτιάχνουν εκεί που δεν το περιμένατε. :giveup:

:hello:

-petros

Μου συμβαίνει και μένα εδώ και πολύ καιρό, και έτσι το αποκαλώ, ''θαύμα'', θαυμάσιο ή θαυμαστή συγκυρία συμπτώσεων. Μου συμβαίνουν κατά κανόνα από μικρό παιδί, μόνο που με μεγάλη καθυστέρηση άρχισα να τους δίνω σημασία. Τύχη το λένε. Την τελευταία στιγμή εκεί που όλα φαίνονται χαμένα, επεμβαίνουν οι από μηχανής θεοί και μας γλυτώνουν από καταστροφές και αυτοκαταστροφές. Να τους ευχαριστούμε, όποιοι κι αν είναι αυτοί, ακόμα κι αν είναι ο καλός μας εαυτός, και να πιστεύουμε περισσότερο στις τεράστιες μεταμορφωτικές δυνάμεις που κρύβουμε μέσα μας εμείς οι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μου συμβαίνει και μένα εδώ και πολύ καιρό, και έτσι το αποκαλώ, ''θαύμα'', θαυμάσιο ή θαυμαστή συγκυρία συμπτώσεων. Μου συμβαίνουν κατά κανόνα από μικρό παιδί, μόνο που με μεγάλη καθυστέρηση άρχισα να τους δίνω σημασία. Τύχη το λένε. Την τελευταία στιγμή εκεί που όλα φαίνονται χαμένα, επεμβαίνουν οι από μηχανής θεοί και μας γλυτώνουν από καταστροφές και αυτοκαταστροφές. Να τους ευχαριστούμε, όποιοι κι αν είναι αυτοί, ακόμα κι αν είναι ο καλός μας εαυτός, και να πιστεύουμε περισσότερο στις τεράστιες μεταμορφωτικές δυνάμεις που κρύβουμε μέσα μας εμείς οι άνθρωποι.


"...Κατά τύχη, όπως λένε, βρήκα ξαφνικά ένα περίεργο καταφύγιο.
Πάντως δεν υπάρχουν τέτοιες τύχες.
Όταν κανείς χρειάζεται κάτι και επιδιώκει να το έχει, δεν είναι η τύχη που του το δίνει,
αλλά η δική του επιθυμία και η προσπάθεια που κάνει να το γυρέψει..."

Χέρμαν Εσσε στο Ντέμιαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top