Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Π.Επιφάνιος Θεοδωρόπουλος συζητά με ένα φοιτητή της ιατρικής

Φοιτητής: Εσείς οι Χριστιανοί αδιαφορείτε λίγο-πολύ για τα προβλήματα αυτής της ζωής. Συνέχεια μιλάτε για την αιώνια βασιλεία. Αιώνια βασιλεία εδώ, αιώνια βασιλεία εκεί, ενώ ο κόσμος έχει τόσα προβλήματα.
Ο γέροντας τον κοίταξε με το διαπεραστικό του βλέμμα και είπε:

Γέροντας: Παιδί μου, για να μη μιλάμε αφηρημένα, για πες μου ένα πρόβλημα αυτής της ζωής, για το οποίο δεν έχει δώσει απάντηση η Εκκλησία του Χριστού;

Φοιτητής: Ναι να σας πω. Η φτώχεια. Εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο πεινούν, είναι γυμνοί κι εσείς τους μιλάτε για τη αιώνια βασιλεία. Λες και μπορεί κανείς να χορτάσει ή να ντυθεί με την αιώνια βασιλεία.

Γέροντας: Καλό μου παιδί, και σ’αυτό έχει απαντήσει η Εκκλησία. Αν οι άνθρωποι τηρούσαν τις εντολές της «ο έχων δύο χιτώνας μεταδότω τω μη έχοντι» (Λουκ. 3, 11) και «εάν μη περισσεύση η δικαιοσύνη υμών πλείον των γραμματέων και φαρισαίων, ου μη εισέλθητε εις την βασιλείαν των ουρανών» (Ματθ. 5, 20), δεν θα μιλούσαμε αυτή τη στιγμή για φτώχεια! Φαντάσου ότι η δικαιοσύνη των Ιουδαίων έδινε στους φτωχούς το 1/10 από τα εισοδήματα τους. Αν λοιπόν οι άνθρωποι, τηρούσαν τις εντολές της Εκκλησίας και έδιναν περισσότερα από το 1/10 δεν θα υπήρχε ούτε φτώχεια, ούτε πείνα ούτε γύμνια στον κόσμο.

Φοιτητής: Πάτερ, κοιτάξτε. Αυτά είναι ευχόλογα. Τα έχουν πει κι” άλλοι.

Γέροντας: Το ξέρω παιδί μου, ότι τα έχουν πει κι” άλλοι. Αλλά υπάρχει μία διαφορά. Μίλησαν για δικαιοσύνη, για αγάπη, για ελευθερία, απευθυνόμενοι στην απρόσωπη μάζα που λέγεται ανθρωπότητα. Ενώ ο Χριστός μίλησε γι” αυτά απευθυνόμενος στα πρόσωπα. Στον Βασίλη, στον Κώστα, στον Δημήτρη, στην Μαρία. Γι’αυτό, ενώ τα διάφορα κοινωνικά συστήματα δεν κατάφεραν να πείσουν κανέναν, ο Χριστός έπεισε χιλιάδες ανθρώπους να μοιράσουν τις περιουσίες τους στους φτωχούς, να εφαρμόσουν κοινωνική δικαιοσύνη, να συμπαρασταθούν στον ανθρώπινο πόνο, να θυσιάσουν και τη ζωή τους για την αγάπη των άλλων. Κατάφερε και τελώνες και πόρνες και ληστές και φονιάδες να τους αλλάξει τελείως και να τους κάνει αγίους. Και μια και αναφέρεσαι στα προβλήματα της ζωής, να σε ρωτήσω και γω κάτι: Ο θάνατος είναι ή δεν είναι πρόβλημα αυτής της ζωής;

Φοιτητής: – Δεν ξέρω.

Γέροντας: Ε, πως δεν ξέρεις; Ο θάνατος είναι πρόβλημα της ζωής και μάλιστα από τα οξύτερα. Τι έχεις να πεις εσύ ή κάποιος άλλος στη χαροκαμένη μάνα που κατεβάζει στον τάφο το παιδί της; Τι έχεις να πεις εσύ στο παιδί που κατευοδώνει στην τελευταία του κατοικία τον πατέρα του;

Φοιτητής: Εσείς τι έχετε να πείτε;

Γέροντας: Όχι εγώ. Η Εκκλησία. Η Εκκλησία παιδί μου, γεμίζει την ψυχή αυτών με την ελπίδα ότι ο χωρισμός αυτός είναι τελείως προσωρινός. Μετά από λίγο καιρό θα ξανασυναντηθούν. Γι’αυτό και τους φέρνει στα χείλη το: «Καλό ταξίδι παιδί μου», «Καλή αντάμωση πατέρα’». Το έχεις λίγο αυτό;

Φοιτητής: Πάτερ, εγώ σας μιλάω για την ζωή, εσείς με πάτε στον θάνατο.

Γέροντας: Παιδί μου, αν έχεις απάντηση σ’αυτό, απάντησε μου.
Σε ρώτησα αν ο θάνατος είναι πρόβλημα της ζωής αυτής. Δεν μου απάντησες. Και επειδή δεν έχεις απάντηση, προσπαθείς να ξεφύγεις. Ας επανέλθουμε σ’εκείνα που απασχολούν εσένα ως «προβλήματα αυτής της ζωής».

Δε μου λες παιδί μου, ακόμα κι αν απαριθμήσεις όλα τα προβλήματα αυτής της ζωής ένα προς ένα, πως μπορείς να τα εξηγήσεις χωρίς, την μετά θάνατο, προοπτική; Τις αδικίες, τις συκοφαντίες, το φθόνο, τη φτώχεια, τις αρρώστιες… Τι νόημα έχει να τα υπομένει κανείς όλα αυτά και στο τέλος να φθάνει να καλύπτει δύο μέτρα γης και να φθάνει στην ανυπαρξία; Τι νόημα έχει; Κανονικά θα’πρεπε, λογικά σκεπτόμενος να αυτοκτονήσει!

Ενώ με τον Χριστό όλα αυτά αποκτούν ένα νόημα.

Όλα! Και ο πόνος και τα δάκρυα και οι αρρώστιες και ο θάνατος. Όλα αποτελούν προετοιμασία για το ταξίδι προς την αιωνιότητα.

Φοιτητής: Πάτερ, συνέχεια στα μνήματα με φέρνετε.

Γέροντας: Δε σε φέρνω στα μνήματα. Σου μίλησα για τη ζωή. Ή δεν είναι αυτά προβλήματα που αφορούν όλους τους ανθρώπους; Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αφού θέλεις να «σου μιλήσω για την ζωή». Το αν θα γίνεις εσύ αύριο καρδιολόγος, μικροβιολόγος ή χειρούργος, το αν θα νυμφευθείς ή όχι, το αν θα πετύχεις στο γάμο σου ή όχι, αυτό είναι ένα ενδεχόμενο. Μπορεί να συμβεί, μπορεί όχι.

Εκείνο όμως που είναι απόλυτα σίγουρο είναι ότι κι εγώ και εσύ κάποια μέρα θα πεθάνουμε. Ο θάνατος είναι το πιο σίγουρο γεγονός της ζωής μας. Δεν μπορείς να μένεις αδιάφορος στο πιο σίγουρο γεγονός της ζωής σου. Δεν μπορείς….

Φοιτητής: Πάτερ, δεν μ’ενδιαφέρει!

Γέροντας: Δεν μπορείς να λές ότι δεν σ’ενδιαφέρει.

Φοιτητής: Τι σχέση έχει τώρα αυτό με τη ζωή;

Γέροντας: Πως δεν έχει σχέση με την ζωή; Απάντησε μου στο ερώτημα: Ανάμεσα σε μένα και σένα είναι το μνήμα σου. Κοίταξε το και πες μου: Αρχίζεις ή τελειώνεις;

Φοιτητής: Μα, πάτερ. Τι σχέση έχει αυτό μ’εκείνο που συζητάμε;

Γέροντας: Πως δεν έχει σχέση; Από την απάντηση που θα δώσεις σ’αυτό το ερώτημα, θα εξαρτηθεί η ζωή σου. Αν πεις ότι στο μνήμα σου θα αρχίσεις, θα πρέπει να προετοιμαστείς γι’αυτό το ταξίδι. Αν πεις ότι τελειώνεις, τότε δεν μπορείς να βρεις νόημα στην ζωή σου.

Φοιτητής: Ε, πάτερ, πως δεν έχει νόημα; Εγώ τη γλεντάω τη ζωή μου.

Γέροντας: Καημένο παιδί! Έχεις την εντύπωση ότι όλη σου η ζωή θα είναι μία διαρκής χαρά και ευφροσύνη; Έχεις την εντύπωση ότι υπάρχουν άνθρωποι σ’αυτό τον κόσμο που πέρασαν όλη τη ζωή τους γλεντώντας; Αν ξέρεις τέτοιους ανθρώπους, φέρε μου έναν να τον γνωρίσω κι” εγώ. Εγώ δεν ξέρω κανέναν! Και σε διαβεβαιώ ότι στα τριάντα χρόνια της ιερατικής μου διακονίας, πέρασαν εκατοντάδες άνθρωποι από το εξομολογητήριο μου, άλλα δεν γνώρισα ούτε έναν που να μην κουβαλούσε κάποιο σταυρό. Όλοι κουβαλούσαν τον σταυρό τους. Άλλος μικρότερο, άλλος μεγαλύτερο. Άλλος βαρύτερο, άλλος ελαφρύτερο. Δεν ήταν όμως κανένας που να μην είχε τον σταυρό του. Πως λοιπόν εσύ πιστεύεις ότι θα περάσεις όλη σου τη ζωή με γλέντια και ευτυχία;

Φοιτητής: Πάτερ, έχετε τα επιχειρήματα σας, αλλά εμένα δεν με απασχολεί το θέμα.

Γέροντας: Όταν παιδί μου σ” απασχολήσει, έλα να σε βοηθήσω όσο μπορώ.
Και πραγματικά κάποτε ήλθε η στιγμή που τον απασχόλησε….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λίγο "κουμπούρας" αυτός ο φοιτητής της ιατρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Λίγο "κουμπούρας" αυτός ο φοιτητής της ιατρικής.
Μη βιάζεσαι. Σε λίγο θα μας βάλουν (ξανά) την παπαριά στην οποία ο πανέξυπνος και θεοφοβούμενος μαθητής (ο οποίος υποτίθεται ότι ήταν ο ...Einstein), "ταπώνει" τον ηλίθιο και άθεο καθηγητή.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αγαπητέ Έλληνα φύλακα, τί θέλεις αλήθεια να "περάσεις" μ΄αυτό το απόσπασμα;;;; Ότι δηλαδή λόγω του θανάτου και των δυσκολιών που αντιμετωπίζει κανείς στη ζωή θα πρέπει να στραφεί προς το θεό για να βρει λύση κι ότι αυτό είναι μονόδρομος ας πούμε; Γιατί άλλο μήνυμα δε βλέπω να περνά απ΄αυτό το τόοοοοσο ρηχό κείμενο. Λυπάμαι αλλά έτσι υποτιμάς το Θεό που πιστεύεις προφανώς. Επίσης πραγματικά πιστεύεις ότι όλοι όσοι δεν πιστεύουν ό,τι εσύ είναι άνθρωποι που ζουν ζωή χαρισάμενη χωρίς κανένα πρόβλημα;;; Αν ναι πέφτεις πολύ έξω...Το γεγονός ότι η δύναμη και οι απαντήσεις είναι μέσα μας σου λέει κάτι; Σέβομαι βέβαια τα προσωπικά σου πιστεύω, αλλά δε βρήκα ούτε ένα λόγο που να άξιζε να διαβάσω τελικά αυτό που παρέθεσες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πιστευω πολυ! Και η πιστη μου αυτη με εχει βοηθησει πολυ στην ζωη μου!
Δεν ειμαι καμμια ''θεουσα'', ουτε καθε τρεις και λιγο παω στην εκκλησια, ουτε και πολλα αποσα εχουν γραφτει τα πολυπιστευω, ο,τι νομιζω εγω πως ειναι σωστο ή αληθινό πιστεύω, δεν ειμαι που λεμε φανατικη και δε χρειαζεται νομιζω, γιατι ο φανατισμος σε οδηγει σε τρελα μονοπατια χωρις γυρισμο. Ομως ευχαριστω συχνα πυκνα τον Θεο για οσα μου δινονται και ζητω συγχωρεση οταν κανω λαθη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να πιστεύεις, ειδικά σε θρησκείες όπως ο Ορθόδοξος Χρισιτανισμός (δεν ξέρω αν αλλού γίνεται αυτό) αποκτά καθαρά μια υποκειμενική έννοια. 3 είναι οι εκδοχές του ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΘΕΟ:


  1. Πάω εκκλησία, φιλάω τους παπάδες και κάνω προσευχή μέρα - νύχτα ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ
  2. Λέω ότι πιστεύω επειδή είμαι ντροπαλός
  3. Πιστεύω πραγματικά και βαθιά
Κατά τη γνώμη μου, το τρίτο είναι η αληθινή πίστη. Το δεύτερο δε χρειάζεται καν σχολιασμό κι είναι εντελώς απαράδεκτο (το οποίο παραδέχομαι ότι κάνω εν μέρει κι εγώ, κάνοντας την προσευχή στο σχολείο :P!). Το πρώτο το θεωρώ "διχασμό" ανάμεσα στην ψυχή και το σώμα, το οποίο εννοείται ότι δεν περιλαμβάνεται σε μία πίστη (-λέγοντας "διχασμό" εννοώ ανισότητα μεταξύ εσωτερικού κι εξωτερικού κόσμου-).


Για έναν άθεο (like me! :clapup:) ένας θεός είναι αδιανόητος επιστημονικά αποδεδειγμένα.


Και να σημειώσω, ότι 4/5 του πληθυσμού αποτελείται τις 2 πρώτες εκδοχές που ανέφερα, και εκτός αυτού, αυτοί που θεωρούν ότι πιστεύουν αληθινά, αρκετές φορές δεν ξέρουν τι δίδαξε ο Χριστός (αγάπη, αλληλεγγύη κλπ.).


Αρκετά ζωτικό θέμα είναι κι η σχέση του σχολείου με τον χριστιανισμό, αλλά δε θα ήθελα να ανοίξω μια τέτοια κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didimos

Νεοφερμένος

Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
Πιστευω πολυ! Και η πιστη μου αυτη με εχει βοηθησει πολυ στην ζωη μου!
Δεν ειμαι καμμια ''θεουσα'', ουτε καθε τρεις και λιγο παω στην εκκλησια, ουτε και πολλα αποσα εχουν γραφτει τα πολυπιστευω, ο,τι νομιζω εγω πως ειναι σωστο ή αληθινό πιστεύω, δεν ειμαι που λεμε φανατικη και δε χρειαζεται νομιζω, γιατι ο φανατισμος σε οδηγει σε τρελα μονοπατια χωρις γυρισμο. Ομως ευχαριστω συχνα πυκνα τον Θεο για οσα μου δινονται και ζητω συγχωρεση οταν κανω λαθη...

Όλοι μας πιστεύουμε αν όχι στον θεό τουλάχιστον σε κάποιες ανώτερες δυνάμεις που έχουν επαφή με τον θεό αλλά οι συγκεκριμένες ανώτερες δυνάμεις έχουν αποτύχει παταγωδώς στο να φέρουν έστω κάποια υποτυπώδη δικαιοσύνη στον κόσμο.
Τα όσα σου δίνονται τα έχεις αποκτήσει με την αξία σου ή έχουν φροντίσει κάποιοι άλλοι για σένα την συγχώρεση πρέπει να την ζητήσεις απο τους ανθρώπους που έχεις αδικήσει όχι απο τον θεό, ο θεός δεν υπάρχει περίπτωση να αισθάνεται αδικημένος απο σένα η όποια τιμωρία υποτίθεται οτι ισχύει για την άλλη ζωή αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να την φοβάσαι εδώ είναι ο παράδεισος και η κόλαση εδώ που λέει και το τραγούδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όλοι μας πιστεύουμε αν όχι στον θεό τουλάχιστον σε κάποιες ανώτερες δυνάμεις...

nope
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Θα αρχιζω να πιστευω μου φαινεται μπας και με βοηθησει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Θα αρχιζω να πιστευω μου φαινεται μπας και με βοηθησει :P

Μπα. Το έχω δοκιμάσει, δε βοηθάει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Στο να βρεις γκομενα;
Μη σου φαίνεται παράξενο. Άλλοι προσεύχονται στο θεό (τους) για να βρουν θέση παρκαρίσματος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Όσο φανατισμένοι και παράλογοι φαίνονται οι ένθεοι με τις θρησκείες τους, τόσο και πολυ περισσότερο φανατισμένοι είστε και σείς οι άθεοι/άθρησκοι.

Όσοι θέλουν ας πιστεύουν, δεν χρειάζεται να τους χλευάζετε ούτε να τους ειρωνεύεστε, γίνεστε χείροτεροι απ αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Στο να βρεις γκομενα;

Μπας και γινει κανα θαυμα,παω να αναψω και ενα κερακι την κυριακη . Δεν μπορω τα γραφω και γελαω μονς μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μπας και γινει κανα θαυμα,παω να αναψω και ενα κερακι την κυριακη .
Μην αγχώνεσαι παλικάρι μου. Κάποια στιγμή, κάποια κενή θέση θα βρεις κι εσύ για να παρκάρεις το ...αυτοκινητάκι σου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didimos

Νεοφερμένος

Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από paskmak:
Όσοι θέλουν ας πιστεύουν, δεν χρειάζεται να τους χλευάζετε ούτε να τους ειρωνεύεστε, γίνεστε χείροτεροι απ αυτούς.

Ιδέα σου ποτέ δεν χλευάστηκε θρησκευόμενος μόνο οι άθεοι χλευάζονται εδώ αναγκάστηκε ακόμα και ο καραγκαγκά άθεος Τσίπρας να το παίξει θρησκευόμενος αλλιώς δεν θα ψηφιζόταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Όσο φανατισμένοι και παράλογοι φαίνονται οι ένθεοι με τις θρησκείες τους, τόσο και πολυ περισσότερο φανατισμένοι είστε και σείς οι άθεοι/άθρησκοι.

Όσοι θέλουν ας πιστεύουν, δεν χρειάζεται να τους χλευάζετε ούτε να τους ειρωνεύεστε, γίνεστε χείροτεροι απ αυτούς.

Ε ναι, οι "ένθεοι" στην Ελλάδα ειδικά έχουν μεγάλο πρόβλημα. Όλοι τους κοροϊδεύουν και τους χλευάζουν. Σε αντίθεση με τους άθεους που τους καταλαβαίνουν όλοι και φυσικά λύνουν και δένουν. Οι άθεοι δε; Φανατικοί. Σαν τους παοξήδες, εγώ πάντα τους μπέρδευα δε σου κρύβω. Μιλάμε το πόσο υποστηρίζεται το μήνυμα της αθεΐας στην Ελλάδα και το πόσο δε βλέπεις πουθενά το χριστιανικό στοιχείο δε λέγεται. Πχ εικόνες στα σχολεία; Υποχρεωτική προσευχή κάθε μέρα; Εγώ ούτε που τα 'χω ακούσει αυτά. Φυσικό βέβαια, αφού η Ελλάδα έχει πλήρη διαχωρισμό Εκκλησίας-κράτους και αφού οι παπάδες δεν μπλέκονται στα κοινά ούτε βγαίνουν στις τηλεοράσ............................... Oh wait.

SNAP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Όσο φανατισμένοι και παράλογοι φαίνονται οι ένθεοι με τις θρησκείες τους, τόσο και πολυ περισσότερο φανατισμένοι είστε και σείς οι άθεοι/άθρησκοι.

Όσοι θέλουν ας πιστεύουν, δεν χρειάζεται να τους χλευάζετε ούτε να τους ειρωνεύεστε, γίνεστε χείροτεροι απ αυτούς.


Κανενας δεν κραζει τους θρησκευομενους!!! Αλλα τους θρησκους με παρωπιδες θα τους κραξω δε γινεται!! Να περνας εξω απο τις εκκλησιες πριν τις πανελληνιες και να βλεπεις να μοιραζουν "ευλογημενα" στιλο στις μαναδες για να τα δωσουν στα παιδια, για να γραψουν καλα, και να βγαζεις αιμα απο τα ματια!!! Αυτο πως να μην το κραξεις δηλαδη; Να βλεπεις τον παπα να κανει εκστρατεια κατα μιας δαιμονισμενης κουκλας και απο κατω οι γιαγιαδες να χειροκροτανε!!! ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω. Τώρα σε προσωπικό επίπεδο ο καθένας όπως βολεύεται. Σε επίπεδο κράτους πάντως η επισημοποίηση μιας θρησκείας είναι οπισθοδρομικότητα. Αυτό το θέμα είναι εξολοκλήρου προσωπικό και δεν αφορά την κρατική μηχανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top