Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Helium αμα δεν ξέρεις ποιοι ειναι αυτοι που θα πρέπει να το δεχτούν να με ρωτησεις να σου πω =D ΕΙΝΑΙ ο μπαμπας και η μαμά του. Έκαναν σέξ χωρις προφυλαξη και τελικά η κοπελα έμεινε έγκυος. Μετα πρέπει να δεχτούν το παιδάκι. Συμφωνα παντα με την δική μου άποψη.

Δεν έχω κατι με τους σημερινους νέους απλα κρινω οτι ειμαστε καλομαθημένοι και εγώ ήμουν μέχρι που ξεβολευτηκα. Στην αρχή δυσκολεύτηκα και σκέφτηκα να τα παρατήσω αλλα τελικά κράτησα και προχωρησα.

Αν το παιδάκι έχει γονεις ακατάλληλους κάτι που ειναι σοβαρο επιχείρημα και το αναγνωριζω εννοειται τοτε θα πρέπει και πάλι να γεννηθει και κατα την γνωμη μου να αφαιρεθει η επιμέλεια. Αλλα για να γινουν αυτά θα πρέπει σαν κοινωνια να δράσουμε συντονισμένα. Να ασχοληθουν κοινωνικοι λειτουργοι να κινητοποιηθει η αστυνομια μετα απο καταγγελιες γειτονων κτλπ αλλα εδω η δικαιοσυνη στο ελλαδα κινηθηκε μεταααα απο καιρο για την υποθεση σωρα τι να περιμενει κανεις. Νομιζουμε οτι το προβλημα ειναι η γέννηση ενος παιδιου αλλα το προβλημα ειναι οι υποδομες που δεν δουλεύουν.

Himela παλαιοτερα τους αναγκαζε η αναγκαιοτητα να υπερνικησουν τα προβληματα. Οπως έχει πει και ο Μακιαβέλι η αναγκαιοτητα ειναι αυτη που κινει τον άνθρωπο. Τωρα σου λεει ο αλλος απο 19 χρονων εχω καταθλιψη. Γιατι βρε @@@ έχεις καταθλιψη σε αυτη την ηλικια τι σου λειπει. Φαγητο έχεις σπιτι έχεις εξω δεν κοιμάσαι το βράδυ. Οι παλαιοτεροι πέρασαν πολυ δυσκολοτερα Πολεμοι - εμφυλιος - κατοχη - προσφυγιά - χουντα κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τώρα όσον αφορά το θέμα της έκτρωσης είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο ζήτημα. Για μένα οι εκτρώσεις θα έπρεπε να είναι όσο γίνεται λιγότερες. Δηλαδή να χρησιμοποιούν προφύλαξη όλοι και το ζήτημα της έκτρωσης να είναι η έσχατη και τελευταία λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Για τις προφυλάξεις εννοειται συμφωνώ. Εγω λέω οτι ακομα και αν γινοταν ένα ατυχημα και δεν ηταν προγραμματισμένο δεν θα ήθελα να το ριξω. Πολυ πολύ αμα η γυναικα δεν ήθελε να παντρευτουμε ας πηγαιναμε δικαστικά να βγει μια διατροφή να πληρώνω για το παιδι και τελειωσε. Το παιδι οταν μεγάλωνε θα του εξηγούσαμε και θα καταλαβαινε.

ή και χωρις δικαστικά θα μπορουσαμε να βρούμε μια λύση. Δεν ειναι ανάγκη να μπλεξεις με δικηγορους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της έκτρωσης όταν η "μητέρα" δεν νιώθει έτοιμη γι' αυτό, θεωρώ ότι ο άντρας νε μεν πρέπει να ακούγεται η άποψή του, αλλά η τελική απόφαση, φυσικά πάντα με την υποστήριξη του άντρα, είναι της γυναίκας. Η γυναίκα ξέρει αν μπορεί να κάνει ένα τέτοιο βήμα, αν είναι ικανή, αν θέλει καριέρα, αν δε θέλει να χαλάσει το σώμα της και τα βυζιά της (σόρρυ το΄χω ακούσει άπειρες φορές) κτλ κτλ, όσο τραγικός είναι ο λόγος που δε θα θέλει, άλλο τόσο τραγικότερο θα είναι να μεγαλώσει το παιδί αυτό μαζί της. Γενικά βλέπω πάρα πολλά παιδιά με τόσο λάθος γονείς που λέω ρε φίλε ας τους εξαφανίσουν

Για μένα είναι αρχικό λάθος το να κάνεις ελεύθερα σεξ εν γνώση σου, χωρίς να θες να κάνεις παιδί. Υπάρχουν τόοοοσοι μέθοδοι αντισύλληψης που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ τρελαίνομαι όταν ακούω, ακόμα κι από άτομα μεγαλύετρα από μένα, "ήταν η στιγμή" ΌΧΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΣΤΙΓΜΗ, ΓΟΥΣΤΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΒΛΑ ΣΟΥ, γιατί μη ξεχνάμε υπάρχει και το χάπι της επόμενης ημέρας αν "ήταν η στιγμή" και το μετάνιωσες, ειδικά όταν αυτό συμβαίνει πάνω από μια φορά μιλάμε για ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ, πραγματικά δε μπορώ να δικαιολογήσω μια τέτοια πράξη που φέρνει αποτέλεσμα την έκτρωση, ούτε θεωρώ βέβαια καλή επιλογή ένα παιδί να μεγαλώσει με τόσο ανεύθυνους γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της έκτρωσεως no matter what
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της έκτρωσης όταν η "μητέρα" δεν νιώθει έτοιμη γι' αυτό, θεωρώ ότι ο άντρας νε μεν πρέπει να ακούγεται η άποψή του, αλλά η τελική απόφαση, φυσικά πάντα με την υποστήριξη του άντρα, είναι της γυναίκας. Η γυναίκα ξέρει αν μπορεί να κάνει ένα τέτοιο βήμα, αν είναι ικανή, αν θέλει καριέρα, αν δε θέλει να χαλάσει το σώμα της και τα βυζιά της (σόρρυ το΄χω ακούσει άπειρες φορές) κτλ κτλ, όσο τραγικός είναι ο λόγος που δε θα θέλει, άλλο τόσο τραγικότερο θα είναι να μεγαλώσει το παιδί αυτό μαζί της. Γενικά βλέπω πάρα πολλά παιδιά με τόσο λάθος γονείς που λέω ρε φίλε ας τους εξαφανίσουν


Nα με συγχωρεις αλλα εγω δεν θα παρειχα καμια υποστηριξη σε μια γυναικα που πάει να κάνει έκτρωση. Εγω συνένοχος σε έγκλημα δεν γινομαι. Και αν οι άνθρωποι έχουν τρελαθεί τελειως (ορισμένοι) και αντιμετωπιζουν τοσο ψυχρά και σκληρά ένα τέτοιο θέμα .... υπάρχει θεός από πάνω και βλέπει και ο θεος τιμωρεί ανθρώπους που δεν εκτίμησαν ποτέ αυτά που ειχαν.


Και για να μη μπλέξουμε με δικαστηρια και δικηγόρους καλυτερα αυτά εξαρχής να ξεκαθαρίζονται. Ελα εδώ κούκλα μου .... τι άποψη έχεις πανω σε αυτό το θέμα. Μάλιστα σε μια ξαφνικη εγκυμοσυνη δεν θα αναλάβεις τις ευθύνες σου επειδη φοβάσαι να χαλάσεις τα βυζιά σου που εγραψες και εσυ σαν σενάριο ότι θα το πει κάποια ή σε ενδιαφέρει περισσοτερο και μονο η καριέρα σου ... Δεν έχει νοημα να συζητάμε για αγάπες και ερωτες και όλα αυτά. Από αυτό και μονο φαινεται ότι κοιτάζεις περισσοτερο την πάρτη σου. Οικογενεια δεν σημαινει κοιτάζω την πάρτη μου.


Βρές καλυτερα κανεναν αλλον να έχετε και τις ιδιες ιδέες. Γιατι αν τυχει κάτι τέτοιο και ειμαστε μαζι θα μπλέξει το πράγμα. Εσυ θα πας να κάνεις εκτρωση και εγω θα απευθυνθώ σε δικηγορο. Άμεσα. Το θεμα είναι πολύ σοβαρο και με προσβάλλει να το αντιμετωπιζει κάποιος τοσο ψυχρα. Πιο πολύ σαν άνθρωπο. Αυτά δεν θα γράψω κάτι άλλο εδώ. Η αποψη μου είναι αδιαπραγμάτευτη.


100% είμαι κατά και θα το κινουσα δικαστικά το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,164 μηνύματα.
Είμαι κατα για ένα λόγο γιατί σκοτώνεις έναν άνθρωπο.Τα παιδιά είναι ευτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Nα με συγχωρεις αλλα εγω δεν θα παρειχα καμια υποστηριξη σε μια γυναικα που πάει να κάνει έκτρωση. Εγω συνένοχος σε έγκλημα δεν γινομαι. Και αν οι άνθρωποι έχουν τρελαθεί τελειως (ορισμένοι) και αντιμετωπιζουν τοσο ψυχρά και σκληρά ένα τέτοιο θέμα .... υπάρχει θεός από πάνω και βλέπει και ο θεος τιμωρεί ανθρώπους που δεν εκτίμησαν ποτέ αυτά που ειχαν.


Και για να μη μπλέξουμε με δικαστηρια και δικηγόρους καλυτερα αυτά εξαρχής να ξεκαθαρίζονται. Ελα εδώ κούκλα μου .... τι άποψη έχεις πανω σε αυτό το θέμα. Μάλιστα σε μια ξαφνικη εγκυμοσυνη δεν θα αναλάβεις τις ευθύνες σου επειδη φοβάσαι να χαλάσεις τα βυζιά σου που εγραψες και εσυ σαν σενάριο ότι θα το πει κάποια ή σε ενδιαφέρει περισσοτερο και μονο η καριέρα σου ... Δεν έχει νοημα να συζητάμε για αγάπες και ερωτες και όλα αυτά. Από αυτό και μονο φαινεται ότι κοιτάζεις περισσοτερο την πάρτη σου. Οικογενεια δεν σημαινει κοιτάζω την πάρτη μου.


Βρές καλυτερα κανεναν αλλον να έχετε και τις ιδιες ιδέες. Γιατι αν τυχει κάτι τέτοιο και ειμαστε μαζι θα μπλέξει το πράγμα. Εσυ θα πας να κάνεις εκτρωση και εγω θα απευθυνθώ σε δικηγορο. Άμεσα. Το θεμα είναι πολύ σοβαρο και με προσβάλλει να το αντιμετωπιζει κάποιος τοσο ψυχρα. Πιο πολύ σαν άνθρωπο. Αυτά δεν θα γράψω κάτι άλλο εδώ. Η αποψη μου είναι αδιαπραγμάτευτη.


100% είμαι κατά και θα το κινουσα δικαστικά το θέμα.

Εγώ σαν γυναίκα χαίρομαι πολύ που έχεις μια τέτοια άποψη, μου βγάζει κάτι πολύ γλυκό, θα με ενθάρυνε προσωπικά, να είχα έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα μου σε μια τέτοια περίπτωση, γιατί κι εγώ στη προσωπική μου ζωή έχω το ίδιο σκεπτικό με σένα, δλδ σε μια απρόσμενη εγκυμοσύνη σε καμία περίπτωση δε θα έκανα έκτρωση, απλά δε μπορώ να δεχτώ να γίνει γονιός κάποιος που δε ξέρει την αξία ενός παιδιού :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Σε περίπτωση που το έμβρυο που κυοφορείται, είναι αποτέλεσμα βιασμού ή διαπιστώνεται οτι πάσχει π.χ. από σύνδρομο Down, εξακολουθείτε να έχετε την ίδια άποψη οι πολέμιοι της άμβλωσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Σε περίπτωση που το έμβρυο που κυοφορείται, είναι αποτέλεσμα βιασμού ή διαπιστώνεται οτι πάσχει π.χ. από σύνδρομο Down, εξακολουθείτε να έχετε την ίδια άποψη οι πολέμιοι της άμβλωσης;


Για τον βιασμο δεν έχω άποψη γιατι είναι μια φρικτή και αποτρόπαια περιπτωση. Ειμαι επισης υπέρ του να μη βγει ποτε απο τη φυλακή ο βιαστης και το εννοώ 40-50 έτη χωρις κανενα ελαφρυντικο. Αλλα στην Ελλαδα εχουμε πολυ χαλαρη νομοθεσια και σε αυτά.Αυτό θα το αποφασισει η γυναικα όντως. Εγω νομιζα ότι μιλάμε απλα για μια εγκυμοσυνη η οποια δεν ηταν προγραμματισμένη. Για το παιδάκι που πάσχει από συνδρομο Down εννοείται δεν έχει καμια σημασια. Αυτό μας έστειλε ο θεος αυτό θα έρθει στην ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Εγώ σαν γυναίκα χαίρομαι πολύ που έχεις μια τέτοια άποψη, μου βγάζει κάτι πολύ γλυκό, θα με ενθάρυνε προσωπικά, να είχα έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα μου σε μια τέτοια περίπτωση, γιατί κι εγώ στη προσωπική μου ζωή έχω το ίδιο σκεπτικό με σένα, δλδ σε μια απρόσμενη εγκυμοσύνη σε καμία περίπτωση δε θα έκανα έκτρωση, απλά δε μπορώ να δεχτώ να γίνει γονιός κάποιος που δε ξέρει την αξία ενός παιδιού :down:

Καταρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λογια.θΑ ΜΟυ ηταν αδυνατο να συμφωνησω να γινει έκτρωση ακομα και αν δεν θα ήθελα την εγκυμοσυνη. Σιγουρα είναι ένα σοβαρο επιχειρημα αυτό όπως έγραψα και τις προάλλες. Αλλα σε αυτό φταιμε και σαν κοινωνια. Γιατι για παράδειγμα στην Ελλαδα όπως θα έχουμε προσέξει ο καθενας κανει ότι γουστάρει και ελάχιστοι ασχολούνται. Πχ βλέπεις ένα έγκλημα ή μια κακη αντιμετωπιση πρέπει να την καταγγειλεις να κινητοποιηθεί η αστυνομια μαζι με τον κοινωνικο λειτουργο να ειδοποιηθεί ο εισαγγελέας να κινηθεί αυτεπάγγελτη διαδικασια και να αποδειχθεί στο δικαστηριο αν αυτοι οι άνθρωποι παρα το ότι έκαναν το παιδι δικαιούνται να το κρατάνε.


Εδώ για τα σκυλάκια (μην το παμε μακρυα) χρειάστηκε να γινει μια ομάδα οι Angels γιατι ελάχιστοι ασχολούνταν. Έχουμε ακομα πολύ δρομο και τρελη γραφειοκρατια. Το τέρας της ελληνικής γραφειοκρατιας μας τραμπουκιζει ανελέητα και καθημερινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Για τον βιασμο δεν έχω άποψη γιατι είναι μια φρικτή και αποτρόπαια περιπτωση. Ειμαι επισης υπέρ του να μη βγει ποτε απο τη φυλακή ο βιαστης και το εννοώ 40-50 έτη χωρις κανενα ελαφρυντικο. Αλλα στην Ελλαδα εχουμε πολυ χαλαρη νομοθεσια και σε αυτά.Αυτό θα το αποφασισει η γυναικα όντως. Εγω νομιζα ότι μιλάμε απλα για μια εγκυμοσυνη η οποια δεν ηταν προγραμματισμένη. Για το παιδάκι που πάσχει από συνδρομο Down εννοείται δεν έχει καμια σημασια. Αυτό μας έστειλε ο θεος αυτό θα έρθει στην ζωή.

Όχι απαραίτητα για τυχαίο "ατύχημα" αλλά για την έκτρωση γενικώς.
Όμως άσχετα με την αιτία, πάλι για φόνο δεν θα πρόκειται (σύμφωνα με τις αρχές σου) αν η γυναίκα αποφασίσει τον καρπό του βιασμού να τον "ρίξει";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα για τυχαίο "ατύχημα" αλλά για την έκτρωση γενικώς.
Όμως άσχετα με την αιτία, πάλι για φόνο δεν θα πρόκειται (σύμφωνα με τις αρχές σου) αν η γυναίκα αποφασίσει τον καρπό του βιασμού να τον "ρίξει";


Η συζήτηση ξεκινησε και συνεχιστηκε με τους ορους της οικειοθελούς σεξουαλικής επαφής και συναίνεσης και από τους δύο. Με βάση αυτή την προϋποθεση συζητησα οποτε δεν μπορω να απαντησω τώρα σε κάτι διαφορετικο γιατι είναι σαν να αλλάζουν ξαφνικά οι οροι της κουβέντας και κάτι τέτοιο δεν είναι δικαιο. Δεν θα σχολιάσω τον βιασμο αλλα παρολαυτα σε αυτή την περιπτωση θα ειχες σιγουρα ένα σοβαρο επιχειρημα για να κάνεις έκτρωση. Μονο σε αυτή την περιπτωση και στις περιπτώσεις που η γυναικα κινδυνευει και έχει σοβαρά προβλήματα υγείας.


Εννοείται ότι με αυτό :
Στην Ελλάδα η έκτρωση επιτρέπεται υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Ο Ποινικός Κώδικας στο άρθρο 304 επιτρέπει την έκτρωση (τεχνητή διακοπή της κύησης) μόνο με τη συναίνεση της εγκύου και μόνο από γιατρό μαιευτήρα - γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα στις ακόλουθες περιπτώσεις:

  • Εντός των πρώτων 12 εβδομάδων της κύησης σε κάθε περίπτωση
δεν συμφωνώ καθολου. Τι θα πει σε κάθε περιπτωση και ποια είναι αυτή η κάθε περιπτωση. Τωρα εντάξει μην μου πεις ότι δικαιούσαι να κάνεις έκτρωση επειδή εισαι και καλά άνεργη το παιδι είναι μια χαρά και επειδή βαριέσαι να πας να βρεις μια δουλειά. Πραγματικα ετσι και το ακουσει αυτό άνθρωπος και μετά πάει να παντρευτει έναν τέτοιον άνθρωπο θα είναι άξιος της μοιρας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Μάλιστα. Αν λοιπόν περπατάς στο δρόμο και σε χτυπήσει αμάξι και θες επέμβαση στο πόδι μην την κάνεις αφού τα ατυχήματα εσύ τα παίρνεις ως "έτσι τα έφερε η ζωή". Αποδέξου το και μείνε κουτσός για μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Μάλιστα. Αν λοιπόν περπατάς στο δρόμο και σε χτυπήσει αμάξι και θες επέμβαση στο πόδι μην την κάνεις αφού τα ατυχήματα εσύ τα παίρνεις ως "έτσι τα έφερε η ζωή". Αποδέξου το και μείνε κουτσός για μια ζωή.

Εγω έγραψα και χθες οτι η γνώμη μου ειναι πως για λογο που δεν δύναται να αποκατασταθεί έκτρωση δεν θα συμφωνουσα να γινει. Αλλα απο οτι διαβάζω ειναι νόμιμο αν το αποφασισει η γυναικα ακομα και απο μονη της. Θα πρέπει να υπάρχει σοβαρος λογος δηλαδη και μη αναστρέψιμος πχ να κινδυνεψει η ζωη της γυναικας , να ειναι απο βιασμο ή ακομα και το παιδι να έχει κάποια πολυ σοβαρή παράλυση. (Εδω γεννιουνται σιαμαία και μετα τα χειρουργουν οι γιατροι και με επιτυχια κάποιες φορές) ή δυσπλασια. Το συνδρομο down πχ που αναφέρθηκε (επειδη έχω παιδάκι γνωστου και ειναι μια χαρά πάει και σχολειο) για μενα δεν θα ηταν λογος για έκτρωση. Αλλα το να γεννηθει ένα παιδι πχ με δυο κεφάλια ειναι δυσπλασια.

Τωρα καλα που το συζητήσαμε βεβαια αυτο το θεμα γιατι ειναι ένα σημειο κουβεντας οταν σκέφτεσαι με κάποια να το πάς σοβαρά. Να δεις και κατα ποσο ταιριάζετε. Αν πχ γυρισει κάποια και σου πει "Κοιταξε να δεις εγω αν ήμουν άνεργη δεν θα το κρατουσα" και ταυτοχρονα έχει ολες τις δυναμεις και τις ικανοτητες να βρει δουλειά τοτε άκυρο. Δεν ευσταθεί ο λογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Devil διακρίνω μια αντιπάθεια για αυτούς που είναι άνεργοι. Θεωρείς μάλλον οτι δεν υπάρχει πραγματικά ανεργία αλλά ο κόσμος είναι απλά τεμπέλης. Δε θα διαφωνήσω ούτε θα συμφωνήσω γιατί υπάρχουν και οι δύο περιπτώσεις. Γενικότερα βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Υπάρχουν παντρεμένες γυναίκες με παιδιά που κάνουν εκτρώσεις. Υπάρχουν έφηβες, υπάρχουν θύματα βιασμού, υπάρχουν κακομαθημένες που δε θέλουν να χαλάσουν το σώμα τους όπως είπατε κλπ. Αλλά αυτό στο οποίο είμαι αντίθετη είναι στο να επεμβαίνει το κράτος, η Εκκλησία ή οποιαδήποτε άλλη εξουσία και να βγάζει νόμο που αφορά το τι θα κάνει μια γυναίκα στη ζωή της, στο σώμα της, στην ψυχολογία της αλλά και στη ζωή και την ψυχολογία του παιδιού της. Πάντως είναι σωστό οτι πρέπει να υπάρξει μεγαλύτερη ενημέρωση στα σχολεία και τα πανεπιστήμια σχετικά με την αντισύλληψη. Όση ενημέρωση όμως και αν υπάρξει υπάρχουν και ατυχήματα, υπάρχουν και άνθρωποι που δε νοιάζονται, υπάρχουν κι αυτοί που δεν ξέρουν, που δεν έμαθαν, που δεν ασχολήθηκαν, που το ρίσκαραν. Σού φαίνονται όλοι αυτοί άνθρωποι που είναι ικανοί να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Εσυ απο κάθε ποστ μου κοιτάς να διακρινεις μια αντιπάθεια ή μια επίθεση οποτε το συνηθιζω σιγα σιγα! Οντως πολυ καχυποπτη! =D

Πρέπει να υπάρχει ενημέρωση συμφωνώ. Για αυτο πρέπει να γινεται και μια συζητηση γενικοτερα πριν το πάμε σοβαρά το πράγμα. Φαντασου τωρα εγω να έμπλεκα με γυναικα που δεν θα γεννουσε για να μη χαλάσει το σώμα της και το χειροτερο να μην το ξέρω οτι η γυναικα αυτη έχει τέτοια νοοτροπια ωστε να την αποφυγω και εγω αυτην και αυτή εμένα.

Τωρα μη περιμενεις να κάτσω να κάνω ανάλυση και να απολογηθω εγω για άλλο κοσμο. Έγραψα απλα την δική μου γνωμη και θεώρηση. Προφανως με θεωρω κατάλληλο ή δυνάμει κατάλληλο για να μεγαλώσω ενα παιδάκι. Για αυτο οπως έγραψα και χθες θα μπορουσε η κοινωνια να κάνει πολλά και να αφαιρει την επιμέλεια μεσω δικαστικής οδου απο άτομα που ειναι ακατάλληλα (κάνουν χρηση ουσιών , σατράπηδες - αλκοολικοι -χαρτοπαικτες τζογαδοροι - μέλη εγκληματικων οργανωσεων και άλλο λοιπό σκυλολοί).

Αν θελεις τη γνωμη μου πάντως θα πρέπει να ερωτάται και ο άντρας διοτι αυριο μεθαύριο απο αυτον ζητάνε οι δικηγοροι των κυριων ευθύνες (και καλα κάνουν) στα δικαστηρια αρα πως γινεται να μην έχεις λογο κατα τη συλληψη και κυηση αλλα να έχεις μετά; το θεωρω νομοθετικό κενό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι που θέλω να προσθέσω στη συζήτηση, απλά να υπάρχει σαν πληροφορία.
Είναι το μητρικό ενστικτο. Δεν το έχουν όλες οι γυναίκες στον ίδιο βαθμό, ωστόσο έχει ενδιαφέρον. Λειτουργεί με πολύ περίεργο τρόπο. Πολλοί νομιζουν ότι είναι απλώς η εμφυτη τάση της γυναίκας να γίνει μητέρα. Όσο κι αν ακουστεί περίεργο, μπορεί να κάνει μια γυναίκα να χωρίσει έναν κατά τ'αλλα αψογο άνδρα, μπορεί να αποφασίσει να μην κάνει παιδί επειδή δεν μπορεί να του εξασφαλίσει τις κατάλληλες συνθήκες, μπορεί να προτιμήσει να κάνει εκτρωση από το να φέρει στον κόσμο ένα παιδί μαζί με έναν πχ abusive άνδρα, έχουν υπάρξει ακόμη και (παθολογικές) περιπτώσεις που γυναίκα σκότωσε το παιδί της προκειμένου να μην το αφήσει στα χέρια του άνδρα της.
Έχει λόγο που λέγεται ένστικτο, είναι λογικό ένας άνδρας να μην μπορεί να το καταλάβει, και πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο σε τέτοιες αποφάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Καλή μου Helium τα ένστικτα τελειώσανε! =D Και χαιρομαι που είμαι 31 ετων και το λέω αυτό και όχι 60.Μετα ειδικά και από αυτό που έπαθα με ένα δικαστήριο που έμπλεξα χωρις να φταίω (άσχετα αν δεν το έχω χάσει ακομα) ειναι σχεδόν σιγουρο οτι έχω καταλαβει τι τρέλα μπορει να κουβαλάνε μερικοί άνθρωποι και τι αρρωστημένες ιδέες, οποτε για αυτόν ακριβως το λογο πριν προχωρήσεις με κάποιον ή κάποια σε πράξεις τοσο υπεύθυνες όπως ένας γάμος θα πρέπει να ξέρεις ακριβως ποιον άνθρωπο θα βάλεις διπλα σου. Φαντασου τωρα να πάς να μπλέξεις με καμιά τρελή και να σε απειλεί με το παιδι και τις αστυνομιες και τους δικηγόρους και άλλες τέτοιες (συγγνωμη Himela) μαλακίες. Ανεπίτρεπτο.


Παράδειγμα A βγαλμένο από τη ζωη : Βασίστηκες μονο στα χαμογελα και στο καλο θέατρο κάποιου και δεν ενδιαφέρθηκες να μάθεις ποιος πραγματικά είναι. Οποτε ακολουθησες το ένστικτο σου που σου έλεγε οτι αυτος ο άνθρωπος επειδή χαμογελάει εκτος και είναι ευγενικος είναι οντως έτσι ενώ η λογική λέει οτι θα πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον 2-3 περιστατικα και τον τροπο που αντέδρασε για να μπορέσεις να τον χαρακτηρίσεις.


Παράδειγμα Β βγαλμένο επισης από τη ζωή: Bασιζεσαι στο αντρικο ένστικτο της έλξης και λές οτι εγω θα προχωρήσω με μια γκομενα ενώ βλέπεις οτι έξω που έχετε βγει αυτή φλερτάρει με άλλους με σενα δίπλα. Και εσυ συνεχιζεις ενώ βασιζεσαι στο ενστικτο η λογική λέει οτι η γκομενα αυτή θα σε βάλει σε μπελάδες. Σεξ μπορεις να βρεις ανα πάσα στιγμή και παρα πολύ εύκολα χωρις να μπλέξεις. Αυτό ακριβως ειχα πει σε έναν γνωστο δεν άκουσε ακολουθησε το ένστικτο και μέχρι να ξεμπλέξει ειδε και έπαθε.


Βασικο συμπέρασμα είναι να μην ακολουθεις ποτέ το ένστικτο σε σοβαρές υποθέσεις. Απλα μαθαίνεις πως αντέδρασε κάποιος στο παρελθον σε μια παρομοια κατασταση και αποφασίζεις αν αυτή η αντιδραση σου κάνει ή όχι. Επισης τι ιδέες εχει και τι background.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@Devil νομίζω ότι μπερδεύεις το ένστικτο με την διαίσθηση. Η διαίσθησή σου μπορεί να κάνει λάθος γιατί βασίζεται στην εμπειρία σου. Η εμπειρία σου σου λέει ότι ο χαμογελαστος είναι ακίνδυνος. Αυτό που λέω εγώ είναι πιο βαθύ, υπακούει σε νόμους αυτοσυντήρησης, το ζην, όχι το ευ ζην.
Είναι ο ίδιος λόγος που όταν πεινας, τρως. Αν σταματούσες να ακους το ένστικτό σου, θα πέθαινες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top