Microsoft Word 2016 και αρίθμηση σελίδων

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Έχω το word 2016.
Το πρόβλημα μου είναι η αρίθμιση των σελίδων. Έχω περίπου 144 σελίδες.

Θέλω από τη σελίδα 10 και μετά να πάρει αρίθμηση (1,2,3...).

Στις προηγούμενες σελίδες δεν χρειάζεται αρίθμηση, πέρα από 1-2 σελίδες που πρέπει να φέρουν λατινική αρίθμηση. Πραγματικά έχω απηύδησει. Έχω δει ένα σωρό βιντεάκια στο youtube αλλά δεν βοηθάνε. Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ ας μου απαντήσει πως να το κάνω αυτό:hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Έναρξη αρίθμησης σελίδων παρακάτω στο έγγραφό σας

Για να ξεκινήσετε την αρίθμηση σελίδων παρακάτω στο έγγραφό σας, πρέπει να χωρίσετε το έγγραφο σε ενότητες, να τις αποσυνδέσετε και κατόπιν να προσθέσετε αριθμούς σελίδων. Στη συνέχεια, μπορείτε να επιλέξετε εμφανίσετε το στυλ αρίθμησης σελίδων και την τιμή έναρξης για κάθε ενότητα.


  1. Κάντε κλικ στη σελίδα του εγγράφου στην οποία θέλετε να ξεκινήσει η αρίθμηση σελίδων. Εκεί θα εισαγάγετε μια αλλαγή ενότητας.
  2. Κάντε κλικ στις επιλογές Διάταξη > Αλλαγές > Επόμενη σελίδα.
  3. Κάντε διπλό κλικ στην περιοχή της κεφαλίδας ή του υποσέλιδου στην πρώτη σελίδα όπου θέλετε να εμφανίσετε αριθμούς σελίδας. Με αυτόν τον τρόπο ανοίγει η καρτέλα Σχεδίαση στην περιοχή Εργαλεία κεφαλίδας και υποσέλιδου.
  4. Κάντε κλικ στην επιλογή Σύνδεση με το προηγούμενο για να την απενεργοποιήσετε και να καταργήσετε τη σύνδεση της κεφαλίδας ή του υποσέλιδου από την προηγούμενη ενότητα.

    Σημείωση: Οι κεφαλίδες και τα υποσέλιδα συνδέονται ξεχωριστά, επομένως, εάν ο αριθμός της σελίδας βρίσκεται στην κεφαλίδα, απενεργοποιήστε τη σύνδεση των κεφαλίδων. Εάν ο αριθμός σελίδας είναι στο υποσέλιδο, απενεργοποιήστε τη σύνδεση των υποσέλιδων.
  5. Κάντε κλικ στην επιλογή Αριθμός σελίδας και, στη συνέχεια, επιλέξτε μια θέση και ένα στυλ. Για παράδειγμα, κάντε κλικ στο στοιχείο Επάνω μέρος της σελίδας και, στη συνέχεια, επιλέξτε το σχέδιο που σας αρέσει.
  6. Κάντε κλικ στις επιλογές Αριθμός σελίδας > Μορφοποίηση αριθμών σελίδας για να ανοίξετε το παράθυρο διαλόγου Μορφοποίηση αριθμών σελίδας.
  7. Για να ξεκινήσετε την αρίθμηση με τον αριθμό 1, κάντε κλικ στην επιλογή Έναρξη από και πληκτρολογήστε 1 (διαφορετικά, το Word θα εφαρμόσει αυτόματα τον πραγματικό αριθμό σελίδας).
  8. Κάντε κλικ στο κουμπί OK.
  9. Για να καταργήσετε τους αριθμούς σελίδων από την προηγούμενη ενότητα, επιλέξτε οποιονδήποτε αριθμό σελίδας σε αυτή την ενότητα για να τον επισημάνετε και πατήστε το πλήκτρο Delete ή κάντε δεξί κλικ και επιλέξτε Αποκοπή. Όλοι οι αριθμοί σελίδων σε αυτή την ενότητα θα διαγραφούν.
  10. Όταν τελειώσετε, κάντε κλικ στην επιλογή Κλείσιμο κεφαλίδων και υποσέλιδων ή κάντε διπλό κλικ σε οποιοδήποτε σημείο εκτός της περιοχής της κεφαλίδας ή του υποσέλιδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Έχω το word 2016.
Το πρόβλημα μου είναι η αρίθμιση των σελίδων. Έχω περίπου 144 σελίδες.

Θέλω από τη σελίδα 10 και μετά να πάρει αρίθμηση (1,2,3...).

Στις προηγούμενες σελίδες δεν χρειάζεται αρίθμηση, πέρα από 1-2 σελίδες που πρέπει να φέρουν λατινική αρίθμηση. Πραγματικά έχω απηύδησει. Έχω δει ένα σωρό βιντεάκια στο youtube αλλά δεν βοηθάνε. Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ ας μου απαντήσει πως να το κάνω αυτό:hmm:.
An μπορέσει κάποιος να βοηθήσει, οκ. Αλλιώς η λύση είναι το μάνιουλ του γουέρντ της μάηκρο. Ξέρω πως θα θεωρηθεί μπλέξιμο, αλλά δεν χρειάζεται να διαβαστεί όλο (Τυχαίο που ακόμα είμαι με το σμωλλ μπίζνεσσ όφφισ του 2010; Παρά τα όποια προβλήματα συμβατότητας). Προσωπικά έχω κατεβάσει όλα τα μάνιουαλ του όφφισ από το σκριμπντ. Από την άλλη μπορεί να τεθεί το ερώτημα στην μάηκροσοφτ κομιούνιτυ. Όχι στο ελληνικό φόρουμ της μάηκρο όμως, αφ' ενός είναι ψιλοάσχετα τα παιδιά αφ' ετέρου θα απαντήσουν μετά από καμιά βδομάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτό που βρήκα πάνω πρέπει να βοηθήσει. Είναι λίγο μπλέξιμο αλλά δίνει τα βήματα ένα ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Αυτό που βρήκα πάνω πρέπει να βοηθήσει. Είναι λίγο μπλέξιμο αλλά δίνει τα βήματα ένα ένα.

ναι, πιθανότατα έχεις δώσει την λύση με τον χωρισμό σε υποενότητες, (2 στην προκείμενη), αυτόνομη αρίθμηση, σώσιμο, και τέλος συγχώνευση υποενοτήτων σε ενιαίο έγγραφο μέσω κεφαλίδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Το έκανα και λειτούργησε.:pardon:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Το έκανα και λειτούργησε.:pardon:

Την Χιμ! Και τους θεούς! :loltooth:

Με αυτή τη σειρά ε;;;; :yes::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Με αυτή τη σειρά ε;;;; :yes::whistle:

Μιλλ παρντόν! Αν και σας ανέφερα και συλλήβδην (στους θεούς) αλλά και προσωποποιημένα!
(το έσωσα καθόλου;;; :loltooth: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μιλλ παρντόν! Αν και σας ανέφερα και συλλήβδην (στους θεούς) αλλά και προσωποποιημένα!
(το έσωσα καθόλου;;; :loltooth: )

Το έσωσες. Πέρνα από το γραφείο μου για τα περαιτέρω.:whistle:
(το οφτοπικιασαμε κι αυτό το θεματακι....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Το έσωσες. Πέρνα από το γραφείο μου για τα περαιτέρω.:whistle:
(το οφτοπικιασαμε κι αυτό το θεματακι....)

αν μου στέλνατε τα περαιτέρω σε ένα κειμενάκι μακρόθεν; Είτε ντοκ, είτε πι ντι εφ, όλα τα σφάζουμε. Καθ' ότι σας έχει φοβηθεί και ο μάτης μου ελαφρότατα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top