Η ιστορία σας

Scoros

Νεοφερμένος

Ο Scoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εχετε ασχοληθει ποτε να γράψετε μια ιστορία? Μετα απο ένα μεγάλο χρονικο διάστημα που ασχολήθικα με τα κομικς οι ιστορίες ξεπηδουν μέσα απο το κεφάλι μου πολύ εύκολα και καθώς πλέον δεν έχω τόσο μεράκι ωστε να τις περάσω σε κομικς τις περνάω στο χαρτί σαν κείμενο. Είναι αστειο πως τα συνδεω όλα μες στο κεφάλι μου, ιστοριες που άφησα μισες να τις συνεχιζω συνδιάζοντας τες με κάποιες άλλες ημιτελης. Εαν ασχοληθήκατε ποτε σε τι ηλικία το κάνατε και τι θέμα είχατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Έχω ασχοληθεί αρκετές φορές, αλλά τα παρατούσα πάντα πολύ νωρίς. Είχα πάντα ενδιαφέρουσες ιδέες, αλλά όταν άρχιζα να γράφω... Κάτι δεν πήγαινε καλά. Ο ενθουσιασμός πέρναγε και η απογοήτευση ερχόταν. Δεν ήξερα πως να συνεχίσω. Άλλες φορές δεν είχα τις γνώσεις, γιατί έμπλεκα ιατροδικαστές, πτώματα και άλλα πολλά. Σε άλλες περιπτώσεις είχα ένα ψιλοανατρεπτικό φινάλε, μια υποσχόμενη αρχή και μια ανύπαρκτη μέση της ιστορίας. Έχω διαγράψει όλα αυτά τα αρχεία, σκέφτομαι να ξαναρχίσω, αλλά δεν νομίζω πως θα το κάνω.

Κατέληξα λοιπόν στο ότι θα αρκούμαι στο να διαβάζω βιβλία και όχι να γράφω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γεια σας! Αν σας ενδιαφέρει, να σας αναφέρω τι συνέβηκε σε μένα: Πριν ένα χρόνο μου ζητήθηκε να στείλω κάποιο γραπτό μου σε μια περιοδική έκδοση τοπικού χαρακτήρα. Έγραψα ένα διήγημα και το έστειλα. Έτυχε καλής υποδοχής και αυτό με ενθάρρυνε να προσπαθήσω ξανά. Έτσι τις γιορτές των Χριστουγέννων κάθισα και - ώ του θαύματος - έγραψα δέκα διηγήματα, που λίγο ή πολύ αφορούσαν εμπειρίες μου, και τα συγκέντρωσα σε ένα βιβλίο, μαζί με κάποια παλιά μου ποιήματα, τα εξέδωσα σε 100 αντίτυπα και τα μοίρασα στους φίλους μου. Μπορώ να πω ότι έφυγε ένα βάρος από πάνω μου, αλλά μετά από αυτό ξαναγύρισα στα ίδια, διότι το παραπάνω ήταν κάτι σαν παρόρμηση τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Τώρα, πότε θα ωριμάσουν ξανά οι συνθήκες , (αν θα ωριμάσουν ποτέ ξανά) δεν μπορώ να το προβλέψω. Το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να ζήσεις κάτι για να είναι αληθινό αυτό που θα γράψεις και δεύτερο πρέπει να μην το ζορίζεις, να το αφήσεις μόνο του να βγει, θα βρεθεί ευκαιρία, συνήθως λίγο πιο μετά από την πρώτη νεότητα. Πάντως αξίζει να προσπαθήσει κανείς και να μην απογοητευθεί με την πρώτη. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πολλες ιστοριες γραφω και μετα απο λιγο καιρο τις διαβαζω και με πιανουν νευρα.
Μη με ρωτησεις γιατι, ετσι μου βγαινει.
Απο τοτε γραφω και δε τα διαβαζω.
Ποτε δε διαβαζω οσα γραφω, ακομα κι αν προκειται για δουλεια(αρθρα, ρεπορταζ, δημοσιευματα κλπ) τα ελεγχω εκεινη την ωρα, τα στελνω, τα ξεχναω μετα, ντιλιτ:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πολλες ιστοριες γραφω και μετα απο λιγο καιρο τις διαβαζω και με πιανουν νευρα.
Μη με ρωτησεις γιατι, ετσι μου βγαινει.
Απο τοτε γραφω και δε τα διαβαζω.
Ποτε δε διαβαζω οσα γραφω, ακομα κι αν προκειται για δουλεια(αρθρα, ρεπορταζ, δημοσιευματα κλπ) τα ελεγχω εκεινη την ωρα, τα στελνω, τα ξεχναω μετα, ντιλιτ:rolleyes:

Καλή μου, σου βάζω -1, για να σε τιμωρήσω για το "ντιλιτ"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ε καλα υπαρχουν στον σκληρο! :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Πάντα έγραφα από μικρό παιδί και συνεχίζω...
Απλά ιστορίες δικές μου....
Δεν νομίζω όμως ότι θα μπορούσα να τα δώσω να διαβαστούν..
Θα ήθελα κάποια στιγμή ίσως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scoros

Νεοφερμένος

Ο Scoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Έχω ασχοληθεί αρκετές φορές, αλλά τα παρατούσα πάντα πολύ νωρίς. Είχα πάντα ενδιαφέρουσες ιδέες, αλλά όταν άρχιζα να γράφω... Κάτι δεν πήγαινε καλά. Ο ενθουσιασμός πέρναγε και η απογοήτευση ερχόταν. Δεν ήξερα πως να συνεχίσω. Άλλες φορές δεν είχα τις γνώσεις, γιατί έμπλεκα ιατροδικαστές, πτώματα και άλλα πολλά. Σε άλλες περιπτώσεις είχα ένα ψιλοανατρεπτικό φινάλε, μια υποσχόμενη αρχή και μια ανύπαρκτη μέση της ιστορίας. Έχω διαγράψει όλα αυτά τα αρχεία, σκέφτομαι να ξαναρχίσω, αλλά δεν νομίζω πως θα το κάνω.

Κατέληξα λοιπόν στο ότι θα αρκούμαι στο να διαβάζω βιβλία και όχι να γράφω!

κοιτα να δεις, και εγω ασχολουμαι και δεν ειναι ευκολο,ισως με λιγη υπομονη το καταφερνες, θα ηθελα να διαβασω την ιστορια σου, πολυ κακος τα εσβησες τα αρχεια :( εγω κανω το εξης για να μην κολλαω, γραφω μια εξωφρενικη κοτσανα οταν κολλαω και εκεινο ειναι σαν -μια εξαναγκασμενη- μαγικη συμπτωση ωστε να βρεις την λυση στο προβλημα σου και ακομα και αν δεν βρεις λυση με τον τροπο αυτοπροσπερνας το σημειο και μπορεις να το διορθωσεις αργοτερα οταν θα σου ερθει η ιδεα. Η δημιουργεια ειναι κατι που κανει καλο στον ανθρωπο, μην απογοητευεσαι και εγω που γραφω το κανω γιατι αυτο με ευχατιστει .(κοιταξε τα πρωσοπικα σου μηνηματα εχω κατι για σενα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scoros

Νεοφερμένος

Ο Scoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πολλες ιστοριες γραφω και μετα απο λιγο καιρο τις διαβαζω και με πιανουν νευρα.
Μη με ρωτησεις γιατι, ετσι μου βγαινει.
Απο τοτε γραφω και δε τα διαβαζω.
Ποτε δε διαβαζω οσα γραφω, ακομα κι αν προκειται για δουλεια(αρθρα, ρεπορταζ, δημοσιευματα κλπ) τα ελεγχω εκεινη την ωρα, τα στελνω, τα ξεχναω μετα, ντιλιτ:rolleyes:


κακός. βέβαια και εγώ κοιτάζω παλιά μου δημιουργήματα- κομιξ- σκίτσα -προσωπογραφίες - κείμενα - ιστορίες και παθαίνω έλκος, αλλά δεν τα πεταω ώστε να μου θυμίζουν ότι πάντα μπορώ να γίνω καλύτερος και να μην σταματαω ποτέ να το κυνηγώ αυτό, αυτή είναι η φύση του ανθρώπου (άνθρωπος σημαίνει κοιτάζω ψηλά) με ενδιαφεορουν οι ερασιτεχνικές ιστορίες εχεις καμία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scoros

Νεοφερμένος

Ο Scoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πάντα έγραφα από μικρό παιδί και συνεχίζω...
Απλά ιστορίες δικές μου....
Δεν νομίζω όμως ότι θα μπορούσα να τα δώσω να διαβαστούν..
Θα ήθελα κάποια στιγμή ίσως..

ισως και να εφτασε αυτη η στιγμη, θελω να τα διαβασω εγω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
κακός. βέβαια και εγώ κοιτάζω παλιά μου δημιουργήματα- κομιξ- σκίτσα -προσωπογραφίες - κείμενα - ιστορίες και παθαίνω έλκος, αλλά δεν τα πεταω ώστε να μου θυμίζουν ότι πάντα μπορώ να γίνω καλύτερος και να μην σταματαω ποτέ να το κυνηγώ αυτό, αυτή είναι η φύση του ανθρώπου (άνθρωπος σημαίνει κοιτάζω ψηλά) με ενδιαφεορουν οι ερασιτεχνικές ιστορίες εχεις καμία?

οχι, δεν εχω. Τις αφηνω μισες. Καμια φορα θεωρουνται και τελειωμενες απο καποιους αν τις διαβασει.:hmm: Κι αν κρινω απο αλλες ιστοριουλες που χω διαβασει.
Δε με νοιαζει και πολυ να τις τελειωνω.:hmm: Τελειωνουν οι ιστοριες? Ειμαι πολυ μικρη για να τελειωσω μια ιστορια.
Με νοιαζει τη συγκεκριμενη στιγμη να τις γραφω οπως μου βγαινουν κι ας μην τελειωσουν ποτε.
Ουτε με νοιαζει να τις ξαναδιαβαζω και με βαση το παρελθον αν θες, να πορευομαι για το μελλον.
Πορευομαι με βαση το παρον, δε με ενδιαφερει τι εχω γραψει πιο πριν η τι εχω κανει. Με νοιαζει τι κανω τωρα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scoros

Νεοφερμένος

Ο Scoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
οχι, δεν εχω. Τις αφηνω μισες. Καμια φορα θεωρουνται και τελειωμενες απο καποιους αν τις διαβασει.:hmm: Κι αν κρινω απο αλλες ιστοριουλες που χω διαβασει.
Δε με νοιαζει και πολυ να τις τελειωνω.:hmm: Τελειωνουν οι ιστοριες? Ειμαι πολυ μικρη για να τελειωσω μια ιστορια.
Με νοιαζει τη συγκεκριμενη στιγμη να τις γραφω οπως μου βγαινουν κι ας μην τελειωσουν ποτε.
Ουτε με νοιαζει να τις ξαναδιαβαζω και με βαση το παρελθον αν θες, να πορευομαι για το μελλον.
Πορευομαι με βαση το παρον, δε με ενδιαφερει τι εχω γραψει πιο πριν η τι εχω κανει. Με νοιαζει τι κανω τωρα.:hmm:

είναι και αυτή μια άποψη, απλός οι ιστορίες περιπέτειας και μυστηρίου που μου αρέσουν διαβάζω και να γράφω δεν αφήνουν το μυαλό μου να ησιχάσει αν δεν μπεί ένα τέλος, βέβαια για ιστορίες που διαβάζω και το τέλος τους είναι αβέβαιο ,με εκνευρίζει κάπως, αλλα αυτό είναι σαν μια γεύση που σου μένει στο στόμα και δεν μπορείς να μην σκέφτεσε την ιστορία εκείνη ,μου αρέσει και αυτό καπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
:hmm:''Η ματαιοδοξια ενος writer...''

Θα ηθελα να σχολιασω κατι που μου ηρθε στο μυαλο, κρινοντας απο κοσμο που γραφει κι εχω λιγακι συνομιλησει εχοντας βγαλει καποια συμπερασματα, γραφει ειτε επαγγελματικα, ειτε ερασιτεχνικα (τεραστια η διαφορα).
Σχετικο - ασχετο με το θεμα και τις απαντησεις, ομως. Αν δε χωρα εδω, παρακαλω μεταφερετε...

Αλοιμονο αν εγραφε καποιος(δεν ισχυει μονο με το γραψιμο, αλλα και σε ολες τις εργασιες που χουν γινει με παθος καρδιας) και δεν ειχε μεσα του το ''ψωνιο'' να δημοσιοποιησει ο,τι εχει γραψει και οσα εχει νιωσει... με ενα ομως μεγαλο βαρος στην ψυχη του: ποτε μα ποτε ενας γραφιας δε θα χει την ικανοποιηση απο την ευχαριστηση και την επιβραβευση του κοσμου, αν ο ιδιος δε νιωσει ευχαριστηση απο το ιδιο το κειμενο του. Τα κειμενα ομως παραμενουν ατελη.

Παντα. Εκνευριστικο, ετσι?

Ποσοι μεγαλοι ανθρωποι των τεχνων εγιναν δημοφιλεις (κι οχι διασημοι) μεσα απο ενα ξεσκονισμα απο αλλους ''περιεργους κουτσομποληδες'' που εψαξαν παλαιολιθικά γραφεια και συρταρια, αφου πλεον ειχαν απο τη ζωη φυγει..

Πx : Ενας γραφεας που μιλα για τον δημο (δημοσιογραφος δηλαδη) θελει να ειναι συγγραφεας κι ενας συγγραφεας θελει να γινει δημοσιογραφος.
Το ενα ειναι τεχνη, το αλλο ειναι κοινωνικο εργο.
Το ενα ειναι αποθεμα ψυχης καταγεγγραμενο σε μια λευκη κολλα χαρτι, το αλλο ειναι μερακι, ισοβια κοινωνικη εργασια.

Πιστευω πως.. οποιος γραφει εκφραζει ενα ιδανικο. Εκφραζει μια τεχνη καθαρη και δικη του. Μια και ξεχωριστη, μοναδικη κι αυθεντικη. Γι αυτο προτεινω η τεχνη να μη γινεται μοδα και παρασυρεται σε ενα ρηχο λαιφσταιλ κι αγχος, αλλιως καταντά και φθίνει.... Αυτη η τεχνη ας μένει αγνη και καθαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scoros

Νεοφερμένος

Ο Scoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι και συνφωνω μαζί σου , μπράβο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ποτέ δεν είχα σκεφτεί να γράψω.Ισως γιατι βαριόμουν,ισως για αλλους λόγους.
Έχω εναν συγκεκριμένο τρόπο που γράφω.Μικρές,κοφτές προτάσεις.Κυρίως τα γράφω,όπως τα σκέφτομαι.Χωρίς επεξεργασία.
Άρχισα χτές κάτι σαν ιστορία,που όμως βασίζεται σε αληθινά γεγονότα ;)
Εδώ δεν την βάζω,για να μην δώσω την χαρά στους κακοθελητές να σχολιάσουν :P
Οποιος θέλει με pm. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βάλε την καλέ. Είναι πολύ ωραία. Λες και βλέπεις θρίλερ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Πες τα Λάουρα.. Εμένα μ' αρέσει ο τρόπος που εκφράζεται.. Είναι απλός αλλά σου μεταφέρει όλο το σκηνικό...:P Σαν να τα βλέπεις και συ ο ίδιος. Keep on writing :angel:
Και τώρα θα λεγα κάτι αλλά θα με λέγατε κακιά και δεν το λέω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Και τώρα θα λεγα κάτι αλλά θα με λέγατε κακιά και δεν το λέω:D

πες την βρε
για μια κακία ζούμε

π.σ. ευπατρίδη , τσέκαρε τα πιμιά σου
βασικά δεν σου έχω στείλει αλλά εννοώ να μου στείλεις εσύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Να το δημοσιεύσω εγώ για σένα; Άλλα θα πάρω εγώ τα λάικς.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Να το δημοσιεύσω εγώ για σένα; Άλλα θα πάρω εγώ τα λάικς.:whistle:
:redface:

Χρειάζεται σουλούπωμα και μικροδιορθώσεις ... Γιατι τώρα ειναι γραμμένα οπως ακριβώς τα σκεφτόμουν . Και η σκέψη μου,ειναι άστατη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top