Κριτική για τις φωτογραφίες μας

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
πριν λίγο καιρό΄΄ηθελα να φτιάξω μια αφίσα για τον νέο χώρο μου. Έκανα μια μίξη 6 φωτογραφειών, οι 5 εκ των οποίων έχουν τραβηχθεί από εμένα - εκτός τον χάρτη. το αποτέλεσμα ακολουθεί... πως σας φαίνεται???

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αν θέλεις μίκρυνε την για να χωράει στο παράθυρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια...δεν μου πολυαρέσει.
Η ιδέα σου να συνθέσεις εικόνες και να κάνεις ένα κολάζ που θα έχει θέμα τα παιδικά όνειρα είναι πολύ ωραία. Ωστόσο, δεν φαίνεται αυτό μέσα από το κολάζ σου. Η αισθητική του δεν μου αρέσει (καθαρά υποκειμενική άποψη).

Νομίζω πως θα έπρεπε να κινηθείς σε εικόνες α/μ ή σέπια και η γραμματοσειρά των γραμμάτων να εναρμονίζεται καλύτερα με την αίσθηση του "παλιού".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια...δεν μου πολυαρέσει.
Η ιδέα σου να συνθέσεις εικόνες και να κάνεις ένα κολάζ που θα έχει θέμα τα παιδικά όνειρα είναι πολύ ωραία. Ωστόσο, δεν φαίνεται αυτό μέσα από το κολάζ σου. Η αισθητική του δεν μου αρέσει (καθαρά υποκειμενική άποψη).

Νομίζω πως θα έπρεπε να κινηθείς σε εικόνες α/μ ή σέπια και η γραμματοσειρά των γραμμάτων να εναρμονίζεται καλύτερα με την αίσθηση του "παλιού".

Για σέπια το σκέφτηκα, αλλά μετά προτήμησα αυτό λόγο ότι μαρέσουν πολύ τα έντονα και πολλά χρώματα... (να ταιριάζει και με το σπίτι :P) ! ευχαριστώ πάντως !!!:)

άσχετο, είμαι ερασιτέχνης, δεν έχω σπουδάσει φωτο, και το φοτοσοπ το έχω εμπειρικά... Σας παραθέτω και κάποιες από μια δουλειά που είχα κλείσει για μια φίλη με μαγαζί... βέβαια με ενδιαφέρει να ακούσω τις απόψεις σας, διότι η ίδια δεν έχει ιδέα - κι εμένα ήταν η πρώτη φορά που έκανα κάτι τέτοιο !!!





χαίρομαι που υπάρχει τέτοιο θέμα εδώ !!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
:) τίποτα! γι'αυτό είμαστε εδώ! για να λέμε τις γνώμες μας!

Η πρώτη εικόνα μου αρέσει...θα την προτιμούσα βέβαια χωρίς το βινιετάρισμα που δείχνει μία ερασιτεχνική προσπάθεια στην συγκεκριμένη περίπτωση και ίσως ένα πιο κοντινό κάδρο.

Οι άλλες δυο πως είναι φωτισμένες? Οι αντανακλάσεις τους δεν είναι καλές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
:) τίποτα! γι'αυτό είμαστε εδώ! για να λέμε τις γνώμες μας!

Η πρώτη εικόνα μου αρέσει...θα την προτιμούσα βέβαια χωρίς το βινιετάρισμα που δείχνει μία ερασιτεχνική προσπάθεια στην συγκεκριμένη περίπτωση και ίσως ένα πιο κοντινό κάδρο.

Οι άλλες δυο πως είναι φωτισμένες? Οι αντανακλάσεις τους δεν είναι καλές!!!

Χμ... με ένα φως από πάνω και το φλασ. τα ρολόγια ήταν ξαπλωτά σε λευκό φόντο και μετά τα επεξεργάστηκα, οπότε μόνο το φαλσ έπεφτε έντονα στην προσοψη τους, και γι αυτό χρησιμοποίησα κάτι να μειώνε την γυαλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Χμ... με ένα φως από πάνω και το φλασ. τα ρολόγια ήταν ξαπλωτά σε λευκό φόντο και μετά τα επεξεργάστηκα, οπότε μόνο το φαλσ έπεφτε έντονα στην προσοψη τους, και γι αυτό χρησιμοποίησα κάτι να μειώνε την γυαλάδα...

Είχες soft box από πάνω και σου έβγαλε τόση γυαλάδα; Ή είχες φλας από την μηχανή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Είχες soft box από πάνω και σου έβγαλε τόση γυαλάδα; Ή είχες φλας από την μηχανή σου;

επειδή εκείνη την φορά ήμουν τελείως ανοργάνωτη, κάλυψα με ριζόχαρτο το φλασ της μηχανής:whistle: (αυτοσχεδιασα:redface:) ... χωρίς το ριζόχαρτο δεν φαινόταν τπτ σχεδόν από τις λεπτομέριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Στην τρίτη φαίνεται πάρα πολύ η φλασια! Μπορείς μπακάλικα να την καλύψεις στο photoshop, όμως το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να είσαι στο στούντιο με soft box και ανακλαστικές επιφάνειες ώστε να ελέγχεις τις αντανακλάσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Στην τρίτη φαίνεται πάρα πολύ η φλασια! Μπορείς μπακάλικα να την καλύψεις στο photoshop, όμως το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να είσαι στο στούντιο με soft box και ανακλαστικές επιφάνειες ώστε να ελέγχεις τις αντανακλάσεις! :)

ναι, όντως !:) Υπήρχε και η δυνατότητα να κάθομαι να ¨ζωγραφίζω" από το photoshop, αλλά ήθελε πολλές ώρες... σε κάποιες το έκανα για να μην φαίνετε σκιά μέσα στο πολόι, αλλά δεν είχα κουράγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
ναι, όντως !:) Υπήρχε και η δυνατότητα να κάθομαι να ¨ζωγραφίζω" από το photoshop, αλλά ήθελε πολλές ώρες... σε κάποιες το έκανα για να μην φαίνετε σκιά μέσα στο πολόι, αλλά δεν είχα κουράγια...
Μπορείς να επιλέξεις το κάτω μέρος της ανάκλασης ή όποιο άλλο θες και μετά να το αντιγράψεις και να το βάλεις πάνω στην φλασιά. Κάνε και μία μάσκα για να μην φαίνονται τα άκρα της επιλογής και έτοιμο στο πι και φι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τσου. Δεν δουλεύει. :/: Η ματιά διαχέεται και δεν "ξεκουράζεται" κάπου.
Μόνο αν είχες τη δυνατότητα να παίξεις λίγο μ' αυτές τις κάθετες γραμμές κεραμιδιών, μπορεί να έβγαινε κάτι καλό κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Λίγο παλιά αυτή, από τις πρώτες μου ψηφιακές με compact, τραβηγμένη ανάμεσα σε δύο δένδρα στην Κω, περιμένω την κριτική σας !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Ταξίδι.JPG
    Ταξίδι.JPG
    168.9 KB · Εμφανίσεις: 153

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Λίγο παλιά αυτή, από τις πρώτες μου ψηφιακές με compact, τραβηγμένη ανάμεσα σε δύο δένδρα στην Κω, περιμένω την κριτική σας !

μου αρέσουν πολύ τα χρώματα, και η ιδέα, το φύλο του φυτού αλλά δεν μαρέσει που το μαύρο κυριαρχεί (πολί χοντρό "κάδρο".. θα μου άρεσε λιγάκι πιο κοντινό... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
ας τολμησω να δειξω και εγω κατι.. :redface: :)
βρισκομαι ακομα στην αρχη των φωτογραφικων μου πειραματισμων, οποτε παρακαλω να ειστε ανελεητοι!!...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG_4723.jpg
    IMG_4723.jpg
    370.7 KB · Εμφανίσεις: 140

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μου αρέσει, ειδικά ο ουρανός!
Το μόνο που θα έκανα στη θέση σου, θα έκοβα λίιιγο από το κάτω μέρος, ώστε να αναδεικνύεται καλύτερα ο ουρανός, και να εφαρμοζόταν έτσι λίγο καλύτερα ο κανόνας των τρίτων.
Επίσης ίσως θέλει λίγο (πολύ λίγο όμως) ίσιωμα ο ορίζοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Μου αρέσει, ειδικά ο ουρανός!
Το μόνο που θα έκανα στη θέση σου, θα έκοβα λίιιγο από το κάτω μέρος, ώστε να αναδεικνύεται καλύτερα ο ουρανός, και να εφαρμοζόταν έτσι λίγο καλύτερα ο κανόνας των τρίτων.
Επίσης ίσως θέλει λίγο (πολύ λίγο όμως) ίσιωμα ο ορίζοντας.

ευχαριστω, ελπιζω να το εννοεις οντως!.. (ειπαμε, θελω να ειστε ενελεητοι μαζι μου.. :P αν και κατα τη γνωμη μου το πως βλεπει ο καθενας μας μια φωτογραφια ειναι πολυ προσωπικο και υποκειμενικο, καποια περισσοτερο τεχνικα ζητηματα θα με βοηθουσε πιστευω να θιχτουν... :))

για τον κανονα των τριτων εχεις μαλλον δικιο, το δοκιμασα και ειναι καπως καλυτερα ετσι, δεν ειναι τοσο "βαρυ" το κατω μερος....
τη γραμμη του οριζοντα δεν την ειχα προσεξει ειναι η αληθεια :redface: και τωρα δε μπορω να τη διορθωσω, δεν εχω κανενα προγραμματακι αυτη τη στιγμη.....:(

ευχαριστω παντως για το χρονο σου... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ένας πολύ εύκολος και δωρεάν επεξεργαστής είναι ο Picassa, ειδικά στην διόρθωση του ορίζοντα είναι πανεύκολος, δεν έχεις παρά να το κατεβάσεις δωρεάν και θα δεις τι απλός και χρήσιμος είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
το κατεβασα, απο αυριο θα αρχισω και να το ψαχνω περισσοτερο...;)
θενξ, μολις μου εληξε η δοκιμαστικη εκδοση του lightroom (χωρις να προλαβω καν να το ψαξω και πολυ :( ) και....... μετα, το χαος!!!.... :P
μια χαρα θα με βολεψει για τα βασικα το picasa, αλλωστε λεφτα για κατι καλυτερο δε παιζουν, και δε μου χρειαζεται και προς το παρον....
φτανει, πολυλογω νομιζω, και αρχισω και βγαινω :offtopic:
και παλι ευχαριστω!... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top