Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Σκοπός της τιμωρίας είναι ο σωφρονισμός. Σε αυτά που λες πού ακριβώς υπάρχει η έννοια του σωφρονισμού;:hmm:

Ποιοι είμαστε εμείς (οι κάθε εμείς) να αποφασίσουμε για το ποιος αξίζει να ζει ή όχι;:hmm:

Κάθαρση στην κοινωνία μπορεί να φέρει αλλά οι νόμοι και οι ποινές δεν καθορίζονται σύμφωνα με συναισθηματικά κριτήρια ούτε με συναισθηματικούς σκοπούς.

Το οτι έχει επέλθει παρακμή στα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ευθύνη όλων μας κι έχουμε υποχρεωση να παλέψουμε όλοι για αυτά.

Θες να πεις οτι αν κάποιος έχει 10 ελαττώματα δεν τρέχει τίποτα να αποκτήσει άλλο 1;:hmm: (ομοίως, αν έχει κάποιος 10 αρρώστειες δεν τρέχει τίποτα να αποκτήσει άλλη 1 κλπ κλπ)
Δεν επερχεται σωφρονισμος με την θανατικη ποινη πχ σε παιδοφιλους?Επερχεται γιατι τα κτηνη την θελουν τη κενη ζωουλα τους,παραδειγματιζονται απο αλλους και θετουν ορια στις πραξεις τους.Ειναι αδιανοητο να υπαρχουν "ανθρωποι" που βιαζουν μωρα-παιδια.Δεν το χωραει ενας φυσιολογικος ανθρωπινος νους γι'αυτο ασπαζομαι αυτη την αποψη.Τι σχεση εχουν οι συναισθηματικοι σκοποι?Δηλαδη αν εφαρμοζοταν η θανατικη ποινη για την κατηγορια εγκληματιων που ανεφερα σημαινει οτι θα εξυπηρετουσε συναισθηματικους σκοπους?:hmm:Αν θεωρεις ''ελαττωμα'' της κοινωνιας να καταδικασει σε θανατο καποιον που εχει ασελγησει και τραυματισει ανεπανορθωτα παιδικες ψυχες τοτε τι να πω..Τελοσπαντων εγω ειπα την αποψη μου και σεβομαι τις αποψεις ολων των υπολοιπων οταν σεβονται και οι υπολοιποι τις δικες μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν επερχεται σωφρονισμος με την θανατικη ποινη πχ σε παιδοφιλους?Επερχεται γιατι τα κτηνη την θελουν τη κενη ζωουλα τους,παραδειγματιζονται απο αλλους και θετουν ορια στις πραξεις τους.Ειναι αδιανοητο να υπαρχουν "ανθρωποι" που βιαζουν μωρα-παιδια.Δεν το χωραει ενας φυσιολογικος ανθρωπινος νους γι'αυτο ασπαζομαι αυτη την αποψη.Τι σχεση εχουν οι συναισθηματικοι σκοποι?Δηλαδη αν εφαρμοζοταν η θανατικη ποινη για την κατηγορια εγκληματιων που ανεφερα σημαινει οτι θα εξυπηρετουσε συναισθηματικους σκοπους?:hmm:Αν θεωρεις ''ελαττωμα'' της κοινωνιας να καταδικασει σε θανατο καποιον που εχει ασελγησει και τραυματισει ανεπανορθωτα παιδικες ψυχες τοτε τι να πω..Τελοσπαντων εγω ειπα την αποψη μου και σεβομαι τις αποψεις ολων των υπολοιπων οταν σεβονται και οι υπολοιποι τις δικες μου:)

Και εμένα μου έχουν τραυματίσει τη παιδική ψυχούλα μου μερικές γκόμενες αλλά δεν θέλω να τις κρεμάσω στο Σύνταγμα. :P

Ναι, η πράξη που αναφέρεις είναι το λιγότερο απάνθρωπη αλλά δεν γίνεται να δρας συναισθηματικά φορτισμένος και να καταδικάζεις σε θάνατο κάποιον άλλο μιας και

1) αν μπει φυλακή και μετά μάθουμε ότι ήταν αθώος το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω και
2) δεν μπορείς να ορίσεις κριτήρια με τα οποία να μην επεκτείνεται η θανατική ποινή και σε άλλες πράξεις (δολοφονίες, κτλ) με συνέπεια το πράγμα να καταντήσει Αμέρικα (btw και στις πολιτείες με θανατική ποινή δεν υπάρχει λιγότερη εγκληματικότητα από ότι στον υπόλοιπο κόσμο)

Επίσης, η θανατική ποινή είναι εκδίκηση και όχι τιμωρία και είναι αδιανόητο να ζητάς εκδίκηση από τη δικαιοσύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Θανατικη ποινη:hmm:Δυο λεξεις που οταν συνδεονται τρομαζουν...ποσο μαλλον οταν εφαρμοζονται...Δυσκολο ερωτημα ,υπερ ή κατα?...γιατι?
Αρχικα, θεωρω πως ειναι απανθρωπο να θανατονονται ατομα και οπως προανεφερε κιολας καποιος ,να τιμωρειται τελικα ενα εγκλημα με ενα εγλημα..Ειναι που ειναι κατεστραμμενος ο κοσμος με την σκληροτητα που επικρατει στις ψυχες πολλων..Ηδη ακουμε μικρα παιδια ,ενω μαλωνουν με καποιον και να του φωναζουν "ευχομαι να ειχες πεθανει.." και αργοτερα αυτο το μισος εξελισσεται ..γινονται ολο και πιο σκληρα αυτα τα πλασματα..Η κουβεντα που ξεστομισαν μικρα μπορει να μην ηταν αυτο που ακριβως εννοουσαν..αλλα οσο περναει ο καιρος αρχιζουν τις πρωτες βαρβαρες πραξεις που μπορουν να ξεκινουν απο τον βασανισμο ενος ζωου...αυτο ομως εξελισσεται σε ξυλοδαρμο μαθητη και τελος μπορει να καταλειξει μεχρι και σε μια δολοφονια.Ακραιο και ομως αληθεινο..αυτη ειναι η νεα πραγματικοτητα..Τωρα φανταστειτε πως θα εξελιχτουν τα πραγματα αν νομιμποιηθει τελικα και μια θανατικη ποινη.Θα μαθουν να ζουν με την σκληροτητα...Θα τα θεωρησουν ολα φυσιολογικα."Ετσι ειναι η ζωη..πανε και ερχονται οι ανθρωποι,καλα να παθουν αν δεν συμπερφερονται καθως πρεπει" Δεν ειναι ομως ηθικα ορθο να σκοτωνεις καποιον και αυτο ειναι που θα αδυνατουν να καταλαβουν.Δεν πρεπει να συνηθισουμε σε αυτην την σκεψη.Γιατι ολοι μας αλλαζουμε.Κανεις δεν μενει ιδιος.Παντα υπαρχει η ελπιδα πως καποιος μπορει μεχρι και στα τελευταια δευτερολεπτα της ζωης του να μετανοησει.Ιδιως στο κρατος μας λογω της θρησκειας μια τετοια κινηση δεν στεκει...
Παρολαυτα ομως αν μπω στη θεση μιας κοπελας που για παραδειγμα εχει βιαστει ..καταλαβαινω το μισος,την απεχθεια και την εντονη επιθυμια που θα εχει να δει τον βιαστη να πονα και να ουρλιαζει μεχρι θανατου.Θα ηθελα να τον δω να πονα οπως πονεσα εγω.Γιατι μια φυλακη μπροστα σε αυτο το εγκλημα θα ηταν ενα χαϊδεμα..Μια ειρωνια παρα τιμωρια.Μεγαλο το δειλημμα...Να τον αφησω να γλιτωσει στην φυλακη ή να πεθανει μια και καλη για να παραδειγματιστουν και ολοι οι υπολοιποι?τελικα τι?μπερδεμα...και μετα αμα εχω τυψεις που αφαιρεσα μια ζωη?
Ας ταξιδεψουμε με το μυαλο μας σε χωρες που εφαρμοστηκε η θανατικη ποινη...Ποια τα αποτελεσματα?Λιγοτερη μηπως η εγκληματικοτητα?Νομιζω πως οχι:confused:Τι καταφεραμε λοιπον?..μια τρυπα στο νερο..
Επειδη εχω μεγαλωσει με καποιες αξιες στη ζωη μου και δεν νομιζω πως θα μπορουσα να ζησω γνωριζοντας πως εγω υπηρξα αιτια θανατου ενος προσωπου,απορριπτω κατα 80% την θανατικη ποινη...Η ζωη ειναι μια ροδα και ολα γυριζουν,αυτο πιστευω.Θα πληρωσει αργα ή γρηγορα.Μονος του θα φαει τα μουτρα του...Τωρα για τα 20% που αφησα,αυτα αφορουν πολυ βαριες περιπτωσεις.Δηλαδη δολοφονος κατα συρροην...κατι σαν τον jack the ripper, αλλα και εκει μονο αν ειναι εξακριβωμενο 1000% πως ειναι αυτος ο δολοφονος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.



Το ότι είμαι υπέρ το έχω πει.

Τώρα τελευταία όμως τείνω να είμαι υπέρ με συνοπτικές όμως
διαδικασίες.

Ούτε δίκες ούτε τίποτα, με την απόφαση ενός ειδικού - δικαστή.

-Εσύ τους σκότωσες και τους πέντε σαν τα σκυλιά;
Ναι εγώ.

- Γιατί;
Γιατί μου πατούσαν το τριφύλλι.

- Πάρτε τον και στον τοίχο.

Εσύ έσφαξες την κοπελίτσα με 30 μαχαιριές;
Ναι εγώ.

Γιατί;
Γιατί την παρακαλούσα να μου κάτσει επί 6 μήνες
και αυτή δεν ήθελε.

- Πάρτε τον και στον τοίχο.


Χθες έβλεπε στον Σκάϊ τα μεσάνυχτα ένα ντοκιμαντέρ
για την μεξικάνικη μαφία στην φυλακή.

'Ηταν ένας τύπος, πρώην μέλος της οργάνωσης
και διηγόταν πως αφαίρεσε την ζωή 20 περίπου ελεύθερων πολιτών
και 5-6 φυλακισμένων.

"Την πιάσαμε γιατί έκλεβε την οργάνωσή μας,
την βάλαμε στο αμάξι όπου και την πυροβόλησα αλλά δεν κατάφερα να την σκοτώσω
με αποτέλεσμα να προσποιούμαι πως την έχω στην αγκαλιά μου και την φιλάω
γιατί ο δρόμος ήταν πολυσύχναστος.
Μόλις μπόρεσα, έβαλα μπρος το αμάξι και πήγα πιο πέρα σε έναν κάδο σκουπιδιών,
εκεί, την έβγαλα έξω από το αμάξι και την έβαλα μέσα στον κάδο όπου και τοποθέτησα
το περίστροφο στο στόμα της και παρακαλώντας με αυτή,
εγώ την πυροβόλησα."
Τι λε ρε πούστη,
τι λε ρε πούστη.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να ξεχωρίσουμε αν πρόκεται για εγκλήματα εκ προθέσεως - εκ προ μελέτης ή εγκλήματα εν αμύνης. Άλλη η βαρύτητα της μιας περίπτωσης και άλλη η βαρύτητα της άλλης. Γιατί στα εκ προμελέτης εγκλήματα (κακουργήματα) να μην επέλθει η θανατική ποινή; Με βρίσκει αντίθετον η λογική να πληρώνω φόρους για να συντηρώ εγκληματίες μέσα σε κελιά με το όνομα φυλακές, οι οποίοι δεν θα ξαναγίνουν ποτέ άνθρωποι. Της φυλακής τα σίδερα αποκτινώνουν τον άνθρωπο. Όλοι εσείς και εμείς τα λέτε και τα λέμε όλα πολύ ωραία, αφού δεν έχετε και δεν έχουμε μπει ούτε 1 λεπτό της ζωής σας και της ζωής μας μέσα στην φυλακή να δείτε και να δούμε τι γίνεται. Και καλύτερα δεν θα θέλατε και δεν θα θέλαμε να φανταστείτε και να φανταστούμε πόσο σωφρονιστικό κατάστημα είναι...Άπαξ και μπήκες φυλακή, καλά να περάσεις στον κόσμο της ασυδοσίας και ανομίας ή νόμου της ζούγκλας (συμμοριών)...

Δεν θέλω να ανοίγονται φυλακές για να στοιβάζονται κενοί άνθρωποι που δεν έχουν αίσθηση του κακουργήματός τους. Η θανατική ποινή είναι μια λύση για να μειώσεις τα λειτουργικά έξοδα κράτησης χωρίς όφελος. Αρκετές οι περιττές δαπάνες κράτησης...και το κοινωνικό όφελος μηδέν. Καλύτερα να ανοίξουν σχολεία ώστε να προλάβουμε το έγκλημα, διότι άπαξ και έγινε, μετά δεν έχει πισογύρισμα (γλυκαίνεσαι με την πρώτη τζούρα της δολοφονίας και συνεχίζεις να "ζωγραφίζεις") είτε ως διαπρεπής εγκληματίας είτε μέσα στην φυλακή. Όσοι πέρασαν από φυλακή, κατέληξαν αμφιλεγόμενες προσωπικότητες οι οποίες μετά από καιρό ξαναπέρασαν από το ίδιο σημείο...Αυτό τι δείχνει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Καλύτερα να ανοίξουν σχολεία ώστε να προλάβουμε το έγκλημα, διότι άπαξ και έγινε, μετά δεν έχει πισογύρισμα (γλυκαίνεσαι με την πρώτη τζούρα της δολοφονίας και συνεχίζεις να "ζωγραφίζεις") είτε ως διαπρεπής εγκληματίας είτε μέσα στην φυλακή. :hmm:

Εγω θα ελεγα καλυτερα να παρεχεται ανθρωπιστικη παιδεια στους μαθητες..Οσα σχολεια και να ανοιξουν αν δεν συνειδητοποιησουν οι εκπαιδευτικοι πως βουλιαζουμε σαν ανθρωποι και δεν παρουν τα αναλογα μετρα..καληνυχτα...Αυτο ειναι που λειπει απο τα σχολεια..Η γνωση που παρεχεται δεν πρεπει να περιοριζεται στα βιβλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Η ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία, με τη μεγάλη της εμπειρία στο θέμα της ηθικής, θα μπορούσε να αναλάβει το θέμα της θανατικής ποινής.

Η εκκλησία διαθέτει πνευματικούς, ιερείς, μοναχούς, άτομα ικανά να κρίνουν την ενοχή κάποιου πέραν πάσης αμφιβολίας. Οι ύποπτοι θα εξετάζονταν με βάση τον προηγούμενο τους βίο και επιτροπή μελών της εκκλησίας θα αποφάσιζε αν ήταν ένοχοι καθώς και τον τρόπο εκτέλεσης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία, με τη μεγάλη της εμπειρία στο θέμα της ηθικής, θα μπορούσε να αναλάβει το θέμα της θανατικής ποινής.

Η εκκλησία διαθέτει πνευματικούς, ιερείς, μοναχούς, άτομα ικανά να κρίνουν την ενοχή κάποιου πέραν πάσης αμφιβολίας. Οι ύποπτοι θα εξετάζονταν με βάση τον προηγούμενο τους βίο και επιτροπή μελών της εκκλησίας θα αποφάσιζε αν ήταν ένοχοι καθώς και τον τρόπο εκτέλεσης τους.

καλά εσύ κάνεις χαβαλέ κανονικά, πάλι καλά που υπάρχεις κι εσύ να μας λες τέτοια νόστιμα να γελάσει λίγο η μαύρη μου καρδιά. Καλά που υπάρχουν και τα troll.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Η ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία, με τη μεγάλη της εμπειρία στο θέμα της ηθικής, θα μπορούσε να αναλάβει το θέμα της θανατικής ποινής.

Η εκκλησία διαθέτει πνευματικούς, ιερείς, μοναχούς, άτομα ικανά να κρίνουν την ενοχή κάποιου πέραν πάσης αμφιβολίας. Οι ύποπτοι θα εξετάζονταν με βάση τον προηγούμενο τους βίο και επιτροπή μελών της εκκλησίας θα αποφάσιζε αν ήταν ένοχοι καθώς και τον τρόπο εκτέλεσης τους.

"επιτροπή μελών της εκκλησίας θα αποφάσιζε αν ήταν ένοχοι καθώς και τον τρόπο εκτέλεσης τους"
αυτο ηταν το καλυτερο αχαχα :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Η ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία, με τη μεγάλη της εμπειρία στο θέμα της ηθικής, θα μπορούσε να αναλάβει το θέμα της θανατικής ποινής.

Η εκκλησία διαθέτει πνευματικούς, ιερείς, μοναχούς, άτομα ικανά να κρίνουν την ενοχή κάποιου πέραν πάσης αμφιβολίας. Οι ύποπτοι θα εξετάζονταν με βάση τον προηγούμενο τους βίο και επιτροπή μελών της εκκλησίας θα αποφάσιζε αν ήταν ένοχοι καθώς και τον τρόπο εκτέλεσης τους.


Χαλαρωσε ρε λιγο, η εκκλησια δεν θα εκτελουσε σε καμια περιπτωση για τιποτα και κανεναν:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Χαλαρωσε ρε λιγο, η εκκλησια δεν θα εκτελουσε σε καμια περιπτωση για τιποτα και κανεναν:|

έχει εκτελέσει ολόκληρες μάζες ανθρώπων τόσους αιώνες. Κουράστηκε κι αυτή, τώρα έχει άλλα σπορ, Βατοπέδια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
έχει εκτελέσει ολόκληρες μάζες ανθρώπων τόσους αιώνες. Κουράστηκε κι αυτή, τώρα έχει άλλα σπορ, Βατοπέδια κλπ.

Τωρα θα πω χαλαρωσε σε εσενα:PΜιλαμε καταρχας για την εκκλησια των εποχων μας..Νομιζεις οτι η εκκλησια θα δεχοταν τωρα αυτην την προταση??.."ναι,διαλεγουμε τροπο εκτελεσης... αυτην την φορα τι να επιλεξουμε γιαυτον τον δολοφονο?? ηλεκτρικη καρεκλα ή κρεμαλα ?" :fool: Μην κολλατε σε εξαιρεσεις..δεν μιλαμε για διευθαρμενους παπαδες κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Η καθολική παράδοση επιβάλλει κάψιμο στην πυρά.

Αν και ανήκω στον ορθόδοξο χριστιανισμό, τη μόνη αληθινή θρησκεία, στο θέμα της θανατικής ποινής η καθολική εκκλησία έχει να διδάξει πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Η καθολική παράδοση επιβάλλει κάψιμο στην πυρά.

Αν και ανήκω στον ορθόδοξο χριστιανισμό, τη μόνη αληθινή θρησκεία, στο θέμα της θανατικής ποινής η καθολική εκκλησία έχει να διδάξει πολλά.

αποφασισε τι εισαι γιατι μας μπερδευεις...:whistle:
ειναι δυνατον να εισαι φανατικος χριστιανος ..οπως δειχνεις ή τελοσπαντων υποκρινεσαι και στην πιο σημαντικη διδασκαλια:μετανοια να εισαι αντιθετος? Γιατι με την θανατικη ποινη αμα σε εχουν ενημερωσει αφαιρεις το πιο σημαντικο πραγμα..πως θα φτασεις στο παραδεισο αν δεν εχεις επιλογη?ελα μην ντρεπεσαι..τι καταιβασες?:drunk:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η καθολική παράδοση επιβάλλει κάψιμο στην πυρά.

Αν και ανήκω στον ορθόδοξο χριστιανισμό, τη μόνη αληθινή θρησκεία, στο θέμα της θανατικής ποινής η καθολική εκκλησία έχει να διδάξει πολλά.

Πρέπει να σε βάλουμε σε εφαρμογή όπως έχει και το facebook τα fortune-cookies... :P

Εγώ είμαι κατά της θανατικής ποινής.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πρέπει να σε βάλουμε σε εφαρμογή όπως έχει και το facebook τα fortune-cookies... :P

Εγώ είμαι κατά της θανατικής ποινής.;)

κι εγώ και για όλες τις περιπτώσεις εκτός ίσως από δολοφονία ζώου και παιδιού. Πάντως θετικές από μένα από δω και πέρα στον worshiperjesus γιατί πραγματικά μου φτιάχνει την διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
αποφασισε τι εισαι γιατι μας μπερδευεις...:whistle:
ειναι δυνατον να εισαι φανατικος χριστιανος ..οπως δειχνεις ή τελοσπαντων υποκρινεσαι και στην πιο σημαντικη διδασκαλια:μετανοια να εισαι αντιθετος? Γιατι με την θανατικη ποινη αμα σε εχουν ενημερωσει αφαιρεις το πιο σημαντικο πραγμα..πως θα φτασεις στο παραδεισο αν δεν εχεις επιλογη?ελα μην ντρεπεσαι..τι καταιβασες?:drunk:

Η Ιερά Εξέταση έδινε στον αμαρτωλό τη δυνατότητα μετάνοιας την τελευταία στιγμή.

Αν δήλωνε μετάνοια, ο αμαρτωλός στραγγαλίζονταν και πέθαινε χωρίς πόνο, έτοιμος να απολαύσει τον Παράδεισο.

Αν δε μετάνιωνε, καιγόταν ζωντανός και η ψυχή του εξαγνίζοταν από τις φλόγες, δηλαδή και πάλι μπορούσε να απολαύσει τον Παράδεισο.

Με λίγα λόγια, η εκτέλεση ήταν ευτύχημα για τον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Η Ιερά Εξέταση έδινε στον αμαρτωλό τη δυνατότητα μετάνοιας την τελευταία στιγμή.

Αν δήλωνε μετάνοια, ο αμαρτωλός στραγγαλίζονταν και πέθαινε χωρίς πόνο, έτοιμος να απολαύσει τον Παράδεισο.

Αν δε μετάνιωνε, καιγόταν ζωντανός και η ψυχή του εξαγνίζοταν από τις φλόγες, δηλαδή και πάλι μπορούσε να απολαύσει τον Παράδεισο.

Με λίγα λόγια, η εκτέλεση ήταν ευτύχημα για τον άνθρωπο.

Θες μηπως να σε στραγγαλισουμε και εσενα?χωρις πονο θα φτασεις στο παραδεισο!:hmm:
2010 εχουμε...και η Ιερα Εξεταση δεν υπαρχει ..σου λεει τιποτα?Εχουν αλλαξει"ισως" τα παντα απο τοτε ?
"Η εκετλεση ηταν ευτυχημα για τον ανθρωπο"...τωρα παντως δεν ειναι.;)
Τι ειπαμε ηπιες?Μονος σου ολη την βοτκαααα??:confused:Χριστε μου...κυριε ελεησον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Η Ιερά Εξέταση έδινε στον αμαρτωλό τη δυνατότητα μετάνοιας την τελευταία στιγμή.

Αν δήλωνε μετάνοια, ο αμαρτωλός στραγγαλίζονταν και πέθαινε χωρίς πόνο, έτοιμος να απολαύσει τον Παράδεισο.

Αν δε μετάνιωνε, καιγόταν ζωντανός και η ψυχή του εξαγνίζοταν από τις φλόγες, δηλαδή και πάλι μπορούσε να απολαύσει τον Παράδεισο.

Με λίγα λόγια, η εκτέλεση ήταν ευτύχημα για τον άνθρωπο.


Τα λόγια σου ακούγονται τόσο σοφά, το κήρυγμα σου αγγίζει τις καρδίες μας, οι λέξεις σου είναι το ζωογόνο νερό μας. Ένας διαφορετικός άνεμος ήρθε για να μας δείξει το σωστό δρόμο, το δικό σου δρόμο. Είσαι ο προφήτης μας και είμαστε οι μαθητές σου.

Δείξε μας τους εχθρούς σου δάσκαλε και οι πιστοί υποτελείς σου θα τους στείλουν στον Παράδεισο. Είτε μετανοήσουν είτε όχι, η εκτέλεση θα είναι αργή και βασανιστική.

Χαίρε war-sheep-er, οι μελοθάνατοι σε χαιρετούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να ξεχωρίσουμε αν πρόκεται για εγκλήματα εκ προθέσεως - εκ προ μελέτης ή εγκλήματα εν αμύνης. Άλλη η βαρύτητα της μιας περίπτωσης και άλλη η βαρύτητα της άλλης. Γιατί στα εκ προμελέτης εγκλήματα (κακουργήματα) να μην επέλθει η θανατική ποινή; Με βρίσκει αντίθετον η λογική να πληρώνω φόρους για να συντηρώ εγκληματίες μέσα σε κελιά με το όνομα φυλακές, οι οποίοι δεν θα ξαναγίνουν ποτέ άνθρωποι. Της φυλακής τα σίδερα αποκτινώνουν τον άνθρωπο. Όλοι εσείς και εμείς τα λέτε και τα λέμε όλα πολύ ωραία, αφού δεν έχετε και δεν έχουμε μπει ούτε 1 λεπτό της ζωής σας και της ζωής μας μέσα στην φυλακή να δείτε και να δούμε τι γίνεται. Και καλύτερα δεν θα θέλατε και δεν θα θέλαμε να φανταστείτε και να φανταστούμε πόσο σωφρονιστικό κατάστημα είναι...Άπαξ και μπήκες φυλακή, καλά να περάσεις στον κόσμο της ασυδοσίας και ανομίας ή νόμου της ζούγκλας (συμμοριών)...

Δεν θέλω να ανοίγονται φυλακές για να στοιβάζονται κενοί άνθρωποι που δεν έχουν αίσθηση του κακουργήματός τους. Η θανατική ποινή είναι μια λύση για να μειώσεις τα λειτουργικά έξοδα κράτησης χωρίς όφελος. Αρκετές οι περιττές δαπάνες κράτησης...και το κοινωνικό όφελος μηδέν. Καλύτερα να ανοίξουν σχολεία ώστε να προλάβουμε το έγκλημα, διότι άπαξ και έγινε, μετά δεν έχει πισογύρισμα (γλυκαίνεσαι με την πρώτη τζούρα της δολοφονίας και συνεχίζεις να "ζωγραφίζεις") είτε ως διαπρεπής εγκληματίας είτε μέσα στην φυλακή. Όσοι πέρασαν από φυλακή, κατέληξαν αμφιλεγόμενες προσωπικότητες οι οποίες μετά από καιρό ξαναπέρασαν από το ίδιο σημείο...Αυτό τι δείχνει; :hmm:

Δλδ επειδη οι φυλακες στη χωρα μας ειναι απαραδεκτες και εκει μεσα δεν γινεται σωφρονισμος η λυση ειναι η θανατικη ποινη,ωστε να μην πληρωνεις εσυ με τους φορους σου?:hmm:

Και εγω νομιζα πως η λυση ειναι να φτιαξουμε τις φυλακες..

Επισης οπως εχει αναφερθει πολλες φορες υπηρχαν ατομα τα οποια καταδικαστηκαν σε θανατα σε αλλες χωρες και αποδειχθηκαν μετα απο χρονια αθωοι..Μονο και μονο για αυτη την περιπτωση θα επρεπε να μην υπαρχει η ποινη αυτη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top