To φαινόμενο Herbalife και άλλες πυραμίδες: Απάτη;

Τι πιστεύετε; Αληθεύει ότι βγάζεις πολλά χρήματα από αυτά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Και όχι, δεν θα πλουτίσετε στη Herbalife, όχι σύντομα τουλάχιστον

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Χαίρετε,

Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τη herbalife και δεν γνωρίζω αν θα ήμουν ικανός, αν θα είχα την υπομονή να χτίσω σταθερά μια κερδοφόρα επιχείρηση χωρίς κάποιο ρίσκο. Ασχολείται η κοπέλα μου όμως, part-time, βγάζοντας ένα 900αρι το μηνα. Καλούτσικα λεφτά

καλούτσικα δεν λες τίποτα και κάθομαι και ασχολούμαι με τους αγανακτισμένους και να μουντζώνω την βουλή
το πήρα απόφαση :)
θα στρέψω τις μούντζες μου και αλλού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Και έρχεσαι να μου θέσεις μια πολύ σημαντική ερώτηση: -Μα, χρήματα δεν προσπαθείς να βγάλεις? Αυτός δεν είναι και ο σκοπός της δουλειάς σου?

Οχι εγώ άλλο πράγμα ρώτησα....:redface::redface:

Μου αρέσει που δεν αποκλείεις μια τέτοια πιθανότητα. Και να σου πώ την αλήθεια από μια μικρή σφυγμομέτρηση (εδώ από τα posts στο forum και από κάποιου παλιούς γνωστούς) πρέπει τέτοια φαινόμενα να υπάρχουν πολλά. Αλλιώς δεν εξηγείτε μια τόσο αρνητική στάση.

Κι εδώ έχω μια ερώτηση: Εχει η herbalife μηχανισμούς εντοπισμού τέτοιων περιστατικών (πέραν του τηλεφωνικού κέντρου που μπορείς να κάνεις καταγγελία)? Είχες πεί πώς το σύστημα τους πετάει από μόνο του (ή κάτι τέτοιο, δεν έχω χρόνο να το ψάξω), please explain.

Θέλω να ξέρω αν η Herbalife ασχολείται με τα περιστατικά εξαπάτησης... αυτό...

Ούτε εμένα μου αρέσει το στήσιμο του εν λόγο βίντεο, αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν απευθύνετε σε ελληνικό κοινό καθώς αποτελούσε προβολή για ενδιαφερόμενους στο δικτυακό μάρκετινγκ πριν από πολλά χρόνια, περισσότερα από όσα αναφέρει ο Άρης. Οι αξίες με τις οποίες κρίνουν ένα βίντεο οι ξένοι διαφέρουν από αυτές ενός τυπικού Έλληνα, που λόγο πάρα πολλών συνθηκών δεν έχει ζήσει πολλά, σε σύγκριση με αυτούς, κοινωνικά φαινόμενα και εμπειρίες. Η τουλάχιστον, δεν τις έχει ζήσει τόσο έντονα. Αυτό, σε συνδυασμό με την οργάνωση του εκπαιδευτικού μας συστήματος που αγγίζει το μηδέν, πάλι σε σύγκριση με τις υπόλοιπες χώρες, θέτει μια απάντηση στην αρνητική στάση κάποιου από του Ελληνικού πληθυσμού. Τα δικά μου στατιστικά δείχνουν ότι 1 στους 5 (~20%) δεν ενδιαφέρετε καν να μάθει, διότι έχει δεδομένο ότι προσπαθώ να του πάρω και εγώ χρήματα όπως όλοι οι πλανόδιοι διαφημιστές(πωλητές) εταιρειών έξω στην αγορά.

Ε τώρα ψιλοξεφεύγουμε. Μου λές οτι ο έλληνας δεν έχει ζήσει κάποιες καταστάσεις και γ αυτό κρίνει με διαφορετικές αξίες. Εγώ αυτό το βρήσκω καλό γιατί στα πλαίσια μιας διαφήμισης όσο πιο λίγες έχεις δει τόσο το καλύτερο. Και όσο πιο πολλές έχεις δει τόσο λιγότερη κριτική ματιά και στάση έχεις προς αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Απο περιεργεια βρεθηκα σε μια συναντηση μελών herbal life...
Όπως ειπωθηκε ειναι κλασσικη η παρουσιαση. Τοσο κλασσικη που αναρωτιεμαι γιατι δε την κανουν λιγακι πιο πειστική...
Κάνει μια πλύση εγκεφάλου το μεγάλο κεφάλι, με τα κέρδη κτλ. Εξιστορεί το πως ξεκίνησε κι έπειτα αρχίζει όλο το team , τις ιστορίες τους. Στο τέλος ξεφουρνίζουν ότι πρέπει να πληρώσεις κιόλας για να ξεκινήσεις.
Πολύ ψέμμα, απαπα... και στο διαδίκτυο πέφτω συνεχώς σε τέτοιες διαφημίσεις, προσωπικές ιστορίες με άτομα που έχασαν τοσα κιλά με το ταδε προιον και τη διαφημιση απο διπλα, αγγελιες... χαμος γινεται.
Πίνεις καφε και χανεις κιλα απο την πρωτη κιολας μερα. Τι να πω............. Οι διατροφολογοι ας σκισουν τα πτυχια τους! Εκνευριζομαι παντως γτ ακομη κι εδω μεσα διαβαζοντας όλες τις αναρτησεις ειδα μερικουςςςςςς που μπηκαν να το υποστηριξουν. Δηλαδη για χαζους μας περνανε ετσι? πουλιεται η κατσικα για μοσχαρι?:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Απο περιεργεια βρεθηκα σε μια συναντηση μελών herbal life...
Όπως ειπωθηκε ειναι κλασσικη η παρουσιαση. Τοσο κλασσικη που αναρωτιεμαι γιατι δε την κανουν λιγακι πιο πειστική...
Κάνει μια πλύση εγκεφάλου το μεγάλο κεφάλι, με τα κέρδη κτλ. Εξιστορεί το πως ξεκίνησε κι έπειτα αρχίζει όλο το team , τις ιστορίες τους. Στο τέλος ξεφουρνίζουν ότι πρέπει να πληρώσεις κιόλας για να ξεκινήσεις.
Πολύ ψέμμα, απαπα... και στο διαδίκτυο πέφτω συνεχώς σε τέτοιες διαφημίσεις, προσωπικές ιστορίες με άτομα που έχασαν τοσα κιλά με το ταδε προιον και τη διαφημιση απο διπλα, αγγελιες... χαμος γινεται.
Πίνεις καφε και χανεις κιλα απο την πρωτη κιολας μερα. Τι να πω............. Οι διατροφολογοι ας σκισουν τα πτυχια τους! Εκνευριζομαι παντως γτ ακομη κι εδω μεσα διαβαζοντας όλες τις αναρτησεις ειδα μερικουςςςςςς που μπηκαν να το υποστηριξουν. Δηλαδη για χαζους μας περνανε ετσι? πουλιεται η κατσικα για μοσχαρι?:mad:

διοργανώνουν κάτι σεμινάρια σε πόλεις εκτός Αθηνών και πληρώνεις τα πάντα. Οι συγκεντρώσεις τους είναι σαν θρησκευτικής αίρεσης, πετάνε ένα σύνθημα κι από κάτω το κοινό είναι δικοί τους άνθρωποι συνενοημένοι να παριστάνουν τους άσχετους και ζητωκραυγάζουν. Μετά καλούν έναν έναν στο βήμα για να μας πει το κατόρθωμά του, ότι ήταν τόσα κιλά και έχασε τόσα και μαντέψτε πώς ; Με την Herbal life ! και αρχίζει το ουρλιαχτό. Μπράααβο Τάκη !!! κλαπ κλαπ κλαπ. Θα μας πει άλλος την εμπειρία του ; Στημένo show. Πόσο γελοίοι είναι οι άνθρωποι, ούτε να κοροιδεύουν δεν ξέρουν. Είχα πάει κάποτε στην Αθήνα και ήταν μια χοντρή δίπλα μου που βρώμαγε πτωμαίνη και μου την έπεσε για να πάρω ένα πακέτο χαχαχα τί αστείοι τύποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Immortalia12

Νεοφερμένος

Η Immortalia12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Απο περιεργεια βρεθηκα σε μια συναντηση μελών herbal life...
Όπως ειπωθηκε ειναι κλασσικη η παρουσιαση. Τοσο κλασσικη που αναρωτιεμαι γιατι δε την κανουν λιγακι πιο πειστική...
Κάνει μια πλύση εγκεφάλου το μεγάλο κεφάλι, με τα κέρδη κτλ. Εξιστορεί το πως ξεκίνησε κι έπειτα αρχίζει όλο το team , τις ιστορίες τους. Στο τέλος ξεφουρνίζουν ότι πρέπει να πληρώσεις κιόλας για να ξεκινήσεις.
Πολύ ψέμμα, απαπα... και στο διαδίκτυο πέφτω συνεχώς σε τέτοιες διαφημίσεις, προσωπικές ιστορίες με άτομα που έχασαν τοσα κιλά με το ταδε προιον και τη διαφημιση απο διπλα, αγγελιες... χαμος γινεται.
Πίνεις καφε και χανεις κιλα απο την πρωτη κιολας μερα. Τι να πω............. Οι διατροφολογοι ας σκισουν τα πτυχια τους! Εκνευριζομαι παντως γτ ακομη κι εδω μεσα διαβαζοντας όλες τις αναρτησεις ειδα μερικουςςςςςς που μπηκαν να το υποστηριξουν. Δηλαδη για χαζους μας περνανε ετσι? πουλιεται η κατσικα για μοσχαρι?:mad:

Λοιπόν πήγα κι εγώ από περιέργεια προχθές κιόλας σε μια τέτοια συνάντηση. Πιο τυποποιημένη παρουσίαση δεν έχω ξαναδεί! Καταντούσε αηδία ειδικά όταν ανέβηκαν στο "βήμα" κάποια μέλη κι έλεγαν πότε ξεκίνησαν και για ποιό λόγο ο καθένας και μετά πόσα λεφτά βγάζουν! Έλεος! Έτοιμοι ήταν να μας πουν και τι μάρκα βρακί φοράνε με τα λεφτά που έχουν (Calvin Klein ξέρω 'γω και δε συμμαζεύεται!) Tέλος πάντων μια γνωστή μου με κάλεσε εκεί και ήθελε να συνεργαστούμε αλλά εννοείται πως δε δέχτηκα τη δουλειά αφενός γιατί δεν είχα την όρεξη να πληρώσω 120 ευρώ για να βγάζω -αρχικά τουλάχιστον- ψίχουλα αλλά αφετέρου γιατί όπως ειπώθηκε από άλλους νωρίτερα θεωρώ τη συγκεκριμένη τακτική ανορθόδοξη. Δε μου αρέσει να με "φορτώνονται" γιατί λίγο πολύ έτσι φαίνεται και δε θα ήθελα να το κάνω σε άλλους (πόσο μάλλον στον κύκλο μου!) μόνο και μόνο για το χρήμα και πολύ περισσότερο σαν ψυχωτικός ζηλωτής στο όνομα -ξέρω κι εγώ- μιας υγειηνής διατροφής.

Ωστόσο η περιέργειά μο με πήγε ακόμα πιο πέρα όταν μου πρότειναν να αγοράσω τα προϊόντα τους! Πήγα λοιπόν στο σπίτι της γνωστής μου και μοθυ έκαναν μια μέτρηση με τα αποτελέσματα της οποίας με τρόμαξαν μέχρι θανάτου λέγοντάς μου ότι ο οργανισμός μου και τα όργανά μου αντιστοιχούν σε τριαντάχρονο άνθρωπο(!!!!!!!!!) και είμαι 19 χρόνων. Δηλαδή τι άλλο θ' ακούσω??? Και γενικά έχω μια καλή διατροφή. Δηλαδή σε κάποιον άλλο τι θα έλεγαν? Ότι είναι μέσα στο λάκκο ήδη? Τέλος πάντων, αμέσως -μετά το πρώτο σοκ- σκέφτηκα να ψάξω το θέμα. Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι παρπάνω για τους μεθόδους τους και τις τακτικές τους να με ειδοποιήσει. Και Μαρία πραγματικά αυτό σκέφτηκα κι εγώ -" Οι διατροφολόγοι ας σκίσουν τα πτυχία τους!"- όταν η άλλη (ξανθιά 25 χρονη, thermojetics junkie (προϊόν της εν λόγω εταιρίας το οποίο απαίτησε να της φτιάξουν -είναι τσάι- με το που κάθισε στον καναπέ και το πέταξε επιδεικτικά πάνω στο τραπέζι!) μου είπε το κορυφαίο : "Ακόμα και σε διαιτολόγο- διατροφολόγο να πας, αυτά τα κιλά δεν πρόκειται να τα χάσεις! (και μιλάμε για 5 κιλά) Δηλαδή εντάξει τόσο πολύ υποτιμούν τη νοημοσύνη μας? :hmm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι παρπάνω για τους μεθόδους τους και τις τακτικές τους να με ειδοποιήσει. ... Δηλαδή εντάξει τόσο πολύ υποτιμούν τη νοημοσύνη μας? :hmm::/:

Αφού το αισθάνεσαι ότι είναι απάτη η όλη υπόθεση γιατί θέλεις παραπάνω στοιχεία; Μην κοιτάς μόνο τα λεφτά, δες λίγο και την ψυχή σου. Μπορείς να επιτρέψεις στον εαυτό σου να γίνει ένα ζόμπι του διαδικτυακού μάρκετινγκ που θα κυνηγάει να "φάει" τα μυαλά των ανθρώπων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Το έχω ξαναγράψει και παραπάνω
ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ
Υπάρχει κόσμος που μπορεί να το κάνει. Είναι μια Αμερικανόφερτη μορφή πώλησης που μπορεί να δουλεύει στην Αμερική ( αυτοί λένε ότι δουλεύει και στις πιο παράξενες χώρες του πλανήτη ), αλλά 'οχι στην Ελλάδα.
Δεν ταιριάζει στην ιδιοσηγκρασία του 'Ελληνα
Είναι κάτι ανάλογο με την AMWAY, που έρχονται να σου πωλήσουν και να σε γράψουν και φεύγουν κατά τις 3 το πρωί ή σου κάνουν τηλέφωνα στις 01:00 το βράδυ, αν σκέφτηκες την πρόταση τους
Μπορείτε να κάνετε τα παραπάνω ή όταν σας τα κάνουν σας ανάβουν τα λαμπάκια?
Για αυτό γράφω. ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ.
ΣΕΒΑΣΤΕΊΤΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Immortalia12

Νεοφερμένος

Η Immortalia12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αφού το αισθάνεσαι ότι είναι απάτη η όλη υπόθεση γιατί θέλεις παραπάνω στοιχεία; Μην κοιτάς μόνο τα λεφτά, δες λίγο και την ψυχή σου. Μπορείς να επιτρέψεις στον εαυτό σου να γίνει ένα ζόμπι του διαδικτυακού μάρκετινγκ που θα κυνηγάει να "φάει" τα μυαλά των ανθρώπων;

Ξέρεις κάτι?? Έχεις απόλυτο δίκιο! Απλά ήθελα να μάθω λίγα περισσότερα για να ικανοποιήσω την περιέργεια μου! Θα το αφήσω όμως γιατί πραγματικά μου βρωμάει! Και όχι αυτό -να γίνω ένα ζόμπι τέτοιου τύπου- δε θα το ήθελα ποτέ μα ΠΟΤΕ! Είναι σκέτη πλύση εγκεφάλου και δε γουστάρω να μου το κάνουν άρα πώς θα το κάνω εγώ σε άλλους? Ευχαριστώ πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KillTheBank

Νεοφερμένος

Ο KillTheBank αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αναμφισβήτητα είναι μία καταπληκτική επιχείρηση...
Θα πω όμως όχι: θέλω πρωτείνη από το ψάρι ή απο το ασπράδι του αυγού,δε θέλω ταμπλέτα!
Απλά και αμόρφωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoldenButterfly

Νεοφερμένος

Η GoldenButterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια δεν θα σας πω ακριβως δικη μου εμπειρια, αλλα του φιλου μου.
Αφου ειναι πλεον στο φαν κλαμπ των ανεργων, εστειλε το βιογραφικο του(που εχει ενα πολυ καλο, εως αριστο βιογραφικο!)και του εστειλαν απο την συγκεκριμενη εταιρια απαντηση.. Χαρηκε-α απο την μια, γιατι ειχαμε αμεση ανταποκριση, αλλα το ψαξαμε λιγο στο ιντερνετ...Στην αρχη και οι δυο μας δεν ηξερε τι ηταν αυτη, αλλα πηγε...Συγκεκριμενα υποτιθεται πως πηγε για την συνεντευξη. Ειχε αρκετο αγχος, ειναι η αληθεια, χαρα και ταυτοχρονως ενα απαισιοδοξο προαισθημα. Πηγαινοντας κουστουμαρισμενος και αφου εφτασε ειδε εκπληκτος μια μαζωξη ενα χαος απο κοσμο...Ρωτησε εναν υπευθυνο τι γινεται εδω και ποτε θα γινει η δικη του η συνεντευξη(δεν γνωριζε ο καημενος..Σιγα μην ετρεχε!) Του ειπε θα ειναι σε στυλ σεμηναριου και θα τον πληροφορησουν-ποτισουν τις ιδεες τους και θα παροτρινουν να αγορασουν τα προιοντα τους ωστε μετα να τα αγοραζουν ιδιωτες, δλδ να τα πλασαρουν και να πηγαινουν απο πορτα σε πορτα. !!!!!!FAIL!!!!!!!

Ενας γνωστος ηταν λιγα χρονια σε μια τετοια εταιρια, ωσπου ηταν αντιθετος με τις κανονικες δουλειες με προοπτικες, και ελεγε εκει βγαζεις λεφτα κλπ..Βιβλια διαβαζε, πηγαινε απο εδω για σεμηναρια και ταξιδια εκει για ανοητα πραγματα....Ωσπου του παν πως ο αρχηγος της ομαδας του τσακωθηκε με καποιον και θα πρεπει καποια ατομα να φυγουν τουλαχιστον για 6μηνες! Επαθε φρικη ο τυπας!!! Παρολ'αυτα πηγε και εγκαταστηθηκε αλλου, και δεν εβαλε μυαλο...Και ουτε εχει προοπτικες αν και το γνωριζει!

Απλα τσαμπα χρονο θα χασετε....
Βεβαια ειναι και αποψεις.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
προσφατα γνωρισα το νεο αμορε μιας φιλης μου,ο οποιος ασχολειται με την herbalife εδω κ δυο χρονια...βγαζει γυρω στα 1000 ευρω το μηνα...
ειπα να τον υποστηριξω κ ετσι αγορασα κανα δυο προιοντα,τα οποια ομως δεν τα επαιρνα οπως μου ειπε αλλα οπως βολευε,δηλαδη αν αργησω να ξυπνησω κ δεν εχω χρονο να ετοιμασω το πρωινο μου,θα πιω το πρωτεινικο ροφημα...
με ψηνει να ασχοληθω επαγγελματικα,δεν πιστευω βεβαια ολα αυτα τα ποσα που λενε οτι βγαζουν στα σεμιναρια...αλλωστε μια φορα πηγα,κ ειδα κατι ρακενδυτους να μιλαν λες και ηταν ωνασηδες...πραγματικα ηταν για πολλα γελια....κ ενα σωου που εδινε ενας σουβλατζης-διατροφολογος-επιχειρηματιας-showman-φιλοσοφος-ψυχολογος-ο τελευταιος να κλεισει την πορτα:P
μια σχετικη ερευνα που εκανα στο νετ...αναφερονται ερευνες που μιλουν για μεγαλη ποσοτητα μολυβδου,και υπατοτοξικες ουσιες που υπαρχουν στα προιοντα....
απο τη αλλη υπαρχει εγκριση απο τον εοφ ως ειδος τροφης...οχι φαρμακο και απο το χημειο του κρατους(τωρα θα μου πεις στην Ελλαδα ζουμε.....:worry::redface:)
αλλα ειναι αξιοπροσεκτο οτι δεν πωλουνται στα φαρμακεια...γιατι αραγε:hmm:και μην μου απαντησει κανεις απο τους herbalif-ητες "γιατι δεν ειναι φαρμακο",γιατι στα φαρμακεια πωλουνται και καλλυντικα,και αλλα υποκαταστα διατροφης...

λετε να πεθαααααανωωωωωωωωωωωωωω:cry_x:πανω στο ανθος της ηλικιας μου;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
λετε να πεθαααααανωωωωωωωωωωωωωω:cry_x:πανω στο ανθος της ηλικιας μου;;;;

τον πνευματικό θάνατο να φοβάσαι...όσα λεφτά κι αν βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
τον πνευματικό θάνατο να φοβάσαι...όσα λεφτά κι αν βγάλεις.
τον πνευματικο δεν τον φοβαμαι βρε parafernalia...εχω αμυνες...αλλα ο βιολογικος καλο θα ηταν να συμβει σε καμια 50-60 χρονια....ειναι νωρις ακομα,να με φαει το μαυρο σκοταδι...:(:/::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το ίδιο μου χε συμβεί κι εμένα. Με μια ηλίθια δικαιολογία ζήτησαν τα στοιχεία μου, (εγώ έφταιγα που τους τα έδωσα), και με έπαιρναν κάθε λίγο και λιγάκι για να πάω σε μία συνάντηση και να με κάνουν "πωλήτρια" των προιόντων τους.
Ακόμα και όταν είχα αρνηθεί επί τουλάχιστον 5 φορές, συνέχισαν να παίρνουν και να λένε "Μήπως πήρες τηλέφωνο επειδή άλλαξες γνώμη? Είδα μια αναπάντητη απο έναν αριθμό που έμοιαζε στο δικό σου".

Σε τι έμοιαζε, αναρρωτιόμουν? Στα μάτια? Στο μπόι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
προσφατα γνωρισα το νεο αμορε μιας φιλης μου,ο οποιος ασχολειται με την herbalife εδω κ δυο χρονια...βγαζει γυρω στα 1000 ευρω το μηνα...
ειπα να τον υποστηριξω κ ετσι αγορασα κανα δυο προιοντα,τα οποια ομως δεν τα επαιρνα οπως μου ειπε αλλα οπως βολευε,δηλαδη αν αργησω να ξυπνησω κ δεν εχω χρονο να ετοιμασω το πρωινο μου,θα πιω το πρωτεινικο ροφημα...
με ψηνει να ασχοληθω επαγγελματικα,δεν πιστευω βεβαια ολα αυτα τα ποσα που λενε οτι βγαζουν στα σεμιναρια...αλλωστε μια φορα πηγα,κ ειδα κατι ρακενδυτους να μιλαν λες και ηταν ωνασηδες...πραγματικα ηταν για πολλα γελια....κ ενα σωου που εδινε ενας σουβλατζης-διατροφολογος-επιχειρηματιας-showman-φιλοσοφος-ψυχολογος-ο τελευταιος να κλεισει την πορτα:P
μια σχετικη ερευνα που εκανα στο νετ...αναφερονται ερευνες που μιλουν για μεγαλη ποσοτητα μολυβδου,και υπατοτοξικες ουσιες που υπαρχουν στα προιοντα....
απο τη αλλη υπαρχει εγκριση απο τον εοφ ως ειδος τροφης...οχι φαρμακο και απο το χημειο του κρατους(τωρα θα μου πεις στην Ελλαδα ζουμε.....:worry::redface:)
αλλα ειναι αξιοπροσεκτο οτι δεν πωλουνται στα φαρμακεια...γιατι αραγε:hmm:και μην μου απαντησει κανεις απο τους herbalif-ητες "γιατι δεν ειναι φαρμακο",γιατι στα φαρμακεια πωλουνται και καλλυντικα,και αλλα υποκαταστα διατροφης...

λετε να πεθαααααανωωωωωωωωωωωωωω:cry_x:πανω στο ανθος της ηλικιας μου;;;;

Είχα ασχοληθεί και εγώ στο παρελθόν με τη συγκεκριμένη εταιρία. Από προσωπική άποψη μπορώ να πω πως τα προϊόντα είναι καλά. Η φυσική διατροφή βέβαια είναι προτιμότερη αλλά έχουν και αυτά συγκεκριμένα πλεονεκτήματα, όπως το ότι είναι ένα γρήγορο υγιεινό γεύμα, ή ότι μπορείς να τα ενσωματώσεις πολύ εύκολα σε διαφορές δίαιτες που πρέπει να ξέρεις ακριβώς τις θερμίδες (αθλητών κτλ.).

Τώρα από θέμα χρημάτων... well η εταιρία βασίζεται στο μάρκετινγκ πυραμίδας, δηλαδή όσο πιο ψηλά είσαι στην πυραμίδα τόσο περισσότερα βγάζεις. Ο τρόπος πώλησης είναι καθαρά δικό σου θέμα, εσύ απλά χρήματα βγάζεις προωθώντας τα προϊόντα, δεν με ενθουσίαζε αυτό και τα παράτησα γρήγορα. Αυτός είναι και ο λόγος που τα προϊόντα τους δεν τα βρίσκεις σε μαγαζιά ή φαρμακεία, για να υπάρχουν οι αυτόνομοι πωλητές, που δεν κοστίζουν και τίποτα στο κάτω κάτω στην εταιρία. Η αλήθεια πάντως είναι πως σε αυτή την εταιρία λίγοι βγάζουν τα πολλά λεφτά, και οι περισσότεροι κάνουν το χαμαλίκι (όπως παντού άλλωστε). Αν έχεις ευρύ κοινωνικό περίγυρο και ικανότητες πωλητή αξίζει να ασχοληθείς, αλλιώς άστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WITTMANN

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Προ ημερων με πλησιασε γνωστος μου και μου εκλεισε ραντεβου με μελος εταιρειας (LR) η οποια προωθει μεσω ''Συνεργατων'' τα προιοντα ALOE VERA καθως και αρωματα (του Μπρους Γουιλις και του Σουμαχερ).
Σε κανουν λεει ''Συνεργατη'' ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ απο αυτους το δειγματολογιο.(160...260...360 ευρω)
Πουλας εσυ λοιπον τα προιοντα αυτα σε φιλους,γνωστους,συγγενεις και βγαλεις (ΛΕΝΕ) κερδος φοβερο.
Σου δινουν αυτοκινητο (οπως λενε) στο ονομα σου και εσυ πληρωνεις μονο 1700 ευρω.
Αμα φερεις εσυ στην εταιρεια,αλλους 4 ως ''Συνεργατες'' (και ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΟΓΙΑ),μετα απο εκει και περα,παιρνεις ποσοστο απο οτι βγαζουν αυτοι.
Αν φερεις πολλους ''συνεργατες'' σου δινουν πολυ χρημα...Μερσεντες αυτοκινητο και συμβολαιο.

Για πειτε την γνωμη σας.
Ισχυουν αυτα η ειναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ και ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ (οπως μου ακουγονται) ;
Αυτα μου θυμιζουν λαμογιες τυπου ''Πυραμιδα'' η σπου σου στελνουν εναμυνημα και εσυ πρεπει να το διαδωσεις σε αλλους 20 και αυτοι με την σειρα τους ...μπλα μπλα
Τα ιδια ειχαν γινει με την ετιαρεια ΑVON (καλυντικα) κλπ
Επισης σαν τους πλασιε ασφαλειων,που στην ουσια σε βαζουν να ασφαλισεις γνωστους,συγγενεις φιλους (ξερουν οτι σε αυτους θα απευθυνθεις για να σε στηριξουν...καποιοι θα αγορασουν αυτο που πουλας) και μολις εξαντλησεις αυτον τον ''κυκλο'',μετα σε αγνωστους σπανια θα βρεις πελατες,αδρανοποιεισαι...τα παρατας και τους μενουν οσοι τους εφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Επειδή έχω γνωρίσει άτομα που έκαναν τέτοιου είδους "απασχόληση" (διότι εργασία δεν ονομάζεται), τα περισσότερα είναι ναί μεν λαμογιές αλλά όσα ισχύουν είναι απίθανα να τα πραγματοποιήσεις σε τέτοιους καιρούς. Σε αναγκάζουν να πληρώσεις και δεν γνωρίζεις αν θα έχεις κέρδος έστω και τα λεφτά που έδωσες. Εγώ δεν τα εμπιστεύομαι και ξέρω ότι πολλοί δεν θα έδιναν λεφτά για τέτοιες βλακείες. Τι δουλειά είναι αυτή που πρέπει να της δώσεις λεφτά αντί να σου δώσει; χαχα Πιστεύω ότι μπορείς να καταλάβεις αν αξίζει ή όχι να χαραμίσεις τα λεφτά σου εκεί :) Eκτός και αν έχεις πολλούς γνωστούς ματσωμένους που θα "επενδύσουν" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για χάρη της συζήτησης εξαιρούμε θέματα όπως φορολογία ή άλλες δευτερεύουσες λεπτομέρειες. Όποτε μένει η καθεαυτή ιδέα, και στην ουσία ο συνεταίρος πωλήσεων. Είναι αλήθεια, οι στόχοι είναι αληθινοί και αν τους πετύχεις μάλλον θα κερδίσει κάνεις ότι του έχουν υποσχεθεί. Οι εταιρίες αυτές είναι υπαρκτές και νομική οντότητα.

Το όλο θέμα είναι αν είναι απάτη ή όχι. Το δομικό αυτό μοντέλο απλά συμφέρει την κορυφή. Η κορυφή έχει το ρίσκο μόνο του ακριβώς από κάτω επιπέδου. Κανέναν άλλον. Δεν είναι τίποτα περισσότερο από το να ανοίξεις ένα συνηθισμένο κατάστημα. Αν κάποιος γουστάρει τις πωλήσεις και το εμπόριο γιατί να περιοριστεί σε ένα προμηθευτή και μάλιστα πυραμίδας που λίγο-πολύ ασχολούνται και με περιορισμένα brands και συνήθως όχι τόσο δημοφιλή. Αν κάποιος έχει ήδη κάποιο κατάστημα ή γενικότερα ασχολείται με το εμπόριο το θεωρώ λογικό να εξετάσει ως προμηθευτή, φυσικά όχι αποκλειστικό, πχ την ALOE VERA. Κάποιος άσχετος το θεωρώ παράλογο, τουλάχιστον χωρίς πρώτα να εξετάσει αν επιθυμεί να ασχοληθεί εμπόριο.

Το ότι αυτά τα σχήματα βαφτίζουν διάφορες έννοιες με άλλα πιο πιασάρικα. Το δειγματολόγιο δεν είναι τίποτα περισσότερο από την πρώτη παρτίδα παραλαβής. Η έννοια συνεταίρος δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια τυπική σχέση έμπορος και προμηθευτή. Αυτά όμως δεν πρέπει να ξεγελούν το κάθε υποψήφιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top