Η "Βασιλεία του Θεού", επί της Γης

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος αγαπητέ φίλε που ο Ιησούς Χριστός δεν ήρθε για να ιδρύσει ένα θρησκευτικό σύστημα αλλά για να ελευθερώσει τον άνθρωπο από πάθη που τον καθιστούν παράσιτο της κοινωνίας. Αν διαβάσεις την Καινή Διαθήκη θα δεις την Χριστιανική Εκκλησία όπως θα έπρεπε να είναι και όχι το αίσχος που την κατάντησαν σήμερα όλοι αυτοί όπως πολύ σωστά αναφέρεις.

Ρε φίλε και τι να κάνουμε τώρα; Να κλονοποιηθούμε στην εποχή των πρώτων χριστιανών για να καταλάβουμε το "αληθινό" νόημα του Ιησού; Όσο για την Καινή Διαθήκη που λες, ο ευαγγελικός τρόπος που είναι γραμμένη, στάξει πατριαρχία, ηγεμονίλα και αβάστακτη λογοκρατία επί του ελεύθερου πνεύματος κάτι που κάνει το νόημά της τόσο δύσκαμπτο και δογματικό που μπορεί να αγγίξει πια μόνο τις ψυχές των φανατικών. Να γιατί, οι απόγονοι πατριάρχες κατάντησαν το χριστιανισμό ένα αίσχος.

Δεν υπάρχει τίποτα το αγαπησιάρικο, ενώ ο Ιησούς ο ίδιος - αν κρίνουμε από τη δράση των πρώτων χριστιανών - ήταν μάλλον ένα ανοιχτόκαρδο παιδί των λουλουδιών. Κι όμως αυτό το παιγνιώδες, αθώο συναίσθημα το διυλίσανε μέσα απ' το αυτοκρατορικό τους μένος και τα τάγματα της δεσποτικής τους μέθης.

Και ιδού το αποτέλεσμα....εσχατολογία, Θεός - αφέντης που κρίνει τους Πάντες και τα Πάντα, κατακερματισμός του υποκειμένου σε μια ψευδεπίγραφη Εικόνα και Ομοίωση, που στωικά αναμένει να Αναστηθεί ή να καεί στην Κόλαση αντί να αναπτύξει τη δική του ένθεη υποκειμενικότητα.

Δεν είστε παρά ένας χαλίφης στη θέση του χαλίφη. Ένας Αποκαλυψιακός Ιωάννης που διεμβόλισε την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία για μια Βυζαντινή, ορθώνοντας την αυθεντία ενός Πατριαρχικού Θεού μέσα από ένα ακατάσχετο, μανιχαϊκό δυισμό. Χριστός - Αντι-Χρίστος. Καλό - Κακό. Αγάπη - Σφαγές. Λύτρωση - Πυρά. Ένα και το αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος αγαπητέ φίλε που ο Ιησούς Χριστός δεν ήρθε για να ιδρύσει ένα θρησκευτικό σύστημα αλλά για να ελευθερώσει τον άνθρωπο από πάθη που τον καθιστούν παράσιτο της κοινωνίας. Αν διαβάσεις την Καινή Διαθήκη θα δεις την Χριστιανική Εκκλησία όπως θα έπρεπε να είναι και όχι το αίσχος που την κατάντησαν σήμερα όλοι αυτοί όπως πολύ σωστά αναφέρεις.
Ναι... κι εμάς... σχιζοφρενικά "Ελληνο-Χριστιανούς", :mad: κάτι σαν το "Αετο-Πρόβατο", δύο όρους εντελώς ασύμβατους μεταξύ τους....είτε με το παλιό (Γνήσιοι Ορθόδοξοι) ή το νέο ημερολόγιο (ημιτασιόν ορθόδοξοι).;)
Ετσι κι αλλιώς αίρεση του Ιουδαΐσμού, είναι ο Χριστιανισμός... δλδ "ΙουδαιοΧριστιανισμός". Καμμία σχέση με τη λογική. :(
Τι το θέλαν το συνδετικό "Ελληνο-....." άμα είναι έτσι, τότε έπρεπε νάχουμε "Σερβο-Χριστιανούς", ¨Βουλγαρο-Χριστιανούς", ¨Ρουμανο-Χριστιανούς","Ρωσσο-Χριστιανούς","Ουκρανο-Χριστιανούς" κλπ αλλά και τώρα τελευταία, "Ουγκάντα-Χριστιανούς" και πάει λέγοντας, μόνο για τους ορθόδοξους, που να πιάσουμε και τις άλλες αιρέσεις-σέχτες-ομολογίες. :hmm:
Για τα πάθη του Ανθρώπου ασχολήθηκαν πάρα πολύ κι έγραψαν πάμπολλα, οι Πρόγονοί μας, Ελληνες Φιλόσοφοι ( που κάψαν τα συγγράμματά τους, οι "πατέρες" της εκκλησίας με τη βοήθεια των "ζηλωτών").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ναι... κι εμάς... σχιζοφρενικά "Ελληνο-Χριστιανούς", :mad: κάτι σαν το "Αετο-Πρόβατο", δύο όρους εντελώς ασύμβατους μεταξύ τους....είτε με το παλιό (Γνήσιοι Ορθόδοξοι) ή το νέο ημερολόγιο (ημιτασιόν ορθόδοξοι).;)
Ετσι κι αλλιώς αίρεση του Ιουδαΐσμού, είναι ο Χριστιανισμός... δλδ "ΙουδαιοΧριστιανισμός". Καμμία σχέση με τη λογική. :(
Τι το θέλαν το συνδετικό "Ελληνο-....." άμα είναι έτσι, τότε έπρεπε νάχουμε "Σερβο-Χριστιανούς", ¨Βουλγαρο-Χριστιανούς", ¨Ρουμανο-Χριστιανούς","Ρωσσο-Χριστιανούς","Ουκρανο-Χριστιανούς" κλπ αλλά και τώρα τελευταία, "Ουγκάντα-Χριστιανούς" και πάει λέγοντας, μόνο για τους ορθόδοξους, που να πιάσουμε και τις άλλες αιρέσεις-σέχτες-ομολογίες. :hmm:
Για τα πάθη του Ανθρώπου ασχολήθηκαν πάρα πολύ κι έγραψαν πάμπολλα, οι Πρόγονοί μας, Ελληνες Φιλόσοφοι ( που κάψαν τα συγγράμματά τους, οι "πατέρες" της εκκλησίας με τη βοήθεια των "ζηλωτών").

Είναι πράγματι λάθος η προσθήκη διαφόρων εθνικών συνθετικών μπροστά από τον όρο "Χριστιανισμός". Άλλο πράγμα ο πολιτισμός κάθε λαού και άλλο ο Χριστιανισμός. Επίσης, πράγματι έγιναν πολλά εγκλήματα και πολιτικές σκοπιμότητες με πρόσχημα το όνομα του Χριστού.

Αυτό όμως που θέλω να πω εγώ είναι ότι όλα αυτά δεν έχουν σχέση με το γνήσιο Χριστιανισμό όπως περιγράφεται μέσα στην Καινή Διαθήκη. Λόγω αγνωσίας πέφτουμε στο λάθος να ταυτίζουμε το Χριστιανισμό με την Ορθόδοξη ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία, κι επειδή οι θρησκείες κάνουν πολλά και διάφορα, εμείς σπεύδουμε να κατηγορήσουμε το Χριστιανισμό, τις Γραφές κλπ.

Τέλος, ο Χριστιανισμός αν και ξεκίνησε μέσα από τους κόλπους του Ιουδαϊσμού, εν τούτοις αν διαβάσεις την Καινή Διαθήκη θα δεις ότι δεν είναι Ιουδαϊκή αίρεση ούτε παραφυάδα.

Ρε φίλε και τι να κάνουμε τώρα; Να κλονοποιηθούμε στην εποχή των πρώτων χριστιανών για να καταλάβουμε το "αληθινό" νόημα του Ιησού;

Ευτυχώς αγαπητέ μου δεν είναι τόσο ανέφικτο όσο σκέφτεσαι, το να καταλάβεις το αληθινό νόημα του Χριστιανισμού. Δεν χρειάζεται να κλωνοποιηθούμε στην εποχή του Χριστού διότι ο Ιησούς Χριστός αναστήθηκε, είναι ζωντανός και επισκέπτεται όποιον Τον επικαλεστεί. Επίσης, παρά τη διαφθορά και τον ξεπεσμό των θρησκειών, ευτυχώς υπάρχουν και σήμερα εκκλησίες οι οποίες αποφάσισαν να απορρίψουν τελετουργίες και παραδόσεις και λειτουργούν όπως στην εποχή των Αποστόλων.

Όσο για την Καινή Διαθήκη που λες, ο ευαγγελικός τρόπος που είναι γραμμένη, στάξει πατριαρχία, ηγεμονίλα και αβάστακτη λογοκρατία επί του ελεύθερου πνεύματος κάτι που κάνει το νόημά της τόσο δύσκαμπτο και δογματικό που μπορεί να αγγίξει πια μόνο τις ψυχές των φανατικών.

Από αυτά που λες (και τα παρακάτω - δεν χρειάζεται να τα παραθέσω όλα) καταλαβαίνω ότι δεν έχεις καμία επαφή με τα κείμενα της Καινής Διαθήκης. Καλό θα ήταν να ενημερωθείς και να διαβάσεις πριν εκφέρεις μια τέτοια άποψη, σαφώς επηρεασμένη από τις εικόνες που εισπράττεις από τις θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Καινή Διαθήκη... την έχω διαβάσει με πολλές "αναγνώσεις" αν είναι Ιουδαϊκή αίρεση ούτε παραφυάδα,
τότε γιατί η Παλαιά διαθήκη που αφορά μόνο τους Εβραίους είναι "ιερό μας" βιβλίο και τους Προπάτορές τους,
μου επιβάλλεις να τους έχω κι εγώ ως Ελλην;
Ο Ελλην έχει ένδοξους Προγόνους και Προπάτορες παραδείγματα ηθικής ανα τους αιώνες,
δεν του χρειάζονται οι προαγωγοί-πόρνοι-αιμομίκτες-δολοφόνοι και πολλά άλλα της Παλαίας Διαθήκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο Ελλην έχει ένδοξους Προγόνους και Προπάτορες παραδείγματα ηθικής ανα τους αιώνες,
προαγωγοί-πόρνοι-αιμομίκτες-δολοφόνοι


καλανταξ, καληνυχτα γιοσχ
μια μερα να ανοιξεις ενα βιβλιο μυθολογίας που δεν ειδες να κρεμεται σε περιπτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Από αυτά που λες (και τα παρακάτω - δεν χρειάζεται να τα παραθέσω όλα) καταλαβαίνω ότι δεν έχεις καμία επαφή με τα κείμενα της Καινής Διαθήκης. Καλό θα ήταν να ενημερωθείς και να διαβάσεις πριν εκφέρεις μια τέτοια άποψη, σαφώς επηρεασμένη από τις εικόνες που εισπράττεις από τις θρησκείες.

Μόνο και μόνο ότι μου ζητάς να ενημερωθώ και να διαβάσω για να εκφέρω άποψη, αμέσως αμέσως γίνεσαι πατριαρχικός. Αλλά να μιλήσουμε και σημειολογικά αν θες για την Καινή Διαθήκη. Εγώ είμαι ο τελευταίος επί της γης που θα πολεμήσει τον Ιησού, με τους γύρω γύρω είναι που αντιδράω (όπως με σένα τώρα, που έπιασες το αβάκιο της πίστης απ' τα 28 ).

Απ' όλα όσα λοιπόν γράφτηκαν για τον Ιησού, η αρχιεπισκοπή επέλεξε 4 Ευαγγέλια, με τα κριτήρια που είχε 1000 και πλέον χρόνια πριν. Καλώς, κακώς αυτό έκανε. Μετέτρεψε την αφήγηση γύρω απ' τον Ιησού σε μανιφέστο 4 τόμων ξεκινώντας το "αγαπησιάρικο" ιουδαιοχριστιανικό κήρυγμα. Λογικό ήταν λοιπόν, με την πάροδο του χρόνου, να αποχρωματιστεί το "αγαπησιάρικο" και να μας μείνει μόνο το κήρυγμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μόνο και μόνο ότι μου ζητάς να ενημερωθώ και να διαβάσω για να εκφέρω άποψη, αμέσως αμέσως γίνεσαι πατριαρχικός.

Μα είναι λογικό να εκφέρουμε άποψη για ένα θέμα χωρίς να έχουμε ενημερωθεί ή διαβάσει σχετικά;

Αλλά να μιλήσουμε και σημειολογικά αν θες για την Καινή Διαθήκη. Εγώ είμαι ο τελευταίος επί της γης που θα πολεμήσει τον Ιησού, με τους γύρω γύρω είναι που αντιδράω (όπως με σένα τώρα, που έπιασες το αβάκιο της πίστης απ' τα 28 ).

Δέχομαι την αντίδρασή σου και σε σέβομαι ως μεγαλύτερο σε ηλικία. Ειλικρινά θα μου άρεσε να συζητήσουμε σημειολογικά πάνω στην Καινή Διαθήκη.

Απ' όλα όσα λοιπόν γράφτηκαν για τον Ιησού, η αρχιεπισκοπή επέλεξε 4 Ευαγγέλια, με τα κριτήρια που είχε 1000 και πλέον χρόνια πριν. Καλώς, κακώς αυτό έκανε. Μετέτρεψε την αφήγηση γύρω απ' τον Ιησού σε μανιφέστο 4 τόμων ξεκινώντας το "αγαπησιάρικο" ιουδαιοχριστιανικό κήρυγμα. Λογικό ήταν λοιπόν, με την πάροδο του χρόνου, να αποχρωματιστεί το "αγαπησιάρικο" και να μας μείνει μόνο το κήρυγμα! :)

Συγχώρησέ με αλλά επιμένω στο γεγονός ότι εκφέρεις άποψη χωρίς να έχεις διαβάσεις τα 4 Ευαγγέλια. Δεν υπήρξε ποτέ κανένα αγαπησιάρικο μήνυμα χαζοχαρούμενου στυλ, ούτε Ιησούς - παιδί των λουλουδιών.

Το μήνυμα του Ιησού Χριστού στα 4 Ευαγγέλια είναι σαφές: Ο άνθρωπος εξαιτίας της αμαρτίας του οδηγείται στην αυτοκαταστροφή και την απώλεια. Ο Θεός όμως αποφασίζει να γίνει άνθρωπος και να πεθάνει για να πάρει πάνω του τις αμαρτίες όλων των ανθρώπων ώστε να αποκατασταθεί η σχέση ανθρώπου - Θεού. Εν συνεχεία, την τρίτη ημέρα ανασταίνεται και πλέον ο κάθε άνθρωπος αδιακρίτως μπορεί να απευθυνθεί στον αναστημένο Σωτήρα.

Αυτή είναι η αγάπη του Θεού. Δεν είναι χάδια και μέλια αλλά εκδήλωση έμπρακτου ενδιαφέροντος και θυσίας για το πλάσμα Του. Από την άλλη μεριά η αγάπη του Θεού δεν καταργεί τη δικαιοσύνη Του, γι' αυτό και υπάρχει ημέρα κρίσεως. Ούτε λουλούδια και αγαπολογίες λοιπόν αλλά ούτε και κεραυνοί και πολυέλαιοι κατακέφαλα. Μια αγάπη ασύλληπτη αλλά ταυτόχρονα και δίκαιη.

Αυτό όμως το μήνυμα οι θρησκείες το έχουν αλλοιώσει εκμεταλλευόμενες την αγνωσία του κόσμου, για να δημιουργήσουν την εικόνα ενός Θεού - τιμωρού που αν δεν υπακούσεις στις απαιτήσεις των "αντιπροσώπων" Του αλίμονό σου.

Καινή Διαθήκη... την έχω διαβάσει με πολλές "αναγνώσεις" αν είναι Ιουδαϊκή αίρεση ούτε παραφυάδα,
τότε γιατί η Παλαιά διαθήκη που αφορά μόνο τους Εβραίους είναι "ιερό μας" βιβλίο και τους Προπάτορές τους,
μου επιβάλλεις να τους έχω κι εγώ ως Ελλην;
Ο Ελλην έχει ένδοξους Προγόνους και Προπάτορες παραδείγματα ηθικής ανα τους αιώνες,
δεν του χρειάζονται οι προαγωγοί-πόρνοι-αιμομίκτες-δολοφόνοι και πολλά άλλα της Παλαίας Διαθήκης.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι κι εγώ αισθάνομαι μεγάλη τιμή μου να είμαι Έλληνας.
Όμως μέσα στην Αγία Γραφή πουθενά δεν επιβάλλεται σε κάποιον που ακολουθεί τον Ιησού Χριστό να γίνει σαν Εβραίος. Ούτε αναφέρεται πουθενά ότι οι πατριάρχες των Εβραίων είναι σήμερα και δικοί μας.

Όσο για τα "πολλά και διάφορα" της Παλαιάς Διαθήκης, δεν χρειάζεται να ανοίγουμε και εδώ θέμα διότι έχω ήδη αναφερθεί σε αυτή τη διαστρεβλωμένη εικόνα που σερβίρουν τα διάφορα εμπαθή αθεϊστικά sites, εδώ: https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=4822&page=10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι κι εγώ αισθάνομαι μεγάλη τιμή μου να είμαι Έλληνας.
Όμως μέσα στην Αγία Γραφή πουθενά δεν επιβάλλεται σε κάποιον που ακολουθεί τον Ιησού Χριστό να γίνει σαν Εβραίος. Ούτε αναφέρεται πουθενά ότι οι πατριάρχες των Εβραίων είναι σήμερα και δικοί μας.

Όσο για τα "πολλά και διάφορα" της Παλαιάς Διαθήκης, δεν χρειάζεται να ανοίγουμε και εδώ θέμα διότι έχω ήδη αναφερθεί σε αυτή τη διαστρεβλωμένη εικόνα που σερβίρουν τα διάφορα εμπαθή αθεϊστικά sites, εδώ: https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=4822&page=10

Ελληνας και Χριστιανός δεν γίνεται.!!

Απειρες οι αναφορές σχετικά με αυτό. Υπάρχουν τεκμήρια Πατριαρχών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

Ελληνας και Χριστιανός δεν γίνεται.!!

Απειρες οι αναφορές σχετικά με αυτό. Υπάρχουν τεκμήρια Πατριαρχών...

Μπορείς να παραθέσεις μερικά τεκμήρια; Επειδή ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Μπορείς να παραθέσεις μερικά τεκμήρια; Επειδή ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται...
Λίγα δείγματα απο τη σελίδα μου... έχω πολλά περισσότερα τεκμήρια !!
»
Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην!»-
«Ουκ αν ποτέ φαίην Έλλην είναι» Γεννάδιος Σχολάριος
Του ρασοφόρου συνέτριψε ο πέλεκυς και η αξίνα,
τα μεγαλόχαρα είδωλα στα βάθη των ναών.
Των συντριμμένων η ψυχή, δεν χάθηκε μ’ εκείνα.
Φωτοπλανήτης έγινε στα χάη των ουρανών.
Όσο που νέα ζωντάνεψε αγαλματένια κρίνα,
στου διαλεχτού τον λογισμό, στους κήπους των σοφών.
Άναβε φωτιές καλόγερε, κάψε, κάψε, στα χαμένα καις.
Από την στάχτη της φωτιάς σου, της ιδέας ο χρυσαετός
τις φτερούγες του τεντώνει πιο πλατιές,
προς τα ύψη, προς το φως!!!
Κωστής Παλαμάς
ΔΙΑΒΑΣΤΕ - Θέμου Κορνάρου-«Οι Αγιοι χωρίς μάσκα» (εκδ. Γκωγκώνη, Αθήνα 1933)
Το οδοιπορικό του κομμουνιστή συγγραφέα που επισκέφτηκε το 1930 ως εργάτης το Αγιο Ορος και επιχείρησε την πλήρη απομυθοποίηση του Περιβολιού της Παναγιάς. Ο Κορνάρος συγκρίνει το Αγιο Ορος με το λεπροκομείο της Σπιναλόγκας: «Και τα δυο αυτά μέρη τα επισκέφθηκα. Στο ένα -που είναι μια πελώρια σιδερόπετρα στη μέση του πελάγου- λιώνουνε σιγά-σιγά 300 άνθρωποι, σακατεμένοι, κομματιασμένοι από τη λέπρα του κορμιού. Στο άλλο -που είναι το πιο πλούσιο και το πιο όμορφο τμήμα του τόπου μας- 4 χιλιάδες ρασοφόροι σπουδάζουνε σ' όλη τους τη ζωή, να δένουνε, να προσαρμόζουνε στο ανθρώπινο σύνολο την πιο βρώμικη λέπρα: τη λέπρα της ψυχής.
»Στη Σπιναλόγκα μπαίνοντας, πρέπει να φράξεις τη μύτη σου.
Στο Άγιον Όρος μπαίνοντας, πρέπει να φράξεις και μύτη κι αφτιά και να σκεπάσεις τα μάτια.
Μα προ πάντων πρέπει να δέσεις τα νεύρα, για να μη σου φύγουνε
».

Όπως γράφει στον πρόλογό του ο συγγραφέας, «μέχρι σήμερα, συνηθίσαμε να νομίζουμε το Άγιον Όρος για την πρότυπη Χριστιανική Πολιτεία […] Ώρα είναι πιά να πάψει ο άνθρωπος να γονατίζει μπροστά σε νοσογόνα μικρόβια παρασιτικά και να σκύβει το κεφάλι κάτω από το ζυγό βάρβαρων τυχοδιωκτών».
Τα δυο πρώτα κεφάλαια του δυσεύρετου βιβλίου περιλαμβάνονται στον ιστότοπο του Νίκου Σαραντάκου:
https://www.sarantakos.com/kibwtos/mazi/kornaros_agioi1.html

Ο αρχαίος κόσμος ήρθε σ' εμάς θλιβερά θρυματισμένος. Μεγάλο μέρος από τα γραπτά του μνημεία χάθηκε, οι οικοδομές σωριάστηκαν, τ' αγάλματα και τ΄ αγγεία κατακομματιάστηκαν και θάφτηκαν κάτω από τα χώματα ή κάτω από μεταγενέστερα χτίσματα. Μα το πιο αξιοθρήνητο, η κληρονομιά των Αρχαίων, παραδόθηκε σ' εμάς ακρωτηριασμένη, παρεξηγημένη και παραμορφωμένη από τις γενεές που μεσολάβησαν... " Καθηγητής Χαράλ. Θεοδωρίδης"

«Ένας λαός γράφει την Ιστορία του, όχι για να αφηγηθεί όσα του συνέβησαν στο παρελθόν, αλλά πρωτίστως για να σφυρηλατήσει την αυτογνωσία και την ηθική ταυτότητα που του χρειάζονται για να χτίσει το μέλλον του, με Άριστους, δλδ Άριστα-Κρατούντες κι όχι "αριστοκράτες" εκλεγμένους
ή κληρονόμους ηγετών»
(γοργίας-εγώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Η ΣΚΥΘΟΠΟΛΗ και η Θρησκεία της «αγάπης» - ΝΑ ΠΩΣ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Οι περισσότεροι Έλληνες μέσα από την παραπληροφόρηση τής εκκλησίας και της ανθελληνικής πολιτικής εξουσίας αγνοούν παντελώς το τρόπο επιβολής του χριστιανισμού στην πατρίδα μας.
Aν τύχει και ρωτήσεις κανένα πιστό θα σου πει ότι οι "ειδωλολάτρες" Έλληνες έγιναν χριστιανοί με τον λόγο του Ιησού και με την διδασκαλία του Σαούλ!

Αυτό είναι μεγάλο ψέμα γιατί ο χριστιανισμός επιβλήθηκε δια τής βίας στους Έλληνες και τους Ρωμαίους πολλά χρόνια μετά τον θάνατο του Ιησού και του Σαούλ! Θα δούμε παρακάτω τα ιστορικά ντοκουμέντα που αποδεικνύουν την αλήθεια του θέματος.
Θα ήθελα να σημειώσω εδώ ότι η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Ιησούς είναι ένα μυθικό κατασκεύασμα του Κωνσταντίνου.

Η Σκυθόπολις ή Μπετσηάν ή Beit She'an στο Ισραήλ, είναι μια πόλη άγνωστη στους περισσότερους από εμάς. Στη Βίβλο μνημονεύεται ως Βεθσηάν ή Βεθσάν και βρίσκεται 8 χιλιόμετρα δυτικά του ποταμού Ιορδάνη και 28 χιλιόμετρα νότια της λίμνης Τιβεριάδας. Ο Ηρόδοτος μας λέει ότι οι Έλληνες την αποκαλούσαν "Σκυθόπολη" λόγω της κατάληψής της από τους Σκύθες το 631 π.Χ. Ωστόσο, σύμφωνα με τον έγκριτο Ρωμαίο στρατιωτικό και ιστορικό Αμμιανό Μαρκελλίνο, φαίνεται ότι εκεί λειτούργησε το πρώτο στρατόπεδο θανάτου της Ιστορίας, ιδρυθέν περίπου το 341 μ.Χ. από τον Κωνστάντιο τον Β', δευτερότοκο γιο του "Μεγάλου" Κωνσταντίνου - και θύματα δεν ήσαν αυτήν τη φορά Εβραίοι, αλλά Εθνικοί που αρνήθηκαν να ασπασθούν το χριστιανισμό.

Πού αναφέρονται όλα αυτά; Στο 19ο τόμο του έργου του με τίτλο "Res Gestae Libri XXXI". Το έργο αυτό ως τώρα δεν γνωρίζω να έχει μεταφρασθεί στα ελληνικά και, μέχρι τώρα, μοναδικές αναφορές σ' αυτά τα γεγονότα σε ελληνικές πηγές είναι η αναφορά του Ροΐδη στις "Σημειώσεις εις την "Πάπισσαν Ιωάνναν" (σελ. 200) και ένα άρθρο του Παν. Κουβαλάκη στο περιοδικό "Δαυλός" (τεύχος 258, Ιούνιος 2003, σελ. 16866-16870).
Ας δούμε τι γράφει ο Ροΐδης:
Ουχ ήττον επιβαρυντική είναι και η μαρτυρία του Αμμιανού Μαρκελλίνου, ην πιστώς μεταφράζομεν: «Ήρκει να κατηγορηθή τις υπό κακοβούλου κατασκόπου, ότι έφερ περί τον τράχηλον φυλακτήριον κατά του πυρετού ή εφάνη παρακαθήμενος πλησίον τάφου ή ερειπίου, ίνα καταδικασθή εις θάνατον ως ειδωλολάτρης ή νεκρόμαντις. Εκ των απωτάτων άκρων της αυτοκρατορίας, εσύροντο αλυσόδετοι πάσης τάξεως και ηλικίας πολίται, ων οι μεν απέθνησκον καθ' οδόν, οι δε εν τοις δεσμωτηρίοις· οι δε επιζώντες εστέλλοντο εις Σκυθόπολιν, απόκεντρον εν Παλαιστίνη Πόλιν, όπου είχον στηθή τα βασανιστήρια και το σφαγείον. Ο πρώτος βασανισθείς ην ο Σιμπλίκιος, μετά τούτον Παρνάσιος, είτα ο Ανδρόνικος...
Εμπνευστής και οργανωτής του σφαγείου αυτού ήταν, σύμφωνα με τη μαρτυρία του Αμμιανού, ο επίσκοπος Αλεξανδρείας Γεώργιος. Στο 11ο κεφάλαιο του 17ου τόμου του έργου του, ο Αμμιανός αναφέρει: "ο Γεώργιος με τη συμμορία του προχωρούσε στους δρόμους των Ελλήνων της Αλεξάνδρειας κομματιάζοντας ανθρώπους και καίγοντας τα πάντα" και είχε αναρριχηθεί στη θέση του επισκόπου εξοντώνοντας πολλούς ανθρώπους».

Είναι σημαντικό εδώ να τονίσουμε και να αναφέρουμε ότι οι Εθνικοί (κυρίως ελληνόθρησκοι) ήταν ακόμη πλειοψηφία μεταξύ των υπηκόων της αυτοκρατορίας και κατείχαν, λόγω καταγωγής, μορφώσεως και προϋπηρεσίας, όλες σχεδόν τις διοικητικές θέσεις στις ρωμαϊκές επαρχίες. Μην ξεχνάμε ότι εκείνο τον καιρό οι μετέπειτα "άγιοι" της εκκλησίας επεδίδοντο σε έναν αδυσώπητο αγώνα εξόντωσης των "ειδωλολατρών" ώστε να επικρατήσει το δικό τους δόγμα. Ο Γεώργιος λοιπόν, φαίνεται ότι έθεσε ως στόχο την εξόντωση των Εθνικών, αφού η παρουσία τους αποτελούσε εμπόδιο στο στόχο της απόλυτης επικράτησης του Χριστιανισμού. Προσφέρθηκε στον αυτοκράτορα να γίνει "υπερασπιστής του", ζητώντας τη συνδρομή του για να καταπνίξει κάθε συνωμοσία που μπορεί να οργανωνόταν κατά του προσώπου του αυτοκράτορα.

Ο Αμμιανός απορεί (ο.π., 19:12) πως «ο στενόμυαλος Κωνστάντιος, ενώ κώφευε σ' άλλα σοβαρά ζητήματα και ήταν πάντοτε καχύποπτος, στην προκειμένη περίπτωση πείσθηκε πλήρως από το Γεώργιο». Νομίζω ότι κακώς απορούσε ο Αμμιανός, γιατί και ο ίδιος ο αυτοκράτορας επιθυμούσε την εξόντωση των Εθνικών, που με τη μόρφωσή τους σκέπτονταν ανεξάρτητα από τη βούλησή του και δεν υποτάσσονταν τυφλά.

Έτσι, ο Κωνστάντιος δέχθηκε και έστειλε στη Σκυθόπολη τον αρχιγραμματέα του τον Παύλο, αποκαλούμενο και "Τάρτατο" (εκ Ταρτούς), θεωρούμενο ως επαγγελματία εξολοθρευτή και διαβόητο για τη σκληρότητά του. Από κοινού ο Γεώργιος και ο Παύλος οργάνωσαν το στρατόπεδο συγκέντρωσης της Σκυθόπολης.

Αναφέρει ο Αμμιανός: «το θέατρο των βασανιστηρίων και του θανάτου, η Σκυθόπολη, μια πόλη της Παλαιστίνης, έμοιαζε για δυο λόγους καταλληλότερη από κάθε άλλη: ήταν η πιο απομονωμένη και κυρίως βρισκόταν ανάμεσα στην Αντιόχεια και την Αλεξάνδρεια, από τις οποίες προερχόταν ο μεγαλύτερος αριθμός των κατηγορουμένων» (ο.π.).

Η κύρια κατηγορία ήταν βέβαια αυτή της «εσχάτης προδοσίας» και σταδιακά άρχισε να απαγγέλλεται εναντίον όλων των Εθνικών αδιακρίτως. Χαρακτηρίζονταν υπονομευτές του αυτοκράτορα, συλλαμβάνονταν και οδηγούνταν στη Σκυθόπολη, μόνο και μόνο επειδή διατηρούσαν τις θρησκευτικές τους παραδόσεις: «έφτανε να φορά κανείς στο λαιμό του ένα φυλαχτό κατά του πυρετού ή άλλης αρρώστιας ή να κάθεται κοντά σε τάφο για να κατηγορηθεί ότι επικαλείται φαντάσματα και δαίμονες και να θανατωθεί» (ο.π., 19:12, παρ. 14).

Το κολαστήριο άρχισε γρήγορα να δέχεται "πελάτες" όχι μόνο απ' την Ανατολή, αλλά και από όλη την αυτοκρατορία. Γράφει ο Αμμιανός: «Απ'όλο σχεδόν τον κόσμο ευγενείς ή απλοί πολίτες οδηγούνταν αλυσοδεμένοι στη Σκυθόπολη. Μερικοί υπό το βάρος των αλυσίδων και τις κακουχίες της φυλακής πέθαιναν πριν καν δικαστούν» (ο.π., 19:12, παρ. 7).

Ελάχιστοι γλίτωσαν - είτε γιατί "είδαν το φως" (όπως οι "αντιφρονούντες" στη Μακρόνησο) είτε γιατί κατάφεραν να αποδείξουν την αθωότητά τους. Αυτοί οδηγούνταν στην εξορία και οι περιουσίες τους κατάσχονταν, για να τροφοδοτήσουν τα χριστιανικά κοινόβια. Τέτοιας "επιείκιας" έτυχαν και γλίτωσαν το θάνατο (όχι όμως και τα βασανιστήρια) επιφανείς άνδρες όπως ο Σιμπλίκιος, ο Παρνάσιος, ο Ανδρόνικος κ.α.

Ο Παύλος είχε, σύμφωνα με τον Αμμιανό, τόση εξουσία στα χέρια του, ώστε «με μια κίνηση του κεφαλιού του, με ένα του μόνο νεύμα εξαρτιόταν η ζωή όλων όσων περπατούσαν στη γη» (ο.π., 19:12, παρ. 13). Αληθινός πρόδρομος των διοικητών των χιτλερικών στρατοπέδων συγκέντρωσης ο Παύλος...
Η διάρκεια ζωής του σφαγείου της Σκυθοπόλεως παραμένει άγνωστη. Θεωρώ βέβαιο ότι ο Ιουλιανός (ο "παραβάτης"), αν το βρήκε εν ενεργεία, το έκλεισε το 361 μ.Χ. Ωστόσο η ζημιά είχε ήδη γίνει.

Έτσι, για περίπου 20 χρόνια λειτουργούσε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης, με θύματα πρωτίστως Έλληνες Εθνικούς (αλλά και άλλους πολυθεϊστές). Η 20ετής λειτουργία αυτού του σφαγείου αποκαλύπτει περίτρανα, πώς επιβλήθηκε ο Χριστιανισμός στον ελληνικό κόσμο, και γιατί ακολούθησε ο Μεσαίωνας. Αποκαλύπτει επίσης και το γιατί τα μετέπειτα αυτοκρατορικά διατάγματα, που θέσπισαν την "επί ελληνισμώ" θανατική καταδίκη, εφαρμόσθηκαν χωρίς την παραμικρή αντίδραση.
Αποκαλύπτει και την έλλειψη αντίδρασης όταν, σαράντα χρόνια αργότερα, ο Αλάριχος αποδεκάτισε τις ελληνικές πόλεις, συνοδευόμενος από ορδές μοναχών. Στα γεγονότα εκείνα εξοντώθηκαν εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες.
Όσοι απέμειναν, μπήκαν στο "ποίμνιο" για να σώσουν τις ζωές τους, δεχόμενοι άκοντες-εκόντες την αλλοίωση της εθνικής και πολιτιστικής τους ταυτότητας.

Αυτά που οι ομόθρησκοι σας χριστιανοί, της μικρής ψεύτικης αγάπης και του Μεγάλου αληθινού μίσους έκαναν στην Σκυθόπολη δεν τα βλέπετε;
« ή θα γίνεις χριστιανός, ή θα πεθάνεις» έλεγαν τότε στους Έλληνες προγόνους μας, αυτοί που νομίζετε αδερφούς σας, κι αντί να ανοίξετε τα μάτια σας και να διαβάσετε ιστορία, έχετε πέσει με τα μούτρα μέσα στο πορνογράφημα της δήθεν αγίας γραφής σας!

Τι ήταν η Σκυθόπολις; Το περιγράφει ο Εμμανουήλ Ροϊδης στην Πάπισα Ιωάννα...
«Και ου μόνον κατά των λίθων επέδειξαν τον χριστιανικόν ζήλον των οι ακάματοι εκείνοι ειδωλοθραύσται, αλλά και κατά των δυστυχών εκείνων, όσους υπωπτεύοντο εμμένοντας εις των πατέρων των την θρησκείαν. Ο σφάζων πρόβατον προς οικογενειακήν ευωχίαν, ο προσφέρων άνθη εις του πατρός του τον τάφον, ο συλλέγων χαμαίμηλα εις το φως της σελήνης, ο αρωματίζων την οικίαν του ή φέρων ανηρτημένον περί τον τράχηλον φυλακτήριον κατά του πυρετού κατεμηνύετο υπό κουκουλοφόρων κατασκόπων ως μάγος ή ειδωλολάτρης, κατεβαρύνετο δι αλύσεων και εστέλλετο εις Σκυθούπολιν, όπου είχε στηθεί το χριστιανικόν κρεουργείον. Εκεί συνεδρίαζον ευσεβείς δικασταί, αμιλλώμενοι τις πλείονας ειδωλολάτρας να οπτήσει επί εσχάρας, να βράση εντός ζέοντος ελαίου ή να κατακόψη μεληδόν. Μυριάδες μαρτυρολογίων διηγούνται τας αθλήσεις των χριστιανών ομολογητών, εκ των πληγών των οποίων έσταζε γάλα, και τους εδρόσιζον αι φλόγες, αλλ' ουδείς έγραψεν ακόμη το αψευδές συναξάριον των μαρτύρων εκείνων, οίτινες αντί μυθώδους γάλακτος έχυσαν αίμα αληθές και αντί να δροσίσει κατέκαυσε το πυρ της χριστιανικής ανεπιεικίας, καυστικότερον όν, φαίνεται, του πυρός της πολυθεϊκής ωμότητος».
Σε εκτενέστερη περικοπή ο Ροϊδης επισημάνει: «Κατά τας αρχάς του Μεσαίωνος επί Ουάλεντος, Ουαλεντινιανού και Θεοδοσίου συνεστήθη εν Ανατολή αληθής «Ιερά Εξέτασις», ής αι θηριωδίαι, αι καταπιέσεις και αι σφαγαί δεν έχουσι τι να φθονήσωσιν εις τους Ιεροδικαστάς της Ισπανίας, οίτινες άτομα μόνον κατεδίωκον επί κακοδοξία, ενώ οι Ορθόδοξοι «σωφρονισταί» της Ανατολής προτίθεντο να εξαλείψωσιν αθρόους από του προσώπου της γης πάντας τους ελληνίζοντας ή φιλοσοφούντας. Τα περί τούτων χωρία των συγχρόνων ιστορικών εξαλείφουσι παν ίχνος αμφιβολίας, διεγείροντα αγανάκτησιν και φρίκην κατά των ελθόντων «βαλείν μάχαιραν και ουχί ειρήνην».
Παρά του χριστιανού χρονογράφου Σωζομένου, ον ουδείς βεβαίως θέλει κατηγορήσει ως συκοφαντούντα τους ομοθρήσκους του, μανθάνομεν ότι «των ελληνιστών μικρού πάντες κατ' εκείνο διεφθάρησαν, και οι μεν πυρί, οι δε ξίφει απολέσθαι προσετάχθησαν. Παραπλησίως δε δια την αυτήν αιτίαν διεφθάρησαν οι ανά πάσαν την αρχομένην λαμπρώς φιλοσοφούντες. Αλλά και εις μη φιλοσόφους, εσθήτι δε τη εκείνων χρωμένους εχώρει ο φόνος- ως μηδέ τους τα- άλλα επιτηδεύοντας κροκωτοίς τριβωνίοις αμφιένυσθαι, δι υπόνοιαν κινδύνου και δέος» (Ερμ. Σωζομένου, "Εκκλ. Ιστορ.", βιβλ. Στ', κεφ. 35).
Αντιλαμβάνεστε τι λέει ο χριστιανός Σωζομενός; Η τρομοκρατία είχε φτάσει σε τέτοια επίπεδα που οι άνθρωποι φοβόντουσαν τι ρούχα θα φορέσουν για να μην τους περάσουν για φιλόσοφους!!!!

Δεν γνωρίζω πόσοι θανατώθηκαν στο σφαγείο της Σκυθόπολης. Ο Χίτλερ σκότωσε "εκατομμύρια" Εβραίους στα στρατόπεδα συγκέντρωσης μέσα σε λιγότερο από 5 χρόνια. Δεν έχω κανένα λόγο να θεωρώ απίθανη την εξόντωση εκατοντάδων χιλιάδων, αν όχι εκατομμυρίων Εθνικών, με δεδομένη την κατοπινή έλλειψη αντίδρασης εκ μέρους των Εθνικών στις εναντίον τους βιαιοπραγίες εκ μέρους των Χριστιανών και των βαρβάρων συνεργατών τους (π.χ. Αλάριχος - αυτός μάλιστα καυχιόταν ότι σκότωσε 15 εκατομμύρια ανθρώπους) και το γεγονός ότι αυτό το "σωφρονιστήριο" λειτούργησε για περίπου 20 χρόνια.
Με όλα αυτά, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να βάλουμε οριστικά την ταφόπλακα
στα μυθεύματα της "ελληνικότητας του Βυζαντίου"
και του "ελληνοχριστιανικού πολιτισμού".

ΥΓ1: Αφού αφάνισαν τον γηγενή "Εθνικό" πολυθεΐστικό κόσμο/πληθυσμό, ερήμωσε η Ελλάδα, έτσι απο τον 5ο αιώνα επέτρεψαν στούς Σλάβους (Σκλαβηνούς) να κατέβουν νότια για να αποικήσουν την έρημη σχεδόν Πατρίδα...για νάχει τρόφιμα και έσοδα/φόρους το "Βυζάντιο".... αργότερα την παραδώσαν στούς Τούρκους (για ναμην είναι υπό του Πάπα) έτσι κράτησε 400 χρόνια η σκλαβιά και εξαιτίας τους, τζάμπα θα τάδινε τα προνόμια ο Πορθητής!!
Το διαπίστωσε κι ο Φαλμεράΰερ...
λέγοντας...αυτοί οι κακόμοιροι και μοιρολάτρες που βλέπω, δεν έχουν καμμιά σχέση με τους προγόνους τους που συναγωνίζωταν ποιός θα πρωτοπάει στη μάχη κλπ κλπ
ΥΓ2: Δολοφονήσατε-Καταστρέψατε και Ευνουχίσατε Πνευματικά, τον πιό υπέροχο Λαό που υπήρξε επι της Γής !!
Ναι εσείς... οι Χριστιανοί.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά τίποτα από αυτά που γράφεις δεν αποτελεί τεκμήριο.

Επίσης είσαι εκτός θέματος.

Διότι όλα αυτά που γράφεις απλώς αποδεικνύουν τα εγκλήματα των θρησκειών και των λειτουργών τους. Εγώ όμως δεν μιλάω για θρησκείες αλλά για Χριστιανισμό.

Αυτή είναι η μεγάλη παρανόηση στην οποία υποπίπτουν οι περισσότεροι άνθρωποι: Ταυτίζουν το Χριστιανισμό με την Ορθόδοξη ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία. Αν διαβάσει όμως κανείς την Καινή Διαθήκη θα δει ότι τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.

Είναι λάθος και αντιδεοντολογικό επειδή οι θρησκείες κάνουν αίσχη να κατακρίνουμε το Χριστιανισμό ιδιαιτέρως αν δεν έχουμε φροντίσει να ενημερωθούμε για το ποιά είναι η γνήσια έκφρασή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.

Ελληνας και Χριστιανός δεν γίνεται.!!
Η Καινή Διαθήκη γράφτηκε στην Ελληνική γλώσσα, και από το Ελληνικό Κείμενο μεταφράστηκε στις γλώσσες όλων των χωρών και φυλών του κόσμου, και αυτό και μόνο μας τιμά.

"Μόνο το Ευαγγέλιο έχει την δύναμη να σώσει την Ελλάδα." Αδαμάντιος Κοραής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
"Μόνο το Ευαγγέλιο έχει την δύναμη να σώσει την Ελλάδα." Αδαμάντιος Κοραής.

Αδερφέ, εγώ χονδρικά ήξερα ότι ο Αδαμάντιος Κοραής, απ' τους πρωτεργάτες του νεο-Ελληνικού διαφωτισμού, ήταν μέλος της Φιλικής Εταιρίας, που υπήρξαν μασόνοι (όχι απαραίτητα κακό αυτό).

Μια αναζήτηση με τα κλειδιά: Κοραής μασόνος μου έβγαλε ένα ελληναράδικο σάιτ που γράφουν τα εξής:

Ο Κοραής στην «Αδελφική Διδασκαλία» αποκαλύπτει και επιβεβαιώνει ότι «ο Λαός προδόθηκε από τον χριστιανικό κλήρο στους τούρκους για να αναχαιτιστεί το κίνημα του Πλήθωνος Γεμιστού στον Μυστρά που απαιτούσε επιστροφή στους Ελληνικούς τρόπους και ήθη για να σωθεί η Ελλάδα».
και στα σχόλια των χρηστών....

«Ω ταλαίπωρος Ελλάς, δεν ανεστήθης εκ του τάφου,απλώς ήλλαξες τάφον, απ' τον Τουρκικόν εις τον Χριστιανικόν». Αδαμάντιος Κοραής». Τα λόγια του μεγάλου Έλληνα Διαφωτιστή Αδαμαντίου Κοραή θα ηχούν για πάντα στ' αυτιά μας και θα μας δείχνουν το μέγεθος της πολιτιστικής μας καταδίκης και της εθνικής μας τραγωδίας, που εκτυλίσσεται χωρίς διακοπή έως σήμερα!!

Απάντηση 1: Ο Αδαμάντιος Κοραής,ήταν Μασόνος και τσιράκι του Βατικανού.Ο Αδαμάντιος Κοραής,θεωρούσε τον Μέγα Αλέξανδρο κατακτητή της Ελλάδας και τους Μακεδόνες ότι δεν ήταν Έλληνες.Μετά απ'όλα αυτά....πως είναι δυνατόν να ονομάζεται:"Μέγας Διδάσκαλος του Γένους" και "Έλληνας";

Απάντηση 2: Καλο το παραμυθι, αυτοι που λενε την αληθεια για τον Χριστιανισμο ειναι μασονοι !!Ντροπη σου να μιλας ετσι για τον Αδαμαντιο Κοραη!!Ο ιδρυτης της Μασονιας ειναι ο ψευτοπροφητης των Χριστιανων Μωυσης!!Να ψαξεις μεσα στο χριστιανισμο να βρεις τους Μασονους με πρωτο τον Σιωνιστη ψευτοθεο των χριστιανων Γιαχβε!!

----

:P κοινώς δεν βγάζεις άκρη, ο καθένας πιστεύει ότι θέλει

και είμαστε "Όλοι εναντίων όλων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά τίποτα από αυτά που γράφεις δεν αποτελεί τεκμήριο.

Επίσης είσαι εκτός θέματος.

Διότι όλα αυτά που γράφεις απλώς αποδεικνύουν τα εγκλήματα των θρησκειών και των λειτουργών τους. Εγώ όμως δεν μιλάω για θρησκείες αλλά για Χριστιανισμό.

Αυτή είναι η μεγάλη παρανόηση στην οποία υποπίπτουν οι περισσότεροι άνθρωποι: Ταυτίζουν το Χριστιανισμό με την Ορθόδοξη ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία. Αν διαβάσει όμως κανείς την Καινή Διαθήκη θα δει ότι τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.

Είναι λάθος και αντιδεοντολογικό επειδή οι θρησκείες κάνουν αίσχη να κατακρίνουμε το Χριστιανισμό ιδιαιτέρως αν δεν έχουμε φροντίσει να ενημερωθούμε για το ποιά είναι η γνήσια έκφρασή του.
Καλό το παραμύθι σου αλλά δεν έχει δράκο, δεν τοποθετείσαι αλλά ψαρεύεις σε θολά νερά... καλά θα ήταν να μας αναφέρεις ποιό δόγμα ή κίνηση του ΕβραιοΧριστιανισμού σε συγκινεί..;) γιατί όλες υποτίθεται ότι είναι η γνήσια έκφρασή του και οι υπόλοιπες είναι ημιτασιόν !! :hmm:
Η Καινή Διαθήκη γράφτηκε στην Ελληνική γλώσσα, και από το Ελληνικό Κείμενο μεταφράστηκε στις γλώσσες όλων των χωρών και φυλών του κόσμου, και αυτό και μόνο μας τιμά.

"Μόνο το Ευαγγέλιο έχει την δύναμη να σώσει την Ελλάδα." Αδαμάντιος Κοραής.
Παραμύθια της χαλιμάς.... τα Ελληνικά ήταν η παγκόσμια γλώσσα της τότε εποχής.. και στόχευαν άλλωστε στον ΕλληνοΡωμαΐκό κόσμο, οι σχεδιαστές τους!! 1ος και κύριος στόχος τους ήταν επιστροφή των "εξελληνισμένων" εβραίων που δεν γνώριζαν ούτε τα εβραΐκά για να διαβάσουν την Τορά τους. Ο 2ος ήταν η αλλοτρίωση αυτού του κόσμου, γιατί οι Ρωμαίοι ισοπέδωσαν την Ιερουσαλήμ και σκόρπισαν τους εβραίους σε όλη την αυτοκρατορία. Τυχαίο ;; Δεν νομίζω..!!

Αδερφέ, εγώ χονδρικά ήξερα ότι ο Αδαμάντιος Κοραής, απ' τους πρωτεργάτες του νεο-Ελληνικού διαφωτισμού, ήταν μέλος της Φιλικής Εταιρίας, που υπήρξαν μασόνοι (όχι απαραίτητα κακό αυτό).

Μια αναζήτηση με τα κλειδιά: Κοραής μασόνος μου έβγαλε ένα ελληναράδικο σάιτ που γράφουν τα εξής:

και στα σχόλια των χρηστών....

«Ω ταλαίπωρος Ελλάς, δεν ανεστήθης εκ του τάφου,απλώς ήλλαξες τάφον, απ' τον Τουρκικόν εις τον Χριστιανικόν». Αδαμάντιος Κοραής». Τα λόγια του μεγάλου Έλληνα Διαφωτιστή Αδαμαντίου Κοραή θα ηχούν για πάντα στ' αυτιά μας και θα μας δείχνουν το μέγεθος της πολιτιστικής μας καταδίκης και της εθνικής μας τραγωδίας, που εκτυλίσσεται χωρίς διακοπή έως σήμερα!!

Απάντηση 1: Ο Αδαμάντιος Κοραής,ήταν Μασόνος και τσιράκι του Βατικανού.Ο Αδαμάντιος Κοραής,θεωρούσε τον Μέγα Αλέξανδρο κατακτητή της Ελλάδας και τους Μακεδόνες ότι δεν ήταν Έλληνες.Μετά απ'όλα αυτά....πως είναι δυνατόν να ονομάζεται:"Μέγας Διδάσκαλος του Γένους" και "Έλληνας";

Απάντηση 2: Καλο το παραμυθι, αυτοι που λενε την αληθεια για τον Χριστιανισμο ειναι μασονοι !!Ντροπη σου να μιλας ετσι για τον Αδαμαντιο Κοραη!!Ο ιδρυτης της Μασονιας ειναι ο ψευτοπροφητης των Χριστιανων Μωυσης!!Να ψαξεις μεσα στο χριστιανισμο να βρεις τους Μασονους με πρωτο τον Σιωνιστη ψευτοθεο των χριστιανων Γιαχβε!!

----

:P κοινώς δεν βγάζεις άκρη, ο καθένας πιστεύει ότι θέλει

και είμαστε "Όλοι εναντίων όλων".
Αυτό συμβαίνει μόνο με μάς τους ελληνες, γιατί έχουμε υποστεί λοβοτομή της λογικής, μέσα απο τη διαστρέβλωση της ιστορίας και κάψιμο των κειμένων και ισοπέδωση των πάντων καθώς και "ειδωλολατροποίηση" των Προγόνων μας απο τα χριστιανόπουλα... έχουμε πάθει σχιζοφρένεια ταυτότητας, με το να θέλουμε να είμαστε Ελληνες, αλλά και Χριστιανοί.... 2 ασύμβατες μεταξύ τους καταστάσεις, ο Ελληνισμός είναι το Φώς της Γνώσης μέσα απο τη λογική διερεύνηση, ενώ ο χριστιανισμός είναι το σκοτάδι της αμάθειας της Πίστης χωρίς απόδειξη...επομένως;; Αετο-Πρόβατο;;
Χώρια που στη διαστρέβλωση που γίνεται ανέκαθεν απο το χριστιανικό ιερατείο, βαφτίζουν υποτιμητικά όλους όσους θέλουν να εξουδετερώσουν... το Κοραή γιατί θα ξυπνούσε τον Ελληνα (διαβάστε "Ελληνική Νομαρχία") ακόμη και τον Βενιζέλο που διπλασίασε την Ελλάδα, τον πολέμησαν με το "ανάθεμα" επίσης και για να χάσει τις εκλογές το '20, ώστε να επαναφέρουν τη Βασιλεία...(διαβάστε ιστορία 1910-30 )
Το πετρα-ανάθεμα

"Ο Βενιζέλος σας έδωσε τα κτήματα και σείς, κωλοαρβανίτες μαζί με τους άλλους, φορτωθήκατε και κουβαλήσατε μια πέτρα στην πλάτη για να τον αναθεματίσετε.Τόσο μυαλό είχατε ".

Ετσι πρωτοχρονιάτικα σε μια συζήτηση για τον Βενιζέλο, μου την είπε Κρητικός.
Γιά να δούμε τί έγινε τότε
Ο Τούρκος κατακτητής είχε την φρόνηση να παραχωρήσει κάποιες πολιτικές και θρησκευτικές ελευθερίες-δικαιώματα στους ραγιάδες και έτσι τους κράτησε υπόδουλους για 300 και παραπάνω χρόνια.Μία απο αυτές όριζε ότι δεν θα πειραχθει, απο τον κατακτητή, η εκκλησιαστική περουσία τα λεγόμενα βακούφια.

Η εκκλησιαστικη περουσία όχι μόνο διατηρήθηκε αλλά και πολλαπλασιάστηκε διότι όλα αυτά τα χρόνια της σκλαβιάς ο ραγιάς προκειμένου να αντιμετωπίσει τις διωξεις και τις καταπατήσεις της γής του απο τον Αγά και για να μην χάθει το ψωμί της φαμίλιας είχε σαν πρακτική να γράφει τα κτήματά του στα μοναστήρια και συνέχιζε να τα καλλιεργεί.

Φτάνουμε λοιπόν στις αρχές του 20ου αιώνα που τα μοναστήρια (βλέπε μονή Πετράκη, μονή Πεντέλης κ.α.) να έχουν τεραστιες εκτάσεις στην κατοχή τους και η πλειονότητα του λαού να μην έχει μια σπιθαμή γής.

Αυτά είδε ο Βενιζέλος και αποφασίζει να τα πάρει απο τα μοναστήρια και απο μερικούς τσιφλικάδες και να τα μοιράσει με κλήρους στους ακτήμονες με την υποχρέωση αυτών να καλλιεργήσουν την γή για επτά τουλάχιστον χρόνια και μετα έναντι κάποιου προαποφασισμένου τιμήματος να γίνει δική τους. (να πώ εδώ ότι το τίμημα αυτό, ο ονομαστός εποικισμός , καταβλήθηκε πολλές φορές μέχρι σήμερα γιατί όποτε οι κυβερνούντες δεν είχαν χρήματα έβγαζαν έναν νόμο που έκρινε ότι το ήδη καταβεβληθέν ποσό ήταν μικρό και ξαναζητούσαν και άλλα λεφτά.)

Αν και στην ουσία οι ακτήμονες ξαναπήραν τα κτήματα των πατεράδων τους, οι της εκκλησίας δεν το είδαν έτσι και με την πρώτη αφορμή ήρθε το ανάθεμα.
Το Ανάθεμα, θεωρείται από τις μελανότερες σελίδες της ιστορίας της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Το Δεκέμβριο του 1916, οι μητροπολίτες και οι κληρικοί πολλών περιοχών της Ελλάδας προχώρησαν στο ανάθεμά τους κατά του Βενιζέλου, που νωρίτερα είχε ταχθεί με το κίνημα Εθνικής Αμύνης το οποίο υποστήριζαν οι συμμαχικές δυνάμεις.

Ολα ξεκίνησαν το Σεπτέμβριο του 1916 οταν Βενιζέλος μεταβαίνει στα Χανιά, όπου και σχηματίζει προσωρινή κυβέρνηση με αρχικά μέλη το ναύαρχο Κουντουριώτη και τον στρατηγό Δαγκλή. Η προσωρινή κυβέρνηση μεταβαίνει στη συνέχεια στη Θεσσαλονίκη και κηρύττει τον πόλεμο στην «κυβέρνηση των Αθηνών».

Η Ελλάδα κόβεται στα δύο: από τη μία το «κράτος της Θεσσαλονίκης» με τη Μακεδονία, την Κρήτη και τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου, από την άλλη η κυβέρνηση των Αθηνών με τους απολυθέντες στρατεύσιμους («επίστρατους») που είχε οργανώσει ο Ιωάννης Μεταξάς.

Στην προσπάθεια των Συμμάχων να καταλάβουν τη Νότια Ελλάδα, γαλλικά θωρηκτά μπήκαν στον Πειραιά, αποβιβάζουν 3.000 άνδρες και βομβαρδίζουν τις περιοχές γύρω από το Στάδιο και τα Ανάκτορα.

Οργισμένοι από την επέμβαση, οι αντιβενιζελικοί κατηγορούν τους αντιπάλους τους ως προδότες και ο εθνικός διχασμός φτάνει στο απόγειό του.
«Ο φονεύων βενιζελικόν δεν φονεύει άνθρωπον»
Στο κλίμα αυτό, οργανώνεται στην πρωτεύουσα μια ογκώδης αντιβενιζελική πορεία που, με την Ιερά Σύνοδο στην κορυφή της, κατευθύνεται στο Πεδίο του Άρεως για να αναθεματίσει τον Σατανά της πολιτικής ζωής του τόπου. Εκεί, ο καθένας ρίχνει μια πέτρα και επαναλαμβάνει την κατάρα του Αθηνών Θεόκλητου κατά του Βενιζέλου: "Κατά Ελευθερίου Βενιζέλου φυλακίσαντος αρχιερείς και επιβουλευθέντος την βασιλείαν και την πατρίδα ανάθεμα έστω" Αντρες, γυναίκες, παιδιά, κυρίες και κύριοι του λεγομένου "καλού κόσμου", αλλά και αγράμματοι ανθρωποι παρασυρμένοι απο τους παππάδες πήγαν φορτωμένοι πέτρες μεγάλες και μικρές και τις έριξαν, μάζα άμορφη, στο Πεδίον του Άρεως, αναθεματίζοντας, το "Βελζεβούλ", τον "προδότη".

Ο Eλευθέριος Βενιζέλος αναθεματίστηκε από διάφορες κοινότητες την περίοδο του έθνικού διχασμού

Ολο τον Δεκέμβρη του 1916 πέτρες μεταφέρονται στην Αθήνα και ρίχνονται στο Πεδίο του Αρεως, στο σημείο όπου σήμερα βρίσκεται το άγαλμα της Αθηνάς. Έκτοτε κανείς δεν είχε ασχοληθεί ουσιαστικά μαζί τους.

Μάρτης 2004 -(δημοσίευμα in.gr) - Οι κατάρες έγιναν... ποτίστρα
Οι ιστορικές πέτρες με τις οποίες δεκάδες μητροπολίτες και κληρικοί αναθεμάτισαν τον Ελευθέριο Βενιζέλο το 1916 ανακαλύφθηκαν τυχαία πριν από μία εβδομάδα στο Κέντρο Εκπαίδευσης Ιππασίας στο Γουδί, χάρη σε μια παρατηρητική καθηγήτρια ιππασίας.

Η Ελισάβετ Στραβάτου-Αραχωβίτου βρισκόταν σε πλακόστρωτο χώρο των πρώην βασιλικών σταύλων, όταν πρόσεξε την επιγραφή σε μια πέτρα που είχε αναποδογυρίσει. Η πλάκα ανέγραφε «Κοινότης Κυνουρίας».

Οι πέτρες του Αναθέματος αγνοούνταν από τη δεκαετία του 1930. «Με αυτές κατασκευάστηκε η ποτίστρα του στάβλου. Τις είχαν γυρίσει ανάποδα και είχαν φτιάξει την πλακόστρωση του χώρου όπου πήγαιναν για δεκαετίες τα άλογα για να πιουν νερό» εξηγεί η κ. Στραβάτου-Αραχωβίτου.

Από το Πεδίο του Αρεως στις βασιλικές αποθήκες
«Όπως μας εξήγησαν καθηγητές και ιστορικοί [...] οι πέτρες είχαν μαζευτεί και στοιβαχθεί για κάποια χρόνια στις βασιλικές αποθήκες» αναφέρει η κ. Στραβάτου-Αραχωβίτου.
Στο τέλος της δεκαετίας του 1930, οι πέτρες και άλλα υλικά από τις αποθήκες χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή των βασιλικών σταύλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και δεν γίνεται να είσαι Έλληνας και Χριστιανός ταυτόχρονα. Ο Χριστιανισμός (ή μάλλον καλύτερα ο Παυλισμός για να ακριβολογούμε) είναι η χειρότερη πανούκλα που πέρασε η ανθρωπότητα. Από το το πνευματικό και μορφωτικό ύψος του Ελληνικού τότε κόσμου περάσαμε σε 2000 χρόνια σκοταδισμού, αμορφωσιάς, και απόλυτης εξουσίας από το εβραϊκό ιερατείο.

Διάβασε μόνο προσεκτικά την Καινή Διαθήκη για να δεις πόσες αντιφάσεις υπάρχουν. Απ'τη μία ο Χριστός λέει 'όταν σε χτυπάνε γύρνα και το άλλο μάγουλο' και από την άλλη λέει 'ήρθα για να φέρω μάχαιρα και να διχάσω τον κόσμο'. Λίγη λογική να έχεις και λίγο καθαρό μυαλό μπορείς να διακρίνεις άνετα την επεξεργασία που έχουν υποστεί τα λόγια του Ιησού από τους Εβραίους εθνοπατέρες-ιερείς. Αν κάτι μίσησαν οι Εβραίοι αυτό ήταν το Ελληνικό πνεύμα και η πρόοδος που έφερνε μαζί τους καθώς τους αποσπούσε τα θεοκρατικά χαλινάρια τους. Όταν κατάλαβαν ότι δεν μπορούν να απομονώσουν τον λαό του Ισραήλ από τις Ελληνικές επιρροές και κόντεψαν να χάσουν το φαγάκι τους οι ιερείς, τότε αποφάσισαν να κάνουν όλη την ανθρωπότητα όπως το λαό του Ισραήλ, αμόρφωτο - φοβισμένο - υποταγμένο. Και έτσι γεννήθηκε το τερατούργημα που καλείται σήμερα Χριστιανισμός και λέγεται κανονικά Παυλισμός, υπεύθυνο για την υποδούλωση της ανθρωπότητας.

Δε θα πω περισσότερα ο giosx έχει κάνει πολύ καλές τοποθετήσεις πάνω στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Είναι τόσος ο φανατισμός σας, ώστε δεν σηκώνει συζήτηση, γι αυτό τελευταία δεν συμμετέχω σε τέτοιου είδους συζητήσεις, απλώς να γράψω ότι κάποτε απέδιδαν τον φανατισμό στους θρησκευόμενους, εδώ αποδεικνύεται το αντίθετο, και όσοι διαβάζουν βγάζουν από μόνοι τους τα συμπεράσματά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν καταλάβεις τι πραγματικά έχει στερηθεί η ανθρωπότητα λόγω τις επικράτησης το Εβραϊκών θρησκειών τότε έλα και πες μου εμένα για φανατισμό.

Είναι η νέα τακτική τώρα όποιος πει πέντε πράματα κατά του θεοκρατικού συστήματος του Χριστιανισμού επειδή δεν μπορείτε να τον αντιμετωπίσετε με επιχειρήματα τον βαφτίζεται φανατικό αντίχριστο και δεν ασχολείστε καν. Οκ καλύτερα για μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μετά από όλα αυτά που ελέχθησαν πιστεύω πως ο κάθε καλοπροαίρετος συμφορουμίτης αναγνώστης θα βγάλει τα συμπεράσματά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Μετά από όλα αυτά που ελέχθησαν πιστεύω πως ο κάθε καλοπροαίρετος συμφορουμίτης αναγνώστης θα βγάλει τα συμπεράσματά του.
Βεβαίως και θα βγάλει... :clapup:
Απορία ψάλτου βήξ..
:redface:
ΥΓ. Δεν μας είπες ακόμη ποιά παραλλαγή, version,σεχτα,αίρεση, ή νεοφανή πίστη ακολουθείς....
ή ακόμη αν ιδρύεις κάτι "καινούργιο" στα ερείπια της "αγάπης του θεού"...πές μας τα υλικά.. :hmm:
Αν είναι... το ίδιο βασικό υλικό, ο "ΓΙΑΧΒΕ" και οι απεσταλμένοι του.. άστο καλύτερα !! ;)
Ασχολήσου με τη φιλοσοφία βοηθάει περισσότερο και δεν χαζεύει ούτε εκμεταλλεύεται κανέναν..
:clapup:
Και θα δείς την πραγματικότητα χωρίς τη βοήθεια ή τιμωρία, κανενός "Πατερούλη"..
Δοκίμασέ το. Δεν πονάει, ούτε τσούζει...
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top