Αγορά εισιτηρίων μέσω internet

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Είμαι άσχετη!Δειξτε κατανόηση!:P

Αγορά αεροπορικών εισιτηρίων με προπληρωμένη κάρτα γίνεται?
Φυσικά, αρκει να υπαρχει το σωστο αντιτιμο στη κάρτα!
Με απλά λόγια να εχουν μεινει λεφτα στη προπληρωμενη για να κλείσεις το εισιτήριο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Φυσικά, αρκει να υπαρχει το σωστο αντιτιμο στη κάρτα!
Με απλά λόγια να εχουν μεινει λεφτα στη προπληρωμενη για να κλείσεις το εισιτήριο:)

Σ'ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vegasmaster

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
στο ιντερνετ επισης μπορείτε να βρείτε ενα σαιτ που συγκρίνει τις τιμές σε όλα τα υπόλοιπα, το ονομά του είναι kayak ή κάπως έτσι,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpempa20!

Νεοφερμένος

Η mpempa20! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα μπορούσε κανένας να μου απαντήσει πώς θα μπορέσω να πάρω στα χέρια μου αεροπορικά εισιτήρια αν τα κλείσω μέσω internet?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Με κάθε επιφύλαξη νομίζω πως αφού ολοκληρώσεις την αγορά σου στέλνουν στο e-mail σου κάτι κωδικούς που στη ουσία είναι τα ηλεκτρονικά εισιτήρια.
Μπορείς απο κει και πέρα να τα εκτυπώσεις στο σπίτι σου.
Ας απαντήσει όμως κάποιος που γνωρίζει σίγουρα, καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Θα μπορούσε κανένας να μου απαντήσει πώς θα μπορέσω να πάρω στα χέρια μου αεροπορικά εισιτήρια αν τα κλείσω μέσω internet?
Είτε αεροπορικά είτε ακτοπλοϊκά εισιτήρια κλείσεις μέσω internet σου έρχεται στο email που έχεις δηλώσει μια επιβεβαίωση κι ένας κωδικός. Εκτυπώνεις αυτά τα χαρτιά κι όταν είναι να ταξιδέψεις πηγαίνεις στα αντίστοιχα γκισέ ελέγχου εισιτηρίων ή στα ταμεία των εταιρειών και σου παραδίδουν τα εισιτήρια.

Αλλωστε η ιστοσελίδα μεσω της οποίας κλείνεις τα εισιτήρια σε ενημερωνει πλήρως για το πως θα κινηθείς κι αν εχεις απορίες υπάρχει και τηλεφωνική εξυπηρέτηση κοινού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στο Βενιζελος αρκετες εταιριες εχουν καταργησει το τσεκ-ιν στον γκισε, οποτε ή το κανεις σπιτι σου και πας με εκτυπωμενο το boarding pass στο αεροδρομιο ή πας σε ενα απο τα μηχανηματα της εταιριας στο αεροδρομιο και βαζοντας τον κωδικο σου το εκτυπωνει αυτο. Και επειδη καποιον μπορει να τον αγχωνει αυτο, υπαρχει κατα 90% μια υπαλληλος του αεροδρομιου να βοηθησει με την εν λογω διαδικασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να μου πει καποιος εαν η ryanair βαζει extra στην τιμη μετα... εχει φθηνα εισητηρια αλλα πιστεω οτι καθιζει χρεωσεις μετα... εχει ταξιδεψει κανεις να μου πει τι γινεται με αυτη την εταιρια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να μου πει καποιος εαν η ryanair βαζει extra στην τιμη μετα... εχει φθηνα εισητηρια αλλα πιστεω οτι καθιζει χρεωσεις μετα... εχει ταξιδεψει κανεις να μου πει τι γινεται με αυτη την εταιρια ;

Το ποσα εξτρα θα πληρωσεις εξαρταται απο σενα. Επειδη εκλεισα προσφατα ειδα οτι σου βγαζει διαφορες επιλογες απλα δεν διαλεγεις καμια. Οπως ταξιδιωτικη ασφαλιση, επιλογη θεσης, αποσκευες κλπ κλπ. Αν ειδικα κλεισεις με χρεωστικη καρτα δεν πληρωνεις ουτε το μισο ευρω που ειναι η εξτρα χρεωση της πιστωτικης. Δεξια στην οθονη σου ειναι καθε στιγμη η τελικη τιμη συμφωνα με αυτα που εχεις επιλεξει. Επισης η Ryan διαφημιζει πολλα πραγματα μεσα στο αεροσκαφος οπως και η Easy, οποτε περιμενει εσοδα και απο εκει. Απο καφεδες μεχρι αρωματα.

1. Βεβαιωσου οτι ειναι η πιο φθηνη
2. Αν ταξιδευεις για εξωτερικο, ψαξε καλα τις συγκοινωνιες απο και προς το αεροδρομιο γιατι υπαρχουν μερη που η Ryan πεταει σε αεροδρομια κυριολεκτικα στου βοδιου το κερατο. Επισης αν εχει καμια αναχωρηση απο εκει 6 το πρωι, δυσκολα τα πραγματα
3. Να εισαι 1000% σιγουρος οτι η χειραποσκευη που θελεις να παρεις ειναι μεσα στις διαστασεις που οριζει και προς θεου μην πας με λογικη: ελα μωρε για 2 εκατοστα και τι εγινε; Θα περασει. Μπορει να περασει (σπανια) αλλα το πιο πιθανο ειναι οτι θα τραβας τα μαλλια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
κατατοπιστικοτατος
εχω διαβασει οτι πρεπει να εκτυπωσεις κατι και να πας με αυτο το χαρτι στο αεροδρομιο, ειδαλως εχεις χρεωση 40+
γενικοτερα θα ηθελα να μου πεις εαν θες για την εξτρα βαλιτσα, εαν εκει σου βαζουν επιπλεον χρεωσεις(π.χ διαστασεις κλπ)
στην Agean για παραδειγμα δε με χρεωσανε για υπερβαρη βαλιτσα.

πραγματικα δε θελω να τρεχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
κατατοπιστικοτατος
εχω διαβασει οτι πρεπει να εκτυπωσεις κατι και να πας με αυτο το χαρτι στο αεροδρομιο, ειδαλως εχεις χρεωση 40+
γενικοτερα θα ηθελα να μου πεις εαν θες για την εξτρα βαλιτσα, εαν εκει σου βαζουν επιπλεον χρεωσεις(π.χ διαστασεις κλπ)
στην Agean για παραδειγμα δε με χρεωσανε για υπερβαρη βαλιτσα.

πραγματικα δε θελω να τρεχω

-Το Boarding Pass πρεπει να το εχεις τυπωμενο απο το σπιτι, με αυτο πας στην πυλη. Οι αλλες εταιριες σου δινουν τη δυνατοτητα να κανεις τσεκ ιν και να το βγαλεις στο αεροδρομιο. Βγαλε και για την επιστροφη πριν φυγεις γτ αν δεν πας σε σπιτι, αντε να βρεις εκτυπωτη. Βγαλε δυο αντιγραφα απο το καθενα για σιγουρια, εχε ενα στο μπουφαν σου και ενα στη βαλιτσα ξερω γω. Μην γινει καμια στραβη.

-Αν προσθεσεις βαλιτσα τοτε θα πληρωσεις το στανταρ ποσο αλλα δεν θα μετρησουν τις διαστασεις, παρα μονο το βαρος. Τις διαστασεις θα μετρησουν απο την χειραποσκευη κι αν ξεπερναει τις επιτρεπομενες τοτε θα πρεπει να την πληρωσεις σαν κανονικη αποσκευη και μαλιστα πιο τσιμπημενη απο το να ειχες προσθεσει βαλιτσα απο πριν. Αν πας για λιγες μερες, μια μικρη βαλιτσα που να ειναι μεσα στις διαστασεις σου κανει, εκτος αν θες να παρεις μαζι σου κατι που δεν περναει, οπως υγρα ή αιχμηρα αντικειμενα. Προσοχη στο βαρος και της χειραποσκευης.

-Το οτι περασες στην Aegean με υπερβαρο ηταν απλα θεμα υπαλληλου, κανονικα δεν επρεπε να περασεις αν τηρουσε τους κανονισμους. Χαρη σου εκανε. Δεν ρισκαρεις με το βαρος γτ η χρεωση εκτοξευεται.

Παντως αν το ταξιδευεις απο Αθηνα για προορισμο που εχεις κι αλλες εταιριες κοιταξε μηπως σε συμφερει και περισσοτερο απο τη Ryan, αν προσθεσεις τη βαλιτσα, τα λιγο πιο τσιμπημενα μεταφορικα απο το πιο μακρινο αεροδρομιο, μια πτηση σε ακυρη ωρα που σου χαλαει μια μερα, δηλαδη να φευγεις πολυ πρωι ή να φτανεις πολυ βραδυ, μπορει και να σε συμφερει να δωσεις κανα 20αρικο παραπανω να πας με μια regular εταιρια να εισαι χαλαρος.

Ο,τι αλλη απορια εχεις πες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η ταξιδιωτική ασφάλιση τι είναι; Αν πέσει το αεροπλάνο σου καλύπτουν τα έξοδα της κηδείας; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλυπτει ταξιδιωτικα εξοδα, χαμενα αντικειμενα ή ακυρωση λογω επειγοντων περιστατικων. Πρακτικα αν δεν κανω λαθος οι legacy εταιριες την συμπεριλαμβανουν στην τιμη του εισιτηριου, αν χασουν τη βαλιτσα σου σε αποζημιωνουν. Η Ryan ως γνωστον βγαζει απο τη μυγα ξιγκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Για όποιον ενδιαφέρεται και δεν γνωρίζει, όσα ειπώθηκαν παραπάνω ισχύουν για όλες τις low cost, όχι μόνο για ryanair (easyjet, transavia κτλ).
Όσον αφορά τις αποσκευές, στις κανονικές εταιρίες παίζει το σενάριο: 23kg βαλίτσα + 8kg χειραποσκευή + laptop. Προσωπικά δεν έχω πληρώσει ποτέ υπέρβαρο, αν και προσπαθώ να μην ξεπερνάω το όριο κατά πολύ (βέβαια μ'έχουν αφήσει και με βαλίτσα 25kg, όταν το όριο της αεροπορικής ήταν 20kg, επειδή με λυπήθηκαν), αλλά έχει τύχει και να κουβαλήσω βιβλίο στο χέρι επειδή είχα 1kg παραπάνω, οπότε εξαρτάται από τον υπάλληλο.

Στις low cost το σενάριο είναι η 8kg χειραποσκευή συγκεκριμένων διαστάσεων, χωρίς λάπτοπ, χωρίς άλλη τσάντα. Έχει τύχει να μου ζητήσουν να τα χωρέσω όλα στη βαλίτσα για να περάσω. Επίσης αν η βαλίτσα είναι slightly bigger, ενδέχεται επειδή είναι φουλ το αεροπλάνο πάνω να στην περάσουν ως αποσκευή, χωρίς χρέωση.

Η ταξιδιωτική ασφάλιση τι είναι; Αν πέσει το αεροπλάνο σου καλύπτουν τα έξοδα της κηδείας; :P

Καλά κάθε φορά που δείχνουν τι να κάνουμε σε περίπτωση ανάγκης, το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι είναι "Ναι γιατί αν πέσουμε σιγά ποιος θα ζήσει" αλλά τι να λέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Για όποιον ενδιαφέρεται και δεν γνωρίζει, όσα ειπώθηκαν παραπάνω ισχύουν για όλες τις low cost, όχι μόνο για ryanair (easyjet, transavia κτλ)
.
Η Easy τουλαχιστον δεν χρεωνει 40€ αν δεν εχεις το Boarding pass. Πεταω την Πεμπτη με τον Λιγδη και εχω τυπωσει 3 φορες το Boarding pass :P

Όσον αφορά τις αποσκευές, στις κανονικές εταιρίες παίζει το σενάριο: 23kg βαλίτσα + 8kg χειραποσκευή + laptop
Not anymore. Aegean, Air France, KLM, Swiss ειναι μερικες απο τις legacy εταιριες που χρεωνουν κανονικα τη βαλιτσα (οχι ομως σε ολους τους προορισμους, πχ υπερατλαντικα ειναι δωρεαν και στην Α3 ειναι και καποια δρομολογια προς Γερμανια)

Προσωπικά δεν έχω πληρώσει ποτέ υπέρβαρο, αν και προσπαθώ να μην ξεπερνάω το όριο κατά πολύ (βέβαια μ'έχουν αφήσει και με βαλίτσα 25kg, όταν το όριο της αεροπορικής ήταν 20kg, επειδή με λυπήθηκαν), αλλά έχει τύχει και να κουβαλήσω βιβλίο στο χέρι επειδή είχα 1kg παραπάνω, οπότε εξαρτάται από τον υπάλληλο.

Ουτε εγω εχω πληρωσει υπερβαρο εχοντας περασει και βαριες βαλιτσες. Βεβαια παιζει το κλασικο κολπο να τη στηριζεις λιιιγο με το ποδι σου οταν ειναι στη ζυγαρια μεχρι να βγαλει την ετικετα ο υπαλληλος. Εχω περασει 30κ βαλιτσα ως 19 με αυτον τον τροπο

Στις low cost το σενάριο είναι η 8kg χειραποσκευή συγκεκριμένων διαστάσεων, χωρίς λάπτοπ, χωρίς άλλη τσάντα. Έχει τύχει να μου ζητήσουν να τα χωρέσω όλα στη βαλίτσα για να περάσω. Επίσης αν η βαλίτσα είναι slightly bigger, ενδέχεται επειδή είναι φουλ το αεροπλάνο πάνω να στην περάσουν ως αποσκευή, χωρίς χρέωση.

Πλεον η Ryan επιτρεπει και τσαμπα λαπτοπ/γυναικεια τσαντα κλπ. Αυτο με τις αποσκευες παιζει αλλα πρεπει να ειναι μεσα στις διαστασεις και να ειναι πολυ πιτα το αεροπλανο

Καλά κάθε φορά που δείχνουν τι να κάνουμε σε περίπτωση ανάγκης, το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι είναι "Ναι γιατί αν πέσουμε σιγά ποιος θα ζήσει" αλλά τι να λέμε...

Πιθανον κανενας αλλα ειναι απιθανο και να πεσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Η Easy τουλαχιστον δεν χρεωνει 40€ αν δεν εχεις το Boarding pass. Πεταω την Πεμπτη με τον Λιγδη και εχω τυπωσει 3 φορες το Boarding pass :P

Πωω καλά είναι όντως 40€; Μιλάμε πάνε να βγάλουν από παντού χρήματα, απίστευτοι φραγκοφονιάδες.
Εγώ το εκτύπωσα στην Easyjet γιατί πήγα Basel πρόσφατα, με το σκεπτικό πως θα περάσω κατευθείαν στην πύλη, αλλά δεν θυμάμαι αν είχε χρέωση αν δεν το έχεις εκτυπώσει. Βέβαια είχε 3 ώρες καθυστέρηση, άρα προλάβαινα να γυρίσω στην πόλη, και να πάω στο αεροδρόμιο άλλες 3 φορές, αλλά τέλοσπάντων. :whistle: Επίσης νομίζω πλέον μέχρι και με το smartphone μπορείς να χτυπήσεις το barcode στην πύλη, είδα κάποιους να το κάνουν!

Not anymore. Aegean, Air France, KLM, Swiss ειναι μερικες απο τις legacy εταιριες που χρεωνουν κανονικα τη βαλιτσα (οχι ομως σε ολους τους προορισμους, πχ υπερατλαντικα ειναι δωρεαν και στην Α3 ειναι και καποια δρομολογια προς Γερμανια)

Α όχι θα σου πω, το βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία: για μένα το go light της aegean δημιουργήθηκε για να χτυπήσει τις low cost, οπότε μου φαίνεται λογικό να σου ζητάει επιπλέον χρέωση (νομίζω 15 ευρώ) για την αποσκευή, ενώ τα "κανονικά" εισιτήρια (με βαλίτσα) είναι αυτά της κατηγορίας flex. Τώρα η Air France έφτιαξε την Transavia κακό χρόνο να 'χει, οπότε δεν ξέρω γιατί να ζητάει και για την βαλίτσα χρήματα, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν έχω ταξιδέψει πρόσφατα, άρα δεν ξέρω από πρώτο χέρι. Πάντως με Alitalia που ταξίδεψα τον Σεπτέμβρη είχα όλα τα παραπάνω (βαλίτσα+χειραποσκευή+λάπτοπ) κι ήμουν κυρία. :D

Πιθανον κανενας αλλα ειναι απιθανο και να πεσει. :)

Ε ναι, αυτό σκέφτομαι κι εγώ κάθε φορά, οπότε αράζω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πωω καλά είναι όντως 40€; Μιλάμε πάνε να βγάλουν από παντού χρήματα, απίστευτοι φραγκοφονιάδες.
Εγώ το εκτύπωσα στην Easyjet γιατί πήγα Basel πρόσφατα, με το σκεπτικό πως θα περάσω κατευθείαν στην πύλη, αλλά δεν θυμάμαι αν είχε χρέωση αν δεν το έχεις εκτυπώσει. Βέβαια είχε 3 ώρες καθυστέρηση, άρα προλάβαινα να γυρίσω στην πόλη, και να πάω στο αεροδρόμιο άλλες 3 φορές, αλλά τέλοσπάντων. :whistle: Επίσης νομίζω πλέον μέχρι και με το smartphone μπορείς να χτυπήσεις το barcode στην πύλη, είδα κάποιους να το κάνουν!

Καλα εννοειται οτι ειναι απιστευτοι φραγκοφονιαδες οι Ιρλανδοι. Η Ευκολη δεν εχει χρεωση, τουλαχιστον μεχρι προσφατα. Αυτο το κολπο με το smartphone ειναι πολυ ωραιο, το χρησιμοποιησα πρωτη φορα στη Γερμανια φετος το καλοκαιρι και ειχε χαβαλε. Δυστυχως ομως δεν υποστηριζουν ολες τις πτησεις τουλαχιστον εσωτερικου.

Α όχι θα σου πω, το βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία: για μένα το go light της aegean δημιουργήθηκε για να χτυπήσει τις low cost, οπότε μου φαίνεται λογικό να σου ζητάει επιπλέον χρέωση (νομίζω 15 ευρώ) για την αποσκευή, ενώ τα "κανονικά" εισιτήρια (με βαλίτσα) είναι αυτά της κατηγορίας flex. Τώρα η Air France έφτιαξε την Transavia κακό χρόνο να 'χει, οπότε δεν ξέρω γιατί να ζητάει και για την βαλίτσα χρήματα, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν έχω ταξιδέψει πρόσφατα, άρα δεν ξέρω από πρώτο χέρι. Πάντως με Alitalia που ταξίδεψα τον Σεπτέμβρη είχα όλα τα παραπάνω (βαλίτσα+χειραποσκευή+λάπτοπ) κι ήμουν κυρία. :D

Κοιτα η Aegean εριξε αρκετα τους ναυλους με το light αλλα νομιζω γενικα οι τιμες πηραν την ανιουσα σε συγκριση με το προσφατο παρελθον (παντα μιλαω για εισιτηρια με βαλιτσα). Και ειδικα οταν υπαρχουν εταιριες που πετανε τα ιδια δρομολογια με τη βαλιτσα πληρωμενη, δεν ξερω κατα ποσο κερδιζει σε δρομολογια εξωτερικου γιατι στα εσωτερικου εχει παρει μεγαλη ωθηση. Γιατι στα δρομολογια εξωτερικου η χρεωση της αποσκευης ειναι 30 ευρω το καθε σκελος κι οχι 15. Η Alitalia, ειναι πολυ τιμια, ειχα πεταξει περυσι για Ισπανια, απλα δεν μου αρεσε το Φιουμιτσινο σαν transit αεροδρομιο, δεν εχει την ευκολια που εχει ενα Γερμανικο. Οι τιμες ομως πολυ καλες (αν εβαζαν και καμια πιτσιρικα ιταλιδα που να ξερει κανα αγγλικο στο πληρωμα θα ηταν ακομα καλυτερα)

Ε ναι, αυτό σκέφτομαι κι εγώ κάθε φορά, οπότε αράζω. :redface:

Απο τη στιγμη που οδηγουμε στους ελληνικους δρομους, οποιος θεωρει το αεροπλανο επικινδυνο, χρειαζεται ψυχιατρικη υποστηριξη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Κοιτα η Aegean εριξε αρκετα τους ναυλους με το light αλλα νομιζω γενικα οι τιμες πηραν την ανιουσα σε συγκριση με το προσφατο παρελθον (παντα μιλαω για εισιτηρια με βαλιτσα). Και ειδικα οταν υπαρχουν εταιριες που πετανε τα ιδια δρομολογια με τη βαλιτσα πληρωμενη, δεν ξερω κατα ποσο κερδιζει σε δρομολογια εξωτερικου γιατι στα εσωτερικου εχει παρει μεγαλη ωθηση. Γιατι στα δρομολογια εξωτερικου η χρεωση της αποσκευης ειναι 30 ευρω το καθε σκελος κι οχι 15.

Να σου πω την αλήθεια με την Aegean τα τελευταία τρία χρόνια ταξιδεύω μόνο με light, τα άλλα δεν τα κοιτάω καν, είναι όντως απλησίαστα. Αν ξέρω εκ των προτέρων πως θα έχω αποσκευές, το παλιό καλό ΚΤΕΛ είναι πάντα εκεί και με περιμένει. :redface:

Η Alitalia, ειναι πολυ τιμια, ειχα πεταξει περυσι για Ισπανια, απλα δεν μου αρεσε το Φιουμιτσινο σαν transit αεροδρομιο, δεν εχει την ευκολια που εχει ενα Γερμανικο. Οι τιμες ομως πολυ καλες (αν εβαζαν και καμια πιτσιρικα ιταλιδα που να ξερει κανα αγγλικο στο πληρωμα θα ηταν ακομα καλυτερα)

Μια χαρά το Φιουμιτσίνο, δεδομένου πως πέταγα 6 το πρωί από Αθήνα κι είχα στάση εκεί, έριξα κάτι ύπνους άλλο πράγμα, αεροδρόμιο βέβαια δεν είδα. :lol:

Απο τη στιγμη που οδηγουμε στους ελληνικους δρομους, οποιος θεωρει το αεροπλανο επικινδυνο, χρειαζεται ψυχιατρικη υποστηριξη. :P

Έχω επιβιώσει ως πεζός διότι δεν οδηγώ, οπότε συμφωνώ απόλυτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ίσως λίγο χαζή ερώτηση, όταν ψάχνεις για ξενοδοχείο και διαλέγεις την επιλογή "2 ενήλικες - δωμάτιο", η τιμή που σου βγάζει είναι και για τα 2 άτομα, ή το κάθε άτομο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ίσως λίγο χαζή ερώτηση, όταν ψάχνεις για ξενοδοχείο και διαλέγεις την επιλογή "2 ενήλικες - δωμάτιο", η τιμή που σου βγάζει είναι και για τα 2 άτομα, ή το κάθε άτομο?

Και για τους 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top