• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έεελα μωρέ...

Εγώ τα έβαλα στα 12 μου, πονεμένη ηλικία, και τα κράτησα 3.5 χρόνια!!

Κι είχα επίσης πολλάααα πράγματα να διορθώσω, μικρό σαγόνι, τα δύο μπροστινά πάνω ήταν κάθετα μεταξύ τους, οι πάνω κυνόδοντες μου φύτρωσαν λίγο κάτω από τη μύτη...

Είναι μικρούλα! Θα το διασκεδάσει πιο πολύ απ' όσο θα το αντιπαθήσει. Και, είπαμε, πλέον φοράνε σχεδόν όλα τα παιδάκια!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ φόρεσα σιδεράκια από την πέμπτη δημοτικού ως την τρίτη γυμνασίου. Εντάξει, μια ιδέα είναι,συνηθίζεται:). Θα πονάει κάποιες μέρες (εγώ τότε έτρωγα μόνο πουρέ θυμάμαι) αλλά αξίζει τον κόπο. Όσον αφορά τα σχόλια των άλλων παιδιών, εγώ πάνε 13 χρόνια που φόρεσα (OMG) και τότε ήδη φορούσανε πολλές συμμαθήτριές μου, και δεν θυμάμαι ποτέ κανείς να μας κορόιδεψε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Isiliel μου, η κορούλα σου είναι αρκετά μικρούλα. Προφανώς δεν υπάρχει χώρος για να "κατέβουν" όλα τα δόντια γι'αυτό ο ορθοδοντικός επιχηρεί να της φαρδύνει την άνω γνάθο(μπορεί όμως να χρειαστεί να της αφαιρέσει κάποια δόντια αργότερα αν παρ' όλα αυτά δεν υπάρχει αρκετός χώρος- συνήθως αφαιρούν τους πρώτους προγομφίους).
Εκτός από τα κεραμικά μπράκετ (τα λεγόμενα άσπρα)που δεν φαίνονται, υπάρχουν και κάποια που τοποθετούνται υπερώια/παριακά, δηλ. από μέσα και δεν φαίνονται καθόλου. Μειονεκτήματα:ακριβά, εκτενέστερη διάρκεια θεραπείας, ενόχληση στη γλώσσα.
Η ομιλία της θα καλυτερέψει πάντως, γιατί η γλώσσα της θα προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση:) . Τα μπράκετ (κολλημένα στα δόντια) δεν ενοχλούν τόσο πολύ στην ομιλία όσο τα συγκρατητικά (μασελάκια). Αυτό πού συνήθως ενοχλεί και πληγώνει το μάγουλο είναι το σύρμα και συγκεκριμένα η άκρη του. Δοκίμασε να την τυλίξεις με το κερί αφού το κάνεις σγρομπαλάκι:D .
Υ.Γ Και ναι έχω φορέσει κι εγώ σιδεράκια (στην εφηβεία:P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα εσωτερικά σιδεράκια πόσο φαίνονται; Υπάρχουν εσωτερικά και διαφανή σιδεράκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Isiliel μου, η κορούλα σου είναι αρκετά μικρούλα. Προφανώς δεν υπάρχει χώρος για να "κατέβουν" όλα τα δόντια γι'αυτό ο ορθοδοντικός επιχηρεί να της φαρδύνει την άνω γνάθο(μπορεί όμως να χρειαστεί να της αφαιρέσει κάποια δόντια αργότερα αν παρ' όλα αυτά δεν υπάρχει αρκετός χώρος- συνήθως αφαιρούν τους πρώτους προγομφίους).
Εκτός από τα κεραμικά μπράκετ (τα λεγόμενα άσπρα)που δεν φαίνονται, υπάρχουν και κάποια που τοποθετούνται υπερώια/παριακά, δηλ. από μέσα και δεν φαίνονται καθόλου. Μειονεκτήματα:ακριβά, εκτενέστερη διάρκεια θεραπείας, ενόχληση στη γλώσσα.
Η ομιλία της θα καλυτερέψει πάντως, γιατί η γλώσσα της θα προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση:) . Τα μπράκετ (κολλημένα στα δόντια) δεν ενοχλούν τόσο πολύ στην ομιλία όσο τα συγκρατητικά (μασελάκια). Αυτό πού συνήθως ενοχλεί και πληγώνει το μάγουλο είναι το σύρμα και συγκεκριμένα η άκρη του. Δοκίμασε να την τυλίξεις με το κερί αφού το κάνεις σγρομπαλάκι:D .
Υ.Γ Και ναι έχω φορέσει κι εγώ σιδεράκια (στην εφηβεία:P ).

Δυστυχώς είχε την κακή συνήθεια να κοιμάται με το δάχτυλο στο στώμα με αποτέλεσμα να έχει παραμορφώσει τον ουρανίσκο της :redface:
Αυτό που φοράει τώρα, δεν ξέρω πως λέγεται πάντως δε φαίνεται καθόλου απ' έξω γιατί είναι στον ουρανίσκο και τον διευρύνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
δηλαδη πιστευετε πως τα σιδερακια δεν επηρεάζουν την εξωτερικη εμφανιση? δεν εχω βαλει μεχρι τωρα αλλα μαλλον θα βαλω και ειμαι 15... χεσε ψηλα και αγναντευε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmn

Νεοφερμένος

Η dmn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, ειμαι 20 χρονων κ μολις εβαλα σιδερακια:( γιατι το προβλημα εμφανιστικε τωρα...
και θα ηθελα να ρωτησω αν τα πορσελανινα σιδερακια(λευκα) επειρεαζονται απο το καπνισμα δηλ. αν κιτρινιζουν ή κατι αλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλησπέρα, ειμαι 20 χρονων κ μολις εβαλα σιδερακια:( γιατι το προβλημα εμφανιστικε τωρα...
και θα ηθελα να ρωτησω αν τα πορσελανινα σιδερακια(λευκα) επειρεαζονται απο το καπνισμα δηλ. αν κιτρινιζουν ή κατι αλλο!
Τα λευκά που λες είναι τα διάφανα; Αν ναι, τότε 6 μήνες που φορούσα και κάπνιζα, δεν έπαθαν τίποτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmn

Νεοφερμένος

Η dmn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι τα διαφανα officially πορσελανινα...βασικα κ εγω για κανενα χρονο θα τα φοραω κ ακουσα κατι φημες για κιτρινισμα κ τετοια...

Ευχαριστω παντως με ανακουφισες λιγακι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τα έχω ένα χρόνο και δεν έχουν πάθει απολύτως τίποτε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τιμη για γλωσσικα σιδεράκια που κυμαινονται.
Ηδη φοραω στην πανω γνάθο και μου κοστησαν στα 1800 ευρω.
Ειναι καπως πιο ακριβη σαν μεθοδος,απλα επειδη καθε ορθοδοντικος οτι θελει χρεωνει
(για παραδειγμα ενας ορθοδοντικος μου ειπε το λιγοτερο 4.500ευρω για καθε γναθο:eek: αν ειναι δυνατον!!!) θελω να μαθω και αλλες τιμες να δω κατα ποσο μπορω να αντεξω οικονομικα να βαλω και στην κατω γναθο!
Ξερει μηπως κανεις που κυμαινονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Φοράω εδώ και ένα χρόνο σιδεράκια (πάνω-κάτω), τα κεραμικά (διάφανα).
Μου στοίχισαν 2200 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Τα γλωσσικα σιδερακια ειναι πιο ακριβα απο τα υπολοιπα,ειναι διαφορετικη μεθοδος.
Ειναι σαν τα κλασικα μεταλικα σιδερακια,αλλα ειναι σε μικροτερο μεγεθος και απο την μεσα πλευρα του δοντιου,πραγμα που το κανει εντελως αορατο απο τους αλλους.Τα φοραω εδω και 4 μηνες στην πανω γναθο και κανεις δεν με πιστευει οταν του λεω οτι φοραω σιδερακια.Εχει ακριβως τα ιδια αποτελεσματα,και τα χρωνουν πολυ περισσοτερο και απο τα κλασσικα σιδερακια και απο τα κεραμικα.Πανω κατω τις γνωριζω τις τιμες για απλα και τα κεραμικα.
Υπαρχει καποιος που να εχει βαλει γλωσσικα,η που να γνωριζει εν πασει περιπτωσει τιμη για αυτα?Απλως θελω να βρω αν υπαρχουν πιο οικονομικα απο οτι τα εχω βαλει ουτως ωστε να βαλω και στην κατω γναθο!

και ενα λινκ για οποιον θελει να δει αυτην την μεθοδο:γλωσσικα σιδερακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τα γλωσσικα σιδερακια ειναι πιο ακριβα απο τα υπολοιπα,ειναι διαφορετικη μεθοδος.
Ειναι σαν τα κλασικα μεταλικα σιδερακια,αλλα ειναι σε μικροτερο μεγεθος και απο την μεσα πλευρα του δοντιου,πραγμα που το κανει εντελως αορατο απο τους αλλους.Τα φοραω εδω και 4 μηνες στην πανω γναθο και κανεις δεν με πιστευει οταν του λεω οτι φοραω σιδερακια.Εχει ακριβως τα ιδια αποτελεσματα,και τα χρωνουν πολυ περισσοτερο και απο τα κλασσικα σιδερακια και απο τα κεραμικα.Πανω κατω τις γνωριζω τις τιμες για απλα και τα κεραμικα.
Υπαρχει καποιος που να εχει βαλει γλωσσικα,η που να γνωριζει εν πασει περιπτωσει τιμη για αυτα?Απλως θελω να βρω αν υπαρχουν πιο οικονομικα απο οτι τα εχω βαλει ουτως ωστε να βαλω και στην κατω γναθο!

και ενα λινκ για οποιον θελει να δει αυτην την μεθοδο:γλωσσικα σιδερακια

Φοράω εδώ και ένα χρόνο σιδεράκια (πάνω-κάτω), τα κεραμικά (διάφανα).
Μου στοίχισαν 2200 ευρώ.

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiOLE

Νεοφερμένος

Η marakiOLE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
χαιρεται!Απλα θα ηθελα να πω κ εγω την εμπειρια μου με τα σιδερακια.Εβαλα πριν 3 μηνες και με ενοχλουν αρκετα-δεν τα εχω συνηθισει ακομη οπως καποιοι αλλοι.σε εναν μην θα βαλω και αυτο το σιδερενιο εξαρτημα στον ουρανισκο αλλα φοβαμια λιγο γτι δεν θα μπορω να μιλησω!Αλλα για ενα καλο αποτελεσμα απλα θα κανω υπομονη-ευτυχως θα τα φοραω μονο για 6 μηνεσ συνολικα.(κεραμικα)Παντως εχω δει ατομα με κεραμικα σιδερακια τα οποια εχουν κιτρινισει απο το καπνισμα--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
εγώ πάλι, θα βάλω κανονικά σιδεράκια στις 3/4..... και δεν θέλωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicki

Νεοφερμένος

Η Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ φόρεσα σιδεράκια από την πέμπτη δημοτικού (10 ετών) εώς και τη δευτέρα λυκείου (17 ετών). Είχα τα κλασσικά μεταλλικά πάνω και κάτω. Στην κάτω γνάθο τα έβαλα αργότερα. Επίσης, αφαίρεσα 4 φρονιμήτες. 2 πάνω και 2 κάτω. Το πρόβλημα ήταν πως το στόμα μου ήταν μικρό. Και παρόλο που τα δόντια μου στη φάση που ξεκίνησα ήταν ίσια (με τα πάνω ελαφρώς πεταχτά) στην πορεία άρχισαν να στραβώνουν γιατί έβγαιναν τα νέα δόντια.

Τώρα, φοράω ακόμα το μασελάκι στην πάνω γνάθο, ενώ στην κάτω έχω εσωτερικά ένα μόνιμο σύρμα στα 6 μπροστινά. Ταλαιπωρήθηκα κυρίως τον πρώτο καιρό και κάθε φορά που μου έσφιγγε το σύρμα. Επίσης, είχα κι εγώ μία πλαστελίνη κόκκινη, την οποία όμως ποτέ δεν κατάφερα να χρησιμοποιήσω.

Ψυχολογικά δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε στο σχολείο ούτε εχμ.. στην εφηβεία γενικότερα. :D Ίσα ίσα που το μεγαλύτερο ξενέρωμα το ένιωσα τη μέρα που τα έβγαλα, γιατί τα δόντια μου μου φαίνονταν.. τεράστια! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
7 χρόνια;

Μαρτύριο έζησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicki

Νεοφερμένος

Η Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ναι, 6.5 για την ακρίβεια. Αλλά δε μου φάνηκαν και τόσο δύσκολα. :)

Ούτε καν όταν τα πρωτοέβαλα. Άλλωστε, ένας φίλος μου πριν κανά χρόνο περίπου μου εξομολογήθηκε πως

"Είχα πάθει σοκ όταν σε είδα χωρίς σιδεράκια. Σε προτιμούσα με αυτά.." :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Καμιά φορά τα σιδεράκια μπορεί να είναι και ωραία, εμφανισιακά τουλάχιστον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top