Πιστεύετε στη Δευτέρα Παρουσία;

Πιστεύετε στη δευτέρα παρουσία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 134)
  • Ναι

    Ψήφοι: 54 40.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 59.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.7%

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ο αριθμός είναι κακός και ούτε ότι άν είναι διαφορετικός θα διαφοροποιηθούν και οι ενέργειες του θηρίου. Το αρχαίο Ισραήλ δεν είναι πλέον ο περιούσιος λαός του Θεού αλλά η Εκκλησία ( σαφώς με την ευρύτερη έννοια ). Το Ισραήλ εξετέλεσε την αποστολή του, Γέννησε τον Μεσσία αλλά αντί να τον δεχθεί τον απέρριψε. Το Ισραήλ έχει τιμωρηθεί αρκετά και επανηλειμμένα από τον Θεό στην Παλαιά Διαθήκη για την αποστασία του.
Η έρευνα καλή είναι και πάλι όμως δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο θέμα. Το στ ή ς δεν υπήρχε στην θέση του κατά την μεταελληνιστική ρωμαϊκή εποχή ?

Υ.Γ:Προτιμώ να ακούω ανθρώπους με θεία ενόραση για κάτι τέτοια θέματα γιατί απλά αυτοί έχουν "απευθείας" γνώση των πραγμάτων...:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Στην πραγματικοτητα το ισραηλ ποτε δεν υπηρξε ο περιουσιοs λαοs του χριστου αλλοs ηταν αλλα δεν θα πω τιποτα αλλο γιατι θα το παμε αλλου το θεμα.Για αυτο ο θεοs γνωριζε εξαρχηs οτι μονο οι ισραηλιτεs θα μπορουσαν να σταυρωσουν το χριστο ακριβωs γιατι μονο εκεινοι θα μπορουσαν να προχωρησουν σε ενα τετοιο εγκλημα κατα του χριστου μαs και δεν το λεω εγω αυτο το λεει η ιστορια το λενε τα γεγονοτα. Για ποιο περιουσιο δηλαδη λαο του θεου μιλαμε για αυτον που παντα το ασπρο το εκανε μαυρο και ασπρο μαυρο, αστεια πραγματα: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Περιούσιο λαό; Υποτίθεται ότι στην δευτέρα παρουσία θα είναι παγκόσμια η "αλλαγή" ας το πω. Περί ποιού περιούσιου λαού μιλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φιλε μου χωρις να θελω να θειξω τα δικα σου πιστευω η προσωπικη μου γνωμη ειναι να πσαξεις βαθια μεσα σου να βρεις το δικο σου εαυτο και τα δικα σου θελω και πανω απο ολα τι ειναι αυτο που ζητας.Συγνωμη αν ειπα κατι αθελα μου η κατι που να σε προσβαλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Περιούσιος λαός με την έννοια ότι δεχθήκαμε τον λόγο του Θεού και πιστέυσαμε στον Ιησού Χριστό ( τώρα το κάτα πόσο είμαστε όχι αληθινοί Χριστιανοί αλλά σκέτο Χριστιανοί είναι άλλη ιστορία...προσπαθούμε να γίνουμε Χριστιανοί ). Ουσιαστικά αποτελούμε την Καινούρια διαθήκη του Θεού. Η Παλαία ήταν με το Ισραήλ, όπου ο Θεός επέλεξε τον Αβραάμ από την Ούρ της Χαλδαίας, του φανερώθηκε, του υποσχέθηκε ότι οι απόγονοί του θα δημιουργήσουν έθνος από το οποίο θα γεννηθεί ο Υιός του. Ίσως να επέλεξε αυτούς γιατί είναι από τα πιο σκληρά και βίαια έθνη, σκληροί σαν την περιοχή που κατοικούν την έρημη και βραχώδη Ιουδαία.
Εννοείται βέβαια πως δεν θα σωθούν μόνο οι εκλεκτοί, ο Χριστός ήρθε για τους "αρρώστους" και τους αμαρτωλούς ( μην ξεχνάμε ότι ο πρώτος που πέρασε στον Παράδεισο ήταν ο συσταυρωμένος ληστής του οποίου το όνομα το μαθαίνουμε από τα Απόκρυφα, Γέστας ).
Η παγκόσμια αλλαγή που λες θα επέλθει μάλλον πριν την Δευτέρα Παρουσία. Η Δευτέρα Παρουσία σηματοδοτεί το τελος αυτού του κόσμου, την ανάσταση όλων των ανθρώπων και την αιώνια ζωή στην επουράνια βασιλεία. Έννοιες δυσνόητες μεν που γεννούν πολλά ερωτηματικά και απορίες. Όταν πεθάνουμε θα μάθουμε, γιατί να τρωγόμαστε απο τώρα ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
ΧΞς δεν είναι ο αριθμός του θηρίου (τεκμηρωμένη άποψη του Γ.Φουράκη για το ελληνικό αλφάβητο) [copy paste]

@ DR.,

Επειδή παρατηρώ ενδελεχή μνημόνευση του Ιωάννη Φουράκη,
κι επειδή τον έχω σχετικά μελετήσει θα έλεγα πως οι εγκεφαλικοί του νευρώνες χρίζουν επισταμένης εξέτασης των πιο σύγχρονων μηχανημάτων.

Μέχρι ο αθεόφοβος που έκανε site και στο forum του υποχρεώνει τους χρήστες να αναφέρουν τα πραγματικά τους στοιχεία με δήλωση του αριθμού τηλεφώνου του σπιτιού τους.

Ρίξε ένα βλέφαρο: https://www.fourakis.gr/index.php?mode=agora (ΤΟ έλεος)

Σου περνάει από το μυαλό εύκολα, ποια κάγκελα να΄χει άραγε πηδήξει.
Πίκπα, Δρομοκαϊτειο, Δαφνί, Πεντέλη...σκληρός ανταγωνισμός.

...και κατόπιν τούτου υπόδειξέ μου πως πλέον να ληφθούν στα σοβαρά τα όσα έχει δηλώσει ύστερα από έρευνες αιώνων που έχει κάνει από το ζήτημα του moonchild μέχρι την Ομάδα Έψιλον και... τις ιερές πέτρες της Κύθνου.

Όσο για το χουξουσου, δεν είναι ούτε 666 ούτε 860.

Είναι 527.

Γιατί έτσι γουστάρω,
κι επειδή είμαι μάγκας και καραμπουζουκλής. :baby:

Υγ. Παρεπιπτόντως οι κύκλοι Ελλήνων αυτογνωσίας συνδυαζόμενοι με το Αρχιμήδειο "μη μου τους κύκλους τάραττε" τον κάνουν και λίγο μυγιάγγιχτο. :mad:

Αν είναι να φτιάχνεις κύκλους αιωνίας συμφωνίας, ποίο το όφελος;

Τέλος έχει πει και το αμίμητο ότι οι Έλληνες δημιουργήθηκαν απο πλανήτες (δηλ. βγήκαμε όλοι από τις μήτρες άλλων πλανητών κι όχι από το %^#* νί της μάνας μας..:confused::confused::confused: ζντουυυυββββ) κι ότι είμαστε είδος, όχι φυλή.

Κοίτα στο βιβλίο του (με δική σου ευθύνη) "ΠΥΡΕΘΕΡΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΡΑΜΑ". Εγώ του είχα ρίξει ματιές και από τότε το ένα μάτι αλληθωρίζει και το άλλο έχει σπασμούς. :(

Ο Ιωάννης Φουράκης στην περιοχή "Πριόνια" του Ολύμπου, στους καταρράκτες του Ενιπέα, απαγγέλει τον ύμνο εις τον Πατέρα των Θεών:



Αμέσως μετά την απαγγελία του ύμνου εις την ξύλινη γέφυρα του Ενιπέα, στον μέχρι εκείνη την στιγμή καθαρό ουρανό, αρχίζει να σχηματίζεται ένα σύννεφο το οποίο βλέπουμε στην παρακάτω φωτογραφία να σχηματίζει...



..το πεταλουδόπαιδο,
το οποίο εικάζεται ότι είναι το νεότερο μέλος της Ε. :hmm:

Υποτίθεται πως οι φωτογραφίες είναι τούτες:




Ενεφανίσθη το Έψιλον στα σύννεφα μετά το πέρας της απαγγελίας του ύμνου.



Μα βέβαια. Ε όπως λέμε Έλεος.



and the oscar goes to: (ταρατατζούμ ταρατατζούμ)





Φουρ: Ευχαριστώ τους έψιλον, την Αρχαία Ολυμπία και το Ταλώς και τη μαμά μου για αυτό το βραβείο.:confused:


Δες και δυο ακόμα Φουράκια τσιτάτα (ελπίζω να μη χρειαστεί να επανέλθω του λόγου του, να χαρείς τα ιατρικά σου πτυχία ρε ντόκτωρ, με έκανες και γέλασα, ζωή να΄χεις!!! :D):

..μιλώντας στην εκπομπή Αθέατος Κόσμος - Τρίτη 19 Οκτωβρίου 2004 (Πηγή: Τηλεοπτικός Σταθμός Alter)

1.
Είναι μόνο 18 άτομα εξ αυτών τα 5 είναι διαφοροποιημένοι άνθρωποι [οντότητες]. Μετακινούνται πολύ γρήγορα στον χώρο, σε ελάχιστα λεπτά. Συναντιούνται σε διαφορετικά μέρη του πλανήτη. (Φουράκης Ιωάννης, Συγγραφέας)
2.
Μελέτες και σχέδια οπλικών συστημάτων στα χέρια της Ομάδας έψιλον με σκοπό την αμυντική θωράκιση της Ελλάδας και του Ελληνισμού.. μάλιστα αυτό που ξέρω έχει πουλήσει σχέδια πυραύλων στην βόρειο Κορέα και το κομπρεσέρ που είναι αθόρυβο στην Κίνα.. ήμουν στις διαπραγματεύσεις… και ότι πήρε ένα τεράστιο χρηματικό ποσό που δεν έφτασε στα χέρια του, πήγε κάπου αλλού, αποδείχθηκε με τον θάνατό του, όπου δεν είχε μια δεκάρα, ήταν καταχρεωμένος… τα χρήματα πήγαν κάπου αλλού.. σε κάποιο όραμα σε κάποιο σκοπό.. (Φουράκης Ιωάννης, Συγγραφέας)
Και για να τελειώνουμε γιατί πολύ οφτοπίκαρα:




(τι ταλώς τι φαλός :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
@ DR.,

Επειδή παρατηρώ ενδελεχή μνημόνευση του Ιωάννη Φουράκη

να χαρείς τα ιατρικά σου πτυχία ρε ντόκτωρ, με έκανες και γέλασα, ζωή να΄χεις!!! :D)

Δεν έχω από τέτοια, αυτοσχέδιος είμαι για πάσης φύσεως σωτήρες και ιντερνετικούς μύστες...και εισαγόμενους... και ελληναράδες. Τον Φουράκη δεν τον ασπάζομαι, χθες έγραψα ειρωνικά για τον ελληνικής κοπής Μεσσιανισμό. Την άποψη του για το αλφάβητο κόπιαρα όμως, γιατί δεν μου φαίνεται αστήρικτη, κι ούτε διεκδικεί την πρωτοτυπία της ο Φουράκης. Αυτή είναι μια αρκετά διαδεδομένη άποψη για το αλφάβητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

otinane

Νεοφερμένος

Ο otinane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όχι δεν πιστεύω. Μόνο στην δεύτερη ευκαιρία πιστεύω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με ποιο σκεπτικο μπορουμε να λεμε δεν φοβομαστε το Θεο.Αυτο ειναι μεγαλη αμαρτια κ το ξερουμε ολοι οτι ολα απο Αυτον εξαρτιουντε.Οσο για τον διαβολο ναι μπορουμε να πουμε οτι δεν τον φοβομαστε γιατι χαρη στην πιστη μας μπορουμε να τον πολεμησουμε γι'αυτο να μην λεμε μεγαλες κουβεντες που στο τελος θα μετανιωσουμε

"... Φόβος δεν είναι εν τη αγάπη, αλλ' η τελεία αγάπη έξω διώκει τον φόβον, διότι ο φόβος έχει κόλασιν και ο φοβούμενος δεν είναι τετελειωμένος εν τη αγάπη..." ( Α ΄Ιωάνν. δ΄, 18)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Για όσους έχουν τα ευαγγέλια σαν τηλεχειριστήριο του βίου τους,
παραθέτω ένα κείμενο του Παναγιώτη Πάκου.

Ένα απόγευμα στον κήπο της Εδέμ.

«…Και είπε ο Διάβολος στον Ιησού: Αν είσαι ο Γιος του Θεού, διάταξε αυτή την πέτρα να γίνει ψωμί. Και απάντησε ο Ιησούς: Οι Γραφές λένε ότι ο άνθρωπος δεν ζει μόνο με ψωμί, αλλά με κάθε λέξη από το στόμα του Κυρίου.

Ύστερα ο Διάβολος τον ανέβασε σε ένα ψηλό βουνό και του παρουσίασε σε μια στιγμή όλα τα βασίλεια της οικουμένης. Και είπε ο Διάβολος σε αυτόν: Θα σου δώσω όλη αυτή την εξουσία και τη δόξα, γιατί μου ανήκει και μπορώ να τη δώσω σε όποιον θέλω. Προσκύνησέ με κι όλα αυτά θα γίνουν δικά σου. Και απάντησε ο Ιησούς σε αυτόν: Χάσου από μπροστά μου, Σατανά. Οι Γραφές λένε ότι μόνο τον Κύριο πρέπει να προσκυνάς και μόνο Εκείνον να λατρεύεις.

Και ύστερα ο Διάβολος τον μετέφερε στην Ιερουσαλήμ και τον έβαλε να σταθεί στην κορυφή του ναού και του είπε: Εάν είσαι ο Γιος του Θεού, πέσε κάτω. Γιατί οι Γραφές λένε ότι θα διατάξει τους αγγέλους του να έρθουν στο πλευρό σου και να σε σώσουν και ότι θα σε σηκώσουν στα χέρια τους, για να μη χτυπήσεις ούτε το πόδι σου στις πέτρες.
Και του απάντησε ο Ιησούς: Οι Γραφές λένε επίσης ότι δεν πρέπει να βάζεις σε πειρασμό τον Κύριο το Θεό σου…»


Ο Ιησούς έκλεισε το Βιβλίο. Το πήρε στον κόρφο του και το αγκάλιασε, σταυρώνοντας τα χέρια μπροστά στο στήθος του. Τα υπόλοιπα τα ξέρεις, ψιθύρισε. Ολόκληρη η ζωή μου είναι μια συνεχής παραπομπή.
Δίπλα του, ο Εωσφόρος χάραζε με ένα κλαδάκι σχήματα και σύμβολα στο χώμα. Σήκωσε το βλέμμα, κοίταξε κατά το ηλιοβασίλεμα και είπε: Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι ο καθένας θα μπορούσε να βρίσκεται στη θέση σου, εάν ψάχνει τον εαυτό του σε παλιά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Για όσους έχουν τα ευαγγέλια σαν τηλεχειριστήριο του βίου τους,
παραθέτω ένα κείμενο του Παναγιώτη Πάκου.

Ένα απόγευμα στον κήπο της Εδέμ.

«…Και είπε ο Διάβολος στον Ιησού: Αν είσαι ο Γιος του Θεού, διάταξε αυτή την πέτρα να γίνει ψωμί. Και απάντησε ο Ιησούς: Οι Γραφές λένε ότι ο άνθρωπος δεν ζει μόνο με ψωμί, αλλά με κάθε λέξη από το στόμα του Κυρίου.

Ύστερα ο Διάβολος τον ανέβασε σε ένα ψηλό βουνό και του παρουσίασε σε μια στιγμή όλα τα βασίλεια της οικουμένης. Και είπε ο Διάβολος σε αυτόν: Θα σου δώσω όλη αυτή την εξουσία και τη δόξα, γιατί μου ανήκει και μπορώ να τη δώσω σε όποιον θέλω. Προσκύνησέ με κι όλα αυτά θα γίνουν δικά σου. Και απάντησε ο Ιησούς σε αυτόν: Χάσου από μπροστά μου, Σατανά. Οι Γραφές λένε ότι μόνο τον Κύριο πρέπει να προσκυνάς και μόνο Εκείνον να λατρεύεις.

Και ύστερα ο Διάβολος τον μετέφερε στην Ιερουσαλήμ και τον έβαλε να σταθεί στην κορυφή του ναού και του είπε: Εάν είσαι ο Γιος του Θεού, πέσε κάτω. Γιατί οι Γραφές λένε ότι θα διατάξει τους αγγέλους του να έρθουν στο πλευρό σου και να σε σώσουν και ότι θα σε σηκώσουν στα χέρια τους, για να μη χτυπήσεις ούτε το πόδι σου στις πέτρες.
Και του απάντησε ο Ιησούς: Οι Γραφές λένε επίσης ότι δεν πρέπει να βάζεις σε πειρασμό τον Κύριο το Θεό σου…»


Ο Ιησούς έκλεισε το Βιβλίο. Το πήρε στον κόρφο του και το αγκάλιασε, σταυρώνοντας τα χέρια μπροστά στο στήθος του. Τα υπόλοιπα τα ξέρεις, ψιθύρισε. Ολόκληρη η ζωή μου είναι μια συνεχής παραπομπή.
Δίπλα του, ο Εωσφόρος χάραζε με ένα κλαδάκι σχήματα και σύμβολα στο χώμα. Σήκωσε το βλέμμα, κοίταξε κατά το ηλιοβασίλεμα και είπε: Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι ο καθένας θα μπορούσε να βρίσκεται στη θέση σου, εάν ψάχνει τον εαυτό του σε παλιά βιβλία.

Ομορφούλικη η ιστοριούλα σου, φίλε Δεσμώτη, με τον ...Εωσφόρο! Στα "νέα βιβλία" διαβάζει κανείς διαφορετικά πράγματα για τον φόβο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Εάν υπάρχει Θεός,και εάν εμφανίστηκε μια φορά, γιατί να μην το επαναλάβει κάποια στιγμή??
Αυτό που αρνούμαι κατηγορηματικά να δεχτώ,είναι οι θεωρίες περί Κρίσης,και κατάταξης σε Παράδεισο και σε Κόλαση.. Ο εκφοβισμός και η επιβράβευση είναι απο παλιά μέθοδος συμμόρφωσης,που πιάνει γενικά. Εδώ οι μουσουλμάνοι ξεθεώνονται στη νηστεία για να γνωρίσουν τα ''ουρί του Παραδείσου''. Και οι πατέρες της δικής μας εκκλησίας ανάλογα μας τάζουν παράδεισο αν φερθούμε 'σωστά' και 'κόλαση' αν παρεκκλίνουμε. Βέβαια,μέσα στο χάος της ακόμα και σήμερα σκοταδιστικής παιδείας,ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του σχετικά με το τι είναι σωστό και τί όχι. Κι εμείς παίρνουμε κατα γράμμα ό,τι λέει η ''σοφή'' μας Εκκλησία. Η Εκκλησία μας είναι σοφή,οι 'ποιμένες' της όχι και τόσο,είναι κι αυτό ένας παράγοντας..
Οι Γραφές είναι ίσως ένα ακόμα παραμύθι,το αρχαιότερο, με διδακτικό χαρακτήρα,που αν το λάβει κανείς πολύ σοβαρά υπόψη κινδυνεύει να μην ξαναφάει ποτέ μήλο,και να κάνει το σταυρό του κάθε φορά που θα βλέπει ένα φίδι κοντά σε μια μηλιά.. Σίγουρα δεν μπορεί και δεν πρέπει να χρησιμοποιήσει κανείς ως θεικό λόγο κάτι που έγραψε ένας άνθρωπος,δεν είμαστε δα και μουσουλμάνοι,όμως για να καταλήξω σ'ένα συμπέρασμα, υπάρχουν γραφές και γραφές..
Αν κάνουμε στην άκρη τις παρα-φιλολογίες του κάθε παπά που συγγράφει για να περνάει η ώρα του στο μοναστήρι,και κρατήσουμε τα 'θεόπνευστα' κείμενα,και από αυτά πάλι προσπαθήσουμε να βγάλουμε τα νοήματα που σίγουρα υπάρχουν με την χρήση της λογικής,και χωρίς απόλυτες κρίσεις και χωρίς να τα προσαρμόζουμε ανάλογα με το πώς συμφέρει..ίσως βρεθεί μια άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Σας παρακολουθώ όλους με προσοχή κι ενδιαφέρον.

Σε ό,τι αφορά τα κείμενα και τις γραφές, από αυτό που δε λέει το μυαλό μου να ξεκολλήσει, και που όσος καιρός κι αν περνάει πάντα το θυμάμαι και συχνά ξαναδιαβάζω, και που το έχω σαν αναφορά όταν λέω την λέξη αυτή, και που τόσο υπέροχα μελοποίησε ο Preisner, είναι το εξής:



Α΄ ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ, ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΓ΄

Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον.

και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμι.

και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου, και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι.

Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται, ου φυσιούται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία. πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει.

η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει. είτε δε προφητείαι, καταργηθήσονται. είτε γλώσσαι παύσονται. είτε γνώσις καταργηθήσεται. εκ μέρους δε γινώσκομεν και εκ μέρους προφητεύομεν. όταν δε έλθη το τέλειον, τότε το εκ μέρους καταργηθήσεται. ότε ήμην νήπιος, ως νήπιος ελάλουν, ως νήπιος εφρόνουν, ως νήπιος ελογιζόμην. ότε δε γέγονα ανήρ, κατήργηκα τα του νηπίου.

βλέπομεν γαρ άρτι δι΄εσόπτρου εν αινίγματι, τότε δε πρόσωπον προς πρόσωπον. άρτι γινώσκω εκ μέρους, τότε δε επιγνώσομαι καθώς και επεγνώσθην. νυνί δε μένει πίστις, ελπίς, αγάπη, τα τρία ταύτα. μείζων δε τούτων η αγάπη.




Και η μετάφραση:

Εάν μπορώ να μιλώ όλες τις γλώσσες των ανθρώπων, ακόμα και των αγγέλων, αλλά δεν έχω αγάπη, τα λόγια μου ακούγονται σαν ήχος χάλκινης καμπάνας ή σαν κυμβάλου αλαλαγμός (που κάνει εκκωφαντικό και χωρίς σημασία θόρυβο).

Και εάν έχω το χάρισμα της προφητείας και κατέχω όλα τα μυστήρια και όλη τη γνώση, και εάν ακόμη έχω όλη την πίστη, ώστε να μετακινώ όρη, αλλά δεν έχω όμως αγάπη, δεν είμαι τίποτα.

Κι αν ακόμα μοιράσω στους φτωχούς όλα μου τα υπάρχοντα, κι αν παραδώσω το σώμα μου στη φωτιά για να γίνει ολοκαύτωμα, αλλά δεν έχω αγάπη, σε τίποτα δεν ωφελούμαι.

Η αγάπη είναι μακρόθυμη, δείχνει καλοσύνη, η αγάπη δεν ζηλεύει, η αγάπη δεν ζηλοφθονεί, δεν κομπάζει ούτε περηφανεύεται, δεν συμπεριφέρεται απρεπώς, δεν ειναι φίλαυτη και ιδιοτελής, δεν είναι ευερέθιστη κι ευέξαπτη, δεν σκέφτεται το κακό, δεν μνησικακεί, δεν χαίρεται όταν βλέπει να γίνεται αδικία, χαίρεται όμως όταν βλέπει την αλήθεια να επικρατεί. Πάντα σκεπάζει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει.

Η αγάπη ποτέ δεν θα πάψει να υπάρχει. Οι προφητείες κάποτε θα καταργηθούν, οι γλώσσες κάποτε δεν θα υπάρχουν, η γνώση θα καταργηθεί κι αυτή. Διότι τώρα εν μέρει και όχι τέλεια γνωρίζουμε και προφητεύουμε, όταν όμως έλθει το τέλειο, τότε το μερικό και ατελές θα καταργηθεί. 'Όταν ήμουν μικρό παιδί, σαν μικρό παιδί μιλούσα, αισθανόμουν και σκεφτόμουν. Όταν όμως έγινα άντρας, κατήργησα τους τρόπους του μικρού παιδιού.

Γιατί τώρα, βλέπουμε τα πράγματα θολά, σαν μέσα από θαμπό καθρέφτη και μας μένουν ανεξήγητα αινίγματα, τότε όμως (όταν έρθει το τέλειο) θα δούμε καθαρά, πρόσωπο με πρόσωπο. Τώρα γνωρίζω μόνο ένα μέρος της αλήθειας, τότε όμως θα γνωρίσω με πληρότητα, όπως ο Θεός γνωρίζει εμένα.

Τώρα, μας μένουν η πίστη, η ελπίδα, η αγάπη, αυτά τα τρία. Μεγαλύτερη όμως όλων αυτών, η αγάπη.



Κι ένα link στο YouTube, από το φινάλε της ταινίας Bleu του Kieslowski με τη μουσική του Preisner: https://www.youtube.com/watch?v=jmQ88PWzvR0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ομορφούλικη η ιστοριούλα σου, φίλε Δεσμώτη, με τον ...Εωσφόρο! Στα "νέα βιβλία" διαβάζει κανείς διαφορετικά πράγματα για τον φόβο;

Μια "ιερή" παράθεση είναι κρίση σαν μίμηση κάποιου ύφους με στείρα πολυμάθεια....
Μια ιστοριούλα από την άλλη με υποψιάζει πάντα πιο πολύ γιατί δεν φέρει τα σημάδια από βουλοκέρι δήθεν αγιοσύνης.

Χώρια που στην Αποκάλυψη υπάρχει μια βιβλιοφαγία και στην Κόψη του Ξυραφιού του Σώμερσετ Μωμ ο ήρωας στο βουνό με το βιβλίο και τα σπίρτα ξέρει τι να κάνει όταν πιάνει το κρύο…:P

Στα νέα βιβλία, Νωέα, δεν ξέρω αν διαβάζονται διαφορετικά πράγματα για το φόβο από ότι στα παλαιά (ιερά και ανίερα κείμενα) αλλά το να προσποιείται κανείς επιμέλεια χειρογράφων παραμένει η ίδια χειραγώγηση και τότε και τώρα...

Ο νεαρός Πυθαγόρας που ανακάλυψε την άβυσσο στη διαγώνιο του τετραγώνου είναι κιόλας Μπορχεσιανός Ήρωας… όσο και οι δηλητηριασμένοι από το ξεφύλλισμα του δεύτερου μέρους της ποιητικής του Αριστοτέλη… στο Όνομα του Ρόδου του Έκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μια "ιερή" παράθεση είναι κρίση σαν μίμηση κάποιου ύφους με στείρα πολυμάθεια....
Μια ιστοριούλα από την άλλη με υποψιάζει πάντα πιο πολύ γιατί δεν φέρει τα σημάδια από βουλοκέρι δήθεν αγιοσύνης.

Χώρια που στην Αποκάλυψη υπάρχει μια βιβλιοφαγία και στην Κόψη του Ξυραφιού του Σώμερσετ Μωμ ο ήρωας στο βουνό με το βιβλίο και τα σπίρτα ξέρει τι να κάνει όταν πιάνει το κρύο…:P

Στα νέα βιβλία, Νωέα, δεν ξέρω αν διαβάζονται διαφορετικά πράγματα για το φόβο από ότι στα παλαιά (ιερά και ανίερα κείμενα) αλλά το να προσποιείται κανείς επιμέλεια χειρογράφων παραμένει η ίδια χειραγώγηση και τότε και τώρα...

Ο νεαρός Πυθαγόρας που ανακάλυψε την άβυσσο στη διαγώνιο του τετραγώνου είναι κιόλας Μπορχεσιανός Ήρωας… όσο και οι δηλητηριασμένοι από το ξεφύλλισμα του δεύτερου μέρους της ποιητικής του Αριστοτέλη… στο Όνομα του Ρόδου του Έκο.

Ναι, βασικά, συμφωνώ με τους συλλογισμούς σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σχετικά με το barcode πιστεύω ότι το παρακάτω link είναι κατατοπιστικότατο :

https://www.greekbiblos.gr/666/index.htm

Εάν ο προφήτης έγραφε τον αριθμό 421 ως αριθμό του Θηρίου, τότε στα barcode σήμερα θα έβρισκες το 421. Η παγκόσμια κυριαρχία χρησιμοποιεί τις πίστεις των ανθρώπων σε θεούς που η ίδια η κυρίαρχη τάξη κατασκεύασε, ώστε να εδραιώσει την "ελέω γραφών" άρα εκ θεού κυριαρχία της. Όταν μια προφητεία γίνεται θρησκευτική πίστη, επηρεάζει το συλλογικό υποσυνείδητο. Μ' αυτόν τον τρόπο, καταφέρνει να εκπληρεί τον εαυτό της. Τα εναλλακτικά μέλλοντα που μπορεί δυνητικά να συμβούν είναι πολλά. Ένα όμως, αυτό που προβλέπει η προφητεία, ξαφνικά αποκτά "τάση", δηλαδή αρχίζει να έλκει τα γεγονότα προς την πλευρά του. Όσοι περισσότεροι πιστέψουν στην προφητεία, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχει αυτή να πραγματοποιηθεί. Οι προφητείες δεν προβλέπουν το μέλλον. Το κατασκευάζουν!

Όσων αφορά τον αριθμό 144.000 θα ήθελα να παραθέσω τα εξής ( πάρτε βαθιά ανάσα ! )

[...]

Το ότι οι 144.000 είναι κατά γράμμα Ισραηλίτες, είναι η φυσική και αβίαστη ερμηνεία τής Αποκάλυψης 7/ζ΄, και αυτή θα πρέπει να δεχθούμε.​
Αφού εγώ λοιπόν δεν είχα την τύχη να είμαι Ισραηλίτης, ούτε κατά διάνοια, ποιος είναι ο λόγος να προσπαθώ να είμαι καλός άνθρωπος, ώστε να σωθώ; Αφού Εβραίοι κατασκεύασαν το Θεό, Εβραίος έγραψε την Αποκάλυψη, άρα μόνο Εβραίοι θα σώζονται. Αντίστοιχα και κατά τους Ελληνοφρενείς, οι φοβεροί και τρομεροί Έψιλον εξωγήινοι (Αποκάλυψη του Χάουλα: Αυτός είναι ο λόγος που ο Ε.Τ. άρχιζε κι αυτός από έψιλον...:D:P) θα σώσουν μόνο τους γνήσιους Έλληνες, που φέρουν τα ιερά γονίδια της φυλής. Ιωάννης κερνάει, Ιωάννης πίνει δηλαδή...

Κάτι δεν πάει καλά με αυτές τις ερμηνείες ε; Πολύ μεγάλη αντίφαση, να έρθει ο Χριστός, ο υιός του Θεού για να διδάξει το λόγο του σ' όλον τον κόσμο, όπως διέταξε τους Αποστόλους του να κάνουν, οι Εβραίοι να τον σταυρώσουν κι Εκείνος από ευγνωμοσύνη, ή ίσως γυρίζοντας το άλλο μάγουλο, να σώσει μόνο εκείνους.

Αν όμως κάποιος έχει αποδείξεις (και όχι ικασίες) ότι η όραση αυτή εκπληρώνεται και με άλλον τρόπο, θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε, καθώς οι προφητείες τής Αγίας Γραφής έχουν συχνά περισσότερες από μία εκπληρώσεις.
Μόλις δεν βολεύει το "κατά γράμμα", όταν η λογική πάει περίπατο, οι προφητείες της Αγίας Γραφής αποκτούν ξαφνικά περισσότερες της μίας εκπληρώσεις. Ωραίες πολυμορφικές προφητείες, επιβεβαιώνονται σε όλες τις πιθανές περιπτώσεις, όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ μου. Μην πείτε πως η λογική δεν έχει θέση στην ιστορία αυτή, γιατί υποτίθεται πως οι αναλύσεις γίνονται με τη λογική ως βάση.


Θα ήταν κάπως δύσκολο, οι πιστοί τού Ισραήλ, να είναι ακριβώς τόσοι, και μάλιστα ακριβώς ΄΄12.000 από κάθε φυλή τού Ισραήλ΄΄! Ο αριθμός αυτός, είναι προφανώς συμβολικός, τόσο για τις φυλές τού Ισραήλ, όσο και για τον αριθμό τών εσφραγισμένων τής κάθε φυλής.
Και να η σοφιστεία κλιμακώνεται: Ο Θεός είναι μεν παντοδύναμος, όμως του είναι δύσκολο να μαζέψει ακριβώς τόσους όσους προφήτευσε ο Ιωάννης και ξαφνικά καθίσταται "προφανές" το ότι τις γραφές πρέπει κανείς να τις διαβάζει "συμβολικά". Πριν πόσες σειρές είχες γράψει το "κατά γράμμα"; Τελικά εγώ δεν καταλαβαίνω, ή τι άλλο συμβαίνει;

Ο αριθμός 12 είναι στην Αγία Γραφή ιερός. (12 φυλές, 12 απόστολοι, 12 αστέρες, κλπ). Το 12.000, δημιουργείται από το 12 Χ 1.000, όπου το 1.000 συμβολίζει το πλήθος, που όμως δεν είναι τόσο πολύ όσο η μυριάδα. (A΄ Σαμουήλ 18/ιη΄ 7).
Αφού πιστεύεις σε ιερούς αριθμούς κι ερμηνεύεις βάση αυτών, γιατί παρακάτω απάντησες στο Δόκτορα ότι δεν δίνεις σημασία στους αριθμούς και στις αριθμοσοφίες; Γιατί λοιπόν δεν παίζει κανένα ρόλο αν ο αριθμός του Θηρίου είναι 666 ή άλλος; Τελικά είναι ιεροί οι αριθμοί ή όχι;

Πολλαπλασιάζοντας λοιπόν τρεις συμβολικούς αριθμούς, (12Χ12Χ1.000), μπορούμε να έχουμε έναν πραγματικό; Κάτι τέτοιο φαίνεται παράλογο.
Να και η λογική στο παιχνίδι. Συνεπώς δεν κάνω λάθος όταν παραπάνω γράφω ότι οι αναλύσεις γίνονται με βάση τη λογική.

Κάποιοι, λένε ότι επειδή ο Ιωάννης λέει: ΄΄Και ήκουσα τον αριθμόν τών εσφραγισμένων΄΄, (7/ζ΄ 4), σημαίνει ότι ήταν κατά γράμμα τόσοι, καθώς μάλιστα αντιπαραβάλλονται με έναν αναρρίθμητο Πολύ Όχλο. (7/ζ΄ 9). Οι ίδιοι όμως, υποστηρίζουν ότι τα στρατεύματα που αναφέρονται στο 9/θ΄ 16, ως ΄΄δύο μυριάδες μυριάδων΄΄, είναι συμβολικός αριθμός, και ας λέει κι εδώ ο Ιωάννης: ΄΄και ήκουσα τον αριθμόν αυτών΄΄. (΄Ενα ακόμα παράδειγμα πρόχειρης και αυθαίρετης ερμηνείας).
Κάτσε λίγο γιατί με μπέρδεψες. Παραπάνω μας λες ότι ο αριθμός 144000 είναι προφανώς
συμβολικός. Εδώ λες πως είναι πρόχειρη η ερμηνεία πως ο αριθμός 20000000 είναι συμβολικός, αφού ο Ιωάννης λέει ότι την άκουσε...ε συγνώμη τον άκουσε. Μα και τις 144000 δεν τις άκουσε; Φοβάμαι πως σε χάνω. Μπορείς να κάνεις μια διευκρίνιση εδώ;



Είναι ενδιαφέρον, ότι στο Ιεζεκιήλ 9/θ΄ 4, (΄΄κάμε σημείον επί τών μετώπων τών ανδρών΄΄), το Εβραϊκό κείμενο, λέει για το ΄΄σημείο΄΄: ΄΄Ταβ΄΄. Αυτό, είναι το τελευταίο γράμμα τής τότε Εβραϊκής αλφαβήτου, και είχε αρχικά το σχήμα τού σταυρού. (+ ή Τ ή Χ). Ήταν το απλούστερο γράμμα τής αλφαβήτου, και χρησιμοποιείτο ως κοινό σημάδι, ως σφραγίδα, και ως υπογραφή τών αγραμμάτων.
Σταυρός όμως είναι και το σφράγισμα που δίνεται στους Χριστιανούς κατά το Χρίσμα, ως ΄΄Σφραγίς Πνεύματος Αγίου΄΄. Είναι λοιπόν σαφές, ότι οι 144.000 σφραγίζονται κατά το βάπτισμά τους με το Σταυρό τού Μυστηρίου τού Χρίσματος.​
Εδώ κι αν μπερδεύτηκα!! Τι σχέση έχει ο Ιεζεκιήλ με τον Ιωάννη; Έδωσε μια εντολή ο Θεός στον Ιεζεκιήλ να σφραγίσει με το γράμμα Τάου τους άνδρες. Έστω ότι το Τάου είναι ο σταυρός. Άλλος θα σου έλεγε πως το Τάου είναι ο Φαλλός και μάλιστα εκτεταμμένος (Alister Crowley) ή ο Ήλιος. Συνεπώς το κομμάτι θα μπορούσε ν' αναφέρεται στους οπαδούς του Μίθρα ή Ρα - Ήλιου ή στους ομοϊδεάτες του Φουράκη που έχουν πάντα έναν Φαλλό στο μυαλό τους, αφού αυτός είναι ο θεός τους, όπως μας έδειξε ο Δεσμώτης (πα πα πα αυτό το παιδί, μη δει φαλλό αμέσως να τον παραθέσει).

Με μια τεράστια λοιπόν λογική ακροβασία, η κατά γράμμα ερμηνεία της Αποκάλυψης κατάφερε τελικά να σώσει χριστιανούς και μάλιστα αυτό έχει καταστεί "σαφές", επειδή ακριβώς ο φίλος μας είχε εξ αρχής καταλάβει πως κάτι δεν πάει καλά με αυτά που έγραφε, όπως ανέφερα παραπάνω...

Καλά τα λες σ' ένα σημείο. Τέτοια επιχειρήματα μπορούν να πείσουν μόνο όποιον τα πιστεύει εκ των προτέρων. Είναι ακατάλληλα για όλους τους υπόλοιπους, ειδικά για όσους θέλουν να δουν τον τύπον των ίλων για να πιστέψουν, όπως ο Θωμάς. Δεν είναι δα αμαρτία αυτό· ο Χριστός δέχτηκε να δείξει τις πληγές του στον δικαίως δύσπιστο μαθητή του.


Μας προετοιμάζουν για ένα νέο Μεσσία και όλες οι θρησκείες και οι αιρέσεις έχουν κατακλέψει τις αρχαίες μας παραδόσεις. Εσείς και οι δυο πλευρές (χριστιανοί και "αντίχριστοι") παίζετε απλά το παιχνίδι της παγκόσμιας εξουσίας, οι πρώτοι ως θύματα οι δεύτεροι ως θύτες. Αυτούς τους ρόλους σας μοίρασαν, κι εσείς πολύ ευχαρίστως τους δεχθήκατε.

Ακριβώς αυτά ήθελα να πω κι εγώ. Μάλιστα φίλε Δόκτωρ, σκεφτόμουν και το εξής: Πώς άραγε ο Ιωάννης είχε προβλέψει την παγκόσμια κυριαρχία του κακού; Μήπως επειδή γνώριζε πως ήδη επί των ημερών του η διδασκαλία του Ιησού είχε πέσει στα χέρια του Σιωνιστικού Ιερατείου με σκοπό την παγκόσμια κυριαρχία; Έχω διαβάσει και τέτοιες αναλύσεις της Αποκάλυψης. Σύμφωνα με μία από αυτές, ήταν αντίδραση του Ιωάννη απέναντι στον κακό δρόμο που είχε πάρει η εκκλησία από την εποχή του και είχε πέσει στα χέρια αντιχρίστων. Ερμηνεία κι αυτή κι όποιος θέλει φτιάχνει κι από μία...

μην ξεχνούμε ότι ο Σατανάς και τα υποχείρια του είναι μισάνθρωποι και θέλουν την δυστυχία, τον εξευτελισμό, την εξαφάνιση του ανθρώπινου είδους.

Δεν θέλει την εξαφάνιση του ανθρώπινου είδους. Χωρίς τον άνθρωπο δεν θα υπήρχε. Εάν αμφισβητείς αυτό που γράφω, θα ήθελα να μου παραθέσεις έστω και μία πράξη του διαβόλου ή του σατανά, σύμφωνα με τη βιβλιογραφία, η οποία να εκδηλώνεται χωρίς τη μεσολάβηση ανθρώπου!! Μην αποφύγεις αυτήν την ερώτηση please...

Μιλούμε για πνευματική σκλαβιά, ουσιαστικά για να ζήσεις μερικά χρόνια θα πουλήσεις την ψυχή σου και θα χάσεις την αιωνιότητα. Αξίζει άραγε ?
Μα έτσι ή αλλιώς, είναι τόσο περίπλοκη η εξήγηση του τι ακριβώς θέλει ο Κύριος από εμάς, είμαστε κι από γεννησιμιού μας όλοι τόσο αμαρτωλοί, που την αιωνιότητα δεν την πιάνουμε έτσι κι αλλιώς. Άλλωστε, το privet party των 144000 Εβραίων ή Χριστιανών κατά το δοκούν εκείνου που κάνει την ανάλυση, είναι ήδη sold out κι ο πορτιέρης κρατάει τη ρομφαία του.

και όταν είναι νεκροί και τα πτώματα τους θα μπορούν να φαίνονται σε όλη τη Γή ( προφητεία της Αποκάλυψης για την τηλεόραση ? )
Χωρίς πλάκα, αυτό το σκέφτηκα κι εγώ όταν διάβαζα την Αποκάλυψη. Γενικά, η Αποκάλυψη μιλάει για παγκόσμιας εμβέλειας γεγονότα κι αυτό είναι αξιοπρόσεκτο, αφού το global village δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμη. Ή μήπως κάνω λάθος;:hmm:

Φυσικά και κάνω. Η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, στα ιστορικά πλαίσια της οποίας διεξήχθησαν τα όποια γεγονότα και γράφηκαν τα Ιερά κατά πολλούς Κείμενα, με τον οικουμενισμό που επέφερε, αποτελεί αρχέτυπο και πρότυπο κάθε νέας Αυτοκρατορίας. Καθόλου δύσκολο λοιπόν να προβλεφτεί και η παγκοσμιοποίηση. Η δυνατότητα όμως να γίνεται κάτι σ' ένα σημείο και να το παρακολουθούν όλοι σε όλον τον κόσμο, πράγματι προκαλεί αίσθηση.

Κάπου τότε θα γίνει και η μεγάλη σύρραξη του Αρμαγεδδώνα με τις στρατιές εξ Ανατολών Ηλίου ( Κίνας ? ) και των δυτικών. Οι οποίες στρατιές θα περάσουν όταν ξηραθούν οι ποταμοί του Τίγρη και Ευφράτη γεγονός κατά τον γ.Παϊσιο αδύνατο
Κατ' αρχήν τίποτε δεν είναι αδύνατο για το Θεό. Με το φαινόμενο θερμοκηπίου, ακόμη και ο Τίγρης κι ο Ευφράτης μπορεί να ξηρανθούν.

ερμηνεύοντας το εδάφιο ως κατασκευή τεράστιας διηπειρωτικής γέφυρας ( συχνά έλεγε να βάζουμε το μυαλό μας να δουλέψει για να ερμηνεύσουμε κάτι τέτοια εδάφια ). Η γέφυρα αυτή όντως είναι γεγονός και έχει τέτοιο πλάτος που μπορεί να χωρέσει 1000 ανθρώπους παρατεταγμένους, ο ένας δίπλα στον άλλο ( άρα μπορούν να περάσουν μύριαδες στρατού ).
Για ποια γέφυρα μιλάς; Ειλικρινά δεν την γνωρίζω. Περισσότερα στοιχεία παρακαλώ;


Ο τελευταιοs και o αληθινοs αντιχριστοs λιγο πριν την δευτερα παρουσια θα ειναι γυναικα και θα ειναι η μετεμψυχωση τηs λιλιθ αυτην προοριζει ο διαβολοs ωs πραγματικο αντιχριστο ολοι οι υπολοιποι αντιχριστοι που θα προηγηθουν θα ειναι ουσιαστικα οι προαγγελοι για την ελευση τηs, αυτα για οσουs τα πιστευουν.

Νέα ερμηνεία αυτή. Πού να την κατατάξουμε; Από πού πηγάζει; Πόσοι αντίχριστοι και αντίχριστες θα έρθουν σ' αυτόν τον κόσμο; Εδώ μιλάμε για ένα συνονθύλευμα λαϊκών παραδόσεων και όχι για προφητείες.

ΧΞς δεν είναι ο αριθμός του θηρίου (τεκμηρωμένη άποψη του Γ.Φουράκη για το ελληνικό αλφάβητο)

Εδώ κι αν μπερδεύτηκα! Ο Φουράκης μας λέει πως αρχικά υπήρχε ο κεραυνός ως έξι, ο οποίος μετά αντικαταστάθηκε από το ς ή το στ. Συνεπώς, ο αρχικός αριθμός ήταν το 666. Η ένστασή του είναι πως το χ'ξ'ς' δεν κάνει 666, επειδή αποτελεί προϊόν παραποίησης. Κάνω λάθος; Δεν κατάλαβα τι έγραφε;

Υ.Γ:Προτιμώ να ακούω ανθρώπους με θεία ενόραση για κάτι τέτοια θέματα γιατί απλά αυτοί έχουν "απευθείας" γνώση των πραγμάτων...:thumbup:

Πώς μπορώ να ξέρω εάν η ενόραση κάποιου είναι θεία κι αν ο ενορατικός έχει πιάσει απευθείας σύνδεση με έβδομο ουρανό, ή αν απλά πρόκειται για κάτι που πίνει κι ο άτιμος εμάς δεν μας δίνει;

Περιούσιος λαός με την έννοια ότι δεχθήκαμε τον λόγο του Θεού και πιστέυσαμε στον Ιησού Χριστό ( τώρα το κάτα πόσο είμαστε όχι αληθινοί Χριστιανοί αλλά σκέτο Χριστιανοί είναι άλλη ιστορία...προσπαθούμε να γίνουμε Χριστιανοί ). Ουσιαστικά αποτελούμε την Καινούρια διαθήκη του Θεού.

Άλλη μια τραβηγμένη από τα μαλλιά ερμηνεία, ώστε να καθησυχαστούν οι χριστιανοί πως θα σωθούν αυτοί κι όχι οι Εβραίοι, όπως λέει απερίφραστα η Αποκάλυψη και να μη χάσουμε την "πελατεία" από τις εκκλησίες. Παρηγοριά στον άρρωστο που λέμε...

Εννοείται βέβαια πως δεν θα σωθούν μόνο οι εκλεκτοί, ο Χριστός ήρθε για τους "αρρώστους" και τους αμαρτωλούς ( μην ξεχνάμε ότι ο πρώτος που πέρασε στον Παράδεισο ήταν ο συσταυρωμένος ληστής του οποίου το όνομα το μαθαίνουμε από τα Απόκρυφα, Γέστας ).
Αφού ολόκληρη η αποκάλυψη μιλάει για τους εκλεκτούς, ξαφνικά κάποιοι θεολόγοι πρόσεξαν την αντίφαση: Ο Ιησούς ήταν ο σωτήρας των ταπεινών, των αρρώστων και των αμαρτωλών και η εικόνα του αυτή δεν ταιριάζει καθόλου με την εικόνα του κριτή και τιμωρού, που σώζει μόνο τους κολλητούς του. Τι να πουν λοιπόν οι άνθρωποι μπροστά στην αντίφαση αυτή; "ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ βρε κουτά πως για σας θα έρθει". Από πού ακριβώς εννοείται αν επιτρέπετε;


Εν κατακλείδι: Είναι φανερό σε όλους όσους έχουν διαβάσει το κείμενο της Αποκάλυψης, ότι πρόκειται για ένα κείμενο ακατάληπτο, περίπλοκο και γεμάτο αλληγορίες, το οποίο έχει προβληματίσει όλους τους θεολόγους του κόσμου επί τόσους αιώνες και συμπέρασμα δεν βγαίνει κανένα. Σε τι ακριβώς πιστεύετε εσείς που λέτε με τόσο πάθος κάτι τέτοιο;

Αν λοιπόν οι προφητείες ήταν τόσο ξεκάθαρες ώστε μόνο στις μέρες μας μπορεί να συμβούν, τότε γιατί άραγε οι άνθρωποι όλων των εποχών, διάβαζαν το ίδιο βιβλίο, με τις ίδιες προφητείες κι έβρισκαν πως αυτές εκπληρώνονταν στις μέρες τους; Πόσοι και πόσοι δεν περίμεναν το τέλος του κόσμου την 1.1.1000, όπως και την 1.1.2000. Παρακαλώ αυτό το ερώτημα ν' απαντηθεί και να μην το σκαπουλάρουμε πάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Οι προφητείες δεν προβλέπουν το μέλλον. Το κατασκευάζουν!

....

Αδελφέ Όττο, με 8 λέξεις αποκαλύπτεις μία αλήθεια, χαμένη σε δεκάδες τόμους φλυαρίας!!!
Όσο για τους λεγόμενους "περιούσιους λαούς": οι μήτρες κάθε είδους ρατσισμού!
Και με την ευκαιρία, μία "νεο-προφητεία": Δεν θέλει παρέλθει ούτος ο καιρός και τα πέντε Α θέλουσι εισέλθει στο ένα Ε, ίνα γίνει του ενός Α..."!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εν κατακλείδι: Είναι φανερό σε όλους όσους έχουν διαβάσει το κείμενο της Αποκάλυψης, ότι πρόκειται για ένα κείμενο ακατάληπτο, περίπλοκο και γεμάτο αλληγορίες, το οποίο έχει προβληματίσει όλους τους θεολόγους του κόσμου επί τόσους αιώνες και συμπέρασμα δεν βγαίνει κανένα.
Ένα μόνο θα πω και δεν θέλω να επεκταθώ άλλο σε αυτή τη συζήτηση.
Η Αποκάλυψη είναι το τελευταίο από τα βιβλία της Αγίας Γραφής.
Για να την ερμηνεύσεις θα πρέπει να μελετήσεις (και όχι απλώς να διαβάσεις) όλη την υπόλοιπη Γραφή.
Είναι σαν να πιάνεις κάποιο παιδί της πρώτης δημοτικού και να του δίνεις να διαβάσει και να καταλάβει πολύπλοκες εξισώσεις.

Και για να καταλήξω θα ήθελα λίγο ποιητικά, να παραθέσω στα ωραία εδάφια της αγάπης που μας παρέθεσε τόσο ωραία ο Value, για να βλέπω τον εαυτό μου κατά πόσο είμαι δόκιμος στην αγάπη προς τον πλησίον, να βάλω εκεί που λέει "αγάπη" τον εαυτό μου, δηλαδή:

Ο Δημήτρης είναι μακρόθυμος, δείχνει καλοσύνη, ο Δημήτρης δεν ζηλεύει, ο Δημήτρης δεν ζηλοφθονεί, δεν κομπάζει ούτε περηφανεύεται, δεν συμπεριφέρεται απρεπώς, δεν ειναι φίλαυτος και ιδιοτελής, δεν είναι ευερέθιστος κι ευέξαπτος, δεν σκέφτεται το κακό, δεν μνησικακεί, δεν χαίρεται όταν βλέπει να γίνεται αδικία, χαίρεται όμως όταν βλέπει την αλήθεια να επικρατεί. Πάντα σκεπάζει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει.

Αυτό αν το κάνει ο καθένας από εμάς θα γίνουμε όλοι καλύτεροι άνθρωποι (είτε το πάρουμε σαν χριστιανοί είτε όχι).

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ένα μόνο θα πω και δεν θέλω να επεκταθώ άλλο σε αυτή τη συζήτηση.
Η Αποκάλυψη είναι το τελευταίο από τα βιβλία της Αγίας Γραφής.
Για να την ερμηνεύσεις θα πρέπει να μελετήσεις (και όχι απλώς να διαβάσεις) όλη την υπόλοιπη Γραφή.
Είναι σαν να πιάνεις κάποιο παιδί της πρώτης δημοτικού και να του δίνεις να διαβάσει και να καταλάβει πολύπλοκες εξισώσεις.

Όσον αφορά εμένα για παράδειγμα, κάτι τέτοιο ισχύει. Θα δεχτώ ότι δεν έχω ασχοληθεί όσο χρειάζεται για να λύσω τέτοιες εξισώσεις. Οι ειδικοί που ασχολούνται, γιατί δεν έχουν καταφέρει να δώσουν μια ερμηνεία που ν' αντέχει κριτικής; Γιατί υπάρχουν τόσες πολλές και διαφορετικές ερμηνείες; Μήπως οι εξισώσεις είναι χαοτικές;

Τέλος, είμαστε σίγουροι πως όλοι όσοι δηλώνουν χριστιανοί και διαδηλώνουν την πίστη τους στη Δευτέρα Παρουσία, ακόμη και μέσα σ' αυτό το θέμα, έχουν μελετήσει αρκετά ώστε να μπορούν να καταπιαστούν με τις εξισώσεις αυτές;

Και για να καταλήξω θα ήθελα λίγο ποιητικά, να παραθέσω στα ωραία εδάφια της αγάπης που μας παρέθεσε τόσο ωραία ο Value, για να βλέπω τον εαυτό μου κατά πόσο είμαι δόκιμος στην αγάπη προς τον πλησίον, να βάλω εκεί που λέει "αγάπη" τον εαυτό μου, δηλαδή:

Ο Δημήτρης είναι μακρόθυμος, δείχνει καλοσύνη, ο Δημήτρης δεν ζηλεύει, ο Δημήτρης δεν ζηλοφθονεί, δεν κομπάζει ούτε περηφανεύεται, δεν συμπεριφέρεται απρεπώς, δεν ειναι φίλαυτος και ιδιοτελής, δεν είναι ευερέθιστος κι ευέξαπτος, δεν σκέφτεται το κακό, δεν μνησικακεί, δεν χαίρεται όταν βλέπει να γίνεται αδικία, χαίρεται όμως όταν βλέπει την αλήθεια να επικρατεί. Πάντα σκεπάζει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει.

Αυτό αν το κάνει ο καθένας από εμάς θα γίνουμε όλοι καλύτεροι άνθρωποι (είτε το πάρουμε σαν χριστιανοί είτε όχι).
Εάν στη θέση της αγάπης βάλεις τον εαυτό σου, η θεία έμπνευση του Παύλου μετατρέπεται αυτομάτως σε δαιμονική επίκληση. Τη στιγμή που θ' αρχίσεις να προφέρεις τα λόγια "Ο Δημήτρης είναι μακρόθυμος, δείχνει καλοσύνη..." περίμενε να σου μυρίσει θειάφι και ποτέ μην κοιτάξεις τον καθρέπτη. Ο γέροντας Παΐσιος έλεγε πως συχνά ο διάβολος σου παρουσιάζεται με τη μορφή θείου οράματος, ακριβώς για να χαϊδέψει τον εγωισμό μας. Μάλιστα, προέτρεπε να δοκιμάζουμε τους "Αγγέλους" των οραμάτων μας.

Η σωστή φράση για τη σωτηρία είναι: "Ο Δημήτρης έχει πεθάνει. Εγώ είμαι το μηδέν". Εννοείται πως δεν ομιλώ για φυσικό θάνατο, για να μην παρεξηγηθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εδώ κι αν μπερδεύτηκα! Ο Φουράκης μας λέει πως αρχικά υπήρχε ο κεραυνός ως έξι, ο οποίος μετά αντικαταστάθηκε από το ς ή το στ. Συνεπώς, ο αρχικός αριθμός ήταν το 666. Η ένστασή του είναι πως το χ'ξ'ς' δεν κάνει 666, επειδή αποτελεί προϊόν παραποίησης. Κάνω λάθος; Δεν κατάλαβα τι έγραφε;

Nα σου πω αν και δεν είμαι 'Εψιλον :P αυτό που γνωρίζω είναι ότι ισχυρίζεται πως το Θηρίο δεν είναι ο "κακός" της παρέας, αλλά το καλόπαιδο απελευθερωτής. Το θέμα Θηρίο θα πρότεινα να το δει κανείς σφαιρικά ακούγοντας ακόμα και την πιο τρελλή εκδοχή. Θα πρότεινα ας πούμε να διαβάζατε "Αντιγνώση - τα δεκανίκια του καπιταλισμού" της Λιλής Ζωγράφου που επιχειρεί κι αυτή να καταρίψει την εικόνα που έχουμε για ένα εκ των ιστορικών Θηρίων, τον Νέρωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top