Ό,τι και να είναι, είναι γονιός του

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ θα προτιμήσω τα ''καμένα'' παιδικά χρόνια από τα προστατευμένα....σε φορμόλη.
Καμένα παιδικά χρόνια δεν υπάρχουν γλυκό μου γίδι.....υπάρχουν όμως καμένα μυαλά.

Υπάρχει κανείς με γνωστό μέλλον; Τι άλλο θ' ακούσουμε αδερφέ!!

Ναι, μην κολλάμε στο τι είπα σε ένα συγκεκριμένο επιχείρημα του έποτε, το θέμα δεν είναι το ποια παιδικά χρόνια είναι "καλύτερα" ή "χειρότερα". Το θέμα είναι το δικαίωμα στα παιδικά χρόνια. Όποια κι αν είναι αυτά. Σε φορμόλη; Έστω. Η ανεμελιά είναι το θέμα μας. Η ανυπαρξία κάποιας διεξόδου για τέτοιες ζωές. Προφανώς και δεν προτιμάω κανένα από τα δύο, προφανώς και κανείς δεν ξέρει πώς θα καταλήξει (μια χαρά συνδυάζεις Εκάλη και ναρκώτικά, believe me).

Πόσο "γονέας" είσαι όταν δεν προσφέρεις στο παιδί σου τα πιο βασικά; Σε τι συνθήκες να ζει κατά τ' άλλα το παιδάκι που είδε η Κακή Επιρροή;

Αποκαλείτε το θέμα "Ό,τι και να είναι, είναι γονιός του".
Είναι;; Έστω ότι όλες οι διαστάσεις αυτής της "οικογένειας" είναι σαν την εικόνα που είδε η Κουέ. Δικαιούται αυτός ο άνθρωπος να είναι γονιός;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μια χαρά συνδυάζονται όλα , i believe you πολύ όμως...:)
Χαίρομαι που καταλήξαμε ότι το μέλλον είναι άγνωστο για όλους μας......όσο και εάν ανέμελα παιδικά χρόνια μπορεί να έχει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα δεν ήταν ποτέ υπό διαπραγμάτευση αυτό, ποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι τα έχει όλα εξασφαλισμένα... Ας μην μπούμε σε συζητήσεις για το ποιος έχει το πιθανότερα καλύτερο μέλλον, αν ζεις καλύτερα στη βίλα ή το αμάξι, επειδή έγραψα κάτι ασαφές, αυτό λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Κι έτσι μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια...

100% μάλιστα!

Οτι, οτι; (για καντο ποιο λιανα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μα δεν ήταν ποτέ υπό διαπραγμάτευση αυτό, ποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι τα έχει όλα εξασφαλισμένα... Ας μην μπούμε σε συζητήσεις για το ποιος έχει το πιθανότερα καλύτερο μέλλον, αν ζεις καλύτερα στη βίλα ή το αμάξι, επειδή έγραψα κάτι ασαφές, αυτό λέω.
Αυτό που έγραψες γίδι ήταν ατυχές και όχι ασαφές..δε νομίζω ότι τάσσεσαι υπέρ των ''μαμμόθρεφτων'' των όποιων προαστίων λοιπόν ούτε κάποιας συνταγής ανέμελων παιδικών χρόνων.
Το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξε η Κ.Ε είναι ένα πρόβλημα πολυδιάστατο που κατά την άποψη μου οι χαρακτηρισμοί ''καμμένα παιδικά χρόνια'' μάλλον θα πρέπει να αποφεύγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Επειδη δεν εχω καταλαβει σωστα...
Υπαρχει εστω κι ενας που πιστευει οτι γονεις που κανουν χρηση (οποιασδηποτε) ναρκωτικης ουσιας μπροστα στο παιδι τους ειναι και καταλληλοι?
Ε οχι, δεν ειναι.
Εκτος του οτι θα επρεπε στην κορυφη των προτεραιοτητων τους να ειναι οι αναγκες ενος παιδιου και η "σωστη" ανατροφη αυτου, τι σοι ανθρωπος, γονεας εισαι και δε σεβεσαι την υπαρξη που εχεις εσυ φερει στη ζωη?!
Η Αναστασια αναρωτιεται, κατα ποσο ισχυει το "ο,τι και να ειναι, ειναι γονιος του". Ε οχι, δεν ισχυει. Ποιος μας εμαθε οτι κανουμε ολοι για γονεις?! Εμ, δεν κανουμε ολοι και ποσο μαλλον εκεινοι οι δυο που φουμαρανε το οτιδηποτε μπροστα στο παιδι τους. Απο τη στιγμη που γινομαστε γονεις, δεν εχουμε μονο ευθυνη για τους εαυτους μας, αλλα πρωτα απ' ολα για εκεινες τις ψυχες που με δικη μας επιλογη φεραμε στη ζωη.
Η ασυνειδησια, η ανωριμοτητα, η ανευθυνοτητα, συγγνωμη, αλλα δεν ειναι και δε θα επρεπε να ειναι χαρακτηριστικα κανενος γονεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Διαβάζω δυο διαφορετικές και φυσικά αντικρουόμενες απόψεις...
Κάθε που διαβάζω ένα ποστ, συμφωνώ... και με τις δύο απόψεις
Όλοι έχουν τα σωστά επιχειρήματα


Κάποια απ όσα λέει ο epote είναι μεγάλη αλήθεια
Εχω μέσα στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον, χρήστη ουσιών που έχει μια θαυμάσια κόρη
Βέβαια δεν μεγάλωσε μαζί του :/: αυτός ήταν πότε φυλακή, πότε από εδώ και πότε από εκεί και το παιδί μεγάλωσε με τη μητέρα του
Ξέρω όμως από πρώτο χέρι ότι αυτός ο πατέρας θα έκανε τα πάντα για το παιδί του
(εκτός από το να κόψει την κακιά συνήθεια)
Θα μπορούσε να σκοτώσει στο λεπτό χωρίς δεύτερη σκέψη όποιον έκανε κακό στο παιδί του, όπως ακριβώς θα έκανε ο οποιοσδήποτε πατέρας που δεν είναι χρήστης
Ξέρω ότι αν είχε μια μπουκιά ψωμί, θα την έδινε στην κόρη του ακόμα κι αν αυτός επρόκειτο να πεθάνει αν δεν έτρωγε αυτή τη μπουκιά, όπως κάνει ο οποιοσδήποτε πατέρας

Πραγματικά εξακολουθώ να μην ξέρω αν υπάρχει λάθος και σωστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τα τελευταία ποστ μεταφέρθηκαν εδώ, αφού δεν σχετίζονται με το παρόν θέμα και η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να δώσει την τελευταία του μπουκιά στο παιδί του. Δε δικαιούμαστε να αμφισβητήσουμε αν και κατά ποσο αγαπάει ένας ναρκομανής το παιδί του. Αλλα το αν ΜΠΟΡΕΙ να του δώσει την τελευταία μπουκιά. Αν μπορεί να είναι εκεί όταν το παιδί θα το έχει ανάγκη. Αν θα μπορεί να ακούσει την έκκληση για βοήθεια η θα είναι σε trance.
Και στην τελική, συμφωνώ κι επαυξάνω, η επαφή με τα ναρκωτικά, το να βλέπες το γονιό σου φτιαγμένο, δεν είναι καθόλου καλή αρχή για καλά παιδικά χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Γονεις και γενικά άτομα που κανουν σκληρα ναρκωτικα, χρηζουν αμεσης απεξαρτησης. Παιδια τετοιων γονιων χρειαζονται τουλαχιστον υποστηριξη απο ψυχολογους. Συμψηφιστικες λογικες του στυλ οτι ενα παιδι στην εκαλη θα μεγαλωσει χειροτερα απο γονεις που σνιφαρουν ειναι επιοικως απαραδεκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συγνωμη αλλα γιατι καθε φορα που υπαρχει ενα προβλημα για να συζητηθει πρεπει να καταληγει σε φιλονικια μεταξυ των συνομιλιτων??:hmm:
γινεται κατι και ολοι βγαινουνε στα παραθυρα να πουνε την γνωμη τους ως πολιτικοι και υπευθυνοι γιαυτην την κοινωνια και στο τελος σκοτωνονται και το προβλημα μενει προβλημα. σας παρακαλω, θεωρω οτι ολοι εδω ειμαστε μια παρεα και συζηταμε. αντι να κρινουμε και να κατακρινουμε γιατι δεν δινουμε πληροφοριες ωστε να μαθουν και αλλοι για κατι που δεν ξερουν. ουτε γω ξερω την διαφορα των ουσιων ουτε και εχω δει μπροστα μου ποτε.
ή γιατι δεν κανουμε την διαφορα σαν πολιτες και να βοηθησει ο ενας τον αλλο να μαθει τα δικαιωματα του ως πολιτης και να μαθουμε επιτελους να απαιτουμε μια πιο ποιοτικη ζωη.
πως να το κανουμε?? με οτι μεσα εχουμε. ειτε λεγεται διαλογος, ειτε λεγεται πληροφορηση, ειτε λεγεται ψηφος , ειτε λεγεται εθελοντισμος.
η αναστασια ρωτησε κατι απλο. εγω προσωπικα δεν γνωριζω τους νομους που επικρατουν στην ελλαδα αρα δεν μπορω να βοηθησω. βοηθεια θα ηταν να πει καποιος αν γνωριζει τι γινεται σ'αυτες τις περιπτωσεις και ποιον ακριβως να καλουμε προς βοηθεια τετοιων περιπτωσεων γιατι μπορει να συμβει αν οχι ξανα στον ιδιο αλλα σε καποιον αλλο απο δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εχω μέσα στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον, χρήστη ουσιών που έχει μια θαυμάσια κόρη
Βέβαια δεν μεγάλωσε μαζί του :/: αυτός ήταν πότε φυλακή, πότε από εδώ και πότε από εκεί και το παιδί μεγάλωσε με τη μητέρα του
Ξέρω όμως από πρώτο χέρι ότι αυτός ο πατέρας θα έκανε τα πάντα για το παιδί του
(εκτός από το να κόψει την κακιά συνήθεια)
Θα μπορούσε να σκοτώσει στο λεπτό χωρίς δεύτερη σκέψη όποιον έκανε κακό στο παιδί του, όπως ακριβώς θα έκανε ο οποιοσδήποτε πατέρας που δεν είναι χρήστης
Ξέρω ότι αν είχε μια μπουκιά ψωμί, θα την έδινε στην κόρη του ακόμα κι αν αυτός επρόκειτο να πεθάνει αν δεν έτρωγε αυτή τη μπουκιά, όπως κάνει ο οποιοσδήποτε πατέρας

Πραγματικά εξακολουθώ να μην ξέρω αν υπάρχει λάθος και σωστό
Ευτυχώς σε αυτή την περίπτωση ο πατέρας κρατήθηκε μακριά από το παιδάκι αγαπητή Κ.Ε. Ναι μεν θα μπορούσε να σκοτώσει στο λεπτό αλλά δεν είναι οι αγνές προθέσεις ούτε οι ηρωισμοί αυτό που θα μετρήσει αλλά η καθημερινότητα του παιδιού. Και σκέψου ένα παιδί το οποίο τα Χριστούγεννα θα τριγυρνά με τους γονείς γιατί αυτοί έχουν ξεμείνει απο ναρκωτικά σαν την άδικη κατάρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Συμψηφιστικες λογικες του στυλ οτι ενα παιδι στην εκαλη θα μεγαλωσει χειροτερα απο γονεις που σνιφαρουν ειναι επιοικως απαραδεκτες.

το ενα δεν αποκλειει το αλλο παρεπιπτοντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αλλα το αν ΜΠΟΡΕΙ να του δώσει την τελευταία μπουκιά. Αν μπορεί να είναι εκεί όταν το παιδί θα το έχει ανάγκη. Αν θα μπορεί να ακούσει την έκκληση για βοήθεια η θα είναι σε trance.
Και στην τελική, συμφωνώ κι επαυξάνω, η επαφή με τα ναρκωτικά, το να βλέπεις το γονιό σου φτιαγμένο, δεν είναι καθόλου καλή αρχή για καλά παιδικά χρόνια.
Και γω συμφωνώ με όσα λες ..... αλλά ποια θα ήταν η δίκη σου βοήθεια σε ένα ίδιο ή παρόμοιο γεγονός?
Θα ειδοποιούσες την αστυνομία? ....με αποτέλεσμα το παιδί να κατέληγε σε κάποιο ορφανοτροφείο?Θα το υιοθετούσες εσύ ή το κράτος θα φρόντιζε για αυτό?
Και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε σένα...αλλά σε όποιον αντίκριζε μια τέτοια εικόνα.
Εγώ θα σου πω από την δικιά μου την πλευρά ότι δεν ξέρω....μου είναι πολύ εύκολο να πληκτρολογήσω ανώνυμα και ανώδυνα ένα ''γνωρίζω''..''ξέρω τι θα έκανα σε μια ανάλογη περίπτωση''
Είναι πολύ εύκολο να χαρακτηρίσω δυο ναρκομανείς γονείς ως ακατάλληλους γονείς....και δεν θα βρεθεί νομίζω κανείς να πει το αντίθετο...γιατί έτσι είναι.. γιατί αυτοί οι δυο γονείς αδυνατούν να φροντίσουν και να αγαπήσουν τους εαυτούς τους , πόσο μάλλον το παιδί τους.
Κάνω μια κριτική που μου είναι αρκετά εύκολη και με λογικά εγχειρήματα , ξεχνώντας ότι αυτοί οι δυο άνθρωποι σε αυτό το αυτοκίνητο που είδε η Κ.Ε δεν γεννήθηκαν γονείς και ότι κάποτε ήταν παιδιά που πιθανότατα οι δικοί τους γονείς δεν είχαν καμία σχέση με ουσίες αλλά φέρουν μέρος ευθύνης για των παιδιών τους την κατάληξη.
Εξακολουθώ να επιμένω ότι το πρόβλημα είναι ποιο βαθύ από το να σχολιάσουμε την ανικανότητα αυτών των δυο ανθρώπων να είναι γονείς , και την κατάντια της όποιας αρρώστιας τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εξακολουθώ να επιμένω ότι το πρόβλημα είναι ποιο βαθύ από το να σχολιάσουμε την ανικανότητα αυτών των δυο ανθρώπων να είναι γονείς , και την κατάντια της όποιας αρρώστιας τους.
Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι η απάθεια της κοινωνίας στο σύνολο της, η έλλειψη μηχανισμών έλεγχου σε τέτοιες περιπτώσεις.
Αν το κράτος βοηθούσε τους άρρωστους γονείς δημιουργώντας περισσότερα κέντρα αποτοξίνωσης (δισεκατομμύρια ευρω χάνονται σε άλλα και άλλα) θα βοηθούσε έμμεσα και το παιδί. Να το απομακρύνει από τους γονείς του είναι αντικατάσταση ενός κακού με το άλλο.
Ο Χάος έλεγε ότι θα στοιχειώνει την ΚΕ το γεγονός ότι δεν άρπαξε το παιδί να φύγει, να το σώσει… εγώ λέω ότι αυτό που μας στοιχειώνει όλους είναι ότι «υπάρχουν και χειρότερα».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και γω συμφωνώ με όσα λες ..... αλλά ποια θα ήταν η δίκη σου βοήθεια σε ένα ίδιο ή παρόμοιο γεγονός?
Θα ειδοποιούσες την αστυνομία? ....με αποτέλεσμα το παιδί να κατέληγε σε κάποιο ορφανοτροφείο?Θα το υιοθετούσες εσύ ή το κράτος θα φρόντιζε για αυτό?
Και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε σένα...αλλά σε όποιον αντίκριζε μια τέτοια εικόνα.
Εγώ θα σου πω από την δικιά μου την πλευρά ότι δεν ξέρω....μου είναι πολύ εύκολο να πληκτρολογήσω ανώνυμα και ανώδυνα ένα ''γνωρίζω''..''ξέρω τι θα έκανα σε μια ανάλογη περίπτωση''
Είναι πολύ εύκολο να χαρακτηρίσω δυο ναρκομανείς γονείς ως ακατάλληλους γονείς....και δεν θα βρεθεί νομίζω κανείς να πει το αντίθετο...γιατί έτσι είναι.. γιατί αυτοί οι δυο γονείς αδυνατούν να φροντίσουν και να αγαπήσουν τους εαυτούς τους , πόσο μάλλον το παιδί τους.
Κάνω μια κριτική που μου είναι αρκετά εύκολη και με λογικά εγχειρήματα , ξεχνώντας ότι αυτοί οι δυο άνθρωποι σε αυτό το αυτοκίνητο που είδε η Κ.Ε δεν γεννήθηκαν γονείς και ότι κάποτε ήταν παιδιά που πιθανότατα οι δικοί τους γονείς δεν είχαν καμία σχέση με ουσίες αλλά φέρουν μέρος ευθύνης για των παιδιών τους την κατάληξη.
Εξακολουθώ να επιμένω ότι το πρόβλημα είναι ποιο βαθύ από το να σχολιάσουμε την ανικανότητα αυτών των δυο ανθρώπων να είναι γονείς , και την κατάντια της όποιας αρρώστιας τους.


Επειδή για κάποιο λόγο μου δίνεις την εντύπωση ότι σχολιάζεις το σχόλιό μου αναιρώντας το, να επαναφέρω κάτι παλαιότερο που έγραψα εδώ:
(ξέρω, δε μιλάς σε μένα, αλλά δε βλέπω γιατί παραθέτεις το σχόλιό μου).

...Το θέμα είναι το δικαίωμα στα παιδικά χρόνια. Όποια κι αν είναι αυτά. Σε φορμόλη; Έστω. Η ανεμελιά είναι το θέμα μας. Η ανυπαρξία κάποιας διεξόδου για τέτοιες ζωές. ...
Πόσο "γονέας" είσαι όταν δεν προσφέρεις στο παιδί σου τα πιο βασικά; Σε τι συνθήκες να ζει κατά τ' άλλα το παιδάκι που είδε η Κακή Επιρροή;

Αποκαλείτε το θέμα "Ό,τι και να είναι, είναι γονιός του".
Είναι;; Έστω ότι όλες οι διαστάσεις αυτής της "οικογένειας" είναι σαν την εικόνα που είδε η Κουέ. Δικαιούται αυτός ο άνθρωπος να είναι γονιός;;

Τι θα έκανα; Δεν έχω ΙΔΕΑ.
Πώς θα ένιωθα; Χάλια.
Γιατί; Γιατί ούτε να κάνω κάτι μπορώ ούτε πιστεύω ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι ικανοί να λειτουργήσουν σα γονείς.
Και το γιατί το πιστεύω το εξήγησα ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
(ξέρω, δε μιλάς σε μένα, αλλά δε βλέπω γιατί παραθέτεις το σχόλιό μου).
Προς χάριν του διαλόγου...τίποτα προσωπικό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ειναι και παραειναι γονιος του για οσο θα ειναι μικρος και θα εξαρταται απ'την φροντιδα του. Και οσο ειναι γονιος του θα αποδεχεται την αδιαφορια, τον παραγκονισμο και την προσβολη γιατι δεν θα μπορει να κανει κι αλλιως. Αυτη ειναι η απολυτη αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


λυπάμαι αλλά σ αυτήν την περίπτωση δεν αποδέχομαι το "ότι και να είναι, είναι γονιός του" - δεν
αυτο-απενοχοποιούμαι μ αυτή τη πράξη για να μην αντιδράσω αν βρεθώ σε μια κατάσταση ανάλογη με αυτή
που βίωσε η θεματοθέτρια

ένα παιδί αυτό που χρειάζεται περισσότερο απ όλα είναι να αισθάνεται αγάπη και να μεγαλώνει σ ένα
υγιές συναισθηματικά και σταθερό περιβάλλον για να μπορεί να αισθάνεται την ασφάλεια που του χρειάζεται

δύο γονείς εθισμένοι στα ναρκωτικά, δεν μπορούν να του προσφέρουν τίποτα απ όλα αυτά
δεν έχει καμία σημασία το τι υποστηρίζουν όταν βρίσκονται σε διαύγεια
στην πράξη αναιρούν τα πάντα όταν είναι υπό την επήρεια ή ψάχνουν για τη δόση του όποιου δηλητήριου
παίρνουν για να "φτιαχτούν"

ένα παιδί αναπτύσσει την προσωπικότητα του μιμούμενο τους γονείς του
τι εικόνες καταγράφει το μυαλό ενός τέτοιου παιδιού και ποιός μπορεί να εγγυηθεί ότι σε κάποια στιγμή
δεν θα προσπαθήσει να δοκιμάσει ένα από τα τσιγάρα του μπαμπά ή τις σύριγγες της μαμάς ?? εδώ ξέρουμε
πολύ καλά ότι αυτό είναι κάτι που αποτελεί αγαπημένη συνήθεια όλων των μικρών παιδιών !!

από τα κραγιόν, τα αρώματα και τα βερνίκια νυχιών της μαμάς μέχρι το ποτό και το τσιγαράκι του μπαμπά !!




ναι! συμφωνώ με αυτούς που ανέφεραν ότι το κράτος μας είναι πολύ πίσω σε θέματα κοινωνικής πρόνοιας,
αλλά είναι αυτό δικαιολογία για να παραμένουμε άπρακτοι ?? δεν αξίζει να κάνουμε μια προσπάθεια ?? ένα
τηλέφωνο ?? να του στερούμε την πιθανότητα να έχει μια καλύτερη ενδεχομένως ζωή ?? (γιατί αυτό που έχει
ήδη το γνωρίζουμε και δεν θα πρέπει να προεξοφλούμε ότι αυτό που του προσφερθεί μετά θα είναι
οπωσδήποτε χειρότερο ...)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top