Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Έρχεται σύνταξη 400 κάτι ευρώ, και αν δεν έχουν λεφτά τα ταμεία θα είναι 350 ευρώ. Στα 67 έτη φυσικά, όχι νωρίτερα. Τι σημασία έχει αν ο άλλος δουλεύει εργάτης σε εργοστάσιο... πλαστικών ξέρω γω και είναι 62 χρονών? Μια χαρά μπορεί να συνεχίσει! Μέχρι τα 67!!!
Φοβάμαι οτι μακροπρόθεσμα μπορεί να πεσει παρακάτω. Ανεκαθεν οι μεγαλες χωρες ειχαν άλλες χωρες ως εξοχικά. Οι ΗΠΑ έχουν την Costa Rica, η Γαλλία το Μαροκο, η Γερμανια την Ισπανία που προφανως θα αντικαταστησει με την Ελλαδα.

Το 2008 θυμαμαι στο Μαροκο ο βασικός ηταν αντιστοιχος με 240€ (καπου 1000€ Γαλλια). Ενα σουπερμαρκετ μου κοστιζε γυρω στα 15€ (καπου 60€ Γαλλία). Ο κοσμος ηταν συμφιλιωμενος με τον τροπο ζωης του. Το Μαροκο ειχε βέβαια dirham κι όχι euro και πληθυσμό αρκετά θρησκο που υπέμενε καρτερικά, ελπίζοντας σε μια μεταθανατια δικαιοσυνη. Στην Ελλάδα θα ειναι κάπως χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Όταν του τα δείξουμε όλα αυτά, θα αναφωνήσει "δικαιολογημένη ήταν λοιπόν η ακραία λιτότητα και φορολόγηση των φτωχών" ή θα πει "πρέπει να γίνουν διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις";

Πού είναι πια αυτές οι τεράστιες συντάξεις, γιατί όλοι οι παππούδες γνωστών μου και οι παππούδες μου παίρνουν χαμηλές συντάξεις;

Το τιρκουαζ panda τι είναι;

Πρεπει να γινουν αλλαγες. Δεν ζητησα να χαιρεστε με μνημονιο, εκτος και αν ειναι η μονο εναλλακτικη της δραχμης. Απλως θα καταλαβει τι εστι Ελληνικη πολιτικη ηγεσια και πραγματιοτητα

Τις μεγαλες συνταξεις εγω τις βλεπω εδω https://www.idika.gr/files/21η_ΕΚΘΕΣΗ_ΗΛΙΟΣ_v3.pdf
Πιστευω οτι θα συμγωνουσες πως >2000 ευρω ειναι υπερβολικα μεγαλη συνταξη.

Μια αρκετα συνηθης δικαιολογια για να σταματησει επενδυση υποδομων ειναι η δηθεν προστασια του περιβαλλοντος. Αυτο το λεω, ειρωνικα, τιρκουαζ panda
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πραγματικά έχω σιχαθεί να διαβάζω τα παρακάλια του ψόφου της δύσμοιρης (κκαι διάσημης) κατσίκας του γείτονα. Τι κατάργηση αφορολόγητου διάβσα, τι για σταμάτημα συσσιτίων διάβασα, τι για φορολόγηση όλων με 26%, για το ότι η ανεργία οφείλεται στην τεμπελιά του άνεργου που... δε γίνεται επιχειρηματίας... Θα ξεράσω.
Και ουσία μηδένν. Για το γιατί καμία κυβέρνηση δεν τόλμησε να πειράξει εν τέλει τα μνημόνια και ακολουθεί την πεπατημένη, ούτε συζήτηση. Και αυτό είναι αιχμή και προς τις δύο πλευρές. Αν δεν ψάξουμε να βρούμε τα βαθύτερα αίτια, δε θα βγάλουμε ποτέ άκρη, θα αναλωνόμαστε με το αν φταίει ο Σόιμπλε, η Μέρκελ ο Σαμαράς και ο Τσίπρας, ενώ είναι πασιφανές ότι δεν εξαρτάται καν από αυτούς. Πίσω από αυτούς βρίσκεται η ολιγαρχία, που μας έλεγε πιο πριν ο φίλος μας ο Νωευς και αν δεν αναλύσουμε τι ακριβώς είναι αυτή η ολιγαρχία, το πώς λειτουργεί κλπ κλπ θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Αλλά είμαι και σίγουρος, δε μπορεί να μιλήσει κανένας για τα συμφέροντα που κρύβονται από πίσω, θα έρθει το κάθε τσουτσέκι και θα αρχίσει να ποστάρει φωτό του Στάλιν και της Βόρειας Κορέας, για να αποτρέψει τη συζήτηση, λόγω του αρνητικού βάρους που έχουν στη συνείδηση μεγάλου μέρους του κόσμου.





Για την Ευρώπη που συνεργάζεται με τους ναζί της Ουκρανίας και των βαλτικών χωρών. Για την Ευρώπη που εισβάλει σε ξένες χώρες μαζί με το ΝΑΤΟ. Για την Ευρώπη που πνίγει μετανάστες στις θάλασσές της. Για την Ευρώπη που εξαναγκάζει σε χρεοκοπία τους λαούς της. Τελικά, μπορεί να μην τρέμει η Γη, αλλά ξανά ήρθαν. Με άλλο πρόσωπο και άλλες μεθόδους αυτή τη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • eunaz2.gif
    eunaz2.gif
    84.8 KB · Εμφανίσεις: 560
Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Πρεπει να γινουν αλλαγες. Δεν ζητησα να χαιρεστε με μνημονιο, εκτος και αν ειναι η μονο εναλλακτικη της δραχμης. Απλως θα καταλαβει τι εστι Ελληνικη πολιτικη ηγεσια και πραγματιοτητα

Τις μεγαλες συνταξεις εγω τις βλεπω εδω https://www.idika.gr/files/21η_ΕΚΘΕΣΗ_ΗΛΙΟΣ_v3.pdf
Πιστευω οτι θα συμγωνουσες πως >2000 ευρω ειναι υπερβολικα μεγαλη συνταξη.

Μια αρκετα συνηθης δικαιολογια για να σταματησει επενδυση υποδομων ειναι η δηθεν προστασια του περιβαλλοντος. Αυτο το λεω, ειρωνικα, τιρκουαζ panda

Προφανώς είναι υπερβολικά μεγάλη σύνταξη τα 2000 αλλά νομίζω (το ίδιο pdf είχα δει κι εγώ πριν κανα μήνα) ότι ήταν υπερβολικά λίγες οι συντάξεις αυτού του βεληνεκούς. Η συντριπτική πλειοψηφία ήταν μεσαίες και κάτω. Αυτό που πρέπει να κάνουν είναι να βάλουν ένα πλαφόν, να μην υπάρχουν συντάξεις των 100 απ' τη μια και των 2000 απ' την άλλη, εκτός φυσικά αν συντρέχει λόγος για μεγάλη σύνταξη (αναπηρία, πολύ μεγάλα ιατρικά έξοδα/έξοδα φροντίδας, δεν ξέρω αν καλύπτονται και τίποτα λειτουργικά έξοδα σ' αυτά τα λεφτά, δλδ αν ένας ανάπηρος θα μπορούσε να παίρνει τόσο μεγάλη σύνταξη γιατί το κράτος του καλύπτει και το ρεύμα και το ενοίκιο ή κάτι τέτοιο...?), ή αν μιλάμε για τόσο πρόωρη σύνταξη που ο συνταξιούχος δε γίνεται να πάρει πάνω από 100. Δε γίνεται όμως να γνωρίζω τουλάχιστον 10 παππούδια που ξεπατώθηκαν μια ζωή στη δουλειά, πέρασαν και πολέμους κι από πάνω, και τώρα "ζουν" με 280 ευρώ και λένε και "δόξα τω Θεώ", είναι λυπηρό. Το 'χω ξαναγραψει εδώ μέσα νομίζω, η γιαγιά της κολλητής μου μου έλεγε "ο καρκίνος που έπαθα ήταν θείο δώρο γιατί παίρνω τώρα 60 ευρώ το μήνα παραπάνω", επειδή οι εγχειρήσεις την άφησαν με ένα ποσοστό αναπηρίας. Άνθρωποι του μόχθου, όχι μαλακίες. Και να πηγαίνει στο σουπερ να αγοράζει 200 γραμμάρια τυρί και 2 ντοματούλες και λίγο ρυζάκι για μεσημεριανό.

Σημείωσε εδώ ότι το pdf αυτό είναι και λίγο "παραπλανητικό" υπό την έννοια ότι εμφανίζει πχ κάποιους πολυσυνταξιούχους που παίρνουν 3 συντάξεις, αυτό φαίνεται γρήγορα απαράδεκτο και να κοπεί, αλλά πολλοί (εικάζω οι περισσότεροι) παίρνουν 3 συντάξεις υπό την έννοια 180 απ τον ΟΓΑ, 60 απ' τον πεθαμένο άντρα τους και 40 ΕΚΑΣ ξέρω γω.

Το τιρκουαζ πάντα με μπέρδεψε/σκάλωσε πάρα πολύ γιατί τιρκουαζ πάντα οδηγώ στην Ελλάδα και ήμουν σε φάση "πολύ μπροστά το esteki αν ξέρει και τι οδηγάμε" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
δεν θα γίνει τελικά αυτο, ξεπεράστε το.
επίσης μνημεία και ακρόπολη δεν τίθετε καν θέμα

λιμάνια αεροδρόμια πρέπει να πουληθούν-νοικιαστούν, το δημόσιο έχει αποδείξει οτι είναι ανίκανο να τα αξιοποιήσει αποτελεσματικά.
βλέπε οσε, ολυμπιακή, ολυμπιακά ακίνητα.

με αυτά που είναι αποφασισμένα στην λίστα ταιπεδ συμφωνείς?

Το δημόσιο από όσο ξέρω, έχει γίνει αντιπαραγωγικό με απλά υποφερτές υπηρεσίες (σε ποιότητα) από τις προηγούμενες κυβερνήσεις. Μην τα φορτώνουμε όλα στο ΣΥΡΙΖΑ. Οι πραγματικοί υπαίτιοι για την καταστροφική πορεία της χώρας μας, αυτή τη στιγμή είναι έξω από τη φυλακή. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
je suis tsipras, είχα γράψει κάπου,

je suis tsipras my ass λοιπόν, τόση φασαρία για το τίποτα.

αν θες να απογυμνώσεις την αριστερά, βάλτην έξι μήνες να κυβερνήσει
είχε πει κάποτε ο αείμνηστος Ουίνστον Τσώρτσιλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Στο τελος αυτη η αριστερα θα γινει πιο δεξια και απο την δεξια, αν και εδω που τα λεμε η δεξια δεν ηταν ποτε δεξια, αλλα κεντροαριστερα.

Πολλους απο τους υπερμαχους του ΟΧΙ και του ΣΥΡΙΖΑ δεν βλεπω εδω και ανησυχω.

Το νεο μνημονιο ειναι σχετικα "μαλακο" για εμενα αφου παλι δεν αγγιζει το ιερο δημοσιο, τους πολυ-συνταξιουχους, τα προκλητικα εφαπαξ κοκ. Δεν βλεπω επισης να κυνηγουν την φοροδιαφυγη οπως θα επρεπε. Για να μπει ταξη σε αυτο το μπαχαλο θα πρεπει να μπει βαθια το μαχαιρι στο κοκκαλο και ισως μια μονιμη τροικα πανω απο το κεφαλι μας να μας εκανε καλο μηπως και επιτελους τελειωσουν οι πελατειακες σχεσεις των εκαστοτε κυβερνησεων και κομματων με τον λαο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 11698788_1001837166501488_8803413038309168157_n.jpg
    11698788_1001837166501488_8803413038309168157_n.jpg
    87.8 KB · Εμφανίσεις: 151

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Στο τελος αυτη η αριστερα θα γινει πιο δεξια και απο την δεξια, αν και εδω που τα λεμε η δεξια δεν ηταν ποτε δεξια, αλλα κεντροαριστερα.
Καθαρόαιμο αριστερό κόμμα είναι μόνο το ΚΚΕ. Έχεις δίκιο σε όσα λες. :eek:
Σας λέω εκ των υστέρων ότι ψήφισα λευκό στο δημοψήφιισμα, γιατί πραγματικά δεν ήμουν βέβαιη ως προς το τι είναι καλύτερο για τη χώρα μας.:eek:
Ναι=πολύχρονη ομηρία στους ισχυρούς της Ευρώπης :eek:
Όχι=εθνική απομόνωση, ακόμα μεγαλύτερη φτώχεια:eek:
Με αυτό το σκεπτικό δεν διάλεξα τίποτα απ' τα δύο.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
θα έρθει το κάθε τσουτσέκι και θα αρχίσει να ποστάρει φωτό του Στάλιν και της Βόρειας Κορέας, για να αποτρέψει τη συζήτηση, λόγω του αρνητικού βάρους που έχουν στη συνείδηση μεγάλου μέρους του κόσμου.
η σημαία ναζι που αλλάζει σε ευρώπη ξερω γω δεν έχει αυτο το σκοπό:P

πατερούλη εμείς σε αγαπάμε, ασε τα τσουτσέκια να λένε ότι θέλουν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ με αυτούς που ισχυρίζονται ότι όσοι ψήφισαν ΟΧΙ στο δημοψήφισμα ήθελαν ρήξη. Πιστεύω ότι πολλοί (συμπεριλαμβάνομαι) ψήφισαν ΟΧΙ, πιστεύοντας ότι έτσι θα έδιναν στην κυβέρνηση τη δύναμη να πετύχει μια πιο καλή συμφωνία.

Το 61% του Ελληνικού λαού απάντησε "ΟΧΙ" σε μια σειρά από μέτρα που πρότειναν οι δανειστές για συμφωνία...αυτό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι σημαίνει πως οποιαδήποτε νέα πρόταση ίδια ή χειρότερη (όπως π.χ. η συμφωνηθείσα) ΔΕΝ είναι αποδεκτή και πως αν δεν έρθει καλύτερη πρόταση πάμε σε ολική ρήξη!

Μη βγαίνετε τώρα μερικοί να δικαιολογήσετε εκ των υστέρων τη διπλή μαλακία που κάνατε (στις 25 Ιανουαρίου & στις 5 Ιουλίου), ΕΛΕΟΣ!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
φορολόγηση όλων με 26%

Με αυτό το συντελεστή φορολογούμαι εγώ... Το δίκαιο είναι φορολογούνται όλοι το ίδιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Με αυτό το συντελεστή φορολογούμαι εγώ... Το δίκαιο είναι φορολογούνται όλοι το ίδιο. :)

Αφού μας λες με πόσα φορολογείσαι και με τι συντελεστή πρέπει να φορολογούμαστε και οι υπόλοιποι, πες μας τι δουλειά κάνεις και σε ποια θέση δουλεύεις (εννοώ αν είσαι σε εταιρεία είσαι υπάλληλος ή ιδιοκτήτης πχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αφού μας λες με πόσα φορολογείσαι και με τι συντελεστή πρέπει να φορολογούμαστε και οι υπόλοιποι, πες μας τι δουλειά κάνεις και σε ποια θέση δουλεύεις (εννοώ αν είσαι σε εταιρεία είσαι υπάλληλος ή ιδιοκτήτης πχ)

Ελεύθερος επαγγελματίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ελεύθερος επαγγελματίας

Και τι τζίρο κάνεις το χρόνο; :)

Ή, αν δε θες να μου απαντήσεις στο πόσο τζίρο κάνεις, βγάζεις τα ίδια χρήματα με έναν υπάλληλο που παίρνει 440 ευρώ το μήνα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το μνημόνιο δεν είναι πολιτική επιλογή. Ήταν ή μνημόνιο ή χρεοκοπία και ανθρωπιστική βοήθεια. Η Ελλάδα μπορούσε να μειώσει τις δημόσιες δαπάνες. Αντί αυτού έχουμε 8 χρόνια μνημονίου και η μέση σύνταξη είναι μεγαλύτερη από τον κατώτατο μισθό, λόγω μονιμότητας δεν μπορούν να απολυθούν άνθρωποι που πραγματικά δε χρειάζονται στις θέσεις τους, αποφασίζουν να παίρνουν τον μισθό του εργαζομένου για να δίνουν ΚΕΑ (με αποτέλεσμα πολλοί να μην πηγαίνουν καν να δουλέψουν γιατί έτσι και αλλιώς δε θα τους μείνει και τίποτα), διώχνουμε όλες τις επιχειρήσεις που έρχονται να ρίξουν λεφτά στην Ελλάδα επειδή δεν μας αρέσουν κλπ. Είναι αδιανόητο να αποφασίζει ο μέσος Έλληνας σε ένα τόσο τεχνικό ζήτημα όπως η διαχείριση της πτώχευσης της Ελλάδας. Είδα μια ματιά του τι θα γινόταν αν είχαμε επιλέξει χρεοκοπία το καλοκαίρι του 15 που έκλεισαν οι τράπεζες, ο κόσμος δε μπορούσε να τραβήξει λεφτά. Αν συνεχίζαμε αυτό που ακολουθούσε θα ήταν μηδενική ρευστότητα και παύση πληρωμών. Ε ρε γλέντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανθρωπιστική βοήθεια Τζόνι σήμερα απαιτείται, λόγω του μνημονίου. Η χώρα παρέμεινε υπό χρεοκοπία λόγω του μνημονίου. Δεν είναι αυτό ή το άλλο. Η ανάλυση που κάνεις είναι σε κάθε περίπτωση πολιτική, όπως και η δικιά μου.

Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα συμφωνούσα πως δεν έπρεπε να γίνει το δημοψήφισμα του 2015 είναι διότι το μνημόνιο για το οποίο ψηφίσαμε έπρεπε εξαρχής να απορριφθεί ως αντισυνταγματικό, που βάλλει ευθέως και πολλαπλώς ενάντια σε θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Και όπως έχουμε ξαναπεί, ζητήματα που αφορούν ανθρώπινα δικαιώματα δεν μπαίνουν σε δημοψήφισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Με κάλυψε πλήρως ο johny15. Στις εκλογές καλείται κάποιος να επιλέξει επί της γενικότερης κατεύθυνσης της χώρας κι όχι επί απολύτως ειδικών θεμάτων. (Το ότι φυσικά αλλά μπορεί κάνεις να υπόσχεται και αλλά να πράττει είναι μια άλλη ιστορία)


Μα πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχει σαν πολιτικό σύστημα δημοκρατία; αλλά από περιέργεια ποια γενικότερη πολιτική ψήφισες ας πούμε το καλοκαίρι του 2015; Να δοθεί το όνομα Μακεδονία στα Σκόπια είναι στην γενική πολιτική ή είναι ειδικό θέμα;


Ας πούμε η πεμπτουσία της δημοκρατίας μπορεί να εντοπιστεί σ αυτό:


(Το ότι φυσικά αλλά μπορεί κάνεις* να υπόσχεται και αλλά να πράττει )


Το κανείς μπορείς να το μεταφράσεις ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μα πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχει σαν πολιτικό σύστημα δημοκρατία; (πάλι θα πάρω ποινή ότι δεν πληρώ τους όρους κλπ) αλλά από περιέργεια ποια γενικότερη πολιτική ψήφισες ας πούμε το καλοκαίρι του 2015; Να δοθεί το όνομα Μακεδονία στα Σκόπια είναι στην γενική πολιτική ή είναι ειδικό θέμα;

το καλοκαίρι του 15 τι σε νοιάζει
αφού το οχι και σωστά έγινε ναι
και ναι τότε δεν έπρεπε να πάμε σε δψ σε 1 βδομάδα χάσαμε δις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top