[Εισαγωγή] Οι Ταρώ, πέρα από τη μαντική τους ιδιότητα.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
πως ξερεις τοσα πολλα για τα ταρω?

Τις μελετάω συστηματικά και χωρίς προκαταλήψεις ή βιασύνες, εδώ και δύο και πλέον χρόνια. Εγώ πάλι θεωρώ ότι ξέρω πολύ λίγα, τουλάχιστον πολυ λιγότερα απ' όσα θα ήθελα. Από την άλλη πλευρά, όλοι ξέρουν για τα Ταρώ. Δηλαδή, δεν χρειάζεται να έχεις διαβάσει για να γνωρίζεις, η ενατένιση των συμβόλων και ιδιαίτερα των Αρχέτυπων που αυτά περικλείουν είναι ικανή από μόνη της να ξυπνήσει την κρυμμένη γνώση, που όπως απέδειξε και ο Σωκράτης ενυπάρχει μέσα σε όλους τους ανθρώπους.

Νομίζω η επόμενη κάρτα είναι 'Ο Κόσμος'. Η ολοκλήρωση δηλαδή. Και δεν είναι τυχαίο οτι ακολουθεί τον Τρελό..Πολλοί μελετητές της εποχής μας λένε οτι ο άνθρωπος οδεύει στο γκρεμό επειδή έχει κλείσει τα αυτιά του στα προειδοποιητικά καμπανάκια (σκυλί) και τον έχει παρασύρει η καταναλωτική μανία του για υλικά αγαθά (το σακί που φέρει ο Τρελός). Αυτοί οι μελετητές υποστηρίζουν οτι η ανθρώπινη λογική θα θριαμβεύσει τελικά,όταν τα πράγματα φτάσουν στο απροχώρητο και 'ξυπνήσει'. Ο Κόσμος συμβολίζει ίσως μια ακόμα αναγέννηση για το ανθρώπινο γένος,και μια και είναι το τελευταίο χαρτι,ίσως να είναι η τελευταία αναγέννηση για τον συγκεκριμένο κόσμο.. Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει συσχετισμός με τις προφητείες που ακούγονται τελευταία..


Φοβάμαι πως τα έχεις μπερδέψει λίγο με τη σειρά των καρτών. Οι κάρτες της Μεγάλης Αρκάνας είναι συνολικά 22 και αριθμούνται από το 0 έως το ΧΧΙ (21). Η κάρτα με τον αριθμό 0 είναι ο Τρελός, ενώ αυτή με τον αριθμό ΧΧΙ είναι το Σύμπαν, σύμφωνα με την Αρκάνα του Άλιστερ Κρόουλυ την οποία μελετάμε, ή ο Κόσμος για άλλες Αρκάνες, όπως σωστά γράφεις. Η κάρτα του Τρελού λοιπόν, σε μια κυκλική απεικόνιση του κόσμου, μπορεί να τοποθετηθεί είτε πριν από το Ι (Μάγος), είτε μετά το ΧΧΙ (Σύμπαν-Κόσμος). Ποτέ δεν έχω δει να προηγείται του Σύμπαντος, σε καμμία από τις "Ταρωτικές" περιπλανήσεις μου.

Ίσως να φαίνεται πως αυτά δεν έχουν σημασία και ειλικρινά δεν θα ήθελα σε καμμία περίπτωση να θεωρηθώ ως σχολαστικός, φαίνεται όμως πως η σειρά με την οποία οι κάρτες διαδέχονται η μία την άλλη είναι σημαντική, αν και ερυθρυώντας θα ομολογήσω ότι δεν κατανοώ αρκετά τη σημασία της.

Από την άλλη πλευρά, αυτά που λες στο τέλος βγάζουν νόημα, αφού πράγματι η κάρτα του Σύμπαντος δεν έχει πέσει ακόμη, δηλαδή κανένας από τους αιώνες που προηγήθηκαν δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί (ή να καυχηθεί) πως τη συμβολίζει. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο σε ρώτησα για τον Πύργο (Οίκος του Θεού) και τον Αιώνα (Τελική Κρίση). Εικάζω δηλαδή, ότι οι κάρτες δεν "πέφτουν" με τη σειρά, σε σχέση με τη διαδοχή των αιώνων μετά Χριστόν, αλλά τυχαία, όπως όταν κάποιος τις ρίχνει και τις ρωτά. Θα ήθελα σε παρακαλώ οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσες να μας παρέχεις σχετικά με το εν λόγω ζήτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina1984

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ενδιαφέρον η συζήτησή σας (δεν χρειάζεται να την κάνετε PM) άσχετα αν εμείς οι κοινοί θνητοί δεν μπορούμε να συμμετέχουμε και πολύ. Η δική μου παρατήρηση έχει να κάνει με την πρακτική της όλης υπόθεσης που παρουσιάζετε.

Ο ρόλος της φιλοσοφίας είναι να «ανοίγει» πύλες σκέψης. Ο ρόλος της τέχνης είναι να «ανοίγει» τις ψυχές των ανθρώπων. Ο ρόλος της επιστήμης είναι να μας κάνει τη ζωή ευκολότερη, να «ανοίγει» τις φυσικές μας ανάγκες.
Τα ΤΑΡΩ είναι 3 σε 1; Μια απόκρυφη φιλοσοφία για μυημένους, μια τέχνη σουρεάλ με συμβολισμούς και μια επιστήμη ανίχνευσης των βιο-ενεργειών του μέλλοντος;

Χωρίς να θέλω να καταδικάσω κάτι, αυτό το πακέτο δεν μου δίνει καμιά απάντηση. Ωραίες οι φιλοσοφίες, οι τέχνες, οι επιστήμες αλλά....αν δεν αλλάζουν κάτι σε αυτό τον κόσμο προς το καλύτερο, θα είναι πάντα ένα ωραίο παραμυθάκι που διαβάζουν τα παιδιά πριν κοιμηθούν.

Επειδή έχει ειπωθεί σε άλλο post, δεν με ενδιαφέρει να πιστεύω, θέλω να ξέρω. Θέλω απαντήσεις και αποδείξεις. Έστω και αν αυτές ελέγχονται για την ορθότητα και την αξιοπιστία τους, τις προτιμώ από λέξεις, σύμβολα, σκέψεις, εικόνες. Ίσως μερικά να μου αρέσουν αισθητικά, να με χαλαρώνουν , να με φαντασιώνουν ή να με ταξιδεύουν αλλά ποτέ δεν θα ταυτιστώ, ούτε θα αφιέρωνα τη ζωή μου για να τα ψάξω σε βάθος.

Και όπως είχε πει κάποιος σοφός: «Η αλήθεια είναι ένας σπασμένος καθρέπτης. Κάποιος βρίσκει ένα κομματάκι, το κοιτάει και νομίζει ότι βρήκε την αλήθεια όλη!» Δεν θέλω να ανέλθω σε κανένα στάδιο μύησης. Ας βρω ένα κομματάκι και ευτυχισμένος θαʼ μαι! :)

Θα μου το χαρίσει κανείς ρε παιδιά μην ταλαιπωρούμαι τσάμπα; :P
Πάνω σε όλα αυτά που διάβασα έχώ να πώ ένα πράγμα ..........
Λοιπών δεν ξέρω αν γνωρίζετε τις μάγισσες της σμύρνης?
εγω μονο το βιβλιο ηξαιρα ελα ό΄μως που μαζι με το βιβλιο που κανανε δώρο και την τράπουλα χωρις να ξέρω αρχισα να μάθαινω ...................
οσπου καταφερνα να την ρίχνω .............. στην αρχη νόμιζα πώς την έριχνα στην πλάκα αλλά όχι οτι ελεγα εβγαινε τυχαινε να ερχοντουσαν φίλοι μου και να τουσ λεω πραγματα που δεν ηξαιρα για αυτουσ
Το θέμα είναι ότι δεν μου έκανε καλό αφυ ελιχα εφιαλτεσ τα βραδυα και δεν μπουριυσα να κοιμοιθω ασε που ολα μου πηγαιναν στραβα αν θελετα το πιστευεται
τωαρ στα ταρώ ειναι το ιδιο πραγμα καλό ειναι να μην ασοχληθεις ποτε με αυτλα παρτε το ως μια δύναμη αντθθετη από σας
πως μερικοι ανθρωπο ι ειναι αδυνατον να κάνουν κατι επειδει δεν μπορουν ετσι και αυτό
μονο και μονο στην ψυχολογια......
και το χειρτερο ναι βγαινουν αν ξερεισ να τα χρησημοπειεισ σωστα αλλα γιατι να πας κόντρα στην φυση και στο μελλον σου θα αμυνθει ...............
τωρα λες από απελπισια αλλα πιστεψε με η δυναμη της λογικης και της θέλησεισ ειναι ποιο μεγαλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πάνω σε όλα αυτά που διάβασα έχώ να πώ ένα πράγμα ..........
Λοιπών δεν ξέρω αν γνωρίζετε τις μάγισσες της σμύρνης?
εγω μονο το βιβλιο ηξαιρα ελα ό΄μως που μαζι με το βιβλιο που κανανε δώρο και την τράπουλα χωρις να ξέρω αρχισα να μάθαινω ...................
οσπου καταφερνα να την ρίχνω .............. στην αρχη νόμιζα πώς την έριχνα στην πλάκα αλλά όχι οτι ελεγα εβγαινε τυχαινε να ερχοντουσαν φίλοι μου και να τουσ λεω πραγματα που δεν ηξαιρα για αυτουσ
Το θέμα είναι ότι δεν μου έκανε καλό αφυ ελιχα εφιαλτεσ τα βραδυα και δεν μπουριυσα να κοιμοιθω ασε που ολα μου πηγαιναν στραβα αν θελετα το πιστευεται
τωαρ στα ταρώ ειναι το ιδιο πραγμα καλό ειναι να μην ασοχληθεις ποτε με αυτλα παρτε το ως μια δύναμη αντθθετη από σας
πως μερικοι ανθρωπο ι ειναι αδυνατον να κάνουν κατι επειδει δεν μπορουν ετσι και αυτό
μονο και μονο στην ψυχολογια......
και το χειρτερο ναι βγαινουν αν ξερεισ να τα χρησημοπειεισ σωστα αλλα γιατι να πας κόντρα στην φυση και στο μελλον σου θα αμυνθει ...............
τωρα λες από απελπισια αλλα πιστεψε με η δυναμη της λογικης και της θέλησεισ ειναι ποιο μεγαλη

Αν και δεν έχω ρίξει ούτε μου έχουν ρίξει ποτέ Ταρό, θα το ήθελα πολύ να μου δείχνουν το μέλλον, κι ας είχα εφιάλτες όπως εσύ. Κόντρα στη φύση τί πάει ; Είναι στη φύση του ανθρώπου να κοιτάει το μέλλον του. Οι μάγισσες της Σμύρνης δεν θυμάμαι τι είναι, εκπομπή ή βιβλίο ; Οι μάγισσες των Αθηνών που είναι να μας ξελασπώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ πάλι κοιμάμαι σαν πουλάκι αγαπητέ μου Δόκτορα. Χωρίς εφιάλτες ή ...Εφιάλτες!

Όταν όμως κάποιος κάνει μία πράξη, πχ ρίχνει τα χαρτιά, έχοντας εκ των προτέρων στο μυαλό του ότι κάνει κάτι κακό, ότι καλεί δαιμόνους και τριβόλους, ότι εξασκεί κάποια μορφή μαύρης μαγείας, ή ότι πατάει επάνω σε χωράφια αφύσικα και απαγορευμένα μέσα στον Κήπο της Εδέμ, είναι εντελώς φυσικό κι αναμενόμενο να υποβληθεί, και σε συνδυασμό με την ύπαρξη των συμβόλων που απευθύνονται ίσια στο υποσυνείδητο, να τρομοκρατηθεί και να δει ...ό,τι επιθυμεί.

Πρόκειται δηλαδή για περίπτωση αυτοεκπληρούμενης προφητείας και τίποτε παραπάνω. Φοβού τη δύναμη της αυθυποβολής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Φοβάμαι πως τα έχεις μπερδέψει λίγο με τη σειρά των καρτών. Οι κάρτες της Μεγάλης Αρκάνας είναι συνολικά 22 και αριθμούνται από το 0 έως το ΧΧΙ (21). Η κάρτα με τον αριθμό 0 είναι ο Τρελός, ενώ αυτή με τον αριθμό ΧΧΙ είναι το Σύμπαν, σύμφωνα με την Αρκάνα του Άλιστερ Κρόουλυ την οποία μελετάμε, ή ο Κόσμος για άλλες Αρκάνες, όπως σωστά γράφεις. Η κάρτα του Τρελού λοιπόν, σε μια κυκλική απεικόνιση του κόσμου, μπορεί να τοποθετηθεί είτε πριν από το Ι (Μάγος), είτε μετά το ΧΧΙ (Σύμπαν-Κόσμος). Ποτέ δεν έχω δει να προηγείται του Σύμπαντος, σε καμμία από τις "Ταρωτικές" περιπλανήσεις μου.
Ίσως να φαίνεται πως αυτά δεν έχουν σημασία και ειλικρινά δεν θα ήθελα σε καμμία περίπτωση να θεωρηθώ ως σχολαστικός, φαίνεται όμως πως η σειρά με την οποία οι κάρτες διαδέχονται η μία την άλλη είναι σημαντική, αν και ερυθρυώντας θα ομολογήσω ότι δεν κατανοώ αρκετά τη σημασία της.

Από την άλλη πλευρά, αυτά που λες στο τέλος βγάζουν νόημα, αφού πράγματι η κάρτα του Σύμπαντος δεν έχει πέσει ακόμη, δηλαδή κανένας από τους αιώνες που προηγήθηκαν δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί (ή να καυχηθεί) πως τη συμβολίζει. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο σε ρώτησα για τον Πύργο (Οίκος του Θεού) και τον Αιώνα (Τελική Κρίση). Εικάζω δηλαδή, ότι οι κάρτες δεν "πέφτουν" με τη σειρά, σε σχέση με τη διαδοχή των αιώνων μετά Χριστόν, αλλά τυχαία, όπως όταν κάποιος τις ρίχνει και τις ρωτά. Θα ήθελα σε παρακαλώ οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσες να μας παρέχεις σχετικά με το εν λόγω ζήτημα...

Κατ'αρχήν θα επιμείνω να υποστηρίζω πως η ακολουθία των αιώνων μετά Χριστόν συμπίπτει με την αρίθμηση των ταρώ,με εξαίρεση οτι πρίν το τελευταίο χαρτί,που είναι ''ο κόσμος'' εισέρχεται ''ο τρελός''.. Αν πάρεις έναν πρός έναν τους αιώνες θα βρείς άπειρα χαρακτηριστικά και μηνύματα για τον αιώνα που απεικονίζουν. Δεν είναι ανακατωμένοι οι αιώνες,αλλά έχουν αριθμητική συνέπεια..
Υπάρχει και η επιπλέον 'αστρολογική',ζωδιακή σύμπτωση. Ας πούμε οτι σε κάθε κάρτα αντιστοιχεί ένα ζώδιο: κι εδώ θα πάνε με την αριθμητική σειρά που φέρουν οι κάρτες της Μασσαλιώτικης ταρώ-για αυτή του Κρόουλυ θα σε γελάσω... Ξεκινώντας κατα τους αστρολόγους με τον Αυτοκράτορα,το φύλλο 4,αυτό αντιστοιχεί στον 4 μήνα,Απρίλιο,κατα τον οποίο γιορτάζουν οι Κριοί.. Το φύλλο 5,Ο Πάπας,αντιστοιχεί στον Ταύρο ,στον πέμπτο μήνα,Μάιο,και ούτω καθεξής.. Ή Επομένως υπάρχει ακολουθία,δεν είναι ανακατωμένος ο ερχόμενος,ούτε τυχαίες οι θεωρίες που λέμε 'παραδοσιακές''.. Υπάρχει λόγος που ο τρελός μπαίνει πρίν το τέλος κι όχι στην αρχή: είναι ένα καθαρά προειδοποιητικό φύλλο. Δεν θα είχε νόημα και λόγο ύπαρξης αν συμβόλιζε την πρό Χριστού εποχή..
Εξ'άλλου νομίζω οτι υπάρχουν θρησκευτικά μηνύματα στα ταρώ και ειδικα στον Κόσμο.. Αν παρατηρήσεις τα τέσσερα σύμβολα,Ταύρος,Αετός,Λέων και Άγγελος είναι τα ίδια ακριβώς που συμβόλιζαν από τόσο παλιά τους τέσσερις ευαγγελιστές,και εικονίζονται στα ταβάνια των εκκλησιών με τα συγκεκριμένα σύμβολα: ίσως υποννοείται μια νέα εποχή κατά τις διδασκαλίες των χριστιανών,νέος κόσμος. Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι και Ρωμαίοι-που δημιούργησαν την Ταρώ- πίστευαν οι μεν στον ερχομό της Ίσιδας,οι δέ στην βασιλεία της 'Παρθένας' (σύμφωνα με κείμενα του Βιργίλιου..) και για κάποιο λόγο τοποθέτησαν τελευταίο χαρτί με την εικόνα μιας γυναίκας.. Για κάποιον άθεο ακόμα,η γυναίκα αυτή θα συμβολιζε την Φύση που μέσα από καταστροφές αναγεννάται μέσω των 4 στοιχείων της: Λέων=Φωτιά, Άγγελος= Αέρας, Αετός=Σκορπιός=Νερό,και Ταύρος=Γή,Ύλη. Είναι σύμβολα που για κάθε θρησκεία σημαίνουν το ίδιο. Ένα αισιόδοξο κλείσιμο κύκλου,ένα τέλος εποχής-για όποιον πιστεύει σε αυτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω κι εγω τωρα στα χερια μου τις 22 κάρτες και τις χαζεύω.
Μου εχουν κινησει το ενδιαφερον χωρις ακομα να εχω καταλαβει.
Θελει ψαξιμο.
Η μεγαλη Αρκανα, αν εχω καταλαβει καλα, εχει την αρχη(τον Τρελο) και το τελος της(τον Κοσμο). Η συνεχεια της ειναι οι υπολοιπες, η κοινη τράπουλα?
Στο εικοστό πρώτο χαρτί, λενε, εκπληρώνεται το καθήκον του ατομου. Εχει συνεχεια? :hmm:

Πρωτα σχολια που θα εκανα, ασχετη προς το παρον: Απο τους συμβολισμους που διαβασα στο ιντερνετ, σε οδηγιες χρησης και καποια αρθρα που χω κρατησει ανα καιρους, ενας ωραιος παραμυθοκοσμος. Ιστοριουλες με πολλη φαντασια. Ισως επειδη μαρεσουν πολυ τα παραμυθια να με τραβηξαν κι αυτες. Δεν ξερω αν προβλεπουν το μελλον, δεν το πιστευω, δε με νοιαζει να ξερω το αυριο προσωπικα, αυτο που με παρακινει ειναι η περιεργεια γι αυτο το παραμυθι, οπως θα διαβαζα ενα μυθιστορημα, οπως θα εβλεπα μια ταινια.

Απο ολες της κάρτες μου αρεσε ο Τρελος - το μπαλαντέρ της κοινής τράπουλας, σωστά?- και η ιστορια του (νεαρος σε ηλικια που παει να πεσει απο τον γκρεμο χωρις καν να κοιτα που θα τον βγαλει η πορεια του κι ο εμπιστος σκυλος-φιλος του, να τον αποτρεπει. Η αρχη ενος ταξιδιου της ψυχης, λενε... ) και η Ιερεια (νεαρη, με στεμμα σεληνης).
Και τελικα, εχει τελος το ταξιδι ή εκεί ολοκληρώνει?

Παρολαυτα, πιστευω πως η ταρω (οπως και τιποτα αλλο) δεν ειναι ικανη να αλλάξει τη μοίρα, οπως πολλοι πιστευουν και πολυ περισσοτεροι πεφτουν θυματα εκμεταλλευτων. Πιστευω πως μονο εμείς μπορούμε να το κανουμε αυτο. Η μοίρα στηρίζεται στο Κάρμα, δηλαδη ο,τι δινουμε, παιρνουμε και οι καθε πραξη μας εχει τη δικη της συνεπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η μεγαλη Αρκανα, αν εχω καταλαβει καλα, εχει την αρχη(τον Τρελο) και το τελος της(τον Κοσμο). Η συνεχεια της ειναι οι υπολοιπες, η κοινη τράπουλα?
Στο εικοστό πρώτο χαρτί, λενε, εκπληρώνεται το καθήκον του ατομου. Εχει συνεχεια? :hmm:
Ναι, έχει συνέχεια. Τον Τρελό... Το ταξίδι δεν τελειώνει ποτέ. Είναι αέναο όπως και η ζωή.

Και τελικα, εχει τελος το ταξιδι ή εκεί ολοκληρώνει?
Γιατί βιάζεσαι τόσο να φτάσεις στο τέλος; Η Ιθάκη έχει για σένα το ωραίο ταξίδι...

Παρολαυτα, πιστευω πως η ταρω (οπως και τιποτα αλλο) δεν ειναι ικανη να αλλάξει τη μοίρα, οπως πολλοι πιστευουν και πολυ περισσοτεροι πεφτουν θυματα εκμεταλλευτων. Πιστευω πως μονο εμείς μπορούμε να το κανουμε αυτο. Η μοίρα στηρίζεται στο Κάρμα, δηλαδη ο,τι δινουμε, παιρνουμε και οι καθε πραξη μας εχει τη δικη της συνεπεια.

Να μπορούν να αλλάξουν τη μοίρα πρώτη φορά το διαβάζω. Συνήθως οι άνθρωποι πιστεύουν ότι μπορούν να προβλέψουν το μέλλον, αν και ούτε κι αυτό είναι ακριβώς έτσι, αφού οι Ταρώ, σύμφωνα με κάποιους μελετητές μπορούν να δείξουν μια πιθανή έκβαση, ανάλογα με την στάση του ατόμου ως τη στιγμή του ριξίματος. Εάν αυτός που τις συμβουλεύεται αλλάξει στάση απέναντι στα πράγματα, τότε ο ίδιος θα έχει επηρεάσει τις καταστάσεις και φυσικά αυτό που του είπαν οι κάρτες δεν είναι δεσμευτικό.

Θα έλεγα πως οι Ταρώ μπορούν να βάλουν σε μια τάξη τις σκέψεις μας (άρα και τις επιρροές μας) γύρω από ένα θέμα. Μέσω της εξοικείωσής μας με τα σύμβολά τους - τα οποία ως αρχέτυπα αγγίζουν ευαίσθητες χορδές του υποσυνειδήτου - μπορούν πιθανότατα να μας παρουσιάσουν τις απαντήσεις που έχουμε ήδη μέσα μας...

Να ακούς την καρδιά σου. Εκείνη τα ξέρει όλα, επειδή προέρχεται από την Ψυχή του κόσμου και μια μέρα θα ξαναγυρίσει εκεί… ~Paulo Coelho

Τώρα όσο αφορά το Κάρμα, τα πράγματα για μένα είναι ολίγον θολά διότι λένε πως ένα κακό Κάρμα από μια προηγούμενη ζωή, μπορεί να σε ακολουθεί και στην τωρινή. Πόσο υπεύθυνος μπορείς να είσαι για τις επιλογές σου λοιπόν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ainigma

Νεοφερμένος

Ο ainigma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας!

Παρακολουθώ το παρόν σάιτ εδώ και μερικές μέρες λόγω των συζητήσεων για την οικονομία. Σήμερα όμως έπεσε το μάτι μου στο συγκεκριμένο τόπικ και αποφάσισα να γραφτώ απλά για να βοηθήσω λίγο τη συζήτηση. Καταρχήν για να δείτε την αρχική αιτία των Ταρώ, και την ύπαρξή τους -κατά τη γνώμη πάντα- θα βοηθούσε λίγο να επισκεφτείτε λίγο το ακόλουθο site, δυστυχώς δουλεύει μόνο με Internet Explorer σίγουρα, όχι με Firefox και δεν ξέρω για τους άλλους browsers

https://www.fourthdimension.net/tree/

Είναι λίγο μυστήριο, αλλά για ένα μυστήριο ζούμε :)

Αργότερα θα γράψω κι όποιες άλλες πληροφορίες έχω συγκεντρώσει για το θέμα τα τελευταιά 25 χρόνια που ασχολούμαι μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Να σημειωσω πως την τραπουλα αυτη την εχει ενα γνωστο περιοδικο αυτου του μηνα, το βρηκα στο περιπτερο και το αγορασα, ομως μπαινοντας στο νετ διαπιστωσα πως οι εικονες ειναι λιγακι(εως πολυ) παραλλαγμενες στη συγκεκριμενη τραπουλα.

Γιατί βιάζεσαι τόσο να φτάσεις στο τέλος; Η Ιθάκη έχει για σένα το ωραίο ταξίδι...

Οχι, δε βιαζομαι Απλη περιεργεια.:)



Να μπορούν να αλλάξουν τη μοίρα πρώτη φορά το διαβάζω.
Ετσι διαβασα στο νετ. Προφανως εννοουσε κατι σαν αυτο που λες, δηλαδη τις συμβουλευονται κι ετσι μπορουν μεσω αυτων να αλλαξουν καποια πραματα στη ζωη τους.


Θα έλεγα πως οι Ταρώ μπορούν να βάλουν σε μια τάξη τις σκέψεις μας
Οπως διαβαζοντας ενα εγχειριδιο κατα του αγχους πχ (που χει τροπους αντιμετωπισης) ή ενα οποιοδηποτε βιβλιο? Δεν ξερω αν μπορει μια εικονα ή μια ιστορια να μου στρωσει την σκεψη, σιγουρα ομως ξερω πως αν πιστεψω σε αυτην και μπω βαθια μεσα της θα γινει, ειναι μηπως στο μυαλο μας? Η επειδη εχουν αριθμους και μια σειρα, ειναι κι αυτη η σειρα προς την ολοκληρωση? Ειναι αυτη η σειρα?:hmm:


Τώρα όσο αφορά το Κάρμα, τα πράγματα για μένα είναι ολίγον θολά διότι λένε πως ένα κακό Κάρμα από μια προηγούμενη ζωή, μπορεί να σε ακολουθεί και στην τωρινή. Πόσο υπεύθυνος μπορείς να είσαι για τις επιλογές σου λοιπόν; :hmm:

Κι εμενα θολα μου φαινονται αυτα και δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος στον κοσμο τουτο που μπορει να απαντησει με ακριβεια σε κανενα τετοιο ερωτημα οπως πολλα αλλα(αν υπαρχει θεος, αν ειναι αληθινη η αστρολογια και αλλα..) Σιγουρα νιωθω πως υπαρχει κατι περα απο τις δυναμεις μας που δεν μπορουμε να ελεγξουμε, αλλα σταματω εκει. Σε ο,τι αφορα την τελευταια σου ερωτηση, εγω δεν θελω να το πιστευω πως δεν ειμαστε υπευθυνοι για τις επιλογες μας στην τωρα ζωη κι ετσι εχω θετικη σταση απεναντι της κι αν κανω κατι καλο, θα βρω και ενα αλλο καλο που μου ρθε, δηλαδη ημουν υπευθυνη γιαυτην την επιλογη σε αυτη τη ζωη κι ετσι εγινε(ειτε καλο ειτε κακο) αλλιως αν δε πιστεψουμε σε αυτο, θα μεινουμε απλως με τα χερια δεμενα?


Σκεφτομαι πως η ζωη του ανθρωπου ειναι ενα δεντρο(καρμικο) που χει κλαδακια και το καθε κλαδακι εχει απο δυο επιλογες(3,4,5..) εσυ διαλεγεις σε ποιο θα πας. Καποιο θα σε αφησει εκει στασιμο, καποιο θα σε ριξει πιο κατω, καποιο θα σε παει πιο πανω στοχευοντας την κορυφη, οπου ειναι η γνωση, η εμπειρια και η καλη συνειδηση.

Οσο για τις ταρο(γιατι τις γραφουν ταρω με ωμεγα, αφου βγαινει απο το tarot((ταρο) κι οχι tareau?) θα μεινω στη φαση του διαβαζειν ενα παραμυθι που χει μια σειρα συγκεκριμενη, το παραμυθι ομως κι οχι απαραιτητα του καθενος η ζωη, αυτο δε σημαινει απαραιτητα πως θα χασει τον δρομο, θα κανει παρακαμψεις:lol: Βεβαια, οταν φτανεις στον Κοσμο ξαναρχεται ο Τρελος που ειπες, δηλαδη ας πουμε πως αναγεννιεσαι? καπως ετσι?
Μπερδεμα λιγακι...

Οι αποριες του Λοριεν στην αρχη του θεματος με καλυψαν απολυτα, διαβασα και τις απαντησεις των υπολοιπων.;) Αληθεια, που χαθηκε?(οφ:redface:)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Από που μπορώ να προμηθευτώ μια τράπουλα ταρώ ? Ξέρετε αν έχει στον Πειραιά κάποιο κατάστημα με τέτοια είδη η έστω και στην Αθήνα? Και κάτι ακόμη, κυκλοφορεί μόνη της ή έχει και βιβλίο που εξηγεί πως τα διαβάζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν "να δείξουν μια πιθανή έκβαση, ανάλογα με την στάση του ατόμου ως τη στιγμή του ριξίματος. Εάν αυτός που τις συμβουλεύεται αλλάξει στάση απέναντι στα πράγματα, τότε ο ίδιος θα έχει επηρεάσει τις καταστάσεις και φυσικά αυτό που του είπαν οι κάρτες δεν είναι δεσμευτικό. ", ...τοτε οι καρτες δεν έχουν καμια παραπανω αξια από την συμβουλη καποιου φιλου πχ. Πιθανότατα έχουν και μικροτερη αφού το να θεωρει καποιος οτι το τυχαιο ριξιμο καρτων ειναι εκεινο που θα πει τα πιο πιθανα σωστα πραγματα για καποιον, μαλλον πρεπει να προσγειωθει οσο προλαβαινει, γιατι μετα θα ειναι πιο ανωμαλη η προσγειωση...

Απο τη μια μας αρεσουν οι επιστημες και τις σεβομαστε και επικαλουμαστε, και απο την αλλη, πιστευουμε τα παραμυθακια και παραμυθιαζουμε τον εαυτο μας χωρις να το καταλαβαινουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από που μπορώ να προμηθευτώ μια τράπουλα ταρώ ? Ξέρετε αν έχει στον Πειραιά κάποιο κατάστημα με τέτοια είδη η έστω και στην Αθήνα? Και κάτι ακόμη, κυκλοφορεί μόνη της ή έχει και βιβλίο που εξηγεί πως τα διαβάζεις?

Λογικά μπορείς να βρεις σε κάθε βιβλιοπωλείο. Υπάρχουν συνοδευτικά βιβλία, αλλά μπορείς να τις αγοράσεις και μεμονωμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Ωραία ευχαριστώ πολύ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι Ταρω πέρα απο την μαντικη τους ιδιότητα είναι απατεωνες.Εκμεταλλεύονται τις Ανθρώπινες σχέσεις για να πλουτίσουν εις βαρος του οποιουδήποτε Ανθρωπου.Αν σκεφτούμε τελικά ποση ηλιθιοτητα μπορεί να κουβαλάει ενας Ανθρωπος,ωστε να νομίζει οτι με τις καρτες θα μάθει το μέλλον ή θα βρει τρόπους για να σωσει την σχέση του με την σύντροφο του είναι οικτρά γελασμένος.Λυπάμαι που στην σημερινη εποχή Ανθρωποι οι οποίοι δεν κανουν χρηση της κριτικης τους σκέψης να πετάνε τα λεφτα τους απο εδω και απο εκεί σε ταληροπνίχτες και χρηματάρπαγες,ετσι ωστε μεσα απο τα χαρτιά να προσπαθούν να μαθουν αν θα ζησουν στο μελλον την ζωη τους με Ευτυχία.

Νομιζω ότι και μονο τετοιες ανόητες αντιδρασεις αν δεν είναι για ντοματες σίγουρα θα προκαλεί γελιο.Γιατί για γέλια είναι οσοι κανουν αυτες τις βλακείες.Και εφοσον γνωρίζουν και οι ίδιοι οτι οι Μάντεις τους λενε διάφορες βλακείες για να παίρνουν χρήματα εκείνοι καθονται και τις δέχονται και πληρώνουν απο πάνω.Εγω πάντως αυτο το λεω υπερηλιθιότητα.Οι Ηλιθιοι δεν είναι μονο οι καθυστερημένοι οπως ξερουμε ολοι αλλα και οι φυσιολογικοί Ανθρωποι μπορεί να παρουσιάζουν καποια βαθμίδα βλακείας.

Σίγουρα έχουν μερίδιο ευθύνης και οι Μάντεις,γιατί η πρόθεση τους οπως είπα και πιο πάνω είναι η εκμεταλλευση του κόσμου και η αποκτηση του χρήματος εις βάρος των πελατων τους.Αλλα την πλήρη και μέγιστη ευθύνη την εχουν εκείνοι την στιγμή που και πάλι λέω δίνουν χωρίς λογο λεφτά και στηρίζουν τις ελπίδες τους σε τιποτένιες και χωρίς αξία καταστάσεις.

Δεν κατηγορω τους Μάντεις,γιατι εκείνοι κανουν την δουλεια τους αλλα κατηγορώ πλήρως τους Ανθρώπους που επιλέγουν να πηγαίνουν σε τετοια γελοία μέρη.

Εγω αυτο το λεω ηλιθιότητα εις το τετράγωνο κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι Ταρω πέρα απο την μαντικη τους ιδιότητα είναι απατεωνες.Εκμεταλλεύονται τις Ανθρώπινες σχέσεις για να πλουτίσουν εις βαρος του οποιουδήποτε Ανθρωπου.Αν σκεφτούμε τελικά ποση ηλιθιοτητα μπορεί να κουβαλάει ενας Ανθρωπος,ωστε να νομίζει οτι με τις καρτες θα μάθει το μέλλον ή θα βρει τρόπους για να σωσει την σχέση του με την σύντροφο του είναι οικτρά γελασμένος.Λυπάμαι που στην σημερινη εποχή Ανθρωποι οι οποίοι δεν κανουν χρηση της κριτικης τους σκέψης να πετάνε τα λεφτα τους απο εδω και απο εκεί σε ταληροπνίχτες και χρηματάρπαγες,ετσι ωστε μεσα απο τα χαρτιά να προσπαθούν να μαθουν αν θα ζησουν στο μελλον την ζωη τους με Ευτυχία.

Νομιζω ότι και μονο τετοιες ανόητες αντιδρασεις αν δεν είναι για ντοματες σίγουρα θα προκαλεί γελιο.Γιατί για γέλια είναι οσοι κανουν αυτες τις βλακείες.Και εφοσον γνωρίζουν και οι ίδιοι οτι οι Μάντεις τους λενε διάφορες βλακείες για να παίρνουν χρήματα εκείνοι καθονται και τις δέχονται και πληρώνουν απο πάνω.Εγω πάντως αυτο το λεω υπερηλιθιότητα.Οι Ηλιθιοι δεν είναι μονο οι καθυστερημένοι οπως ξερουμε ολοι αλλα και οι φυσιολογικοί Ανθρωποι μπορεί να παρουσιάζουν καποια βαθμίδα βλακείας.

Σίγουρα έχουν μερίδιο ευθύνης και οι Μάντεις,γιατί η πρόθεση τους οπως είπα και πιο πάνω είναι η εκμεταλλευση του κόσμου και η αποκτηση του χρήματος εις βάρος των πελατων τους.Αλλα την πλήρη και μέγιστη ευθύνη την εχουν εκείνοι την στιγμή που και πάλι λέω δίνουν χωρίς λογο λεφτά και στηρίζουν τις ελπίδες τους σε τιποτένιες και χωρίς αξία καταστάσεις.

Δεν κατηγορω τους Μάντεις,γιατι εκείνοι κανουν την δουλεια τους αλλα κατηγορώ πλήρως τους Ανθρώπους που επιλέγουν να πηγαίνουν σε τετοια γελοία μέρη.

Εγω αυτο το λεω ηλιθιότητα εις το τετράγωνο κιόλας.

Εσύ συγκεκριμένα δε κάνει να μιλάς για κριτική σκέψη και ηλιθιότητες στο τετράγωνο... Όπου σε συμφέρει την χρησιμοποιείς την κριτική σκέψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Είχα κάποτε κάτι τέτοιες κάρτες και τις έβρισκα ενδιαφέρουσες.
Με τα χρόνια όμως τις έχασα
Έχετε ιδέα που μπορώ να προμηθευτω; αλλά όχι σκέτες κάρτες
Να χει οδηγίες πως στήνονται δηλαδή ερμηνεία κ. Οτιδήποτε άλλο βοηθητικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 796 μηνύματα.
Δεν ξέρω... αλλά ξέρω έναν χαρτορίχτη στο youtube. Με έχει εντυπωσιάσει, εγώ τα βίντεο με τα χαρτιά προσπερνάω αλλά αυτόν τον παρακολουθώ. Όπως με όλα όμως... να μην το παρακάνουμε.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,127 μηνύματα.
Πιστεύω ότι πρόκειται για συμπτωσεις.... Τις προάλλες είχα πετύχει έξω τον ξάδερφό μου με την κοπέλα του,
μου την γνώρισε και αφού μιλήσαμε λίγο μου λέει "το είδα στα χαρτιά ότι θα γνωριστώ με μια μελαχρινή" δηλαδή πόσο σπάνιο να είναι στην Ελλάδα κάτι τέτοιο 😂😂 :hmm: δεν ήξερα τι να της πω και γέλασα .
Βέβαια πολλές φορές οι συμπτώσεις αυτές είναι τρομακτικές (σε αντίθεση με την παραπάνω 😑) οπότε δεν ξέρω.....
 

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Είχα κάποτε κάτι τέτοιες κάρτες και τις έβρισκα ενδιαφέρουσες.
Με τα χρόνια όμως τις έχασα
Έχετε ιδέα που μπορώ να προμηθευτω; αλλά όχι σκέτες κάρτες
Να χει οδηγίες πως στήνονται δηλαδή ερμηνεία κ. Οτιδήποτε άλλο βοηθητικό.
Μοναστηράκι εάν μένεις Αθήνα θα βρεις σίγουρα.
Εγώ θέλω να πάρω εγχειρίδιο για τον ελληνικό, να μάθω να τον λεω
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,056 μηνύματα.


To οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι του 2022 που ασχολουνται με χαρτοριχτρες καφεδες κλπ ειναι ενδεικτικο γιατι παμε τοσο σκατα σαν κρατος.
ΕΛΕΟΣ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top