IV - Ο Αυτοκράτορας

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η κάρτα με τον αριθμό IV είναι
Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ


Ρίξε νερό πάνω σου, ώστε να γίνεις
Πηγή για το Σύμπαν
Βρες τον εαυτό σου σε κάθε άστρο
Πέτυχε κάθε δυνατότητα.​

Αυτή η κάρτα αποδίδεται στο γράμμα Τζάντι που σημαίνει Αγκίστρι και στο ζωδιακό σημείο του Κριού. Ο κριός είναι το νήπιο του ζωδιακού καθώς είναι το πρώτο ζώδιο. Σαν παιδί είναι γεμάτος ενθουσιασμό ενέργεια και επιθετικότητα. Είναι ευθύς, απονήρευτος και πολύ συχνά ακαταμάχητος (είπατε τίποτα για το ζώδιό μου? :P) Σαν παιδί φυσικά μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε τύρανος: Ανυπόμονος και απαιτητικός!:whistle:
Τα γνωρίσματα της κάρτας είναι η αρχηγία, η ενέργεια και θετική δύναμη.
Η λέξη Τζάντι παράγεται από την σανσκριτική ρίζα ΤΖ ή ΤΣ που σημαίνει Κεφάλι και συναντάται ακόμα και σήμερα σε λέξεις όπως Tsar, Caesar, Senate, Senior, Signor κτλ.
Το στοιχείο της είναι η Φωτιά.
Κυβερνάται από τον Άρη και εδώ βρίσκεται σε έξαρση ο Ήλιος.
Έτσι εκφράζεται η ενέργεια στην πλέον υλική της μορφή σε συνδυασμό με την εξουσία.
Στην αριθμοσοφία ο αριθμός τέσσερα συμβολίζει αυτόν που δημιουργεί και αυτόν που οργανώνει.
Ο αριθμός 4 θεωρείται ιερός επειδή σχηματίζεται από ευθείες γραμμές (Δυστυχώς δεν βρήκα τις σημειώσεις μου πάνω σʼαυτό. Γιατί δηλαδή οι ευθείες θεωρούνται ιερές) όπως ο σταυρός και το τετράγωνο. Προσδίδει στην κάρτα σταθερότητα.
Στην κάρτα εικονίζεται μια αντρική μορφή που φοράει στέμμα και φέρει αυτοκρατορικά ενδύματα και εμβλήματα. Κάθεται σε ένα θρόνο, στην πλάτη του οποίου βρίσκονται τα κεφάλια δύο άγριων Κριών των Ιμαλαϊων. Στα πόδια του βρίσκεται το Αρνί και η Σημαία, για να δείξει αυτήν την αντιστοιχία στα κατώτερα επίπεδα επειδή το Κριάρι όντας από τη φύση του ένα άγριο μοναχικό και δυνατό ζώο, όταν εξημερωθεί και ζήσει σε πράσινα λειβάδια μετατρέπεται σε δειλό και πειθήνιο ζώο.
Αυτή είναι η θεωρία της διακυβέρνησης.
Ο Αυτοκράτορας αποτελεί μια από τις σπουδαιότερες αλχημικές κάρτες. Μαζί με τους Θριάμβους ΙΙ και ΙΙΙ συνθέτουν την τριάδα: Θείο, Υδράργυρος και Άλας. Τα χέρια και το κεφάλι του σχηματίζουν ένα ορθό τρίγωνο, ενώ τα σταυρωμένα του πόδια συμβολίζουν το Σταυρό. Η όλη εικόνα είναι το αλχημικό σύμβολο του Θείου.
Το Θείο είναι η αρσενική πύρινη ενέργεια του Σύμπαντος, το Ράτζας της ινδουϊστικής φιλοσοφίας. Είναι η δημιουργική ενέργεια που αποτελεί την αρχή όλης της Ύπαρξης. Η δύναμη του Αυτοκράτορα είναι μια γενίκευση της πατρικής δύναμης και για αυτό το λόγο υπάρχουν τα σύμβολα της μέλισσας και των λουλουδιών επάνω στην κάρτα.
Όσο αφορά την ποιότητα αυτής της δύναμης, θα πρέπει να σημειώσουμε ότι αντιπροσωπεύει την αιφνίδια, τη βίαιη, αλλά και την πρόσκαιρη δραστηριότητα. Αν επιμείνει για πολύ, αυτή η δύναμη καίει και καταστρέφει. Είναι διαφορετική από την δημιουργική ενέργεια του 0 και του Ι.
Ο Αυτοκρατορας κρατάει σκήπτρο που φέρει στην κορυφή του κεφάλι κριού και μια σφαίρα με το σταυρό της Μάλτας, πράγμα που σημαίνει ότι η ενέργεια του έφτασε σε επιτυχημένο αποτέλεσμα και ότι η εξουσία του έχει εγκαθιδρυθεί.
Υπάρχει ένα επιπλεόν σημαντικό σύμβολο. Η ασπίδα του εικονίζει ένα δικέφαλο αετό στεφανωμένο με ένα βαθυκόκκινο δίσκο. Συμβολίζει το κόκκινο χρώμα των αλχημιστών, που ανήκει στη φύση του χρυσού, όπως ο λευκός αετός της Αυτοκράτειρας είναι σεληνιακής και αργυρής φύσης.
Ο Αυτοκράτορας παίρνει την εξουσία του από τη Δημιουργική Σοφία και την ασκεί στον οργανωμένο άνθρωπο.

Τα χρώματα της κάρτας συμβολίζουν τη γη και τη φωτιά που με τη σειρά τους συμβολίζουν ρεαλιστικές ιδέες σε εφαρμογή.

Η εκδοχή του Waite


(Για σένα καλό μου στέκι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • T04_IV_the_emperor.jpg
    T04_IV_the_emperor.jpg
    37.6 KB · Εμφανίσεις: 1,702
Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτή η κάρτα αποδίδεται στο γράμμα Τζάντι που σημαίνει Αγκίστρι και στο ζωδιακό σημείο του Κριού. Ο κριός είναι το νήπιο του ζωδιακού καθώς είναι το πρώτο ζώδιο. Σαν παιδί είναι γεμάτος ενθουσιασμό ενέργεια και επιθετικότητα. Είναι ευθύς, απονήρευτος και πολύ συχνά ακαταμάχητος (είπατε τίποτα για το ζώδιό μου? :P) Σαν παιδί φυσικά μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε τύρανος: Ανυπόμονος και απαιτητικός!:whistle:
Τα γνωρίσματα της κάρτας είναι η αρχηγία, η ενέργεια και θετική δύναμη.
Η λέξη Τζάντι παράγεται από την σανσκριτική ρίζα ΤΖ ή ΤΣ που σημαίνει Κεφάλι και συναντάται ακόμα και σήμερα σε λέξεις όπως Tsar, Caesar, Senate, Senior, Signor κτλ.

Και Κριός αυτό σημαίνει στα ελληνικά, κεφαλή. Είσαι η κεφαλή του e-steki :D ή μια εκ των κεφαλών, αν και δεν είσαι καθόλου επιθετική στο steki κι αυτό έχει άλλες εξηγήσεις που δεν είναι της ώρας.

Στην αριθμοσοφία ο αριθμός τέσσερα συμβολίζει αυτόν που δημιουργεί και αυτόν που οργανώνει.
Ο αριθμός 4 θεωρείται ιερός επειδή σχηματίζεται από ευθείες γραμμές (Δυστυχώς δεν βρήκα τις σημειώσεις μου πάνω σʼαυτό. Γιατί δηλαδή οι ευθείες θεωρούνται ιερές) όπως ο σταυρός και το τετράγωνο. Προσδίδει στην κάρτα σταθερότητα.

Το τετράγωνο είναι και η ένταση και η δράση, γι'αυτό και ταυτίζεται με τον Αυτοκράτορα. Ο Κριός ταυτίζεται με τον φαλό, τον 'Αρη, αυτόν που προκαλεί την ενέργεια, αυτόν που δρα σε αντίθεση με την Αφροδίτη, την Αυτοκράτειρα που είπαμε πριν. Το τρίγωνο αντιστοιχεί στην Αυτοκράτειρα και συμβολίζει τη ροή και την αρμονία, το τετράγωνο όμως δεν θα έλεγα τόσο ότι συμβολίζει την σταθερότητα, όπως πίστευαν τότε, όσο την πραγματικότητα, την δράση και την υλοποίηση μιας ενέργειας. Σ'αυτό το στάδιο, η ροή ενέργειας της προηγούμενης κάρτας (Αυτοκράτειρας) θέλει να μετασχηματιστεί σε δράση και γεγονός. Αυτή η κάρτα ουσιαστικά δεν μπορεί να νοηθεί μόνη της, ξεκομένη από την Αυτοκράτειρα, αλλά και οι δυο μαζί θεωρούνται μια μονάδα. Οι παλιοί μάντεις πίστευαν ότι αν η κάρτα πέσει ανάποδα, δείχνει αποτυχία αυτοελέγχου, εριστικότητα, αδυναμία επιρροής, πόλεμο κλπ, δηλαδή όλα τα αρνητικά χαρακτηριστικά του Κριού. Κάθε σύμβολο έχει δυο όψεις όπως έχουμε πει.
Δεν έχω να προσθέσω πολλά για αυτή την κάρτα όπως έκανα για την κουκλάρα την Αυτοκράτειρα, πρώτον γιατί δεν μου αρέσει να μιλάω για άλλους άντρες και δεύτερον γιατί μου φαίνεται η πιο στρωτή και κατανοητή κάρτα όπως εξάλλου είναι σχεδόν κάθε αρσενικό. Εξάλλου την περιέγραψες με τον ωραιότερο τρόπο. Πολύ περισσότερο ενδιαφέρον για μένα έχει η μεθεπόμενη κάρτα, οι Εραστές που με έχει προβληματίσει πολύ. Τον Αρχιερέα, την επόμενη, ενώ τον έβλεπα με συμπάθεια, αρχίζει και με απογοητεύει κι αυτός. Κάποιος μου'δωσε λάθος καθοδήγηση πρόσφατα...ο Αρχιερέας θα είχε βγει ανάποδα αν μου έριχναν τα χαρτιά ? Ποιός ξέρει ? Εγώ δεν πιστεύω στην πρόβλεψη μέλλοντος με τα χαρτιά αλλά σήμερα θέλω να μιλάω με υπονοούμενα και γρίφους κι έτσι μου ρχεται να πάω να ρωτήσω καμμιά μάγισσα πριν καταφύγω στις δικές μου μεθόδους (αλάνθαστο κληρονομικό χάρισμα και μάσημα δάφνης). Στην πορεία ελπίζω να λυθούν τα αινίγματα και οι απορίες μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όπως πάντα πολύτιμες οι προσθήκες σου! :)

Νομίζω είμαστε γενικά σε μια πολύ καλή πορεία (προσωπικά μου έχει κάνει πολύ καλό αυτό το ταξίδι, με όλους εσας συνταξιδιώτες!)

Ο δικός μου δάσκαλος δεν πίστευε πως οι κάρτες πρέπει να χρησιμοποιούνται και ανάποδα. :hmm:

Μην ανησυχείς για τους Εραστές, είναι άλλωστε από τις δυσκολότερες κάρτες έτσι δεν είναι?
Θα φτάσουμε κι εκεί, μαζί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αφού λοιπόν περάσαμε μέσα από την σκοτεινή πλευρά και μάθαμε να χρησιμοποιούμε τα όπλα της, όπλα που όμως πάντα εγκυμονούν κινδύνους, αμέσως μετά βρήκαμε την Αγάπη, τη ζεστάσιά της, τη δύναμή της, την αδυσώπητη ροή της. Βρήκαμε μέσα μας τη γυναίκα και μάθαμε να την αγαπούμε. Τώρα ήρθε η ώρα της πράξης. Εδώ περνούμε πια στη φωτεινή μας πλευρά για να συναντήσουμε το πρώτο πανίσχυρο όπλο της: Την πύρινη Ασπίδα της Αλήθειας. Όπλο αμυντικό, αλλά κι επιθετικό. Η μεγαλύτερή της δύναμη είναι ότι σκορπίζει τα σκοτάδια. Κανένα ψεύδος δεν μπορεί να διαλανθάνει, κάτω από το χρυσό της φως. Όποιος πάρει στα χέρια την Ασπιδα της Αλήθειας, θα έχει ένα χάρισμα και μια κατάρα. Κανείς δεν θα μπορεί πια να τον ξεγελάσει, ούτε και ψέμματα να πει, όμως σ' αντάλλαγμα δεν θα μπορεί κι αυτός ψέμματα να πει στον εαυτό του. Είναι βαριά η θυσία που απαιτεί η δύναμη του όπλου αυτού για να δοθεί σε κάποιον. Αν κάποιος καταχραστεί την Ασπίδα της Αλήθειας και την χρησιμοποιεί ως όργανο επιβολής της Δικής του αλήθειας, η ίδια η δομή του σύμπαντος κινδυνεύει. Ο σφετεριστής θα καεί από το ίδιο του το όπλο και η λάμψη της πυράς του θα γραφεί στο χώρο των ιδεών.

Ο Αυτοκράτορας περιμένει σαν άλλος Αμφιάραος να παραδώσει την εξουσία του και ν' αποσυρθεί στα ιερά του καθήκοντα. Άραγε θα τον ξαναδούμε στο δρόμο μας; Μόλις σταθείς μπροστά του σε ρωτά: "Ποιος είσαι και τι γυρεύεις;" Εσύ πρέπει ν' απαντήσεις: "Είμαι ΕΓΩ και γυρεύω το βασίλειό μου". "Αφού είσαι το ΕΓΩ, είσαι ο νέος Αυτοκράτορας", αποκρίνεται κατόπιν εκείνος. "Έλα μαζί μου να σου δείξω το λαό σου".

Με μια του κίνηση οι κήρυκες φυσούν τις φανφάρες και κρούουν τα τύμπανα. Τότε ο λαός καλείται να μετέχει στη στέψη του νέου Αυτοκράτορα. Όταν η πλατεία γεμίσει ασφυκτικά, ο παλιός Αυτοκράτορας οδηγεί το νέο, ντυμένο με χρυσή και πορφυρή χλαμύδα. "Ιδού Μεγαλειότατε ο λαός σου. Εδώ είναι άντρες και γυναίκες, πλούσιοι και φτωχοί, μορφωμένοι και αδαείς, πολιτισμένοι και βάρβαροι, άγιοι κι εγκληματίες, ενάρετοι και διεστραμμένοι, ηθικολόγοι και ακόλαστοι, ήρωες και δειλοί, θύματα και θύτες. Εδώ είναι όλες οι μορφές, όλες οι ποιότητες που μπορεί κανείς να βρει μέσα σε κάθε κοινωνία. Όταν ξεκίνησες νεαρέ μου Αυτοκράτορα το δρόμο, είχες ιδέες και ιδανικά, ήθελες ν' αλλάξεις τον κόσμο, έλεγες πως αν τον κυβερνούσες εσύ θά 'ταν καλύτερος. Ιδού λοιπόν η ευκαιρία που ευχήθηκες. Πάντα το Μέγα Χάος εκπληρώνει αυτό που θέλεις πάνω απ' όλα, ό,τι με θέρμη και ανάγκη ευχηθείς, όμως πρέπει να σταθείς αντάξιος για μία τέτοια εύνοια. Έχεις δικαίωμα να εφαρμόσεις όποιο πολίτευμα επιθυμείς, να κάνεις πόλεμο ή ειρήνη, η εξουσία σου εκτείνεται όσο πιάνει το μάτι. Χρησιμοποίησέ την με σύνεση, σαν τους σοφούς βασιλειάδες που δέσποζαν στα παραμύθια της γιαγιάς σου. Η ευτυχία του λαού σου εξαρτάται από τη φωτισμένη σου Δεσποτεία. Υπερασπίσου την τιμή και την ανεξαρτησία της χώρας, κάνε τους εχθρούς να σε φοβούνται και τους φίλους να σε σέβονται, οργάνωσε τη χώρα να παράγει, μοίρασε σωστά τους θησαυρούς, κυβέρνησε με δικαιοσύνη. Από τις επιλογές σου ως κυβερνήτη θα κριθεί η πορεία στο εξής, γι' αυτό μάθε ν' ακούς τι θέλει ο λαός σου. Μάθε να κυβερνάς τον κόσμο μέσα σου, και όλο το σύμπαν θα μπορείς να κυβερνήσεις. Η Εξουσία είναι ο τρομερότερος Δαίμονας που γέννησε ποτέ ο νους του ανθρώπου. Ωστόσο είναι απαραίτητος στον Αυτοκράτορα. Μάθε την υπέρτατη επίκληση κι αιχμαλώτισέ τον σε μπουκάλι. Χρησιμοποίησε τη δύναμή του χωρίς να δηλητηριαστείς από του φιδιού τη γλώσσα που κολακεύει το μεγαλείο σου. Εσύ θ' αποφασίσεις αν θέλεις όταν διαβαίνεις με τη χρυσή σου άμαξα στους δρόμους του βασιλείου, ο λαός να σε χειροκροτεί από αγάπη ή από κολακεία, να σε ζητωκραυγάζει ή με σφιγμένα δόντια να σιωπά. Σοφός Αυτοκράτορας είναι αυτός που χειρίζεται την επιείκια και την αυστηρότητα με φωτισμένο τρόπο". Με τα λόγια αυτά ο Αυτοκράτορας σου δίνει τη χρυσοποίκιλτη στολή του με τα σύμβολα της δύναμης. Αυτός φοράει έναν τρίχινο μανδύα κι αποσύρεται στο Ιερό του Απόλλωνα, πέρα στην Υπερβορεία. Τώρα είσαι εσύ ο Αυτοκράτορας...


Καλή μου Isi, σε παρακαλώ μη δημοσιεύσεις ακόμη την επόμενη κάρτα, έχω και κάτι άλλο να δημοσιεύσω νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν ήθελα να παραθέσω δυο συνεχόμενα δικά μου κείμενα, όμως αφού δεν γράφει κανείς, θα συνεχίσω. Φαίνεται ότι σε αυτήν ειδικά την κάρτα ξέρω για τι μιλάω. Θα δημοσιεύσω ένα ακόμη ποίημα από τα Χρονικά του Μεγάλου Χάους, το οποίο το έγραψα πέρισυ, μόλις 5 μέρες μετά το πρώτο, που δημοσίευσα στην Αυτοκράτειρα, γεγονός αρκετά αξιοπρόσεκτο, αφού ήλθε μετά από τρία χρόνια πλήρους σιωπής. Μιλάει για τη μύηση του πυρός και τον δρόμο που οδηγεί στον Αυτοκράτορα.


Αρμαγεδών



Είναι επικίνδυνο να παίζεις με τα στοιχειά του πυρός. Ποτέ δεν έρχονται αν πρώτα εσύ δεν τα καλέσεις. Όταν την τρομερή επίκληση προφέρεις, κανείς Θεός ή Δαίμονας δεν έχει πια εξουσία να επέμβει. Το κτήνος της φωτιάς θα πυρπολήσει το εσώτερό σου σύμπαν. Ένας κόσμος θα πεθάνει, ένας θα γεννηθεί. Έτσι εξαγνίζονται οι ψυχές κι οι εραστές βαπτίζονται στ' απύθμενα νερά της Στύγγας, εκεί που όμνυαν οι θεοί τον πιο βαρύ τους όρκο. Και τότε ο πόλεμος, πατήρ των πάντων, ξεκινά. Τα παγωμένα υδάτινα σκοτάδια παλεύουνε να καταπιούν τη φλόγα, ζητούν αχόρταγα απ' το φως της να τραφούν, σιωπηλά, ζηλόφθονα κι αρπακτικά, με αρχαία πείνα. Ποιος είναι άξιος να σταθεί σε τέτοια μάχη απέναντι σ' Αυτήν πού 'χει τη δύναμη να θέτει τους Θεούς σ' αιώνια λήθη; Ποιο χέρι θα κρατήσει το σπαθί, την ώρα που οι δαιμονικές ορδές του φόβου παρατάσσονται σε τούτο τον συμπαντικό Αρμαγεδώνα; Ποιος όρκος, ποια αλήθεια και ποια πίστη δεν θα δειλιάσουνε την ώρα που οι σάλπιγγες ηχούν και οι κτηνώδεις βαρβαρικές ιαχές δονούν με βία τις χορδές του Κόσμου; Ποια προσευχή θα εισακουστεί μέσα απ' των όπλων την κλαγγή και πάνω απ' τις κραυγές των πληγωμένων;
Οι θρύλοι λένε ότι κάποιοι εκλεκτοί δώσαν τη μάχη και νικήσαν, τη μέρα που γεννήθηκε η ζωή σ' αυτήν τη Γη. Τότε ο μεγάλος νικητής, με το δικαίωμα που οι μοίρες του είχαν τάξει, εκστόμισε μια ευχή, κατάρα ή προφητεία, που χαράχτηκε αμετάκλητα στις αβέβαιες διαδρομές του Μεγάλου Χάους: «Κάθε πλάσμα που γεννιέται με αθάνατη ψυχή θά 'ρθει η στιγμή να δώσει αυτήν τη μάχη. Μόνο έτσι θα γεννιούνται νέοι κόσμοι: μέσα από πάγο, από ατσάλι και φωτιά»…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...κι εμείς περιμέναμε ήσυχα και υπομονετικά να μιλήσεις εσύ Χάος.

...Όταν αποφάσισα να ανοίξω αυτό το thread δεν περίμενα ότι θα έπαιζε τόσο καθοριστικό ρόλο στη ζωή μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Χάος, εκτιμώ πολύ τον τρόπο σκέψης σου και συγκεντρώνομαι στα βαθειά σου κείμενα που μου δίνουν πνευματική τροφή και έμπνευση. Όσο για τον δικό μου Αυτοκράτορα, τη δική μου τελευταία φωτιά που άναψα και την δική μου ευχή που πραγματοποιήθηκε τότε, σε μια άλλη εποχή, σου μίλησα και πριβέ. Η φωτιά μπορεί κάθε τόσο να ανάβει και να σβήνει, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες... Η κάρτα αυτή περιγράφει τον 'Αρη και η κατανόησή του εξαρτάται από μας. Η ερμηνεία είναι υποκειμενική, άλλοι τον βλέπουν σαν μια καταστροφική φωτιά άλλοι σαν το πυρ το αιώνιο. Είναι η ενέργεια και η δράση, η σύγκρουση και η αντίθεση από την οποία γεννιούνται οι κόσμοι και διατηρείται η ίδια η ζωή. Είναι το μάθημα του Ηράκλειτου περί πολέμου (πόλεμος πατήρ πάντων όπως είπες). 'Ενας πόλεμος όχι με την έννοια του βομβαρδισμού και των σφαγών, αλλά με την έννοια της αδιάκοπης σύγκρουσης δυο θέσεων που οδηγούν σε σύνθεση και δημιουργία μιας νέας ζωής. Σ'ευχαριστούμε για τον κόπο σου να παραθέτεις τα τόσο όμορφα κείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ το βλέπω εδώ σαν το πυρ το αιώνιο. Ο Ηράκλειτος επίσης πίστευε ότι ο κόσμος προέρχεται από το Πυρ, όπως άλλοι πίστευαν ότι προέρχεται από το ύδωρ κλπ. Κανένας θρόνος δεν κατακτάται χωρίς μάχη.

Το ενδιαφέρον είναι ότι αυτά τα ποιήματα τα έχω γράψει υπό συνθήκες που σας εξηγώ φίλοι μου σε ΡΜ, σε ανύποπτο όμως χρόνο και χωρίς ποτέ να έχω ασχοληθεί με αυτά που συζητάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top