Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ας τους λενε Μπαμά:lol::/:

καλα τα λες...
αλλα εισαι ομοφοβικος ,συντηρητικος και ρατσιστης...:hehe:

αα,ρε τρελα που μας δερνει ως κοινωνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ας τους λενε Μπαμά:lol::/:

καλα τα λες...
αλλα εισαι ομοφοβικος ,συντηρητικος και ρατσιστης...:hehe:

αα,ρε τρελα που μας δερνει ως κοινωνια..
Τρέλα και μεγάλη μάλιστα θα είχα άν σου έδινα ένα ( σεσουάρ) μάρκας SYPER-DONIT, προκειμένου να το κάνεις δώρο στον Μπαμά . . .

Και μή τολμήσεις να με ξαναπείς ρατσιστή, οτιδήποτε άλλο, ακόμα και κάπως, γιατι τα είχα πάρει στο κρανίο όταν στο Πεδίο του Άρεως πρίν μερικά χρόνια μιά νεαρή απο το Ισραήλ μάλιστα, μοίραζε φυλλάδια που αποκαλούσαν τους Έλληνες ρατσιστές.

Να προσέχεις λοιπόν . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά, καλύτερα λοιπόν ας το δουμε ρεαλιστικά. Στη δημοσκόπηση απο πάνω 87% είναι υπερ του γάμου των γκέυ, με όσα αυτό συνεπάγεται για το γάμο την οικογένεια και την φυσιολογικότητα εν γένει. 36% είναι κατά. Κανονίστε λοιπόν άν θέλετε να ανήκετε στην, συντριπτική πραγματικά, πλειοψηφία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά, καλύτερα λοιπόν ας το δουμε ρεαλιστικά. Στη δημοσκόπηση απο πάνω 87% είναι υπερ του γάμου των γκέυ, με όσα αυτό συνεπάγεται για το γάμο την οικογένεια και την φυσιολογικότητα εν γένει. 36% είναι κατά. Κανονίστε λοιπόν άν θέλετε να ανήκετε στην, συντριπτική πραγματικά, πλειοψηφία :D
Διάβασε καλύτερα 60% υπέρ (αυτά που έβαλες είναι απαντήσεις....άλλωστε 87+36>100).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά, καλύτερα λοιπόν ας το δουμε ρεαλιστικά. Στη δημοσκόπηση απο πάνω 87% είναι υπερ του γάμου των γκέυ, με όσα αυτό συνεπάγεται για το γάμο την οικογένεια και την φυσιολογικότητα εν γένει. 36% είναι κατά. Κανονίστε λοιπόν άν θέλετε να ανήκετε στην, συντριπτική πραγματικά, πλειοψηφία :D
Γελάς έ ! Τώρα εγώ πώς να σε πώ, χαρούμενο ή χαρούμενη ;
Αφού λοιπόν δέν έχεις το θάρρος να τοποθετηθείς καθαρά, θα πάρω και εγώ μιά μαργαρίτα.
Χαρούμεν - ος, χαρούμεν - η, Χαρούμεν - ος, χαρούμεν - η, Χαρούμεν - ος, χαρούμεν - η, Χαρούμεν - ος, χαρούμεν - η,
δυό φυλλαράκια εμειναν ακόμα τί θα πούνε ; Φτού σου γκαντεμιά ερμαφρόδιτα βγήκανε. Χίμερες ακόμμα και εδώ !!!!!!!!!!!

Επτωχεύσ ... έ συγνώμη ήθελα να πώ, το παιχνίδι μάλλον είναι σικέ !!!

Με τις αρνητικές έχω αρχίσει να μαζοχίζομαι τελευταία. Δέν ξέρω τί έχω πάθει ...

Διάβασε καλύτερα 60% υπέρ (αυτά που έβαλες είναι απαντήσεις....άλλωστε 87+36>100).
Τώρα εσύ να υποθέσω οτι προσπαθείς να τον εκθέσεις ;
Ή μήπως να πω οτι του άρεσε και σκόπιμα έκανε ακόμα ένα λαθάκι παραπάνω ;
Ά μπά δέν το πιστεύω, δέν κάνει τέτοια, α πα πα...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στη δημοσκόπηση απο πάνω 87% είναι υπερ του γάμου των γκέυ, με όσα αυτό συνεπάγεται για το γάμο την οικογένεια

αν ο γάμος ήταν του γκευ γιού τους ,θα αλλαζανε πάααρα πολλοι άποψη..;)
αλλα μακρια απο τον κ@λο μου και ας ειναι και 10 μετρα..:P


ας τους λενε Μπαμά
πλακα πλακα.εγω ετσι ελεγα καμια φορα τους γονεις μου(2 σε 1)..και όποιος ηταν κοντα ερχοταν...
που να μιλάς πολυ..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αλλα τα δικαιωματα όπως και τις υποχρεωσεις του γαμου-της απολυτης ενωσης- δεν θα τις εχουνε..όπως και το συμφωνο συμβιωσης.
Γιατί να μην έχουνε τα δικαιώματα που απολαμβάνουν τα ετερόφυλα παντρεμένα ζευγάρια; Ας μην είναι μέσω του κλασικού θρησκευτικού γάμου που τελεί η εκκλησίας, αλλά κάποιας άλλης διαδικασίας. Ποσώς που θα ενδιαφέρει τέτοια ζευγάρια τι λέει η "επίσημη" Εκκλησία άλλωστε και αν θα τους επιτρέψει τον παραδοσιακό θρησκευτικό γάμο. Υπάρχουν και τα Δημαρχεία.

Υπάρχει έστω ένας καλός λόγος για να στερήσεις απ' τις ομάδες αυτές τα δικαιώματά που απολαμβάνει η πλειοψηφία των ζευγαριών;

Και γιατί να μην έχουν πρόσβαση στο σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης; Μην το γυρίσεις στη βιολογία, στη θρησκεία και σε άλλα περί ανέμων και υδάτων. Αυτά μπορούν να συζητηθούν σε πιο "θεωρητικά" θέματα. Εγώ ζητάω πρακτικά επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ποια δικαιώματα δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί να μην έχουνε τα δικαιώματα που απολαμβάνουν τα ετερόφυλα παντρεμένα ζευγάρια;
ποιος σφιχτος ο δεσμος ,περισσοτερες υποχρεωσεις και δικαιωματα..
πανε πακετο αυτα..

δεν μπορεις να εισαι σε μια χαλαρη σχεση που διαλυεται πολυ πιο ευκολα όπως το σύμφωνο -ή ο αρραβωνας- και να ζητας όλα τα δικαιωματα του γάμου..

πχ σε ενα συμφωνο που διαλυεται ευκολα ,μία τραπεζα δεν θα εμπιστευτει τοσο με αναλογο επιτοκιο για να δωσει στο ζευγαρι ένα δανειο..γιατι μπορει αυριο να εχεις χωρισει και να εχεις το μισο εισοδημα και ναμην μπορει να πληρωσει..
απλο ειναι..

ισχυρα δεσμα ,περισσοτερα δικαιωματα..ετσι ειναι..


δεν μπορουμε να τα εχουμε όλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,981 μηνύματα.
Βλέπω τελικά οτι κάποιοι όχι μόνο δεν αλλάζουν απόψεις παρ' όλο που τους έχουν δοθεί αμέτρητα επιχειρήματα (θεμιτό τέλος πάντων) αλλά ούτε καν απαντούν με λογική βάση στα επιχειρήματα αυτά. :/:

Λυπάμαι φίλε gandalf...:/: Σαν άνθρωπος λυπάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Star Wars on...Earth!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βλέπω τελικά οτι κάποιοι όχι μόνο δεν αλλάζουν απόψεις παρ' όλο που τους έχουν δοθεί αμέτρητα επιχειρήματα (θεμιτό τέλος πάντων) αλλά ούτε καν απαντούν με λογική βάση στα επιχειρήματα αυτά.
επίσης...

οσο και να μιλαμε ο καθενας εχει τις ακουνητες απόψεις του..αυτοι που συμφωνουσαν μαζι μου ,,συμφωνουν και τωρα..
και αυτοι που διαφωνουσαν..διαφωνουν επισης..

οποτε θα μου πείτε "Γιατί μιλάμε?"

για να συμφωνησουμε ότι διαφωνουμε..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Βασικά θέλω να κάνω μια γενική ερώτηση... Γιατί σας νοιάζει τι θα κάνουν οι άλλοι στην ζωή τους???? Γιατί σας νοιάζει αν θα παντρευτούν ή όχι? Δικαίωμά τους δεν είναι να κάνουν ότι θέλουν στην ζωή τους??:confused: Μπορεί ο άλλος να πάει να αυτοκτονήσει.. Σας νοιάζει? Όχι. Γιατί να σας νοιάζει ποιον θα παντρευτεί και ποιον θα έχει στο κρεβάτι του? Και από που και ως που έχουμε το δικαίωμα να τους στερήσουμε την ελευθερία να κάνουν ότι θέλουν όπως και οι ετεροφυλόφιλοι?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
επίσης...

οσο και να μιλαμε ο καθενας εχει τις ακουνητες απόψεις του..αυτοι που συμφωνουσαν μαζι μου ,,συμφωνουν και τωρα..
και αυτοι που διαφωνουσαν..διαφωνουν επισης..

οποτε θα μου πείτε "Γιατί μιλάμε?"

για να συμφωνησουμε ότι διαφωνουμε..:D

Δεν είναι ανάγκη όταν εμπλεκόμαστε σε αντιπαραθέσεις να έχουμε απώτερο σκοπό να πείσουμε τον άλλονα. Περισσότερες αποστάξεις θα κάμεις άμα είσαι διερευνητικός και εμβαθύνεις στην οπτική του άλλου παρά άμα τον πάρεις με το μέρος σου. Ή έτσι τουλάχιστον προσπαθώ να σκέφτομαι εγώ. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Άς την ονομάσουν κάπως αλλιώς, προσωπικά δέν θα είχα καμιά αντίρρηση.
Δέν μπορείς όμως να αναγκαστείς να πείς οτι δύο φύση άντρες , έχουν συνάψει γάμο και έχοντας υιοθετήσει και παιδιά κάποια στιγμή τα παιδιά να τους ονομάζουν ΜΠΑΜΠΑ και τους δύο.
Όσο για το ενδεχόμενο να τους αποκαλούν ΜΑΜΑ, έ τότε άς κρατηθώ μή πώ και τίποτα που θα ίσως σας φανεί και πολύ αναχρονιστικό.
Δεν νομίζω πως η Ελλάδα είναι αυτή τη στιγμή έτοιμη να δεχτεί την υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλους. Ίσως στο μέλλον, γιατί όχι; Πάντως η υιοθέτηση παιδιού ακόμα και από ετεροφυλόφιλο ζευγάρι δεν είναι απλή υπόθεση. Υπάρχουν πολλά διαδικαστικά, έλεγχοι κλπ. Με απαραίτητες προυποθέσεις θα μπορούσε να επιτραπεί. Και δεν θα χρειαζόταν να τους φωνάζουν και τυς δύο ''μπαμπά''. Έχουν και ονόματα οι άνθρωποι.
σκαρφιστούν και κάτι που να δείχει την διαφορά τους γιατι ο γάμος χρειάζεται και κάποιες προϋποθέσεις τις οποίες σαφώς και αδυνατούν να καλύψουν.
Θα γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος αν θες; Πάντως νομίζω πως η βασική προυπόθεση είναι η αγάπη και αν πληρούν αυτήν τότε τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Εντάξει, δεν είναι ότι πιο συνηθισμένο να παντρευτούν δύο άτομα ίδιου φύλου και σε πολλούς δεν αρέσει - ακόμα και για τον εαυτό μου δεν ξέρω αν μου αρέσει ή όχι. Όμως, είναι δικαιωμά τους και η ζωή είναι δίκη τους.
Βασικά θέλω να κάνω μια γενική ερώτηση... Γιατί σας νοιάζει τι θα κάνουν οι άλλοι στην ζωή τους???? Γιατί σας νοιάζει αν θα παντρευτούν ή όχι? Δικαίωμά τους δεν είναι να κάνουν ότι θέλουν στην ζωή τους??:confused: Μπορεί ο άλλος να πάει να αυτοκτονήσει.. Σας νοιάζει? Όχι. Γιατί να σας νοιάζει ποιον θα παντρευτεί και ποιον θα έχει στο κρεβάτι του? Και από που και ως που έχουμε το δικαίωμα να τους στερήσουμε την ελευθερία να κάνουν ότι θέλουν όπως και οι ετεροφυλόφιλοι?:confused:
Πραγματικά μπορεί κάποιος να απαντήσει ικανοποιητικά σε αυτά τα ερωτήματα; Ικανοποιητικά όμως με επιχείρηματα και όχι υπεκφυγές ή απαντήσεις τύπου είναι έναντια στη φύση. Συμφωνώ 100% μαζί σου Iliaki.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ποιος σφιχτος ο δεσμος ,περισσοτερες υποχρεωσεις και δικαιωματα..
πανε πακετο αυτα..
Ωραία, να τους δώσουμε την δυνατότητα να επισημοποιήσουν αυτούς τους ισχυρούς δεσμούς τότε. Η Εκκλησία νομίζω δεν χρειάζεται να μπει στα πόδια μας, μια χαρά μπορεί κι η Πολιτεία να τους αναγνωρίσει. Έχετε την τάση ορισμένοι ντε και καλά να πρέπει να το αναγνωρίσει κι η Εκκλησία. Κι ότι επειδή η Εκκλησία τους καταδικάζει, έχασαν οι άνθρωποι την ηθική τους στον δρόμο. Είδαμε κι αυτοί πόσο "εντάξει" είναι...

Επίσης ο γάμος καθόλου δύσκολο δεν είναι να διαλυθεί. Μετά το πρώτο διαζύγιο τα επόμενα έρχονται πανεύκολα.

----

Κάποτε δεν έδιναν ψήφο στους μαύρους ή στις γυναίκες επικαλούμενοι επίσης την βιολογία και διάφορα άλλα τεχνάσματα. Δεν έχω ακούσει ακόμα ούτε ένα επιστημονικά ορθό επιχείρημα. Μόνο θεωρητικούρες περί "οι «επιστήμονες» ερευνάνε ...", περί "τι παράδειγμα θα δώσουμε", περί "εξευτελισμός του θεσμού του γάμου ..." και τέτοια. "Επιχειρήματα" που κανείς δεν έχει αποδείξει την επιστημονική ορθότητά τους.

Ως τεχνοκράτης εγώ προσωπικά αρνούμαι να θεωρήσω βάσιμα ή να δεχτώ επιχειρήματα που δεν αποδεικνύουν επιστημονικά γιατί θα πρέπει τα ομόφυλα ζευγάρια να μην μπορούν να αναγνωρίζονται επίσημα από το κράτος (δεν με ενδιαφέρει η γνώμη της Εκκλησίας, μια θρησκευτική οργάνωση είναι), κι έτσι να έχουν κι αυτά τις διευκολύνσεις που παρέχει το κράτος στα ετερόφυλα ζευγάρια.

Άγγελε, περιμένω ακόμα ένα - έστω ένα - επιστημονικά τεκμηριωμένο επιχείρημα γιατί να αποκλείσεις τα ζευγάρια αυτά από το να αναγνωριστούν επίσημα από το κράτος. "Επιχειρήματα" τύπου "παντρεύεσαι για τα παιδιά", "παλιά γινόταν έτσι, τώρα θα το αλλάξουμε;", είναι θεωρητικά λόγια που δεν μπορείς να τα αποδείξεις.

Επί του πρακτικού, δώσε μας ατράνταχτα στοιχεία ή πορίσματα της επιστημονικής κοινότητας. Ότιδήποτε έχεις παραθέσει ως τώρα ως "επιχείρημα" είναι επιστημονικά αβάσιμο. Και δεν κάνουμε τώρα μια θεωρητική συζήτηση για τον θεό ή για τις κάρτες ταρώ ή για τον έρωτα, αλλά για κάτι πολύ πρακτικό: η επίσημη αναγνώριση των ομόφυλων ζευγαριών και κατά συνέπεια το δικαίωμά τους στις διευκολύνσεις που παρέχει το κράτος στα ετερόφυλα ζευγάρια. Εγώ βλέπω ότι έως τώρα υπεκφεύγεις και απλώς παραθέτεις θεωρητικούρες.

----

Όσον αφορά τον "εξευτελισμό του θεσμού του γάμου" κανείς δεν είπε ότι θα εξευτελιστεί η θρησκευτική ιεροτελεστία, αφού η Εκκλησία δεν αναγνωρίζει τα ομόφυλα ζευγάρια. Ο πολιτικός γάμος είναι απλά μία τυπική διαδικασία οπότε δεν τίθεται καν θέμα εξευτελισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
"εξευτελισμό του θεσμού του γάμου"

μια χαρα τον εξευτελισαν ηδη τα ετεροφυλα ζευγαρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Βασικά θέλω να κάνω μια γενική ερώτηση... Γιατί σας νοιάζει τι θα κάνουν οι άλλοι στην ζωή τους???? Γιατί σας νοιάζει αν θα παντρευτούν ή όχι? Δικαίωμά τους δεν είναι να κάνουν ότι θέλουν στην ζωή τους??:confused: Μπορεί ο άλλος να πάει να αυτοκτονήσει.. Σας νοιάζει? Όχι. Γιατί να σας νοιάζει ποιον θα παντρευτεί και ποιον θα έχει στο κρεβάτι του? Και από που και ως που έχουμε το δικαίωμα να τους στερήσουμε την ελευθερία να κάνουν ότι θέλουν όπως και οι ετεροφυλόφιλοι?:confused:
Στα γραφόμενά μου έχω αφήσει να φαίνεται καθαρά η τοποθέτησή μου.
Επίσης ώς άνδρας, θέλω να πώ οτι ποσώς ενδιαφέρομαι για την μέθοδο που θέλουν να ακολουθήσουν οι gay, ούτε και ποιός κρεατώνει ποιόν.

Όμως δέν γνωρίζω τις βαθύτερες αιτίες για την εμμονή που δείχνουν στο θέμα.

Ο γάμος είναι μυστήριο και εκεί είναι η αφετηρία των απόψεών μου.

Καλό θα ήταν να ερευνήσουμε τον γάμο ώς μυστήριο πρώτα και ύστερα να δούμε άν ταιριάζει σε άτομα του ιδίου φύλλου.

Ίσως και να καταλήξουμε σε κάποια πρόταση-ιδέα, που να καλύπτει το κενό που νοιώθουν αυτοί οι άνθρωποι.

Γιατι δέν παύουν να είναι άνθρωποι και έτσι οφείλουμε να τους δούμε.

Διαφορετικά αφήνουμε να υπάρχει η διαφωνία με ότι αυτή συνεπάγεται .

Αφήνω αυτές τις απόψεις, ώς προσπάθεια για να εστιάσουμε το θέμα που, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο, έχουμε βοηθήσει ώστε να φαίνεται οτι λίγο θέλει να εκτραπεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Η Εκκλησία νομίζω δεν χρειάζεται να μπει στα πόδια μας, μια χαρά μπορεί κι η Πολιτεία να τους αναγνωρίσει. Έχετε την τάση ορισμένοι ντε και καλά να πρέπει να το αναγνωρίσει κι η Εκκλησία. Κι ότι επειδή η Εκκλησία τους καταδικάζει, έχασαν οι άνθρωποι την ηθική τους στον δρόμο. Είδαμε κι αυτοί πόσο "εντάξει" είναι...

Όσον αφορά τον "εξευτελισμό του θεσμού του γάμου" κανείς δεν είπε ότι θα εξευτελιστεί η θρησκευτική ιεροτελεστία, αφού η Εκκλησία δεν αναγνωρίζει τα ομόφυλα ζευγάρια. Ο πολιτικός γάμος είναι απλά μία τυπική διαδικασία οπότε δεν τίθεται καν θέμα εξευτελισμού.
Σωστό! Ναι, τώρα που το λες νομίζω πως πολλοί είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα το έχουν συνδέσει με την Eκκλησία το θέμα, ενώ δεν θα έπρεπε.ΟΚ δεν περιμένει κανείς να δεχτεί η Εκκλησία ποτέ κάτι τέτοιο, αλλά δεν νομίζω πως οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι έχουν πρόβλημα με αυτό - τουλάχιστον όχι μεγάλο. Οπότε βλέποντας τον γάμο σαν τυπική διαδικασία που ακριβώς έγκειται το πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
να καλύπτει το κενό που νοιώθουν αυτοί οι άνθρωποι.

δεν νομιζω μαξιμε μου να νιωθουν κανενα περισσοτερο κενο απο οτι ο καθενας απο μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top