Φωτογραφίες που τραβήξαμε

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ρε συ Liakoura χωρίς να θέλω να θίξω καταστάσεις και πράγματα έχεις αυτό που λέω 'ντιπιτζιαρίτιδα', όλοι στην κοινότητα έχουν αυτήν την πίκα με την τεχνική και το κάδρο και το φόκους και τη λεπτομέρεια και το μικρό το τοσοδά λαθάκι και την ατέλεια και την κομψή επεξεργασία και όλα αυτά τα διαδικαστικά (και έτσι σας ξεχωρίζω εύκολα από το ανένταχτο πλήθος).

Την 'ντιπιτζιαρίτιδα' την καταλαβαίνω λίγο πολύ γιατί είναι χωμένοι πολλοί επαγγελματίες που βγάζουν το ψωμί τους απ'τη φωτογραφία εκεί πέρα ή πολλοί ελιτισταί του κυκλώματος με αποτέλεσμα οι κριτικές να είναι αυστηρές και όλοι τελειομανείς με την κατάρτιση και την ξέρα της προ- και μετα-οργάνωσης γενικώς. Δε λέω, εμφανίζονται και καλές φωτογραφίες εκεί κατά καιρούς όπως παντού κατά καιρούς αλλά κυρίως υπάρχει μια επιμόλυνση με την ίδια πνοή, το ίδιο πνεύμα, το ίδιο στυλ, την ίδια αλάνθαστη τεχνική, την ίδια μεταμονδέρνα ποιητικότητα...

Οι φόρμες και τα πλαίσια είναι ωραία για να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά τελειώνουν εκεί. Για να εκφραστείς είναι φτωχές. Το θέμα γούστου, από την άλλη, είναι καθαρά διαφορετικό. Γι'αυτό προτιμώ την 'επιφανειακή' κριτική της φωτογραφίας: "Δε μ'αρέσει." "Μ'αρέσει." αντί της βαθειάς "Δε μ'αρέσει διότι τα 2/3 του συνόλου δεν αποτελούνται από το κυρίως θέμα και διότι ο φωτισμός είναι υπερβολικά έντονος και έθεσες το διάφραγμα στο f/50 αντί να το θέσεις στο f/11 που έπρεπε μπλα μπλα μπλα". Το δεύτερο είναι σα να βαθμολογείς εκθέσεις στο Λύκειο.
:clapping:
Άργησα να το διαβάσω αλλά συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Παιδιά παραθέτω ένα αρχείο zip τις σελίδες 128-136 απο το βιβλίο Εισαγωγή στην Καλλιτεχνική φωτογραφία του Πλάτων Ριβέλλη.
Αν και σε κάποια θέματα με τον κ.Ριβέλλη(απο άλλα άρθα του) διαφωνώ, με αυτό το βιβλίο του και τις ιδέες που πρεσβεύει συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό.

Σας τις ανεβάζω όποιος θέλει να τις διαβάσει και να κατανοήσει τις απόψεις μου που ίσως να τις εξέφρασα έτσι ώστε να μπορούν να κατανοηθούν κι αλλιώς... απ' ότι ήθελα... δεν φημίζομαι με για τον γραπτό λόγο μου.

Μην ανησυχείτε δεν είναι πολλές σελίδες διότι παραθέτει και πολλές φωτογραφίες...

Η επόμενη σελιδα ? :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Κυριακή θα συμφωνήσω μαζί σου πως το βιβλίο είναι εξαιρετικό και σε συνεπέρνει να διαβάσεις κι αλλό... Οι επόμενες σελίδες στο βιβλιοπωλείο.

Το βιβλίο είναι:
Εισαγωγή στην Καλλιτεχνική φωτογραφία του Πλάτων Ριβέλλη εκδόσεις φωτοχώρος, 2η έκδοση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σας τις ανεβάζω [τις απόψεις του Ριβέλη], όποιος θέλει να τις διαβάσει και να κατανοήσει τις απόψεις μου
Λιάκο μου, ακούς τι γράφεις; :D
Για να κατανοήσουμε τις απόψεις σου, καλύτερα να συνεχίσεις να μας ανεβάσεις τις πολύ όμορφες φωτογραφίες σου. :yes:


Υπάρχει ένα ακόμη θέμα στο στέκι, που νομίζω θα σε ενδιαφέρει: Κλικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Τώρα κάνεις πλάκα έτσι; Δεν μπορεί αυτό να το εννοείς και να είσαι πραγματικά 39χρονών όπως γράφει δίπλα.

1. Έκοψες την πρόταση μου στην μέση.
2. Μου λες εμέσως πλην σαφώς ότι δεν μπορώ να έχω ίδια γνώμη με κάποιον άλλο, κι αν την έχω δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα κείμενα του; Αφού αυτά που γράφει εκφράζουν απόλυτα αυτά που πιστεύω στο θέμα και μάλιστα τα γράφει καλύτερα απο εμένα(ή μάλλον πιο κατανοητά κι μη εύκολα παρερμηνευόμενα)... γιατί να παιδευόμαστε...
3. Ελπίζω μην εννοείς πως έχω φάει αμασητα τις απόψεις του όποιου Ριβέλλη γιατί τότε πραγματικά θα είσαι άκρως προσβλητική.
4. Είναι αδύνατο να καταλάβεις τις απόψεις μου απο τις φωτογραφίες μου. Ευτυχώς δεν κάνω κάποιο είδος στρατευμένης-επιτηδευμένης φωτογραφίας. Το πιθανότερο είναι να αισθανθείς κάποια ένταση απο τις φωτογραφίες μου. Την ένταση που υπήρχε μέσα μου όταν τις έβγαζα. Αλλά μάλλον κι αυτό είναι απίθανο γιατί τότε θα πρέπει να με βάλετε στο παρακάτω νήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τώρα κάνεις πλάκα έτσι; Δεν μπορεί αυτό να το εννοείς και να είσαι πραγματικά 39χρονών όπως γράφει δίπλα.
........... Την ένταση που υπήρχε μέσα μου όταν τις έβγαζα. Αλλά μάλλον κι αυτό είναι απίθανο γιατί τότε θα πρέπει να με βάλετε στο παρακάτω νήμα...


κι εγώ έχω μια ένταση Liakouras και μια τρελή επιθυμία να σε δείρω.... :P
εσύ ξεκίνησες τις δήθεν προσβολές - κριτικές στην kajira και σε ενοχλούν τώρα οι παρατηρήσεις της Isiliel?
Δεν σε μαλώνουν...... μη φοβού.....;)



από την παιδική έκθεση στο Σύνταγμα
«Αν τα δέντρα μιλούσαν...»
Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης και το Οίκαδε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Τράπεζας Κύπρου
διοργάνωσαν τη σχολική χρονιά 2010 -2011 Πανελλήνιο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό......
Καταπληκτική έκθεση......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
εσύ ξεκίνησες τις δήθεν προσβολές - κριτικές στην kajira?

Πόπο είστε όλοι τρελοί δεν εξειγείται αλλιώς. Είπα εγώ τίποτα για την κοπέλα; Τις φωτογραφίες έκρινα. Όχι την φωτογράφο;

Αντίθετα με τις τελευταίες "παρατηρήσεις"... τέσπα εγώ το σταμάτησα βάζωντας φωτογραφίες...

Η συνέχεια απο κοντά αν είναι σε καμία φωτοβόλτα. Θα πέσει ξύλο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Φίλε Λιάκουρα, αν μου επιτρέπεις, εδώ είναι ένα γενικό φόρουμ και όχι ένα φωτογραφικό σάιτ.

Άνοιξα πριν δύο χρόνια αυτό το νήμα, γιατί δεν υπήρχε κάποιο παρόμοιο και είπα να βάζουμε όλοι όσοι έχουν αυτό το χόμπι, τις φωτογραφίες μας να τις δούμε και να τις σχολιάσουμε.

Δεν περίμενα, για να πω την αλήθεια να έχει τέτοια συμμετοχή, και αυτό που κατάλαβα ήταν, ότι όλοι έχουν να δείξουν ενδιαφέροντα πράγματα, άλλοι από πλευράς τεχνικής και άλλοι (οι περισσότεροι) σαν ιδέες.

Εμείς που ασχολούμαστε με το χόμπι της φωτογραφίας, σιγά-σιγά μάθαμε κάποιες τεχνικές, αλλά σε αυτό το φόρουμ είδα, ότι ορισμένα μέλη, μπορεί να μην έχουν εμπειρία και πολλές τεχνικές γνώσεις, αλλά έχουν ιδέες που εμείς πολλές φορές δεν τις έχουμε.

Δες τις πρώτες σελίδες, να καταλάβεις τι εννοώ. Θυμάμαι τα βότσαλα στην παραλία, που εντυπωσιάστηκα όταν την είδα, τα leds της Kajira, και άλλες πολλές, και μπορώ να πω, ότι παρ' όλη την πολύχρονη εμπειρία μου στην φωτογραφία έμαθα εδώ πολλά.

Να έχεις επίσης υπόψη σου, ότι εδώ, όπως έγραψα στην αρχή, δεν είναι κάποιο φωτογραφικό σάιτ ώστε να κάνουμε αυστηρή κριτική, αλλά είναι ένα γενικό φόρουμ, και εσύ όπως και εγώ, θα έπρεπε περισσότερο να ενθαρρύνουμε τους άλλους να ανεβάζουν τις φωτογραφίες τους και να τους κάνουμε σχόλια ενθαρρυντικά και όχι αυστηρά, ώστε να προτρέψουμε και άλλους να ασχοληθούν με αυτό το υπέροχο χόμπι, και όχι να τους απογοητεύουμε.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη και με κάθε φιλική διάθεση και προς εσένα και προς όλους.

(Άντε να ανθίσουν λίγο ακόμα τα λουλούδια στον Βοτανικό Κήπο στο Δαφνί, γιατί πήγα χθες και ακόμα δεν έχει πολλά, να κάνουμε μία φωτογραφική συνάντηση εκεί να τα πούμε από κοντά όλοι μας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
D_G σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Μα απο την άλλη ο σχολιασμός δεν μπορεί να είναι μόνο χάιδεμα στα αυτιά. Κι όπως λες αυτό ήταν κι ζητούμενο της αρχικής δημιουργίας του θέματος, ο σχολιασμός και η συζήτηση πάνω στις φωτογραφίες που θα ανεβάζουν τα μέλη κι όχι μόνο "μουγγή" παράθεση φωτογραφίων.
Όπως θα έχεις προσέξει ήταν η πρώτη "αυστηρή" κριτική που έκανα και μάλιστα εντελώς υποκειμενική...
Όμως ήταν κριτική σε φωτογραφίες ενός μέλους που βλέπω πως ασχολείται κι έχει δυνατότητες κι απλά απο αγάπη στην φωτογραφία της είπα την γνώμη μου. Αλλά μάλλον πολύ εδώ δεν ήταν έτοιμη να την ακούσουν αντίθετα με την ίδια την φωτογράφο που νομίζω πως κατάλαβε την σκέψη μου.

Τέλος επισυνάπτω ένα μήνυμα περι σχολιασμού φωτογραφίας του Μάνου Λυκάκη απο το photomind:

Αρχικό μήνυμα απο rivier
...Να αναρτάται μια φωτογραφία σε ένα συγκεκριμένο θέμα κάθε εβδομάδα, και να την σταυρώνουμε στα σχόλια.
Ο σχολιασμός φωτογραφίας της εβδομάδας...φωτογραφίες από μέλη ή και από μεγάλους φωτογράφους
...
Πιστεύω πως, όσο περισσότερο καιρό ασχολείσαι με τη φωτογραφία, τόσο λιγότερο θέλεις να μιλάς για αυτήν.

Σε καταλαβαίνω απολύτως, αλλά σε παρακαλώ να λάβεις υπόψη σου πως πολλοί από μας εδώ μέσα, δεν θέλουμε να μιλάμε πολύ. Θέλουμε να βλέπουμε και να εκθέτουμε φωτογραφίες παίρνοντας μια γνώμη από τους ανθρώπους που εκτιμάμε. Νομίζω πως η φωτογραφική παιδεία δεν είναι θέμα λόγων, αλλά θέμα οπτικής εκπαίδευσης και καλλιέργειας.

Εντελώς καταχρηστικά μιλάω για τις φωτογραφίες των άλλων τώρα πια.
Κάθε φορά που γράφω μια φράση και τη ξαναδιαβάζω, που φαίνεται βλακώδης και ανούσια.
Και πέρα από αυτό, μου φαίνεται και υπεροπτικό να κρίνω τις φωτογραφίες των άλλων. Και ποιος είμαι εγώ δηλαδή που θα σου πω πως «έπρεπε να κάνεις το ένα και το άλλο»;

Τα έχουν πει χιλιάδες άλλοι πριν από μένα, «η φωτογραφία δεν διδάσκεται» (πέρα από το τεχνικό της κομμάτι).

Φυσικά, δεν έχουν όλοι τις ίδιες ικανότητες στο να κρίνουν φωτογραφίες. Εξαρτάται από την φωτογραφική τους παιδεία, τη γενικότερη παιδεία, την οξυδέρκειά τους και άλλα πολλά.

Όμως η απλή αλήθεια (η δική μου αλήθεια) είναι πως όλα αυτά τα σεντόνια κριτικών που γράφονται (και που έχω γράψει), είναι απλές μπούρδες ! Είναι ψέματα και υποκρισίες.
Και αν αναρωτιέσαι γιατί έχω γράψει τόσα και τόσα σεντόνια κριτικής αφού δεν πιστεύω πως υπάρχει σοβαρή κριτική, θα σου απαντήσω με μια άλλη δική μου αλήθεια.

Όταν μιλάω για τις φωτογραφίες και κάνω κριτική, στην πραγματικότητα παίζω ένα θέατρο. Λέω διάφορες σοβαροφανείς ηλιθιότητες, για να σε κάνω να σκεφτείς φωτογραφικά. Να σε αναγκάσω να βρεις τα όρια που χωρίζουν το snapshot, από την τέχνη. Στην πραγματικότητα προσπαθώ να σου βάλω στο κεφάλι με το ζόρι, όλα αυτά που θα έμπαιναν αν μελετούσες τους μεγάλους φωτογράφους (παλιούς και σύγχρονους) έτσι ώστε να καλλιεργήσεις τη δική σου αισθητική παιδεία.

Μα, το ξέρω, αυτό είναι αδύνατον να γίνει. Όμως πονηρά σκεπτόμενος και συνεχίζοντας το θέατρο, προσπαθώ να σε στρέψω εκεί. Αντί δηλαδή η ενασχόληση σου με την καλλιτεχνική φωτογραφία να προελθει επειδή γνώρισες και αγάπησες αυτή την τέχνη μέσα από τα έργα των μεγάλων, προσπαθώ - με το ζόρι - να σε πάω ανάποδα. Πολλοί άνθρωποι χρειάζονται αυτό το έναυσμα για να ξεκινήσουν την σοβαρή τους σχέση με τη φωτογραφία. Εγώ προσπαθώ μόνο να βάλω τη φωτιά.
Και συνήθως τα καταφέρνω. Και εγώ και πολλοί άλλοι.
Και το κέρδος είναι μεγάλο. Δες και εδω και αλλού, πόσα και πόσα παιδιά τραβανε εξαιρετικές φωτογραφίες από εκεί που νόμιζαν πως η φωτογραφία εξαντλείται σε ένα ωραίο ηλιοβασίλεμα. Και γέμισαν τη ζωή τους με ένα υπέροχο πράγμα που λέγεται φωτογραφία.

Όμως, μην έχεις απαίτηση αυτό να γίνεται αενάως από μερικούς ανθρώπους.
Σκέψου την κούραση που προκαλεί η συνεχής επανάληψη. Σκέψου πόσο τραγικό είναι να παίζεις αυτό το θέατρο επί χρόνια και σκέψου επίσης τη φθορά που σου προκαλεί ο κομπλεξικός που «θα σου την πέσει» (όχι εδω μέσα ευτυχώς) και θα σου ζητάει εξηγήσεις.
Υπάρχουν βλέπεις και αυτοί που δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους και προσπαθούν αμφισβητώντας τους πάντες να κρύψουν τη δική τους ένδεια.

Για αυτό αγαπητέ rivier, μην ζητάς σε παρακαλώ «να την σταυρώνουμε στα σχόλια»
Αναζήτησε τρόπους να βρούμε κίνητρα να φωτογραφίζουμε συνεχώς.
Για μένα, σε μια ιδανική φωτογραφική κοινότητα, θα αρκούσε ένα χεράκι πάνω, ή κάτω, για κριτική.
Αν με ξέρεις και με εκτιμάς, θα αρκεστείς σε αυτό το χεράκι.
Και αν την άλλη φορά σου βάλω πάνω χεράκι, θα κάτσεις να σκεφτείς τι διαφορά έχει η μια σου φωτογραφία που πήρε :up: από την άλλη που πήρε :down:

Έτσι μαθαίνεται η φωτογραφία κατά τη γνώμη μου. Έτσι και με συνεχή καλλιέργεια.

Όμως αυτά θα συνέβαιναν μόνο σε κάποιες ιδανικές κοινότητες.
Πολύ αμφιβάλλω αν έχουν εφαρμογή ακόμα και σε μια παρέα λίγων και αγαπημένων φίλων.

https://www.photomind.gr/forum/showthread.php?t=610&p=16351&viewfull=1#post16351
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
kajira για όλη αυτή την αναστάτωση...εσυ φταις και τα πουλιά σου.......:P
Μου θυμίζει την ατέρμονη συζήτηση με τον ε-στεκίτη με το nick Άγγελος..... ωραιες παλιές εποχές.....;)


poylia1.jpg



ορίστε κι άλλα πουλάκια.......μαύρα και άραχνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τι να κάνω που η μοναδική γωνία λήψης ήταν εκείνη (εκτός κι αν έβγαζα φτερά ξαφνικα; ). Άμα το είχα φανταστεί πάντως πως θα προκαλούσα τόση αναστάτωση, οπωσδήποτε δεν θα είχα καν τραβήξει την φώτο! :P

Άντε καλή σας όρεξη! :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup: Κοίτα βλέμμα αθώο το νινί......
δεν ειναι κουκλες και οι δυο ;και πως ποζαρουν ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ορίστε κι άλλα πουλάκια.......μαύρα και άραχνα...
...ήμουν σίγουρη πως κάπου έχω κι εγώ ένα πιτσούνι! :P


Haunted by Isiliel P., on Flickr



Είναι απλό φίλες και φίλοι: Μπορούμε ν' ανοίξουμε ένα ακόμα thread ειδικά για όσους θέλουν κριτική για τις φωτογραφίες τους, είτε αυτή αφορά το τεχνικό, είτε το καλλιτεχνικό κομμάτι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P5080051.JPEG
    P5080051.JPEG
    3 MB · Εμφανίσεις: 106
  • P5070015.JPEG
    P5070015.JPEG
    2.9 MB · Εμφανίσεις: 104
  • P5070014.JPEG
    P5070014.JPEG
    3.4 MB · Εμφανίσεις: 97

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ελπιζω να εκανα καλη δουλιτσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P5060624.JPG
    P5060624.JPG
    2 MB · Εμφανίσεις: 122
  • P5040353.JPG
    P5040353.JPG
    1.9 MB · Εμφανίσεις: 118

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ελπιζω να εκανα καλη δουλιτσα..

Καλή, καλή! Πού τις έχεις τραβήξει;
Ταΐζονται τα σπουργίτια;;; Δεν το έχω ξαναδεί! Απίστευτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Καλή, καλή! Πού τις έχεις τραβήξει;
Ταΐζονται τα σπουργίτια;;; Δεν το έχω ξαναδεί! Απίστευτο!

τις τραβηξα την μια με τα σπουργιτια εξω απο την παναγια των παρισιων
και την αλλη στους κηπους των ανακτορων των βρυξελων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Εχμμμμ... τι ακριβώς δείχνει η δεύτερη φωτογραφία; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
ρίζες φυτού σε μπουκάλι.......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top