Πολυτονικὸ σύστημα γραφής: ΥΠΕΡ ή ΚΑΤΑ;

Πολυτονικό σύστημα γραφής: Είστε υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 19 28.8%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 26 39.4%
  • Δεν έχω πρόβλημα με αυτούς που το επιλέγουν

    Ψήφοι: 21 31.8%

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Το πολυτονικό σύστημα για μένα είναι απόδειξη υψηλής μόρφωσης... Έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ δύσκολο να γράφεις συνέχεια με αυτό το τρόπο και μάλιστα σε μια τέτοια σελίδα δικτύωσης και προσωπικά δεν με κουράζει καθόλου να τα βλέπω! Ο καθένας με τον τρόπο του και ίσα ίσα πολλές φορές ένα τέτοιο γραπτό μου προξενεί δέος και σεβασμό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ομολογώ ότι δεν το διάβασα όλο γιατί είναι μεγάλο κείμενο (έκανα ένα μικρό ψάξιμο στην google), και το λίγο που διάβασα ήταν στα γρήγορα, αλλά ας δούμε τι ειπώθηκε στην Βουλή όταν ψηφιζόταν το μονοτονικό:
https://www.sarantakos.com/language/bouli76.html

Δὲ μὲ ἐκπλήσσουν αὐτὰ τὰ ὁποῖα διάβασα· μετὰ τὸ 1974 ὅλες οἱ πολιτικὲς δυνάμεις (καὶ δυστυχῶς καὶ ἡ δεξιὰ) πλειοδοτοῦσαν γιὰ τὸ ποιά θὰ εἶναι περισσότερο «προοδευτικὴ» καὶ θὰ λαϊκίσῃ περισσότερο. Ἤθελαν βλέπεις νὰ μὴν τοὺς ποῦν «χουντικούς». Ἀντὶ νὰ νοιασθοῦν γιὰ τὴν ποιότητα τῆς παιδείας, νοιάζονταν γιὰ τὸ πῶς θὰ γίνουν εὔκολα ἀρεστοί στοὺς πάσης φύσεως «προοδευτικούς».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δηλαδὴ τί σοῦ κάνει ἐντύπωση; Ὑπῆρχε περίπτωση στὴν Ἑλλάδα νὰ πεῖ κάτι Ἕλληνας ἐπιστήμονας, καὶ νὰ μὴν τρέξουν νὰ τὸν λασπώσουν ἂλλοι Ἑλληνες; Ρε παιδιὰ ἂς σοβαρευτοῦμε ἐπιτέλους... Ἂν ἡ ἲδια ἒρευνα εἶχε γίνει ἀπὸ ἐπιστήμονες τοῦ ἐξωτερικοῦ κανένας Ἕλληνας δὲν θὰ τολμοῦσε νὰ πεῖ τὸ ὁτιδήποτε. Εἶναι αὐτὸ ποὺ ἒχει πεῖ ὁ Δανέζης γιὰ τὴν προκατάληψη ποὺ ὑφίσταται στὶς μέρες μας στοὺς Ἕλληνες ἐπιστήμονες ἀπὸ τὴν ἑλληνικὴ κοινωνία...

Τι μου κανει εντυπωση?Παραπανω αναφερες οτι η χρηση πολυτονικου μειωνει τα ποσοστα δυσλεξιας και αλλες παρομοιες αναποδεικτες αστειοτητες,και σου παρουσιαζω αρθρο που ολα αυτα διαψευδονται.
Πρεπει να ξεχωρισει επιτελους η επιστημη απο τον αλογιστο ιδεαλισμο,και την ιδεολογικη πορωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
εγω θελω να γραφω με κεφαλαια γραμματα και κολλητα τις λεξεις! γινεται?:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Μακάρι να είχαμε μάθει από μικροί σε πολυτονικό για να μας έχει γίνει βίωμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Τι μου κανει εντυπωση?Παραπανω αναφερες οτι η χρηση πολυτονικου μειωνει τα ποσοστα δυσλεξιας και αλλες παρομοιες αναποδεικτες αστειοτητες,και σου παρουσιαζω αρθρο που ολα αυτα διαψευδονται.
Πρεπει να ξεχωρισει επιτελους η επιστημη απο τον αλογιστο ιδεαλισμο,και την ιδεολογικη πορωση.

Χάουζ ὁ τρόπος ποὺ λειτουργεῖς εἶναι ἐντελῶς ἀντιεπιστημονικός...
Χωρὶς κὰν νὰ ἒχεις διαβάσει τὸ βιβλίο ἀμέσως ἒτρεξες νὰ βρῆς κριτικὲς ποὺ παραθέτουν τὸν ἀντίλογο...
Ἀπλὰ γιὰ νὰ δείξεις ἀντίδραση καὶ νὰ διαφωνήσεις πρὶν τὸ διαβάσεις...
Τί νὰ πῶ... Μετὰ άπὸ αὐτὸ ὁ διάλογος μαζί σου στὸ παρὸν θέμα μοιάζει πουκάμισο ἀδειανό...
Κρίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Πάντα ο house αντιδρά για να αντιδράσει έτσι απλά... Είναι το στυλ του. Μόνο βέβαια σ' αυτά που έχουν αξία και σχέση με την ρίζα μας και τις αρχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για την ερευνα που γραψατε.
καταλαβα τι τα αρχαια εκαναν πιο εξυπνα τα παιδια,,λογικο

οχι το πολυτονικο ειδικα

η εκμαθηση ξενων γλωσσων και ακομαπερισσοτερο των δικων μας αρχαιων βοηθαει πολυ τον εγκαφαλο



στο δημοτικο επρεπεγια μενα να κανουν αρχαια-με εναν σωστο κατανοητο τροπο για τα παιδια βεβαια-παρα ποσες ξενες γλωσσες που τους χαλανε και τα ελληνικα..πριν καλα τυπωθουν στον εγκεφαλο των παιδιων

εκει θα βλεπαμε πολυ μεγαλη βελτιωση ..

αλλα που,,στελνουμε σε χιλιες μπουρδες τα μικρα παιδια αντι να τους μαθουμε πανω απο όλα την ελληνικη γλωσσα..
τις αλλες μπορουν καλλιστα να τις μαθουν μετα (εγω εμαθα αγγλικα στα 18 και μετα πχ)
υπαρχουνπροτεραιοτητες..

δεν ειναι η μητρικη μας γλωσσα και γλωσσα των προγονων μας ισια και ομοια με τις ξενες..

Αρχαία ελληνικά στα δημοτικά σχολεία της Βρετανίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Χάουζ ὁ τρόπος ποὺ λειτουργεῖς εἶναι ἐντελῶς ἀντιεπιστημονικός...
Χωρὶς κὰν νὰ ἒχεις διαβάσει τὸ βιβλίο ἀμέσως ἒτρεξες νὰ βρῆς κριτικὲς ποὺ παραθέτουν τὸν ἀντίλογο...
Ἀπλὰ γιὰ νὰ δείξεις ἀντίδραση καὶ νὰ διαφωνήσεις πρὶν τὸ διαβάσεις...
Τί νὰ πῶ... Μετὰ άπὸ αὐτὸ ὁ διάλογος μαζί σου στὸ παρὸν θέμα μοιάζει πουκάμισο ἀδειανό...
Κρίμα...

Λειτουργω αντιεπιστημονικα? :hehe::hehe::hehe:
Δεν ειναι μια οποιαδηποτε κριτικη,ειναι μια κριτικη καθηγητη πανεπιστημιου.

Και οι δικοι σας τα λενε-->
Και ωστόσο οι γραμμές αυτές γράφονται με μονοτονικό, που σημαίνει ότι ο γλωσσολόγος -το έχω ξαναγράψει- δεν έχει επιστημονικά (δομικά τής γλώσσας) επιχειρήματα να υποστηρίξει ότι η χρήση των τόνων έχει κάποιον ιδιαίτερο λειτουργικό χαρακτήρα που μπορεί να δικαιολογήσει τη συνέχεια τής χρήσης τους. Ο γλωσσολόγος... Κι ο λογοτέχνης; Ο λογοτέχνης που επιλέγει να εκδίδει τα κείμενά του με πολυτονικό, γιατί αισθητικά, που θα πει οπτικά, δεν μπορεί να δει τις λέξεις αποψιλωμένες από τη σημειολογία των τόνων; Δεν έχει το δικαίωμα να μορφώσει το κείμενό του όπως αυτός κρίνει; Και βέβαια το έχει. Γι' αυτό, το θέμα των τόνων δεν είναι μαύρο-άσπρο. Έχει περισσότερες πλευρές κι αυτό δεν μπορεί να το παραβλέψει κανείς.

Ας διαμορφώσει, λοιπόν, ο καθένας την μορφή τού γραπτού του όπως αυτός κρίνει. Αυτό θα πει ελευθερία στην γλώσσα και στην γραφή της. Ας μη θέλουμε όμως, από την άλλη, να αμφισβητήσουμε το δικαίωμα τής πολιτείας να ρυθμίσει τη μορφή τής επίσημης γλώσσας - του σχολείου, της διοίκησης, της επιστήμης. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Το μονοτονικό είναι "καταδικασμένο" να επικρατήσει.


ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ
Η γλώσσα είναι προϊόν ελευθερίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Το πολυτονικό σύστημα για μένα είναι απόδειξη υψηλής μόρφωσης... Έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ δύσκολο να γράφεις συνέχεια με αυτό το τρόπο και μάλιστα σε μια τέτοια σελίδα δικτύωσης και προσωπικά δεν με κουράζει καθόλου να τα βλέπω! Ο καθένας με τον τρόπο του και ίσα ίσα πολλές φορές ένα τέτοιο γραπτό μου προξενεί δέος και σεβασμό. :)

δηλαδη εγω που δεν βαζω καν τονους οταν γραφω ειμαι αμορφωτος? :confused::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Λειτουργω αντιεπιστημονικα? :hehe::hehe::hehe:
Δεν ειναι μια οποιαδηποτε κριτικη,ειναι μια κριτικη καθηγητη πανεπιστημιου.

Και οι δικοι σας τα λενε-->
Και ωστόσο οι γραμμές αυτές γράφονται με μονοτονικό, που σημαίνει ότι ο γλωσσολόγος -το έχω ξαναγράψει- δεν έχει επιστημονικά (δομικά τής γλώσσας) επιχειρήματα να υποστηρίξει ότι η χρήση των τόνων έχει κάποιον ιδιαίτερο λειτουργικό χαρακτήρα που μπορεί να δικαιολογήσει τη συνέχεια τής χρήσης τους. Ο γλωσσολόγος... Κι ο λογοτέχνης; Ο λογοτέχνης που επιλέγει να εκδίδει τα κείμενά του με πολυτονικό, γιατί αισθητικά, που θα πει οπτικά, δεν μπορεί να δει τις λέξεις αποψιλωμένες από τη σημειολογία των τόνων; Δεν έχει το δικαίωμα να μορφώσει το κείμενό του όπως αυτός κρίνει; Και βέβαια το έχει. Γι' αυτό, το θέμα των τόνων δεν είναι μαύρο-άσπρο. Έχει περισσότερες πλευρές κι αυτό δεν μπορεί να το παραβλέψει κανείς.

Ας διαμορφώσει, λοιπόν, ο καθένας την μορφή τού γραπτού του όπως αυτός κρίνει. Αυτό θα πει ελευθερία στην γλώσσα και στην γραφή της. Ας μη θέλουμε όμως, από την άλλη, να αμφισβητήσουμε το δικαίωμα τής πολιτείας να ρυθμίσει τη μορφή τής επίσημης γλώσσας - του σχολείου, της διοίκησης, της επιστήμης. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Το μονοτονικό είναι "καταδικασμένο" να επικρατήσει.


ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ
Η γλώσσα είναι προϊόν ελευθερίας

Φυσικὰ καὶ εἶναι ἀντιεπιστημονικός. Τὸ νὰ μοῦ φέρνεις μία κριτικὴ ἑνὸς ἂλλου γιὰ νὰ μοῦ ἀποδείξεις τὸ πόσο διαφωνεῖς μὲ κάτι ποὺ ἐσὺ ὁ ἲδιος ποτὲ σου δὲν κάθισες νὰ μελετήσεις ἀποδεικνύει στὸ ἒπακρον τὴν ἀντιεπιστημονικὴ σου στάση... Ἒρχεσαι λοιπὸν ἐσὺ καὶ μοῦ παρουσιάζεις, στὸ ἀκρον ἂωτον τῆς γελοιότητος κάτι ἑνὸς ἂλλου ἐπειδὴ ἐσὺ δὲν εἶχες τὴν ὑπομονὴ νὰ μελετήσεις αὐτὸ γιὰ τὸ ὁποῖο μιλᾶμε καὶ μετὰ νὰ ἐκθέσεις τὶς δικές σου ἀπόψεις ἐπὶ τοῦ θέματος. Ἂς ἒκανες τὴ δική σου κριτικὴ μὲ αὐτὰ ποὺ κατάλαβες ἐσὺ ἀπὸ τὸ βιβλίο! Διότι μὲ αὐτὰ ποὺ κάνεις εἶναι σὰν νὰ ἐκπροσωπεῖς κάποιον ἂλλο καὶ ὂχι τὸν ἑαυτὸ σου...
Στὸ δὲ θέμα ποὺ ἒθιξες γιὰ τὰ λεγόμενα τοῦ κ.Μπαμπινιώτου θὰ σοῦ πῶ τὰ ἐξής.
Ὁ στοιχειωδῶς γνωρίζων τὴν σημερινὴ κατάσταση στὴν παιδεία, στοιχειωδῶς, καλῶς γιγνώσκει ὅτι ὁ Μπαμπινιώτης εἶναι ἕνας ἀπὸ τοὺς πιὸ μεγἀλους τσαρλατάνους στὸν Πανεπιστημιακὸ χῶρο. Εἶναι παράδειγμα Πανεπιστημιακοῦ ποὺ βολεύτηκε στὴν Μεταπολίτευση.
Ἐπίσης γνωρίζεις πολὺ καλά καὶ ὁ ἲδιος πὼς μὲ τὸ τελευταῖο διαφωνεῖ ὁ καθένας μας. Ἐπειδὴ ὅτι κάνει ἡ πολιτεία δὲ σημαίνει πὼς εἶναι καὶ σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
"να αμφισβητήσουμε το δικαίωμα τής πολιτείας να ρυθμίσει τη μορφή τής επίσημης γλώσσας - του σχολείου, της διοίκησης, της επιστήμης."

Αυτό σηκώνει τεράστια κουβέντα. Αναφερόμενος στην «πολιτεία» τι εννοεί; Ποιος είναι εκείνος που θα καθορίσει τη μορφή του γραπτού λόγου; Δικαίωμα; Ποιος έδωσε το δικαίωμα σε ποιον, ή ποιους; Η «ρύθμιση» ως έννοια συμβαδίζει με την εξέλιξη; Μήπως συμβαδίζει με την επέμβαση στην εξελικτική πορεία; Τελικά είναι κάτι τέτοιο φυσικό;

Η κατάργηση του πολυτονικού έγινε από μια μειοψηφία. Δεν έγινε, για παράδειγμα, δημοψήφισμα - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θα ψηφιζόταν η κατάργηση, ή ότι θα ψηφιζόταν. Επίσης, οι λόγιοι (λογοτέχνες, συγγραφείς, διδάκτορες Γλώσσας κλπ), οι οποίοι έχουν την αμεσότερη σχέση με το λόγο στη γραπτή του μορφή, μαθαίνουμε ότι αντέδρασαν, το θεώρησαν παρέμβαση, και ακόμη βλέπουμε μέχρι και σύγχρονους λογοτέχνες να διατηρούν το πολυτονικό στα έργα τους.

Ποιος, λοιπόν, μπορεί να εκφέρει άποψη σχετικά με το παρόν θέμα, και πώς; Τι ακριβώς την καθιστά τεκμηριωμένη και, πόσω μάλλον, ορθή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Το μονοτονικό είναι "καταδικασμένο" να επικρατήσει.
μην ορκιζεσαι..
το ατονικο ερχεται γρηγορα..:P
τα αγγλικα αλλωστε δεν εχουν τονους;)

θα ησουν υπερ της εξελιξης σε ατονικο πχ?:hmm:
να ξαναγιρισουμε σε συμβολα ζωγραφιες και συντομογραφιες ..σαν τους αρχαιους αιγυπτιους..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Σκεφτηκα να πω και γω την γνωμη μου, μια και ειμαι μεγαλυτερη απο ολους σας και οπως ισως μπορει να υποψιαστει κανεις απο την ηλικια μου, το πολυτονικο ειναι το συστημα γραφης που διδαχτηκα στο σχολειο.
Ακριβως επειδη το διδαχτηκα, ειμαι εντελως εξοικιωμενη μαζι του και δεν εχω προβλημα να διαβασω ενα κειμενο γραμμενο με αυτο το συστημα ( οπως επισης και να το γραψω ). Νεωτερα απο μενα ατομα που δεν το εχουν διδαχτει, βλεποντας το γραμμενο τους ξενιζει και ειναι απολυτα φυσιολογικο. Παρ' ολα αυτα, εδω και πολυ καιρο, οταν γραφω, χρησιμοποιω μονοτονικο. (Το ατονικο που βλεπετε εδω, οφειλετε στο πληκτρολογιο μου, που δεν εχει τονους).
Πιστευω πως ειναι ευκολωτερο να γραφεις μονοτονικο και γι' αυτο το υιοθετησα. Αν την εποχη τη δικη μου δεν χαναμε τοσο χρονο να μαθαινουμε τονους και πνευματα, θα ειχαμε ισως χρονο να μαθουμε καποια αλλα πιο σημαντικα πραγματα, κατα την γνωμη μου παντα.
Αυτο που με πειραζει εμενα δεν ειναι η χρηση , η μη χρηση των τονων και των πνευματων, αλλα η υπεραπλουστευση καποιων λεξεων που κανει τον λογο και την γνωση της γλωσσας μας, να χανει το νοημα της. Γιατι δηλαδη ειναι πιο ευκολο να γραψεις αβγο, αντι για αυγο. Υπαρχουν πολλες αλλες λεξεις, που δεν μου ερχονται αυτη τη στιγμη, που εχει αλλαξει ο τροπος που τις γραφουμε, χωρις δυο -λ- για παραδειγμα, η χωρις δυο -μ- κ.τ.λ. Αυτο ομολογω πως δεν μου αρεσει και με ενοχλει. Υποθετω ομως πως τα παιδια που εχουν μαθει να γραφουν με αυτο τον τροπο, δεν εχουν προβλημα γιατι δεν ξερουν και κατι αλλο απο αυτο.
Θα ελεγα τελος, γιατι κοντευω να κανω την αποψη μου επος, την στιγμη που γραφουμε Ελληνικα, να γραφει ο καθενας οπως θελει και του αρεσει, φτανει να μην κανουμε την αποψη μας δογμα η θρησκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πιστευω πως ειναι ευκολωτερο να γραφεις μονοτονικο και γι' αυτο το υιοθετησα. Αν την εποχη τη δικη μου δεν χαναμε τοσο χρονο να μαθαινουμε τονους και πνευματα, θα ειχαμε ισως χρονο να μαθουμε καποια αλλα πιο σημαντικα πραγματα, κατα την γνωμη μου παντα.

Ἐσὺ ἀγαπητὴ Βάσω διδάχθηκες τοὺς κανόνες τοῦ πολυτονικοῦ καὶ δὲν εἶχες τὴν εὐκαιρία νὰ μάθῃς ἄλλα πράγματα ὅπως λές. Ἐμεῖς οἱ ὁποῖοι δὲ διδαχθήκαμε πολυτονικό, τί πιστεύεις ὅτι ἦταν τὸ περισσότερο τὸ ὁποῖο μάθαμε; Ἂν γνωρίζεις περισσότερα, θὰ μποροῦσες νὰ βοηθήσῃς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Φυσικὰ καὶ εἶναι ἀντιεπιστημονικός. Τὸ νὰ μοῦ φέρνεις μία κριτικὴ ἑνὸς ἂλλου γιὰ νὰ μοῦ ἀποδείξεις τὸ πόσο διαφωνεῖς μὲ κάτι ποὺ ἐσὺ ὁ ἲδιος ποτὲ σου δὲν κάθισες νὰ μελετήσεις ἀποδεικνύει στὸ ἒπακρον τὴν ἀντιεπιστημονικὴ σου στάση... Ἒρχεσαι λοιπὸν ἐσὺ καὶ μοῦ παρουσιάζεις, στὸ ἀκρον ἂωτον τῆς γελοιότητος κάτι ἑνὸς ἂλλου ἐπειδὴ ἐσὺ δὲν εἶχες τὴν ὑπομονὴ νὰ μελετήσεις αὐτὸ γιὰ τὸ ὁποῖο μιλᾶμε καὶ μετὰ νὰ ἐκθέσεις τὶς δικές σου ἀπόψεις ἐπὶ τοῦ θέματος. Ἂς ἒκανες τὴ δική σου κριτικὴ μὲ αὐτὰ ποὺ κατάλαβες ἐσὺ ἀπὸ τὸ βιβλίο! Διότι μὲ αὐτὰ ποὺ κάνεις εἶναι σὰν νὰ ἐκπροσωπεῖς κάποιον ἂλλο καὶ ὂχι τὸν ἑαυτὸ σου...
Στὸ δὲ θέμα ποὺ ἒθιξες γιὰ τὰ λεγόμενα τοῦ κ.Μπαμπινιώτου θὰ σοῦ πῶ τὰ ἐξής.
Ὁ στοιχειωδῶς γνωρίζων τὴν σημερινὴ κατάσταση στὴν παιδεία, στοιχειωδῶς, καλῶς γιγνώσκει ὅτι ὁ Μπαμπινιώτης εἶναι ἕνας ἀπὸ τοὺς πιὸ μεγἀλους τσαρλατάνους στὸν Πανεπιστημιακὸ χῶρο. Εἶναι παράδειγμα Πανεπιστημιακοῦ ποὺ βολεύτηκε στὴν Μεταπολίτευση.
Ἐπίσης γνωρίζεις πολὺ καλά καὶ ὁ ἲδιος πὼς μὲ τὸ τελευταῖο διαφωνεῖ ὁ καθένας μας. Ἐπειδὴ ὅτι κάνει ἡ πολιτεία δὲ σημαίνει πὼς εἶναι καὶ σωστό.
Συμφωνω απολυτα με το τελευταιο, γιατι ως γνωστον η πολιτεια εκανε και κανει τεραστια λαθη, ειδικα σε οτι εχει σχεση με την Παιδεια.
Υ.Γ. Παρεπιπτοντως, το -ειναι- θελει ψιλη και οχι δασεια. Χωρις παρεξηγηση, στο λεω επειδη βλεπω οτι σου αρεσει να γραφεις ετσι, για να μαθαινεις να γραφεις σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ἐσὺ ἀγαπητὴ Βάσω διδάχθηκες τοὺς κανόνες τοῦ πολυτονικοῦ καὶ δὲν εἶχες τὴν εὐκαιρία νὰ μάθῃς ἄλλα πράγματα ὅπως λές. Ἐμεῖς οἱ ὁποῖοι δὲ διδαχθήκαμε πολυτονικό, τί πιστεύεις ὅτι ἦταν τὸ περισσότερο τὸ ὁποῖο μάθαμε; Ἂν γνωρίζεις περισσότερα, θὰ μποροῦσες νὰ βοηθήσῃς...


το συστημα παιδεια ειναι ετσι δομημενο που ειτε με πολυτονικο ειτε με μονοτονικο ειτε με ατονικο δεν θα μαθουμε ποτε τιποτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με το τελευταιο, γιατι ως γνωστον η πολιτεια εκανε και κανει τεραστια λαθη, ειδικα σε οτι εχει σχεση με την Παιδεια.
Υ.Γ. Παρεπιπτοντως, το -ειναι- θελει ψιλη και οχι δασεια. Χωρις παρεξηγηση, στο λεω επειδη βλεπω οτι σου αρεσει να γραφεις ετσι, για να μαθαινεις να γραφεις σωστα.

Ὅλα τὰ «εἶναι» του μὲ ψιλὴ εἶναι γραμμένα... Ποῦ ἀκριβῶς εἶδες τὴ δασεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
το συστημα παιδεια ειναι ετσι δομημενο που ειτε με πολυτονικο ειτε με μονοτονικο ειτε με ατονικο δεν θα μαθουμε ποτε τιποτα ;)

Δὲν ἒχεις καὶ ἂδικο.
Ἀλλὰ εἲπαμε. Τὸ πολυτονικὸ εἶναι ἕνα ἐργαλεῖο χρήσιμο γιὰ τὴν κατανόηση τῆς ἑλληνικῆς.
Ἕνα ἐφόδιο γιὰ νὰ γίνῃ κανείς σκεπτόμενος ἂνθρωπος.
Ἂν προεκτείνουμε τὸ θέμα τότε σίγουρα ἀπὸ μόνο του δὲν μπορεῖ νὰ κάνει τὴν ἑλληνικὴ παιδεία καλλίτερη. Μπορεῖ σίγουρα ὅμως νὰ βάλλει στὶς βάσεις γιὰ ἕναν ἐπαναπροσδιορισμὸ τοῦ ἀτόμου μὲ τὴ γλῶσσα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δηλαδη εγω που δεν βαζω καν τονους οταν γραφω ειμαι αμορφωτος? :confused::worry::worry:

Δὲν ἒχεις καὶ ἂδικο.
Ἀλλὰ εἲπαμε. Τὸ πολυτονικὸ εἶναι ἕνα ἐργαλεῖο χρήσιμο γιὰ τὴν κατανόηση τῆς ἑλληνικῆς.
Ἕνα ἐφόδιο γιὰ νὰ γίνῃ κανείς σκεπτόμενος ἂνθρωπος.
Ἂν προεκτείνουμε τὸ θέμα τότε σίγουρα ἀπὸ μόνο του δὲν μπορεῖ νὰ κάνει τὴν ἑλληνικὴ παιδεία καλλίτερη. Μπορεῖ σίγουρα ὅμως νὰ βάλλει στὶς βάσεις γιὰ ἕναν ἐπαναπροσδιορισμὸ τοῦ ἀτόμου μὲ τὴ γλῶσσα του.

και ξαναρωτω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top