• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Η γνώμη σας για την πλαστική Χειρουργική

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
θεες !

(not ! :sick: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτες οι παραμορφωσεις ειναι τουλαχιστον τραγικες...:eek:

Plastic Surgery Gone Wrong
Και τι δείχνει αυτό; Ότι "plastic surgery is bad"?
Αν διαβάσεις, ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως οι περιπτώσεις που δείχνει εκεί, έχουν κάνει πολλές πλαστικές. Ορισμένοι μάλιστα έτσι ήθελαν να δείχνουν (όπως αυτός που ήθελε να μοιάζει με τίγρη).

Και 20 λίτρα νερό να πιείς κακό θα σου κάνει (μάλιστα το υπερβολικό νερό ήταν μια μέθοδος εκτέλεσης στην μεσαιωνική Αγγλία αν θυμάμαι καλά), παρ'ότι το 1 λίτρο κάνει καλό. Η υπερβολή βλάπτει σε όλα, εξ'ου και το "μέτρον άριστον" των αρχαίων.

Αυτό μου θυμίζει την προπαγάνδα με τις εκτρώσεις που δείχνουν φωτογραφίες από περιπτώσεις όπου η έκτρωση γίνεται για ιατρικούς λόγους σε προχωρημένο στάδιο, και αφήνουν να εννοηθεί ότι πρόκειται για τις συνηθισμένες εκτρώσεις των 2-3 μηνών και σοκάρονται τα συναισθηματικά κοριτσάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και τι δείχνει αυτό; Ότι "plastic surgery is bad"?
Αν διαβάσεις, ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως οι περιπτώσεις που δείχνει εκεί, έχουν κάνει πολλές πλαστικές. Ορισμένοι μάλιστα έτσι ήθελαν να δείχνουν (όπως αυτός που ήθελε να μοιάζει με τίγρη).
Βασικα το αρθρο ειναι για ακραιες περιπτωσεις, φαινεται αμεσως αυτο. Απλα δινει μια απο τις οψεις του θεματος, και το που φτανει μια μεριδα ανθρωπων (με γαρνιτουρα πατατες τηγανητες:P).

Αυτό μου θυμίζει την προπαγάνδα με τις εκτρώσεις που δείχνουν φωτογραφίες από περιπτώσεις όπου η έκτρωση γίνεται για ιατρικούς λόγους σε προχωρημένο στάδιο, και αφήνουν να εννοηθεί ότι πρόκειται για τις συνηθισμένες εκτρώσεις των 2-3 μηνών και σοκάρονται τα συναισθηματικά κοριτσάκια.
Κακως. Το αρθρο δεν υπαινισεται πουθενα οτι αυτα τα περιστατικα ειναι ο μεσος ορος των περιπτωσεων μιας πλαστικης. Ισως αν το θεμα εμπαινε στο τοπικ περι εθισμου πλαστικης (καπου ειχαμε νομιζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Π.χ Τα πεταχτα αυτια, η γαμψη μυτη ειναι χαρακτηριστικα, που αντικειμενικα ειναι ασχημα και χαλανε ενα κατα τα αλλα ομορφο προσωπο..
Και βρισκω φυσιολογικοτατο απο τη στιγμη που τους ενοχλει κατι τετοιο, να το διορθωσουν.
Και δεν το θεωρω "μπαλωμα" για τον απλουστατο λογο, οτι εχει αρνητικη εννοια...
Ειτε το θελουμε ειτε οχι η "ματαιδοξια" που αναφερθηκε, οσον αφορα στην εξωτερικη εμφανιση, χαρακτηριζει τις περισσοτερες γυναικες απο λιγο εως πολυ..
Δεν ξερω ανθρωπους, που δεν θελουν να αρεσουν..και το θεωρω ανοητο και μεγαλο ψεμα να ισχυριζεται κανεις το αντιθετο...
Ε, συγγνωμη, οταν μια γυναικα εχει μικροτερο στηθος και απο εναν αντρα π.χ...και επιθυμει να το μεγαλωσει, δε σημαινει οτι κατα τα αλλα δεν εχει αντιληφθει τη σημασια της εξωτερικης εμφανισης ή δεν μπορει να βρει τροπο να νοιωσει αγαπητη...
Δεν ειπε κανεις οτι περιθωριοποιειται απο το κοινωνικο περιγυρο...
Οι θεσεις σου μου φανταζουν υπερβολικες...
Προσωπικα, εαν ειχα κατι ειτε στο προσωπο ειτε στο σωμα, που θα με εκανε να νοιωθω αβολα, περιεργα και προπαντως δε μου αρεσε, δε θα δισταζα να κανω κατι για να το αλλαξω...
Εχω ζησει απο πολυ κοντα (αγαπημενο μου προσωπο) τι μπορει να δημιουργησει ενα εντονα ασχημο χαρακτηριστικο στην ψυχολογια ενος ατομου..
Εδω 5 κιλα περνουμε και λεμε πως να γινει να τα χασουμε...
Ματαιοδοξια?...ε τοτε ανηκω και εγω σε αυτη την κατηγορια...δε θα δισταζα καθολου...και ας εχω μια περιεργη φοβια με ο,τι εχει να κανει με την "ασπρη" μπλουζα!(γιατρους εννοω, μην παει αλλου το μυαλο:P)

Α, και με αυτο που ειπες, οτι ολοι εχουν καποια οπτικα ελαττωματα,ναι οκ...αλλα υπαρχουν ελαττωματα και ελαττωματα...
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Οχι βρε Λια....Οριστε η αποψη μου μεσες ακρες, το εχω ηδη γραψει...
Απλα με το λινκ αυτο ηθελα να δειξω ποσο τραγικη ειναι η υπερβολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ααα, εδώ να δείτε τότε...

Δεν ξε΄ρω, εγώ υποστηρίζω τις πλαστικές, όλα με μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι θα φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Il mondo è bello perché è vario, έλεγε πάντα η μαμά μου και ακόμα κι αν όοοολοι υποκύψουμε στην ευκολία της "απόλυτης ομορφιάς", δεν πισετύω ότι θα ισοπεδωθούν ποτέ τα γούστα των ανθρώπων.
Υπάρχουν πολλοί που ακόμα και λίγο πιο βαμμένη να είναι η κοπέλα, αγανακτούν.

ουφ, δεν ξέρω...
εμένα πάντως μου φαίνονται πλαστικές, μετά τις πλαστικές :worry:
(ειδικά όταν τα αποτελέσματα είναι πασιφανή... μια στραβή μύτη, για μένα, μπορεί να προσδίδει γοητεία στο άτομο που την έχει.)

αλλού όμως θέλω να σταθώ,
αυτή είναι η ..."απόλυτη ομορφιά";
εκείνη που επιτυγχάνεται με τις πλαστικές;

πς. και για να μην ξαναπαρεξηγηθούν τα λόγια μου, δεν αναφέρομαι σε σένα σιστεράκι, το είδα ότι το έχεις κι εσύ σε ".." :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, εγώ άλλωστε αναφερόμουν στο επιχείρημα κάποιου ότι η μανία της πλαστικής επέμβασης θα εξαπλωθεί σε όλους, όλοι θα χάσουμε το μέτρο και τελικά θα μοιάζουμε ίδιοι κι απαράλλαχτοι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
ΖΕΤΑ ΔΟΥΚΑ


«Η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ»


Συνέντευξη: Αθηνά Γκόρου gorathi@enet.gr Φωτ.: Γεράσιμος Δομένικος


Επιμέλεια: Σωτήρης Τσαγδής.


Δεν ήταν μόνο για τους τηλεθεατές έκπληξη το ριάλιτι «Extreme makeover». Ηταν και για την παρουσιάστριά του, που δεν είδε ό,τι περίμενε...


Κάποιοι κάνουν λόγο για κρεατομηχανή. Για εκμετάλλευση αδύναμων ανθρώπων, που ξαπλώνουν στο κρεβάτι του Προκρούστη κυνηγώντας την ψευδαίσθηση της τελειότητας και φέρνοντας εμπορική επιτυχία στο MEGA, το κανάλι που ανέλαβε να δημιουργήσει και να παρουσιάσει το ελληνικό «Extreme makeover». Για την παρουσιάστρια της εκπομπής Ζέτα Δούκα τα πράγματα είναι αλλιώς. Εχοντας παλαιότερα υποφέρει από νευρική ανορεξία και ιδρύτρια τώρα της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης «Ανάσα» (που σκοπό έχει να βοηθήσει τους πάσχοντες από διαταραχές πρόσληψης τροφής), εξομολογείται ότι το κίνητρο για τη συμμετοχή της στο ριάλιτι ήταν αλτρουιστικό. Ηθελε να βοηθηθούν άνθρωποι με μεγάλα και δύσκολα προβλήματα, που δεν είχαν οι ίδιοι τη δύναμη και τα χρήματα για να τα διαχειριστούν.

Βασική της δουλειά θεωρούσε την ενότητα με τις συνεντεύξεις που πήρε από τους ασθενείς, από τη στιγμή που έγιναν δεκτοί στο ριάλιτι μέχρι το τέλος της αποθεραπείας τους. «Σκοπός μου ήταν να εξιχνιάσω την ψυχολογία του ανθρώπου που προβαίνει σε μια τέτοια ενέργεια» μας λέει, γιατί μια διαφορετική προσέγγιση θα μπορούσε «να παραπληροφορήσει τον κόσμο και να δημιουργήσει ουτοπικές και ψεύτικες ελπίδες». Ομως, και στα δύο πρώτα επεισόδια η ενότητα αυτή δεν παρουσιάστηκε, παρόλο που είχε γυριστεί.

-Τι ακριβώς συνέβη;

«Οταν είδα την κασέτα της πρώτης εκπομπής, γιατί δεν μπόρεσα να την παρακολουθήσω την ημέρα προβολής, διαπίστωσα ότι έλειπε το βασικό κομμάτι της συμμετοχής μου, αυτό με τις συνεντεύξεις των ασθενών».

-Δεν σας είχαν ενημερώσει νωρίτερα;

«Οχι».

-Και με τι επιχείρημα κόπηκε η ενότητα;

«Το επιχείρημα ήταν ότι δεν επαρκούσε ο χρόνος. Μου είπαν δε ότι το ίδιο θα συμβεί και στο δεύτερο επεισόδιο».

-Πώς νιώσατε;

«Δυσαρεστήθηκα».

-Αν, τελικά, δεν τηρηθούν οι συμφωνίες σας και κοπεί οριστικά η ενότητα με τις συνεντεύξεις σας, θα συνεχίσετε να παρουσιάζετε την εκπομπή;

«Θα προχωρήσω στις απαραίτητες συζητήσεις, ώστε να βρεθεί λύση».

-Γιατί είχε τόση σημασία για σας αυτή η ενότητα;

«Ηθελα να περάσω στους ανθρώπους ένα μήνυμα: "Φροντίστε να αγαπήσετε τον εαυτό σας. Μην τρελαίνεστε. Κάντε το με τον δικό σας τρόπο. Και αν κάτι δεν σας αρέσει και μπορείτε να το φτιάξετε, φτιάξτε το, αλλά μην ξεχνάτε ποτέ ότι ο ψυχολογικός παράγοντας είναι ο πιο σημαντικός". Οταν ένας άνθρωπος φτάνει στο κρεβάτι του πλαστικού, νοσεί η ψυχή, και εκεί δεν φτάνει νυστέρι. Η ψυχή δεν φτιάχνεται με πλαστικές επεμβάσεις».

-Αφού η ψυχή νοσεί, γιατί να δώσετε σε μια καθημερινή γυναίκα το στήθος της Πάμελα Αντερσον και να μην της συστήσετε απλώς έναν ψυχολόγο;

«Σ' αυτό το θέμα θα πρέπει να ρωτήσετε τους ανθρώπους της παραγωγής και του καναλιού. Τα περιστατικά και τους ασθενείς δεν τα έχω επιλέξει εγώ. Εγώ επιμένω ότι -είτε υπάρχει ένα σοβαρό ιατρικό πρόβλημα που οδηγεί κάποιον στην επέμβαση είτε πρόκειται για αισθητική επέμβαση- ο ασθενής χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη. Χρειάζεται να βάλει βαθιά το μαχαίρι στο κόκαλο και να δει τι αληθινά είναι αυτό που τον απασχολεί. Για τις όποιες διαταραχές, όπως και για τη νευρική ανορεξία που πέρασα εγώ, τα αίτια δεν είναι στην εικόνα μας. Είναι βαθύτερα, παλιότερα, και είναι πράγματα που έχουν ξεκινήσει μέσα στην οικογένεια. Είναι η έλλειψη αγάπης».

-Απ' όσο καταλαβαίνω, δεχτήκατε να παρουσιάσετε αυτήν την εκπομπή για λόγους ανθρωπιστικούς;

«Ναι, ο λόγος που δέχτηκα είναι καθαρά ανθρωπιστικός. Την απόφασή μου την πήρα όταν μου έδειξαν την αμερικανική, που εκεί επρόκειτο για μια πράξη ευεργεσίας σε ανθρώπους που δεν μπορούσαν αλλιώς να διαχειριστούν και να διορθώσουν τα μεγάλα προβλήματα που είχαν. Σίγουρα, πάντως, δεν το έκανα για τα χρήματα, αφού όσα πάρω θα τα δωρίσω στην "Ανάσα"».

-Και το κίνητρο του καναλιού; Είναι ανθρωπιστικό, επίσης;

«Εχει ένα ανθρωπιστικό κομμάτι μέσα στο εμπορικό. Το MEGA είναι ένα μεγάλο κανάλι και έχει σκοπό και την τηλεθέαση μέσα από αυτό. Το κάνουν, όμως, πολύ προσεκτικά. Οι ασθενείς ακολουθούν σχολαστικά το πρόγραμμα αποθεραπείας, δεν κλείνονται σε κάποιο σπίτι για να τους παρακολουθούμε ή να δημιουργούνται ίντριγκες. Σαφώς, όμως, υπάρχει το κίνητρο της τηλεθέασης».

-Μετάνιωσε κανένας λίγο πριν από την επέμβαση;

«Απ' όσο ξέρω, όχι».

-Επιπλοκή σε χειρουργείο υπήρξε;

«Οχι, δεν υπήρξε καμία επιπλοκή».

-Υπάρχει κάτι που σας ανησυχεί για το αν θα έπρεπε να υποστηρίξετε με την παρουσία σας αυτό το κόνσεπτ;

«Δεν θέλω να απαντήσω. Εύχομαι το επίπεδο να είναι αυτό για το οποίο πήγα».

-Πώς σας επηρέασε ψυχολογικά η επαφή με τους χειρουργημένους; Οταν πονάνε και ανησυχούν για την υγεία τους και για το αποτέλεσμα;

«Εγώ τους βλέπω σε προχωρημένο πλέον, μετεγχειρητικό στάδιο».

-Πώς είναι σ' αυτό το στάδιο;

«Εχουν πολύ μεγάλη ανάγκη από επικοινωνία και όταν τους δίνεται η δυνατότητα να επικοινωνήσουν και να πουν τα προβλήματά τους, το κάνουν χωρίς δεύτερη σκέψη. Αυτό που έχω δει και έχω επισημάνει είναι ότι οι άνθρωποι νιώθουν ανακούφιση. Νιώθουν πως αυτό που τους απασχολούσε θα πάψει πια να υφίσταται».

-Τι υποχρεώσεις έχουν προς το κανάλι;

«Να βγουν σε μια πρωινή εκπομπή του σταθμού την επόμενη μέρα από την προβολή του επεισοδίου, και τίποτ' άλλο».

-Εσείς έχετε κάνει πλαστική;

«Εχω κάνει λέιζερ στα μάτια για μυωπία».

-Αυτό δεν θεωρείται πλαστική, νομίζω.

«Οχι, κάτι άλλο δεν έχω κάνει».

-Θα το τολμούσατε;

«Παλιά δεν μου άρεσε και με ενοχλούσε η μύτη μου. Αν συνέχιζε να με ενοχλεί, θα την έφτιαχνα. Ομως, τώρα δεν με απασχολεί. Εχω συμφιλιωθεί με τη μύτη μου. Την αγαπάω».

-Ποια είναι η χειρότερη κριτική που δεχτήκατε για το «Extreme makeover»;

«Δεν έχω ακούσει ούτε έχω διαβάσει κάτι κακό. Απλώς, καταλαβαίνω ότι μερικοί κακοπροαίρετοι περιμένουν το οτιδήποτε με το πιστόλι στο χέρι, έτοιμοι να πυροβολήσουν. Καταλαβαίνω ότι είναι πάρα πολλοί οι άνθρωποι που ζουν από τα κίτρινα, που τρώνε "κίτρινο ψωμί", που τρώνε τρώγοντας κάποιον άλλον χωρίς έλεος».

-Γιατί, πιστεύετε, αντέδρασε στο συγκεκριμένο ριάλιτι ο Ιατρικός Σύλλογος;

«Αν μπορούσατε στους γιατρούς που αντέδρασαν να κάνετε τον ορό της αλήθειας, θα διαπιστώνατε ότι όλη η αντίδραση είναι γιατί δεν είναι και αυτοί μέσα. Γιατί να μην μπορούν να συμμετάσχουν στην εκπομπή κι εκείνοι...»

-Εχετε κάνει επιλογές για τις οποίες έχετε μετανιώσει;

«Οτιδήποτε μας συμβαίνει είναι για να μας οδηγήσει κάπου. Οποιονδήποτε άνθρωπο συναντήσεις και ό,τι συμβεί είναι για να σε οδηγήσει σε μια κατεύθυνση. Και τα λάθη γίνονται διότι σου λένε κάτι και, ανάλογα με το πόσο ανοιχτό μυαλό είσαι, μαθαίνεις από αυτά και προχωράς».

-Είστε θρησκευόμενη;

«Εχω ανάγκη να πιστεύω στον Θεό, αλλά δεν πιστεύω στις θρησκείες που έχουν μεταβληθεί σε οικονομικούς οργανισμούς».

-Ποιοι πιστεύετε ότι είναι οι εχθροί του σύγχρονου ανθρώπου;

«Οι γρήγοροι ρυθμοί μας, η κακή επικοινωνία και τα μη πραγματικά πιστεύω και θέλω».

WHO IS WHO

* Γεννήθηκε στην Καλλιθέα.

* Μένει κοντά στη θάλασσα, την οποία λατρεύει.

* Μέχρι τα 22 της ήτανε επαγγελματίας χορεύτρια, μετά (όπως λέει) δεν κρατούσαν τα γόνατά της.

* Τελείωσε Φυσικοθεραπεία στα ΤΕΙ της Αθήνας και διορίστηκε σε δημόσιο νοσοκομείο, όπου εργάστηκε λιγότερο από χρόνο.

* Αγαπημένο της βιβλίο, το «Αιχμηρά αντικείμενα».

https://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=26.10.2008,id=94358672
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Στον εισαγγελέα για κομπίνα 30 γιατροί

Στον εισαγγελέα, θα οδηγηθούν 30 γιατροί, που κατηγορούνται ότι είχαν μετατρέψει το νοσοκομείο "Γεώργιος Γεννηματάς", σε ιδιωτική τους κλινική. Όπως αποκάλυψε ο γενικός επιθεωρητής δημόσιας διοίκησης και αποκάλυψε ο "Ελεύθερος Τύπος", είχαν στήσει βιομηχανία αισθητικής, αφού τις ήμερες της γενικής εφημερίας, έδιναν εισιτήρια σε ασθενείς, χαρακτηρίζοντας επικίνδυνα τα περιστατικά, όμως, σύμφωνα με το σχετικό πόρισμα, έκαναν πλαστικές, ή αισθητικές επεμβάσεις.
Σύμφωνα με το πόρισμα των ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης οι 30 γιατροί πλαστογραφούσαν ιατρικές εξετάσεις ασθενών αλλάζοντας τα ονόματα στους φακέλους. Έτσι εμφάνιζαν τους πελάτες τους ως βαριά περιστατικά που χρειάζονταν επειγόντως χειρουργική επέμβαση, ενώ όπως αποκαλύφθηκε επρόκειτο για αισθητικές επεμβάσεις, όπως ρινοπλαστικές και κιρσοί . Για να ελευθερώνονται κρεβάτια , οι συγκεκριμένοι γιατροί έδιναν ολιγοήμερες άδειες σε άλλους ασθενείς και έκαναν εισαγωγές των δικών τους πελατών πριν ξεκινήσει η γενική εφημερία του νοσοκομείου, ώστε να τους εξασφαλίσουν πρόσβαση στα χειρουργεία . Έτσι, έμεναν στην λίστα αναμονής ασθενείς που κινδύνευαν να χάσουν την ζωή τους . Η κομπίνα αποκαλύφθηκε όταν οι υπεύθυνοι του νοσοκομείου διαπίστωσαν ότι πριν ξεκινήσει η γενική εφημερία υπήρχε μεγάλη προσέλευση ασθενών που χαρακτηρίζονταν βαριά περιστατικά, ενώ παράλληλα άδειαζαν πολλά κρεβάτια . Πολλές φορές οι εμπλεκόμενοι γιατροί κρατούσαν κλίνες κενές για να τακτοποιήσουν τους ασθενείς τους. Μετά την έρευνα των επιθεωρητών δημόσια διοικησης οι τριάντα γιατροί θα κληθούν να απολογηθούν στην δικαιοσύνη για 144 χειρουργεία τα οποία έγιναν το τρίμηνο Σεπτεμβρίου -Νοεμβρίου 2007.
ΠΗΓΕΣ: ΝΕΤ

p.s Ε ρε τι κάνει ο άνθρωπος για το χρήμα!Έμεναν στην λίστα αναμονής ασθενεις που κινδύνευαν να χάσουν την ζωή τους για να βγάλουν αυτοί λεφτά, διότι αλλιώς θα κοπανούσαν μύγες σε κανα ιατρείο τρύπα και θα έκαναν δέηση για εμφάνιση περιστατικού.
https://www.kazam.gr/online/node/130448
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Το είναι και το γίγνεσθαι στον "μάταιο" τούτο κόσμο .....
Γιατί νομίζετε βαλαντώνουν στο κλάμα τα νεογνά μόλις σκάσουν μύτη από την κοιλιά της μητέρας τους; Μα επειδή αντικρύζουν....γιατρούς!

Ρε, εδώ σου απομυζούν και το τελευταίο σεντ σε περιστατικά ζωής θανάτου στο κρεβάτι του πόνου, φανταστείτε στις "ψωνάρες" που τους επισκέπτονται για να αποκτήσουν....θεληματικό πηγούνι ή γαλλική μυτούλα τι έχουν να κάνουν!!!

Δεν είναι λοιπόν θέμα αποκτώ χείλη σα το γκρέμλιν-νύφη ή κρατάω τα δικά μου κι ας μοιάζουν
με το smiley puzzled αλλά σε ποιά διαδικασία πάω να εμπλακώ με δεδομένη την κατάσταση που επικρατεί από τους....εκδοροσφαγείς της κονόμας!

Που σουλατσάρουν τελευταία και στο διαδίκτυο διεκδικώντας κι αυτοί τα "θύματα" τους
όπως οι....ταλιμπάν θρησκευτικών δοξασιών και όχι μόνο

Αν έχετε παρατηρήσει τα δικαστήρια συνήθως δεν δικαιώνουν τα παραμορφωμένα θύματα των
πλαστικών χασάπηδων και πολύ καλά κάνουν, αυτό έλειπε να τους καταδίκαζαν και για αποπλάνηση...."ψώνιων" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Καταδίκη γνωστού πλαστικού χειρούργου

[24.08.2008, 08:33]
Μέγεθος γραμμάτων:
Εμπιστεύτηκε το νυστέρι του «θαυματουργού» Ανδρέα Φουστάνου, αλλά απώλεσε την όρασή της σε υψηλό ποσοστό! Η 20χρονη από τη Χαλκίδα είχε πάει πριν από μερικά χρόνια στον χειρουργό για να διορθώσει το εκ γενετής πρόβλημα βλεφαρόπτωσης στο δεξί της μάτι, αλλά η πλημμελής παρακολούθηση του πλαστικού χειρουργού κατά τη διάρκεια της μετεγχειρητικής της πορείας κόντεψε να την κάνει τυφλή.

Τώρα, οκτώ χρόνια μετά την επέμβαση, ο γνωστός πλαστικός χειρουργός καλείται με απόφαση του ανωτάτου δικαστηρίου της χώρας να πληρώσει το οικονομικό τίμημα που με τους νόμιμους τόκους ξεπερνά τα 80.000 ευρώ, για ιατρικά σφάλματα που προκάλεσαν τη σωματική βλάβη στην κοπέλα.

Σύμφωνα με την απόφαση του Αʼ Πολιτικού Τμήματος του Αρείου Πάγου (υπʼ αριθμ. 1404/200, οι δικαστές δέχονται ότι η ευθύνη του γιατρού μπορεί να μην αφορά μόνο τη χειρουργική μέθοδο που ακολούθησε και το κατά πόσο ενήργησε μέσα στους κανόνες της ιατρικής επιστήμης, αλλά η ευθύνη αυτή μπορεί να επεκτείνεται και μετά τη χειρουργική επέμβαση, εφόσον δεν υπήρξε η δέουσα μετεγχειρητική παρακολούθηση της ασθενούς, όπως θα έπρεπε να κάνει κάθε συνετός κι επιμελής ιατρός.

Οι δικαστές καταλογίζουν αμελή συμπεριφορά στον πλαστικό χειρουργό Ανδρέα Φουστάνο που παρέλειψε να κάνει συχνή παρακολούθηση της μετεγχειρητικής πορείας της 20χρονης τότε ασθενούς του, με συνέπεια να υποστεί σημαντική σωματική βλάβη, με φλεγμονή, ισχυρούς πόνους στο μάτι, αλλά και απώλεια της όρασης σε ποσοστό 84%.

Μάλιστα, ο ίδιος ο Ανδρέας Φουστάνος είχε προσφύγει διά του πληρεξούσιου δικηγόρου του (Αθανάσιου Καλογιάννη) στον Αρειο Πάγο ζητώντας την αναίρεση της απόφασης του Εφετείου που δικαίωνε την κοπέλα ασθενή του. Το ανώτατο δικαστήριο της χώρας με πρόσφατη απόφασή του (σ.σ.: που δεν έχει καθαρογραφεί ακόμη), απορρίπτει τους ισχυρισμούς του γνωστού πλαστικού χειρουργού κι επικυρώνει την απόφαση του δευτεροβάθμιου δικαστηρίου, σύμφωνα με την οποία ο γιατρός υποχρεώνεται να καταβάλει στην 28χρονη σήμερα γυναίκα, με τους νόμιμους τόκους, περισσότερα από 80.000 ευρώ για τη ζημία που υπέστη η ασθενής, αλλά και για τη χρηματική ικανοποίηση για την ηθική βλάβη και την ψυχική ταλαιπωρία της γυναίκας.

Σύμφωνα με όσα αναφέρονται στα δικόγραφα, πριν από οκτώ χρόνια η νεαρή κοπέλα από τη Χαλκίδα εμπιστεύτηκε τα χέρια του Ανδρέα Φουστάνου για να εξαφανίσει το εκ γενετής πρόβλημα πτώσης του άνω βλεφάρου του δεξιού ματιού της. Η κοπέλα είχε ήδη κάνει μια ανεπιτυχή επέμβαση και προτού ο Ανδρέας Φουστάνος προχωρήσει στη βλεφαροπλαστική, τον είχε ενημερώσει για το βεβαρημένο ιατρικό της ιστορικό. Μετά την επέμβαση όμως, η ασθενής άρχισε να διαμαρτύρεται για ενοχλήσεις και πόνους που σταδιακά αυξάνονταν, με οίδημα στο βλέφαρο και το μάτι της, αλλά ο Ανδρέας Φουστάνος την καθησύχαζε θεωρώντας φυσιολογική τη μετεγχειρητική της πορεία, χωρίς να τη δει σε προγραμματισμένη επίσκεψη και παρέχοντάς της αντιβιοτικό κολλύριο και παυσίπονο για την αντιμετώπιση του πόνου. Μάλιστα, όπως αναφέρει η κοπέλα, παρά τις συνεχείς οχλήσεις της, το ραντεβού αργούσε και όταν αυτό πραγματοποιήθηκε με καθυστέρηση δώδεκα ημερών, διαπιστώθηκε έλκος στο πάνω μέρος του κερατοειδούς και χρειάστηκε νέα επέμβαση με εξωτερικά ράμματα για να μένει το μάτι ανοικτό προκειμένου να μην ακουμπούν οι βλεφαρίδες και να μη μολυνθεί. Παρʼ όλα αυτά, η κοπέλα χρειάστηκε να μεταβεί στην Αγγλία για την αποκατάσταση του προβλήματος, όπου οι Βρετανοί γιατροί διαπίστωσαν απώλεια της όρασης του δεξιού οφθαλμού κατά 84%.

Μετά από πολυετή δικαστικό αγώνα, η 28χρονη σήμερα γυναίκα δικαιώθηκε και από τον Αρειο Πάγο που έκρινε ότι ο επώνυμος πλαστικός χειρουργός, αν και γνώριζε το βεβαρημένο ιατρικό παρελθόν της, δεν έκανε τη δέουσα μετεγχειρητική παρακολούθηση, παρά τους πόνους και την πρόκληση φλεγμονής, όπως όφειλε ως συνετός κι επιμελής γιατρός, μόλις ενημερώθηκε για την κακή κατάσταση της υγείας της.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι στις δικαστικές «διαδρομές» που ακολούθησε η υπόθεση, μάρτυρες κατέθεσαν ότι στις περιπτώσεις βλεφαροπλαστικής είναι πολύ πιθανή η επιπλοκή με εμφάνιση έλκους.
espresso
madata.gr https://www.madata.gr/index.php?news=23185
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι κρίμα το ότι δεν μπορούμε να βρούμε στις ειδήσεις νέα για τις άλλες τόσες (και παραπάνω) επιτυχημένες πλαστικές επεμβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χθες έβλεπα το Σάκη Ρουβά σ' ένα βιντεάκι από την Eurovision. Αναρωτήθηκα λοιπόν: Είναι η μύτη του Σάκη θεϊκή και απολλώνια; Φυσικά και όχι. Τότε γιατί το σύνολο αποτελεί σύμβολο ομορφιάς; Μα επειδή είναι πανώριος φυσικά και κυρίως επειδή το ξέρει.

Εάν ο Σάκης καθόταν ν' ασχοληθεί με την καμπούρα της μύτης του, εάν είχε πάει να την κάνει γαλλική, αγγλική ή τούρκικη, δεν θα ήταν Ο Sakis αλλά ...ένας Σάκης.

Παρεμπιπτόντως αγαπητέ ramblade, η φυσική σου μύτη ήταν πολύ όμορφη και σου πήγαινε τέλεια. Φοβάμαι πως η αιτία των δεινών σου δεν είναι οι γιατροί, αλλά η ανασφάλεια που σε οδήγησε σ' αυτούς. Η υπερβολή, η αλαζονεία και η εκζήτηση έχουν πάντα αρνητικά αποτελέσματα. Λυπάμαι εάν ακούγομαι κάπως αυστηρός, δεν είναι η πρόθεσή μου να χλευάσω την κατάστασή σου.

Σου εύχομαι ειλικρινά ν' αγαπήσεις αληθινά τον εαυτό σου, με τη νέα σου έστω μύτη. Σε αντίθετη περίπτωση, μόλις περάσει ο πρώτος ενθουσιασμός, θ' αρχίσει να μη σου καλοφαίνεται το σαγόνι και μετά τα δόντια και μετά...ένας θεός ξέρει. Αλήθεια, τι θα γίνει στο πέρασμα του χρόνου, όταν θ' αρχίσουν να εμφανίζονται οι πρώτες ρυτίδες; Κοιτώντας τη Ζωή Λάσκαρη, φρικάρω με την ιδέα. Αλήθεια, τη Ρίτα Σακελλαρίου τη θυμάται κανείς μετά την πλαστική;

Το παρόν μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ρινοπλαστική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι, η σωστή απόφαση, μετά από όσα διάβασα εδώ, είναι: "Μακριά!!"

Τι όμορφη που είναι η καμπουρωτή μου μύτη damn it!! Τα δεκάδες χιλιάδες ευρώ είναι ακόμη ομορφότερα στην τσέπη μου. Εάν αγόραζα μ' αυτά μια Mercedes, θα γινόμουν ιδιαίτερα επιλέξιμος και θα γλίτωνα το μαχαίρι, ή καλύτερα το ...σκαρπέλο!!

Ελπίζω στο θέμα να είναι παραδεκτές και οι αρνητικές απόψεις επί του εν λόγω ζητήματος.

Το παρόν μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ρινοπλαστική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sira

Νεοφερμένος

Η Sira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Τι όμορφη που είναι η καμπουρωτή μου μύτη damn it!! Τα δεκάδες χιλιάδες ευρώ είναι ακόμη ομορφότερα στην τσέπη μου.Εάν αγόραζα μ' αυτά μια Mercedes, θα γινόμουν ιδιαίτερα επιλέξιμος


Nαι εχεις δικιο..
Τοσο πολυ που εγω σκεφτομαι μα μου κανουν κ μια πυραμιδα ωστε μετα θανατον να τα παρω μαζι μου..
Ποιος ο λογος να τα χαλασω σε Mercedes οταν θα μπορω να τα μετρω μεσα στην πυραμιδα μου?
Μη μου πεις.. ειναι καλυτερο απο αυτο που σκεφτηκες εσυ!

Για να σοβαρευτω ομως κ λιγο..
Πολυ καλα εκανε το παληκαρι κ εκανε οτι εκανε αφου δεν ενιωθε καλα..
Το οτι ηταν ατυχος την πρωτη φορα ειναι λυπηρο αλλα αφου ολα πηγαν καλα τωρα ειναι πολυ ωραιο κ επισης το οτι μοιραστηκε μαζι μας την εμεπιρια του ωστε να βοηθηθουμε εμεις που προτιμουμε μια ισια μυτη με καλες αναπνοες απο μια Mercedes..
Βεβαια θα βοηθουσε περισσοτερο αν γραφατε τα ονοματα των γιατρων βρε παιδια απο το να μαντευουμε ψαχνοντας σε ποιον αντιστοιχουν τα αρχικα..

Το παρόν μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ρινοπλαστική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως αγαπητέ ramblade, η φυσική σου μύτη ήταν πολύ όμορφη και σου πήγαινε τέλεια. Φοβάμαι πως η αιτία των δεινών σου δεν είναι οι γιατροί, αλλά η ανασφάλεια που σε οδήγησε σ' αυτούς. Η υπερβολή, η αλαζονεία και η εκζήτηση έχουν πάντα αρνητικά αποτελέσματα. Λυπάμαι εάν ακούγομαι κάπως αυστηρός, δεν είναι η πρόθεσή μου να χλευάσω την κατάστασή σου.
Αγαπητε Great Chaos μηπως ειναι καιρος να επισκεφθειτε τον οφθαλμιατρο? Η μυτη μου πριν ηταν τραγικη οπως κ μετα την 1η επεμβαση. Η ιδια μου η μανα με παρακινουσε να κανω ρινοπλαστικη γιατι οπως μου ελεγε ηταν το μονο χαρακτηριστικο που με χαλαγε. Οι φιλοι μου με φωναζανε ξιφια, ποτε ομως δεν το επερνα προσωπικα γιατι ειμαι ακρως ρεαλιστης κ συμβιβαζομαι με την πραγματικοτητα. Αντιθετως οταν καποιος ασχετος πηγαινε να με κοροιδεψει ετρωγε ξυλο.

Επειδη ειμαι ρεαλιστης γνωριζα οτι η βελτιωση της εμφανισης της μυτης μου ειναι εφικτη δεν διστασα να την κανω, το λαθος μου εγκειται στην επιλογη του λαθος γιατρου. Οσον αφορα τη μυτη του Σακη, ας ειχα εγω τετοια μυτη κ θα σου λεγα αν θα εμπλεκα με πλαστικες κ σαχλαμαρες.

Σου εύχομαι ειλικρινά ν' αγαπήσεις αληθινά τον εαυτό σου, με τη νέα σου έστω μύτη. Σε αντίθετη περίπτωση, μόλις περάσει ο πρώτος ενθουσιασμός, θ' αρχίσει να μη σου καλοφαίνεται το σαγόνι και μετά τα δόντια και μετά...ένας θεός ξέρει. Αλήθεια, τι θα γίνει στο πέρασμα του χρόνου, όταν θ' αρχίσουν να εμφανίζονται οι πρώτες ρυτίδες; Κοιτώντας τη Ζωή Λάσκαρη, φρικάρω με την ιδέα.
Αισθανομαι αγαπητε οτι ειτε θελετε να εκμεταλευτειτε την ευκαιρια (στην συγκεκριμενη περιπτωση την ιστορια μου) ειτε για να αποτρεψετε τους υπολοιπους να καταφυγουν στις πλαστικες επεμβασεις, ειτε να το παιξεται ο εξυπνος κ ωριμος της παρεας. Αν ισχυει το 1ο τοτε πιθανοτατα να οφειλεται σε 2 λογους: ειτε εχετε ο ιδιος καποιο προβλημα με την εξωτερικη σας εμφανιση το οποιο προσπαθειτε να καταπνιξετε προτρεποντας κ τος υπολοιπους να κανουν το ιδιο, ειτε δεν ειστε αρκετα ρεαλιστης για να συμβιβαστειτε με την πραγματικοτητα. Το παραδειγμα σας (εγω) ομως ειναι αστοχο. Ισως δεν αντιληφθηκατε οτι μιλατε με ατομο ανωτατης μορφωσεως, συγκροτημενο κ με αισθητικη αποψη που δεν θα κατεφευγε σε μια πλαστικη απεμβαση εαν δεν τη θεωρουσε απολυτως αναγκαια. Η αληθεια ειναι οτι αποτυχατε να ερθετε στην θεση μου, λυπαμαι ειλικρινα για εσας κ την επιπολαιοτητα σας.

Το παρόν μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ρινοπλαστική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ναι, η σωστή απόφαση, μετά από όσα διάβασα εδώ, είναι: "Μακριά!!"

Τι όμορφη που είναι η καμπουρωτή μου μύτη damn it!! Τα δεκάδες χιλιάδες ευρώ είναι ακόμη ομορφότερα στην τσέπη μου. Εάν αγόραζα μ' αυτά μια Mercedes, θα γινόμουν ιδιαίτερα επιλέξιμος και θα γλίτωνα το μαχαίρι, ή καλύτερα το ...σκαρπέλο!!

Ελπίζω στο θέμα να είναι παραδεκτές και οι αρνητικές απόψεις επί του εν λόγω ζητήματος.

Εδω επιβεβαιωνεται αυτο που ειπα. Δεν καταφερες να ερθεις στη θεση μου κ να με νιωσεις. Τι να την κανω την Mercedes αφου ειμαι ασχημος?! Τι να τα κανω τα ακριβα ρουχα κ παπουτσια που δεν θα με πλησιαζε γυναικα?! Τι να τα κανω τα μπρατσα κ τους κοιλιακους που οι γκομενες κοιτανε πρωτα το προσωπο?! Κ αλλα πολλα ... μπορω να συνεχιζω να δινω επιχειρηματα μεχρι αυριο.

Το παρόν μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ρινοπλαστική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητε Great Chaos μηπως ειναι καιρος να επισκεφθειτε τον οφθαλμιατρο?

Όχι αγαπητέ μου, έχω περάσει από αξιολόγηση της πολεμικής αεροπορίας για πιλότος και έχω όραση άριστη. Βλέπω και την τελευταία σειρά συμβόλων των σχετικών πινάκων εξέτασης της όρασης, από θέση τρία μέτρα πίσω από το κανονικό σημείο εξέτασης. Άλλωστε, οι άσκοπες επισκέψεις στους γιατρούς είναι άλλων υπόθεση κι όχι δική μου· αρκετά πλούσιους τους έχετε κάνει εσείς.

Η μυτη μου πριν ηταν τραγικη οπως κ μετα την 1η επεμβαση. Η ιδια μου η μανα με παρακινουσε να κανω ρινοπλαστικη γιατι οπως μου ελεγε ηταν το μονο χαρακτηριστικο που με χαλαγε. Οι φιλοι μου με φωναζανε ξιφια, ποτε ομως δεν το επερνα προσωπικα γιατι ειμαι ακρως ρεαλιστης κ συμβιβαζομαι με την πραγματικοτητα. Αντιθετως οταν καποιος ασχετος πηγαινε να με κοροιδεψει ετρωγε ξυλο.
Έχω δει ανθρώπους πολύ αδύνατους να κοιτούν τον εαυτό τους στον καθρέπτη και να τον θεωρούν παχύ. Αυτή η έμμονη ιδέα, τους οδήγησε σε νευρογενή ανορεξία και σε θάνατο. Έχω δει (αληθώς λέγω υμίν) όμορφα άτομα να πιστεύουν ότι είναι άσχημα και να ζουν μέσα στην κακομοιριά. Ίσως η εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου είναι στρεβλή, παρά η μύτη σου.

Ωστόσο, δεν είμαι εγώ ο ειδικός για να σε ψυχαναλύσω. Εάν τα νυστέρια σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα, είναι δικός σου λογαριασμός. Έχω πάντως δει πολύ πιο μεγάλες, καμπουριαστές ή στραβές μύτες να είναι "πρώτες μούρες" και να κυκλοφορούν τις ωραιότερες γυναίκες, ούτως ώστε να μπορώ με ασφάλεια να συμπεράνω πως το ζήτημα της επιλεξιμότητας ή της απόρριψης, της ομορφιάς ή της ασχήμιας, είναι κάτι πολύ σχετικό και πολύπλευρο. Οπότε, δράττομαι της ευκαιρίας να υπενθυμίσω σε όλους τους συνομιλητές, μιας κι εσύ έχεις κάνει την επιλογή σου ανεπιστρεπτί, ότι υπάρχουν άλλοι, ηπιότεροι, φθηνότεροι και λιγότερο παρεμβατικοί τρόποι ώστε να επιλυθούν ζητήματα κακής προσωπικής εικόνας. Η αυτοανάλυση με σκοπό τη συμφιλίωση με τον εαυτό μας, καθώς και ο επαναπροσδιορισμός των παραμέτρων του Εγώ μας, είναι δε ο φθηνότερος -καθώς είναι εντελώς δωρεάν- ο ηπιότερος και ο πλέον διδακτικός και προσοδοφόρος τρόπος, κατά την ταπεινή μου άποψη. Τη συνιστώ σε όλους ανεπιφύλακτα.


Οσον αφορα τη μυτη του Σακη, ας ειχα εγω τετοια μυτη κ θα σου λεγα αν θα εμπλεκα με πλαστικες κ σαχλαμαρες.
Η μύτη του Σάκη είναι σαν μπουγατσομάχαιρο. Εάν θέλεις κάνε ένα google search και δες το πόσο δύσκολο είναι να βρεις φωτό του Σάκη σε προφίλ:D:P Το attitude που έχει σε κάνει να τη ζηλεύεις. Εάν την είχες, πάλι θα είχες πρόβλημα. Τη μύτη της Βίκης Κουλιανού την έχεις εξετάσει καθόλου;

Αισθανομαι αγαπητε οτι ειτε θελετε να εκμεταλευτειτε την ευκαιρια (στην συγκεκριμενη περιπτωση την ιστορια μου) ειτε για να αποτρεψετε τους υπολοιπους να καταφυγουν στις πλαστικες επεμβασεις, ειτε να το παιξεται ο εξυπνος κ ωριμος της παρεας.
Κοίτα να δεις τώρα. Το να πει κανείς την ειλικρινή του γνώμη, τίμια, ήπια κι ευγενικά, τον κάνει αυτομάτως ύποπτο εξυπνακίστικης συμπεριφοράς και μάλιστα θεωρείται θεμιτό κάτι τέτοιο να του το τρίψουν κατάμουτρα.

Φαίνεται πως η άποψή μου είναι από αυτές που θα πρέπει να τις κρατά κανείς για τον εαυτό του, ενώ η δική σου από αυτές που θα πρέπει να διατυμπανίζονται. Θα ήθελες να μας παραθέσεις κάποια αντικειμενικά κριτήρια με βάση τα οποία θα καθοριζόταν το ποιος είναι έξυπνος και ώριμος; Η επιθετική αυτή δήλωση δηλώνει ενόχληση για την τόλμη μου να διαφωνήσω με τις επιλογές σου; Έχεις σκεφτεί καθόλου το τι σημαίνει αυτό; Τα βαθύτερα αίτια των εσωτερικών μας συγκρούσεων δεν διορθώνονται δυστυχώς με πλαστικές αγαπητέ.

Αν ισχυει το 1ο τοτε πιθανοτατα να οφειλεται σε 2 λογους: ειτε εχετε ο ιδιος καποιο προβλημα με την εξωτερικη σας εμφανιση το οποιο προσπαθειτε να καταπνιξετε προτρεποντας κ τος υπολοιπους να κανουν το ιδιο, ειτε δεν ειστε αρκετα ρεαλιστης για να συμβιβαστειτε με την πραγματικοτητα.
Α, συγνώμη έχω και εναλλακτική εκτός του να χαρακτηριστώ ως εξυπνάκιας. Έχω κάποιο πρόβλημα (πάει να πει είμαι κακάσχημος και βάλε) και προσπαθώ να βγάλω τ' απωθημένα μου στους άλλους. Επίσης πάσχω από έλλειψη ρεαλισμού.
Αντίφαση:
Ποιος από τους δυο μας είναι αυτός που δεν μπορεί να συμβιβαστεί με τη φυσική του πραγματικότητα;

Τις γνώσεις ψυχολογίας από πού τις απέκτησες; Πώς μπορείς να μιλάς με τέτοιο ανοίκειο τρόπο σε κάποιον που απλά διαφώνησε με τις πράξεις και τις επιλογές σου; Μ' έβγαλες προβληματικό εκ του μη όντως και αυτό, πίστεψέ με, δεν είναι και το άκρον άωτον της καλής συμπεριφοράς. Συνειδητοποιείς ότι με κατηγορείς χωρίς να με γνωρίζεις, ακριβώς για τα πράγματα που δημοσίως έχεις ομολογήσει πως ισχύουν για εσένα τον ίδιο;

Ισως δεν αντιληφθηκατε οτι μιλατε με ατομο ανωτατης μορφωσεως, συγκροτημενο κ με αισθητικη αποψη που δεν θα κατεφευγε σε μια πλαστικη απεμβαση εαν δεν τη θεωρουσε απολυτως αναγκαια. Η αληθεια ειναι οτι αποτυχατε να ερθετε στην θεση μου, λυπαμαι ειλικρινα για εσας κ την επιπολαιοτητα σας.
Οι προσβολές συνεχίζονται ακάθεκτες και οι πληθυντικοί δεν μπορούν να τις απαλύνουν. Είμαι κι επιπόλαιος από πάνω. Κι όλα αυτά από ένα άτομο που θέλει να πιστεύει πως είναι μορφωμένο, συγκροτημένο και με υψηλή αισθητική, πράγμα για το οποίο με τη στάση σου γεννάς εύλογες αμφιβολίες.

Έχω έρθει στη θέση σου φίλε μου, αν και όχι για τη μύτη μου. Δεν θα σου μιλούσα εάν δεν είχα τα κατάλληλα βιώματα. Επειδή όμως φοβάμαι πως δεν είσαι ο μόνος αξιόλογος άνθρωπος που κυκλοφορεί σε τούτο τον πλανήτη, θα αντιστρέψω το πανέμορφο επιχείρημα, προς χάριν της συζήτησης: "Ίσως δεν αντιλήφθηκες ότι μιλάς μ' ένα άτομο ανώτατης μόρφωσης, συγκροτημένο και με με αισθητική άποψη, που ως ουδέτερος παρατηρητής πιστεύει ακράδαντα πως η φυσική σου μύτη ήταν πολύ ωραία". Στο κάτω κάτω δεν έχω κανένα συμφέρον να πείσω κάποιον υπέρ ή κατά της πλαστικής επέμβασης, μιας και όπως το γουρούνι του Αρκά (πρώτος μου ξάδελφος! Το γουρούνι όχι ο Αρκάς:clapup:) εγώ πιστεύω πως όλες με θέλουν για το κορμί μου:hehe:. Αντίθετα, στην περίπτωσή σου ο μύθος του Αισώπου περί της αλεπούς με την κομμένη ουρά, ίσως να δίνει μια ιδέα για το τι συμβαίνει.

Χαίρομαι πάντως που η εκτίμησή μου ξεσήκωσε τέτοια αγανακτισμένη και αγενή αντίδραση από την πλευρά σου, γιατί φαίνεται πως περιείχε μεγάλο ποσοστό αλήθειας και χτυπούσε σε ευαίσθητες χορδές. Σου εύχομαι ξανά, η νέα σου μύτη να είναι κατά πώς την έχεις ονειρευτεί και τούτο να σου προσφέρει την εσωτερική γαλήνη και τη συμφιλίωση με τον εαυτό σου και την εικόνα σου.

Όσο για τη Mercedes, ήταν ένα σχήμα λόγου ώστε να καταδείξω ότι πολλοί καλύπτουν την όποια ασχήμια τους, αληθινή ή νοητή, με άλλους τρόπους. Τα χρήματα μπορούν να έχουν πολλές και διαφορετικές χρήσεις, οπωσδήποτε. Σε αντίθετη περίπτωση, θα πλούτιζαν προκλητικά οι χειρούργοι και θα πεινούσαν οι έμποροι πολυτελών αυτοκινήτων και σινιέ ρούχων-εσωρούχων.

Το παρόν μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ρινοπλαστική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sira

Νεοφερμένος

Η Sira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Για αλλη μια φορα δεν καταλαβαινω γιατι ενοχλει καποιους που καποιοι αλλοι θελουν ν'αλλαξουν κατι στον εαυτο τους!
Αν εγω για παραδειγμα δεν ειχα καποιο προβλημα με το διαφραγμα μου για ποιο λογο να εμπαινα σε καποιο forum με αναλογο θεμα?
Aπλα για να την πω σε καποιον αλλον?
Γιατι να χαλασω την καρδια καποιου ανθρωπου?
Μηπως ζηλευω?
Μηπως απλα ειμαι κακια?
Δε θα το εκανε κανεις που σεβεται πρωτα απ'ολα τον εαυτο του!
Ακομη κ αν απλα ειναι ματαιοδοξος ο οποιος σκεφτεται να κανει μια τετοια επεμβαση ειναι δικαιωμα του κ καλα κανει!
Δεν ενοχλει κανεναν!
Οποιος ενοχλειται με την ρινοπλαστικη ας μη κανει κ οποιον ενοχλει το αν εγω για παραδειγμα σκεφτομαι να κανω ρινοπλαστικη, διαφραγμα ή να βαλω 3ο ματι δικαιωμα μου ειναι κ οσο κ να το σχολιασει αρνητικα καποιος απλα θα δειξει ποσο μικροψυχος ειναι!
Ευχαριστωωωωωω!!!! :)

Το παρόν μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ρινοπλαστική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Ας σταματήσει πια αυτή η καραμέλα κάποιων ανθρώπων εδω μέσα οτι οι άνθρωποι που διαφωνούν με την πλαστική χειρουργική είναι κακοι και μικρόψυχοι και οτι ζηλεύουν επειδή δεν έχουν την δυνατότητα να φτιάξουν τη μύτη τους η οτιδήποτε άλλο.Δυνατότητα οικονομική η δε ξέρω εγω τι άλλο και οτι επιτίθενται σε άλλους που το κάνουν. Ε Λ Ε Ο Σ
Τα χρήματα και το κουράγιο αν θέλουμε τόσο πολύ να φτιάξουμε κατι βρίσκονται εύκολα.
Το δύσκολο είναι να αγαπήσουμε τον εαυτό μας όπως είναι και να μην αλλάξουμε τίποτα.Μάγκας για μένα είναι αυτός που περπατάει με το κεφάλι ψηλά με μια μυτάρα σαν του depardieu.Μακάρι να είμασταν τόσο δυνατοί. Δεν κατακρίνω όσουν διορθώνουν κάτι απλά μου την δίνει η υπερβολή και το έχω ξαναπεί, αλλα σε αυτόν που θα βγάλω το καπέλο ειναι σε αυτόν που τους γράφει ΌΛΟΥΣ και λατρεύει τον εαυτό του όπως ειναι.

Αποκλείεται κάποιοι άνθρωποι να αγαπούν τον εαυτούλη τους όπως είναι??? Και να θεωρούν αυτά που βλέπουν οι άλλοι ελαττώματα όχι μειονεκτήματα αλλά προτερήματα? Ξανα ΈΛΕΟΣ


Gerard je t aime mon cheri


Το παρόν μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ρινοπλαστική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top