Το οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Νωέα ... εμένα μου το έστειλαν, διάβασα κάποιες αλήθειες σε αυτό ..... και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας!
Το τι έκανε ο συντάκτης, δεν το ξέρω.... όμως Νωέα, δεν βλέπεις λίγο απ' όλους μέσα σε αυτό;
Ακραίο είναι, ίσως και λαϊκίστικο να είναι .... είναι όμως σε ένα βαθμό και πραγματικό, δε νομίζεις;

Βλέπω, καλή μου και ούτε τον κατακρίνω τον άνθρωπο( ή ανθρώπους;), επειδή ακριβώς είναι ρεαλιστικό (έως και σουρρεαλιστικό;):redface:...Αλλά δεν μπορώ να αποφύγω την ανησυχία, ότι τελικά θα επικρατήσουν τέτοιου είδους οπτικές στο "πνεύμα της κοινωνίας", που θα "κάψουν την ταινία" , με τον μηδενισμό τους:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Βλέπω, καλή μου και ούτε τον κατακρίνω τον άνθρωπο( ή ανθρώπους;), επειδή ακριβώς είναι ρεαλιστικό (έως και σουρρεαλιστικό;):redface:...Αλλά δεν μπορώ να αποφύγω την ανησυχία, ότι τελικά θα επικρατήσουν τέτοιου είδους οπτικές στο "πνεύμα της κοινωνίας", που θα "κάψουν την ταινία" , με τον μηδενισμό τους:redface:...

Δεν ξέρω ίσως και να έχεις και δίκιο .... πολύ φοβάμαι όμως ότι η κοινωνία της χώρας μας, παρ' ότι συμβαίνει γύρω μας, εξακολουθεί σε μεγάλο βαθμό να λειτουργεί με βάση τη λογική ..."όλοι πρέπει να συμμορφωθούμε, αλλά ας εξασφαλίσουμε τώρα την πάρτη μας .....και μετά συμμορφωνόμαστε".
Μου τη δίνει αυτό ρε Νωεύ!!!
Όλοι μιλάνε για την κρίση .... δεν είδα πουθενά όμως κανέναν να ρίχνει και τις τιμές. Έχουμε φτάσει να πληρώνουμε 200 € για ένα ζευγάρι παπούτσια, ξενοδοχείο να έχει ρίξει τιμές δεν έχω δει.... δεν ξέρω, εγώ είμαι γκρινιάρα;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μου έστειλαν αυτό:
[...............................
Χρεοκόπησα νεοέλληνα[/B]...γιατί πια δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λαθος, τι είναι δίκαιο και τι άδικο. [/COLOR]

........................
Ήρθε ο καιρός να αλλάξω , [/COLOR][/B]γιατί αν δε το κάνω η νέα γενιά από λαμογια παραμονεύει να πάρει τη θέση των απερχόμενων και το νέο κύμα σκανδάλων που θα παράγει ξανά το σύστημα θα με βρει πάλι να σκούζω σα βικτωριανή παρθένα..

..........................
''κλείστε τους όλους φυλακή!!"
Συγχαρητήρια στον Νωέα δίνω για αρχή, για ένα και μοναδικό λόγο.

ΔΕΝ ΤΣΊΜΠΗΣΕ ΤΟ ΤΥΡΑΚΙ.

Διαβάζοντας το κείμενο που σου το έστειλαν, βλέπω οτι :

α) δέν υπάρχει πηγή
β) θα μπορούσε να το γράψει ο καθένας

Επέλεξα να απαντήσω στη διαπίστωση που έκανε ο μίστερ Χ,
οτι: (Χρεοκόπησα νεοέλληνα[/B]...γιατί πια δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λαθος, τι είναι δίκαιο και τι άδικο).

Μίστερ Χ : εγώ ξέρω γιατί χρεοκόπησα.

1. Χρεοκόπησα γιατι όταν εγώ διεκδικούσα, αυτοί στους οποίους απευθυνόμουν έκαναν ( meting ) με τους τραπεζίτες οι οποίοι με την σειρά τους συμβούλευαν πως ο δείκτης δανεισμού των Ελλήνων υστερεί απο τον δείκτη δανεισμού των Ευρωπαίων. Άρα εγώ με τον δανεισμό μου έπρεπε να συμβάλλω, γιατι ο δανεισμός μου, όπως πολύ καλά γνωρίζεις, αποτελεί δείκτη βιομηχανικής ανάπτυξης.
Χρεοκόπησα γιατι απο το 1981 ο Ανδρέας έκανε την ΑΛΛΑΓΗ.
Αντικατέστησε την διαφθορά στην πολιτική, διδάσκοντας την γενιά του Πολυτεχνείου πώς να κυβερνήσει.
Κατάργησε τους ελέγχους και ένοιωθα ελεύθερος.
Έκαψε μεγάλους ανθρώπους που πίστευαν στην ουσιαστική ΑΛΛΑΓΗ. π.χ ΤΡΙΤΣΗΣ. Αλλά και όταν θεσμικά είχε μπεί η ΑΤΑ, (αυτόματη τιμαριθμική αναπροσαρμογή στους μισθούς), όλος τεχνηέντως εξαφανίστηκε. ΝΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΛΑ, ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ.
Χρεοκόπησα γιατι όταν το χρήμα απο Ευρώπη είχε στόχο την ανάπτυξη, στην πορεία για ΑΛΛΑΓΗ, αυτό χανόταν σε διαδρομές που αδυνατούσα να δώ, πόσο μάλλον να ελέγξω.

Μίστερ Χ με κούρασες και επειδή δεν σκοπεύω να γράψω ιστορία, απορώ γιατί σε κάτι μου μοιάζει το ύφος αυτών που γράφεις ;

:clapup:Το βρήκα μίστερ Χ, ακολουθείς ακριβώς την ίδια μέθοδο με τους ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ.
Αυτοί προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή μου, βάζουν μιά σειρά απο γκαζάκια να κάνουν ΜΠΑΜ - ΜΠΑΜ και (εγώ) δηλ. εμείς τρομοκρατούμαστε.

Άραγε ποιοι τους μαθαίνουν να βάζουν γκαζάκια ;
Ποιοι τους μαθαίνουν να μή σημαδεύουν καλά ;

Μήπως αυτοί που έμαθαν σε εσένα (γραφή) ;

Μπράβο ρε σύ τα καταφέρνεις καλά.

Τελειώνοντας θέλω να σου πώ να προσέχεις Μίστερ Χ.
Όχι απο τα γκαζάκια, αλλά απο καμιά ΓΚΛΙΤΣΑ.
ΓΚΛΙΤΣΑ χρειάζεσαι εσύ και οι παρατρεχάμενοι μαζί σου, απο κρανιά και με χοντρούς ρόζους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
τελικά , το τυράκι ποιο ήταν ;

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Νωέα ... εμένα μου το έστειλαν, διάβασα κάποιες αλήθειες σε αυτό ..... και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας!
Το τι έκανε ο συντάκτης, δεν το ξέρω.... όμως Νωέα, δεν βλέπεις λίγο απ' όλους μέσα σε αυτό;
Ακραίο είναι, ίσως και λαϊκίστικο να είναι .... είναι όμως σε ένα βαθμό και πραγματικό, δε νομίζεις;
Τίποτα δεν είναι ποιό ακραίο απο την κατάσταση που έχουν φέρει την Ελλάδα.
Είναι τόσο μπερδεμένο και φανερά δεν βλέπει στόχους, ώστε αυτός που το έγραψε συμπερασματικά λέω πως δεν έχει κανένα πρόβλημα απο αυτά που υποτίθεται πως αναλύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://erimitis.blogspot.com/2010/06/blog-post.html

Είχα σήμερα την ευκαιρία να συνομιλήσω με ένα παρατρεχάμενο του Συστήματος Παπανδρέου που μπορεί να μην είναι μέσα στα κέντρα λήψης αποφάσεων είναι όμως πολύ κοντά τους και συνδράμει κι αυτός με την τεχνογνωσία του στην υλοποίηση του «κυβερνητικού» έργου.
Αφού εξέφρασα τους προβληματισμούς μου για τα αδιέξοδα που μας περιτριγυρίζουν τον ρώτησα για τη δική του άποψη, σαν άνθρωπο που βρίσκεται κοντά στα κέντρα λήψης αποφάσεων και άρα κατά τεκμήριο έχει πιο σφαιρική ενημέρωση.
- Που πάμε?
- Σε πτώχευση μου απάντησε κυνικά.
-Το βλέπεις τώρα κοντά, ρώτησα.
- Πιθανότατα στις αρχές του Φθινοπώρου μου είπε και πρόσθεσε πως το Σεπτέμβρη η κυβέρνηση θα κάνει νέες περικοπές στους μισθούς των δημοσίων αλλά και των ιδιωτικών υπαλλήλων αυτή τη φορά, η τρόικα δεν θα μείνει ευχαριστημένη, δεν θα μας δοθεί η νέα δόση δανείου και μοιραία η χώρα θα κηρύξει στάση πληρωμών.
- Μα μόλις προχθές αντέτεινα ο Παπακωνσταντίνου είπε πως δεν θα χρειαστούν άλλα μέτρα….
-Δεν θα χρειαστούν μου είπε με την προϋπόθεση ότι εκτελείται σωστά το Πρόγραμμα Σταθερότητας και τα μέτρα του μνημονίου, αλλά δυστυχώς δεν πάνε καλά. Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα έσοδα.


Από την αρχή υποστηρίζω πως η Ελλάδα από τη στιγμή που γίνανε τα πρώτα λάθη(?) μετά τις εκλογές κι ανέβηκαν τα σπρέντ η καλύτερη επιλογή που είχε ήταν να κάνει στάση πληρωμών να φύγει από το ευρώ που η οικονομία μας αδυνατεί να υποστηρίξει, να επιστρέψει στη δραχμή και να επαναδιαπραγματευθεί το χρέος της.
Με αυτό το δεδομένο ρώτησα γιατί αφού ξέρουμε πως πάμε σε πτώχευση δεν την κάναμε χθες, δεν την κάνουμε τώρα, όσο ακόμα έχουμε κάποιες δυνάμεις, αλλά θα την κάνουμε κάποια στιγμή αύριο από χειρότερους όρους.
Γιατί πρέπει να πειστεί πρώτα ο λαός πως η πτώχευση δεν είναι επιλογή μας αλλά μονόδρομος και γι αυτό ευθύνη έχουμε όλοι μου απάντησε κυνικά.
Και ενώ έχω μείνει αποσβολωμένος να τον κοιτάζω συνεχίζει, φαντάζεσαι να έκανε ο Παπανδρέου στάση πληρωμών τον περασμένο Νοέμβρη, να κήρυττε πτώχευση, θα έβγαινε ο κόσμος στο δρόμο, θα χυνότανε αίμα.
Ούτε και τα μέτρα που πήραμε την άνοιξη δεν μπορούσαν να παρθούν το φθινόπωρο γιατί ο κόσμος δεν είχε πειστεί για την έκταση του προβλήματος.
Έπρεπε να προετοιμαστεί το έδαφος να διαχυθεί η ευθύνη σε όλους για τα χάλια της οικονομίας ώστε τα σκληρά μέτρα που λήφθηκαν και λαμβάνονται να έχουν την «επένδυση» του μονόδρομου.
Άλλωστε ανάλογες διαβεβαιώσεις έδινε και ο Ελ. Βενιζέλος πριν από την πτώχευση του 1932.
Σε διάγγελμά του προς τον Ελληνικό λαό στις 27 Σεπτεμβρίου 1931, ο Ελευθέριος Βενιζέλος, διαβεβαίωνε: «Δίδω προς τον ελληνικόν λαόν την προσωπική διαβεβαίωσιν, ότι έχω απόλυτον την πεποίθησιν ότι ημπορούμεν να διατηρήσουμεν την ακεραιότητα του εθνικού μας νομίσματος και να αποφύγωμεν επομένως τας συμφοράς που θα επακολούθουν την ανατροπήν της σταθεροποιήσεως.»
Επτά μήνες μετά στις 23 Απριλίου 1932, η κυβέρνηση κήρυξε πτώχευση και αναστολή των πληρωμών από το ελληνικό δημόσιο.
(Τυχαίο? δεν νομίζω, που λέει και η διαφήμιση του ΟΤΕ)
ριξτε τουρτες σε πολιτικους..:D
https://www.greekpayback.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και πώς να μήν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα έσοδα ;

Όταν έχεις μιά επιχείρηση και μακρυά χέρια στα ταμεία της, φροντίζεις να κλείσεις τις τρύπες και να κόψεις τα χέρια και όχι να μειώσεις τους μισθούς.

ΤΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΙΚΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΉΣΕΙ. ΝΑ ΜΠΟΥΖΟΥΡΙΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ΤΗΣ ΔΗΘΕΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ΜΕΣΑ.
Και όταν λέω όλους εννοώ όλους. Αυτούς που φανερά έχουν ανάμιξη και τους άλλους που ώς συγκυβερνώντες δηλώνουν οτι δέν ήξεραν τί γίνονταν. Αφού συμμετείχαν σε κυβερνήσεις με καταστροφικά και ολέθρια αποτελέσματα, είναι ανίκανοι και τώρα να κυβερνήσουν.

ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΎΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΈΡΩΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ !!!!

ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΒΡΉΚΑΝ ΌΡΘΙΟ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ !!!

ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ << ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ >>.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ.

Υ.Γ. 1. δέν δηλώνω χουντικός, δέν δηλώνω χουντικός, δέν δηλώνω χουντικός,

απλά έχω να συγκρίνω πολλά και χειροπιαστά πράγματα, όπως τους δρόμους που έγιναν στην επταετία και δέν πρόκειται να χαλάσουν ούτε σε 100 χρόνια, ενώ ξέρουμε συνοδοιπόροι καλά τί έγινε στην Μαλακάσα στον δρόμο για Καλαμάτα... την απομόνωση απο την διεθνή κοινότητα, όσο για τα δις που οι απελευθερωτές μας (καταχραστήκανε), τί λέξη να διαλέξω, αυτή μου ήρθε πρώτη στο μυαλό μου,
άν μετρήσουμε και τις (κρατικοποιήσεις απο την αντίθετη των αποκρατικοποιήσεων.
Γιατι πρέπει πρώτα να αγοράσεις Ολυμπιακή, Πειραϊκή-Πατραϊκή... και ύστερα να σκεφτείς να πουλήσεις. Έ τώρα άν ζημιώσεις τους εγγυητές, δηλ. όλους εμάς που ψηφίζουμε, τί σε νοιάζει εσένα, εσύ και ο κάθε εσύ, έχεις την μοντέλα σου και ώς πρότυπο (σύντροφου-σοσιαλιστή) που είσαι μπορείς και να κάνεις τον γάμο σου όπου θές. Τί με νοιάζει ; Όμως για τα λεφτά, ναί ρε σύ, να φέρεις πίσω όσα δέν μπορείς να δικαιολογήσεις τουλάχιστον.
Αλλά η φυλακή, μόνο για τους λεβέντες είναι ; Για κανέναν απο τα λαμόγια ;

άν έχει ένσταση κάποιος άς βάλει αρνητικές, είναι καλοδεχούμενες.

Όσο ποιό πολλές τόσο ποιό καλά.

Κάποτε θα ξυπνήσουμε όλοι...ώς τότε, τί να πώ;;;

Άν ξυπνήσουμε μονομιάς δέν ξέρω τί θα γίνει με τον ντουνιά που θα τον βλέπουμε ανάποδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.

δεν θα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση , αν τα έσοδα από τις διαφημίσεις δίπλα στο παιχνίδι , πάνε σε μαύρα ταμεία και τραπεζικούς λογαριασμούς οφ σορ εταιρειών των πολιτικών που στοχεύεις με την τούρτα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχεις δκαιο μαξιμε..η εξαιρετικη οικονομικη πολιτικη της χουντας που μαζεψε μπολικα χρηματα στα ταμεια για να τρωνε οι πολιτικοι για δεκαετιες δεν εχει αμφισβητηθει απο κανενα..
και τα βιομηχανικα χοιροτροφεια και ορνιθοτροφεια απο εκει γινανε..πριν τρωγαμε αυγα τουρκιας..

αλλα ι εποχες των χουντων περασε..η ευρωπη ειναι το μελλον και εκει δεν χωρανε δικτατοριες..προς τα πισω θα παμε?ας κανουμε καλυτερη τη δημοκρατια μας..

κοιταμε μπροστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
εχεις δκαιο μαξιμε..η εξαιρετικη οικονομικη πολιτικη της χουντας που μαζεψε μπολικα χρηματα στα ταμεια για να τρωνε οι πολιτικοι για δεκαετιες δεν εχει αμφισβητηθει απο κανενα..
και τα βιομηχανικα χοιροτροφεια και ορνιθοτροφεια απο εκει γινανε..πριν τρωγαμε αυγα τουρκιας..

αλλα ι εποχες των χουντων περασε..η ευρωπη ειναι το μελλον και εκει δεν χωρανε δικτατοριες..προς τα πισω θα παμε?ας κανουμε καλυτερη τη δημοκρατια μας..

κοιταμε μπροστα..
Ποιός μίλησε για χούντα και δικτατορία ;

Αυτό κατάλαβες ;

Τρείς φορές έγραψα πως δέν εννοώ την χούντα αλλά τον Παπαδόπουλο.

Εϊναι ένα θέμα που είμαι απόλυτα σίγουρος οτι μπορεί άνετα να συγκριθεί με όλους αυτούς που απαξίωσαν την πολιτική πράξη σήμερα. Όλοι αυτοί ήταν πολέμιοι εκείνης της κατάστασης, αλλά μας οδήγησαν σε αυτή την κατάσταση.
Να ξέρεις οτι δέν καταλαβαίνω το δίκιο που γράφεις ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ !!! ΝΑ ΤΟ ΦΑΩ ; ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!
ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80 ΕΔΙΝΑΝ ΕΠΙΔΟΤΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΉΘΕΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΜΕΤΑ.
ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΤΕ, ΕΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΠΑΙΖΟΥΝ 8 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ.

Όταν δέν είχε τα απαραίτητα ανακλαστικά ο κ. Παπακωνσταντίνου, με αποτέλεσμα την εκτόξευση των σπρέντ.
(τα είχε ή δέν τα είχε, τα είχε ή δέν τα είχε, τα είχε ή δέν τα είχε) την μαργαρίτα όταν προέρχεσαι μέσα απο το τραπεζικό σύστημα και κατέχεις τέτοια θέση, ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ !!!

Τούτοι εδώ οι αθεόφοβοι που μας έλαχαν, ( ούτε λότο να παίζαμε), πιστεύεις οτι είναι σε θέση ένας, μόνο ένας να πεί οτι αξίζει ;
Αν σήμερα υπάρχουν ικανά άτομα να εγγυηθούν οτι αξίζουν να κάθονται στις καρέκλες της Βουλής, άς τολμήσουν να βγούν μπροστάρηδες. Εδώ για την Siemens δυσκολεύονται, που την έχουν μπροστά τους και στο χέρι τους. Την κρατάνε και απο αυτά που κάνουν βλέπω οτι τα στεγανά καλά κρατούν ακόμα.

Επίσης εκτός απο τους πολιτικούς υπάρχουν και άλλες δυνάμεις που πρωταγωνιστούν αλλά δέν βλέπω να τις αγγίζει τίποτα.
Αρέσκονται μόνο να δηλώνουν οτι είναι εδώ και οτι διάφοροι πολιτικοί είναι μέλη τους.
Κατα τα άλλα και το δικαστικό κατεστημένο καλά κρατεί. Στο απυρόβλητο κρατά πολλούς. Ίσως προστατεύει το σύστημα με αυτόν τον τρόπο ;

Τουλάχιστο ο Παπαδόπουλος φάνηκε απο το τέλος του πως δέν προσκύνησε κανέναν...
Έπεσε γι'αυτό που αυτός πίστευε. Αυτό έχω καταλάβει σήμερα.

Υ.Γ. Δεν ανήκε σε καμία στοά όπως ο Πατακός. Ίσως αυτό να ήταν ασυγχώρητο και να έγινε ότι έγινε, ίσως .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπορει ο συνδεσμος των κλεφτων να δικασει τους κλεφτες?

χα,χαααααααα:P:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
μπορει ο συνδεσμος των κλεφτων να δικασει τους κλεφτες?

χα,χαααααααα:P:mad:
Την ίδια σιγουριά είχαν οι καταχραστές του Ελληνικού Δημοσίου, οτι δηλ. είναι στο απυρόβλητο, με ένα δικαστικό απόλυτα ελεγχόμενο σώμα.
Τώρα ποιοί έχουν αυτή την δύναμη ;
Όλα να στα λέω εγώ δέν γίνεται.
Συλλογίσου και λίγο εσύ !!!
Άν συνάγεται συμπέρασμα οτι σκιαγραφώ ενδεχόμενη παπαγαλία στα λεγάμενά σου.
Έ μπορείς άνετα να πείς οτι δέν είσαι παπαγαλάκι, με ποιό ουσιώδεις κουβέντες.

Υ.Γ. 1. Είς μάρτυς, ουδείς μάρτυς. Η αμφισβήτηση απο μέρους μου ήρθε δεύτερη, οπότε μένει ακόμα ένας για να κατοχυρωθεί...
Υ.Γ. 2. Εξ άλλου είναι και λίγες οι σταράτες κουβέντες που διαβάζω εδώ μέσα, οπότε . . .
Αναμένω απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ξερω..μονο η εξεγερση και ο θυμος του λαου περα απο κομματικα μαντρια ταραξε-φοβισε και κουνησε το πολιτικο συστημα και τη βουλη και πηρε καποιες αποφασεις..
στην πραξη μονο αυτο φανηκε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ενδιαφέρων βιντεακι στο youtube με τιτλο:
Cohn-Bendit: ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
τελικα πόσο "φίλοι" μας είναι οι ευρωπαιοι?:hmm: (μενω και στο θεμα των εξοπλισμων που θιγεται...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...φοβισε και κουνησε το πολιτικο συστημα και τη βουλη και πηρε καποιες αποφασεις..
στην πραξη μονο αυτο φανηκε..

Αποφάσεις, αποφάσεις, αποφάσεις.....χέστικε η φοράδα στο αλώνι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτοί είναι ανίκανοι να κάνουν αυτά για τα οποία υποσχέθηκαν, αυτά για τα οποία υποτίθεται πως 8 μήνες επεξεργάστηκαν.

Όταν για το νομοσχέδιο των υπερχρεωμένων νοικοκυριών χρειάζεται να ασκηθεί πίεση, όχι στην κ. Κατσέλη, όχι στον κ. Παπακωνσταντίνου αλλά στον ίδιο τον Πρωθυπουργό και με άγνωστη τοποθέτηση, τότε τί να πώ ;

Άν αυτό δέν είναι εμπαιγμός, τότε ποιό είναι ;

Το νομοσχέδιο ήταν προεκλογική εξαγγελία του μεγάλου ΠΑΣΟΚ. (σιγά τα ωά).
Ακόμα και η κ. Βάσω Παπανδρέου, δέν είναι σε θέση να έχει τα στοιχεία απο την Τράπεζα της Ελλάδος, όσον αφορά τον χρόνο παιξίματος με τα ομόλογα. Πάντως πρέπει να πώ οτι προσπαθεί. Αλλά τί να το κάνω εγώ ;
Η υποκρισία περισσεύει στο πολιτικό σύστημα της χώρας μας σήμερα.

Και επιμένω στην άποψή μου περι γκλίτσας.
50 μόνο χρειάζονται στην Βουλή και άλλες 50 να κυκλοφορούν έξω.
Τότε να δείς τους Βο(υ)λευτές μας πώς γίνονται << εν μιά νυκτί αρνάκια του Θεού>>.

Όσον αφορά τους μακρυχέρηδες , ένα χέρι μόνο χρειάζεται να κόψεις και φτάνει να τους κάνει να κατουριούνται όλοι μαζί.

Δημοκρατία και ελευθερία υπάρχει σήμερα ;

Και για τον Διογένη υπήρχε ο ήλιος, ώς την στιγμή που ένας του τον έκρυψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και επιμένω στην άποψή μου περι γκλίτσας.
50 μόνο χρειάζονται στην Βουλή και άλλες 50 να κυκλοφορούν έξω.
Τότε να δείς τους Βο(υ)λευτές μας πώς γίνονται << εν μιά νυκτί αρνάκια του Θεού>>.

Όσον αφορά τους μακρυχέρηδες , ένα χέρι μόνο χρειάζεται να κόψεις και φτάνει να τους κάνει να κατουριούνται όλοι μαζί.

Δημοκρατία και ελευθερία υπάρχει σήμερα ;

Και για τον Διογένη υπήρχε ο ήλιος, ώς την στιγμή που ένας του τον έκρυψε.
συμφωνω...
σαν τους ραβδιστες που υπηρχαν στα Αρχαια ελληνικα θεατρα..αναμεσα στο κοινο..οποιος δεν καθοταν καλα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μείωση 41% στο έλλειμμα

Σημαντική ήταν η υποχώρηση του ελλείμματος του προϋπολογισμού το α΄εξάμηνο του 2010 σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε στην δημοσιότητα η Τράπεζα της Ελλάδος.

Σύμφωνα με τα στοιχεία το έλλειμμα της κεντρικής κυβέρνησης σε ταμειακή βάση μειώθηκε κατά 41% και υποχώρησε στα 11,5 δισ. ευρώ, έναντι 19,7 δισ. ευρώ, που ήταν το αντίστοιχο διάστημα πέρυσι.

Τα έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού στο ίδιο διάστημα αυξήθηκαν φέτος στα 23,2 δισ. ευρώ από 21,7 δισ. ευρώ πέρυσι, ενώ οι δαπάνες μειώθηκαν στα 30,2 δισ. ευρώ από 35,6 δισ. ευρώ πέρυσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ε και? το χρεος να δουμε..σε σχεση με την παραγγωγη της χωρας βεβαια..αεπ//
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Η Αργεντινή δεν ήταν τίποτε. Εσάς θα σας εξαφανίσουν

Διαβάστε τι έλεγε ο διακεκριμένος οικονομολόγος Mark Weisbrot, που έζησε τα γεγονότα της Αργεντινής.





Ένα άρθρο γραμμένο από τον Δρα Mark Weisbrot, διακεκριμένο οικονομολόγο (Washington D.C.) που έζησε τα γεγονότα της Αργεντινής από κοντά.
Ερώτηση: Στην Ελλάδα κύριε καθηγητά, δεν γνωρίζουμε πολλά για το τι έγινε στην Αργεντινή με το ΔΝΤ. Το μόνο που... θυμάμαι (και μ' έχει σημαδέψει), είναι ένα πλάνο από κάπου ψηλά, που έδειχνε μία «αδέσποτη» αγελάδα να τρέχει και κόσμο, πολύ κόσμο, να την κομματιάζει ενώ ήταν ζωντανή(!) όπως έλεγε ο σπίκερ, για να εξασφαλίσει κρέας...
Απάντηση: Ο μόνος τρόπος να επιβιώσετε είναι επί ένα μήνα κάθε ημέρα συνέχεια να βγαίνετε σύσσωμοι και ενωμένοι 8 εκατομμύρια άνθρωποι, μιλάω για τους ενήλικες, στους δρόμους μέχρι να ανασταλούν όλες μα όλες οι καθημερινές λειτουργίες. Μόνο κατ' αυτόν τον τρόπο θα εκβιαστεί η Ε.Ε. αρκετά ώστε να δώσει χρήματα και άτοκα μάλιστα, τα οποία και διαθέτει. Δεν είστε ξέμπαρκοι, για όνομα του Θεού, ενώ η Αργεντινή ήταν εντελώς μόνη και απροστάτευτη.
Η Ε.Ε. δεν επιθυμεί κάτι αντίστοιχο, μα πρέπει να ασκηθεί η κατάλληλη πίεση πλέον από κάτω προς τα πάνω και όχι αντιστρόφως. Η μόνη σωτηρία πλέον είναι να εξαναγκάσετε τη Γερμανία να πληρώσει τα 74 δις. που χρωστάει στην Ελλάδα για την περίοδο 1939-1945. Μάλιστα ακούγεται ταυτόχρονα σε πολλούς κύκλους στη Γενεύη όπου ζω, ότι η Ελβετία θα δώσει ως δώρο στην Ελλάδα, δίχως απαίτηση επιστροφής, 100 δις, ώστε να μην οδηγηθεί ευρωπαϊκή χώρα, με τέτοιες τραγικές συνέπειες, στο στόμα του λιονταριού.
Πιστέψτε με, στην Ουγγαρία ήταν πιο ομαλά τα πράγματα, στην Ελλάδα προετοιμάζεται το έδαφος για μαζική καταστροφή όλου του κοινωνικού ιστού με τραγικές συνέπειες, όπου το μηνιαίο εισόδημα ακόμα και στις ιδιωτικές εταιρίες θα μειωθεί από 1000 ευρώ φερ' ειπείν, στα 250 ευρώ, ενώ οι τράπεζες θα επιτρέπουν την ανάληψη πλαφόν των 100 ευρώ ανά ημερολογιακού μήνα.
Η Κυβέρνησή που τώρα σας κυβερνάει, προσφέρουν τα κλειδιά στους καρχαρίες του Δ.Ν.Τ. για να συμβεί κάτι ανάλογο με αυτό που συνέβη στην Αργεντινή. Ο συνολικός αριθμών των θυμάτων επισήμως κατά την οικονομική κατάρρευση της Αργεντινής ήταν περί των 25.000.
Ταυτόχρονα, θα πρέπει να απαιτήσει ο Ελληνικός λαός και με...... τη βία όπου κρίνει, την προσέλευση όλων των υπευθύνων που έκλεψαν τον Έλληνα φορολογούμενο στην δικαιοσύνη, και ξέρουνε όλοι στην Ελλάδα ποιοι είναι αυτοί, και την εκδίκαση των προηγούμενων δυο κυβερνήσεων της Ελλάδος, με τελικό σκοπό την ισόβια φυλάκισή τους. Ταυτόχρονα θα πρέπει ο κάθε πολίτης της Ελλάδος να διασφαλίσει την αλλαγή πορείας της τωρινής Κυβέρνησης, η οποία προμελετημένα και εσκεμμένα προδίδει τον Ελληνικό λαό με την επιθυμία την πλήρης υποταγή του καθώς και ! την εξαθλίωσή του οδηγώντας τον προς το Δ.Ν.Τ. Το να έχει αναλάβει το Δ..Ν.Τ. μια χώρα σημαίνει την εφόρου ζωής σχεδόν ομηρία της στο χρέος. Στο διεθνές οικονομικό σύστημα, το χρέος ισούται με χρήμα και άρα κέρδος για τους ανθρώπους, που όχι μόνον έχουν δημιουργήσει την οικονομική κρίση, αλλά και τους καρχαρίες του Δ.Ν.Τ. που καιροφυλακτούν να αναλάβουν άμεσα την δράση της εξαθλίωσης στην Ελλάδα.
Αυτά δεν είναι τα λόγια κάποιου θεοσεβούμενου ή ανθρωπιστή, αλλά ούτε και αυτά ενός ξεπεσμένου ή ξεχασμένου κομμουνιστή ή ρομαντικού αριστερού. Είναι τα λόγια ενός τεχνοκράτη, που έζησε την καταστροφή μίας περήφανης χώρας. Ενός περήφανου λαού με μία προδοτική κυβέρνηση που προετοίμασε καλά το κλίμα για να εκχωρήσει την Εθνική της κυριαρχία στη μεγαλύτερη μάστιγα του πλανήτη.
Στην Αργεντινή με το που έλαβε δράση το Δ.Ν.Τ., ο κόσμος βγήκε με τσεκούρια, χαντζάρες και πριόνια στους δρόμους και εισέβαλαν σε τράπεζες, στα Μ.Μ.Ε. και σε κυβερνητικά κτίρια, σφάζοντας και αποκεφαλίζοντας στην κυριολεξία τραπεζικούς υπαλλήλους, διευθυντές, δημοσιογράφους, οι οποίοι είναι στην κορυφή της διαφθοράς και της απάτης, καθώς και στελέχη και μέλη βιομηχανιών, της Κυβέρνησης, Κυβερνητικούς Εκπροσώπους και συγκεκριμένα μέλη της Κυβέρνησης του αντίστοιχου Υπουργείου Οικονομικών.
Ο συνολικός αριθμών των θυμάτων επισήμως κατά την οικονομική κατάρρευση της Αργεντινής ήταν περί των 25.000, αλλά φυσικά ο αριθμός που ανακοίνωναν τα Μ.Μ.Ε. της χώρας και με την διαταγή του Δ.Ν.Τ. ήταν κατά πολύ λιγότερος και συγκεκριμένα είχανε αναφέρει μόνον 27 θανάτους.
Έφτιαξαν πόλεις, μέσα στις πόλεις. Τις ονόμασαν villas miserias, πόλεις της μιζέριας. Εκεί πότιζαν τον κόσμο κοκαΐνη, επεξεργασμένη με χλωρίνη και ασβέστη και άλλα ναρκωτικά της μιας δόσης, που παρουσιάστηκαν εν αφθονία άξαφνα, όταν ο εφιάλτης είχε αρχίσει. Ήταν περήφανος λαός οι Αργεντίνοι, όπως και οι Έλληνες και δεν είδα μάνες στην Αργεντινή να πουλάνε τα παιδιά τους, όπως γίνεται στο L.A. από το 1960. Είδα όμως ανθρώπους να χάνουν τα πάντα και στο τέλος τη ζωή τους, όταν δεν υπήρχε τίποτα να δώσουν, όσα δεν πήραν οι τράπεζες τα πήραν οι έμποροι. Ο κόσμος έπρεπε να αποχαυνωθεί, να μην αντιστέκεται. Να πεθαίνει με τη μιζέρια του. Γι' αυτό έβγαλαν έτσι αυτές τις ψευτοπόλεις. Έπνιγαν εκεί την οργή και την δυστυχία τους.
Γι αυτό και εξάλλου η προ-μελετημένη υποβάθμιση του κέντρου της Αθήνας και η μαζική προώθηση και πώληση των ναρκωτικών, μέχρι όπως μαρτυρείται και από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό από ανθρώπους που έχουν και είχαν ανέκαθεν στενές επαφές με την ζούγκλα των ιδιωτικών καναλιών, κυβερνητικά στελέχη, πολιτικούς, μεγαλοδικηγόρους, βιομήχανους και ανθρώπους γενικότερα που εξυπηρετούν μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες. Ημερησίως στο κέντρο της Αθήνας πεθαίνουν περίπου 140 άνθρωποι, κυρίως μετανάστες από ναρκωτικά νοθευμένα.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο εύκολα σώπαιναν όλοι οι ενοχλητικοί.
Στην Αργεντινή του τότε, όπως και στην Ελλάδα του τώρα, όλα τα ΜΜΕ διατυμπάνιζαν την «ανάγκη της βοήθειας».
Στην αρχή τους έλεγαν ότι το κράτος θα πτώχευε και ο κόσμος έφτασε στο σημείο να πανηγυρίζει για επιτυχία την είσοδο του ΔΝΤ. Δεν φανταζόντουσαν τι θα ακολουθήσει. Τι ειρωνεία και αυτή. Τους έπεισαν με τον φόβο της πτώχευσης και εντέλει η σωτηρία ήρθε μόνο με την πτώχευση!!!
Είχαν όλοι την εντύπωση ότι σώσαμε τη χώρα που ήταν ανίκανη και με διεφθαρμένες κυβερνήσεις. Ήταν απίστευτο τι μετέδιδαν οι ανταποκριτές, όταν εμείς βλέπαμε την αλήθεια με τα μάτια μας σε κάθε δρόμο, σε κάθε γειτονιά. Πρέπει εσείς στην Ελλάδα να ξυπνήσετε τώρα προτού να είναι αργά, πρέπει με οποιοδήποτε κόστος να αποφύγετε το Δ.Ν.Τ.
Ήδη οι εφημερίδες του Σαββατοκύριακου 17-18 Απριλίου 2010 στη χώρα σας, απειλούν για μαζικές απολύσεις περί των 350.000 εργαζομένων και εσείς ακόμα κοιμάστε όρθιοι, αντί να έχετε αποκλείσει τη Βουλή σας με την απειλή μαζικής βίας. Σας κοροϊδεύουν, λεφτά και μάλιστα πάρα πολλά υπάρχουν.
Για το Δ.Ν.Τ. είχαν την εντύπωση ότι οι Αργεντινοί μας θεωρούν σωτήρες.
Ποτέ δεν προέβαλλαν τίποτα από την πραγματικότητα. Μόνο κάτι ρεπορτάζ γραμμένα στις αρχές, με κόσμο να κάνει δηλώσεις κατά των προηγούμενων κυβερνήσεων ότι τους οδήγησαν στην πείνα, ευχαριστώντας τις ΗΠΑ που θα τους έσωνε. Ακόμα και οι διαδηλώσεις και οι διαμαρτυρίες. Τις προέβαλλαν σαν κομμουνιστές ή αριστερά κομμουνιστικά κόμματα που αντιδρούσαν. Εγώ έβλεπα στο Μπουένος Άιρες την λεωφόρο γεμάτη από εξαγριωμένους να ουρλιάζουν «θέλουμε τη χώρα μας πίσω»! Θέλουμε τα δολάρια μας πίσω!
Οι τηλεοράσεις έδειχναν μερικές δεκάδες κομμουνιστές με κόκκινες σημαίες που διαμαρτύρονταν. Στην πραγματικότητα ο κόσμος ήταν εκατοντάδες χιλιάδες. Ίσως εκατομμύρια. Τους έβλεπα, έβγαιναν από τα σπίτια τους και ενώνονταν με τις πορείες. δεν υπήρχε συντονισμός. Ότι Αμερικάνικη επιχείρηση υπήρχε, έκλεινε και την φύλαγαν πάνοπλοι αστυνομικοί.
Δεν κυκλοφορούσαμε βέβαια τότε. Μετά από κάποιες συγκεντρώσεις θυμάμαι έβγαινα από το ξενοδοχείο και έβλεπα τόσες πέτρες κάτω, που νόμιζα ότι γκρεμίστηκε κάποιο κτίριο. Μεγάλη οργή.
Έβλεπες ανθρώπους αποφασισμένους για όλα. Άνθρωποι που δεν έμοιαζαν πλιατσικολόγοι. Ακόμα και μεσήλικες, σίγουρα πολλοί είχαν οικογένειες. μου έκανε εντύπωση. Έβγαιναν και συγκρούονταν με ότι έβρισκαν. Ξύλα, πέτρες. Από την άλλη η αστυνομία ήταν πάνοπλη, με αντλίες, πλαστικές σφαίρες, δακρυγόνα. Ήταν αδύνατον να τους συγκρατήσουν. Είχες να κάνεις με ανθρώπους που τους πήρες το σπίτι τους και το χαμόγελο τους. Όχι, ούτε μια στιγμή δεν τους χαρακτήρισα «τρομοκράτες». Θα ήταν άδικο. Φαντάσου να υπηρετείς το Law and Order και να μη μπορείς να κρύψεις την συμπάθεια σου για αυτούς που ίσως από τις τηλεοράσεις θα τους χαρακτήριζες αλλιώς. Ήθελαν τη χώρα τους πίσω. Έβγαιναν με Αργεντίνικες σημαίες και απαιτούσαν να φύγουμε.
Στην Ελλάδα συμβαίνει και το εξής: τα πετρέλαια στο Αιγαίο επιθυμούν να τα εκμεταλλευτούν πλήρως και μόνο οι Γερμανοί, ώστε κατ' αυτόν τον τρόπο να εξασφαλίσουν την κυριαρχία τους και επιτέλους να βγούνε νικητές από έναν παγκόσμιο πόλεμο έχοντας ήδη δημιουργήσει 2 και χάνοντάς τους. Τον 3ο αυτόν, μπορούμε να τον χαρακτηρίσουμε ως οικονομικό πόλεμο.
Αυτό που με λυπεί ιδιαίτερα είναι ότι η Ευρώπη και η Ε.Ε. δεν φαίνονται γενικότερα να ενδιαφέρονται να σώσουν το ευρώ τους διότι αν διπλώσει η Ελλάδα, το ευρώ θα είναι εντελώς άχρηστο στις διεθνές αγορές και σε όλη την ευρωπαϊκή επικράτεια, το ευρώ θα καταρρεύσει βυθίζοντας σε τύπου Αργεντίνικης κρίσης όχι μόνον την Ελλάδα αλλά και όλες τις χώρες μέλη της Ε.Ε. Γιατί δεν βοηθούν και γιατί έχουν αφήσει την Ελλάδα στην τύχη της ακόμα και προς το παρόν ουδείς δεν μπορεί να δώσει εξήγηση.
Ένα είναι σίγουρο, ότι σε μια εβδομάδα από σήμερα η Ελλάδα δεν θα είναι ποτέ ξανά ίδια αν επιτρέψετε στην Κυβέρνησή σας και στα Μ.Μ.Ε. να συνεχίσουν να καθορίζουν εσκεμμένα την πορεία σας προς την κόλαση του Δάντη.
Σήμερα, όμως, συγκλίνουν, εκ των πραγμάτων, τα συμφέροντα του Αμερικανού Προέδρου, Ομπάμα, και του γ. Διευθυντή του ΔΝΤ Ντ. Στρος Καν, σε μια εμπλοκή του ΔΝΤ, με την Ελλάδα, με την νέα όμως αποκατεστημένη μορφή του, που σαν θεωρητική αρματωσιά και πρακτική θα ανατρέπει τη σημερινή εικόνα και θα πλησιάζει στην ειδυλλιακή παραδοσιακή πρακτική του, του Φίλου των Εθνών!
Ο μεν πρ. Ομπάμα γιατί θέλει νέο κύρος στο εγχείρημά του για επιβολή κρατικού ελέγχου στο διεθνές Χρηματοπιστωτικό Σύστημα, του οποίου έχασε τον α΄γύρο. Και ο κ. Ντ. Στρος Καν του ΔΝΤ θα επιθυμούσε σφόδρα ένα έπαθλο 10 εκατομμυρίων ικανοποιημένων από τους παραδείσιους σχεδόν όρους παρέμβασης ενός νέου ΔΝΤ Ελλήνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
https://www.tovima.gr/finance/article/?aid=404229


Η Moody's υποβάθμισε την Ελλάδα από Β1 σε Caa1

H Moody's υποβάθμισε την Ελλάδα σε Caa1 από Β1. Η υποβάθμιση αυτή δεν έχει άμεσες επιπτώσεις στις ελληνικές τράπεζες καθώς η ΕΚΤ δέχεται τα ομόλογα τους ανεξάρτητα της βαθμίδας διαβάθμισης της ελληνικής οικονομίας.

Το ερώτημα που τίθεται είναι αν η Moody's παρεμβαίνει όπως και τις προηγούμενες φορές παραμονές λήψης κρίσιμων αποφάσεων για την Ελλάδα σε ευρωπαικό επίπεδο.


Ο οίκος αποδίδει την υποβάθμιση στους εξής τέσσερις λόγους:

1. στις συνεχώς αυξανόμενες δυσκολίες που αντιμετωπίζει η κυβέρνηση στην προώθηση αλλαγών

2. στις αβέβαιες προοπτικές ανάπτυξης της χώρας

3. στο ιστορικό αδυναμίας επίτευξης των στόχων για τη δημοσιονομική εξυγίανση

4. στην αυξανόμενη πιθανότητα η τρόικα να απαιτήσει, κάποια στιγμή στο μέλλον, ως προϋπόθεση για νέα στήριξη τη συμμετοχή ιδιωτών δανειστών σε μια αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους

Τα σημεία αυτά, σημειώνει ο οίκος, τοποθετούν την πιθανότητα χρεοκοπίας στο 50%: Σε ορίζοντα πενταετίας, αναφέρει η Moody's, οι μισοί φορείς που αξιολογούνται με Caa1 εκπληρώνουν εγκαίρως την αποπληρωμή των χρεών τους και οι υπόλοιποι κηρύσσουν στάση πληρωμών.

Ο οίκος αναφέρει πως στην απόφασή του συνυπολογίζει το ενδεχόμενο να δοθεί νέα οικονομική στήριξη στην Ελλάδα από την τρόικα, παράλληλα με νέα μέτρα λιτότητας και δομικές μεταρρυθμίσεις.

Οι δε αρνητικές προοπτικές αντικατοπτρίζουν την εκτίμηση της Moody's πως το σημαντικό βάρος του ελληνικού χρέους, το ρίσκο που ενέχει η εφαρμογή του πακέτου δομικών μεταρρυθμίσεων και η συνεχιζόμενη ανάγκη για εξωτερική βοήθεια αυξάνει τις πιθανότητες περαιτέρω υποβάθμισης.

«Έχει καταστεί σαφές πως η Ελλάδα δεν μπορεί να επιτύχει τους στόχους για τον προϋπολογισμό του 2011» αναφέρει ο οίκος, αδυναμία που αποδίδει στη μεγαλύτερη του αναμενόμενου ύφεση για το 2010 και την προς τα κάτω αναθεώρηση των εκτιμήσεων για φέτος, σημειώνοντας πως τα νέα μέτρα λιτότητας που αναμένονται να ανακοινωθούν θα ενισχύσουν τους αρνητικούς ρυθμούς.

Η κυβέρνηση αντέδρασε άμεσα στη νέα υποβάθμιση. Το υπουργείο Οικονομικών σε ανακοίνωση του σχετικά με την αξιολόγηση του οίκου Moody’s τόνισε τα εξής:

«Η απόφαση υποβάθμισης από τον οίκο Moody’s γίνεται την ίδια στιγμή που βρίσκονται στην Ελλάδα για να αξιολογήσουν το οικονομικό πρόγραμμα της χώρας οι εκπρόσωποι της ΕΕ, της ΕΚΤ και του ΔΝΤ. Επηρεάζεται από την έντονη φημολογία στον έντυπο και ηλεκτρονικό Τύπο και παραβλέπει τις δεσμεύσεις της Ελληνικής Κυβέρνησης, προκειμένου να επιτύχει τον δημοσιονομικό στόχο για το 2011, αλλά και να επιταχύνει το πρόγραμμα των αποκρατικοποιήσεων. Είναι αξιοσημείωτο ότι ο οίκος αναγνωρίζει τις προσπάθειες της χώρας, αλλά την ίδια στιγμή προχωρά σε υποβάθμιση, αναμένοντας την υλοποίηση των δεσμεύσεων αυτών, προκειμένου να προχωρήσει σε αναβάθμιση.

Η Ελληνική Κυβέρνηση έχει ήδη επιτύχει σημαντικούς δημοσιονομικούς στόχους και τις επόμενες ημέρες θα καταθέσει στη Βουλή το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα Δημοσιονομικής Στρατηγικής, με το οποίο αναλαμβάνει ακόμα πιο συγκεκριμένες δεσμεύσεις με στόχο την συνέχιση της δημοσιονομικής προσπάθειας, αλλά και την απελευθέρωση των δημιουργικών δυνάμεων στην κοινωνία. Στόχος είναι να απελευθερωθούν οι δυνάμεις της αγοράς, που θα επιτευχθεί και με την έξοδο του Δημοσίου από την επιχειρηματική αρένα, δίνοντας αναπτυξιακή προοπτική στην οικονομία. Όσο για την πολιτική κόπωση που επικαλείται η ανακοίνωση της Moody’s, η Κυβέρνηση έχει κάνει απολύτως ξεκάθαρο ότι επιδιώκει την ευρύτερη δυνατή συνεννόηση γύρω από τις μεγάλες αλλαγές που πρέπει να γίνουν, αλλά θα προχωρήσει σε κάθε περίπτωση αταλάντευτη στο δρόμο που έχει χαράξει για τη σωτηρία της χώρας».


Επιπλέον στοιχεία για το θέμα:
B2 Ουκρανία, Βενεζουέλα
B3 Αργεντινή, Τζαμάικα, Πακιστάν
Caa1 Ελλάδα
Caa2
Caa3
Ca
C Χρεωκοπία

Όπως βλέπετε, είμαστε στα τελευταία σκαλοπάτια για την χρεωκοπία.
Κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top