Δίπλωμα οδήγησης

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Αν πεσει πανω σε αλλο αμαξι ή χειρότερα σε ανθρωπο χωρις διπλωμα απλα εχεις καταστρεψει τη ζωη σου γιατι μεχρι να πεθανουν τα δισεγγονα αυτου που χτυπησες θα τον πληρωνεις.Επισης,δεν ηξερα πως η ΕΛ.ΑΣ εγινε NYPD και εχουν ΟΛΟΙ πανω τους μηχανακια(που σιγα μην μπουν στον κοπο δηλαδη και να εχουν) θα κοψουν την κληση και απο εδω παν και ι αλλοι.Βέβαια μπορει να πεσεις και σε κουλ τροχαιο και να μην σε γραψει αλλα that's another story:P.

Αν πέσεις πάνω σε αμάξι ή άνθρωπο χωρίς να έχεις παραλάβει το δίπλώμα θα έχεις τις ίδιες επιπτώσεις με κάποιον που το έχει ξεχάσει σπίτι του καθώς το δίπλωμα έχει ημερομηνία έκδοσης την ημερομηνία των εξετάσεων. :/:

Δεν εξισώνεστε με κάποιον που δεν έχει δίπλωμα καθόλου. Μην τρελένεστε.

Ένας φίλος μου σε μπλόκο δεν είχε άδεια κυκλοφορίας μαζί του (περίμενε να του την αλλάξουν γιατί το έκανε αέριο). Περιμέναμε 3 λεπτά στο αμάξι και μας ευχήθηκαν καλό ταξίδι. Ούτε πρόστιμο, ούτε τπτ. Ο αριθμός κυκλοφορίας είναι η ταυτότητα του αμαξιού και τα γνωρίζουν όλα με βάση αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν θα έχει το νόμιμο έγγραφο για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες.

Αν κάποιος τρακάρει και δεν έχει το νόμιμο έγγραφο περιμένεις ότι η ασφαλιστική θα αρχίσει διαδικασίες αποζημιώσεις κτλ. με το πατσαβουρόχαρτο που σου δίνει η σχολή με τους αριθμούς πρωτοκόλλου; Αν δεν έχεις δίπλωμα την ημέρα που θα γίνει το ατύχημα και δεν βγει άμεσα (λίγες μέρες μετά) απλά κάηκες.

Επίσης με την ίδια λογική αν χάσω εγώ το δίπλωμα μου αύριο μεθαύριο δεν τρέχει μια, δεν είναι ανάγκη να πάω να βγάλω άλλο, θα λέω απλά ότι το έχω ξεχάσει και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Ας είμαστε σοβαροί, αυτά που προτείνεις με τέτοια άνεση είναι επικίνδυνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Επίσης με την ίδια λογική αν χάσω εγώ το δίπλωμα μου αύριο μεθαύριο δεν τρέχει μια, δεν είναι ανάγκη να πάω να βγάλω άλλο, θα λέω απλά ότι το έχω ξεχάσει και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Δηλαδή αν χάσεις το δίπλωμα σου θα περιμένεις 2 μήνες χωρίς να οδηγάς μέχρι να βγει το άλλο;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ναι, όπως θα περιμένεις να εκδοθεί το δίπλωμα όταν δώσεις εξετάσεις.

Το κράτος είναι μπουρδέλο και σε αναγκάζει να περιμένεις αλλά παράλληλα δεν προβλέπει να οδηγείς άνετα με ένα χαρτί. Έτσι είναι το πράγμα και οφείλουμε να το ακολουθήσουμε.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι πιστεύει, θέλεις να οδηγείς χωρίς το επίσημο έγγραφο; Κάντο, αλλά μετά να αναλάβεις και τις ευθύνες των πράξεων σου αν γίνει η μαλακία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντωνια14

Νεοφερμένος

Η Αντωνια14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ο μυθος που λενε οτι πρεπει να λαδωσεις για να παρεις διπλωμα δεν ισχυει. Εαν περασεις τα σηματα(που ειναι γελειο...) και κατσεις και στρωθεις λιγο να μαθεις να οδηγας και να δειξεις κυριως οτι ξερεις να οδηγας την ωρα που δινεις δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Μια καλη συμβουλη που θα μπορουσα να δωσω ειναι δωστε βαση στις λεπτομερειες γιατι οι εξεταστες τα παρατηρουν και αν κανεις καποιο λαθος πιο μετα το συγχωρουν και γενικα δινει καλυτερη εντυπωση οταν καποιος προσεχει τις λεπτομερειες. Καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ. Για ένα νέο οδηγό που δεν έχει αντακλαστικά είναι δύσκολη η πορεία χωρίς λάδωμα.
1) Παρκάρισμα με 3 κινήσεις
2) Οπιστθογωνία
3) Προσοχή μην παραβιάσεις κάποιος stop.
4) Να βάζεις σωστά τις ταχύτητες.
5) Φλας στις στροφές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ. Για ένα νέο οδηγό που δεν έχει αντακλαστικά είναι δύσκολη η πορεία χωρίς λάδωμα.
1) Παρκάρισμα με 3 κινήσεις
2) Οπιστθογωνία
3) Προσοχή μην παραβιάσεις κάποιος stop.
4) Να βάζεις σωστά τις ταχύτητες.
5) Φλας στις στροφές

Δεν είπε κανείς ότι η εξέταση είναι και η πιο εύκολη διαδικασία, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας και φτάσουμε στο σημείο να θεωρούμε πως το "λάδωμα" είναι μονόδρομος! Προσοχή χρειάζεται και τήρηση αυτών των 5-10 πραγμάτων που έκανες αλλεπάλληλες φορές φυσικά στο πρόσφατο διάστημα των 20 ωρών της οδηγικής εμπειρίας σου.

Και κάτι άλλο: Για τον Νέο οδηγό (τον πραγματικά νέο, που έμαθε με το δάσκαλο και που στη σχολή οδήγησης έπιασε πρώτη του φορά τιμόνι), είναι πιο εύκολη η διαδικασία της εξέτασης από ότι για τον "Ξέρω αρκετά" Νέο οδηγό. Ο δεύτερος έχει μάθει 'λάθος' πράγματα, μια κάπως διαφορετική ρουτίνα οδήγησης και αυτό ακριβώς είναι που τις περισσότερες των περιπτώσεων τον οδηγεί στο 'κόψιμο'. Γιατί;; Γιατί ίσως και ασυναίσθητα, την ώρα της εξέτασης θα του 'βγουν' οι ..."προχωρημένες" κινήσεις του : Παρκάρισμα με περισσότερες των 3 κινήσεων, παραβίαση stop και όχι πλήρη ακινητοποίηση του αυτοκινήτου, αμέλεια σε φλας σε στροφή/ παρκάρισμα/ ελιγμό που το επιτάσσει, ασυναίσθητο κράτημα του τιμονιού με το ένα χέρι, μη τσεκάρισμα από καθρέφτες/στροφή κεφαλιού κατά το ξεκίνημα κοκ...
Όλα αυτά, είναι λάθη που κάνει συνήθως ο 'και καλά' γνώστης οδηγός. Αν μάθεις από την αρχή ότι σε κάθε περίσταση κάνω τα εκάστοτε πράγματα, τότε μαζί και μια σχετική ψυχραιμία, δεν υπάρχει περίπτωση να κοπείς. Ειδικά η οπισθογωνία και το παρκάρισμα, έτσι όπως "εξετάζονται" είναι τυφλοσούρτης! Άπαξ και κάνεις το ίδιο πράγμα από την αρχή, 10-15 φορές, τέλος.
Ο Δάσκαλος θυμάμαι μου έλεγε τότε που πήρα το δίπλωμα, ότι στατιστικά ο μεγαλύτερος αριθμός αυτών που κόβονται στην πορεία την πρώτη φορά, είναι τα νεαρά άτομα που "ήξεραν" να οδηγούν από πριν. Ακριβώς γιατί έκαναν λάθη που στην ζωή σου ως οδηγός θα επαναλάβεις πολλές φορές χωρίς κόστος, κάτι που στην εξέταση δε συγχωρείται.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ. Για ένα νέο οδηγό που δεν έχει αντακλαστικά είναι δύσκολη η πορεία χωρίς λάδωμα.
1) Παρκάρισμα με 3 κινήσεις
2) Οπιστθογωνία
3) Προσοχή μην παραβιάσεις κάποιος stop.
4) Να βάζεις σωστά τις ταχύτητες.
5) Φλας στις στροφές

Εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Αυτές είναι κάποιες "μεθοδολογίες"-τεχνικές που τις μαθαίνεις από το 2ο-3ο μάθημα και ουσιαστικά τις εξασκεις μέχρι να έρθει η μέρα της εξέτασης. Είναι πράγματα που αν είσαι συγκεντρωμένος την ώρα της εξέτασης θα τα κάνεις μια χαρά(όσο μπορείς τουλάχιστον) γιατί μετά από ένα σημείο σου βγαίνουν μηχανικά...
Δεν θα λάδωνα σε καμία περίπτωση διότι θελω ότι κατακτώ να το κάνω επειδή το αξιζω. Τωρα, αν δίνεις για δίπλωμα και δεν μπορείς να κάνεις ούτε αυτά τα πέντε πράγματα που προανέφερες, πρέπει να είσαι πολύ στοκος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Όσοι σας λένε ότι πρέπει να λαδώσεις επειδή είσαι 18 και δεν θα δεις δίπλωμα, ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!

18 χρονών, χωρίς κανένα μέσο πουθενά, έκατσα διάβαζα όλη μέρα το βιβλίο, πέρασα με την πρώτη την θεωρία!
με 9 μαθήματα πορείας από τα 16 που ήταν προγραμματισμένα, έδωσα πορεία και το πέρασα με την πρώτη!

Πραγματικά τσατίζομαι να βλέπω ιστορίες με λάδια ξύδια και δεν ξέρω 'γω τι άλλο. Στην αρχή το πίστεψα και όλας και αγχωνόμουν, αλλά τελικά είναι ιστορίες. Εάν κάτσεις να διαβάσεις και εάν κάνεις ότι σου λέει ο δάσκαλός σου, αν ρωτάς ότι δεν καταλαβαίνεις και ότι δεν μπορείς να κάνεις, και βεβαίως να του ζητήσεις και παραπάνω μαθήματα εάν δεν νιώθεις έτοιμος, μια χαρά δίπλωμα θα πάρεις!

Μην αγχώνεται τα νέα παιδιά που θέλουν να δώσουν. Σίγουρα όσοι τα λένε αυτά, έχουν κοπεί 16 φορές θεωρία και δεν ξέρω πόσες άλλες πορεία, όπως ένας τυπάς που γνώρισα στην εξέταση! Αν σε κόψουν, είναι επειδή έκανες λαθάρα, όχι επειδή είσαι 18!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Σίγουρα το να λαδώσεις δεν είναι μονόδρομος, απλά θα σου κάνει την ζωή πιο εύκολη.

Το πρόβλημα δεν είναι η δυσκολία της εξέτασης, την εξέταση την μαθαίνει και ένα 10χρονο, το πρόβλημα είναι οι εξεταστές στους οποίους μπορείς να πέσεις. Εγώ έπεσα σε κάτι στραβόξυλα και με έκοψαν για εντελώς άσχετα - τυπικά πραγματάκια (τόσο τυπικά που ούτε μου τα είχαν μάθει στην σχολή). Σε φάση που και ο δάσκαλος στο τέλος απορούσε που με έκοψαν.

Δεν αγχώνουμε κανέναν, έτσι είναι η πραγματικότητα, το πρόβλημα είναι ότι όσοι ήσασταν τυχεροί και πέσατε σε σωστούς εξεταστές έχετε μια λανθασμένη εντύπωση ότι αυτός είναι ο κανόνας. Ενώ δεν είναι.

Μια αναζήτηση στα φορουμ να κάνετε θα σας πέσουν τα μαλλιά με το τι δικαιολογίες βρήκαν οι εξεταστές για να κόψουν εξεταζόμενο.

Εγώ διαφωνώ. Για ένα νέο οδηγό που δεν έχει αντακλαστικά είναι δύσκολη η πορεία χωρίς λάδωμα.
1) Παρκάρισμα με 3 κινήσεις
2) Οπιστθογωνία
3) Προσοχή μην παραβιάσεις κάποιος stop.
4) Να βάζεις σωστά τις ταχύτητες.
5) Φλας στις στροφές

Γιαυτό λέμε ότι η εξέταση είναι για τα πανηγύρια.

Γιατί είναι πιο σημαντικό να ξέρεις να παρκάρεις με 3 κινήσεις από το να ξέρεις πραγματικά να οδηγείς σωστά.

Είναι πιο σημαντικό να κάνεις οπισθογωνία (που δεν θα την χρησιμοποιήσεις ποτέ στην ζωή σου) από το να κοιτάς τις διαβάσεις.

Και πάει λέγοντας. Και το ακόμα πιο τραγικό είναι ότι ο μαθητής καταλήγει να κάνει σε κάθε μάθημα αυτά τα καραγκιοζιλίκια ξανά και ξανά μέχρι να μάθε να τα κάνει, αντί να μάθει να οδηγεί σωστά, σε διαφορετικές καιρικές συνθήκες, κτλ.

Έχω φίλο στην Σουηδία και εκεί κάνουν αναγκαστικά μαθήματα σε βροχή, χιόνια (τεχνικό χιόνι αν είναι καλοκαίρι), σκοτάδια, λεωφόρους κτλ. και εμείς εδώ κάνουμε το ίδιο τετράγωνο που θα εξεταστούμε βόλτες γύρω γύρω κάνοντας παρκαρίσματα και οπισθογωνίες.

Τραγικά πράγματα, μετα απορούμε γιατί είμαστε κορυφή στα τροχαία.

Sorry για το κατεβατό, βρήκα ευκαιρία να ξεσπάσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Σίγουρα το να λαδώσεις δεν είναι μονόδρομος, απλά θα σου κάνει την ζωή πιο εύκολη.

Το πρόβλημα δεν είναι η δυσκολία της εξέτασης, την εξέταση την μαθαίνει και ένα 10χρονο, το πρόβλημα είναι οι εξεταστές στους οποίους μπορείς να πέσεις. Εγώ έπεσα σε κάτι στραβόξυλα και με έκοψαν για εντελώς άσχετα - τυπικά πραγματάκια (τόσο τυπικά που ούτε μου τα είχαν μάθει στην σχολή). Σε φάση που και ο δάσκαλος στο τέλος απορούσε που με έκοψαν.

Δεν αγχώνουμε κανέναν, έτσι είναι η πραγματικότητα, το πρόβλημα είναι ότι όσοι ήσασταν τυχεροί και πέσατε σε σωστούς εξεταστές έχετε μια λανθασμένη εντύπωση ότι αυτός είναι ο κανόνας. Ενώ δεν είναι.

Μια αναζήτηση στα φορουμ να κάνετε θα σας πέσουν τα μαλλιά με το τι δικαιολογίες βρήκαν οι εξεταστές για να κόψουν εξεταζόμενο.



Γιαυτό λέμε ότι η εξέταση είναι για τα πανηγύρια.

Γιατί είναι πιο σημαντικό να ξέρεις να παρκάρεις με 3 κινήσεις από το να ξέρεις πραγματικά να οδηγείς σωστά.

Είναι πιο σημαντικό να κάνεις οπισθογωνία (που δεν θα την χρησιμοποιήσεις ποτέ στην ζωή σου) από το να κοιτάς τις διαβάσεις.

Και πάει λέγοντας. Και το ακόμα πιο τραγικό είναι ότι ο μαθητής καταλήγει να κάνει σε κάθε μάθημα αυτά τα καραγκιοζιλίκια ξανά και ξανά μέχρι να μάθε να τα κάνει, αντί να μάθει να οδηγεί σωστά, σε διαφορετικές καιρικές συνθήκες, κτλ.

Έχω φίλο στην Σουηδία και εκεί κάνουν αναγκαστικά μαθήματα σε βροχή, χιόνια (τεχνικό χιόνι αν είναι καλοκαίρι), σκοτάδια, λεωφόρους κτλ. και εμείς εδώ κάνουμε το ίδιο τετράγωνο που θα εξεταστούμε βόλτες γύρω γύρω κάνοντας παρκαρίσματα και οπισθογωνίες.

Τραγικά πράγματα, μετα απορούμε γιατί είμαστε κορυφή στα τροχαία.

Sorry για το κατεβατό, βρήκα ευκαιρία να ξεσπάσω :P
Εχεις ολα τα δικια του κοσμου,αυτο το συστημα ειναι απαρχαιωμενο και το μονο που εξεταζει ειναι καποιες τυποποιημενες κινησεις που τις κανει και ενα 12χρονο σε ενα αδειο παρκινγκ.Λες και καποιος παρκαρει οπως το εκανε στη σχολη...κακα τα ψεματα καποια πραγματα θελουν χρονο και εμπειρια για να γινονται με σχετικη ανεση.Το μονο που κρατησα ηταν η οπισθογωνια για να βγαινω απο το γκαραζ γιατι μονο εκει μου χρειαζεται κυριολεκτικα:P.

Στην αγγλια απο το δεκεμβριο του 2017 ο εξεταζομενος θα εχει τη δυνατοτητα να ακολουθει μια μικρη διαδρομη μεσω gps με turn by turn directions μιας και η χρηση google maps και γενικοτερων συστηματων navigation εχει αυξηθει ραγδαια τα τελευταια χρονια.Στην χωρα μας ποτε βλεπετε να ερχεται κατι παρομοιο;Μαλλον ποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paper+

Νεοφερμένος

Ο paper+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εχεις ολα τα δικια του κοσμου,αυτο το συστημα ειναι απαρχαιωμενο και το μονο που εξεταζει ειναι καποιες τυποποιημενες κινησεις που τις κανει και ενα 12χρονο σε ενα αδειο παρκινγκ.Λες και καποιος παρκαρει οπως το εκανε στη σχολη...κακα τα ψεματα καποια πραγματα θελουν χρονο και εμπειρια για να γινονται με σχετικη ανεση.Το μονο που κρατησα ηταν η οπισθογωνια για να βγαινω απο το γκαραζ γιατι μονο εκει μου χρειαζεται κυριολεκτικα:P.

Στην αγγλια απο το δεκεμβριο του 2017 ο εξεταζομενος θα εχει τη δυνατοτητα να ακολουθει μια μικρη διαδρομη μεσω gps με turn by turn directions μιας και η χρηση google maps και γενικοτερων συστηματων navigation εχει αυξηθει ραγδαια τα τελευταια χρονια.Στην χωρα μας ποτε βλεπετε να ερχεται κατι παρομοιο;Μαλλον ποτε...
Το gps και η χρήση google maps, θα σε σώσει όταν χάσεις τον έλεγχο σε μια στροφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Στην αγγλια απο το δεκεμβριο του 2017 ο εξεταζομενος θα εχει τη δυνατοτητα να ακολουθει μια μικρη διαδρομη μεσω gps με turn by turn directions μιας και η χρηση google maps και γενικοτερων συστηματων navigation εχει αυξηθει ραγδαια τα τελευταια χρονια.Στην χωρα μας ποτε βλεπετε να ερχεται κατι παρομοιο;Μαλλον ποτε...
όταν λες θα έχει τη δυνατότητα, εννοείς ότι θα είναι προαιρετικό ή θα είναι υποχρεωτικό?
λαμβάνουν υπόψη τους ότι υπάρχουν ομάδες ανθρώπων που δεν μπορούν να χρησιμοποιησουν? Άτομα με διάσπαση προσοχής, aspergers, ADHD ίσως να μην είναι σε θέση να ανταπεξελθουν. Αν υπάρχει πρόβλεψη, τότε είναι ένα πολύ καλό μέτρο, καθώς έχουν αναφερθεί ατυχήματα λόγω κακής χρήσης navigator. Από την άλλη στην Ελλάδα ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που έχει ελλειματικη προσοχή για κάποιο λόγο, μένει χωρίς διάγνωση. Δεν βλέπω πως θα μπορούσε να λειτουργήσει κάτι τέτοιο καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
όταν λες θα έχει τη δυνατότητα, εννοείς ότι θα είναι προαιρετικό ή θα είναι υποχρεωτικό?
λαμβάνουν υπόψη τους ότι υπάρχουν ομάδες ανθρώπων που δεν μπορούν να χρησιμοποιησουν? Άτομα με διάσπαση προσοχής, aspergers, ADHD ίσως να μην είναι σε θέση να ανταπεξελθουν. Αν υπάρχει πρόβλεψη, τότε είναι ένα πολύ καλό μέτρο, καθώς έχουν αναφερθεί ατυχήματα λόγω κακής χρήσης navigator. Από την άλλη στην Ελλάδα ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που έχει ελλειματικη προσοχή για κάποιο λόγο, μένει χωρίς διάγνωση. Δεν βλέπω πως θα μπορούσε να λειτουργήσει κάτι τέτοιο καλά.
2. Following directions from a sat nav
During the independent driving part of the test, most candidates will be asked to follow directions from a sat nav.

The examiner will provide the sat nav (a TomTom Start 52) and set it up. You won’t need to set the route - the examiner will do this for you. So, it doesn’t matter what make or model of sat nav you practise with.

You can’t follow directions from your own sat nav during the test - you have to use the one supplied by the examiner.

You’ll be able to ask the examiner for confirmation of where you’re going if you’re not sure. It won’t matter if you go the wrong way unless you make a fault while doing it.

One in 5 driving tests won’t use a sat nav. You’ll need to follow traffic signs instead.

www.gov.uk

Απο ότι κατάλαβα θα είναι στην ευχέρεια του εξεταστή το αν θα χρησιμοποιήσει το σύστημα πλοήγησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό διαρκούν τα μαθήματα και κόστος παραβόλων - σχολής (κατά προσέγγιση) καθώς και κάθε ποτε γινονται οι εξετάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αναλόγως με τι ρυθμό θα κάνεις τα μαθήματα. Αν το πάρεις ζεστά και κάνεις κάθε μέρα σε κανέναν μήνα θα έχεις τελειώσει. 1-2 μήνες είναι το φυσιολογικό εκτός αν πηγαίνεις για μάθημα όποτε το θυμάσαι.

Το κόστος δεν είνα φιξ, αλλάζει από σχολή σε σχολή. Κατά προσέγγιση πες 600-800 (αυτά που βρίσκείς στο Internet με 100-200€ φυσικά τα προσπερνάς). Αυτό που σου προτείνω εγώ είναι να βρεις σχολή που το κόστος επανεξέτασης να είναι πολύ χαμηλό. Μην είναι δηλαδή 150€ γιατί έτσι κάθε φορά που κόβεσαι θα τσούζει απίστευτα το κόστος.

Εξετάσεις γίνονται συνέχεια εκτός από τον Αύγουστο. Δηλαδή από την στιγμή που θα κάνεις και το τελευταίο μάθημα την επόμενη εβδομάδα θα δίνεις εξέταση. Κάθε μέρα πρέπει να έχει εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ήρθα να σας πω ότι έχω γραφτεί και εγώ για δίπλωμα! (σας παρακαλώ να μην κοροιδέψετε)
Η αλήθεια είναι ότι το πήρα πολύ καλά από την αρχή, αλλά τελικά κατάλαβα ότι ο χρόνος μου δε μου βγαίνει καθόλου για να πηγαίνω πολύ σύχνα για μαθήματα, με αποτέλεσμα να πηγαίνω 2 φορές τη βδομάδα με το ζόρι.
Πρέπει να κάτσω να φτιάξω πρόγραμμα μάλλον γιατί με βλέπω να το παίρνω του χρόνου. :(

Αυτά είπα να πω το πόνο μου έτσι ώστε να μην είμαι και οφφ τοπικ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ήρθα να σας πω ότι έχω γραφτεί και εγώ για δίπλωμα! (σας παρακαλώ να μην κοροιδέψετε)
Η αλήθεια είναι ότι το πήρα πολύ καλά από την αρχή, αλλά τελικά κατάλαβα ότι ο χρόνος μου δε μου βγαίνει καθόλου για να πηγαίνω πολύ σύχνα για μαθήματα, με αποτέλεσμα να πηγαίνω 2 φορές τη βδομάδα με το ζόρι.
Πρέπει να κάτσω να φτιάξω πρόγραμμα μάλλον γιατί με βλέπω να το παίρνω του χρόνου. :(

Αυτά είπα να πω το πόνο μου έτσι ώστε να μην είμαι και οφφ τοπικ. :P

καλα ενταξει αμα δεν το χρειαζεσαι αμεσα δεν υπαρχει λογος βιασυνης,χαλλλαρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
καλα ενταξει αμα δεν το χρειαζεσαι αμεσα δεν υπαρχει λογος βιασυνης,χαλλλαρα:P

Ισχύει. :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Η οπισθογωνία είναι πολύ tricky σημειο. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top