Internet στο κινητό: Απορίες και ερωτήσεις

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πρεπει να κατεβασεις τις ρυθμισεις του παροχου σου. Παρε στην κοσμοτε, πες τι τηλεφωνο εχεις και θα στις στειλουν μαλλον με SMS ή θα σου πουν επι τοπου τι να κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή κανονικά δε θα έπρεπε να ζητάει PIN;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
μηπως εννοείς APN?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μηπως εννοείς APN?

Το μήνυμα λέει “ρυθμίσεις APN/Internet“ και μόλις το ανοίγω μου ζητάει PIN.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παρε στην Κοσμοτε και θα στο φτιαξουν αυτοι. Ειναι υποθεση 2' μαξιμουμ. Μεχρι να γραψεις εδω θα ειχες καθαρισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K120

Νεοφερμένος

Η K120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για την σύνδεση στο ίντερνετ επειδή εγω με τον αδερφό μου συνδεομαστε απο τον ίδιο παροχο πχ hol210 όμως έχουμε σπάσει κωδικό δεν είναι δική μας η σύνδεση να ρωτήσω αν μπορει ο αδερφός μου να ελέγχει τη δραστηριότητα μου τις αναζητήσεις μου κ γενικά τις αναζητήσεις μου στο ίντερνετ αν ναι τι μπορώ να κανω για να λυσω το θέμα συγνώμη για το μακροσκελες κείμενο αλλά είμαι ασχετη απο αυτα περιμένω απάντησεις ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν δεν έχει πρόσβαση στον υπολογιστή σου δεν μπορεί να βλέπεις τις αναζητήσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K120

Νεοφερμένος

Η K120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καταρχην σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση απο κινητα συνδεομαστε είσαι σίγουρος γι αυτό ? Κ παλι ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Νομίζω κάπου έχουμε ένα θέμα με τέτοιου είδους απορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K120

Νεοφερμένος

Η K120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε πως θα το βρω αν είναι εύκολο ? Ευχαριστώ για την απάντηση σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε πως θα το βρω αν είναι εύκολο ? Ευχαριστώ για την απάντηση σας
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το θέμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K120

Νεοφερμένος

Η K120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Θεωρητικά κάποιος που βρίσκεται σε ένα δίκτυο μπορεί με το wireshark να διαβάσει τα πάκετα που στέλνονται σε όλους τους υπολογιστές. Μέσω αυτού μπορεί να βρει κωδικούς username κ.λπ. Γι αυτό δεν πρέπει να δίνουμε προσωπικά στοιχεία σε ιστοσελίδες που δεν προσφέρουν ασφαλή σύνδεση μέσω του πρωτοκόλλου https
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K120

Νεοφερμένος

Η K120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δηλαδή αν χακαρει το κινητό μου τους κωδικούς έχει πρόσβαση σορρυ που ρωτάω αλλά είμαι ασχετη επίσης σε ευχαριστώ για την απάντηση σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν μπορεί να δει τις αναζητήσεις σου, αυτό που λεει ο akikos ειναι οτι ακομα και αν ειναι χακερ μπορεί να δει τα δεδομένα που στέλνεις σε μη https σελίδες. Όπως και να έχει, μην αγχώνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K120

Νεοφερμένος

Η K120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ με βοηθήσες αρκετά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δε ξέρω αν βρίσκομαι στην ακριβώς κατάλληλη κατηγορία, αλλά οκ :P
Λοιπόν, είχα ένα λογαριασμό σε μια ιστοσελίδα και είχα αποθηκεύσει τα στοιχεία εισόδου μου, για να μην τα βάζω συνέχεια. Κάποιους μήνες πριν διέγραψα το λογαριασμό αυτό. Αυτές τις ημέρες μπαίνω στην ίδια ιστοσελίδα για να δημιουργήσω καινούριο λογαριασμό, αλλά με βγάζει απευθείας σε μια σελίδα που γράφει ότι ο λογαριασμός αυτός έχει διαγραφεί. Προφανώς, "θυμάται" ακόμα τα στοιχεία μου. Προσπάθησα να μπω από άλλη μηχανή αναζήτησης, αλλά τα ίδια. Μπορώ να κάνω κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ισχύει ότι πλεον μπορείς να μπεις στο Ίντερνετ χωρίς έξτρα χρεώσεις αν είσαι στο εξωτερικό, στην Ευρώπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ισχύει ότι πλεον μπορείς να μπεις στο Ίντερνετ χωρίς έξτρα χρεώσεις αν είσαι στο εξωτερικό, στην Ευρώπη;

Η αδερφή μου πήγε Γερμανία πριν ένα μήνα και ήθελε να βάλει πρόγραμμα για internet και μας είπαν από ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας ότι θα χρεώνεται σε mb περισσότερο από ότι αν ήταν Ελλάδα. Είχε ελληνικό νούμερο, βέβαια... Ελπίζω να βοήθησα κάπως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ισχύει ότι πλεον μπορείς να μπεις στο Ίντερνετ χωρίς έξτρα χρεώσεις αν είσαι στο εξωτερικό, στην Ευρώπη;

H Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων μας ενημερώνει οτι
Aπό τις 30 Απριλίου 2016 οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα υποχρεώνονται να χρεώνουν κάθε συνδρομητή τους που ταξιδεύει σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς επίσης στο Λιχτενστάιν, στην Ισλανδία και στη Νορβηγία, με τις χρεώσεις που ισχύουν για αυτόν στην Ελλάδα (σύμφωνα με το πρόγραμμα τηλεφωνίας που διαθέτει), προσαυξημένο ενδεχομένως με επιπλέον χρέωση(χρεώσεις “Roaming like at Home plus – RLAH+”).Στην περίπτωση που μία εταιρία κινητής τηλεφωνίας επιλέξει να επιβάλει κατά την περιαγωγή, προσαύξηση, επιπλέον της εθνικής χρέωσης, αυτή δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα ακόλουθα όρια:

  • €0,05/λεπτό (πλέον ΦΠΑ) για εξερχόμενες κλήσεις (περιαγωγής) και €0,02 (πλέον ΦΠΑ) για εξερχόμενα μηνύματα sms
  • €0,01/λεπτό (πλέον ΦΠΑ) για εισερχόμενες κλήσεις
  • €0,05/ΜΒ (πλέον ΦΠΑ) για χρήση δεδομένων με χρέωση ανά ΚΒ
Επισημαίνεται ότι κάθε κλήση/αποστολή sms από τις χώρες που ισχύει ο Κανονισμός, χρεώνεται όπως τα λεπτά ομιλίας/sms προς όλα τα δίκτυα (σύμφωνα με το οικονομικό πρόγραμμα του συνδρομητή), ακόμα κι αν η κλήση/αποστολή sms απευθύνεται προς συνδρομητή της ίδιας εταιρίας.
Η λήψη γραπτών μηνυμάτων διεθνούς περιαγωγής δεν χρεώνεται εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Εκτός από τον ανωτέρω τρόπο χρέωσης, οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας μπορεί να διαθέτουν κάποια εναλλακτικά προγράμματα διεθνούς περιαγωγής με διαφορετικούς όρους χρήσης και χρέωσης.

ΠΗΓΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top