Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Όταν τελειώσει αυτή η ιστορία θα λογαριαστούμε όλοι με όλους, είτε έχει θετική κατάληξη είτε αρνητική...

Σε πρόλαβε η Ντόρα στις απειλές.

Ντόρα Μπακογιάννη (29/06/2015 - STAR Channel):
"Μπορούμε, βεβαίως, να κάνουμε και το άλλο, να μαζευτούμε όλοι μαζί και να κάνουμε μία διαδήλωση να μπούμε μέσα στο Μαξίμου. Αλλά είναι ένα ενδεχόμενο που ακόμη δεν το βάζουμε πάνω στο τραπέζι"

Πάμε πραξικόπημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εκτος αν νομιζεις οτι ο Συριζα εχει την προθεση να το τραβηξει μεχρι τελους και να κανει τη ρηξη. Σε αυτην την περιπτωση πραγματι δεν εχουν συναισθηση της κρισιμοτητας της καταστασης που θα ειναι διεθνης οικονομικη απομονωση, τριτοκοσμικες καταστασεις και ενοχλησεις απο τα διπλανα κρατη.
Η Κυπρος πηγε να τους κουνηθει και την εξαναγκασαν σε πτωχευση. Την Ιρλανδια την απειλεισαν για να μπει σε μνημονιο. Η Ελλαδα την πρωτη φορα που πηγε να κανει δημοψήφισμα, αλλαξε πρωθυπουργος από έξω. Αυτή η Ισλανδια τη γλιτωσε μονο.
Βεβαια αυτη δεν ηταν στην εε.
Και το συμπερασμα: η εε ειναι μια διακρατικη οργανωση που ασκει bullying και εκβιαζει τα αλλα κρατη και τους πουλαει προστασια (δανεια). Ναι, εχετε δικαιο, ειναι ό,τι καλυτερο ειχα σκεφτει για προσχωρηση της χωρας μου σε διεθνη οργανωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να είσαι οικονομικός αναλυτής για να καταλάβεις κάποια βασικά πράγματα στο πώς θα είναι/ήταν τα πράγματα με εθνικό νόμισμα. Το πιο εύκολο θα ήταν να παραθέσω αναλύσεις που κανείς δεν θα διαβάσει. Θα μείνω σε 2-3 απλά πράγματα.

Χρέος

Το χρέος παραμένει στο ίδιο νόμισμα, το EUR (Ευρώ) ή τη GBP (Στερλίνες), ανάλογα με τις συμβάσεις που έχουν υπογράψει η προηγούμενες κυβερνήσεις. As far as I know, κάποιες πρόσφατες συμβάσεις υπάγονται στο Βρετανικό Δίκαιο, συνεπώς είναι ανεξάρτητες από το νόμισμα της χώρας.

Ναι, σε περίπτωση που η 4η Δραχμή υποτιμηθεί, ακόμα και 1 EUR = 1000 GRD, το χρέος σε EUR θα είναι το ίδιο, αλλά δεν είναι αυτό το ζήτημα. Το ζήτημα είναι ότι το χρέος ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να αποπληρωθεί ΠΟΤΕ αν συνεχίσουμε έτσι. Οι δανειστές προφανώς και θέλουν τα λεφτά τους, δικαίως τα ζητάνε και γι' αυτό δεν θα δώσουν «χάρη» στην Ελλάδα με νέο κούρεμα, τουλάχιστον στα επίπεδα που θα θελήσουμε. Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να κάνουμε μονομερή ενέργεια, δεχόμενοι τις όποιες συνέπειες.

Τα πράγματα με την Δραχμή δεν θα είναι σε καμία περίπτωση παραδεισένια. Αλλά υπάρχει ένας απλός κανόνας: όταν ΧΡΩΣΤΑΣ, ΔΕΝ δανείζεσαι για να ξεχρεώσεις. Διογκώνεις το χρέος σου και μετακυλείς το πρόβλημα αργότερα / στον επόμενο.

Γιατί Δραχμή;

Για να ζήσει ο κόσμος. Τόσο απλό. Για να μπορέσει το κράτος να πληρώσει μισθούς/συντάξεις χωρίς να εξαρτάται από τρίτους. Το Ευρώ είναι σκληρό νόμισμα: αντίθετα, η Τράπεζα της Ελλάδος μπορεί να τυπώσει ελεύθερα Δραχμές.

Εισαγωγές / Εξαγωγές

Το concept είναι απλό: υποτιμάς το νέο σου νόμισμα και αυξάνεις την ανταγωνιστικότητά σου με φθηνές εξαγωγές. Ωστόσο, είναι επόμενο ότι οτιδήποτε εισαγόμενο θα γίνει ακριβότερο. Εδώ θα γκρινιάξει ο βολεμένος νεοέλληνας γιατί θα ακριβύνει το Wii του. Το μόνο μεγάλο πρόβλημα που βλέπω εδώ, είναι τα φάρμακα, που αναγκαστικά θα ακριβύνουν. Βέβαια, αν τυπώνεις δικό σου νόμισμα, μπορείς απλά να αυξήσεις τις συντάξεις.

Το μεγάλο πρόβλημα που θα προκύψει από τις ακριβές εξαγωγές είναι το εξής: για να ανεξαρτητοποιηθεί η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει το focus της σε αγροτο-κεντρική οικονομία, για να παράξει κάτι. Με τριτογενείς υπηρεσίες μόνο δεν πας πουθενά. Άντε τώρα σήκωσε τον νεοέλληνα απ' τον καναπέ του και πες του ν' αφήσει την πόλη και να πάει στο χωράφι...

Πληθωρισμός

Για μένα, η μεγαλύτερη παγίδα της Δραχμής. Για να πληρώσεις μισθούς και συντάξεις πρέπει να τυπώσεις νόμισμα. Για να αντιμετωπίσεις την ραγδαία αύξηση των εισαγόμενων προϊόντων, ειδικά στα φάρματα, θα αυξήσεις τις συντάξεις, άρα θα αναγκαστείς και να τυπώσεις κι άλλο νόμισμα. Ωστόσο, ρίχνοντας άρδην λεφτά στην αγορά, υποτιμάς την αξία του νομίσματός σου: αν όλοι έχουν λεφτά για να αγοράσουν ένα προϊόν, ανεβάζεις την αξία του. Δεν «βλέπω» υπερπληθωρισμό, αλλά λέω πως ναι θα πάρουν οι τιμές την ανηφόρα...

Τα μέτρα

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μέτρα αναλυτικά. Μου αρκεί που διάβασα το 23% ΦΠΑ σε ξενοδοχεία. Η Ελλάδα έχει μόνο έναν fraking τομέα που εξάγει, τον Τουρισμό. Με 23% ΦΠΑ σκοτώνεις την οικονομία της Ελλάδας και κάθε ευκαιρία να ορθοποδήσει. Δεν θα σταθώ στα κλασικά περί περικοπών μισθών/συντάξεων, τα έχουν πει άλλοι.

----
Εγώ δεν θα ψηφίσω, γιατί δεν μπορώ. Η Ελληνική Δημοκρατία με έχει αποκλεισμένο ως μετανάστη. Παρ' όλο που το Άρθρο 51, παρ. 4, του Συντάγματος προβλέπει την δυνατότητα επιστολικής ψήφου, η Ελλάδα μοιάζει σαν να μην μας θέλει. Είναι αστείο να υπάρχουν κωλύματα απόστασης εν έτει 2015. Ακόμα και οι συνάδελφοί μου από την Ρουμανία πήγαν, στις Ρουμάνικες Προεδρικές εκλογές, σε ένα προξενείο στην Γαλλία για να ψηφίσουν. Πρώτα η Ελληνική Δημοκρατία με ανάγκασε να ξενιτευτώ για να κάνω την δουλειά που μου αρέσει και έπειτα δεν με αφήνει να εκφράσω την γνώμη μου εξ' αποστάσεως, όπως κάθε προηγμένο κράτος.

Εάν ψήφιζα, έχοντας σκεφτεί πολύ προσεκτικά και τα υπέρ και τα κατά, θα ψήφιζα κατά των μέτρων και, συνάμα, κατά του Ευρώ. Ας μην κρυβόμαστε, η ψηφοφορία είναι για το Ευρώ. Έχω σταματήσει να πιστεύω στην «Ευρώπη των λαών». Ίσως κάποτε, στην αρχή, να υπήρχε όντως αυτή η σκέψη. Πλέον όμως, η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι η Φάρμα των Ζώων του G. Orwell: όλοι οι λαοί είναι ίσοι, αλλά κάποιοι λαοί είναι πιο ίσοι από τους άλλους.
Με όλο το σεβασμό, αλλά οι σκέψεις σου είναι εκ του ασφαλούς. Στην Ελβετία (ή όπου βρίσκεσαι) θα συνεχίζεις να πληρώνεσαι με φράγκα (ή ότι νόμισμα έχουν) και αν για κάποιον λόγο πατώσει το θεώρημα σου, εσύ δεν χάνεις τίποτα. Και εγώ αν ζούσα κάπου μακριά και έπαιρνα πολλά δολάρια ή ευρώ (ή οτιδήποτε άλλο που δεν είναι δραχμές) θα έλεγα να πάει η Ελλάδα σε δραχμή. Είμαι 100% υπερ της επιστροφής μας σε εθνικό νόμισμα γιατί αλλιώς δεν θα σταθούμε στα πόδια μας. Όταν φύγω όμως... και είμαι στην ασφάλεια όπως εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Σε πρόλαβε η Ντόρα στις απειλές.

Ντόρα Μπακογιάννη (29/06/2015 - STAR Channel):
"Μπορούμε, βεβαίως, να κάνουμε και το άλλο, να μαζευτούμε όλοι μαζί και να κάνουμε μία διαδήλωση να μπούμε μέσα στο Μαξίμου. Αλλά είναι ένα ενδεχόμενο που ακόμη δεν το βάζουμε πάνω στο τραπέζι"

Πάμε πραξικόπημα;
Αμα αποφασισει να το τραβηξει μεχρι τελους και να κανει τη ρηξη θα το αναλαβουν το ζητημα οι ξενοι πρακτορες. Ή θα αποσταθεροποιηθει και θα φυγει ή θα παει σαν τον Τσαβεζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αμα αποφασισει να το τραβηξει μεχρι τελους και να κανει τη ρηξη θα το αναλαβουν το ζητημα οι ξενοι πρακτορες. Ή θα αποσταθεροποιηθει και θα φυγει ή θα παει σαν τον Τσαβεζ.
Διαπιστωση ή ευχη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό, αλλά οι σκέψεις σου είναι εκ του ασφαλούς.
Ελεύθερα, όταν γράφω μια άποψη είμαι έτοιμος και να δεχθώ κριτική. Αλλά επί της άποψής μου, κι όχι για το πού βρίσκομαι. Το ότι αναγκάστηκα να ξενιτευτώ δεν σημαίνει ότι χάνω και το δικαίωμά μου να νοιάζομαι για τα κοινά της χώρας μου και δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν (μην το πάρεις προσωπικά) να το χρησιμοποιήσει ως «αντεπιχείρημα» για να αναιρέσει μια πρότασή μου. Βάλε στο τραπέζι οικονομικά στοιχεία, εκεί ναι να το κουβεντιάσουμε, αλλά όχι το ότι εργάζομαι στο εξωτερικό.

Και, στην τελική, ζήσε πρώτα στην ξενιτιά με τις δυσκολίες της και μετά, ελεύθερα, έλα να το συζητήσουμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Διαπιστωση ή ευχη;
Διαπιστωση. Μενω σε κρατος νταβατζηδων που ρημαξαν λαους (Γαλλια) κι ακομα κοροιδευουν τον κοσμο οτι η Νεα Καληδονια (ενα νησι διπλα στην Αυστραλια) ειναι γαλλικο διαμερισμα και καταπατουν τη χωρα των ντοπιων Κανακ για το νικελιο. Έχω διαβασει επισης αρκετα για τα σχεδια παρεμβασης των ΗΠΑ σε ξενες χωρες. Πρωτα δημιουργουν μπαχαλο για αποσταθεροποιηση κι αν δεν πιασει επεμβαινουν αμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Διαπιστωση. Μενω σε κρατος νταβατζηδων που ρημαξαν λαους (Γαλλια) κι ακομα κοροιδευουν τον κοσμο οτι η Νεα Καληδονια (ενα νησι διπλα στην Αυστραλια) ειναι γαλλικο διαμερισμα και καταπατουν τη χωρα των ντοπιων Κανακ για το νικελιο. Έχω διαβασει επισης αρκετα για τα σχεδια παρεμβασης των ΗΠΑ σε ξενες χωρες. Πρωτα δημιουργουν μπαχαλο για αποσταθεροποιηση κι αν δεν πιασει επεμβαινουν αμεσα.
Σωστος. Αλλα γιατι σε αυτο το νταβατζηλικι προτεινεις οικειοθελη εκπορνευση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Το ότι φτάσαμε σε αυτό το σημείο λόγω της κακής πολιτικής και διαχείρισης των προηγούμενων κυβερνήσεων δεν οδηγεί στο συμπέρασμα ότι οι Ευρωπαίοι(και όχι μόνο) ηγέτες ξαφνικά μας αγάπησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ούτε αν πάμε στη δραχμή, θα καταστραφούμε ούτε αν μείνουμε στο ευρώ, θα σωθούμε.
Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια. Το θέμα είναι ότι όφειλε να πάρει την απόφαση ο πρωθυπουργός (που υποτίθεται ότι έχει καλύτερη γνώση των όποιων συνεπειών ανά περίπτωση) κι όχι να τη φορτώνει στον λαό. Επιμένω σ' αυτό!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ελεύθερα, όταν γράφω μια άποψη είμαι έτοιμος και να δεχθώ κριτική. Αλλά επί της άποψής μου, κι όχι για το πού βρίσκομαι. Το ότι αναγκάστηκα να ξενιτευτώ δεν σημαίνει ότι χάνω και το δικαίωμά μου να νοιάζομαι για τα κοινά της χώρας μου και δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν (μην το πάρεις προσωπικά) να το χρησιμοποιήσει ως «αντεπιχείρημα» για να αναιρέσει μια πρότασή μου. Βάλε στο τραπέζι οικονομικά στοιχεία, εκεί ναι να το κουβεντιάσουμε, αλλά όχι το ότι εργάζομαι στο εξωτερικό.

Και, στην τελική, ζήσε πρώτα στην ξενιτιά με τις δυσκολίες της και μετά, ελεύθερα, έλα να το συζητήσουμε. ;)
ναι ειμαι σιγουρος στην Ελβετια οι εργασιακες συνθηκες πρεπει να ειναι τριτοκοσμικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ούτε αν πάμε στη δραχμή, θα καταστραφούμε ούτε αν μείνουμε στο ευρώ, θα σωθούμε.
Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια. Το θέμα είναι ότι όφειλε να πάρει την απόφαση ο πρωθυπουργός (που υποτίθεται ότι έχει καλύτερη γνώση των όποιων συνεπειών ανά περίπτωση) κι όχι να τη φορτώνει στον λαό. Επιμένω σ' αυτό!:eek:

Δυστυχώς ήθελε να διατηρήσει τις σχετικές ισορροπίες στο κόμμα του, εντός του οποίου υπάρχουν εκατό διαφορετικές απόψεις, άρα μετέθεσε την ευθύνη στους πολίτες. Ας δούμε τι θα αποφανθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
ενώ οι άλλοι, λένε όποιος δεν έχει κατσίκα, ας πεθάνει, λες και δεν ευθύνονται

Ότι και καλά για τους εξαθλιωμένους τσανακογλύφτες των κομμάτων που ελλείψει διορισμών δεν έχουν να φάνε φταίω εγώ ας πούμε;
Να πάνε να δουλέψουν τα καθίκια του κερατά!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Σωστος. Αλλα γιατι σε αυτο το νταβατζηλικι προτεινεις οικειοθελη εκπορνευση;
Οχι δεν εχω προτεινει κατι τετοιο. Αν ημουν στην Ελλαδα δεν θα πηγαινα καν στο δημοψηφισμα γιατι ειναι παρωδια. Στην ουσια κινδυνευει να γυριζει μπουμεραγκ στο λαο. Ειναι απλη λογικη: δεν υπαρχουν λεφτά και αρα μνημονιο θα υπογραφει. Αμα βροντοφωναζεις οχι και βγαλεις και υψηλο ποσοστο θα ταπεινωθεις χειροτερα μετά.
Η επιστροφη στο εθνικο νομισμα ειναι ελευθερια οταν εισαι δυναμικος λαος κι εχεις και πλανο αναπτυξης. Οι Ελληνες εχουν καφενοβια νοοτροπια και δεν εκαναν αναπτυξη οταν ερχονταν τα ευρωπαικα πακετα, πως θα κανουν τωρα που δεν υπαρχει χρημα;
Ειπες παραπανω οτι η ΕΕ φοβεριζε αλλα κρατη και μονο η Ισλανδια τουυς ξεφυγε. Λαθος, φοβεριζε λαους που το παιζουν μαγκες και δεν γουσταρουν να συμμαζευτουν. Η Ισλανδια ανεκαμψε γιατι εχει καλες βασεις ως κρατος.
Αμα βγεις απο την ΕΕ δεν προκειται να εχεις στο ηλιο μοιρα. Η ΕΕ ειναι καποιος χωρος ασφαλειας σε σχεση με το πουθενα και θα βοηθησει οικονομικα στη δυσκολη στιγμη. Πχ τωρα δεν μπορεις να βγεις στις αγορες.

Η ΕΕ δεν θελει να χασει την Ελλαδα για στρατηγικους λογους αλλα δεν μπορει να τροφοδοτει καποιον απροσαρμοστο που θα της δημιουργει συνεχεια προβληματα. Θελει να δει την ελληνικη κυβερνηση να κανει μεταρρυθμισεις κι αυτες δεν γινονται. Οι ελληνικες κυβερνησεις δεν βαζουν χερι στη διαφθορα και το χρημα κατασπαταλαται.

Αν ειχα να κανω μια προταση θα ηταν οι Ελληνες να σοβαρευτουν και να ανασκουμπωθουν να φτιαξουν κρατος μεσα απο τις δυνατοτητες που τους δινει η ΕΕ. Το θεμα με αφορα εφοσον η οικογενεια μου μενει Ελλαδα κι εχω και κατι μικρα περιουσιακα στοιχεια, αλλά δεν με επηρεαζει οσο τους εγχωριους. Αρα εσεις πρεπει να σκεφτειτε βλεποντας με ποιο μοντελο μπορειτε να τα καταφερετε μακροπροθεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ότι και καλά για τους εξαθλιωμένους τσανακογλύφτες των κομμάτων που ελλείψει διορισμών δεν έχουν να φάνε φταίω εγώ ας πούμε;
Να πάνε να δουλέψουν τα καθίκια του κερατά!:mad:
Ότι και καλά ~30% ανεργια ειναι αποκλειστικα απο απολυσεις δημοσιου και ο ιδιωτικος τομεας τους περιμενει με ανοιχτες αγκαλες...
Πατα στο εδαφος λιγο.

Οι Ελληνες εχουν καφενοβια νοοτροπια και δεν εκαναν αναπτυξη οταν ερχονταν τα ευρωπαικα πακετα, πως θα κανουν τωρα που δεν υπαρχει χρημα;
Ειπες παραπανω οτι η ΕΕ φοβεριζε αλλα κρατη και μονο η Ισλανδια τουυς ξεφυγε. Λαθος, φοβεριζε λαους που το παιζουν μαγκες και δεν γουσταρουν να συμμαζευτουν. Η Ισλανδια ανεκαμψε γιατι εχει καλες βασεις ως κρατος.
Αμα βγεις απο την ΕΕ δεν προκειται να εχεις στο ηλιο μοιρα.
Θελει να δει την ελληνικη κυβερνηση να κανει μεταρρυθμισεις κι αυτες δεν γινονται.
Πολυ καλως το εθεσα επομενως πριν οτι προτεινεις οικειοθελη εκπορνευση. Η ζωή του καφενειου που λες, λέγεται 30% επισημη ανεργια. Ελλειψη πανελλαδικού πλάνου για την ευρεση δουλειας στους νεους που τελειώνουν απο ανωτατες και τεχνικες σχολες.
Η εε ειναι ενας φθηνος εκβιαστης και τοκογλυφος. Ισως επειδη είσαι στο εξωτερικο, ίσως αν εισαι και εξασφαλισμενος, δεν αντιλαμβανεσαι τι σημαινει να δουλευεις για πενταροδεκαρες και υπό την μονιμη απειλη της απολυσης, με το επιστημονικο και τεχικο προσωπικο της χωρας να εργαζεται σε καφετεριες (κυκλος ε; ) και ντελιβεραδικα.
Οι μεταρρυθμισεις που λες λέγονται ξεπούλημα, εργασιακος μεσαίωνας, φοροληστεία κλπ.
Δυστυχώς, όμως, έξω απο το χωρό, πολλά τραγούδια λέγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δε θα ασχοληθω με τα ψεμματα του συριζα τα οποια ειναι παραπανω και χειροτερα.
Εχω πιο δυσκολο εγχειρημα, βρειτε μονο 7 αληθειες που ειπαν οι κυβερνησεις Παπανδρεου-Παπαδημου-Σαμαρά. Και οι τρεις μαζί.

Κλασικός εγκάθετος "ναι αλλά οι προηγούμενοι" κ.λπ. ο Τσίπρας επωμίστηκε τις μαλακίες όλων αυτών εν γνώση του και τώρα προσθέτει και δικές του!
ΑΥΤΟΣ είναι το πρόβλημα μας αυτή τη στιγμή...

https://www.protothema.gr/politics/a...fodeltio-tou-dimopsifismatos-tis-5is-iouliou/

Ένα μόνο ψηφοδέλτιο και τοποθέτηση του "ΟΧΙ" πάνω από το "ΝΑΙ" για να προκαλέσει περισσότερο το "ΟΧΙ"...Τσίπρα γερά η κρεμάλα είναι κοντά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Κλασικός εγκάθετος "ναι αλλά οι προηγούμενοι" κ.λπ. ο Τσίπρας επωμίστηκε τις μαλακίες όλων αυτών εν γνώση του και τώρα προσθέτει και δικές του!
ΑΥΤΟΣ είναι το πρόβλημα μας αυτή τη στιγμή...
Διαφωνω. Το μεγαλυτερο προβλημα μας εισαι εσυ (όχι προσωπικα), δηλαδή, ο φοβισμενος, πιθανά βολεμμένος Έλληνας που καταπινει αμασητα οτι ριξουν στο λαρρυγι του οι καθ εξιν κυβερνησεις και τα μμε και σα να μην εφτανε αυτό ασκεί και προπαγανδα για να εξυπηρετησει τι; Ειτε τα συμφεροντα του, είτε τη διαιώνιση της ακρισίας...

Ένα μόνο ψηφοδέλτιο και τοποθέτηση του "ΟΧΙ" πάνω από το "ΝΑΙ" για να προκαλέσει περισσότερο το "ΟΧΙ"...Τσίπρα γερά η κρεμάλα είναι κοντά!
Προσεχε μην εχεις σχοινια, κουνσερβοκουτια κλπ πραγματα κοντα σου και κανεις καμια τρελα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Ότι και καλά ~30% ανεργια ειναι αποκλειστικα απο απολυσεις δημοσιου και ο ιδιωτικος τομεας τους περιμενει με ανοιχτες αγκαλες...
Πατα στο εδαφος λιγο.

Κανείς δεν περιμένει κανέναν με ανοιχτές αγκάλες, αν δε βρίσκουν τίποτα εδώ να πάρουν τον κώλο τους να πάνε να δουλέψουν σε μια ξένη χώρα, να βοηθήσουν και κάναν δικό τους εδώ πέρα!
Αλλά το να φύγεις προϋποθέτει προσόντα και "καρύδια", τα οποία ο μέσος Έλλην δυστυχώς δεν διαθέτει αμφότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Κανείς δεν περιμένει κανέναν με ανοιχτές αγκάλες, αν δε βρίσκουν τίποτα εδώ να πάρουν τον κώλο τους να πάνε να δουλέψουν σε μια ξένη χώρα, να βοηθήσουν και κάναν δικό τους εδώ πέρα!
Αλλά το να φύγεις προϋποθέτει προσόντα και "καρύδια", τα οποία ο μέσος Έλλην δυστυχώς δεν διαθέτει αμφότερα...
Να παρεις εσυ τον κωλο σ και να ξεκουμπιστεις μπας κι αδειασει καμμια θεση που εισαι και αρχιδατος. Που θα σηκωθουν να φυγουν 2εκ πολιτες και να γινουν ζητιανοι και κλωτσοσκουφι γυριζοντας απο χωρα σε χωρα ψαχνοντας μια αξιοπρεπη εργασια. Ντροπή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Να παρεις εσυ τον κωλο σ και να ξεκουμπιστεις μπας κι αδειασει καμμια θεση που εισαι και αρχιδατος. Που θα σηκωθουν να φυγουν 2εκ πολιτες και να γινουν ζητιανοι και κλωτσοσκουφι γυριζοντας απο χωρα σε χωρα ψαχνοντας μια αξιοπρεπη εργασια. Ντροπή!

Αν εχεις τα προσοντα ,μια χαρα αξιοπρεπως θα ζησεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top