Αλλοδαπός εργάτης και εισφορές ΟΓΑ

ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΕΛΛΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΕΛΛΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πριν κάποια χρόνια, την εποχή του ρεύματος της οικονομικής μετανάστευσης των Αλβανών στη χώρα μας, στο χωριό που ζω, ήλθε ένας Αλβανός οικογενειάρχης και μου ζήτησε δουλειά (είμαι γεωργοκτηνοτρόφος). Η άριστη συμπεριφορά του και η ανάγκη του να θρέψει την οικογένειά του με έκανε να τον δηλώσω ότι είναι υπάλληλός μου, χωρίς αυτό να ισχύει εκτός από λίγα μεροκάματα, για να κερδίσει το δικαίωμα παραμονής στην Ελλάδα. Τότε, αυτό δεν επέσειρε καμία οικονομική επιβάρυνση για εμένα, καθώς η κάλυψη των εισφορών του ΟΓΑ ήταν υποχρέωση του εργαζομένου. Κάποια χρόνια μετά κι ενώ είχα δηλώσει αρκετό καιρό πριν ότι τον εν λόγω κύριο δεν τον έχω πια υπάλληλο, άλλαξε ο νόμος και οι εισφορές έγιναν υποχρέωση του εργοδότη, με αποτέλεσμα να μου ζητά εμένα ο ΟΓΑ όλες τις εισφορές του από τότε που ήλθε στην Ελλάδα.
Τί μπορώ να κάνω; Μπορώ να κάνω ένσταση στον ΟΓΑ και να απαλλαγώ από το χρέος; Αν όχι, μπορώ να πιέσω, νόμιμα, τον εν λόγω κύριο να αναλάβει τις οικονομικές υποχρεώσεις του τη στιγμή που το αρνείται;
Πρέπει, επειδή προσπάθησα να σώσω μια οικογένεια από την ανέχεια να βρίσκομαι και χρεωμένος με τις οφειλές της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
φιλε μ, αισθάνομαι πως δεν μας τα λες όλα... :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top