Ηνωμένες Πολιτείες Ευρώπης vs. Εθνική κυριαρχία

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο Θ.Πάγκαλος επιστρέφει με νέα ατάκα, προφανώς δεν του αρκούσε η επιτυχία "μαζί τα φάγαμε". «Είμαι υπέρ της απώλειας εθνικής κυριαρχίας» δήλωσε στο γαλλικό ραδιόφωνο Europe 1. Ο δημοσιογράφος τον ρώτησε αν θεωρεί η παρουσία της Ευρώπης στην Ελλάδας αποτελεί απώλεια εθνικής κυριαρχίας και αυτός απάντησε ... ότι είναι υπερ. Βέβαια απάντησε ότι πολλοί συμπολίτες του έχουν πρόβλημα με αυτό, αλλά ο ίδιος είναι εντάξει εκ φιλοσοφίας.

«Είναι μεγάλο πρόβλημα για πολλούς συμπολίτες μου, ίσως για την πλειονότητα, κατανοώ τους άποψή τους. Εγώ όμως είμαι υπέρ του να χάνει κάνεις την κυριαρχία του. Πάντα ήμουν. Πάντα έλεγα ότι ήμουν Ευρωπαίος και μάλιστα υπέρ του φεντεραλισμού»

:worry:

Η πλάκα δεν σταματά εδώ. Έχει και επιχειρηματολογία. Θεωρεί ότι το προβλήμα μας είναι η εθνικότητα του αντιπροσώπου της Κομισιόν και ότι αν ήταν Έλληνας δεν θα είχαμε πρόβλημα. :confused::confused::confused:

Πηγή

Σε λίγο θα μας πούνε και ρατσιστές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν φταίει αυτός. Είναι γνωστό ότι ο Πάγκαλος είναι για να κάνει τις βρωμοδουλιές του Παπανδρέου, αυτός έχει τα @@, αυτόν βάζουν και τα λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν φταίει αυτός. Είναι γνωστό ότι ο Πάγκαλος είναι για να κάνει τις βρωμοδουλιές του Παπανδρέου, αυτός έχει τα @@, αυτόν βάζουν και τα λέει.
Μπορεί να έχει τα "@@" να τα λέει ... αλλά τι ακριβώς λέει; και ποιος περιμένουν να τα πιστέψει; Σε λίγο θα επιχειρηματολογούν και υπερ της φτωχιάς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Προφανώς ο Πάγκαλος εννοεί την απώλεια της εθνικής μας κυριαρχίας σε ότι αφορά την Ηνωμένη Ευρώπη αν καταλαβαίνω σωστά.Να πω λοιπόν ότι σε αυτό το κόντεξτ συμφωνώ απόλυτα.Το επόμενο βήμα είναι σαφώς η Ελλάδα να χάσει μέρος ή όλη την εθνική της κυριαρχία προκειμένου να γίνουμε μια από τις πολιτείες των Ηνωμένων Πολιτειών της Ευρώπης.

Ως φανατικός υπερασπιστής μιας ενωμένης πρωτοποριακής και υπερδύναμης Ευρώπης θα έλεγα πως ο Πάγκαλος καλά τα έχωσε.Φυσικά αναμένω ξεκαρδιστικές αντιδράσεις που θα παρακολουθώ στενά.Το πρόβλημα δεν είναι να χάσει η Ελλάδα την εθνική της κυριαρχία αλλά να τη χάσει στο κοντεξτ του μορφώματος που σήμερα είναι η Ε.Ε. Αν οι πολιτικές δυνάμεις ξυπνήσουν στη γηραιά Ήπειρο και θέσουν τα σωστά θεμέλια των Ηνωμένων Πολιτειών της Ευρώπης τότε μέσα.Να δούμε,πάντως το επόμενο λογικό βήμα είναι η πολιτική ένωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
«Είναι μεγάλο πρόβλημα για πολλούς συμπολίτες μου, ίσως για την πλειονότητα, κατανοώ τους άποψή τους.
Αν η πλειονότητα έχει διαφορετική άποψή από σένα και το κατανοείς κιόλας βρε παπαρ...ούνα (:hehe:) τι δουλειά έχεις στην κυβέρνηση στη θέση μάλιστα του αντιπροέδρου; :mad:

...Όπως διάβασα σε έναν τίτλο: "Είμαι δοσίλογος, πόσο πιο καθαρά να το πω; Να το γράψω στο κούτελο;"

Προφανώς ο Πάγκαλος εννοεί την απώλεια της εθνικής μας κυριαρχίας σε ότι αφορά την Ηνωμένη Ευρώπη αν καταλαβαίνω σωστά.Να πω λοιπόν ότι σε αυτό το κόντεξτ συμφωνώ απόλυτα.
Ακόμη κι αν εσύ συμφωνείς απόλυτα, εκείνος αναγνωρίζει πως οι περισσότεροι συμπολίτες του ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ! Αναρωτήθηκε κανείς για τους λόγους που διαφωνούν; Ρωτά κανείς πλέον το λαό; Μπααα... ο λαός δεν ξέρει. Μόνο ο Πάγκαλος ξέρει.

Ως φανατικός υπερασπιστής μιας ενωμένης πρωτοποριακής και υπερδύναμης Ευρώπης θα έλεγα πως ο Πάγκαλος καλά τα έχωσε.
Δεν νομίζεις πως απαραίτητη προϋπόθεση για να λειτουργήσει κάτι τέτοιο, είναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ισονομία των χωρών μελών;

Αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή -για να το πούμε όσο πιο απλά γίνεται- είναι μια παρέα μεγαλύτερων παιδιών (ισχυρών χωρών) που καταδέχονται να παίξουν με τα μικρότερα (χώρες όπως η Ελλάδα), μόνο και μόνο για να τα εκμεταλλεύονται και να τα βάζουν να φέρνουν τη μπάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μπορεί να έχει τα "@@" να τα λέει ... αλλά τι ακριβώς λέει; και ποιος περιμένουν να τα πιστέψει; Σε λίγο θα επιχειρηματολογούν και υπερ της φτωχιάς :P

Δεν ξέρω, το θέμα είναι ότι αν δεν τους συνέφερε να τα λέει θα του είχαν ήδη τραβήξει το αυτάκι. Το "μαζί τα φάγαμε" πάντως, μια χαρά το χάψαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ακόμη κι αν εσύ συμφωνείς απόλυτα, εκείνος αναγνωρίζει πως οι περισσότεροι συμπολίτες του ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ! Αναρωτήθηκε κανείς για τους λόγους που διαφωνούν; Ρωτά κανείς πλέον το λαό; Μπααα... ο λαός δεν ξέρει. Μόνο ο Πάγκαλος ξέρει.


Δεν νομίζεις πως απαραίτητη προϋπόθεση για να λειτουργήσει κάτι τέτοιο, είναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ισονομία των χωρών μελών;

Αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή -για να το πούμε όσο πιο απλά γίνεται- είναι μια παρέα μεγαλύτερων παιδιών (ισχυρών χωρών) που καταδέχονται να παίξουν με τα μικρότερα (χώρες όπως η Ελλάδα), μόνο και μόνο για να τα εκμεταλλεύονται και να τα βάζουν να φέρνουν τη μπάλα.

Τι δεν κατάλαβες δηλαδή από τη πρόταση που είπα ότι η Ε.Ε είναι ένα μόρφωμα και μόνο εφόσον υπάρχει πολιτική βούληση για Ένωση σε σωστές βάσεις συμφωνώ με το κοντεξ του federation.

Ειναι σαφές πως η Ελλάδα ανήκει μέσα σε μια πρωτοπόρα ενωμένη Ευρώπη και επίσης είναι ξεκάθαρο πως μόνο μέσα από μια πολιτική ένωση η Ευρώπη μπορεί να είναι το ουσιαστικό ''αντίπαλο'' δέος και των Η.Π.Α και να είναι δίκαια μια υπερδύναμη.Αυτό σαφώς και προυποθέτει μια Ευρώπη χωρίς προβληματικές πολιτικές.Δεν κατάλαβα δηλαδη γιατί το πέρνεις τόσο πατριωτικά.Ξανα διάβασε τι λέω.Συμφωνώ απόλυτα και μέχρι κεραίας σε έναν υγιή φενταραλισμό.Απλά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια χαρά κατάλαβα τι είπες και συμπληρώνω στο προηγούμενο παράδειγμά μου, πως για ν' αναγνωρίσουν οι νταήδες το μικρό αγοράκι σαν ίσο στην παρέα τους, δεν αρκεί να κυνηγά τη μπάλα, θα χρειαστεί να κατεβάσει και τα βρακιά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μια χαρά κατάλαβα τι είπες και συμπληρώνω στο προηγούμενο παράδειγμά μου, πως για ν' αναγνωρίσουν οι νταήδες το μικρό αγοράκι σαν ίσο στην παρέα τους, δεν αρκεί να κυνηγά τη μπάλα, θα χρειαστεί να κατεβάσει και τα βρακιά του.

Ε,ας αποδείξει η Ελλάδα του νεποτισμού,της μίζας,της ρόμπας,του άκρατου παρακράτους,του Greek dream για δουλειά στο δημόσιο,της φοροδιαφυγής,της μικροκομματικής λογικής κτλ κτλ κτλ ότι είναι ισάξια with the likes of Britain,Germany,France etc.Μέχρι τότε προσωπικά βρίσκω τον εαυτό μου να συμφωνεί ολοένα και περισσότερο με τις δηλώσεις Γερμανών αξιωματούχων παρά με τις υστερικές φωνές στο εσωτερικό της Ελλάδας που μας λένε ''Εδώ είναι Ελλάντα,θα τα κάνουμε όλα αλα Ελληνικά''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ε,ας αποδείξει η Ελλάδα του νεποτισμού,της μίζας,της ρόμπας,του άκρατου παρακράτους,του Greek dream για δουλειά στο δημόσιο,της φοροδιαφυγής,της μικροκομματικής λογικής κτλ κτλ κτλ ότι είναι ισάξια with the likes of Britain,Germany,France etc.Μέχρι τότε προσωπικά βρίσκω τον εαυτό μου να συμφωνεί ολοένα και περισσότερο με τις δηλώσεις Γερμανών αξιωματούχων παρά με τις υστερικές φωνές στο εσωτερικό της Ελλάδας που μας λένε ''Εδώ είναι Ελλάντα,θα τα κάνουμε όλα αλα Ελληνικά''.

δηλαδη η μιζα ειναι παγκοσμια ελληνικη πατεντα? δεν υπαρχουν μιζες σε αλλες χωρες? στη γερμανια, αγγλια κλπ γινονται καθαρες δουλειες?
Εδω η μιζενς ηταν η παγκοσμια δασκαλα μιζαδορικου πανεπιστημιου και τωρα τι ακριβως θελει? να σκισει τα πτυχια της? :eek:

Και ετσι να ειναι ομως, αυτη η γενικευση δεν αφορα ενα μεγαλο κομματι του πληθυσμου, ειτε ειναι ελληνες ειτε γερμανοι ειτε κινεζοι.
Αυτη η πατεντα του μαζι τα φαγαμε, προσπαθει να μπει στο DNA μας με το στανιο!
Ουτε μαζι τα φαγαμε, ουτε ολοι ειμαστε μιζαδοροι ουτε οι λοιπες κομπιναδορικες ατακες ισχυουν.
Εκεινο ομως που ισχυει ειναι οτι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο, Και στη περιπτωση μας δεν ειναι χωρες οπως εξυπνα πλασαρεται αλλα ανθρωποι απο ολες τις χωρες.
Η μιζενς μιζαρε, αυτη κερδιζε και οι εμπλεκομενοι σε ολο αυτο το φαγοποτι, οχι ολοι οι ελληνες, οχι ολοι οι γερμανοι και παει σκοινι κορδονι αυτη η πατεντα.

Οποιος συνεχιζει να κουβαλαει νερο στο μυλο της ανυποληψιας ειναι ειτε εμπλεκομενος ειτε αφελης.
Αν ζηταμε μια ευρωπη οπως αυτη σχηματιζεται, οι απλοι ανθρωποι που δεν ειχαν η εχουν σχεση με τετοιες τακτικες το μελλον τους θα ειναι μελλον δουλοπαροικου, μελλον μερικως αμοιβομενου χωρις δικαιωματα ολα αυτα στο ονομα της αναπτυξης οπως μας πιπιλανε το μυαλο εδω και 2 χρονια.
Ποιος θελει τετοια αναπτυξη? αναπτυξη πεινας?
προφανως ψαχνουν για ηλιθιους, αν τους βρουν με γεια τους και χαρα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παθογένειες παντού υπάρχουν.Σιγά μη δώ τους big players στο κοντεξτ των δικών τους παθογένειων.Θα δω την Ελλάδα με τις δικές τις παθογένειες και η κριτική θα γίνει σε αυτή για να βάλει τα του οίκου της σε τάξη.Εξάλλου ας μην δουλευόμαστε ποιος από τους μεγάλους παίχτες στην Ευρώπη φτάνει την Ελλάδα σε όλα τα παραπάνω που είπα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Να υπενθυμίσουμε ότι ο Πάγκαλος είναι αυτός καλός κυριούλης που ρωτούσε αν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι φύσηξε αέρας και πήρε τη σημαία από τα Ίμια… ότι χάρις τις τέλειες προσπάθειες του καθιερώθηκε εκεί η γκρίζα ζώνη και αυτός που είπε ότι το ελικόπτερο απλώς έπεσε… πρόσφατα αποκαλύφθηκε ότι το είχαν καταρρίψει οι Τούρκοι …όλοι βέβαια το υποθέταμε …αλλά τι κάνει νιάου νιαου στα κεραμίδια…
Επίσης να θυμίσουμε ότι οι Γερμανοί είναι πρώτοι στη κομπίνα και στο γνωστό σκάνδαλο της Siemens του προηγούμενου αιώνα εις την μακρινή Ιαπωνία…. Ναι κι όμως τα τρώνε και οι Ιάπωνες… κι εκεί ρεμούλα υπάρχει δεν είναι ελληνικό φαινόμενο…
Τα σκάνδαλα και οι μίζες είναι διεθνές σπορ… οπότε μην το ταυτίζουμε αποκλειστικά με την Ελλάδα για να έχουμε να λέμε…. Και στα σκάνδαλα πάντα χρειάζονται δύο ή τρεις (να παίξει κάποιος το ρόλο του μεσάζοντα)…οπότε αυτά είναι δούναι και λαβείν… Κλασικά η Αγγλία, η Γαλλία και η Γερμανία ήταν χώρες της λοβιτούρας, της κομπίνας και των σκανδάλων και κυρίως των δολοπλοκιών….
Το θέμα της εθνικής κυριαρχίας δεν έχει να κάνει μόνο με εμάς έχει να κάνει με μια γενικότερη φιλοσοφία το πως οι άλλοι βλέπουν τους γύρω τους…σαν ίσους ή σαν κατώτερους …σαν χώρα ή σαν προτεκτοράτο… Πως αντιλαμβάνονται τον πολιτισμό, τη γλώσσα, την παράδοση, τον άνθρωπο… οι προστάτιδες Δυνάμεις….Δεν με αφορά αν ο Χ Γερμανός με βλέπει σαν ρέμπελο… γιατί κι εγώ τον βλέπω απλά σαν Φασίστα… ούτε αυτός θα μου καθορίσει τον τρόπο που θα ζω και θα αναπνέω ..ούτε αυτός θα μου πει αν μπορώ να λέγομαι Ελληνίδα ή όχι….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...η Ελλάδα του νεποτισμού,της μίζας,της ρόμπας,του άκρατου παρακράτους,του Greek dream για δουλειά στο δημόσιο,της φοροδιαφυγής,της μικροκομματικής λογικής κτλ κτλ κτλ
Υποθέτω πως αν κάτσω να σου απαριθμήσω τις καλές πτυχές της Ελλάδας, και τους λόγους που η Ευρώπη θα 'πρεπε να μας σεβαστεί, δεν τον γλυτώνω τον τίτλο της εθνικίστριας... :whistle:
Δεν έχω σκοπό να κατεβάσω τα βρακιά μου στους Ευρωπάιους νταήδες, με αντάλλαγμα ...την προστασία από άλλους νταήδες.
Αν η Ευρώπη ήθελε αποδείξεις, να της ζητούσε -και φυσικά να επιβεβαίωνε την ορθότητά τους- πριν μας χώσει στα χρέη ως το λαιμό.

...παρά με τις υστερικές φωνές στο εσωτερικό της Ελλάδας...
Ελπίζω εκτός από τις υστερικές φωνές, εκεί μακριά στα ξένα που βρίσκεσαι, ν' ακούς και τις κραυγές απελπισίας 2500 μητέρων που αναγκάστηκαν ν' αφήσουν τα παιδιά τους σε ιδρύματα επειδή δεν μπορούν πλέον να τα μεγαλώσουν. Ελπίζω ν' ακούς τον περήφανο ψίθυρο του νεοάστεγου που ξεψυχά στο δρόμο. Ελπίζω ν' ακούς τους χιλιάδες συμπολίτες μας που εκτός από την αξιοπρέπειά τους, χάνουν μέρα με τη μέρα και το ιερό δικαίωμα τους στη ζωή.
Ελπίζω ν' ακούς και να μην κοφεύεις με πρόσχημα την ""πρωτοπόρα"" :confused: ""ενωμένη"" :confused: Ευρώπη. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Παθογένειες παντού υπάρχουν.Σιγά μη δώ τους big players στο κοντεξτ των δικών τους παθογένειων.Θα δω την Ελλάδα με τις δικές τις παθογένειες και η κριτική θα γίνει σε αυτή για να βάλει τα του οίκου της σε τάξη.Εξάλλου ας μην δουλευόμαστε ποιος από τους μεγάλους παίχτες στην Ευρώπη φτάνει την Ελλάδα σε όλα τα παραπάνω που είπα ;


οι Big players ας τα βρουν μεταξυ τους, εγω (που δεν ειμαι καν player Big or small) συνομιλω με ατομα που εχουν αγωνια για το μελλον τους οποιουδηποτε κρατους, την λιτοτητα πεινας που στηνουν στην ελλαδα, θα την νιωσουν αυριο σε ολες τις χωρες της λεκανης της μεσογειου και στο τελος σε ολη την ευρωπη.
Αν ο κοσμος τους αφησει τοτε ολη η ευρωπη θα ζει με 400-500 ευρω σαν μεσο ορο αμειβομενου εργαζομενου.
Η αυτοι η εμεις, αλλος δρομος δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Υποθέτω πως αν κάτσω να σου απαριθμήσω τις καλές πτυχές της Ελλάδας, και τους λόγους που η Ευρώπη θα 'πρεπε να μας σεβαστεί, δεν τον γλυτώνω τον τίτλο της εθνικίστριας... :whistle:
Δεν έχω σκοπό να κατεβάσω τα βρακιά μου στους Ευρωπάιους νταήδες, με αντάλλαγμα ...την προστασία από άλλους νταήδες.
Αν η Ευρώπη ήθελε αποδείξεις, να της ζητούσε -και φυσικά να επιβεβαίωνε την ορθότητά τους- πριν μας χώσει στα χρέη ως το λαιμό.


Ελπίζω εκτός από τις υστερικές φωνές, εκεί μακριά στα ξένα που βρίσκεσαι, ν' ακούς και τις κραυγές απελπισίας 2500 μητέρων που αναγκάστηκαν ν' αφήσουν τα παιδιά τους σε ιδρύματα επειδή δεν μπορούν πλέον να τα μεγαλώσουν. Ελπίζω ν' ακούς τον περήφανο ψίθυρο του νεοάστεγου που ξεψυχά στο δρόμο. Ελπίζω ν' ακούς τους χιλιάδες συμπολίτες μας που εκτός από την αξιοπρέπειά τους, χάνουν μέρα με τη μέρα και το ιερό δικαίωμα τους στη ζωή.
Ελπίζω ν' ακούς και να μην κοφεύεις με πρόσχημα την ""πρωτοπόρα"" :confused: ""ενωμένη"" :confused: Ευρώπη. :mad:

Βασικά ναι,θα ήταν ενδιαφέρον να απαριθμήσεις τις καλές πτυχές του σύγχρονου Ελληνικού κράτους και φυσικά της Ελλάδας από την ανεξαρτησία της και πέρα και όχι κάποια σκιά του παρελθόντος με ένδοξα μεγαλεία των τάχα δήθεν ''προγόνων'' μας.Θα επιμορφώσεις και εμένα για να ξέρω τι να λέω πιο πειστικά στους επικριτές μας εδώ στα ξένα.

Καλή η επίκληση σου στο συναίσθημα (shall we queue the violins now?) αλλά εμένα με αφήνουν παγερά αδιάφορο οι πολιτικές της Ελλάδας που εξανάγκασαν τον απλό πολίτη να φτάσει σήμερα στην ανέχεια.Η Ελλάδα τώρα τρέχει και δε φτάνει,τι έκανε 3 δεκαετίες μεταπολιτευτικά που το χρέος μαζευόταν....Θυμήθηκα...ο νεοάστεγος που λες έπαιρνε τα δανειάκια για μας πάει διακοπές στο Μπαλί...Να μας κάνει μόστρα το νέο του αμάξι ...Να μας δείξει τι Ελληνάρας πρώτος ήταν.

Επειδή λοιπόν εμείς εδώ στα ξένα δουλεύουμε με ένα σύστημα that actually works, θα σε καλημερίσω για να κερδίσω τον επιούσιο.Με καλεί το καθήκον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θυμήθηκα...ο νεοάστεγος που λες έπαιρνε τα δανειάκια για μας πάει διακοπές στο Μπαλί...Να μας κάνει μόστρα το νέο του αμάξι ...Να μας δείξει τι Ελληνάρας πρώτος ήταν.
Αν μη τι άλλο, δεν έχουμε ξεχάσει τι σημαίνει άνθρωπος και ανθρωπιά καθώς και πως το συναίσθημα είναι εξίσου σημαντικό με τους αριθμούς.

Κανείς πιο κουφός απ' αυτόν που φοράει ωτοασπίδες :hehe:

Στο καλό.


Και κάτι ακόμα: Εμείς εδώ δεν δουλεύουμε, όχι επειδή είμαστε τεμπέληδες, αλλά επειδή δεν υπάρχουν δουλειές, αφού οι επιχειρήσεις κλείνουν. Γκέγκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Panos__ το πρόβλημα της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι ότι ντε και καλά πρέπει να γίνουμε αντίπαλο δέος των ΗΠΑ. Αν η Γερμανία, η Βρετανία και η Γαλλία θέλουν να τα βάλουν με τις ΗΠΑ, δικαίωμα τους αλλά μην μας τα σκοτίζουν. Υποτίθεται ότι η Ένωση αυτή ήταν για την ευημερία των χωρών, όχι για να την μπούμε στο μάτι του γείτονα.

Η ένωση αυτή δεν την ενδιαφέρει η ευημερία. Είναι μια βίαια ένωση. Μου θυμίζει εκείνους τους γονείς που πετάνε από το σπίτι έξω τα παιδιά επειδή έμπλεξαν με τα ναρκωτικά. Λες και υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες έτσι να ξεμπλέξουν. Έτσι και η Ευρωπαϊκή Ένωση. Και το χειρότερο από όλα είναι ότι η Ένωση αυτή δεν είναι γονείς μας.

Ναι πράγματι η οικονομία μας ήταν για μπάζα. Το δημόσιο το ίδιο. Αυτοί τα γκρεμίζουν όλα και μας ζητάνε τα φτιάξουμε και από την αρχή. Και αναρωτιέμαι, γιατί πρώτα δεν διόρθωσαν το πελατειακό κράτος, τα μικροπολιτικά συμφέροντα, την διαφθορά και την αναποτελεσματικότητα του δημοσίου; Γιατί πρώτα να αυξηθούν οι φόροι και να μειωθούν οι μισθοί; Θα ξεκίναγες να μαθαίνεις σε ένα παιδί να διαβάζει από σημείο που του παίρνεις το playstion για να μην αποσπάτε; Προφανώς όχι, πρώτα θα του μάθαινες να διαβάζεις και όταν θα έρχονταν ο χρόνος θα το έπαιρνες τότε, άσε που ο ίδιος μπορεί να το παρατούσε.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν βοηθάει κάπου. Αυτά μπορούμε να τα κάνουμε και μόνοι μας και πιο αποτελεσματικά. Θα βαράγαμε ένα εμφύλιο και όλα από το μηδέν :P. Τουλάχιστον θα ξέραμε το μηδέν. Τώρα επί δυο χρόνια αναρωτιόμαστε τι άλλο μπορεί να συμβεί. Μπορεί ο κόσμος να μην πεθαίνει από σφαίρες, αλλά πεθαίνει από κρύο και φτώχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ομολογώ ότι όσο περνάει ο καιρός, οι Πασόκοι και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα που διαγράφεται πάνω από οποιοδήποτε Πασοκικό λόγο,
με εκνευρίζουν όλο και περισσότερο.
Και δεν αναφέρομαι στο παχύδερμο.

Ερώτηση προς σκέψη:
Μέσα από τη δίνη που βρίσκεται η χώρα, ποιο λόγο θα είχε κάποιος να είναι Πασόκος;

Αν η Γερμανία, η Βρετανία και η Γαλλία θέλουν να τα βάλουν με τις ΗΠΑ, δικαίωμα τους αλλά μην μας τα σκοτίζουν. Υποτίθεται ότι η Ένωση αυτή ήταν για την ευημερία των χωρών, όχι για να την μπούμε στο μάτι του γείτονα.
Δυστυχώς, οι Η.Π.Α. τα έβαλαν με το ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μέσα από τη δίνη που βρίσκεται η χώρα, ποιο λόγο θα είχε κάποιος να είναι Πασόκος;
Σε προσωπικό επίπεδο συμφωνώ.
Όμως τι επιλογές υπάρχουν; Ειλικρινά δεν ξέρω τι να ψηφίσω. Νομίζω ότι έτσι νιώθουν και οι περισσότεροι. Κάνω λάθος; :/:
ΝΔ; Μάλλον όχι
Πασόκ; :P
ΚΚΕ; Ακόμη και αν οι εκλογές τους δείξουν νικητές ικανούς τους έχω να διαφωνήσουν και σε αυτό :P
Λάος; Άστο καλύτερα
Σύριζα; Μάλλον όχι/Μάλλον ναι (όπως το δει κάποιος)

Ξέρω το παραπάνω ούτε την ποιότητα των πολιτικών συζητήσεων που διεξάγονται στα καφενεία δεν αγγίζει. Όμως έκεί που θέλω να καταλήξω ότι είναι περισσότερο από πότε επιτακτική η ανάγκη για νέα πρόσωπα, για νέα κόμματα. Πιστεύω ότι αν σαν πολίτες είχαμε συνοχή, αν αφήναμε εγωισμούς και προκαταλήψεις θα έπρεπε να φροντίζουμε και να ενθαρρύνουμε κάθε πιθανό ρεύμα να μετατραπεί σε νέα πολιτική σκηνή. Δεν έχει σημασία τι ακριβώς πρεσβεύει, δεν νομίζω να χρειαζόμαστε απλά νέα ηγέτη, μια λύση και ένα όραμα. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να φροντίζουμε στις επόμενες εκλογές και οι 300 θέσεις να αντικατασταθούν με νέα πρόσωπα. Όχι ότι και οι 300 είναι ανίκανοι. Άλλα όπως χαρακτηρίστηκε όλη η Ελλάδα ανίκανοι, έτσι απλά, όλοι γίναμε ανίκανοι, ανεύθυνοι και τεμπέληδες χωρίς εξαιρέσεις. Έτσι εν τέλη πρέπει να πετάξουμε και τους 300 έξω. Έστω τους 295. Έστω απλά να προσπαθήσουμε.

Αυτό που χρειαζόμαστε είναι νέος αέρας. Να δούμε τα πράγματα από την αρχή. Κάπως έτσι δικαιολογώ τον πασόκο. Ο Πάσοκος αν γίνει ΝΔ ή Σύριζα ή ΚΚΕ ή Λάος θα είναι καλύτερα; Ακόμη και οι καλύτερες φωνές μέσα στην βουλή το μόνο που λένε να περιγράφουν το κλίμα των πολιτών και να τα βάζουν με αυτούς που πρέπει αλλά και οι ίδιοι είναι ανασφαλής. Δεν τους κατηγορώ αλλά δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που δεν υποστηρίζει τις φωνές αυτές. Όλοι νομίζω ότι συμφωνούν με τις φωνές αυτές αλλά νομίζω ότι αυτό που θέλει εν τέλη ο λαός της Ελλάδας είναι να σταματήσει αυτό το πανηγύρι εδώ. Πρέπει να το αφήσουμε πίσω μας.


Δυστυχώς, οι Η.Π.Α. τα έβαλαν με το ευρώ.
Ναι, και η Ευρώπη μετά τα έβαλε με την Ελλάδα/Πορτογαλία/Ιρλανδία και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
Κλάνει η Αμερική, κλάνει και η Ευρώπη :P
Τι παράνοια είναι αυτή; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top