Η γνώμη σας για την ετεροφυλοφιλία

Η γνώμη σας για την ετεροφιλοφιλία

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 8 40.0%
  • είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • είμαι genderqueer και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 1 5.0%
  • είμαι genderqueer και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • είμαι άνδρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 8 40.0%
  • είμαι άνδρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 3 15.0%

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Εφόσον υπάρχει θέμα για τον ομοφιλόφιλο σεξουαλικό/ερωτικό προσανατολισμό το θεωρώ δίκαιο να υπάρχει αντίστοιχο θλεμα και για τον ετεροφιλόφιλο για να μην νιώθουν αδικημένα και τα στρέιτ άτομα. Λοιπόν, ξεκιναω εγώ δηλώνοντας πως είμαι άνδρας και δεν έχω κανενα πρόβλημα μαζί τους.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...

εγω ειμαι αντρας και εχω μεγαλο προβλημα με την ετεροφυλοφιλία παντως :P
μονο σε κακο μου εχει βγει 45 χρονια τωρα. ο.Ο





υγ.
τι κακιά που εισαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
"Το επιχείρημα της Adrienne Rich δομείται γύρω από τη θέση της για την ‘υποχρεωτική ετεροφυλοφιλία’. Κατά την Rich, η ετεροφυλοφιλία έχει επιβληθεί στις γυναίκες μέσω του ελέγχου της συνείδησης. Αυτό επιτυγχάνεται με την εξιδανίκευση του ετεροφυλόφιλου γάμου και με τη μαζική διανομή της πορνογραφίας στην οποία οι γυναίκες δεν αποτελούν τίποτα παραπάνω από προϊόντα προς κατανάλωση από τους άνδρες. Τα πάντα καθιστούν της ετεροφυλοφιλία ‘υποχρεωτική’ για το γυναικείο φύλο. Πολύ πέρα από το να αποτελεί μια ελεύθερη επιλογή ή προτίμηση, η ετεροφυλοφιλία, για την Rich, έχει καταρχήν επιβληθεί και συντηρηθεί μέσω προπαγάνδας. Η ετεροφυλοφιλία αποτελεί κατά συνέπεια ένα σύστημα κοινωνικών σχέσεων το οποίο αποσκοπεί στο να συντηρήσει την κυριαρχία των ανδρών επί των γυναικών. Για την Rich, η σεξουαλικότητα έχει κεντρικής σημασίας ρόλο στη διαμόρφωση του κοινωνικού φύλου (στην κοινωνική παραγωγή ανδρών και γυναικών). Η ‘υποχρεωτική ετεροφυλοφιλία’ αποτελεί το ‘κλειδί’ στη διαιώνιση των ανισοτήτων των κοινωνικών φύλων και είναι ταυτόχρονα κοινωνικά και πολιτικά επιβεβλημένη."


Αν και μέχρι στιγμής μπορώ να δηλώσω ότι ανήκω στον ετεροφυλόφιλο πληθυσμό συμφωνώ απόλυτα με τη Rich. Οι επιλογές μας δυστυχώς δεν είναι ελεύθερες, αλλά επιβεβλημένες γιατί έτσι διδαχθήκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Το επιχείρημα της Adrienne Rich δομείται γύρω από τη θέση της για την ‘υποχρεωτική ετεροφυλοφιλία’. Κατά την Rich, η ετεροφυλοφιλία έχει επιβληθεί στις γυναίκες μέσω του ελέγχου της συνείδησης. Αυτό επιτυγχάνεται με την εξιδανίκευση του ετεροφυλόφιλου γάμου και με τη μαζική διανομή της πορνογραφίας στην οποία οι γυναίκες δεν αποτελούν τίποτα παραπάνω από προϊόντα προς κατανάλωση από τους άνδρες. Τα πάντα καθιστούν της ετεροφυλοφιλία ‘υποχρεωτική’ για το γυναικείο φύλο. Πολύ πέρα από το να αποτελεί μια ελεύθερη επιλογή ή προτίμηση, η ετεροφυλοφιλία, για την Rich, έχει καταρχήν επιβληθεί και συντηρηθεί μέσω προπαγάνδας. Η ετεροφυλοφιλία αποτελεί κατά συνέπεια ένα σύστημα κοινωνικών σχέσεων το οποίο αποσκοπεί στο να συντηρήσει την κυριαρχία των ανδρών επί των γυναικών. Για την Rich, η σεξουαλικότητα έχει κεντρικής σημασίας ρόλο στη διαμόρφωση του κοινωνικού φύλου (στην κοινωνική παραγωγή ανδρών και γυναικών). Η ‘υποχρεωτική ετεροφυλοφιλία’ αποτελεί το ‘κλειδί’ στη διαιώνιση των ανισοτήτων των κοινωνικών φύλων και είναι ταυτόχρονα κοινωνικά και πολιτικά επιβεβλημένη.


Αν και μέχρι στιγμής μπορώ να δηλώσω ότι ανήκω στον ετεροφυλόφιλο πληθυσμό συμφωνώ απόλυτα με τη Rich. Οι επιλογές μας δυστυχώς δεν είναι ελεύθερες, αλλά επιβεβλημένες γιατί έτσι διδαχθήκαμε.


Θα συμφωνήσω με τη φίλη μου την andrienne μόνο που αυτό δεν συμβαίνει μονο στις γυναλικες συμβαίνει σε όλα τα άτομα!! Σου προτείνω να μελετήσεις την queer theory της άλλης μου της φιλενάδας της judith butler
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τη φίλη μου την andrienne μόνο που αυτό δεν συμβαίνει μονο στις γυναλικες συμβαίνει σε όλα τα άτομα!! Σου προτείνω να μελετήσεις την queer theory της άλλης μου της φιλενάδας της judith butler
Λες να μελέτησα την Rich και να ξέχασα την J. Butler????;) Θεωρώ πολύ πιο εύστοχους τους συλλογισμούς της Rich τους οποίους μπορούμε να τους συνδέσουμε από κάποια πλευρά και με τις θέσεις των Engels και Marx στο έργο τους Η καταγωγή της οικογένειας, της ατομικής ιδιοκτησίας και του κράτους που αναλύουν πώς λειτουργεί η παραδοσιακή, πυρηνική οικογένεια κ ο σεξουαλικός έλεγχος των γυναικών από τους άνδρες - καθαρά ετεροφυλοφιλικές σχέσεις δηλαδή (τι ακριβώς εξυπηρέτησαν τέτοιου είδους σχέσεις????), γιατί αυτό θεωρείται 'οικογένεια' κατά γενική ομολογία. Αυτό σε μεγάλο βαθμό επιβλήθηκε και στα 2 φύλα για να εξυπηρετήσει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Engels και Marx στο έργο τους


ειμαι 101% βεβαιος
πως μονο ο Ενγκελς
εβαλε το μελανι του.


κατα τα αλλα, δε νομιζω πως ειναι ευστοχή η αναφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilDayDreamer

Νεοφερμένος

Η lilDayDreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ε εντάξη δεν είναι ότι έχω και πρόβλημα μαζί τους... αρκεί να μην φαίνονται πολύ γιατί με χαλάει... από κει και πέρα επιλογή τους ότι θέλει κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Αν και μέχρι στιγμής μπορώ να δηλώσω ότι ανήκω στον ετεροφυλόφιλο πληθυσμό συμφωνώ απόλυτα με τη Rich. Οι επιλογές μας δυστυχώς δεν είναι ελεύθερες, αλλά επιβεβλημένες γιατί έτσι διδαχθήκαμε.

Γιατί έτσι διδαχθήκαμε.Πόσο σωστό.Αυτό είναι όλα αυτά που είμαστε.Κάτι που διδαχθήκαμε.Κάτι που μας μάθανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί έτσι διδαχθήκαμε.Πόσο σωστό.Αυτό είναι όλα αυτά που είμαστε.Κάτι που διδαχθήκαμε.Κάτι που μας μάθανε.



για να πουμε ολη την αληθεια,
μερικοι ειμαστε περισσοτερο σμιλευμενοι απο
αυτα που δεν θελαμε να μαθουμε με τιποτα
παρα απο εκεινα που μας εμαθαν
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Μπορεί γυναίκες και άντρες να διδαχτήκαμε την ετεροφυλοφιλία, ήδη όμως από τους Masters & Johnson, τον Kinsey και τη σεξουαλική επανάσταση του '60 μάθαμε να εξερευνούμε τη σεξουαλικότητά μας, να εκφράζουμε τις προτιμήσεις μας και να διεκδικούμε, χωρίς αυτό να σημαίνει πως εξέλιπαν εντελώς οι προκαταλήψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoglanos

Νεοφερμένος

Ο tsoglanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Για το πως διαμορφώνεται το κοινωνικό φύλο ήδη από την προσχολική ηλικία αντιγράφω από το "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΘΕΜΑΤΩΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΦΥΛΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ" του πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Εκείνο που θα μας απασχολήσει κυρίως είναι το πώς τα παιδιά προσχολικής ηλικίας διαμορφώνουν, εσωτερικεύουν και αφομοιώνουν πρότυπα συμπεριφοράς, στάσεων, κανόνων, αξιών ως προς το φύλο, που είναι αποδεκτά στην κοινωνία, όπου ζουν και αναπτύσσονται. Η Tibbets (1979) υποστηρίζει ότι η κοινωνικοποίηση ως προς το ρόλο του φύλου περιλαμβάνει «τις διαφορετικές διαδικασίες και μέσα που χρησιμοποιούνται για να προετοιμάσουν τα αρσενικού και θηλυκού γένους άτομα για τους ρόλους που η κοινωνία ορίζει ως κατάλληλους για το φύλο τους». Η συνειδητοποίηση από το παιδί του βιολογικού του φύλου και η αφομοίωση των χαρακτηριστικών του κοινωνικού του φύλου γίνεται με δύο τρόπους. Ο πρώτος τρόπος είναι η διαφορετική αλληλεπίδραση των μελών της κοινωνίας με κάθε παιδί ανάλογα με το αν πρόκειται για αγόρι ή για κορίτσι. Ο δεύτερος τρόπος σχετίζεται με τη σταδιακή ανάπτυξη των γνωστικών ικανοτήτων του παιδιού και την ικανότητα του να μιμείται πρότυπα - πραγματικά ή συμβολικά - του ίδιου με αυτό φύλου.
Σήμερα είναι πια ευρύτατα παραδεκτό ότι τα διαφορετικά χαρακτηριστικά προσωπικότητας και τρόποι συμπεριφοράς των φύλων και κατ’ επέκταση οι διαφορετικοί ρόλοι που στο κάθε φύλο αποδίδονται, είναι κοινωνικά και όχι βιολογικά προκαθορισμένοι. Με άλλα λόγια οι βιολογικές διαφορές που εντοπίζονται στα δύο φύλα δεν επηρεάζουν παρά έμμεσα την ανάπτυξη του ρόλου του φύλου, μέσω των τυπικών κοινωνικών αντιδράσεων στις διαφορές αυτές (Cahill S.E., 1983). Είναι πιθανό στις διάφορες κοινωνίες να τροποποιούνται κάπως οι παραδοσιακοί ρόλοι που αποδίδονται στους άνδρες και στις γυναίκες, ανάλογα με την κουλτούρα και τα κοινωνικά στερεότυπα της κάθε κοινωνίας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
για να πουμε ολη την αληθεια,
μερικοι ειμαστε περισσοτερο σμιλευμενοι απο
αυτα που δεν θελαμε να μαθουμε με τιποτα
παρα απο εκεινα που μας εμαθαν
:P

Το ίδιο είναι.Εϊναι δυο οψεις του ίδιου νομίσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
"Το επιχείρημα της Adrienne Rich δομείται γύρω από τη θέση της για την ‘υποχρεωτική ετεροφυλοφιλία’. Κατά την Rich, η ετεροφυλοφιλία έχει επιβληθεί στις γυναίκες μέσω του ελέγχου της συνείδησης. Αυτό επιτυγχάνεται με την εξιδανίκευση του ετεροφυλόφιλου γάμου και με τη μαζική διανομή της πορνογραφίας στην οποία οι γυναίκες δεν αποτελούν τίποτα παραπάνω από προϊόντα προς κατανάλωση από τους άνδρες. Τα πάντα καθιστούν της ετεροφυλοφιλία ‘υποχρεωτική’ για το γυναικείο φύλο. Πολύ πέρα από το να αποτελεί μια ελεύθερη επιλογή ή προτίμηση, η ετεροφυλοφιλία, για την Rich, έχει καταρχήν επιβληθεί και συντηρηθεί μέσω προπαγάνδας. Η ετεροφυλοφιλία αποτελεί κατά συνέπεια ένα σύστημα κοινωνικών σχέσεων το οποίο αποσκοπεί στο να συντηρήσει την κυριαρχία των ανδρών επί των γυναικών. Για την Rich, η σεξουαλικότητα έχει κεντρικής σημασίας ρόλο στη διαμόρφωση του κοινωνικού φύλου (στην κοινωνική παραγωγή ανδρών και γυναικών). Η ‘υποχρεωτική ετεροφυλοφιλία’ αποτελεί το ‘κλειδί’ στη διαιώνιση των ανισοτήτων των κοινωνικών φύλων και είναι ταυτόχρονα κοινωνικά και πολιτικά επιβεβλημένη."


Αν και μέχρι στιγμής μπορώ να δηλώσω ότι ανήκω στον ετεροφυλόφιλο πληθυσμό συμφωνώ απόλυτα με τη Rich. Οι επιλογές μας δυστυχώς δεν είναι ελεύθερες, αλλά επιβεβλημένες γιατί έτσι διδαχθήκαμε.

Αυτα ειναι παπαριες για να εχει να λεει η καθε αμπελοφιλοσοφος. Η Φυση μας εκανε ετεροφυλοφιλους, οχι το συστημα. Το συστημα μας εκανε αλλα πραγματα. Αλλα ο σεξουαλικος προσανατολισμος πιστεψε με βασιζεται σε εγγενη ενστικτα. Οταν τον καταπιεζεις το αντιλαμβανεσαι.

Δε φταινε οι ετεροφυλοφιλοι να ακουνε τις παπαριες σας επειδη ενα μερος των ομοφυλοφιλων καταπιεζουν τον gay εαυτο τους

Είναι απλο. Το 90+% του πληθυσμου γεννηθηκε για να αναβει με το αλλο φυλο. Το υπολοιπο γεννηθηκε ειτε με την "ικανοτητα" να αναβει και με τα δυο, ειτε με την συμμετρικη κατασταση των ετεροφυλοφιλων: δηλαδη να αναβει μονο με το ομοιο φυλο.

Δεν εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους. Δεν εχω προβλημα να αποδεχτω την διαφορετικοτητα τους. Αλλα εχω προβλημα να ακουω παπαριες. Υπο ομοιο σκεπτικο, οι gay ειναι απλα hipsters οι οποιοι θελουν να πηγαινουν κοντρα στην κοινωνια, και στα κοινωνικα προτυπα και επιλεγουν κατι διαφορετικο. Δε γεννηθηκαν gay, απλα τους εκανε το συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το ίδιο είναι.Εϊναι δυο οψεις του ίδιου νομίσματος.


όχι ντουντ. ενα λάθος πάνω σε ένα λάθος δεν μας κάνει ένα σωστό.

Υπο ομοιο σκεπτικο, οι gay ειναι απλα hipsters οι οποιοι θελουν να πηγαινουν κοντρα στην κοινωνια, και στα κοινωνικα προτυπα και επιλεγουν κατι διαφορετικο. Δε γεννηθηκαν gay, απλα τους εκανε το συστημα.

υπο ομοιο σκεπτικό, τα τρολλ ειναι χιπστερς που θέλουν να πηγαίνουν κόντρα στους ορους χρησης, και στα ποστ επιλέγουν κάτι διαφορετικό. δε γεννηθηκαν τρολλ, απλά τους έκανε η ΟΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αυτα ειναι παπαριες για να εχει να λεει η καθε αμπελοφιλοσοφος. Η Φυση μας εκανε ετεροφυλοφιλους, οχι το συστημα.
Μόνο που η αμπελοφιλόσοφος τυγχάνει να είναι πιο αναγνωρισμένη από σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
όχι ντουντ. ενα λάθος πάνω σε ένα λάθος δεν μας κάνει ένα σωστό.


Η εναντίωση σε κάτι,είναι ήδη η αποδοχή εν μέρη αυτού που πας να εναντιωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top