Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Είναι πραγματικά εκπληκτικό το ότι όποια λακαμία σκεφτούν οι αμερικ(λ)άνοι, πάντα θα βρεθούν κάποιοι που θα μας την μεταλαμπαδεύσουν. Έλεος;!
Υ.Γ. Αυτά που διάβασα με έκαναν να θέλω μια σπέσιαλ αστακομακαρονάδα....



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Πλήρως αναμενόμενη η απάντηση. Είναι το πρώτο επιχείρημα όλων όσων δηλώνουν κατά της βίας ενάντια στα ζώα. Αλλά έχω δει το συγκεκριμένο βίντεο και πολλά ακόμη αλλά δε συγκινήθηκα.
Προσωπικά είμαι κατά της βίας απέναντι σε οποιονδήποτε οργανισμό. Τα μόνα ζώα που σκοτώνω με τη θέλησή μου είναι τα κουνούπια. Ό,τι άλλο βρεθεί στο σπίτι μου το πιάνω και το πετάω έξω. Επίσης αντιπαθώ στο μέγιστο βαθμό τους κυνηγούς οι οποίοι αδειάζουν τα δάση μόνο και μόνο από διασκέδαση, όπως και τους παράνομους ξυλοκόπους.

Όλα αυτά όμως, μέχρι να έρθει η ώρα της επιβίωσης. Δέχομαι ο κυνηγός να σκοτώσει ένα ζώο το οποίο προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για τροφή (εφόσον φυσικά δεν είναι κάποιο σπάνιο είδος). Δέχομαι επίσης ο καθένας να εκτρέψει και να σκοτώσει όσα ζώα γουστάρει και πάλι με μοναδικό σκοπό την κατανάλωσή τους.

Ο άνθρωπος, από αρχαιοτάτων χρόνων υπήρξε παμφάγος οργανισμός. Το ατού που προσέφερε το κρέας στους ανθρώπους είναι η μεγάλη πυκνότητα θρεπτικών συστατικών και θερμίδων η οποία γλίτωνε τους προγόνους μας από περιττή αναζήτηση τροφής. Θεωρείται μάλιστα ότι η κατανάλωση κρέατος έδωσε ώθηση στην ανάπτυξη του εγκεφάλου. Αποτελούσε δηλαδή υψηλότερης θρεπτικής και θερμιδικής αξίας επιλογή σε σχέση με αυτά που παρείχε η μητέρα γη.
Φυσικά , όπως και με τα χωράφια, έγινε φανερό ότι είναι προτιμότερο να εκτρέφουν τα δικά τους ζώα και να σπέρνουν τα δικά τους σιτηρά. Και κάπως έτσι γεννήθηκε η κτηνοτροφία, που εκτός από τροφή έδινε στους ανθρώπους και πρώτες ύλες για όπλα, γούνες και ότι άλλο μπορούσαν να φανταστούν.

Αυτή η "εκμετάλλευση" που βλέπουμε σήμερα, είναι ουσιαστικά η συνέχεια όλων των παραπάνω.
Κάποια στιγμή της ιστορίας, ήταν φανερό ότι επέρχονταν πείνα, αφού η παραγωγή σε λίγα χρόνια θα ήταν χαμηλότερη της κατανάλωσης. Αυτό που έσωσε την κατάσταση ήταν η Γεωργική επανάσταση. Απολύτως ανάλογη είναι και η "κτηνοτροφική" επανάσταση, η οποία επιτρέπει μεγάλες ποσότητες να είναι διαθέσιμες στους ανθρώπους.

Αυτή η "φρίκη" που δείχνουν τα βίντεο, μπορεί να είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους ο δυτικός πολιτισμός δεν υποφέρει από διατροφικές ελλείψεις που σχετίζονται με την έλλειψη κρέατος (ναι, υπάρχουν και τέτοιες).

Ας σκεφτούμε επίσης και πόσα από τα ζώα κατάφεραν και επιβίωσαν τόσoυς αιώνες χάρη στην εκτροφή τους από τους ανθρώπους (το καλύτερο παράδειγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι οι κότες).

Τέλος, συμφωνώ ότι η υπέρμετρη κτηνοτροφία και οι συνθήκες κάτω από τις οποίες μεγαλώνουν τα ζώα είναι απαράδεκτες, αλλά το προτιμώ από το να βγαίνω με το κοντάρι μου και να τα κυνηγάω στη φύση, όπως και προτιμώ να κατεβαίνω στο μανάβικο της γειτονιάς για να πάρω τα φρούτα και τα λαχανικά μου.
Για αυτό εκμεταλλεύομαι τον εγκέφαλο που μου έδωσε μια θέση στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας, επιτρέποντάς μου να εκτρέφω ζώα και συνεχίζω την πλούσια σε πρωτεϊνη διατροφή μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Α εμενα μου αρεσει και θα τον τρωω. Αστακομακαροναδα! Γιαμι γιαμι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros zoologos

Νεοφερμένος

Ο petros zoologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Α εμενα μου αρεσει και θα τον τρωω. Αστακομακαροναδα! Γιαμι γιαμι!!!


Είναι πραγματικά εκπληκτικό το ότι όποια λακαμία σκεφτούν οι αμερικ(λ)άνοι, πάντα θα βρεθούν κάποιοι που θα μας την μεταλαμπαδεύσουν. Έλεος;!
Υ.Γ. Αυτά που διάβασα με έκαναν να θέλω μια σπέσιαλ αστακομακαρονάδα....




την κινα τρωνε σουπα με ανθρωπινο εμβυο ή μωρο.οπως εσυ τρως αστακομακαροναδα αυτοι τρωνε μωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
την κινα τρωνε σουπα με ανθρωπινο εμβυο ή μωρο.οπως εσυ τρως αστακομακαροναδα αυτοι τρωνε μωρα.

Ποτέ μην πιστεύεις όλα αυτά που βλέπεις στο Ιντερνετ όπως έλεγε και ο Αριστοτέλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νε, άλλο επιλογή κι άλλο άγνοια όμως. Είπες και έχεις την αίσθηση ότι οφείλεται αυτό στην τροφική αλυσίδα, και σου λέω ότι ζεις και χωρίς κρέας, οπότε τρως κρέας για άλλους λόγους κι όχι λόγω της τροφικής αλυσίδας.
Αν καταλαβαίνεις αυτό, τότε νε, είναι επιλογή.

ΝΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και σχετικα με το θεμα τωρα, πιστευω πως αρκετοι ειμαστε αχαριστοι και δεν εκτιμουμε τα αγαθα που εχουμε, και σε αυτα ειναι και το κρεας μεσα. Και πραγματικα οταν βαζω ψησταρια το τελευταιο που σκεφτομαι ειναι το καημενο το γουρουνακι. Για αυτο το λογο καποιος τα μεγαλωσε τα συγκεκριμενα ζωα, για να τα σφαξει. Αν εσεις θελετε να το παιξετε μοντερνοι/ευαισθητοι/χιπηδες και θελετε να τρωτε κορμους, αγρια μουρα και ριζες, ειναι δικαιωμα σας. Τουλαχιστον καντε μας τη χαρη και αφηστε μας ησυχους να βασανιζουμε ζωακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros zoologos

Νεοφερμένος

Ο petros zoologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ΝΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Τουλαχιστον καντε μας τη χαρη και αφηστε μας ησυχους να βασανιζουμε ζωακια

δεν εχεις το δικαιωμα.τον ειδες τον ταβερνιαρη με τον σκυλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Τουλαχιστον καντε μας τη χαρη και αφηστε μας ησυχους να βασανιζουμε ζωακια

Ντάξει,το χεσες.(με το μπαρδόν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ΝΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και σχετικα με το θεμα τωρα, πιστευω πως αρκετοι ειμαστε αχαριστοι και δεν εκτιμουμε τα αγαθα που εχουμε, και σε αυτα ειναι και το κρεας μεσα. Και πραγματικα οταν βαζω ψησταρια το τελευταιο που σκεφτομαι ειναι το καημενο το γουρουνακι. Για αυτο το λογο καποιος τα μεγαλωσε τα συγκεκριμενα ζωα, για να τα σφαξει. Αν εσεις θελετε να το παιξετε μοντερνοι/ευαισθητοι/χιπηδες και θελετε να τρωτε κορμους, αγρια μουρα και ριζες, ειναι δικαιωμα σας. Τουλαχιστον καντε μας τη χαρη και αφηστε μας ησυχους να βασανιζουμε ζωακια

δηλαδη για εσενα οποιος ειναι χορτοφαγος επειδη δεν αντεχει την σκεψη ενος σκοτωμενου ζωου ειναι αυτοματα και αχαριστος????μεχρι σημερα δεν εχει πεθανει κανεις επειδη δεν εφαγε κρεας..μαλλον το αντιθετο εχει συμβει... ο καθενας κανει τις επιλογες του...και οφειλουμε να τις σεβαστουμε οπως και εσυ πρεπει να σεβεσαι την επιλογη της χορτοφαγιας και να μην χρησιμοποιεις εκφρασεις οπως τον βασανιζμο ζωων...ειναι οτι πιο ασχημο εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
δεν εχεις το δικαιωμα.τον ειδες τον ταβερνιαρη με τον σκυλο;

Ειπα εγω καπου για την κακοποιηση ζωων οπως η περιπτωση με το σκυλο; Αναφερομαι σε αυτους που λενε οτι βασανιζουμε ζωα οταν τα σφαζουμε.

δηλαδη για εσενα οποιος ειναι χορτοφαγος επειδη δεν αντεχει την σκεψη ενος σκοτωμενου ζωου ειναι αυτοματα και αχαριστος????μεχρι σημερα δεν εχει πεθανει κανεις επειδη δεν εφαγε κρεας..μαλλον το αντιθετο εχει συμβει... ο καθενας κανει τις επιλογες του...και οφειλουμε να τις σεβαστουμε οπως και εσυ πρεπει να σεβεσαι την επιλογη της χορτοφαγιας και να μην χρησιμοποιεις εκφρασεις οπως τον βασανιζμο ζωων...ειναι οτι πιο ασχημο εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο!!!!

Το εγραψα οτι ειναι δικαιωμα σας. Οπως εγραψα παρακατω γιατι το παρεξηγησατε οτι με τη λεξη βασανιζουμε εννοω τη σφαγη ζωων με σκοπο την καταναλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ναι λετε "δικαιωμα και επιλογη του καθε ενα αν θα φαει κρεας"αλλα τα ζωα δεν επιλεγουν αν θα σφαχτουν ή αν θα ζησουν και δεν μπορει ο ανθρωπος να αποφασισει για την ζωη τους
σόρρυ κιόλας αλλά ο άνθρωπος αποφασίζει για τη ζωή τους.αυτό έκανε δεν ξέρω ποσες χιλιάδες χρόνια αυτό κάνει και τώρα.
την κινα τρωνε σουπα με ανθρωπινο εμβυο ή μωρο.οπως εσυ τρως αστακομακαροναδα αυτοι τρωνε μωρα.
άσχετοοοοοοοο
έχει άλλη βαρύτητα το να είσαι κανίβαλος και άλλη το να μην είσαι χορτοφάγος
Ποτέ μην πιστεύεις όλα αυτά που βλέπεις στο Ιντερνετ όπως έλεγε και ο Αριστοτέλης.
εεεεεεεετσι :P
δεν εχεις το δικαιωμα.τον ειδες τον ταβερνιαρη με τον σκυλο;
έφαγε ταβερνιάρης τον σκύλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
την κινα τρωνε σουπα με ανθρωπινο εμβυο ή μωρο.οπως εσυ τρως αστακομακαροναδα αυτοι τρωνε μωρα.

Αυτο ειναι θεμα πολιτισμου και ιδιοσυγκραστιας και δε μπορουμε να το κρινουμε με τα δικα μας κριτηρια :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
inb4 τα ζώα έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους ανθρώπους ξερω γω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ΝΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και σχετικα με το θεμα τωρα, πιστευω πως αρκετοι ειμαστε αχαριστοι και δεν εκτιμουμε τα αγαθα που εχουμε, και σε αυτα ειναι και το κρεας μεσα. Και πραγματικα οταν βαζω ψησταρια το τελευταιο που σκεφτομαι ειναι το καημενο το γουρουνακι. Για αυτο το λογο καποιος τα μεγαλωσε τα συγκεκριμενα ζωα, για να τα σφαξει. Αν εσεις θελετε να το παιξετε μοντερνοι/ευαισθητοι/χιπηδες και θελετε να τρωτε κορμους, αγρια μουρα και ριζες, ειναι δικαιωμα σας. Τουλαχιστον καντε μας τη χαρη και αφηστε μας ησυχους να βασανιζουμε ζωακια

ΝΕ ένι πρόμπλεμ;
Επίσης να σε ενημερώσω ότι υπάρχει και το ελεύθερο κυνήγι, ελαφάκια, κουνελάκια δε ξέρω και γω τι άλλο, βγαίνει ο καθένας και σκοτώνει ό,τι θέλει. Τα υπόλοιπα που γεννιούνται και πεθαίνουν για να τα φάνε είναι το λιγότερο ΒΑΡΒΑΡΟ και απάνθρωπο.

Και το άλλο που το συζητούσα τις προάλλες με ένα παιδί από δω μέσα:
Μαζεύουν μερικοί τα γατάκια και τα σκυλάκια από το δρόμο, τα φροντίζουν και τα ταίζουν, αλλά μια χαρά το τρώνε το σουβλάκι τους μετά.
Ζώο το ένα, ζώο και το άλλο, γιατί κάνουμε διακρίσεις; Τεςπα

Τεράστιο το όλο θέμα, προσωπικά δε θέλω να πείσω κανέναν να γίνει χορτοφάγος, θα ήταν ηλίθιο εξάλλου, περιτρυγίζομαι από κρεατοφάγους φίλους, γονείς, οικογένεια και δεν έβγαλα άκρη - που οκ ποτέ την ώρα του φαγητού δεν έχω κρίνει κάποιον που τρώει κάτι που δεν τρώω, δε θα κάτσω να βγάλω άκρη εδώ. Γι' αυτό έχω καταλήξει στο ''ο καθένας κάνει τις επιλογές του'' οκ.
inb4 τα ζώα έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους ανθρώπους ξερω γω;
>.<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ενδιαφέρον έχει η περίπτωση αυτού του τύπου, ο οποίος ακολουθεί ωμοφαγική διατροφή, αλλά σε μία πιο πρωτότυπη μορφή της, το "ζωική ωμοφαγία" ακούγεται καλό για να τη χαρακτηρίσει.

https://www.youtube.com/watch?v=W98XaIP-RUc

Και επειδή το βίντεο είναι στα Γερμανικά, ορίστε και μία συνέντευξη μεταφρασμένη στα ελληνικά:

https://www.vice.com/gr/read/o-anthropos-pou-trefetai-me-omo-kreas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Το εγραψα οτι ειναι δικαιωμα σας. Οπως εγραψα παρακατω γιατι το παρεξηγησατε οτι με τη λεξη βασανιζουμε εννοω τη σφαγη ζωων με σκοπο την καταναλωση.
οταν γραφεις για δηθεν μοντερνισμους και χιπηδες...αναιρεις και ολα τα περι δικαιωματων που μπορει να ειχες αναφερει παραπανω ... λυπαμαι για την παρεξηγηση...δεν χρειαζεται μως να χρησιμοποιεις τετοιες εκφρασεις για να μας δειξεις τις αποψεις σου!

inb4 τα ζώα έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους ανθρώπους ξερω γω;
οχι βεβαια..ο ανθρωπος ειναι το υπερτατο ον και ο πλανητης γη του ανηκει...!!!αρα του ανηκουν και ολα τα ζωντανα πλασματα που κατοικουν σε αυτο...την καραμπινα του μπαμπα λοιπον και φυγαμε για κυνηγι εε??

Ενδιαφέρον έχει η περίπτωση αυτού του τύπου, ο οποίος ακολουθεί ωμοφαγική διατροφή, αλλά σε μία πιο πρωτότυπη μορφή της, το "ζωική ωμοφαγία" ακούγεται καλό για να τη χαρακτηρίσει.

https://www.youtube.com/watch?v=W98XaIP-RUc

Και επειδή το βίντεο είναι στα Γερμανικά, ορίστε και μία συνέντευξη μεταφρασμένη στα ελληνικά:

https://www.vice.com/gr/read/o-anthropos-pou-trefetai-me-omo-kreas
οχ θεε μου τι ειδαν τα ματακια μου τα ομορφα παλι...δηλαδη για να δω αν καταλαβα καλα ο ανθρωπος αυτος δεν μπορει να τραφει με τιποτα αλλο περα απο ωμο κρεας???και στους υπολοιπους ανθρωπους δηλαδη γιατι οι γιατροι απαγορευουν το κοκκινο κρεας πανω απο 2 φορες τον μηνα???
ο σκοπος της συνεντευξης ποιος ειναι???να μας πληροφορησει σχετικα με τα οφελη του "σφαζω προβατακια"και τα τρωω ωμα η για τα οφελη της διατροφης των ιθαγενων και των κανιβαλων του αμαζονιου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Βασικά γνωρίζω αρκετούς-ές που το παίζουν χορτοφάγοι, μάλιστα το παίζουν και δάσκαλοι με ολόκληρες θεωρίες στήριξης του τρόπου ζωής αυτού! Όμως όταν πέσουν σε καλοψημένες μπριζόλες ή καλοψημένα παϊδάκια τους δίνουν και καταλαβαίνουν. Επίσης δεν ξέρω για ποιο λόγο πάνε καλά τα πιτογυράδικα στην...Ελλάδα, αφού αρκετοί στηρίζουν την χορτοφαγία. Δεν βγαίνουν οι αριθμοί μάγκες. Μην κοροϊδευόμαστε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
οχι βεβαια..ο ανθρωπος ειναι το υπερτατο ον και ο πλανητης γη του ανηκει...!!!αρα του ανηκουν και ολα τα ζωντανα πλασματα που κατοικουν σε αυτο...την καραμπινα του μπαμπα λοιπον και φυγαμε για κυνηγι εε??

Tο αν ανήκει κάτι και σε ποιον, είναι ανθρώπινη έννοια. Αν θες να μιλήσουμε καθολικά κάθε είδος προσπαθεί να επιβληθεί με τον τρόπο του στο περιβάλλον του. Είναι ένα από τα λίγα βασικά πράγματα που όντως υπάγονται στον κανόνα της επιβίωσης. Αν υπήρχαν ακόμα δεινόσαυροι τότε ο πλανήτης θα κυριαρχούνταν ακόμη από δεινόσαυρους.Αντίστοιχα αυτή τη στιγμή το κυρίαρχο είδος στη γή είναι ο άνθρωπος, και δίκαιο ή άδικο ( άλλη ανθρώπινη έννοια ), αυτός είναι που θέτει τους κανόνες. Στην κοινωνία των ανθρώπων λοιπόν η αξία ενός ζώου δεν έχει την ίδια αξία με αυτή ενός άλλου ζώου, άρα δεν έχουν και τα ίδια δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Tο αν ανήκει κάτι και σε ποιον, είναι ανθρώπινη έννοια. Αν θες να μιλήσουμε καθολικά κάθε είδος προσπαθεί να επιβληθεί με τον τρόπο του στο περιβάλλον του. Είναι ένα από τα λίγα βασικά πράγματα που όντως υπάγονται στον κανόνα της επιβίωσης. Αν υπήρχαν ακόμα δεινόσαυροι τότε ο πλανήτης θα κυριαρχούνταν ακόμη από δεινόσαυρους.Αντίστοιχα αυτή τη στιγμή το κυρίαρχο είδος στη γή είναι ο άνθρωπος, και δίκαιο ή άδικο ( άλλη ανθρώπινη έννοια ), αυτός είναι που θέτει τους κανόνες. Στην κοινωνία των ανθρώπων λοιπόν η αξία ενός ζώου δεν έχει την ίδια αξία με αυτή ενός άλλου ζώου, άρα δεν έχουν και τα ίδια δικαιώματα.

η (μικρη)διαφορα βεβαια αναμεσα σε δεινοσαυρους και ανθρωπους ειναι και η λογικη που η φυση φροντισε να την δωσει στον ανθρωπο ωστε να εξασφαλιστει ετσι η ισσοροπια...το καθε εμβιο πλασμα κατεχει τον δικο του χωρο στην φυση...ο ανθρωπος ομως εχει φροντισει να επιβληθει ακομα και σε αυτους τους χωρους...ανακαιφαλαιωση λοιπον:ο ανθρωπος μπορει να τρωει κρεας οσον αφορα την επιβιωση του δεν εχει το δικαιωμα ομως να επεμβαινει στο οικοσυστημα για την ψυχαγωγια-διασκεδαση του και να χαλαει την ισσοροπια...και τελικα να γινει απο δικο του λαθος ειδος προς εξαφανιση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
η (μικρη)διαφορα βεβαια αναμεσα σε δεινοσαυρους και ανθρωπους ειναι και η λογικη που η φυση φροντισε να την δωσει στον ανθρωπο ωστε να εξασφαλιστει ετσι η ισσοροπια...το καθε εμβιο πλασμα κατεχει τον δικο του χωρο στην φυση...ο ανθρωπος ομως εχει φροντισει να επιβληθει ακομα και σε αυτους τους χωρους...ανακαιφαλαιωση λοιπον:ο ανθρωπος μπορει να τρωει κρεας οσον αφορα την επιβιωση του δεν εχει το δικαιωμα ομως να επεμβαινει στο οικοσυστημα για την ψυχαγωγια-διασκεδαση του και να χαλαει την ισσοροπια...και τελικα να γινει απο δικο του λαθος ειδος προς εξαφανιση...

Δεν ξέρω από που τα βγάζεις όλα αυτά τα συμπεράσματα. Η λογική είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, η δικαιοσύνη επίσης. Η θέση του κάθε ειδους στη φύση εξαρτάται από ένα πράγμα, από τη δύναμή του και τη δυνατότητα να επιβιώσει ή και να επιβληθεί στα υπόλοιπα. Αυτό που υπάρχει σήμερα είναι αποτέλεσμα πολλών εκατομμυρίων χρόνων αλλαγών όπου έχουν παρέλθει, ολόκληρα είδη εξαφανίστηκαν και άλλα πήραν τη θέση τους, άλλα ζώα άλλαξαν και αναπροσαρμόστηκαν, και στη μεγάλη πλειονότητα αυτών ο άνθρωπος δεν είχε καμία επηρροή. Αυτό που βλέπουμε σήμερα είναι απλά ένα αποτέλεσμα πάρα πολλών παραγόντων, κι εσύ αυτό το αποκαλείς ισορροπία απλά επειδή σου φαίνεται αναμενόμενο και δικαιολογημένο;

Το είδος προς εξαφάνιση δε ξέρω πού κολλάει, αυτό δε πρόκειται να γίνει, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον και σίγουρα όχι από κάτι σχετικά με τη κρεατοφαγία, λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top