Η φεμινιστική γλωσσολογία

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό το θέμα αφορούσε μία εργασία στο πανεπιστήμιό μου. Στα βιβλία του δημοτικού, στα θετικά τουλάχιστον που αναφερόταν η εργασία, είχε συνέχεια τις λέξεις: οι μαθητές, φίλοι, άνθρωποι και συνέχιζε με επώνυμα ανδρικά ονόματα, έλεγε πχ ʽʼΤο πρόγραμμα της παιδικής κατασκήνωσης προβλέπει ότι τα παιδιά θα τρώνε ένα παγωτό την ημέρα. Ο υπεύθυνος για το πρόγραμμα διατροφής της κατασκήνωσης, προμηθεύτηκε τόσα παγωτά, ώστε να επαρκέσουν για 20 ημέρες για τους 15 μαθητές.ʼʼ

Παρόλο που έγιναν προσπάθειες έτσι ώστε τα σχολικά βιβλία να γίνουν ουδέτερα, καθώς ο ρόλος των σχολικών βιβλίων είναι αμφίσημος αφού δε χρησιμοποιούνται μόνο ως εργαλείο μέσω του οποίου μεταλαμπαδεύονται ειδικές γνώσεις στους μαθητές αλλά και ως εργαλείο δια μέσω του οποίου μαθαίνονται, με έμμεσο τρόπο, τα «πρέπει» και τα «μπορείς» της κοινωνίας, οι συνήθειες, οι αξίες και τα ιδανικά που επικρατούν σε αυτή, σχεδόν σε όλη τους την έκταση για να δηλωθεί το πλήθος των ατόμων χρησιμοποιείται ο πληθυντικός του αρσενικού γένους.

Είναι αρκετά δύσκολο, όταν από μικρός μαθαίνεις αυτόν το μηχανισμό να εκφράζεσαι είτε γραπτά είτε προφορικά με άλλον τρόπο.

(Ακόμα και στην τελευταία πρότασή μου ʽʼδημιούργησαʼʼ σεξιστικό στερεότυπο. Έπρεπε να πω ʽʼμικρός-ηʼʼ αλλά λίγο η δύναμη της συνήθειας λίγο η πίεση του χρόνου που μας οδηγεί σε τέτοιου είδους σεξιστικά στερεότυπα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
(Ακόμα και στην τελευταία πρότασή μου ʽʼδημιούργησαʼʼ σεξιστικό στερεότυπο. Έπρεπε να πω ʽʼμικρός-ηʼʼ αλλά λίγο η δύναμη της συνήθειας λίγο η πίεση του χρόνου που μας οδηγεί σε τέτοιου είδους σεξιστικά στερεότυπα.)
μικρος ανθρωπος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μικρος ανθρωπος..
Εσύ έβαλες τη λέξη άνθρωπος, εγώ έκανα χρήση του επιθέτου μικρός-η-ο άσχετο αν εννοείτε το ουσιαστικό άνθρωπος. Όπως και το τελικό ''ν'' δεν μπαίνει βάση του τι εννοούμε και παραλείπουμε αλλά βάση του τι ακολουθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χθες συνάντησα στο δρόμο μια αγγελία κολλημένη στον τοίχο που έγραφε αυτολεξεί:

Φιλόλογος (γυναίκα) παραδίδει μαθήματα σε παιδιά γυμνασίου ...μπλά μπλά.

Η λέξη 'γυναίκα' είχε προστεθεί αργότερα στο εκτυπωμένο κείμενο με στυλό. Φαίνεται πως κάποιους γονείς τους ενδιαφέρει, για τους δικούς τους λόγους, το φύλο του καθηγητή και η λέξη 'Φιλόλογος', δεν μπορούσε να το αποδώσει... :hmm:



----
Αν και το παρακάτω κείμενο είναι χιουμοριστικό, δείχνει πιστεύετε κάτι για την εξέλιξη της γλώσσας και τη γενικότερη νοοτροπία μας; :hmm:

ένα αγοράκι ντυμένο με μεγαλίστικά ρούχα = αντράκι
ένα κοριτσάκι ντυμένο με μεγαλίστικα ρούχα = πουτανάκι

το αγόρι του δρόμου = μαγκάκι
το κορίτσι του δρόμου = πουτάνα

ένας άντρας με πολλές γυναίκες = γόης
μια γυναίκα με πολλούς άντρες = πουτάνα.

ένας άντρας που εργάζεται ως μασέρ = φυσικοθεραπευτής
μια γυναίκα που εργάζεται ως μασέζ = πουτάνα

ένας άντρας μετρ = ο επικεφαλής ενός εστιατορίου
μια γυναίκα μετρέσα = πουτάνα

ένας άντρας ανήθικος = πολιτικός
μια γυναίκα ανήθικη = πουτάνα

ένας κοινός άντρας = ένας αδιάφορος άντρας
μια κοινή γυναίκα = πουτάνα

ένας εύκολος άντρας = ένας βολικός άνθρωπος
μια εύκολη γυναίκα = πουτάνα

ένας άντρας αλήτης = ένας άντρας που δεν πατάει στο σπίτι του
μια γυναίκα αλήτισσα = πουτάνα

ένας άντρας με πολλούς παράλληλους δεσμούς = μπερμπάντης
μια γυναίκα με πολλούς παράλληλους δεσμούς = πουτάνα

ένας άντρας που εγκαταλείπει την οικογένειά του = εν διαστάσει
μια γυναίκα που εγκαταλείπει την οικογένεια της = πουτάνα

ένας άντρας που ξενυχτάει στα μπουζούκια = γλετζές
μια γυναίκα που ξενυχτάει στα μπουζούκια = πουτάνα

ένας φτωχός άντρας που παντρεύεται μία πλούσια = φιλόδοξος
μια φτωχή γυναίκα που παντρεύεται έναν πλούσιο = πουτάνα

ένας άντρας που απατάει τη γυναίκα του = άντρας
μια γυναίκα που απατάει τον άντρα της = πουτάνα

ένας άντρας με προστάτη = άρρωστος
μια γυναίκα με προστάτη = πουτάνα

ο εταίρος = ο συνεργάτης, ο συνέταιρος
η εταίρα = πουτάνα

ο φρύνος = είδος βατράχου
η Φρύνη = πουτάνα

ο παστρικός = ο καθαρός | ο ηθικά άψογος
η παστρικιά = πουτάνα

ο παρδαλός = ο ποικιλόχρωμος
η παρδαλή = πουτάνα

το τσούλι = χαλάκι
η τσούλα = πουτάνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Φιλόλογος (γυναίκα) παραδίδει μαθήματα σε παιδιά γυμνασίου ...μπλά μπλά.
μια χαρα το βλεπω το θεμα..εγω θα ηθελα να ξερω αν ειναι ανδρας ή γυναικα ο φιλολογος..
για να προτιμησω τη φιλολογο..απλα η ουδετερη λεξη μπερδευει..

που ειναι το κακο?


τωρα τα υπολοιπα σκεψου κατα ποσο ειναι ολα σωστα ή λαθος,,και αν πρεπει να εχουν διαφορες ανδρες και γυναικες..

αν δε δεχτουμε τις διαφορές δεν θα παμε ποτέ μπροστα..

και τη λεξη πουτάνα ,οι ανδρες δεν τη λενε παντα για κακο..σε αντιθεση με τις γυναικες που τη λενε ως θαψιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
και δεν ειναι τυχαιο που τα περισσοτερα συναισθηματα αλλα και αφηρημενες εννοιες οπως οι παραπανω (εκτος του θυμου που ειναι αρσενικο γιατι αραγε?:D)ειναι θηλυκου γενους..αφου η γυναικα ειναι πιο συναισθηματικο φυλο..
ανδρας ειναι συνηθως το εξειδικευμενο τρυπανι..ενω η γυναικα η συναισθηματικη μπαταρια..χωρις αυτη..
ειμαστε νεκρα μηχανηματα,,χωρις σκοπο..
:hmm:Μηπως γενικευεις;

Επίσης κάτι άλλο Dreams. Το ότι στα συμβούλια της ΕΕ η αναλογία ανδρών γυναικών είναι αυτή που είναι, δεν οφείλεται πλέον σε ρατσισμό ή σε μισογυνισμό (παλιά περί αυτού πρόκειτο) αλλά σε έφεση, διότι οι γυναίκες συγκριτικά με τους άντρες έχουν πολύ λιγότερο ενδιαφέρον για την πολιτική ή τον αθλητισμό, όπως οι άντρες έχουν πολύ λιγότερο ενδιαφέρον για το απόκρυφο και την αισθητική. Πλέον υπάρχει ισότητα στην Ευρώπη, και ο φεμινισμός είναι περιττός. Αυτό συνέβη και με τους όρους Δεξία - Αριστερά.
Και μονο το γεγονος που αναφερεται, πως δηλαδη μεριδα του συνολου που διαχωριζεται απο αυτο μονο με βαση το φυλο προτιμα την αισθητικη και αποστρεφεται την πολιτικη και τον αθλητισμο, απαδει με τη φυλετικη ισοτητα που ''πλεον υπαρχει στην Ευρωπη καθιστωντας το φεμινισμο περιττο''!
Η γλώσσα όμως, έχει στεριωθεί εδώ και αιώνες, και όλες αυτές οι αντιλήψεις της παραδοσιακής κοινωνίας έχουν περάσει στις βαθύτερες δομές της. Είναι ένα κάστρο το οποίο δύσκολα θα πέσει.
Και εδώ είναι το κρίσιμο ερώτημα: Υπάρχει κάποιος λόγος να πραγματοποιηθεί μια τέτοια αλλαγή και πού ακριβώς θα ωφελήσει την κοινωνία; Είναι κακό εντέλει να γίνεται εμφανής στη γλώσσα η ηγετική θέση του αρσενικού;
Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι όλα αυτά είναι απλώς ένα προπέτασμα, όπως είπα και στην αρχή, για την προώθηση της unisex κοινωνίας.Μιας κοινωνίας στην οποία θα έχουν καταργηθεί πλήρως τα στοιχεία τα οποία διαφοροποιούν εξωτερικά αλλά και στους κοινωνικούς ρόλους τα δύο φύλα.
Το οτι το καστρο δυσκολα θα πεσει δεν αναιρει την αναγκαιοτητα και τη χρησιμοτητα της καταστρφης του (καστρου..).;)
Ετσι οπως τιθεται (να φανει η ηγετικη θεση του αρσενικου στη γλωσσα), ναι, ειναι κακο! Ομως αμφιβαλλω κατα ποσο ειναι απαραιτητο να επιβληθει μια αλλαξοδρομηση στη γλωσσα οταν μαλιστα κατι τετοιο μονο βραχυπροθεσμα μπορει να διαρκεσει αφου δε θα ειναι κοινωνικα αφομοιωσιμο.
Αναφερεσαι σε κοινωνικους ρολους οπως αυτον της μητερας που ασχολειται με τα οικιακα και του εργαζομενου πατερα; Κοινωνικους ρολους οπως αυτον της γυναικας που προτιμα να διαβασει cosmopolitan απ' το να δει ποδοσφαιρο; Οπως αυτον του αγοριου που δεν κανει δουλειες του σπιτιου γιατι ειναι γυκαικεια υποθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
αν δε δεχτουμε τις διαφορές δεν θα παμε ποτέ μπροστα..

Άλλο οι εκ φύσεως διαφορές των δύο φύλων και άλλο αυτές που με τα χρόνια τους έχει προσάψει η κοινωνία.

και τη λεξη πουτάνα ,οι ανδρες δεν τη λενε παντα για κακο..σε αντιθεση με τις γυναικες που τη λενε ως θαψιμο

Αλλά ως τι τη λένε; ως φιλοφρόνηση;

Η γλώσσα στο παράδειγμα της Ισίλιελ, δείχνει ακριβώς το πόσο αλληλένδετη είναι με την κοινωνία και της αντιλήψεις αυτής. Π. χ. Προφανώς και το επίθετο "παστρικιά", αρχικά δεν σήμαινε "πουτάνα", εξυπηρετώντας όμως τις "ανάγκες" μιας φαλοκρατικής κοινωνίας συνδέθηκε με αυτή την έννοια.
Το αν θα πάψει το "παστρικιά" να έχει αυτή την σημασία; Νομίζω πως ακόμα κι αν πάψει κάποτε να χρησιμοποιείται με αυτή την έννοια, ωστόσο η "ιστορία" της λέξης πάντα θα αναφέρεται σε κάποιο λεξικό.

Τώρα για περιπτώσεις όπως το φιλόλογος, πολιτικός, πρόεδρος, κλπ. Ομολογώ ότι δεν θα μου άρεσε ν' ακούσω η φιλολόγα, η πολιτικιά ... μου είναι ξένο στ΄αυτιά. Δε το βρίσκω και τόσο σεξιστικό να έχει την κατάληξη -ος, αφού έχει και θηλυκό άρθρο.
Στο κάτω κάτω δεν είναι μόνο το σεξιστικό κομμάτι της γλώσσας, είναι και το μορφολογικό, αλλά είναι και το εύηχον του πράγματος. Μην καταστρέψουμε μια πανέμορφη γλώσσα, μόνο και μόνο για να μην μας πουν "καμπούρηδες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
μια χαρα το βλεπω το θεμα..εγω θα ηθελα να ξερω αν ειναι ανδρας ή γυναικα ο φιλολογος..
για να προτιμησω τη φιλολογο..απλα η ουδετερη λεξη μπερδευει..

που ειναι το κακο?
Άγγελέ μου, πάει καιρός που δεν εξετάζω τις καταστάσεις μέσα από το δίπολο "καλό-κακό" αλλά προβληματίζομαι και με άλλες πτυχές, εάν μπορώ να τις εντοπίσω. Πουθενά δεν υπάρχει κακό στην αγγελία. Στο θέμα αυτό όμως μελετάμε και τη δυσκολία προσδιορισμού αρκετών επαγγελμάτων που θεωρούνται εκ φύσεως ανδρικά και παρουσιάζουν γλωσσικές (και μόνο) δυσκολίες στον προσδιορισμό τους, όταν ασκούνται από γυναίκες.
Σε μια αντίστοιχη αγγελία αναρτημένη από άνδρα, θα ήταν άραγε αναγκαία η διευκρίνιση ότι πρόκειται γι' αρσενικό;

Η γλωσσική πλευρά του πράγματος μας ενδιαφέρει εδώ.


τωρα τα υπολοιπα
Τα υπόλοιπα τα παρέθεσα ως χιουμοριστική διαπίστωση, για τα τερτίπια της γλώσσας που φυσικά επηρεάζεται από τα κοινωνικά δεδομένα...

....μόνο και μόνο για να μην μας πουν "καμπούρηδες".
Να σε διορθώσω... καμπούρισσες. (sic) :P:P

(Πέραν της πλάκας δεν διαφωνώ με τη δημοσίευσή σου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Στο θέμα αυτό όμως μελετάμε και τη δυσκολία προσδιορισμού αρκετών επαγγελμάτων που θεωρούνται εκ φύσεως ανδρικά και παρουσιάζουν γλωσσικές (και μόνο) δυσκολίες στον προσδιορισμό τους, όταν ασκούνται από γυναίκες.
Σε μια αντίστοιχη αγγελία αναρτημένη από άνδρα, θα ήταν άραγε αναγκαία η διευκρίνιση ότι πρόκειται γι' αρσενικό;
..

Εγώ πάντως Ίσι, όταν ακούω Φιλόλογος, πρώτα πάει το μυαλό μου σε γυναίκα και έπειτα σε άνδρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
:hmm:Μηπως γενικευεις;
θες να σου δειξω ολες τις ερευνες που λενε ακριβως αυτο?ολοι το ξερουμε και η συντριπτικη πλειοψηφεια των ψυχολογων και απλων ανθρωπων κλπ, το δεχονται..

Αλλά ως τι τη λένε; ως φιλοφρόνηση;
ως κοπλιμεντο,,και παρθενα και πουτάνα που λεμε..;)
ενω οι γυναικες,το λενε με τη χειροτερη καταραμενη εννοια παντα..

Εγώ πάντως Ίσι, όταν ακούω Φιλόλογος, πρώτα πάει το μυαλό μου σε γυναίκα και έπειτα σε άνδρα.
και μενα συχνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ πάντως Ίσι, όταν ακούω Φιλόλογος, πρώτα πάει το μυαλό μου σε γυναίκα και έπειτα σε άνδρα.
Να σου πω την αλήθεια και το δικό μου πρώτα σε γυναίκα πάει.
Ίσως επειδή τα τελευταία χρόνια ο χώρος αυτός κατακλύζεται από γυναίκες, άρα βλέπουμε ότι οι κοινωνικές συνθήκες επηρεάζουν την εικόνα που έχουμε για τη λέξη. Ενδιαφέρον! Δεν είναι; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
θες να σου δειξω ολες τις ερευνες που λενε ακριβως αυτο?ολοι το ξερουμε και η συντριπτικη πλειοψηφεια των ψυχολογων και απλων ανθρωπων κλπ, το δεχονται..

Υπάρχουν έρευνες που λένε ότι οι γυναίκες είναι πιο συναισθηματικές ή λένε ότι εκφράζουν και τείνουν να ακολουθούν πιο πολύ τα συναισθήματά τους; Είναι διαφορετικά πράγματα αυτά.


ως κοπλιμεντο,,και παρθενα και πουτάνα που λεμε..;)
ενω οι γυναικες,το λενε με τη χειροτερη καταραμενη εννοια παντα...

Κοίτα η λέξη "πουτάνα" και μάλιστα "πουτανίτσα" χρησιμοποιείται ενίοτε "χαϊδευτικά" και για να χαρακτηρίσει κάποια ή και κάποιον "πονηρό/ή".
Αλλά, έτσι όπως το παρεθέτεις εδώ .... εγώ δε βλέπω κάτι θετικό. Και ούτε νομίζω ότι οι γυναίκες τη χρησιμοποιούν μόνο αρνητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άλλο οι εκ φύσεως διαφορές των δύο φύλων και άλλο αυτές που με τα χρόνια τους έχει προσάψει η κοινωνία.
αυτο ακριβως ειναι που πρεπει να ξεκαθαρισουμε..
ποια χαρακτηριστικα ειναι εκ κατασκευης και ποια κοινωνικες κατασκευες με τα χρονια....


Υπάρχουν έρευνες που λένε ότι οι γυναίκες είναι πιο συναισθηματικές ή λένε ότι εκφράζουν και τείνουν να ακολουθούν πιο πολύ τα συναισθήματά τους; Είναι διαφορετικά πράγματα αυτά.
οι γυναικες κυβερνωνται περισσοτερο απο το συναιθημα τους απο οτι οι ανδρες..(δεν το λεω για κακο απαραιτητα,,εχει συν και πλην..)

ολοι εχουν συναιθηματα βεβαια,δεν ειμαστε μηχανες..


μαλιστα επιστημονες ειπανε οτι το ακραιο αρσενικο μυαλο ειναι το αυτιστικο(η παθηση συνανταται συχνοτερα σε ανδρες,τυχαιο?)..που εχει μαθηματικη λογικη αλλα δεν μπορει να επικοινωνησει συναισθηματικα με αλλους..
ενω το αντιστοιχο του ακραιου θηλυκου μυαλου..αφου παιδευτηκαν ,,βρηκαν μονο ενα..τη σχιζοφρενεια,που νομιζει οτι του μιλανε και επικοινωνει με αψυχα πραγματ ,ακουει φωνες κλπ..

οι γυναικες εχουν περισσοτερα συναισθηματα ,αλλα πιο μαλακα και ελεγχομενα,ενω οι ανδρες εχουν λιγοτερα αλλα πιο ορμτηικα και δυσκολα να ελεγχουν -θυμος πχ-

και κατι πολυ ενδιαφερον
Note: Male violence against women is not about anger management. Most abusive men are very good at controlling their anger otherwise they would blow of at their boss or a stranger who wronged them. Male violence is rooted in our abuse of power and control. The focus here on anger is related more to promoting emotional literacy that can enhance the quality of everyone's relationships.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
οι γυναικες κυβερνωνται περισσοτερο απο το συναιθημα τους απο οτι οι ανδρες..(δεν το λεω για κακο απαραιτητα,,εχει συν και πλην..)

άλλο "με κυβερνά περισσότερο το συναίσθημα" και άλλο έχω πιο πολύ συναίσθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια και το δικό μου πρώτα σε γυναίκα πάει.
Ίσως επειδή τα τελευταία χρόνια ο χώρος αυτός κατακλύζεται από γυναίκες, άρα βλέπουμε ότι οι κοινωνικές συνθήκες επηρεάζουν την εικόνα που έχουμε για τη λέξη. Ενδιαφέρον! Δεν είναι; :D


Ο ορισμός της Bussman για τη γλώσσα, που θεωρείται και σχετικά πλήρης:

"Γλώσσα: ένα φωνητικό-ακουστικό σύστημα συμβατικών σημείων για την διατύπωση και συναλλαγή απόψεων, γνώσεων και πληροφοριών, καθώς και την μετάδοσή τους από γενιά σε γενιά, το οποίο βασίζεται σε νοητικές διαδικασίες και καθορίζεται από το εκάστοτε κοινωνικό σύστημα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victoria23

Νεοφερμένος

Η Victoria23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα και απο εμενα,καλως σας βρηκα μιας και ειμαι καινουργια στην παρεα.Το θεμα ειμαι παλιο σχετικα αλλα ετσι οπως το διαβαζω θελω να πω και εγω την δικη μου αποψη.
Εννοώ ακριβώς αυτό που λέω. Ότι το αρσενικό στη φύση είναι το στοιχείο το οποίο ηγείται... Π.χ. την προστασία μίας αγέλης λιονταριών την έχει το δυνατότερο αρσενικό, αντίστοιχα σε μια αγέλη λύκων ηγείται το δυνατότερο αρσενικό. Και τόσα πολλά άλλα παραδείγματα...
Επειδη δεν ξερω να κανω παραθεση ελπιζω να το εκανα σωστα.Τελοσπαντων,Πετρο θα ηθελα να σου πω επειδη ασχολουμαι με ζωα εχω δει απειρα ντοκυμαντερ στην ζωη μου να ξερεις οτι στην φυση δεν προηγειτε το αρσενικο αλλα το θηλυκο,το οτι σε μια δυο αγελες οι κυριαρχοι ειναι αρσενικα δεν σημαινει οτι ολες οι αγελες ειναι ετσι,για παραδειγμα οι υαινες κυριαρχει θηλυκο,οπως επισης και στους ελεφαντες,αν φυγουμε απο τα ζωα παμε στα ζουζουνια πχ μελισσες μυρμιγκια κτλ κτλ ειναι παρα πολλα τα παραδειγματα οποτε δεν θα το κουρασω το θεμα.Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι στην φυση δεν υπαρχει ο κυριαρχος αλλα ο δυνατοτερος ειτε ειναι αρσενικο ειτε θηλυκο.Το οτι χρησιμοποιουμε αρσενικες λεξεις δεν σημαινει οτι ειναι το δυνατοτερο η το ισχυροτερο ειναι απλα μια συνηθεια απο τα παλια τα χρονια.
Στην φυση δεν υπαρχει αυτο που εχουμε εμεις εδω,αρσενικο-θηλυκο κατωτερο ανωτερο,ολοι ειναι ισοι μεταξυ τους και σε πολλες αγελες τα θηλυκα ειναι ανωτερα,δυστυχως η ευτυχως για εσενα αλλα ετσι ειναι και αυτο δεν αλλαζει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειναι θεμα ειδους..

σε αλλα ειδη,,-ελεφαντες -αρχηγοι της αγελης ειναι τα θηλυκα..

σε αλλα ειδη,,-λιονταρια- τα αρσενικα..

στους λυκους πχ το ζευγαρι ουσιαστικα κυριαρχει..

στο ανθρωπινο ειδος,ειναι μεταβλητα τα πραγματα..

αλλα ανωτερο ή κατωτερο φυλο,,δεν υπαρχει,,ειναι ανοητο μονο και τα μελεταμε κατι τετοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
η γλώσσα έχει φύλο, και μάλιστα αρσενικό
Και λέει πως η ανάγκη της λευτεριάς δεν υπάρχει παρά μόνο στους καταπιεζόμενους, δηλαδή τις γυναίκες. Μόλις την αποκτήσουν όμως... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top