Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
καλα θα ξαναγραψω σε αυτο το θεμα και ας με κραξετε :P!!πραγματικα γνωριζοντας ολο και περισσοτερο ατομα μου φαινεται ολο και πιο δυσκολο να κατανοησω τις σχεσεις με μεγαλη διαφορα ηλικιας !παρατηρωντας λοιπον ας πουμε πχ τις περισσοτερες 20αρες δεν μπορω να διανοηθω στο μυαλο μου οτι εχουν την ωριμοτητα για μια σχεση με εναν 30αρη που οι περισσοτεροι που ξερω και παρατηρω ειναι ετοιμοι για γαμο και οχι για παιδιαρισματα και εχουν ωριμασει...συγγνωμη μου φαινεται λιγο καπως ενας 30αρης+ να ελκεται απο αυτες τις ηλικιες 18-20 που σε γενικα πλαισια δεν συμβαδιζει με την δικια του ιδιοσυγκρασια και ωριμοτητα για ποιο λογο λοιπον δεν ελκεται απο γυναικες της δικιας του ηλικιας?:hmm:
βεβαια υπαρχουν και σαφως εξαιρεσεις οπως υπαρχουν 25 αρηδες που εχουν το μυαλο 18αρηδων οπως και 25αρες που φαινονται 18(ναι υπαρχουν) και μενεις οταν ακους την ηλικια τους σε αυτες του ειδους σχεσεις λοιπον θα συμφωνησω!!!!! οταν ομως βλεπω κατι 30αρηδες οι 30αρισες που εχουν πραγματικα αλλα ενδιαφεροντα αλλες ασχολιες αλλα μυαλα να κανουν σχεση με κατι ηλικιες 20 γυρω ε θα την πω την κουβεντα μου μου φαινεται ανωμαλο και κατι δεν μου στεκει!
στην εφηβεια οι γυναικες ωριμαζουν πιο γρηγορα απο τους αντρες και αυτο κραταει μεχρι τα 20 μετα τα 20 οι αντρες φτανουν και εχουν ιδια ωριμοτητα με τις γυναικες υποστηριζουν οι επιστημονες μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καποια αποδεδειγμενη αποδειξη οτι οι γυναικες και οι αντρες μετα τα 20 διαφερουν σε βαθμο ωριμοτητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Περασαν 81 σελιδες απ το πρωτο ποστ ε;
Χωρις να εχω διαβασει τα υπολοιπα ποστ ,θεωρω οτι η ηλικια δεν παιζει σημαντικο ρολο σε μια σχεση,η μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις.
Ανθρωπος που τον ζουσα καθημερινα,ειναι γυρω στα 20 και τα ειχε με 32χρονο.Το ποια στερεοτυπα μπορει να τους χωρισαν,η το να καταλαβαν τελευταια στιγμη οτι δεν ταιριαζουν δεν με αφορα,ή μπορει να συνεβησαν χιλια δυο πραγματα. Αυτο το οποιο λεω ειναι πως καθοριζεται ο βαθμος ωριμοτητας και πως ξερουμε οτι ο μεγαλυτερος ειναι και πιο ωριμος.
Αλλο περιστατικο: η κοπελα στα 20 να θελει σχεση και ο αλλος στα 29 να την εχει για λιγο σεξ ισως και να στεναχωριεται κ αυτη η καημενη οτι ''με παιζει και δεν θελει σχεση επειδη με θεωρει μικρο''.Εκει ποιος ειναι ο ανωριμος;
Προσωπικα δεν εχω τετοια εμπειρια,ο μεγαλυτερος που τα ειχα ποτε ειναι 24 και εγω 22,δλδ σχεδον το ιδιο.Αν μου συνεβαινε παντως,δε θα ελεγα οχι επειδη ισως δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτο.Το να κανουν οι αντιληψεις κουμαντο στις σχεσεις σου ειναι απλα τραγικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Υπάρχουν κατι 30ρηδες μανούλια πάντως. Οποτε, who cares. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Χμμ δεν ξέρω! Έχω μια επιφύλαξη για πολύ μεγάλες διαφορές! Δεν "λέει" να είσαι 23 πχ και το αγόρι σου 32 imo :redface: Θα αρχίσουν και οι "πιέσεις" από ένα σημείο και μετά :look:

μέχρι 5-6 χρόνια το θεωρώ επιτρεπτό αλλά με παραπάνω δύσκολα θα έκανα σχέση :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Πιστευω οτι μεχρι και 10 χρονια διαφορα μπορει να υπαρξει σχεση αρκει να μπορουν να επικοινωνουν και να εχουν κοινους στοχους. Μετα την δεκαετια ειναι λιγο δυσκολο αλλα παντα υπαρχουν εξαιρεσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
δε νομίζω ότι θα έβλεπα ερωτικά έναν πολύ μεγαλύτερο (6 χρόνια+)..
γενικά φαντάζομαι τον άλλο συνοδοιπόρο, όχι "δάσκαλο". (ίσως μύστη:redface:)
και μάλλον νιώθω ακόμα πολύ "κοριτσάκι" .. προς το παρόν μ αρέσει έτσι..:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ένα μικρό, άντε μεγάλο, πρόβλημα με τους συνομήλικους το έχουμε. Αν δεν σε περνά έστω 2 χρόνια ο άλλος κάπου θα βουλιάξει, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Καλά ας μη μιλήσω καθόλου για κάποιον έστω και 1 χρόνο μικρότερο. Αν αφήσεις αυτή την απειροελάχιστη διαφορά να σε επηρεάσει έστω και λίγο το παιχνίδι χάθηκε αμέσως.
Θα συμφωνήσω άπειρα με vampi. Υπάρχουν 30άρηδες και 33άρηδες που η σκατούλα το 22χρονο θα τους ζήλευε. Λόγω πιο αντρίλας; Λόγω σώματος; Λόγω μιας άλλης σιγουριάς που βγάζει;
Πάντα φυσικά μπορεί να έρθει και η εξαίρεση. Πάντα όμως. πχ εγώ 22 μπορεί να έρθει το 18 χρονο και να με εκπλήξει.:confused: Γενικά μαθαίνω να αποφεύγω το ποτέ.
Ένα καλό πρόσφατο μου παράδειγμα με μεγάλη διαφορά ηλικίας είναι μιας φίλης μου (22) που είναι με ένα παιδί (όντως παιδί ^^) που βρίσκεται νομίζω στα 38; και γενικά σαν άτομο δεν παίζεται σε όλα, σε όλα! Και είναι κι απίστευτα μαζί. Αλλά εδώ φαίνεται πόσο σημασία έχει η προσωπικότητα και των 2.
Ένα άσχημο παράδειγμα οι γονείς μου με 16 χρόνια διαφορά. Όταν ο ένας λέει άσπρο ο άλλος λέει μαύρο και εκεί γίνεται το χάος. Ίσως όμως και οι τρελές διαφορές καμιά φορά είναι αυτές που σε κρατάνε και ζωντανό στη σχέση σου με έναν άλλο άνθρωπο.

πολλά έγραψα και δω; τραγική και φλύαρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ένα άσχημο παράδειγμα οι γονείς μου με 16 χρόνια διαφορά. Όταν ο ένας λέει άσπρο ο άλλος λέει μαύρο και εκεί γίνεται το χάος.

Ο μεγαλύτερος ασκεί εξουσία με το ατράνταχτο(?!!!!!!) επιχείρημα: όταν θα φτάσεις στην ηλικία μου θα καταλάβεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsimtsikestisi

Νεοφερμένος

Ο tsimtsikestisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά μάλλον με γουστάρει η αδερφή ενός φίλου μου...Είμαστε κολλητοί εδ΄ς και 6 χρόνια.Η αδερφή του είναι 5 χρόνια μεγαλύτερη.Τον τελευταίο καιρό με κοιτάζει κάπως περίεργα και μου μιλάει συνέχεια για ζώδια κτλ.Η κοπέλα είναι όμορφη και μου αρεσει.Τι μου προτεινεται να κανω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πρώτα τσέκαρε αν ο αδερφός είναι οκ. Μετά προχώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδιά μάλλον με γουστάρει η αδερφή ενός φίλου μου...Είμαστε κολλητοί εδ΄ς και 6 χρόνια.Η αδερφή του είναι 5 χρόνια μεγαλύτερη.Τον τελευταίο καιρό με κοιτάζει κάπως περίεργα και μου μιλάει συνέχεια για ζώδια κτλ.Η κοπέλα είναι όμορφη και μου αρεσει.Τι μου προτεινεται να κανω????
Όρμα:) τι άλλο περιμένεις να σου πούμε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδιά μάλλον με γουστάρει η αδερφή ενός φίλου μου...Είμαστε κολλητοί εδ΄ς και 6 χρόνια.Η αδερφή του είναι 5 χρόνια μεγαλύτερη.Τον τελευταίο καιρό με κοιτάζει κάπως περίεργα και μου μιλάει συνέχεια για ζώδια κτλ.Η κοπέλα είναι όμορφη και μου αρεσει.Τι μου προτεινεται να κανω????
Μάθε ποια φίλη σου αρέσει στον αδερφό της και κάντε ανταλλαγή αιχμαλώτων. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ο μεγαλύτερος ασκεί εξουσία με το ατράνταχτο(?!!!!!!) επιχείρημα: όταν θα φτάσεις στην ηλικία μου θα καταλάβεις!!!
Σωστή σκέψη αλλά ας μην αναλύσω ποιος έχει την ''εξουσία'' μέσα στην οικογένεια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά ας ξεδιπλώσω και γω με τη σειρά μου τις σκέψεις μου.
Πιστεύω πρώτα απ'όλα πως η μεγάλη διαφορά ηλικίας σε μια σχέση μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε μεγαλύτερες ηλικίες (από 20 και πάνω) για ποικίλους λόγους, που όμως δεν θα τους αναφέρω τώρα, γιατί είναι χάσιμο χρόνου. Αν θέλετε σας το αναλύω σε άλλο ποστ.
Γενικότερα δεν βάζω όρια σ'αυτό το θέμα και πιστεύω πως θα μπορούσα άνετα να κάνω σχέση με μεγαλύτερο, ακόμα και 6-7 χρόνια, αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατούσε.
Είναι διαφορετική η καθημερινότητα του ενός και του άλλου. Εκείνος με δουλειά, έχει περάσει σε άλλο στάδιο. Εγώ φοιτήτρια, θα βγαίνω, θα γνωρίζω κόσμο συνεχώς. Θα ήταν αρκετά δύσκολο.
Αν όμως ήταν και εκείνος φοιτητής τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά, ανεξάρτητα την ηλικία του.
Πάνω από 10 χρόνια πάντως το θεωρώ υπερβολή. Είναι πολλά και θα υπάρχουν διαφορετικού είδους θέματα τότε.
Μία μέση λύση είναι το καλύτερο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αυτο που θα σας πω ειναι αληθινή ιστορια αλλα δεν θα πω ονοματα...Η κοπελια μας ειναι φοιτήτρια και αυτος ο καθηγητης των λατινικων.... Αυτη 20 χρονων εκεινος 45... Στην αρχη δεν ειχαν καμια σχεση οπως γινεται ως συνηθως στα πανεπιστημια . Ηταν ο μικροτερος καθηγητης στο τμημα της και αναρωτιόταν πως εγινε τι εγινε και ηταν εκει! Τον αλλο χρονο με καποιον τροπο τον πλησιασε και της φανηκε πως και στα δικα του ματια δεν ηταν αορατη... Ξεκινησε σαν ενα απλο φλερτ ... Εξελίχτηκε σε μια απλη σχεση... Και τελειωσε με εναν γαμο... Εναν γαμο που κρατησε 1,5 χρονο...Εναν γαμο για τον οποιο δεν εχε μλησει στην οικογενεια της... Με τον καιρο καταλαβε πως δεν ηταν για εκεινη... Μια φορα μαλιστα βγηκαν μαζι με ενα αλλο ζευγαρι στην ηλικια του αντρα της αλλα εκεινη ενοιωθε ξενη... Του μιλησε και αποφασισαν πως ηταν καλυτερα να δωσουν ενα τελος ετσι κι εγινε... Ποτε δνε τον ξαναειδε και ποτε δεν προλαβε να του πει οτι καποτε ειχε μεσα της το παιδι τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
η συνεχεια στους δεκτες μας;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
κρυο χουμορ. απλα το τελος με το παιδι μου φανηκε πολυ βραζιλιανικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
κρυο χουμορ. απλα το τελος με το παιδι μου φανηκε πολυ βραζιλιανικο :P

Ετσι εγινε... Ποτε δεν του ειπε τιποτα... Ισως γιατι ποτε δεν γεννησε αυτο το παιδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ετσι εγινε... Ποτε δεν του ειπε τιποτα... Ισως γιατι ποτε δεν γεννησε αυτο το παιδι...

so, what's your point?
Οτι μια ζωή δεν γεννήθηκε (υπάρχει θέμα "έκτρωση, η γνώμη σας" και γίνεται "σφαγή" αυτή την περίοδο για αυτό το κομμάτι)
Ότι ντράπηκε να το πεί στην οικογένειά της? (how is that possible?)
Ότι η διαφορά ηλικία είναι τέτοια που δεν καταφέραν να προχωρήσουν μαζί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top