Άσχημη γυναίκα είναι μόνο η απεριποίητη;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ποτέ δεν έχω χαρακτηρίσει άνθρωπο ως άσχημο,
επίθετο που για μένα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Η φράση που χρησιμοποιώ για να κάνω γνωστή την άποψή μου, είναι,
εμένα δεν μου αρέσει.

Εμένα.

Το ότι δεν μου αρέσει όμως εμένα, δεν σημαίνει
πως ισχύει το ίδιο και για όλους τους άλλους.
συμφωνω. Απλά φαινεται να υπαρχει , μεσα σε πλαισια, και αντικειμενικη ομορφια/ασχημια...

- παρεπιπτόντως την κοπέλα στην δεύτερη φωτογραφία
την βρίσκω άκρως συμπαθητική
Αλλο συμπαθητικη, αλλο ομορφη..

και όσο αφορά τα δοχεία με τα υγρά,
για μένα πρέπει να είναι άκρως συγκινονούντα, ούτε πάνω, ούτε κάτω.
για συγκινονουντα σου λεω κι εγω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Φυσιολογικο ειναι , σιγουρα. Απλά φαινεται οτι ειναι και θεμα αυτοεπιβεβαιωσης απο ενα σημειο και μετα (πχ που εχει βρει ταιρι κλπ).
Και συνεχίζω εγώ με τα off υπαρξιακά (:P).

«Υπάρχει γυναίκα που σκότωσε όλες τις ανασφάλειες της και δεν έχει ανάγκη επιβεβαίωσης?»

Είναι αυτό που λέμε, ότι ποτέ δεν πρέπει να σταματάς να λες στην αγαπημένη σου πόσο όμορφη, καλή, ελκυστική είναι… άπαξ, και βαρέθηκες να το λες, θα βρεθεί άλλος παραμυθάς, και η γυναίκα θα πάρει την επιβεβαίωση που τόσο ανάγκη την έχει…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αι απότι φαινεται αυτο που λες ισχυει Εμα. Αλλά τελικα αυτο δεν προκυπτει απο την μη αποδοχη της φυσικης ροης της πραγματικοτητας ; Η ομορφια ειναι εφημερη, και αλλαζει μορφες. Μικροι ειμαστε σφρυγιλοι και ολο ζωντανια, οσο γερναμε χανουμε απο αυτην την ομορφια, κερδιζουμε σε άλλη, μεχρι που γινομαστε πατσαβουρες με alzheimer ή άνοια και δε μας πτοει τιποτα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όπως λένε και οι Γάλλοι:"Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες,υπάρχουν γυναίκες οι οποιες δεν θέλουν να είναι όμορφες".:D

Την ασχήμια της μια γυναίκα μπορεί να την κρύβει με το μακιγιάζ. 'Ομορφη είναι μόνο αυτή που τολμά να μείνει χωρίς τη μάσκα (το μακιγιάζ) και όλοι να την θαυμάζουν και να την ποθούν. Πόσες γυναίκες έχουν φυσική ομορφιά ; Μόνο τα μικρά κορίτσια ίσως, που δεν έχουν προλάβει να νοθευτούν από όλα αυτά τα πλαστικά υλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
το ωραιο και το ασχημο πολλες φορες ειναι υποκειμενικο. εγω προσωπικα υποστηριζω η γυναικα να ειναι περιποιημενη με την εννοια οτι και φορμες να φοραει να ειναι καθαρη με τα μαλια σιγυρισμενα και καθαρο προσωπο. τωρα αν θα παει καπου εξω παλι να ειναι ο εαυτος της φοροντας κατι που να την κολακευει και με διακριτικο μακιγιαζ.
εγω προσωπικα εχω το εξης κουσουρι. αναλογα με την διαθεση μου εσωτερικα ειμαι και εξωτερικα. μπορει να παω και δουλεια με τις φορμες:P οσο για το μακιγιαζ βαριεμαι αφορητα καθημερινα να βαζω εστω και το ελαχιστο στη μουρη μου. αλλα θα θελα να ειμαι πιο κυριλατη πολλες φορες στην καθημερινοτητα μου αφου παντα θαυμαζα τις κοπελες που ειχαν ορεξη να βαφονται και να ντυνονται κομψα επι καθημερινης βασεως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Moon να σου πω κάτι???Μην θαυμάζεις τα κορίτσια που βάφονται γιατι αυτές οταν θα μεγαλόσουν θα φαίνονται γριές(όπως η ξαδέρφη μου η Αγγελική που ειναι 19 χρονων κ φαίνεται για 40)ενω εμείς οταν θα μεγαλώσουμε θα φανόμαστε κοπελίτσες..έτσι δεν είναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εμενα μου αρεσει η φυσικη ομορφια...και το μακιγιαζ μονο για ειδικες περιπτωσεις ,εξοδους κλπ...οχι καθημερινα....
αυτες που γυαλιζουν,σοβατισμενες μου δημιουργουν τραγικη εντυπωση και μου φαινονται σαν κλοουν....με στενοχωρουν....ποτε δεν μου αρεααν οι μασκες και οι κλοουν(μικρον με φοβιζαν..)
απλα και κομψα-σεμνα ντυμενη,καθαρη και καλα χτενισμενη(χωρις βαφες και χημικα ..)
τι πιο ομορφο?
επισης μην ξεχνατε οτι οι πιο βαρια βαμμενες γυναικες ειναι και οι ασχημοτερες οταν μεγαλωσουν..αν βγαλεις το σοβα,παιρνεις δρομο....σαν τις γριες πορνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και με τη μανα μου το ιδιο ισχυει..ειναι 54 χρονων,αλλα επειδη ποτε σχεδον δεν εβαλε χημικα στο κεφαλι και το προσωπο,φαινεται 40...και με ελαχιστες ασπρες τριχες..
α, μη ξεχνετε επισης οτι η καταστροφη του δερματος ειναι κυριως το τσιγαρο...οι γυναικες σουφρωνουν απιστευτα με το τσιγαρο...πειδη εχουν πιο λεπτο δερμα απο τους ανδρες...
και μετα σοβατιζονται για να κρυψουν τις ρυτιδες-γυρω απο το στομα ειδικα(εχετε δει την πχ την Τσαπανιδου στη ΝΕΤ τις ρυτιδες κανει γυρω απο το στομα οταν γελαει?-και οταν τις δεις το πρωι αβαφτες παιρνεις δρομο να φυγεις..:D

gatouni, εισαι μικρη?και δεν βαφεσαι?Μπραβο!:)υπαρχει ακομα ελπιδα για τη νεα γενια..
εισαι και φιλη..;)

χιλια μπραβο και για όλες τις άλλες κοπελες που δε σοβατιζονται σαν μνημεια....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
και με τη μανα μου το ιδιο ισχυει..ειναι 54 χρονων,αλλα επειδη ποτε σχεδον δεν εβαλε χημικα στο κεφαλι και το προσωπο,φαινεται 40...και με ελαχιστες ασπρες τριχες..
α, μη ξεχνετε επισης οτι η καταστροφη του δερματος ειναι κυριως το τσιγαρο...οι γυναικες σουφρωνουν απιστευτα με το τσιγαρο...πειδη εχουν πιο λεπτο δερμα απο τους ανδρες...
και μετα σοβατιζονται για να κρυψουν τις ρυτιδες-γυρω απο το στομα ειδικα(εχετε δει την πχ την Τσαπανιδου στη ΝΕΤ τις ρυτιδες κανει γυρω απο το στομα οταν γελαει?-και οταν τις δεις το πρωι αβαφτες παιρνεις δρομο να φυγεις..:D

gatouni, εισαι μικρη?και δεν βαφεσαι?Μπραβο!:)υπαρχει ακομα ελπιδα για τη νεα γενια..
εισαι και φιλη..;)

χιλια μπραβο και για όλες τις άλλες κοπελες που δε σοβατιζονται σαν μνημεια....:)

Εισαι πολυ σιγουρος ε?
Εαν εγω σου πω, πως η δικη μου θεια ειναι στην ιδια ηλικια με τη μητερα σου και δεν εχει κανει ουτε μια ρυτιδα, οχι γυρω απο τα χειλη και τα ματια, αλλα ουτε καν ρυτιδες εκφρασης στο μετωπο, παρολο που χρησιμοποιει καλλυντικα απο τα 18 της, τοτε τι θα πεις? Τπτ..
Καποια δερματα ειναι πιο ανθεκτικα απο καποια αλλα και ο οργανισμος δηλωνει την ηλικια του αναλογα με το πως τον εχουμε μεταχειριστει.
Εν παση περιπτωσει, δεν ειναι ετσι οπως τα λες τα πραγματα...
Η προωρη γηρανση του δερματος οφειλεται κατα κυριο και βασικο λογο στην εκθεση στον ηλιο, στο αγχος, στην κακη διατροφη, στην ελλειψη υπνου και στη νικοτινη...
Περι μεικ απ και τα συναφη καλλυντικα να σε ενημερωσω, οτι αυτο που αναφερεις, ειναι ενας μυθος...Το μεικ απ λειτουργει σαν ασπιδα προστασιας εναντι των βλαπτικων επιδρασεων του περιβαλλοντος (ρυποι, σκονη κ.ο.κ).
Αυτο που επιβαλλεται ειναι ο καθημερινος καθαρισμος της επιδερμιδας, ειτε βαφομαστε ειτε οχι.

Ελεος πια με τη δαιμονοποιηση της περιποιησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η μανα μου δεν εχει πιει(μονο κρασακι καμια φορα στο φαι) ουτε καπνισει ποτε,και κοιμαται καλα..και αυτο ειναι η ουσια...τη ζημια με τις ρυτιδες την κανει κυριως το τσιγαρο,αλλα και τα ξενυχτια πολυ μετα...
δεν δαιμονοποιω τα καλλυντικα ,αλλα την καταχρηση.....όντως η με μετρο χρησιμοποιηση μπορει να κανει και καλο(πχ οι κρεμες,λοσιον,προιοντα κλπ για δερμα ,προσωπο ή μαλλια)
Παν μετρον αριστον....
τα καλλυντικα ειναι καλα οταν προβαλλουν και αυξανουν τονιζουν τη φυσικη ομορφια (και υγεια)της γυναικας και οχι οταν την καλυπτουν...-σοβατισμα που λεγαμε....


Α,και μη ξεχναμε πως ότι και να βαλουν πανω τους οι γυναικες εμεις παντα θα τις αγαπαμε..:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
κατά τη γνώμη μου πιστεύω οτι οι κρέμες κ τα πολλά βαψίματα δεν κάνουν κ τόσο καλό,είτε κάνεις έναν καλό καθάρισμο είτε μια καλή περιποίηση..με ένα καλό σαπουνάκι κ άφθονο παγωμένο νερό είναι το καλύτερο πράγμα!!!!Τώρα σίγουρα παίζει ρόλο ο καθημερινός τρόπος ζωής αλλά παρέα με τα καλλυντικά γίνεται χειρότερα το δέρμα μας..επίσης θέλω να ξεκαθαρίσω οτι δεν είμαι κατά του βαψίματος γιατί ίσα ίσα κορίτσι είμαι κ μου αρέσει να βάφομαι απλά δεν μου αρέσει το καθημερινό βάψιμο κ το υπερβολικό μέι καπ στο προσωπάκι μας..ειλικρινά δεν είναι ωραίο το πολυ μει καπ πάνω σε μια κοπέλα,δε την κάνει πιο όμορφη αυτό..κ είναι κρίμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Σαν πως δηλαδή θεωρείτε ότι μοιάζει μια γυναίκα 40 ετών ? Που βρισκόμαστε στη κατοχή με τις στερήσεις την πείνα και την εξαθλίωση όπου ακόμα και τα βρέφη έμοιαζαν με γέρους από την ασιτία ??
Πάρα πολλά εξαρτώνται από κληρονομικούς παράγοντες όπως οι λευκές τρίχες , η ελαστικότητα του δέρματος κλπ και μετά βέβαια σε μεγάλο ποσοστό από τις συνθήκες , ο ήλιος , οι ρύποι , οι ακτινοβολίες προκαλούν και πρόωρη γήρανση στο δέρμα αλλά και άλλες αρρώστιες φυσικά πέραν της επιδερμίδας .
Θεωρώ ανήκουστο νέα άτομα να μην γνωρίζουν την βλαπτικότητα του ήλιου και να κυκλοφορούν χωρίς αντιηλιακή κρέμα ακόμα και το χειμώνα όταν οι δερματολόγοι ουρλιάζουν από τηλεοράσεων , ραδιοφώνων , νετ κλπ.
Από αρχαιοτάτων χρόνων οι γυναίκες καλλοπίζοντουσαν , η Κλεοπάτρα έκανε μπάνιο σε γάλα για να είναι απαλό το δέρμα της , φημολογείται βέβαια και σε …άλλου είδους … γάλα το οποίο κωλύομαι να αναφέρω στο εν λόγω τόπικ
Αιώνες πριν τα θηλυκά χρησιμοποιούσαν χίλια δυο φυτά για το δέρμα τους και για να βάψουν τις γκρίζες τρίχες .
Σήμερα βέβαια η κοσμετολογία έχει κάνει θαύματα και είναι από τις πιο βαριές βιομηχανίες .

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί κάποιος όταν λέει " σωβατισμένη " προσωπικά μόνο σε άτομα της τηλεόρασης έχω δει τόοοοσο έντονο βάψιμο για λόγους κυρίως πρακτικούς αλλά και αισθητικούς .
Οι πιο πολλές γυναίκες που βλέπω γύρω μου είναι απλά περιποιημένες θα βάλουν την κρέμα τους , λίγη πούδρα ή μεικ-απ , ένα μολύβι , και ίσως το βράδυ μια σκιά κλπ.

Η χρήση καλλυντικών δεν είναι που κάνει το κακό στο δέρμα , η χρήση κακών η λάθος καλλυντικών είναι που κάνει το κακό , δλδ καλλυντικά από αμφιβόλου ποιότητας εταιρείες που διαφημίζουν πως με μια επάλειψη θα γίνεις από πλισέ λουστρίνι .

Προσωπικά δεν έχω να πω κάτι ούτε υπέρ ούτε κατά του μακιγιαζ μου κάνει απίστευτη γενίκευση και κινδυνολογία χωρίς λόγο , όσον αφορά εμένα ήμουν από παδίσκη κοκέτα , μου άρεσαν τα ωραία ρούχα , τα καλοχτενισμένα μαλλιά , το βάψιμο , αλλά έχω φίλες που δεν βάφονται ποτέ , δεν έχω κανένα λόγο ούτε να τις πείσω σηκώνοντας παντιέρα υπέρ του αι –λαινερ αφού αυτό είναι το στυλ που τους ταιριάζει , αλλά ούτε μπορώ να δεχτώ νουθεσίες για το πώς θα έπρεπε να βάφομαι για να είμαι μια " όμορφη " γυναίκα , εκτός βέβαια από μια αισθητικό που ίσως μου δείξει μια άλλη οπτική καλλωπισμού .

Και για να απαντήσω στο βασικό ερώτημα του τόπικ άσχημη γυναίκα -και γενικότερα άσχημος άνθρωπος- είναι αυτή που κινδυνολογεί , γενικεύει , είναι μνησίκακη προς το διαφορετικό , είναι απόλυτη και δεν χαμογελά , με κραγιόν ή χωρίς αυτό .
Όσο κουκλάρα κι αν είναι μια γυναίκα που σκέφτεται έτσι , θα φανεί στα μάτια μου αποκρουστική , και έχω μια κρυφή υποψία πως ακόμα κι αν δεν βάλει ποτέ της όλα αυτά τα τόσο καταστροφικά καλλυντικά θα γεράσει πριν της ώρας της , γιατί δυστυχώς το μυαλό είναι που γερνάει πρώτο και μετά το σώμα … τουλάχιστον στα δικά μου μάτια αυτό ισχύει … ( μπορεί να φταίει βέβαια και η μάσκαρα που τα βλέπω έτσι .. τι να πω ….μπορεί ..):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
η ξαδέρφη μου η Αγγελική που ειναι 19 χρονων κ φαίνεται για 40

χμ.....καλή περίπτωση μου ακούγεται :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tina.70

Νεοφερμένος

Η tina.70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πιστευω πως η ομορφια ειναι τελικα κατι πολυ σχετικο για τον καθενα μας,:hmm: Ποιος μπορει να δωσει τον ορισμο της ομορφιας?:/::/:. Αν ρωτησεις δεκα διαφορετικους αντρες για το ποια γυναικα θεωρουν ομορφη θα παρεις και δεκα διαφορετικες απαντησεις:confused:. Μπα, αυτο που μετραει τελικα ειναι να νοιωθουμε εμεις ωραια με την εμφανιση μας και τον εαυτο μας:D:D. Βεβαια με την καταλληλη περιποιηση (οσο μπορουμε) γινονται θαυματα. Γι'αυτο λοιπον κοριτσια οχι τριχες στα ποδια, βγαλσιμο το μουστακι και τα φρυδια και ενα ελαφρυ μακιγιαζ και εξω απο το σπιτι:clapup::clapup:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 174.jpg
    174.jpg
    9.7 KB · Εμφανίσεις: 1,919

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί κάποιος όταν λέει " σωβατισμένη " προσωπικά μόνο σε άτομα της τηλεόρασης έχω δει τόοοοσο έντονο βάψιμο για λόγους κυρίως πρακτικούς αλλά και αισθητικούς .
Οι πιο πολλές γυναίκες που βλέπω γύρω μου είναι απλά περιποιημένες θα βάλουν την κρέμα τους , λίγη πούδρα ή μεικ-απ , ένα μολύβι , και ίσως το βράδυ μια σκιά κλπ.
Μια πιθανοτητα ειναι πως το "εντονο" για σενα να διαφερει απο το μεσο ορο ή απο αυτους που μιλανε για σοβατισμα. Ισως αυτοι το λενε με μια δοση υπερβολης για εμφαση, χωρις βεβαια να δεχτουν οτι οι περισσοτερες βαζουν "απλα τα βασικα".

Η χρήση καλλυντικών δεν είναι που κάνει το κακό στο δέρμα , η χρήση κακών η λάθος καλλυντικών είναι που κάνει το κακό , δλδ καλλυντικά από αμφιβόλου ποιότητας εταιρείες που διαφημίζουν πως με μια επάλειψη θα γίνεις από πλισέ λουστρίνι .
Καταρχην πως γνωριζεις οτι η χρηση καλλυντικων απο επωνυμες μαρκες δεν βλαπτει ; Μια χαρα βλαπτει. Δευτερον...ποσες γυναικες ξερεις που διαλεγουν μαρκες κουκουρουκου για το προσωπο τους ; Ποιες ειναι τελικα αυτες οι εταιρειες αμφιβολου ποιοτητας ; Εγω ολο τα ιδια ονοματα ακουω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καταρχην πως γνωριζεις οτι η χρηση καλλυντικων απο επωνυμες μαρκες δεν βλαπτει ; Μια χαρα βλαπτει. Δευτερον...ποσες γυναικες ξερεις που διαλεγουν μαρκες κουκουρουκου για το προσωπο τους ; Ποιες ειναι τελικα αυτες οι εταιρειες αμφιβολου ποιοτητας ; Εγω ολο τα ιδια ονοματα ακουω..

Καταρχας, γνωριζεις εσυ οτι τα καλλυντικα που δεν ειναι αμφιβολου ποιοτητος, κανουν περισσοτερο κακο απο καλο στο δερμα?
Και η Μελω δεν αναφερθηκε σε επωνυμα, αλλα στην ποιοτητα αυτων. Οπως επισης εδωσε και ενα παραδειγμα για το τι δε θεωρει ποιοτικο:
"δλδ καλλυντικά από αμφιβόλου ποιότητας εταιρείες που διαφημίζουν πως με μια επάλειψη θα γίνεις από πλισέ λουστρίνι"
Μαλλον δε γνωριζεις αρκετα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βαση του οτι οι περισσοτερες γυναικες χρησημοποιουν επωνυμα επειδη ειναι καλυτερα, ...μιλησα για επωνυμα. Εκτος αν λες οτι ολες αυτες ειναι παραπλανημενες και πετανε τα λεφτα τους περισσοτερο απο οσο νομιζαμε.

Και αν τα ΜΗ αμφιβολου ποιοτητας κανουν ακομα περισσοτερο κακο, τοτε συμφωνεις οτι ολα κανουν κακο. Ή οχι ;

Τι δεν γνωριζω ακριβως τελικα ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μια πιθανοτητα ειναι πως το "εντονο" για σενα να διαφερει απο το μεσο ορο ή απο αυτους που μιλανε για σοβατισμα. Ισως αυτοι το λενε με μια δοση υπερβολης για εμφαση, χωρις βεβαια να δεχτουν οτι οι περισσοτερες βαζουν "απλα τα βασικα".

Καταρχην πως γνωριζεις οτι η χρηση καλλυντικων απο επωνυμες μαρκες δεν βλαπτει ; Μια χαρα βλαπτει. Δευτερον...ποσες γυναικες ξερεις που διαλεγουν μαρκες κουκουρουκου για το προσωπο τους ; Ποιες ειναι τελικα αυτες οι εταιρειες αμφιβολου ποιοτητας ; Εγω ολο τα ιδια ονοματα ακουω..


Εσύ πως ξέρεις τι εννοούν όταν λένε σοβάτισμα ?
Πως γνωρίζεις ότι βλάπτει ?
Ποια είναι λοιπόν αυτά τα ονόματα που ακούς ?
Ποια είναι η τετραγωνική ρίζα του 25 ?


Ουπς σόρυ , :) άσχετο είπα να πω μια βλακεία να σπάσει λίγο η ένταση γιατί νιώθω πως πολύ κόντρα μαζεύτηκε σε ένα θέμα καθαρά προσωπικής αισθητικής μιας και το ερώτημα είναι αν είναι άσχημη μόνο η απεριποίητη γυναίκα αν θυμάμαι καλά :)

Προσωπικά αναφερόμουν σε εταιρείες που δεν είναι επώνυμες , δεν μπορείς να τις αναζητήσεις σε φαρμακεία , μεγάλα μαγαζιά καλλυντικών .
Καλλυντικά που κυρίως διαφημίζονται σε περιοδικά και τηλεόραση όπου τελικά δεν γνωρίζει κανείς ούτε που βρίσκονται , ούτε τι διευθύνσεις έχουν ώστε να τις αναζητήσει αν του συμβεί κάτι , να κάνει μια μηνυση κλπ.

Νομίζω όλοι έχουμε δει διαφημίσεις για τη μαγική κρέμα από σαλικγκάρια , κοχλιούς μπουρμπουριστούς , και μαγικές λοσιόν από το φυτό ένααστραποποποποποβροντο που σε κάνει εν μια νυκτί από Σαπφώ Νοταρά Γκιζέλα Νταλι ( :Pπου τις θυμήθηκα ?)

Όλες οι άλλες μεγάλες εταιρείες είναι άκρως ανταγωνιστικές εταιρείες , βαριές βιομηχανίες όπου σαφώς ο κόσμος έχει πολλές απαιτήσεις από αυτές . Και τουλάχιστον ξέρεις που να απευθυνθείς .
Μπορεί να έχουν συμβεί περιστατικά , εδώ ένα αυγό μπορεί να φας και να ανακαλύψεις πως είσαι αλλεργικός , πόσο μάλλον ουσίες κυρίως χημικές .


Προσωπικά επειδή έχω ένα θεματάκι με αρκετές εταιρείες από δαύτες για θέματα κυρίως οικολογικής συνείδησης καθώς και των τεστ που πραγματοποιουν στα ζώα γι αυτό και χρησιμοποιώ κυρίως εταιρείες με βιολογικά προιόντα και από το δίκαιο - εμπόριο , ναι , ναι ξέρω " το άλλο με το Τοτό το ξέρεις " θα μου πεις εύλογα , δίκαιο και εμπόριο γίνεται ?
Δυστυχώς και γι αυτό έχουν ακουστεί πολλά , παρόλο που πολλοί από εμάς είχαμε εναποθέσει ελπίδες πάνω του .

Αν θες τώρα το πράγμα να το πάμε παραπέρα και να βγούμε εντελώς οφ τόπικ να αναφέρω τις επικίνδυνες ουσίες που έχουν ανιχνευθεί στην οδοντόκρεμα που πλένουμε τα δόντια μας , στο στοματικό διάλυμα , στο σαπούνι , στο απορρυπαντικό που πλένουμε τα πιάτα , στο άφτερ σειβ που χρησιμοποιείτε εσείς οι άντρες , στο τζελ για τα μαλλιά σας?
Στο αναψυκτικό που σε άλλο τόπικ είδα πως σου αρέσει , όπως και στους περισσότερους από εμάς , να μιλήσουμε για διοξίνες στο κρέας , φυτοφάρμακα στα φρούτα που δίνουμε στα παιδιά μας φρουτόκρεμες ?

Να μιλήσουμε και για τα βιολογικά προιόντα που και για αυτά δυστυχώς έχουν ακουστεί διάφορα ?
Για τις καταγγελίες για το δίκαιο εμπόριο , για τις καταγγελίες για τη γνωστή μη κυβερνητική οργάνωση τα στοιχεία της οποίας συνήθως όλοι χρησιμοποιούμε για να δούμε ποια προιόντα έχουν απαγορευμένες χημικές ουσίες ?
Θέλεις να κινδυνολογήσουμε κι άλλο ?




Ας ξαναμπώ στο τόπικ ….
Κοίτα νομίζω πως η υπερβολή δεν βοήθησε ποτέ κανέναν είτε θέλει να βάφεται είτε όχι , είτε του αρέσει ένα αμακιγιάριστο πρόσωπο είτε όχι .
Θέλω να πω πως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα αν μια γυναίκα δεν προτιμά να μακιγιαριστεί κι ούτε θα την κρίνω , ο καθείς με τα γούστα του και με την αισθητική του .
Αντιθέτως είδα πάρα πολλούς εδώ μέσα να κρίνουν αρνητικά μια γυναίκα που μακιγιάρεται λες και ανέφερε ότι παίρνει προζάκ από τα 10 της ή λες και ζούμε στη δεκαετία του 20 που βαφόντουσαν μόνο οι πόρνες .

ʽΕχουμε φτάσει σε μια εποχή που οι άντρες αποτριχώνουν το στέρνο τους ( και όχι μόνο εως και τα γεννητικά τους όργανα πάρα πολλοί ) , κάνουν μπότοξ , φορούν αντιηλιακές , ενυδατικές , βάφουν τα μαλλιά τους ( καλά αυτό συνέβαινε και στην εποχή του Κωνσταντάρα με το μπαγάσα το Μήτσο :P ) και μιλάμε για μια γυναίκα που βάφεται λες και κάνει το πιο ακραίο και τρελό πράγμα που θα μπορούσε να κάνει . Παράξενο τουλάχιστον μου φαίνεται όλο αυτό και ειδικά από νέους ανθρώπους .. :)






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εσύ πως ξέρεις τι εννοούν όταν λένε σοβάτισμα ?
Απο την παρατηρηση σου οτι μονο στην τηλεοραση βλεπεις σοβατισμα, καταληγω στο συμπερασμα οτι εσυ θεωρεις σοβατισμα το πολυ υπερβολικο μακιγιαζ. Εγω πχ σοβατισμα βλεπω αρκετα συχνα και εκτος τηλεορασης. Αλοιμονο. Εχει εκει εξω σοβατατζουδες !

Πως γνωρίζεις ότι βλάπτει ?
Απλο , το λενε οι ειδικοι. Δες το λινκ που εβαλα στο ειδικο τοπικ. :)

Προσωπικά αναφερόμουν σε εταιρείες που δεν είναι επώνυμες , δεν μπορείς να τις αναζητήσεις σε φαρμακεία , μεγάλα μαγαζιά καλλυντικών .
Καλλυντικά που κυρίως διαφημίζονται σε περιοδικά και τηλεόραση όπου τελικά δεν γνωρίζει κανείς ούτε που βρίσκονται , ούτε τι διευθύνσεις έχουν ώστε να τις αναζητήσει αν του συμβεί κάτι , να κάνει μια μηνυση κλπ.
Γιαυτο και εθεσα το ερωτημα : τελικα ποσες γυναικες και τι ποσοστο, χρησημοποιουν αυτες τις εταιριες και οχι τις επωνυμες ; Διοτι εγω ολο ακουω τα μεγαλα ονοματα...

Οσο για τα άλλα προιοντα που ισως ειναι βλαβερα : ελπιζω να μην πιστευεις οτι αυτο ειναι επιχειρημα προς υποστηριξη των καλλυντικων ετσι ; Ειναι σαν να σου λενε οτι το τσιγαρο βλαπτει , και να απαντας "ε και, και το ποτο βλαπτει". :confused:

Μηπως να μην χρησημοποιουμε οδοντοκρεμες , και να μην πινουμε και νερο επειδη ισως βλαπτουν ;


Το θεμα ειναι να αποφευγουμε οσο μπορουμε τα βλαβερα, ξεκινοντας απο τα πιο περιττα προς τα πιο απαραιτητα, οχι αναποδα. Κινδυνολογω οταν λεω οτι το μακιγιαζ, που ειναι κατι πολυ μακρια απο βασικη αναγκη, και στο οποιο γινεται καταχρηση, ειναι θεμα του οποιου τους κινδυνους αγνοει η πλειοψηφια γυναικων ; :confused:

Αντιθέτως είδα πάρα πολλούς εδώ μέσα να κρίνουν αρνητικά μια γυναίκα που μακιγιάρεται λες και ανέφερε ότι παίρνει προζάκ από τα 10 της ή λες και ζούμε στη δεκαετία του 20 που βαφόντουσαν μόνο οι πόρνες .
Που μακιγιαρεται, ή που μακιγιαρεται υπερβολικα ; Εχει μεγαλη διαφορα ξερεις. (και ειναι πρόζακ :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Απο την παρατηρηση σου οτι μονο στην τηλεοραση βλεπεις σοβατισμα, καταληγω στο συμπερασμα οτι εσυ θεωρεις σοβατισμα το πολυ υπερβολικο μακιγιαζ. Εγω πχ σοβατισμα βλεπω αρκετα συχνα και εκτος τηλεορασης. Αλοιμονο. Εχει εκει εξω σοβατατζουδες!

Δεν ήταν μία φορά μόνο που είχα το πρώτο ραντεβού με μακιγιαρισμένες γυναίκες που στο δεύτερο τις έβλεπα αμακιγιάριστες και αναρωτιόμουν, μα καλά αυτή είναι το ίδιο πρόσωπο ; Είναι απ'τις χειρότερες περιπτώσεις, το απόλυτο ξενέρωμα για έναν άντρα. 'Exω μια άποψη, ότι οι ασχημούτσικες (που σαφώς και υπάρχουν κι αφήστε τα αυτά, υπάρχουν και κακάσχημες), αυτουπονομεύονται όταν βάφονται γιατί αργά ή γρήγορα θα αποκαλυφθεί η απάτη. Οι όμορφες πάλι ποιός είναι ο λόγος να βαφτούν ; Μου αρέσουν οι μακιγιαρισμένες γυναίκες βέβαια, αλλά να το'χουν, μην κρύβουν τα τέρατα με το μακιγιάζ. Μεγάλη τέχνη το μακιγιάζ, μπορεί να κάνει να φαίνονται ακόμα και τα μάτια μεγαλύτερα, τις κάνει πολύ νεότερες και πολύ πιο όμορφες. Αναφέρθηκα στο μακιγιάζ, γιατί τις άλλες περιποιήσεις δεν τις θεωρώ πρόβλημα (αποτριχώσεις, κομωτήρια,νύχι, κατάλληλο παπούτσι και ρούχο :P και όλα αυτά είναι μια χαρά), αν και έχω φτιαχτεί άνετα και με τελείως χύμα γυναίκες. 'Αμα το'χεις το'χεις...Κάνε ένα μπάνιο όμως πριν βγεις :D ξεκινάμε από τα απλά. Στο δρόμο Lorien όντως ούτε κι εγώ έχω προσέξει συχνά σοβατισμένες, εκτός αν είναι πολύ καλές τεχνίτρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top