Ορισμός του ψυχολογικού προβλήματος

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει τον όρο αυτό. Ωστόσο ποίος είναι ο ορισμός του ψυχολογικού προβλήματος; Εκτός από τα 100% σαφή προβλήματα όπως κατάθλιψη κτλ τι άλλο συμπεριλαμβάνει ο όρος αυτός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμ....
δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιστημονικό αυτό που θα πω αλλά για μένα τουλάχιστον, ψυχολογικό πρόβλημα, θεωρείται αυτό το οποίο βασανίζει ένα άτομο και δεν το αφήνει να προχωρήσει όπως θα ήταν αναμενόμενο βάση των δυνατοτήτων του

Για κάποιον ψυχολογικό πρόβλημα μπορεί να είναι η εμφάνιση του
Για άλλον κάποια απώλεια ενός δικού του ατόμου
Για άλλον μία απόλυση ή η διάλυση μιας σχέσης

Ο,τιδήποτε σε κρατάει πίσω και σου γίνεται ως ένα βαθμό εμμονή, είναι ψυχολογικό πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι ο άνθρωπος διαθέτει σε λανθάνουσα μορφή όλες τις ψυχικές νόσους, που ανάλογα τις βιωματικές του εμπειρίες και τους αμυντικούς μηχανισμούς της προσωπικότητάς του, κάποια στιγμή στη ζωή του νοσεί ή όχι. Ανασφάλειες, φοβίες, εμμονές, κ.α. υποθάλπονται μέσα μας και πολλές φορές με αφορμή κάποιο γεγονός της ζωής μας βγαίνουν στην επιφάνεια.
Μερικές φορές, η αυθυποβολή λειάνει περισσότερο το έδαφος για να εμφανισθούν τέτοιου είδους φαινόμενα.
Όταν λείπει η δράση και αναμηρυκάζουμε τα προβλήματά μας, αυτά γιγαντώνονται και καταλήγουν σε ψυχολογικό πρόβλημα.
Όταν όντως αντιμετωπίζεις ψυχολογικά προβλήματα έχεις μια στρεβλή εικόνα της πραγματικότητας, έτσι δεν είναι τόσο εύκολο να σπάσεις τις αλυσίδες αυτές που σε παγιδεύουν γιατί λείπει ο σαφής προσανατολισμός...από την άλλη εύκολα χαρακτηρίζουμε κάποιον ως προβληματικό επειδή άπλα έχει κάποια προβλήματα εσωτερικής ισορροπίας,που όμως δεν παραμορφώνουν δραματικά την αντίληψη του όσον αφορά την πραγματικότητα της ζωής του...παρά μόνο στο μέτρο που αυτός βολεύεται να τη ζει έτσι....

Όπως και λέει και ο Νίκος Γκάτσος...
Αν κάποτε στα βρόχια του πιαστείς
κανείς δεν θα μπορέσει να σε βγάλει
μονάχος βρες την άκρη της κλωστής
κι αν είσαι τυχερός ξεκινά πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ένα από τα δύο βασικά στοιχεία της ανθρώπινης φύσης είναι η ψυχή, δηλαδή η ηθική και συναισθηματική υπόσταση σε αντιδιαστολή προς της διανοητικές του λειτουργίες!
Ότι τίθεται προς έρευνα και λύση, θεωρείται πρόβλημα!
Με δεδομένο λοιπόν την αδυναμία (ακόμη) του ανθρώπινου νου επίλυσης ηθικών προβλημάτων, "ψυχολογικο πρόβλημα" θα μπορούσαμε ίσως να ορίσουμε τις αιτίες που μας ωθούν προς το απώτερο ακατανόητο σημείο και επονομαζόμενο ...."το νόημα του κόσμου"

__________________________________________
_________________________________________
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ένα από τα δύο βασικά στοιχεία της ανθρώπινης φύσης είναι η ψυχή, δηλαδή η ηθική και συναισθηματική υπόσταση σε αντιδιαστολή προς της διανοητικές του λειτουργίες!
Ότι τίθεται προς έρευνα και λύση, θεωρείται πρόβλημα!
Με δεδομένο λοιπόν την αδυναμία (ακόμη) του ανθρώπινου νου επίλυσης ηθικών προβλημάτων, "ψυχολογικο πρόβλημα" θα μπορούσαμε ίσως να ορίσουμε τις αιτίες που μας ωθούν προς το απώτερο ακατανόητο σημείο και επονομαζόμενο ...."το νόημα του κόσμου"

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο σαφής; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πολύ ευχαρίστως αγαπητή μου!
Αναφερόμενος στην συμπερασματικη ενότητα του σχόλιου μου βέβαια, η νοηματική της αυτοτέλεια υποδηλώνει πως όσο πιο απλά και ρεαλιστικά προσεγγίζει κανείς τα πράγματα σε τούτη την ζωή, τόσο περισσότερο απέχει από τον "ορισμο" της δικής μου εκδοχής!
Χρησιμοποιώντας παραβολικό λόγο, για να είμαι και μέσα στο πνεύμα των υποταγμένων θρησκόληπτων, θα έλεγα ότι ψυχολογικό πρόβλημα είναι, υπό την έννοια προσδιορισμού της ιδιότητας του προβλήματος, να ψάχνεις γωνία στο....ευρώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Μα τι ερωτηση ειναι αυτη ρε παναη? (κανει και ριμα)

Ψυχολογικο προβλημα ειναι μια σκεπτικη διαδικασια η ομαδα συμπεριφορων που ειναι ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΚΕΣ στην προσωπικη και κοινωνικη ροη ενος ατομου.

Πχ καποιος που θελει να πλενει τα χερια του μετα απο καθε χειραψια αν δεν το θεωρει ο ιδιος προβλημα και δεν του προκαλει κοινονικες δυσκολιες τοτε ΔΕΝ ειναι προβλημα και ΔΕΝ χριζει θεραπειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τον όρο αλλά η πιο βαριά ψυχολογική νόσος είναι ο ερωτάς και η άμεσος επόμενη η ιδεοληψία…αν κάποιος τα έχει και τα 2 είναι ηφαίστειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
btw ο ερωτας εχει ολα τα χαρακτηριστικα της ψυχωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει τον όρο αυτό. Ωστόσο ποίος είναι ο ορισμός του ψυχολογικού προβλήματος; Εκτός από τα 100% σαφή προβλήματα όπως κατάθλιψη κτλ τι άλλο συμπεριλαμβάνει ο όρος αυτός;

Μμμμ πιστεύω πως ένας σχετικά πλήρης ορισμός του ψυχολογικού προβλήματος, είναι ότι πρόκειται για "νόσο" της ψυχής. Για μία πληγή, η οποία ακριβώς όπως και οι σωματικές, αν μείνει ανοιχτεί και δεν επουλωθεί με τον κατάλληλο τρόπο, συνεχίζει να πονάει και να βασανίζει το άτομο, αφού την κουβαλάει παντού και πάντα μαζί του...
Είμαι της γνώμης πως ο όρος ψυχολογικά προβλήματα θα έπρεπε να χρησιμοποιείται μόνο σε περιπτώσεις, ας πούμε "σοβαρές"- οι φοβίες και οι ανασφάλειες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ψυχολογικά προβλήματα, αλλά είναι στοιχεία που όλοι λίγο πολύ έχουμε σαν άνθρωποι,
οπότε είτε αποδεχόμαστε το γεγονός ότι "όλοι έχουμε ψυχολογικά προβλήματα" (εγώ πάντως συμφωνώ με αυτό, δεν το θεωρώ λάθος :)), είτε χρησιμοποιούμε την έννοια αποκλειστικά για περιπτώσεις σοβαρών ασθενειών πλέον- όπως η κατάθλιψη, η ανορεξία (η οποία θεωρώ ότι προέρχεται από υπερμεγέθεις ανασφάλειες, οι οποίες από ένα σημείο και έπειτα γίνονται εμμονή), αντίστοιχα η βουλιμία κλπ.
Είναι προφανές πως υπάρχει διάκριση ανάμεσα σε ανασφάλεια του τύπου "δεν μου αρέσει το σώμα μου" και στην κατάσταση κατα την οποία το άτομο είναι ανορεξικό και έχει πραγματικά πρόβλημα- προσωπικά, διαχωρίζω αυτά τα δύο και πιστεύω ότι η δεύτερη είναι το πραγματικό ψυχολογικό πρόβλημα. Από τη στιγμή δηλαδή που η φοβία ή η ανασφάλεια ξεπερνούν κάποια όρια. :)

Από την άλλη, δεν πρέπει να συγχέουμε το ψυχολογικό πρόβλημα με μία νόσο καθαρά του μυαλού. Οι εμμονές του τύπου "πρέπει να ανοιγοκλείσω 15 φορές το διακόπτη του φωτός, γιατί απλά πρέπει να το κάνω!", δεν πιστεύω ότι μπορούν να χαρακτηριστούν ψυχολογικά προβλήματα, γιατί απλά είναι θέμα του μυαλού και όχι της ψυχής. Λίγο μπακαλίστικο αυτό, μα έτσι κάπως το έχω στο μυαλό μ... :)

Επομένως, ψυχολογικό πρόβλημα θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι η κατάσταση κατα την οποία η ψυχή νοσεί, κάτι το οποίο συνήθως οφείλεται σε εξωγενείς παράγοντες (προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί από το περιβάλλον του ατόμου πχ. ο φόβος της εγκατάλειψης) ή και ενδογενείς (πχ. ιδιαίτερα εσωστρεφές άτομο που λόγω αυτού φοβάται τους άλλους, με αποτέλεσμα να πάσχει από αγοραφοβία- δεν ξέρω κατα πόσον αυτό είναι σωστό, ας παρέμβει η Obscura αν όχι... :))
Πιστεύω ότι το ψυχολογικό πρόβλημα είναι μία μορφή ασθένειας, που όμως θεραπεύεται στις περισσότερες από τις μορφές στις οποίες συναντάται.



πς. δεν είμαι γιατρός ούτε και ψυχολόγος, ούτε και έχω καμία σχέση με αυτά τα επαγγέλματα... απλά κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου εγώ και προσπάθησα να τα αποδώσω ακριβώς όπως τα σκέφτομαι. Δεν ξέρω αν ο ορισμός σαν ορισμός στέκει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
@Kalypso
Στην ψυχολογία και στην επιστήμη εν γένει δεν υφίσταται η λέξη ψυχή. Ψυχολογία είναι η επιστήμη που μελετά τη συμπεριφορά και τη νόηση. Πρόβλημα υπάρχει όταν κάτι δυσχεραίνει τη ζωή ενός ατόμου ή του περιβάλλοντός του. Για παράδειγμα αν έχεις φοβία με τα αεροπλάνα αλλά δε θα χρειαστεί ποτέ να ανέβεις σε αεροπλάνο τότε δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα. Αν λόγω δουλειάς π.χ. ήσουν υποχρεωμένη να παίρνεις αεροπλάνο, τότε ναι η φοβία σου θα ήταν πρόβλημα. Ο διαχωρισμός που κάνεις περί νόσου της ψυχής και νόσου του μυαλού κατά βάση δεν ευσταθεί. It's ALL in your mind. Όμως ακόμα και έτσι εντόπισες δύο κατηγορίες διαταραχών: διαταραχές διάθεσης (κατάθλιψη κτλ) και αγχώδεις διαταραχές (φοβίες, ψυχαναγκασμοί κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
btw ο ερωτας εχει ολα τα χαρακτηριστικα της ψυχωσης

Μη ...τρελλαθούμε τώρα, μια συναισθηματική έλξη είναι, όχι και ψύχωση!!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top