Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Μου' χει τύχει το ίδιο με γάλα.:hehe:
Το είχα ψεκάσει και με αζαξ για να μη κολλήσουν τα κουμπιά, και μερικά τα έβγαλα από το keyboard για να το καθαρίσω μέσα.
Στην αρχή δούλευε μια χαρά, αλλά μετά όταν πάταγα κάποιο νούμερο έβγαινε !@##%^&* σα να πάταγα το shift.:confused:
Ε μου' πανε να το αφήσω να στεγνώσει και θα φτιάξει(και έφτιαξε την επόμενη), και μετά από 6 μήνες ζει και είναι καλά.

Οπότε άστο και θα φτιάξει μόνο του.:redface:

Θα το αφήσω γιατί είναι το πληκτρολόγιο της δουλειάς και δεν υπάρχει περίπτωση να βγάζω ένα- ένα τα κουμπιά να τα καθαρίσω! Το πολύ πολύ άμα χαλάσει θα πάρουν άλλο! Εγώ πάντως δεν φταίω για τα χαζά τα πληκτρολόγια που χαλάνε με το παραμικρό! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Καλέ μη χώνεστε στο θέμα πριν λυθεί το πρόβλημά μου, θα χάσει τον ειρμό του και ο γκαντέμης και άντε να βρω άλλο πρόθυμο μέλος :D

Είδα κι εγώ απαντήσεις και χάρηκα :pfff:

Λοιπόν, γκαντέμη λίσεν του μι κέρφουλι γιατί ο συνδυασμός ζέστης, φυσικού ξανθού και ασχετίλας από τεχνολογία με έκανε να μην καταλάβω και πολλά από το λινκ και απ'όσα είπες:

Στο σπίτι έχουμε μία και μοναδική τηλεφωνική συσκευή πλέον, η οποία αναγκαστικά συνδέεται και με το ρούτερ ενσύρματα. Υπάρχει ένα μαύρο ρούτερ της Siemens (Sl2-141) στο οποίο συνδέω με ethernet το pc και αγόρασα από ένα ηλεκτρολογικό κατάστημα ένα απλό άσπρο καλώδιο 10μετρο (με 1.5 ευρώ :confused:) που συνδέεται με την τηλεφωνική γραμμή στη μία άκρη και με το ρούτερ στην άλλη

Είχα ένα άσχετο φίλτρο που μου έβαλε ο ηλεκτρολόγος όταν ήρθε και πρωτοσυνέδεσε τα καλώδια αλλά πριν κανένα μήνα που οι αποσυνδέσεις εντάθηκαν επιχείρησα να αλλάξω φίλτρο, και του έβαλα αυτό

https://farm4.static.flickr.com/3284/2892066010_e3c083de52.jpg

(το βρήκα τυχαία στο συρτάρι μου :redface:)

Τον πρώτο καιρό ήταν οκέι και νόμιζα πως σώθηκα αλλά στην πορεία ξαφνικά και χωρίς οποιαδήποτε αλλαγή ξανάρχισαν :mad:

Από την τεχνική υποστήριξη μου είπαν πως θα έρθει ο τυπάς με ένα εργαλείο στο χέρι και θα ψάχνει άμα είναι πρόβλημα εσωτερικό ή εξωτερικό. Κι άμα είναι της γραμμής λέει, θα σκάσω 60 ευρώ. Πριν λοιπόν τα σκάσω, ήθελα να προσπαθήσω οποιαδήποτε άλλη λύση ώστε να πω ότι τα έκανα όλα (κλασικός τσιφούτης άνθρωπος :D)

Αυτά.

εδιτ: Πράγματι δεν έχω isdn

Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν κανένα 5μηνο και ήταν με τις ώρες του γενικά, δηλαδή σταματούσε και επανερχόταν ανά άτακτα χρονικά διαστήματα. Παρατήρησα πως είχα λιγότερες όταν συνέδεα απευθείας το ρούτερ με την τηλ. πρίζα χωρίς να παρεμβάλλεται τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι πρέπει να κάνεις όταν σου πέφτει καφές στο πληκτρολόγιο;

Χθες καθώς έπινα τον παγωμένο freddo espresso μου, του δίνω μια με το χέρι μου και έπεσε όλος στο πληκτρολόγιο και στο ποντίκι! Το σκούπισα αμέσως, γύρισα ανάποδα το πληκτρολόγιο για να φύγει ο καφές και δεν έκανα τίποτα άλλο! Και το πληκτρολόγιο και το ποντίκι δουλεύουν μια χαρά (μόνο σήμερα που πήγα να πατήσω τα εφτά, κόλλησε το κουμπί και γέμισε εφτάρια η οθόνη :P), υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν, λόγω του καφέ, πιο μετά; Υπάρχει κάτι για να μπορέσω να το καθαρίσω τελείως;
Μου είχε πέσει ελληνικός καφές. :redface:
Το είχα στεγνώσει με το πιστολάκι και ήταν ok (είχε πέσει μικρή ποσότητα)
Ο φυσικός μου (ε ναι, είχα φροντηστήριο ΕΝΩ είχα τον καημό μου :P) μου είπε πως η ζάχαρη καταστράφει το pc επειδή στα πλήκτρα υπάρχει χαλκός και δημιουργείται αντίδραση.

Πάντως υπάρχει και ειδικός αφρός (νομίζω είναι) καθαρισμού του πληκτρολογίου.

Συμπέρασμα: Πίνουμε καφέ χωρίς ζάχαρη, έτσι και αδυνατίζουμε και αποτρέπουμε πιθανή αντίδραση χαλκού & ζάχαρης. :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.


Λοιπόν, γκαντέμη λίσεν του μι κέρφουλι γιατί ο συνδυασμός ζέστης, φυσικού ξανθού και ασχετίλας από τεχνολογία με έκανε να μην καταλάβω και πολλά από το λινκ και απ'όσα είπες:

Στο σπίτι έχουμε μία και μοναδική τηλεφωνική συσκευή πλέον, η οποία αναγκαστικά συνδέεται και με το ρούτερ ενσύρματα. Υπάρχει ένα μαύρο ρούτερ της Siemens (Sl2-141) στο οποίο συνδέω με ethernet το pc και αγόρασα από ένα ηλεκτρολογικό κατάστημα ένα απλό άσπρο καλώδιο 10μετρο (με 1.5 ευρώ :confused:) που συνδέεται με την τηλεφωνική γραμμή στη μία άκρη και με το ρούτερ στην άλλη

Είχα ένα άσχετο φίλτρο που μου έβαλε ο ηλεκτρολόγος όταν ήρθε και πρωτοσυνέδεσε τα καλώδια αλλά πριν κανένα μήνα που οι αποσυνδέσεις εντάθηκαν επιχείρησα να αλλάξω φίλτρο, και του έβαλα αυτό

https://farm4.static.flickr.com/3284/2892066010_e3c083de52.jpg

Λοιπόν δεδομένης της κατάστασης πρέπει o splitter να είναι συνδεδεμένος ως εξής:
1) Εκεί που λέει line πρέπει να έρχεται το καλώδιο που βγαίνει απο τον τοίχο
2) Εκεί που λέει dsl πρέπει να βγαίνει το καλώδιο που πηγαίνει στο router
3) Εκεί που λέει phone πρέπει να είναι το καλώδιο της τηλεφωνικής σου συσκευής

Αν ισχύουν αυτά μάλλον δεν έχεις κάτι άλλο να ελέγξεις πριν καλέσεις το μάστορη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Ναι εντάξει αυτά τα απλά τα κατέχω :(

Δυστυχώς :(

:(

Τhanks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Άγγελε,δε σκοπεύω να φτιάξω αυτόν που έχω..Για καινούριο πάω.Ενημέρωσε με γιατί από Desktop είμαι άσχετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βαλε τιμη..πρωτα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
700,800 max
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Πες μου εσύ τι γίνεται με τα Desktops γιατί δεν ξέρω αν θα πάρω Desktop ή laptop!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλα ειναι πολυ ανωτερα στην ιδια τιμη και αντεχουν ζεσταμα κλπ να κανεις οτι θελεις..

θες να το συναρμολογησεις μονο σου.να πεις σε μαγαζι να το συναρμολογησει..ή να το παρεις ετοιμο?:hmm:
κατι ενδεικτικο πχ στα 800 ευρω ειναι.. αυτο

αλλα αναλογα με τα εξαρτηματα που θα βαλεις..,,αλλαζουν αρκετα πραγματα.

τι εχεις απο τον παλιο σου υπολογιστη?μπορεις να χρησιμοποιησεις πραγματα...πολλα..
και να εξοικονομισεις καποια χρηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
η gt220 δεν είναι καλή!!!ο παλιός μου υπολογιστής είναι για παλιοσίδερα....έχουμε 6,7 χρόνια που τον πήραμε.
τι συμφέρει?το έτοιμο ή να το συναρμολογήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οικονομικα ισως ο ετοιμος..αλλα αν εχει αυτα που θελεις..

αλλα αν θελεις να διαλεξεις τα καλυτερα και εχεις ορεξη να μαθεις -και σε λιιιγο καλυτερες τιμες..-προτεινω να τον συναρμολογησεις..πια ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι παλια..(στην πραξη συναρμολογουμενο ειναι..ολα με εναν τροπο πανε ουσιαστικα)

θα δω και θα σουπω..αλλα πρεπει να συγχρονιστω με τα τελευταια που κυκλοφορουν..πριν κανα χρονο εβαλα μητρικη και επεξ και ηδη εχουν αλλαξει..:P




ουτε η οθονη δεν σωζεται απο το παλιο σου?(ειναι μπαουλο ε?)

και ας βοηθησει και καποιος(heptamer,γιωργο..valder βοηθααατεεεεεε)..:D

ή ας φτιαξουμε καινουριο θεμα..φτηνοι υπολογιστες-συστηματα μεχρι 800 ευρω πχ..



για δειγμα πχ... αυτο
συν 200 ευρω την οθονη/ 800 ευρω.. καμια 40 ευρω + 2 gb ram..

για να χτισεις συστημα ξεκινας απο τη μητρικη..και προχωρας..

επανερχομαι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Κάτι από e-shop??????Και καλή κάρτα γραφικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η οθονη δεν ειναι λεντ... απορριπτεται..;)

ξεκιναω απο
Μητρικη
Gigabyte GA-P55-US3L - Μητρική κάρτα - ATX - iP55 105 euro
Cpu INTEL CORE I5-750 2.66 GHZ LGA1156 - BOX 202 ευρω (και στο e-shop ιδια τιμη εχει.)
καρτα γραφικων Sapphire RADEON HD 5770 158 ευρω
Οθονη LG 23'' LED LCD E2350V-PN PIANO BLACK 201 ευρω
μνημη 2χ KINGSTON KVR1333D3N9/2G DDR3 2GB 100ευρω..
τροφοδοτικο LC-POWER LC6550 550W PSU 54 ευρω..
κουτι ASUS TA-861 BLACK/SILVER 26 ευρω..
δισκος SEAGATE BARRACUDA 7200.12 47 ευρω (ή και western digital απο πανω ιδια τιμη,,θεμα ισως
γουστου..)
dvd-rw drive SONY OPTIARC AD-5260S 19 ευρω
ανεμιστηρες.. 2χMANHATTAN CASE/POWER SUPPLY 80MM (για μπροστα στο κουτι)
και 1χMANHATTAN CASE/POWER SUPPLY 120MM SLEEVE (για πισω)(15 ευρω ολοι μαζι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!


από e-shop θέλω!
δε μ'ακούςςςςςςςςςςς????????????????????????????????????

έχει έναν στα 910 ευρώ...αν του βάλεις και 2gb ram ακόμα????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συνολοο.927 ευρω!!!!!!!!:P
ξεφυγα ετσι..αλλα ειναι μια αρχη για συζητηση...η μητρικη καρτα θα μπορουσε να ειναι φθηνοτερη..και εννοειται για καθε υλικο που εβαλα στις περισσοτερες περιπτωσεις υπαρχουν και φθηνοτερα σε πιο μικρα μαγαζια..απλα τα εβαλα απο γνωστα μεγαλα μαγαζια..

αλλα τα κυρια υλικα που εβαλα ειναι νομιζω καλα να τα κυνηγησεις στο σκρουτς..:D


ελπιζω φυσικα να βαλεις το ιδιο λειτουργικο που εχεις τωρα..;)


εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!


από e-shop θέλω!
δε μ'ακούςςςςςςςςςςς????????????????????????????????????

έχει έναν στα 910 ευρώ...αν του βάλεις και 2gb ram ακόμα????????????????
μη φωναζεις ρεεε!!;)
με ξεκουφανεςς:P

για δειξε ποιον εννοεις..
αυτον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
πας καλά?vista θα βάλω????????????????????????????
αυτόν εννοώ συν 2 gb ram...

αλλιώς θα πάρω αυτόν και αυτήν την οθόνη ή αυτήν που είπες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα συστηματα..
και μπορεις να βαλεις ραμ μετα..εχει 2 θεσεις κενες αλλωστε..και 4 γιγα πανω μπορεις να του βαλεις..:D
και εγω τοσα εχω..:P

νταξει καλες επιλογες...:D
απλα εριξα προτασεις στην αρχη..για να συζητησουμε..

προσωπικα μονο θα προτιμουσα μονο καμια ατι 5570 ή κατι τετοιο με dx11 (η gts250 ειναι dx10)..ειναι και θεμα γουστου..ψιλα γραμματα..
καλα ειναι..;)
και το e-shop οντως ειναι φθηνοτερο και πιο ευελικτο απο τα αλλα μαγαζια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Είναι μεγάλο μείον να έχει dx10?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top