Γιόγκα (Yoga)

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Yoga
Τί είναι η γιόγκα;
Η yoga, σύμφωνα με ιστορικά στοιχεία, ήταν γνωστή ως πρακτική από την αρχαιότητα σε διάφορες χώρες όπως η Ινδία, η Αίγυπτος, η Νότια Ευρώπη ακόμα και η Ελλάδα. Όμως επειδή η Ινδία είναι η χώρα όπου εξελίχθηκε ως παράδοση και όπου συστηματοποιήθηκε μέσα από τις Σούτρες του Πατάντζαλι, γιʼ αυτό θεωρείται περισσότερο ινδική. Η yoga είναι ένα ολοκληρωμένο σύστημα που περιλαμβάνει ασκήσεις και τεχνικές που σαν στόχο έχουν την σωματική και πνευματική υγεία. Εξάλλου yoga στα σανσκριτικά σημαίνει «ένωση», ένωση του σώματος και του νου, ώστε να μπορούμε στην καθημερινότητά μας να λειτουργούμε αρμονικά, ολοκληρωμένα και συνειδητά.

Γιατί γιόγκα;
Η yoga είναι ένας συνειδητός τρόπος εκγύμνασης που εξασκεί αρμονικά το σώμα μέσα από έναν συνδυασμό ασκήσεων, στάσεων – που ονομάζονται asanas – αναπνοών και χαλάρωσης.
Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η αναπνοή: οι αναπνοές είναι βαθιές και ρυθμικές και συγχρονίζονται με την κίνηση με αποτέλεσμα σταδιακά το σώμα να απελευθερώνεται από τις εντάσεις, να χαλαρώνει και ο νους να ηρεμεί.
Οι κινητικές και οι στατικές ασκήσεις ξεμπλοκάρουν τη ροή της ενέργειας μέσα στο σώμα με θετική επίδραση στην σωματική και στην ψυχική μας κατάσταση.

Η γιόγκα σε ποιούς απευθύνεται;
Η yoga απευθύνεται στον καθένα, ανεξαρτήτως ηλικίας, βάρους, ευλυγισίας και φυσικής κατάστασης. Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι ευλύγιστος για να ξεκινήσει yoga, όπως ορισμένοι νομίζουν, αλλά όλοι θα βελτιώσουν την ευλυγισία τους και την αντοχή τους με την εξάσκηση. Άλλοι πάλι πιστεύουν πως yoga είναι περισσότερο χαλάρωση – ότι δηλαδή κάθεσαι και δεν κάνεις κάτι – ενώ στην πραγματικότητα οι στάσεις της yoga δουλεύουν κάθε μυ του σώματος.


Τα οφέλη της γιόγκα;
Τα οφέλη της yoga είναι πολλά και σε διαφορετικά επίπεδα. Καταρχήν, από το πρώτο μάθημα θα νιώσετε το σώμα σας πιο ελεύθερο και θα αισθανθείτε πιο χαλαροί γενικότερα. Με την τακτική εξάσκηση θα διαπιστώσετε πόσο ευεργετική είναι η yoga. Μην σας κακοφανεί αν στην αρχή συνειδητοποιήσετε πόσο σφιγμένοι είσαστε, σταδιακά το σώμα σας θα αρχίσει να αποβάλλει τις εντάσεις και θα νιώθετε πολύ πιο ευχάριστα. Η yoga δυναμώνει το μυϊκό σύστημα, χαλαρώνει τους σφιγμένους μυς, αυξάνει την ευλυγισία και την αντοχή, βελτιώνει τη στάση του σώματος, θεραπεύει από χρόνιους πόνους. Δυναμώνει το νευρικό σύστημα και μας κάνει πιο ανθεκτικούς στο στρες. Επιδρά ευεργετικά στην αναπνοή, βελτιώνοντας την αναπνευστική ικανότητα. Ηρεμεί τον νου και επιδρά θετικά στην ψυχική μας διάθεση. Με την μακρόχρονη και τακτική εξάσκηση αυξάνονται τα αποθέματα ενέργειας στο σώμα μας ώστε να έχουμε περισσότερη ευεξία και ενεργητικότητα.




Κάνετε γιόγκα; Πείτε τις εμπειρίες σας. Αν όχι, θα θέλατε να κάνετε;
Εδώ μιλάμε για ότι έχει να κάνει με την γιόγκα.:clapup:

https://yogaflow.gr/yoga.php

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
κάνω ένα πράμα.. κοίτα, γιόγκα το βαφτίζω αλλά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο..
όπως στα έργα που κάθονται οκλαδόν με τα χέρια απλωμένα, και ανάλογα με το ρυθμό της αναπνοής μετακινούν και τα χέρια, κάτι τέτοιο κάνω που και που και μ'αρέσει.. έτσι αδειάζω το μυαλό μου.. δύσκολο μεν αλλά το καταφέρνω :)

και κάτι άλλο σχετικό με τη γιόγκα..
η θρησκευτικού μας λέει ότι την θεωρεί αμαρτία..
αμάν, όλα τα 'χουμε ακούσει πια!
και καλά ότι είναι τρόπος επικοινωνίας με τον Βούδα και πράσινα άλογα.. έλα Χριστέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
κάνω ένα πράμα.. κοίτα, γιόγκα το βαφτίζω αλλά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο..
όπως στα έργα που κάθονται οκλαδόν με τα χέρια απλωμένα, και ανάλογα με το ρυθμό της αναπνοής μετακινούν και τα χέρια, κάτι τέτοιο κάνω που και που και μ'αρέσει.. έτσι αδειάζω το μυαλό μου.. δύσκολο μεν αλλά το καταφέρνω :)

και κάτι άλλο σχετικό με τη γιόγκα..
η θρησκευτικού μας λέει ότι την θεωρεί αμαρτία..
αμάν, όλα τα 'χουμε ακούσει πια!
και καλά ότι είναι τρόπος επικοινωνίας με τον Βούδα και πράσινα άλογα.. έλα Χριστέ..



ελεος!!! μα ειναι δυνατον να σας λεει τετοιες μπαρουφες!!! τι αλλο θα ακουσουμε !!!! και τι ακριβως σου λεει ο βουδας????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Της μεταλαμπαδεύει την σοφία του μέσω της yoga! :hehe:





Έχετε κάνει yoga; Κι αν ναι, ποιό είδος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
χα χα χα χα! τη συνέχεια δε την πρόσεξα να σας πω την αλήθεια γιατί λέω θα την βρίσω, ας την..
η γυναίκα είναι λίγο.. έως πολύ off!
λέει και άλλα τρελά, ότι η ροκ είναι σατανιστική, ο κινηματογράφος, κάθε είδους τέχνης.. κτλ κτλ..
περίπτωση :P
στο θέμα μας..
επίσης κάνω και το άλλο που και που:
κατακόρυφο και στηρίζω τα πόδια μου στον τοίχο με το κεφάλι κάτω..
άμα το πετύχω βέβαια γιατί έχω βουτήξει άπειρες φορές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω κανει πολλη στο παρελθον ομαδικα αρχικως, επειτα με δασκαλο μονοι μας και πλεον γνωριζω ασκησεις που μπορω να κανω μονη. Θελει πολλη προσοχη στους αρχαριους να κατευθυνθουν με καλο δασκαλο, γιατι μπορει να προκληθουν προβληματα στη μεση(κι οχι μονο) ανεπανορθωτα.
Γιαυτο με ρεγουλα και με καλο οδηγο. Δυστυχως, υπαρχουν πολλοι ανιδεοι ''δασκαλοι'' στον χωρο.
Εχω πλεον και βιβλια που με κατευθυνουν και με πανε παραπερα. Αφου ειχα προπονηθει, αρχισα να μαθαινω την ιστορια της.

Υπαρχουν πολλοι τυποι γιογκα. Ξεκινας με χαθα και φτανεις στην παουερ. Δεν εχω κανει ολους τους τυπους.(Εχω ξαναγραψει αναλυτικα, δεν εχω ιδεα που ειναι, αμα το βρω θα στο φερω...)
Η καγιρα μπορει να μας πει για τη γιογκα γελιου, εχει κανει κι εχει γραφει και θεμα σχετικο.

Το ενα μυστικο της γιογκα ειναι οι αναπνοες. Σκοπος δεν ειναι το σωματικο αποτελεσμα αλλα κυριως το πνευματικο, ειδικα σε τυπους ανθρωπων που στρεσσαρονται ευκολα.

Υπαρχουν επισης τιπς για γιογκα στη σχολη, στη δουλεια, στο γραφειο, στο αμαξι(κι οχι δεν σε βλεπει κανεις:redface:, γιατι οι κινησεις ειναι απολυτως συνδεδεμενες με τις κινησεις που κανεις ηδη -κρατημα τιμονιου πχ- η στη δουλεια -περπατημα ως την τουλετα η σηκωμα απο καρεκλα για να ξεπιαστεις- οποτε ρεζιλι δεν γινεσαι:P(πανω σε κουβεντα με συναδελφους, τους ειχα πει ''οση ωρα σας μιλουσα εκανα μια συγκεκριμενη ασκηση που με χαλαρωνε και ειναι ασκηση γιογκα'' με κοιτουσαν αποσβολωμενοι :P)

Παντως δεν ειναι ευκολο. Θελει(2) αγαπη κι αφοσιωση, απολυτη συγκεντρωση.

Υπαρχουν και 5 λεπτα προγραμματακια για τους πολυασχολους,για καθε ηλικια, πριν τον υπνο, το πρωι οταν ξυπνας κ.ο.κ. Η γιογκα(ασχετως με το ονομα αν σε καποιους δεν αρεσει) προκειται ουσιαστικα για μειωση αγχους, καλη σωματικη και πνευματικη κατασταση. Οχι, δεν ειναι αεροβια η βαρη, ειναι τροπος ζωης, δεν ειναι η κλασσικη γυμναστικη. Νους και σωμα αλληλενδετα.Γιαυτο οποιος την κανει μοδα κι ελπιζει σε χασιμο κιλων η συσφιξη μονο, την παραταει γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εγω κανω χαθα γιογκα εδω και λιγο καιρο και ειναι πολύ ωραία. με ηρεμεί και γενικά το βλέπω σαν μια ήρεμη εξερεύνηση του σώματος, μια προσπάθεια να "συντονισω" το σωμα και την κίνηση με το πνευμα. ήδη νιώθω να έχω μεγαλύτερη "επιγνωση" του σωματος μου, που είναι και ένα από τα βασικότερα ζητούμενα της γιόγκα (απ οτι λεει η δασκάλα μου τουλαχιστον την οποία εμπιστεύομαι πολυ!). εσυ μαρω ποιο είδος γιογκα κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Θέλω να δοκιμάσω και εγώ χαθα yoga. Πρέπει να είναι πολύ ήρεμη. Πλέον λόγω ενός τραυματισμού έχω σταματήσει αλλά όταν έκανα ήμουν σε τμήμα power yoga. Ήταν απαιτητική αλλά είχα δει διαφορά σε αυτό που λες...στην "επίγνωση" των δυνατοτήτων του σώματος μου...

Ασκήσεις που παλαιότερα χωρίς την yoga δεν τολμούσα να κάνω, με την συγκεκριμένη "άσκηση" μπορούσα να τις κάνω.

ΥΓ: Δοκίμασα και laugh yoga και ξετρελάθηκα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
και γω εχω δει ότι σε πολλά πραγματα που "δεν μπορω να κανω" φταιει μυαλό μου. ας πουμε ειδα τη δασκαλα μου να κανει ασκήσεις σε αναποδη στάση με το κεφαλι στο πατωμα και σκεφτηκα "δε μπορω να το καταφερω με τιποτα". κι ομως ηρθε διπλα μου και με λιγες απλές κινησεις σταθηκα και γω με το κεφαλι στο πατωμα (εστω και για λιγο γιατι φοβομουν:redface:).
επαθα σοκ. ειναι απιστευτο το ποσες δυνατοτητες εχουμε και το μυαλο μας ειναι αυτο που τελικα μας εμποδιζει.

για πες κ αλλα για τη laugh γιογκα! τι περιλαμβανει? γιατι λεγεται ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
και γω εχω δει ότι σε πολλά πραγματα που "δεν μπορω να κανω" φταιει μυαλό μου. ας πουμε ειδα τη δασκαλα μου να κανει ασκήσεις σε αναποδη στάση με το κεφαλι στο πατωμα και σκεφτηκα "δε μπορω να το καταφερω με τιποτα". κι ομως ηρθε διπλα μου και με λιγες απλές κινησεις σταθηκα και γω με το κεφαλι στο πατωμα (εστω και για λιγο γιατι φοβομουν:redface:).
επαθα σοκ. ειναι απιστευτο το ποσες δυνατοτητες εχουμε και το μυαλο μας ειναι αυτο που τελικα μας εμποδιζει.

για πες κ αλλα για τη laugh γιογκα! τι περίπου κανεις? γιατι λεγεται ετσι?

Ακριβώς!!! Και μας μία μέρα μας έκανε ένα έντονο πρόγραμμα ώστε να είναι ζεστό το σώμα να δεχθεί να κάνουμε κατακόρυφο. Εγώ ποτέ στην ζωή μου δεν είχα καν δοκιμάσει να το κάνω...και εκεί το δοκίμασα και έκανα (το μισό)! :D

Έχουμε πάρα πολλές δυνατότητες και δεν τις εκμεταλλευόμαστε!

Στην laugh yoga ουσιαστικά κάνεις πολύ απλές ασκήσεις γελώντας. Γιατί το γέλιο ακόμα και προσποιητό έχει τις θετικές επιδράσεις που έχει και το αυθόρμητο γέλιο. Κάνεις σωστές αναπνοές και στο τέλος λίγη ώρα διαλογισμό. Και πίστεψε με αισθάνεσαι (σχεδόν) όπως μετά την συνηθισμένη yoga.

Να δοκιμάσεις! Θα σου αρέσει!

TIP: Να πας με παρέα όμως...και να είσαι σίγουρη ότι θα πονέσουν τα μάγουλά σου από το γέλιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Κάνω Yoga στο Asana τώρα και τρεις μήνες. Νιώθω περισσότερη ευεξία κάθε φορά που τελειώνω το μάθημα, το σώμα μου έχει ξεπιαστεί τελείως και οι πονοκέφαλοι εξαφανίστηκαν. Το συνιστώ σε όσους θέλουν να γυμνάσουν και το μυαλό, όχι μόνο το σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Έχω διαβάσει ότι η yoga καταπολεμά το άγχος -και εγώ έχω πολύ-.
Ωστόσο είμαι σχετικά αγύμναστη, μπορώ να παρακολουθήσω? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχω διαβάσει ότι η yoga καταπολεμά το άγχος -και εγώ έχω πολύ-.
Ωστόσο είμαι σχετικά αγύμναστη, μπορώ να παρακολουθήσω? :/:
Το Raja Yoga και το Detox Yoga που κάνει η Ασανα είναι κατάλληλα ακόμα και για όσους ξεκινούν τη γυμναστική.
Γενικά, σε όλα τα γυμναστήρια πρέπει να έχουν και προγράμματα για τους beginners.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το Raja Yoga και το Detox Yoga που κάνει η Ασανα είναι κατάλληλα ακόμα και για όσους ξεκινούν τη γυμναστική.
Γενικά, σε όλα τα γυμναστήρια πρέπει να έχουν και προγράμματα για τους beginners.

Ωραία.Και κάτι τελευταίο, βοηθάει καθόλου ώστε να φτιάξει κατά κάποιο τρόπο η στάση του σώματός μου;Το διάβασμα με έχει καταστρέψει :mad:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ωραία.Και κάτι τελευταίο, βοηθάει καθόλου ώστε να φτιάξει κατά κάποιο τρόπο η στάση του σώματός μου;Το διάβασμα με έχει καταστρέψει :mad:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
Έλα 9aleia, έπρεπε να κάτσω με τα παιδιά να φάμε και άργησα να απαντήσω.

Μόνο με τους ειδικούς θα μιλάς, διότι κάθε πρόβλημα έχει τις ιδιαιτερότητες του.
Κάνοντας μια συζήτηση με υπεύθυνη/ος του προγράμματος που θέλεις να ξεκινήσεις θα σου απαντήσει πιο σωστά.

Σαν γενική ιδέα, η γυμναστική (Υογα στην προκειμένη) προσφέρει βελτίωση ή συντήρηση μιας καλής φυσική κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Έλα 9aleia, έπρεπε να κάτσω με τα παιδιά να φάμε και άργησα να απαντήσω.

Μόνο με τους ειδικούς θα μιλάς, διότι κάθε πρόβλημα έχει τις ιδιαιτερότητες του.
Κάνοντας μια συζήτηση με υπεύθυνη/ος του προγράμματος που θέλεις να ξεκινήσεις θα σου απαντήσει πιο σωστά.

Σαν γενική ιδέα, η γυμναστική (Υογα στην προκειμένη) προσφέρει βελτίωση ή συντήρηση μιας καλής φυσική κατάσταση.

Μμμ σε ευχαριστώ πολύ :)
Να'σαι καλά και καλό μεσημέρι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CapricornV

Νεοφερμένος

Η CapricornV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Χθές έκανα για πρώτη φορά Energy Yoga. Μου φάνηκε λίγο δύσκολη, διότι το συγκεκριμένο τμήμα ήταν πολύ προχωρημένο αλλά σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλά. Πέρσι τον Οκτώβριο ξεκίνησα να κάνω Pilates και μου άρεσε πολύ. Έκανα περίπου 3 μήνες, σταμάτησα και τώρα είπα να ξεκινήσω πάλι. Γενικά, η γυμναστική είναι η καλύτερη θεραπεία στην καθιστική ζωή που κάνουμε οι περισσότεροι πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Χτες το βράδυ παρακολούθησα το πρώτο μάθημα yoga!!:clapup::clapup:

Από τις πρώτες στάσεις κατάλαβα οτι "χτύπησα φλέβα χρυσού"! Ήθελα να αρχήσω ξανά τη γυμναστική αλλά παράλληλα να μην χάσω την ευλιγησία που είχα αποκτήσει νεότερη( σα κοριτσάκι κι εγώ το έκανα το μπαλέτο μου, τη ρυθμική μου και πάει λέγοντας...).

Bingo !!!

Δε μπορώ να πώ οτι ήταν εύκολο, ίσα ίσα, αλλά κατάλαβα οτι με τον καιρό θα γινόταν όλο και πιο ευχάριστο. Α και κάτι ακόμα, όντως ξεφεύγεις και όντως ηρεμείς και αυτό είναι κάτι που δεν περίμενα να συμβεί (ειδικά από το πρώτο μάθημα)...:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Σκεφτόμουν να ξεκινήσω να κάνω λίγη γιόγκα συμβουλευόμενη ένα βιβλίο που μου δώρισαν..:D Μήπως είναι επικίνδυνο να κάνω ασκήσεις στο σπίτι μόνη μου χωρίς επίβλεψη από κάποιον γνώστη του αντικειμένου? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν είναι επικίνδυνο να ξεκινήσει κάποιος yoga μόνος στο σπίτι. Ωστόσο, το καλύτερο θα ήταν να έχουν γίνει πρώτα κάποια μαθήματα με δάσκαλο και μετά σίγουρα μπορείς να κάνεις και μόνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top