Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Στην κατασκήνωση έζησα μια τραυματικη εμπειρια... Ξυπνάω σε κάποια φάση τα ξημερώματα και ακριβώς μερικά εκατοστά μακρυά απ τη μύτη μου κάθονταν μια από εκείνες τις τεράστιες πράσινες ακρίδες πάνω στο μαξιλάρι μου... Κιχ δεν έβγαλα παρά το σοκ.. τίναξα το μαξιλάρι έξω από το παράθυρο και συνέχισα τον ύπνο μου χωρίς μαξιλάρι... Ντράπηκα να τσιριξω για να μην με κοροϊδέψουν!( ήμουν 9 και ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα:P) Εκείνη η χρονια γενικότερα ήταν γεμάτη ακρίδες:P Τελικά όλα ένα συνήθειο είναι! :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Στην κατασκήνωση έζησα μια τραυματικη εμπειρια... Ξυπνάω σε κάποια φάση τα ξημερώματα και ακριβώς μερικά εκατοστά μακρυά απ τη μύτη μου κάθονταν μια από εκείνες τις τεράστιες πράσινες ακρίδες πάνω στο μαξιλάρι μου... Κιχ δεν έβγαλα παρά το σοκ.. τίναξα το μαξιλάρι έξω από το παράθυρο και συνέχισα τον ύπνο μου χωρίς μαξιλάρι... Ντράπηκα να τσιριξω για να μην με κοροϊδέψουν!( ήμουν 9 και ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα:P) Εκείνη η χρονια γενικότερα ήταν γεμάτη ακρίδες:P Τελικά όλα ένα συνήθειο είναι! :sick:
Η ακρίδα δεν είναι κάτι το τρομερό τιποτα άλλο να μην ήταν...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα ζωύφια όσο με τα κουνούπια.
Δυστυχώς θα μου τη σπάσουν και φέτος, θα κάνω πλούσια τα φαρμακεία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Μπορείς να διαβάσεις το δικό μου με την σαρανταποδαρούσα δεν αντεχω να το γραφω πάλι:P:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Μπορείς να διαβάσεις το δικό μου με την σαρανταποδαρούσα δεν αντεχω να το γραφω πάλι:P:(

εδώ το επίμαχο κείμενο :
Σήμερα ερχοταν μια σαρανταποδαρούσα στην τάξη μας και από πίσω της ακολουθούσε μία καθηγήτρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Χαμός να στριγγλίζουμε όλες μέχρι που ήρθε ο διευθυντής να δει τι γίνεται... Η μπροστινή μου πήγε να βγει από το παράθυρο.. Τελικά η σαρανταποδαρούσα που δεν είδε την καθηγήτρια την πάτησε καταλάθος!!! Δηλαδή αν είναι δυνατόν!!!!!!βγήκαμε όλοι για κενό , κοπάνα και πάρτυ καρτώντας την ηρωική σαρανταποδαρούσα στους ώμους μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
βγήκαμε όλοι για κενό , κοπάνα και πάρτυ καρτώντας την ηρωική σαρανταποδαρούσα στους ώμους μας
σιδ δεν υπαρχεις! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Από το λαιμό τους προς τη στοματική κοιλότητα μάλλον. Όπως σε κάθε άνθρωπο.
εμενα μου ερχεται αναποδα..
οταν τρωω φασολια:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas81

Νεοφερμένος

Ο andreas81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά έψαχνα τελευταία στο ίντερνετ, μιας και είμαι γλυκοαίματος, και βρήκα ότι η κανέλλα, η γνωστή, μειώνει τα επίπεδα γλυκόζης του αίματος κατά 30%, αυτό ίσως βοηθήσει, έχει λέει την ίδια λειτουργία με την ινσουλίνη για τους διαβητικούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δύο σκότωσα προχθές. Η μία, μεγάλη, αρχικά βρέθηκε πάνω στον νεροχύτη. Μόλις με ένιωσε από πίσω της, τσουπ, εξαφανίστηκε. Την βρήκα αργότερα το ίδιο βράδυ, στην μπανιέρα!! Πήγε από πνιγμό. Και λιθοβολισμό. Η δε'υτερη, μικρότερη, ήταν ήδη ζαλισμένη από το κατσαριδοκτόνο με άρωμα γιασεμί που είχα ψεκάσει σε όλο το σπίτι, δεν μπόρεσε να σκαρφαλώσει στην μπανιέρα, παρ'ότι το προσπάθησε.
Έκτοτε, κυκλοφορώ στο σπίτι μονολογώντας: "βρωμοκατσάριδα"..
Παρ'όλο που τις λυπήθηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Καθώς καθόμουν στον υπολογιστή εχτές ξεπροβάλλει ένα... μεγαθήριο δίπλα ακριβώς στο ποντίκι. Μόνο τα κλάματα δεν έβαλα :(

Αμάν με αυτές τις κ*λοκατσαρίδες... από πού μπαίνουν τέλος πάντων?? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδια τι επαθα..ενω βαζω κουνουποδιωκτη και ολα κομπλε με τσιμπησε προχτες μια αηδια στη γαμπα και το τι μου εχει κανει δεν περιγραφεται , ολη η γυρω περιοχή εχει κοκκινησει εχει φουσκωσει και εχει σκληρυνει ...ελεος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
γιακ!... :mpliaks: κατσαρίδες... απαίσια, σιχαμερά πλάσματα!!... :mpinelik:

με τα άλλα έντομα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα (εκτός αν είμαι στη πραγματικά δυσάρεστη θέση να πρέπει να σκοτώσω κάποιο.. :() αλλά τις κατσαρίδες δεν αντέχω ούτε να τις βλέπω!!.....


(πριν από λίγες μέρες ο (μικρότερος) αδερφός μου σκότωσε μία (αν και δεν ξέρω σίγουρα αν ήταν κατσαρίδα, δεν άντεξα να την κοιτάξω) με μία πετσέτα, και το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να πάρω την πετσέτα (μαζί με το σιχαμερό πτώμα) και να την παρατήσω στο μπαλκόνι!!... :redface: μετά από κανά δυό μέρες βρήκα το "κουράγιο" να πάρω την πετσέτα (και πάλι μαζί με το σιχαμερό πτώμα) και να την βάλω μέσα σε μία σακούλα!!.. σε λίγες μέρες που θα γυρίσω στους δικούς μου για διακοπές θα βάλω κάποιον (μπαμπάκα σ'αγαπώωωωω...:P) να αντιμετωπίσει το ζήτημα......:redface:)

υγ: είμαι τραγική, το ξέρω..... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μετά από κανά δυό μέρες βρήκα το "κουράγιο" να πάρω την πετσέτα (και πάλι μαζί με το σιχαμερό πτώμα) και να την βάλω μέσα σε μία σακούλα!!.
δεν τη κηδεψες?:worry:

ακλαφτη πηγε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
^^μα τί λες??.. ολόκληρο πάρτυ της ετοιμάσαμε!!...:P
και μετά από επιθυμία της εκλιπούσης (μη με ρωτήσεις πώς το ξέρω..) καθώς τη "σακούλωνα" έπαιζε αυτό με τέρμα ένταση, έτσι, για να γουστάρουμε κιόλας... :P

σοβαρά τώρα, καθώς έκανα τη "βρωμοδουλειά", πρόσεξα ότι στο απέναντι μπαλκόνι καθόταν μια κυρία (που χωρίς ιδιαίτερο λόγο με εκνευρίζει...:D), και άρχισα να λέω με συνωμοτικό ύφος στον αδερφό μου ότι πρέπει να με βοηθήσει να βάλουμε το πτώμα σε μια σακούλα σκουπιδιών και να το ξεφορτωθούμε γρήγορα... :P δεν το περίμενα, αλλά η κυριούλα ψάρωσε κανονικά, μέχρι να καταλάβει τί γινόταν κοιτούσε προς το μέρος μας με γουρλωμένα μάτια!!!..... χεχεχεε.. :P



υγ: είμαι πεπεισμένη ότι οι κατσαρίδες θα κληρονομήσουν τελικά τον πλανήτη.... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Χα, χα, με κάνατε και γέλασα.
Πράγματι, οι κατσαρίδες είναι τα πιο σιχαμερά έντομα, και φυσικά ο κουνουποδιώκτης δεν κάνει τίποτε, θέλει ΤΕΖΑ για κατσαρίδες για να εξαφανιστούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
:mad: :mad: :mad:

Δεν είναι δυνατόν μέσα σε 5' να με τσιμπάνε δύο κουνούπια. Κάθε καλοκαίρι αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Με τσιμπάνε και μετά πρήζετε η περιοχή.
Κανέναν τρόπο να ηρεμήσω από τα ηλίθια κουνούπια; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
λοιπόν, κι εγώ έχω τεράστεια φοβία με τις κατσαριδες, ούτε νεκρές δεν μπορώ να τις πλησιάσω... καλά, για ζοντανές...είμαι ικανή να παρατήσω το σπίτι, να μετακομίσω !!! ΄΄Εψαξα τρόπους, τώρα μετακόμισα σε νέο σπίτι 2ος όροφος, και ως τώρα έχω δει 2 μεγάλες και 3 μικρές πολύ. Έψαξα πολύ το θέμα και έχω να πω τα ακόλουθα...

1. δεν αφήνουμε ποτέ φαγητά ή άπλυτα πιάτα, ποτίρια στην κουζίνα.
2.καθαρίζουμε καλά το μπάνιο όποτε το χρησιμοποιούμε.
3. κλείνουμε όλες τις χαραμάδες, σιφώνια, τρύπες παντού.
4. ψεκάζουμε σε κάθε γονία με ιδιαίτερη έμφαση πίσω από λκάνη, κάτω από νεροχύτες.
5. κάθε μέρα βάζουμε στα συφώνια χλορίνη. για τις κατσαρίδες ειν θανατηφόρα, πολύ περισσότερο από τα φάρμακα.
6. σκορπίστε φύλλα δάφνης σε διάφορα σημεία πέρασμα

αυτά προς το παρόν. σε γενικές γραμμές μην αφήνετε ανοιχτά παράθυρα, και να είστε σχολαστική με την καθαριότητα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ έχω να δηλώσω ότι οι μαύρες οι κατσαρίδες που βγαίνουν από τους υπονόμους της Ρόδου είναι μεταλλαγμένες και δε ψωφάν όσο αεροζολ και να ρίξεις:P.
Επίσης έχω να επισημάνω ότι στα προάστια της Θεσσαλονίκης που μένω έχουν παρατηρηθεί πολλά κόκκινα μυρμήγκια τα οποία τρελένονται για γλυκό βύσσινο και λικέρ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λοιπόν, κι εγώ έχω τεράστεια φοβία με τις κατσαριδες, ούτε νεκρές δεν μπορώ να τις πλησιάσω... καλά, για ζοντανές...είμαι ικανή να παρατήσω το σπίτι, να μετακομίσω !!!
με τις αραχνες εχεις?

εγω εχω με τις αραχνες ενω τις κατσαριδες δεν τις φοβαμαι καθολου βασικα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top