Η συμπεριφορά των χρηστών ενός φόρουμ…

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ποια είναι οι γνώμη σας για τους χρήστες που μπαίνουν σε φόρουμ? Ποια είναι τα κίνητρά τους? Τί είναι ο αξιόλογος χρήστης?
Πιστεύετε ότι η συμπεριφορά στο φόρουμ έχει διαφορά με την συμπεριφορά στην καθημερινή ζωή τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πιστεύω οτι πιο ισχυρό κίνητρο για τη συμμετοχή σε ένα φόρουμ, είναι αφ' ενός μεν να εμπλουτίσουμε και να μοιραστούμε τις γνώσεις μας σχετικά με κάποιο θέμα, ειδικά αν το φόρουμ έχει συγκεκριμένο θεματικό προσανατολισμό, αφ' ετέρου δε να περάσει ευχάριστα ο λίγος ή πολύς χρόνος που έχουμε στη διάθεσή μας.
Επίσης σου δίνει τη δυνατότητα να διαβάζεις γνώμες δεκάδων, εκατοντάδων μελών για ένα συγκεκριμένο θέμα, πράγμα που αν μη τι άλλο σε καθιστά σοφότερο.
Θεωρώ οτι όπως παρουσιαζόμαστε σε κάποιο φόρουμ, έτσι ακριβώς είμαστε και στην καθημερινότητά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
(και έσπασε τον πάγο ο πειρατής….χειροκρότημα…:clapup:.)
Πιστεύω οτι πιο ισχυρό κίνητρο για τη συμμετοχή σε ένα φόρουμ, είναι αφ' ενός μεν να εμπλουτίσουμε και να μοιραστούμε τις γνώσεις μας σχετικά με κάποιο θέμα,
Θεωρώ οτι όπως παρουσιαζόμαστε σε κάποιο φόρουμ, έτσι ακριβώς είμαστε και στην καθημερινότητά μας.
Θαυμάσιο είναι ότι μέσα σε ένα φόρουμ συναντάμε διαφορικά επίπεδα μόρφωσης, διαφορετικά ενδιαφέροντα, διαφορετικούς τρόπους έκφρασης…διαφορετικές δυνατότητες αντιμετώπισης προβλημάτων…και όμως «κάνουν παρέα.»
Θεωρώ οτι όπως παρουσιαζόμαστε σε κάποιο φόρουμ, έτσι ακριβώς είμαστε και στην καθημερινότητά μας.
…πολλές φορές νιώθω ότι επειδή είμαστε ανώνυμοι, έχουμε την ευκαιρία να είμαστε αυτό που θα θέλαμε αλλά δεν είμαστε στην πραγματική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θαυμάσιο είναι ότι μέσα σε ένα φόρουμ συναντάμε διαφορικά επίπεδα μόρφωσης, διαφορετικά ενδιαφέροντα, διαφορετικούς τρόπους έκφρασης…διαφορετικές δυνατότητες αντιμετώπισης προβλημάτων…και όμως «κάνουν παρέα.»
Πράγματι νομίζω οτι αυτό είναι το καλύτερο κομάτι ενός φόρουμ.
Ερχόμαστε σε επαφή με άτομα που δεν έχουμε την ευκαιρία να συναντήσουμε στο χώρο που κινούμαστε. :):):)


…πολλές φορές νιώθω ότι επειδή είμαστε ανώνυμοι, έχουμε την ευκαιρία να είμαστε αυτό που θα θέλαμε αλλά δεν είμαστε στην πραγματική ζωή.
Ακόμα κι έτσι πιστεύω οτι δεν θα μπορούσε κανείς να ξεφύγει πολύ από αυτό που πραγματικά είναι.
Αν εδώ είμαστε για να καταγράφουμε απόψεις και σκέψεις, τι νόημα έχει για κάποιον να εκθέτει έναν ψεύτικο εαυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
A, πολύ καλή ερώτηση αυτή! :) Λοιπόν τα φόρουμ σου δίνουν την ευκαιρία να γνωρίσεις ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα από όλη την Ελλάδα ή τον κόσμο (ανάλογα που γράφει ο καθένας), που αλλιώς δεν θα είχες την ευκαιρία να το κάνεις. Μοιράζεσαι μαζί τους απόψεις, ανησυχίες, παίρνεις και δίνεις γνώσεις, άλλοτε συμφωνείς μαζί τους άλλοτε πάλι όχι. Είναι πιστεύω μια εσωτερική διάθεση όλων των ανθρώπων να έρθουν σε επικοινωνία με άλλους και να μοιραστούν ιδέες, γνώσεις, πιστεύω. Το σωστό είναι να είναι κάποιος αληθινός. Ωστόσο δεν γίνεται πάντα. Για κάποιους είναι μια ευκαιρία να ξεσπάσουν και να βγάλουν τον εαυτό που κρύβουν από το κοινωνικό τους περιβάλλον. Είναι κι αυτό μια εκτόνωση. Είναι πολύ πιο εύκολο να πεις τι πραγματικά σκέφτεσαι καλυπτόμενος πίσω από μία οθόνη κι ένα νικ. Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό. Μου κάνει λίγο αρρωστημένο.
Και επιπλέον είναι ένας καλός τρόπος να κάνεις ένα διαλλειματάκι από τη δουλειά! (σημαντικό κι αυτό :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο μόνος ουσιαστικός λόγος συμμετοχής σε ένα forum είναι όταν κάποιος έχει να πει κάτι ουσιαστικό. Φάρσες, χαβαλέ και πλάκα μπορεί να κάνει ο καθένας οπουδήποτε αλλού. Ανακοινώσεις επισης σε καθημερινή βάση για την προσωπική ζωή του άλλου, τα αισθήματά του και τις συνήθειές του επίσης το θεωρώ λίγο βαρετό από ένα σημείο και μετά. Σήμερα νοιώθω αυτό, σήμερα σκέφτομαι αυτό, εντάξει και τί έγινε ? Εκτός κι αν τα προσωπικά μας ανοίγουν θέματα για συζήτηση που αξίζει γιατί οι εμπειρίες του καθένα είναι πολύτιμες.
Αλλά ένα ημερολόγιο στο στυλάκι σήμερα πήγα άπλωσα μπουγάδα, αύριο θα μείνω σπίτι, το βαριέμαι μετά από καιρό, αν κι εγώ την έχω κάνει αυτή την βλακεία να δίνω ραπόρτο κατά καιρούς. Κατά βάθος όμως ο πιο αξιόλογος χρήστης είναι αυτός που έχει θέση και άποψη και την εκφράζει χωρίς να προσβάλλει τον συνομιλητή του όπως και στην αληθινή ζωή. 'Ενα forum που ο καθένας εκτονώνει τα απωθημένα του ή θρέφει το ναρκισισμό του μου δεν θα με ενδιέφερε. Με άριστα το 10 το forum σας παίρνει 9. Υπάρχουν φοβερά εκτρώματα στο internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anyparktos

Νεοφερμένος

Ο anyparktos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
…πολλές φορές νιώθω ότι επειδή είμαστε ανώνυμοι, έχουμε την ευκαιρία να είμαστε αυτό που θα θέλαμε αλλά δεν είμαστε στην πραγματική ζωή.

Συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποια είναι οι γνώμη σας για τους χρήστες που μπαίνουν σε φόρουμ? Ποια είναι τα κίνητρά τους? Τί είναι ο αξιόλογος χρήστης?
Πιστεύετε ότι η συμπεριφορά στο φόρουμ έχει διαφορά με την συμπεριφορά στην καθημερινή ζωή τους?

Για τα κίνητρα θα συμφωνήσω με τους αποπάνω.
Πιστευω οτι η συμπεριφορά εντός φόρουμ δεν μπορεί να είναι και πολύ διαφορετική απο την real life συμπεριφορά. Το πολύ πολύ το διαδίκτυο να σου βγάζει μια διαφορετική πλευρά του εαυτού σου αλλά χωρίς να το κάνεις σκόπιμα (πχ όσοι με έχουν γνωρίσει απο εδω μέσα μου λένε οτι περίμεναν να είμαι τελείως διαφορετική σαν χαρακτήρας ενώ ουδέποτε έχω προσποιηθεί σε κάποιο θέμα!). Υπάρχουν βέβαια και όσοι ψεύδονται ασύστολα αλλά αυτοί είναι η μειοψηφία και σπάνια μένουν για πολύ σε ένα φόρουμ μιας και πέφτουν σε αντιφάσεις ή έχουν γενικά πρόβλημα συμπεριφοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο λογος που θα γραφτει ο καθενας σε ενα φορουμ εξαρτονται απο πολους παραγωντες και αλλαζουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο.
Κατα την γνωμη μου ο αξιολογος χρηστης ειναι αυτος που μπορει να καταλαβει τι ακριβος ειναι ενα φορουμ και κανει την σωστη χρηση, χωρις πολες τυπικοτιτες αλλα και χωρις να κανει οτι θελει, να ξερει να σεβετε τους κανονες, τους αλλους χρηστες και να ξερει τι "σηκωνει" και τι οχι ενα φορουμ. Καθος ειναι ενα καθολου ασηνιθες φαινομαινο ενας χρηστης που δεν εχει εμπειρια απο φορουμ να θελει να ειναι ευγενικος και "σωστος" και να καταληγει να ειναι "ξενερωτος" επειδη δεν ξερει τον τροπο με τον οπιων λειτουργουν αυτα..! Συνιθος αυτοι που ειναι οι καλητεροι χρηστες ειναι γραμενοι σε αρκετα φορουμ, εχουν περασει πολλες ωρες σε διαφορα φορουμ και ξερουν πλεων πιος ειναι ο κοινος κωδικας ολων και ξερει να κινιθει αλλα και του αρεσει η ενασχολισει με φορουμ και κανει κατι που του αρεσει, η ατομα που ασχολουνται με ενα μονο φορουμ αλλα το αγαπανε τοσο ωστε να εχουν πραγματικα μπει στο κλιμα αυτου του φορουμ.
Οστοσω οσων αφορα την συμπεριφορα... ενας πραγματικος χρηστης, και οχι αυτοι που κρυβονται πισω απο μασκες και ανωνημια για να βγαλουν τα κομπλεξ τους, να κανουν μια πλακα η δεν ξερω και εγω τι αλλο, ειναι λιγο απο τον ευατο που ξερουν οι φιλοι του αλλα ειναι και λιγο πιο ανοιχτος, βγαζει ενα μερος απο αυτο που δεν θελει, δεν τολμαει η γενικα δεν βγαζει με την παρεα του για διαφορους λογους. Εγω πχ ενω εδω στο φορουμ ειμαι πολυ ομιλιτικος στης παρεες μου δεν μιλαω και πολυ, εδω λεω πολλα προβληματα μου και εσεις ξερετε πολλα για μενα που δεν μπορω ανετα να τα πω σε φιλους και φιλες μου... Εδω αιστανομαι ανετος να πω το οτιδηποτε με απασχολει, στης παρεες ομως δεν ειναι ετσι. Επισης εδω δεν ξερω για πιον λογο αλλα μου βγαινει ενα πιο ενεργο, πιο δημιουργικο μερος του εαυτου μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
1) πρώτο στοιχείο που κρατώ από τις απαντήσεις…είναι ότι το διαδίκτυο σου βγάζει και άλλες πλευρές του εαυτού που δεν είναι τόσο φανερές στην πραγματικότητα…


2) DrStrangelove αυτό ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχουν χρήστες που έχουν ανάγκη να είναι ενεργοί σε ένα φόρουμ αλλά δεν έχουν δυνατότητα ή όρεξη να απαντήσουν σε πολύ σοβαρά θέματα συζήτησης. Έχουν θέση σε ένα φόρουμ ή όχι?

Βασικά τι ανάγκες εξυπηρετεί ένα φόρουμ? Απλή-ψυχρή μετάδοση γνώσεων? Εδω στο φόρουμ μας οι χρήστες ανάπτυξαν φιλίες, σχέσεις…τις περισσότερες φορές ενδιαφέρονται για την ψυχή που βρίσκεται πίσω από το nick…

Με άριστα το 10 το forum σας παίρνει 9. Υπάρχουν φοβερά εκτρώματα στο internet.
Μια μικρή παρατήρηση… θα μπορούσες να πεις και φόρουμ μας …ε?(είσαι παλιός μέλος πια:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για μένα ο ιδανικός χρήστης είναι αυτός που έχει άποψη κσι ξέρει να την εκφράζει με δυναμικό, αλλά όχι too much τρόπο. Με ενοχλούν αυτοί που "υστεριάζουν".

Όσο για το ότι το forum βγάζει άλλα στοιχεία του εαυτού, μου φαίνεται πιθανό, αν και σε μένα δεν συμβαίνει. Ακριβώς όπως είμαι έξω είμαι κι εδώ (πέρα του ότι εδώ προσέχω να μην χρησιμοποιώ κακές λέξεις και είμαι και λίγο περισσότερο μέσα στην κλάψα:P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
2) DrStrangelove αυτό ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχουν χρήστες που έχουν ανάγκη να είναι ενεργοί σε ένα φόρουμ αλλά δεν έχουν δυνατότητα ή όρεξη να απαντήσουν σε πολύ σοβαρά θέματα συζήτησης. Έχουν θέση σε ένα φόρουμ ή όχι?

Φυσικά, δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά στατιστικά τα μέλη σύμφωνα με τις ως τώρα εμπειρίες μου από άλλα fora - στη φόρα - κατηφόρα, έχουν ένα πολύ συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ και δεν είναι ο σκοπός τους να ανταλλάσουν απόψεις αλλά ή θα βρίζονται όλη μέρα ή θα ναρκισεύονται.

Βασικά τι ανάγκες εξυπηρετεί ένα φόρουμ? Απλή-ψυχρή μετάδοση γνώσεων? Εδω στο φόρουμ μας οι χρήστες ανάπτυξαν φιλίες, σχέσεις…τις περισσότερες φορές ενδιαφέρονται για την ψυχή που βρίσκεται πίσω από το nick…

Αν δεν δηλώνει site γνωριμιών (dating site), και τέτοια υπάρχουν πολλά, οι βασικές ανάγκες του δεν είναι οι γνωριμίες, απλά μπορεί να συμβεί καμμιά φορά και μια δυο γνωριμίες. Απλά μετά από αρκετή εμπειρία στο δίκτυο, δεν πιστεύω ότι ενδιαφέροναι και πολύ για την ψυχή που βρίσκεται πίσω από το nick. 'Οσο για τις φιλίες μερικές φορές πετυχαίνει μερικές όχι. Τόσα χρόνια μέλος από δω κι από κει, έκανα μόνο δυο θαυμάσιες φιλίες, οι υπόλοιπες ήταν κακές εμπειρίες. Παρέες είναι πανεύκολο να κάνεις, αλλά φιλίες και σχέσεις από το internet δεν νομίζω.


Μια μικρή παρατήρηση… θα μπορούσες να πεις και φόρουμ μας …ε?(είσαι παλιός μέλος πια:))

Α ναι συγνώμη, λάθος, νοιώθω ακόμα καινούριος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Η δική μου πάντως παλιότερη εμπειρία από forum δεν ήταν και τόσο καλή…χιχι! :PΑν συμμετέχω θα προσπαθώ να αποφεύγω προσωπικές αντιπαραθέσεις. Ακόμα και όταν με κάνουν
με πολλά :angry: δεν μιλάμε, δεν λαλάμε! Ο σωστός χρήστης νομίζω ότι πρέπει να ανιχνεύει το στυλ ενός post ή γενικότερα ενός forum και να προσαρμόζεται ανάλογα.


Αυτό που είχα κι εγώ (και ίσως έχω ακόμα) και χαρακτηρίζει πολλούς συμπατριώτες μας, είναι η τάση να νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα και έχουμε άποψη για όλα. Θυμάμαι στην Αγγλία όταν ήμουνα έκανα μια εργασία και ήθελα να γράψω την άποψή μου (κάτι σαν τις ʽΕκθέσεις Ιδεώνʼ που μας μαθαίνανε στο σχολείο). Οπότε γυρνάει ο supervisor και μου λέει: «Δεν με ενδιαφέρει η άποψή σου»! Γκρρρρ….είχα θυμώσει. Και εξηγώντας μου λέει: «Τι έχεις διαβάσει εσύ για αυτό το θέμα; Υπάρχουν άλλοι που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους πάνω σε αυτό….δεν νομίζεις ότι η γνώμη τους μετράει περισσότερο;» Και είχε δίκιο! Συμπέρασμα: Ο σωστός συνομιλητής, διαβάζει πρώτα όλα όσα έχουν ειπωθεί και αν έχει κάτι καινούργιο να πει ή μια εμπειρία του να καταθέσει….. συμμετέχει.


Αν δεν βρει κάτι καινούργιο, μπορεί να κάνει απλά παράθεση σε μια ωραία πρόταση που έγραψε κάποιος άλλος (μία πρόταση όμως όχι όλο το post) και να τη σχολιάσει έτσι ώστε να τονιστεί στη συζήτηση. Απλό, σοφό και όμορφο!


Καλή και η ανίχνευση της ψυχής που κρύβεται πίσω από ένα nick, αλλά η υπερβολική κατάθεσή της…. «μπουκώνει» το μυαλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Τόσα χρόνια μέλος από δω κι από κει, έκανα μόνο δυο θαυμάσιες φιλίες, οι υπόλοιπες ήταν κακές εμπειρίες. Παρέες είναι πανεύκολο να κάνεις, αλλά φιλίες και σχέσεις από το internet δεν νομίζω.

+1000
Αν και ελάχιστη εμπειρία από φόρουμ πρόλαβα και αποκόμισα μια κάκιστη εμπειρία κι αυτό λόγω αφέλειας ? Λόγω ανάγκης να βρεθώ με ανθρώπους? Δεν ξέρω τι με έκανε και ξανοίχτηκα μονο και μόνο για να φτάσω να δω ανθρώπους που εμπιστεύτηκα να μετατρέπονται σε τέρατα. Αλήθεια πόσο καλά μπορεί να κρυφτεί κάποιος πίσω από ένα νικ? Πόσο ωραίο προφίλ μπορεί να δείξει αλλά στη πραγματικότητα να είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό?
Κρίμα. Γιατί πάνω που λες ότι κάτι ωραίο μπαίνει στη ζωή σου τελικά αποδεικνύεται "εικονικό" όσο "εικονική" είναι και η πραγματικότητα του ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Φυσικά, δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά στατιστικά τα μέλη σύμφωνα με τις ως τώρα εμπειρίες μου από άλλα fora - στη φόρα - κατηφόρα, έχουν ένα πολύ συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ και δεν είναι ο σκοπός τους να ανταλλάσουν απόψεις αλλά ή θα βρίζονται όλη μέρα ή θα ναρκισεύονται.

Θα μπορούσες να αναπτύξεις λίγο και να μοιράζεις μαζί μας τις εμπειρίες σου? Πώς ξεχωρίζεις τους χρήστες βάση του ψυχολογικού προφίλ? Είναι πολύ ενδιαφέρων νομίζω να μάθουμε τι ωθει ένας χρήστης να μπει σε ένα φόρουμ και να βρίζει …ενώ στην ουσία ψάχνει για επικοινωνία…
(είναι ανώνυμος και έχει απωθημένα θα μου πεις…είναι τόσο απλά?)
Αν δεν βρει κάτι καινούργιο, μπορεί να κάνει απλά παράθεση σε μια ωραία πρόταση που έγραψε κάποιος άλλος (μία πρόταση όμως όχι όλο το post) και να τη σχολιάσει έτσι ώστε να τονιστεί στη συζήτηση. Απλό, σοφό και όμορφο!
Συμφωνώ …(αν και δεν το τηρώ πάντα…:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγω βασικα μπαινω γιατι ετσι μου λενε οι φωνες....
Και γω εχω μαθει να τις ακουω τις φωνες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βασικά, ποτέ δεν μυ πέρασε από το μυαλό οτι από ένα φόρουμ θα γνωρίσω νέους φίλους. Αν και είμαι πολύ κοινωνικός και γνωρίζω κόσμο πολύ εύκολα, πιστεύω οτι οι αποστάσεις που μας χωρίζουν πίσω από τις οθόνες μας είναι μεγάλες.
Ισως βέβαια να συμβαίνει αυτό επειδή ακόμα δεν έχι τύχει να γνωρίσω ποτέ κάποιον από κοντά, οπότε ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βασικά, ποτέ δεν μυ πέρασε από το μυαλό οτι από ένα φόρουμ θα γνωρίσω νέους φίλους. Αν και είμαι πολύ κοινωνικός και γνωρίζω κόσμο πολύ εύκολα, πιστεύω οτι οι αποστάσεις που μας χωρίζουν πίσω από τις οθόνες μας είναι μεγάλες.
Ισως βέβαια να συμβαίνει αυτό επειδή ακόμα δεν έχι τύχει να γνωρίσω ποτέ κάποιον από κοντά, οπότε ποτέ δεν ξέρεις.

πάντως αν γνωρίσεις τον άλλο τελικά σε προσωπικό επίπεδο και πιεις μαζί του ένα καφέ, μετά είναι πολύ πιο δύσκολο να υπάρξουν παρεξηγήσεις στην κατανόηση του γραπτού κειμένου, γιατί απλά, πλέον, έχεις άποψη για το ύφος και το στυλ του άλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
πάντως αν γνωρίσεις τον άλλο τελικά σε προσωπικό επίπεδο και πιεις μαζί του ένα καφέ, μετά είναι πολύ πιο δύσκολο να υπάρξουν παρεξηγήσεις στην κατανόηση του γραπτού κειμένου, γιατί απλά, πλέον, έχεις άποψη για το ύφος και το στυλ του άλλου

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό κι έτσι θα έπρεπε να γίνεται. Τι συμβαίνει όμως όταν ο άλλος παρόλο που έχεις πιει αυτόν τον καφέ μαζί φέρεται προσβλητικά (με το σκεπτικό ότι έτσι είναι ο χαρακτήρας του κι έτσι πρέπει να τον δεχτούμε), ή τι γίνεται όταν μάθεις κάποια πιο προσωπικά πράγματα για κάποιον που σε κάνουν να αναθεωρήσεις για τις αρχικές σου εκτιμήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό κι έτσι θα έπρεπε να γίνεται. Τι συμβαίνει όμως όταν ο άλλος παρόλο που έχεις πιει αυτόν τον καφέ μαζί φέρεται προσβλητικά (με το σκεπτικό ότι έτσι είναι ο χαρακτήρας του κι έτσι πρέπει να τον δεχτούμε), ή τι γίνεται όταν μάθεις κάποια πιο προσωπικά πράγματα για κάποιον που σε κάνουν να αναθεωρήσεις για τις αρχικές σου εκτιμήσεις?

αυτό είναι μέσα στη ζωή....
έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν εγγυήσεις για το πως θα φερθεί ένας άνθρωπος ή για το τι θα αισθάνεσαι για αυτόν για πάντα...
δεν έχει σχέση το Internet με αυτά...
το ίδιο ακριβώς θα μπορούσε να συμβεί και με κάποιον που είναι συνάδελφος, λέτε μόνο ένα "γεια" στο ασανσέρ και αποφασίζεις να πας για ένα καφέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top