Σκύλος ή γάτα;

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Νομίζω 20 χρόνια τον περίμενε.. :P 10 ο τρωικός και 10 η οδύσσεια, αν δεν κάνω λάθος...
Βέβαια, τα σκυλιά δε ζουν καμιά 15αριά χρόνια το πολύ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Ένας τέτοιος σκύλος υπήρξε στην Ιαπωνία το '30.
Ο Χάτσικο που έγινε και ταινία.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hachikō
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Βέβαια, τα σκυλιά δε ζουν καμιά 15αριά χρόνια το πολύ;:hmm:

Ο μεγαλύτερος μέσος όρος νομίζω πως είναι 15. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ένας σκύλος δεν μπορεί να ζήσει περισσότερο. Ένας που είχε ο πατέρας μου έζησε γύρω στα 20.
Έχουν αναφερθεί (και επικυρωθεί) περιπτώσεις σκυλιών που έζησαν 24 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τελικά έχεις δίκιο τα σκυλιά είναι καλύτερα από τους γάτους.
Η γάτα το μόνο που θέλει είναι φαί. Αν πας ένα ταξίδι και την αφήσεις σε ένα συγγενή σου και γυρίσεις μετά από 2 μήνες θα σε ξεχάσει.

Το σκυλί όμως ποτέ δε σε ξεχνάει είναι πραγματικός φίλος
Όπως ο Άργος ο πιστός φίλος του Οδυσσέα 10 χρόνια τoν περίμενε και τον θυμήθηκε αν είχε γάτο όμως ο Οδυσσέα θα τον είχε ξεχάσει από το 6μηνο.

τωρα συμφωνεις μαζι μου,,
ή με δουλευεις?:confused::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τωρα συμφωνεις μαζι μου,,
ή με δουλευεις?:confused::P

Συμφωνώ.

Δεν είχα ποτέ σκυλάκι από τα χέρια έχουν περάσει 3 γατάκια που τα είχαμε στο κήπο, ένα αρνάκι (αυτό ήταν το καλύτερο στο χαίδεμα) και κάτι κουνελάκια. Σκυλάκι ποτέ δεν είχα. Τα γατάκια τα θεωρούσα πιο γλυκούλικα λόγω σχήματος κεφαλιού (στρογγυλό και παράλληλες γραμμές ανάμεσα στα αυτιά). Αλλά αυτό που έχει σημασία δεν έχει πόσο γλυκούλι είναι το ζωάκι αλλά πόσο πιστό είναι και πιο πιστό είναι το σκυλάκι

Η γάτα δεν έχει μεγάλη μνήμη για αυτό όταν δε δει τον ιδιοκτήτη της κάποιος μήνες θα τον ξεχάσει.... το σκυλί όμως ποτέ δε σε ξεχνάει όταν πάθεις κάτι θα πέσει σε μελαγχολία.

εδώ ο rex κλαίει για το θάνατο του Μόζερ (του αφεντικού του) Αν ο rex ήταν γάτα απλώς θα έφευγε μακριά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ο μεγαλύτερος μέσος όρος νομίζω πως είναι 15. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ένας σκύλος δεν μπορεί να ζήσει περισσότερο. Ένας που είχε ο πατέρας μου έζησε γύρω στα 20.
Έχουν αναφερθεί (και επικηρωθεί) περιπτώσεις σκυλιών που έζησαν 24 χρόνια.

Ενδιαφέρον...
Ευχαριστώ που απάντησες και μου έλυσες άλλη μια απορία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τίποτα από τα δύο! :D

Κουνελάκια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Τίποτα από τα δύο! :D

Κουνελάκια. :D

Αυτο θα ελεγα, αλλα ρωτουσε αναμεσα στα 2 τι ηθελε!:/:

Κουνελακια και παλι κουνελακια!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


σκύλος και γάτα μαζί!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
απο τη γατα κολλας τοξοπλασμα που ειναι πολυ σοβαρη ασθενεια...

τοξοπλασμα κολλας και απο το μαρουλι που μολις εκοψες απο τον κηπο σου. Σιγα την σοβαρη ασθενεια. Το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου της γαλλιας εχει κολλησει τοξοπλασμα απο τα ωμα κρεατα. Την ασθενεια την περνας οπως και ενα κρυωμα. Επισης για να κολλησεις τοξοπλασμα απο την γατα πρεπει να φας τα περιττωματα της, με την προυποθεση οτι ταιζεις την γατα σου ωμα κρεατα (χοιρινο). Δε νομιζω πως καθαριζει κανεις την αμμο της με γυμνα χερια, χωρις φτυαρι και μετα να βαζει τα χερια του στο στομα. Λιγη πληροφορηση δεν βλαπτει. Με τετοιο τροπο διαδιδονται τετοιου ειδους ανακριβειες οι οποιες τρομαζουν τον κοσμο. Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι η γατα ειναι πιο διαδεδομενο κατοικιδιο απο οτι ο σκυλος.


Οσο για τα σκυλια, ναι ειναι πιστα, αλλα πιστες ειναι και οι γατες. Ειχα μια γατουλα για 15 χρονια, η οποια ηταν η αδυναμια της γιαγιας μου. Οταν πεθανε η γιαγια μου η γατα σταματησε να τρωει για μερικες μερες. Οποιος λεει οτι η γατα ξεχναει το αφεντικο της, προφανως δεν εχει ζησει με γατα. Επισης οταν την πρωτη μου γατουλα την μαζεψα απο τον δρομο και την εφερα στην πολυκατοικια, μετα απο ενα διαστημα την πηρε καποιος και την αφησε σε κατι αγρους 15χμ μακρια. Μετα απο 2 εβδομαδες επεστρεψε σπιτι. Επισης μπορουσε να καταλαβει την κακια ενος ανθρωπου. Ο διπλανος μας εριχνε συχνα φολες. Ποτε δεν εφαγε φολα. Οταν τον εβλεπε αγριευε. Δεν αγριευε με κανεναν αλλο.

Το οτι εχεις μια γατα στην αυλη και την ταιζεις δεν σημαινει οτι την γνωριζεις. Οπως και ο σκυλος, ετσι και η γατα θελει παιχνιδι, θελει να ασχοληθεις μαζι της. Οσο για την επιθετικοτητα της γατας θελω να τονισω οτι υπαρχουν παρα πολλα περιστατικα με επιθετικα σκυλια. Εχω δει σκυλους να επιτιθονται με αγριοτητα σε περαστικους, να σε κυνηγουν γαβγιζοντας οταν εισαι με το ποδηλατο, και να σε δαγκωνουν πριν προσπαθησεις να τα χαιδεψεις. Επισης εχουν πεθανει πολλα παιδακια απο την αγριοτητα των pit bull (εδω βεβαια φταιει ο ιδιοκτητης του σκυλου).

Σκεφτομαι παντως να παρω σκυλακι καποια στιγμη στο μελλον. Μου αρεσουν ομως περισσοτερο οι γατες :P Btw, σημερα ο γατος μου επαιζε βολλευ... του πετουσα ενα παιχνιδι στον αερα, πηδουσε και το εριχνε μακρια με το ποδι του. Θα προσπαθησω να τον βιντεοσκοπησω :D

Δειτε και μια γατα που καθαριζει:


και μια γατα που την βγαζουν βολτα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εξαιρετικο κατοικιδιο ειναι ο παπαγαλος,,γιατι ζει οσο ο ανθρωπος,,ειναι νοημον και σου μιλαει κιολας..:D

ή κανας χιμπατζης..γιατι θα παιζεις σφαλιαρες μαζι του..:P

παντως η γατα που θρεφεις απο μικρη,,αν την πειραξεις οταν τρωει δεν θα σου βγαλει νυχια..
εγω πχ εχω ξενυχιασει γατια,,κατα λαθος επειδη επμαιναν στα ποδια μου.
και ουτε νυχια δεν εβγαλαν..

υπαρχει συναισθημα και αγαπη..

αλλα οχι τοσο ισχυρο δεσιμο οσο του σκυλου..
η γατα παραμενει αγριο ζωο λιγο..αγαπαει τον ανθρωπο συχνα,,αλλα δεν θα κατσει να πεθανει γιαυτον,,οπως ενας σκυλος πχ..

επισης γατες σκυλοι ως σαρκοφαγα θηρευτες βασικα δεν εχουν κοντρα ουσιαστικη..
οποτε ειχα και τα δυο..ολο χαιδευονταν..


εκτος απο μια φορα,,που λυθηκε ο λυκο-σκυλος και ορμησε στη γατα που κοιμοταν στην αυλη..
και μολις ξυπνησε τον ειδε εκατοστα μπροστα της,,στο τσακ,τη γλυτωσε..

και μετα ειδα οτι η γατα τα ειχε κανειπανω της απο το φοβο της,,και γλυφοταν στα οπισθια..

μιλαμε χεστηκε απο το φοβο της κυριολεκτικα..:P

και μια γατα για βραβειο υπομονης..:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γενικά όποιος έχει ζωάκι στο σπίτι του ειδικά γατιά πρέπει να καθαρίζει το σπίτι σχολαστικά πολύ συχνά. Το τοξόπλασμα δεν είναι σοβαρή ασθένεια και δε μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο, παρόλα αυτά μεταδίδεται σπάνια από την μητέρα στο έμβρυο και μπορεί να είναι αιτία αποβολής. (οπότε πρέπει να λαμβάνεται στοβαρά υπόψη) αφού δεν έχει σοβαρά συμπτώματα την κάνει πιο επικίνδυνη ασθένεια.

Το δάγκωμα κατοικίδιων γάτων και σκύλων μπορεί να προκαλέσει σοβαρές μολύνσεις ειδικά στα μικρά παιδια (που πολλά δεν έχουν εμβολιαστεί) και αυτό δεν είναι καθόλου σπανιο (το δάκτυλο τους γίνεται τούμπανο).

Οι αλλεργίες δημιουργούνται κυρίως από γάτους αλλά και σκύλους και είναι αρκετά συχνές. Επίσης μπορεί να δημιουργήσουν και κάποιες μυκητιάσεις στο δέρμα (δε ξέρω αν είναι σοβαρές πάντως είναι ενοχλητικό)

Γενικά δεν είναι κακό να έχεις ζωάκια στο σπίτι παρόλα αυτά όταν υπάρχει παιδί κάτω των 2 στο σπίτι τα γατάκια και τα σκυλάκια πρέπει να είναι έξω από αυτό ή στην γιαγιά.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
τα χρυσοψαρα ειναι καλα κατοικιδια επισης!!! Πανεξυπνα! Οταν πηρα το δικο μου δεν περιμενα οτι θα με ξεχωριζει απο τους αλλους ή οτι θα ανεβαινει στην επιφανεια καθε φορα που με βλεπει και να κανει μπουρμπουληθρες για να τραβηξει την προσοχη μου ωστε να του δωσω να φαει!

Επισης κατι ακομα που δεν μου αρεσει στους σκυλους ειναι το γαβγισμα. Προτιμω κατι πιο ησυχο. Το μονο παραπονο που εχω απο τις γατες ειναι οτι γενικα τρομαζουν ευκολα στους δυνατους-αγνωστους θορυβους. Ειναι προβλημα οταν βγαζεις την γατα εξω βολτα και δεν ειναι εξοικειωμενη με το περιβαλλον της. Αυτο που λατρευω στις γατες ειναι η αγρια φυση τους. Δεν υπαρχει πιο ωραιο πραγμα να βλεπεις μια γατα να τρεχει πανω κατω, να πηδαει και να βγαζει εναν ηχο σαν κροταλισμα για να πιασει το εντομο που μολις εισεβαλλε στην περιοχη της. Ειναι σαν να εχεις μια μινιατουρα λιονταριου στο σπιτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το μονο παραπονο που εχω απο τις γατες ειναι οτι γενικα τρομαζουν ευκολα στους δυνατους-αγνωστους θορυβους. Ειναι προβλημα οταν βγαζεις την γατα εξω βολτα και δεν ειναι εξοικειωμενη με το περιβαλλον της. Αυτο που λατρευω στις γατες ειναι η αγρια φυση τους. Δεν υπαρχει πιο ωραιο πραγμα να βλεπεις μια γατα να τρεχει πανω κατω, να πηδαει και να βγαζει εναν ηχο σαν κροταλισμα για να πιασει το εντομο που μολις εισεβαλλε στην περιοχη της. Ειναι σαν να εχεις μια μινιατουρα λιονταριου στο σπιτι σου.
αυτο που ελεγα..:)

επειδη ειναι αγριο ζωο βασικα,,τρομαζει πιο ευκολα..στο δρομο πχ..
και γιαυτο μπορει να παγωσει στο δρομο πχ και να την πατησεις πιο ευκολα απο ενα σκυλο πχ..

οι σκυλοι απο την αλλη ειναι εντελως ψυχραιμοι,,οι ελευθεροι ιδιως..οτι και να περναει πλαι τους..

φεεεεταααα:P


τα χρυσοψαρα ειναι καλα κατοικιδια επισης!!! Πανεξυπνα! Οταν πηρα το δικο μου δεν περιμενα οτι θα με ξεχωριζει απο τους αλλους ή οτι θα ανεβαινει στην επιφανεια καθε φορα που με βλεπει και να κανει μπουρμπουληθρες για να τραβηξει την προσοχη μου ωστε να του δωσω να φαει!
ισχυει αυτο?απιστευτο..


ο σκυλος εχει στο ενστικτο του πια,,οτι ο ανθρωπος ειναι φιλος,,να πλησιαζει τον ανθρωπο..

η γατα απο οτι εχω δει,,ειναι επιφυλακτικη ακομα..γιαυτο και ο ανθρωπος ειναι επισης επιφυλακτικος μαζι της..αυτα ειναι αμοιβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τα χρυσοψαρα ειναι καλα κατοικιδια επισης!!! Πανεξυπνα! Οταν πηρα το δικο μου δεν περιμενα οτι θα με ξεχωριζει απο τους αλλους ή οτι θα ανεβαινει στην επιφανεια καθε φορα που με βλεπει και να κανει μπουρμπουληθρες για να τραβηξει την προσοχη μου ωστε να του δωσω να φαει!
.

To κακό με το χρυσόψαρο είναι ότι δε μπορείς να το χαιδέψεις. Και να καθότανε να το χαιδέψεις όμως δεν θα ήταν και κάτι το ιδιαίτερο λέπια έχει άλλη φάση έχει να χαιδεύεις γατιά, σκύλους ή κουνέλια.

Γενικά δε πιστεύω να υπάρχει πιο γλυκούλι ζώο από το γατί



Όταν σε κοιτάζει έτσι θέλεις το αρπάζεις και να του κάνεις κουκι κουκι όλη την ώρα. (το ίδιο κάνουν και τα αδέσποτα)

Eπίσης το νιαου νιαου είναι ωραίος ήχος στα αυτιά το γαβ γαβ είναι πολύ ενοχλητικός. Πολλές φορές ενοχλούμαστε το βράδυ με τα γαβγίσματα των σκύλων όμως κανένας δεν ενασχολείται με τους ήχους των γάτων,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εγώ έχω μεγάλη αδυναμία στα σκυλάκια!!! Τις γάτες δεν τις αντιπαθώ, αλλά ούτε και τρέφω καμιά μεγάλη συμπάθεια!
Δεν μπορώ να αντισταθώ στο βλέμμα ενός σκυλιού, μου βγάζει μια μελαγχολία και με κάνει να θέλω να το αγκαλιάσω! :redface: Η γάτες από την άλλη, έχουν πιο ψυχρό βλέμμα και νομίζω οτι πρέπει να δυσκολευτείς περισσότερο για να τις πλησιάσεις!
Επίσης, επειδή ειπώθηκε πιο πάνω, τα σκυλιά καλώς ή κακώς μυρίζουν λιγάκι άσχημα! Δεν ξέρω για τις γάτες, γιατί δεν τις έχω μυρίσει ποτέ, αλλά τα σκυλιά και μπάνιο να τα έχεις κάνει πάλι θα μυρίζουν!

Το γαβγισμα του σκύλου μπορεί να γίνει ενοχλητικό, αλλά το προτιμώ πολύ περισσότερο από το νιαούρισμα της γάτας το βράδυ! Ακούγονται σα να κλαίει μωρό και είναι πολύ ανατριχιαστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το γαβγισμα του σκύλου μπορεί να γίνει ενοχλητικό, αλλά το προτιμώ πολύ περισσότερο από το νιαούρισμα της γάτας το βράδυ! Ακούγονται σα να κλαίει μωρό και είναι πολύ ανατριχιαστικό!
οντως,,οταν αρχισουν οι γατες τα παλαβα νιαουρισματα ή με τους γατους..φρικαρω λιγο..
τρομαζεις..
ενω το γαβγισμα ειναι γαβγισμα..

αλλο θεμα ειναι οτι οταν οι γατες νιωθουν οτι θα πεθανουν,,πανε και χωνονται καπου στενα,,και μετα πρεπει να βρωμισει για να τις καταλαβεις,,και να τις βγαλεις..

εχω βερεθει να τις ξεκολαω,κατω απο τον καταψυκτη(εναν μπαουλο) εξω στην αυλη.
πολυ αναγουλιαστικο,,ασε..

οσες γατες εχω θαψει ,,ουτε στο ελαχιστο δεν το εχω κανει για σκυλια..

αλλο ενα μειον της γατας νομιζω..

ζει λιγοτερο απο το σκυλο και πεθαινουν συχνοτερα..ετσι εχω δει εγω τοσα χρονια τουλαχιστον..

τοσο που φοβαμαι οταν ερθει ο γεναρης και ξαναμεινουν εγγυες οι γατες,και ξανακανουν μωρα,,
ουτε ενα στα εξι δεν επιβιωνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω η γάτα είναι πανέξυπνη και νιαουρίζει όταν έχει λόγο να νιαουρίσει. Ο σκύλος είναι χαζός και γαβγίζει όποτε του κάτσει.

Γενικά οι γάτες είναι έξυπνα με μικρή μνήμη οι σκύλοι χαζά ζώα με μεγάλη μνήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γενικά οι γάτες σαν ζώα είναι έξυπνα ζώα με μικρή μνήμη
και μεδυσκολη συνεργασια με τον ανθρωπο..
ουτε συγκριση με το σκυλο..

λενε οτι οι γατες μυριζουν καλυτερα απο το σκυλο,,αλλα αντε να κανεις τη γατα λαγωνικο..

ειναι αγρια ζωα,,δε σε ακουνε..


και δεν περιοριζεται η γατα,,εγω παντα ειχα τα σκυλια μου στην αυλη..και τα ηλεγχα..
τη γατα αν την εχεις στην αυλη δεν μπορεις να την περιορισεις..
πρεπει να την κλεισεις στο σπιτι..οπου και διαφωνω να βαζω ζωα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ και εμένα δε μου αρέσει να βλέπω τα ζωάκια να είναι κλεισμένα σε διαμερισματα ειδικά σε μεγαλουπόλεις. Οι γάτες μου είχανε φοβερή αίσθηση προσανατολισμού τις έβλεπα πολλές φορές 1 km από το σπίτι μου όταν έκανα βόλτες με το ποδήλατο. Παρόλα αυτά κάθε μεσημέρι ήταν στο πιατάκι τους για να φάνε. Δε πιστεύω ότι πρέπει να περιορίσουμε τα ζωάκια (αν θέλουμε να έχουμε ζωάκια καλό είναι να ζήσουμε εμείς στο περιβάλλον τους σε ένα χωριό μακριά από αυτοκίνητα και όχι να τα κλείνουμε σε ένα διαμέρισμα και να βγαίνουν έξω λίγες ώρες την ημέρα). Η γάτα συνεργάζεται καλύτερα με τους ανθρώπους ο σκύλος θέλει ντάντεμα (όταν βγαίνει ο σκύλος βόλτα έχει λουρί για να μη χαθεί, η γάτα δε χρεάζεται γυρίζει μόνη της). Επίσης ο σκύλος θέλει μπάνιο ενώ η γάτα κάνει μόνη της μπάνιο. Τα γατιά μου αν και εδέσποτα είχανε πολύ καλή υγιεινή. Κάνανε κακά τους στο χώμα χωρίς εκπαίδευση και τα σκεπάζανε κιόλας.
Ο σκύλος είναι σαν ένα μωρό που θέλεις συνεχώς φροντίδα, η γάτα είναι σαν ένας καλός φίλος που σε επισκέπτεται για να περάσετε καλά και όχι γιατί έχει ανάγκη την φροντίδα σου.


Γενικά οι γάτες είναι έξυπνα ζώα με μικρή μνήμη οι σκύλοι χαζά ζώα με μεγάλη μνήμη.


Το παραπάνω video αντιπροσωπεύει αυτά τα 2 ζώα. Η γάτα μένει ακίνητη και σχεδιάζει την επόμενη κίνηση. Ο σκύλος κάνει χαζομάρες, κυνηγάει την ουρά του και κρύβεται σαν κότα Η γάτα μένει ακίνητη και επιτίθεται ο σκύλος όλο χαζομάρες .

η ευφυΐα της γάτας φαίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα και η χαζομάρα του σκύλου σε όλο το video.

Kαι για να μην λετε ότι ειναι μονο ο συγκεκριμένος σκύλος χαζός δείτε και αυτό το video


Xαζομάρες πάλι κάνει ο σκύλος (κότες έπρεπε να τους λένε και όχι σκύλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top