• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

H δωρεά οργάνων θα έπρεπε να είναι opt-in ή opt-out διαδικασία;

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
ινσομνιακ περιγράφεις το όραμα της ελπίδας,
και τα σοκολατάκια ενώ κάθεται μια μύγα στη μύτη σου.

Δε θέλω να σε προσβάλλω αλλά άλλο ποιήματα άλλο νομοσχέδια
κι άλλο εντωμεταξύ να βομβίζουν τα αυτιά μας.

Μου θυμίζεις κάποιους που γράφονται σε ένα πολιτιστικό σύλλογο
και νομίζουν ότι εξάλειψαν τη φτώχεια του να μη γίνονται
εκδηλώσεις και τώρα που έγιναν αυτοί μέλη, κάθε Κυριακή κι από
μια παράσταση...

Ωραίος ο ενθουσιασμός, δε λέω, αλλά βρίσκω εξαιρετικά σημαντικό να
εξετάζεται το θέμα με το τι θα κάνω τα όργανα μου (ή πως θα αποφασίσω
για τα όργανα της μάνας και του πατέρα μου ή πως θα διαχειριστούν τα δικά μου,
οι συγγενείς στη περίπτωση που γλυστρήσω από τη ταράτσα ενώ
απλώνω τα βρακιά μου (:worry:)) όχι με παροιμιώδη τρόπο και άσκηση
μονοδιάστατης λογικής γιατί είναι πάρα πολύ πιθανό να μην έχω να θέσω
τίποτε άλλο εκτός από τις δυσαρέσκειές μου.

Όπως και να έχει, bro, πάντα για μένα θα αληθεύει ότι η απέχθεια για την
αυτόβουλη απόφασή μας δε μπορεί να μεταφρασθεί παρά με μια νέα
υποταγή στο αυτόβουλο.

Σου μοιάζει λυρικό, ποιητικό στομφώδες ή αντιδιαλεκτικό?
Χάραξε ένα κύκλο, ονόμασε τον "κύκλος μπωντλαίρ" ή κάποιο άλλο πιασάρικο
και μείνε απέξω.


Όταν σαφώς ορίζεις το τίποτα με έλλειψη μοσχευμάτων και το ρίχνεις στη τρελίτσα του πόσο λυρικός
είμαι ενώ εσύ δικαιολογείς ιατρικούς κώλους που δε κάνουν τα ανθρώπινα,
δεν καταννοείς ότι δε μπορούν να φτάσουν παραπάνω (στα πανανθρώπινα ήτοι
δικαίωμα για ζωή) γιατί πρώτο έρχεται το να σώσεις μια ζωή που σώζεται
(έχει δεν έχει ασφάλεια, αυτό έρχεται δεύτερο, σώστην και μετά βάλτην φυλακή επειδή
δεν έχει λεφτά ούτε τίποτα να πουλήσει στο όνομά της) που προϋποθέτει να της δώσεις
ΕΝΑ ΧΙΛΙΟΓ@ΜΗΜΕΝΟ ΚΡΕΒΑΤΙ κι αυτό είναι μη διαπραγματεύσιμο
γιατί παίζονται τα δευτερόλεπτα,
και έπειτα να μεταμοσχεύσεις γιατί εδώ σηκώνει
μια διαλλεκτική το πράγμα αλλιώς τι το συζητάμε και προς τι διαφωνούμε?

Κι αν δε γίνονται τα πρώτα, δε μπορούν τα δεύτερα να έσονται πρώτα
γιατί τότε κι εγώ μπορώ
να υπογράφω σαν κ.Vitrac (μην πω Κραβάν και σε κάψω) και να προσπαθώ
να ραδιομετρήσω το συντριβάνι της Ερμού πριν αγοράσω φρέσκια καρύδα. :hmm:


Δεν είναι, όπως το λες, ότι δε γίνεται τίποτε από φόβο,
είναι ότι ο φόβος έγινε install μέσα μας κι ότι το τίποτα
είναι μια βαριά φορτισμένη λέξη στα παραϊατρικά ιστορικά
του γκρις, να στο πω πιο χύμα θες?
Ανταγωνιζόμαστε το κατμαντού σε ιατρικές υπηρεσίες
και ψάξε πόσο ανώδυνες επεμβάσεις γίνονται εκεί.

Αν είναι να δώσω ένα σπληνάντερο για να σωθεί η υπόληψή μου,
εκτός από μια ζωή, το δίνω με ευκολία γιατί αντιλαμβάνομαι πως έτσι
θα κοιμηθούν νωρίς τα σκουλήκια.
Μα, προκειμένου να σβήσω το κεράκι του άλλου, όσο εγώ πεθαίνω
ας πεθάνω κι ας γεννηθεί ένα θαύμα, ας θρέψω τις ελπίδες.

Κάποιος κάτι με ήθελε προφανώς, να ιδρώνω σεντόνια και να ακούω μονίμως το θόρυβο
από τον ανεμοδείχτη της τροχαλίας που στόχευε διαρκώς στη λέξη "θάνατος".

Τι σκατά ζωή είναι αυτή που στερεώνεται από το συλλογισμό:
"αν κι ο άλλος δεν πέθανε αλλά κατα κει το πάει, πέθανε τον εσύ και ζήσε".:/:?

Ποιητικό κι αυτό?

Τι να κάνω να αποποιητικοποιηθώ? (:confused:)
Να φάω ένα ρόδι για μη ενοχλητικό σκεπτικό?

Και που'σαι?
Μην έχεις τόσες ενοχές και μη γεννάς έμμονες ιδέες
(άσε να περάσουν οι 9 μήνες πρώτα :P)
περί ποιητικής αφετηρίας της επικοινωνίας.

ίσως αυτό να σου λείπει κιόλας συσπειρωμένος τέρμα κάτω
στην ανεμπόδιστη σούπερ λογική του αυτοέπαινου και
της διαφήμισης περγαμηνών "θα σώσουμε τα νοσοκομεία έτσι,
το σύστημα δε θέλει φακελάκια, όργανα θέλει κι αν δε δίνετε όργανα
θα δίνετε φακελάκια" σε ένα ζήτημα που μαστίζεται
από την έτσι κι αλλιώς λογική πως όλοι οι θάνατοι
δεν αρκούν για να σώσουν όσους για λογαριασμό τους κρίνεται
επιτακτική μια μεταμόσχευση γιατί όλοι οι θάνατοι δεν αφορούν
υγιείς ή νέους ανθρώπους και δεν είναι όλοι αναίμακτοι
κι επιπλέον τα όργανα δε ζουν επ' άπειρον.
Υπάρχουν εξαιρετικές επιπλοκότητες που λίγα μπορούμε να σκεφτούμε
κι ακόμα πιο λίγα να γράψουμε...


Δε με βρίσκεις αντίθετο στη λογική της μεταμόσχευσης.
Καθόλου.

Αλλά εξετάζω (και μόνο) περιπτώσεις ανθρώπων που είναι ή δεν είναι εγκεφαλικά νεκροί
μπαίνουν αυτομάτως σε νεκροθανάτιες λίστες στη λογική της ακεραιότητας
κάποιου με στιγμιαία μεγαλύτερες πιθανότητες να ζήσει με τα ίδια όργανα...

Για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις, βουρ στο πατσά και ναν' ψιλοκομμένος. :)



Μυστηριο παντως που ο Ελληνας εξεγειρεται περισσοτερο σε οτι εχει να κανει με τη δικη του βολεψη και την βοηθεια/ σεβασμο προς τον συμπολιτη του.


Μυστήριο να είσαι ξύπνιος και να παριστάνεις τον χαζό
υπό την ανάγκη κοινοποίησης/ανάδειξης ανθρωπιάς άνω του μ.ο.
λες κι οι υπόλοιποι που δεν αυτοοργανωνόμαστε
είμαστε εν αγνοία μέλη του συλλόγου "μετά θάνατον πετάω τα όργανα μου
στα σκουπίδια" (και στα ΧΥΤΥ για να γίνουν ανακυκλώσιμα οργανικά μπουζί
στην εξέλιξη της μηχανολογίας). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, επί του παρόντος η δωρέα οργάνων είναι opt-in διαδικασία, δηλαδή πρέπει να δηλώσεις πριν πεθάνεις ότι θέλεις να γίνεις δωρητής μετά θάνατον. Αν πεθάνεις και δεν έχεις κάνει τέτοια δήλωση, θα πρέπει να συμφωνήσουν οι συγγενείς σου. Σε κάθε άλλη περίπτωση, τα όργανα σου πάνε στράφι αν δεν κάνω λάθος (?).
Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε η δωρέα οργάνων να είναι opt-out διαδικασία. Το default να είναι "ναι" και όποιος για δικούς του λόγους δεν επιθυμεί να γίνει δωρητής να έπρεπε να κάνει σχετική αίτηση. Πραγματικά, δεν βρίσκω ούτε έναν λόγο για το αντίθετο, το οποίο ισχύει σήμερα. Καθημερινα άνθρωποι χάνουν τις ζωές τους ή ζουν με πολύ υποβαθμισμένη ποιότητα ζωής επειδή κάποιοι ...βαρέθηκαν να κάνουν σχετική αίτηση!
Είναι γνωστό άλλωστε ότι πάντα η πλειοψηφία αφήνει μια ρύθμιση στο default (ναι, δεν ισχύει μόνο στα web applications :P). Ας το εκμεταλλευτούμε τουλάχιστον για το καλό της ανθρωπότητας!

Αλήθεια, πόσοι από εσάς δεν έχετε πρόβλημα να γίνετε δωρητές οργάνων μετά θάνατον και πόσοι έχετε κάνει σχετική αίτηση;

Ποιά είναι η άποψη σας για το θέμα; Μπορείτε να βρείτε κάποιο λόγο να παραμείνει opt-in η διαδικασία;


Πως θα σου φαινόταν αν μάθαινες από πρώτο χέρι, όπως εγώ, όπου συγγενής μου δουλεύει σε ένα από τα μεγαλύτερα νοσοκομεία (στα κεντρικά χειρουργεία, ως βοηθητικό προσωπικό) που δέχονται τα πιο σοβαρά ατυχήματα, πως όταν κάποιος είναι ήδη δωρητής αποκλείεται να του αφήσουν την πιθανότητα να ζήσει;;;; Και όταν μου κάνει τις περιγραφές, να μου λέει: κρίμα ρε την έφαγαν την κοπέλα, 25 χρονών γυμνάστρια και την ξετίναξαν, οι κωλογιατροί......;;;; :mad: Φυσικά και opt in. Το συζητάμε κιόλας;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πως θα σου φαινόταν αν μάθαινες από πρώτο χέρι, όπως εγώ, όπου συγγενής μου δουλεύει σε ένα από τα μεγαλύτερα νοσοκομεία (στα κεντρικά χειρουργεία, ως βοηθητικό προσωπικό) που δέχονται τα πιο σοβαρά ατυχήματα, πως όταν κάποιος είναι ήδη δωρητής αποκλείεται να του αφήσουν την πιθανότητα να ζήσει;;;; Και όταν μου κάνει τις περιγραφές, να μου λέει: κρίμα ρε την έφαγαν την κοπέλα, 25 χρονών γυμνάστρια και την ξετίναξαν, οι κωλογιατροί......;;;;
μπραβο..
να ακουγεται και η ωμη αληθεια....
(που δεν νομιζω ποτέ να ακουστει πχ στα καναλια..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Lautreamont, συγγνωμη, αλλα αδυνατω:
1) Να παραξω τεχνη μεσα απο συζητηση για την δωρεα οργανων σε φορουμ.
2) Να ξοδεψω μιση ωρα για να ξεδιαλυνω σε ποια στοιχεια του ποστ πρεπει να απαντησω, και σε ποια οχι. Οι αποψεις σου φαινονται ενδιαφερουσες, και οπως παντα αξιοσεβαστες, αλλα ο τροπος γραφης και το μακρος του post με ξενιζουν.

Και ναι,

Σου μοιάζει λυρικό, ποιητικό στομφώδες ή αντιδιαλεκτικό?
Χάραξε ένα κύκλο, ονόμασε τον "κύκλος μπωντλαίρ" ή κάποιο άλλο πιασάρικο
και μείνε απέξω.

Μα, προκειμένου να σβήσω το κεράκι του άλλου, όσο εγώ πεθαίνω
ας πεθάνω κι ας γεννηθεί ένα θαύμα, ας θρέψω τις ελπίδες.

Κάποιος κάτι με ήθελε προφανώς, να ιδρώνω σεντόνια και να ακούω μονίμως το θόρυβο
από τον ανεμοδείχτη της τροχαλίας που στόχευε διαρκώς στη λέξη "θάνατος".

τα παραπανω ειδικα, μου φαινονται, και λυρικα, και στομφωδη και ποιητικα και αντιδιαλεκτικα. :/::(:)

Πως θα σου φαινόταν αν μάθαινες από πρώτο χέρι, όπως εγώ, όπου συγγενής μου δουλεύει σε ένα από τα μεγαλύτερα νοσοκομεία (στα κεντρικά χειρουργεία, ως βοηθητικό προσωπικό) που δέχονται τα πιο σοβαρά ατυχήματα, πως όταν κάποιος είναι ήδη δωρητής αποκλείεται να του αφήσουν την πιθανότητα να ζήσει;;;; Και όταν μου κάνει τις περιγραφές, να μου λέει: κρίμα ρε την έφαγαν την κοπέλα, 25 χρονών γυμνάστρια και την ξετίναξαν, οι κωλογιατροί......;;;; :mad: Φυσικά και opt in. Το συζητάμε κιόλας;;;

μπραβο..
να ακουγεται και η ωμη αληθεια....
(που δεν νομιζω ποτέ να ακουστει πχ στα καναλια..)

Αγγελε, η ωμη αληθεια δεν ειναι μια προταση που εξεφρασε καποιος σε ενα φορουμ, απλα και μονο γιατι εμεις συμφωνουμε με αυτην.

Με την ιδια λογικη...

Πως θα σου φαινοταν αμα σου ελεγα οτι ο πατερας μου, γνωστος καρδιοχειρουργος σε μεγαλο ελληνικο νοσοκομειο λεει οτι δινουν περισσοτερη βαση στους δωρητες οργανων γιατι τους σεβονται περισσοτερο σαν ασθενεις; Και οτι ποτε των ποτων δεν θα αφηναν καποιον να πεθανει επειδη απλα εχει καρτα;

...
...
...

Δεν ισχυει, αλλα οση βαση μπορεις να δωσεις στο παραπανω (αφου αλλωστε τοσο ξες εμενα, οσο και τον συγγενη του IL PENSIERO) τοση μπορεις να δωσεις και σε οτιδηποτε αλλο λεγεται εδω μεσα, εκτος απο επιστημονικα facts. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δεν ισχυει, αλλα οση βαση μπορεις να δωσεις στο παραπανω (αφου αλλωστε τοσο ξες εμενα, οσο και τον συγγενη του IL PENSIERO) τοση μπορεις να δωσεις και σε οτιδηποτε αλλο λεγεται εδω μεσα, εκτος απο επιστημονικα facts. :)

Σωστά δεν γνωριζόμαστε, άρα προτείνεις να γνωριστούμε, να γνωρίσουμε και τους φίλους και συγγενείς μας και μετά να αρχίσουμε να γράφουμε στο φόρουμ;:hmm::hmm::hmm::hmm:Είναι μια άποψη. Όσο για τα επιστημονικά facts νομίζουμε ότι γράφουμε στο e steki και όχι σε επιστημονικές σελίδες ή ιατρικές (άλλωστε η αρχική ερώτηση δεν ήταν προς επιστημονικό προσωπικό, ζητήθηκε η προσωπική γνώμη και γνώση του καθενός, ούτε γνωρίζουμε όλα τα επιστημονικά facts). :confused: Το να λες πως κανείς δεν μπορεί να δώσει βάση σε ότι γράφεται εδω μέσα υποτιμά όλα τα μέλη και τους ιδιοκτήτες. Εν πάσει περιπτώσει, εσύ μπορείς να δωρίσεις ότι θέλεις, εγώ δεδομένου ότι γνωρίζω πολύ καλά τι παίζει, δεν θα δωρίσω τίποτα. Στην τελική ας κάνει ο καθένας ότι θέλει με τα όργανά του. Δεν θα το βάλουμε και καημό....:/::/::/: Άλλωστε την άποψη σου έγραψες, την άποψή μου έγραψα και εγώ και ο Άγγελος και ο καθένας. Τhats it. :redface:


Σημ: εγώ απάντησα στο αρχικό post, δεν πήρα τα σχόλια σου για να τα ξανασχολιάσω, όπως έκανες εσύ. Δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις και δεν σκοπεύω να ασχοληθώ περαιτέρω .............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πως θα σου φαινοταν αμα σου ελεγα οτι ο πατερας μου, γνωστος καρδιοχειρουργος σε μεγαλο ελληνικο νοσοκομειο λεει οτι δινουν περισσοτερη βαση στους δωρητες οργανων γιατι τους σεβονται περισσοτερο σαν ασθενεις; Και οτι ποτε των ποτων δεν θα αφηναν καποιον να πεθανει επειδη απλα εχει καρτα;
να ειμαι σιγουρος δηλαδη οτι δεν θα τραβηξουν νωριτερα τα καλωδια καποιου που ειναι δωρητης?

εδω καποιοι που νομιζαν οτι θα μεινουν φυτα για παντα ξυπνησαν μετα απο χρονια..

ο εγκεφαλος εχει τοσα μυστηρια..

προσωπικα πιστευω οτι πραγματικος γιατρος ειναι αυτος που δεν τραβαει ποτέ τα καλωδια,,
εκτος μονο απο ενα πτωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κατι ξερο και παλουκωμενο πραγμα που η καρδια του ή αλλες λειτουργιες εχουν σταματησει..

τοσες ψοφιες γατες εχω δει μεχρι την τελευταια πνοη τους,,μια χαρα ξερουμε οταν εχει ερθει ο θανατος..

και τα οργανα απο ενα πτωμα ειναι αχρηστα..(εκτος απο τροφη βεβαια για ενα αλλο ζωο)

οποτε μην ξεγελαμε τους εαυτους μας,,παιζουμε με τον ορισμο του θανατου..

προσπαθουν οι γιατροι να παρουν κατι απο τον ανθρωπο πριν τον παρει ολοκληρωτικα ο Χαρος..

η οριστικη και πραγματικη λυση ειναι τα δημιουργημενα οργανα..στο μελλον..


τα ζωα οπως και ο ανθρωπος δεν ειναι σαν αυτοκινητο,,που μεχρι πριν μπει στην πρεσα,,μπορουμε να παρουμε ανταλλακτικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Καταρχας να σου ζητησω συγγνωμη, γιατι φανηκες να προσβαλλεσαι απο αυτο που ειπα, αν και δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου. Θεωρω οτι ηταν προφανες οτι δεν θεωρησα εσενα αναξιοπιστη πηγη, αλλα οτιδηποτε γραφεται απο αγνωστους μεταξυ αγνωστων στο διαδικτυο.

Συνεχιζοντας:

Σωστά δεν γνωριζόμαστε, άρα προτείνεις να γνωριστούμε, να γνωρίσουμε και τους φίλους και συγγενείς μας και μετά να αρχίσουμε να γράφουμε στο φόρουμ;:hmm::hmm::hmm::hmm:Είναι μια άποψη.

Οχι φυσικα. Γενικα ουτε και αμα μου πει καποιος γνωστος μου κατι αναλογο θα τον πιστεψω. Οπως δεν πιστευω και τους 30 γνωστους μου που ολοι εχουν καποιο φιλο/γνωστο/συγγενη, κτλ που εχει δει τη Βισση στο νοσοκομειο με το μπουκαλι, τον Ρεμο να του κανουν εγχειρηση και αναλογα τετοια. Επισης, οταν διαβαζω κατι στο tromaktiko αναρτημενο απο καποιον ασχετο, αν με ενδιαφερει το ψαχνω (τρανη περιπτωση η βλακεια με το μπλε αιμα που εχει αναδημοσιευτει σε ολα τα ελληνικα blogs)

Προφανως και παιζει ρολο η πηγη μιας πληροφοριας για το αν θα την θεωρησεις αξιοπιστη ή μη.

Όσο για τα επιστημονικά facts νομίζουμε ότι γράφουμε στο e steki και όχι σε επιστημονικές σελίδες ή ιατρικές (άλλωστε η αρχική ερώτηση δεν ήταν προς επιστημονικό προσωπικό, ζητήθηκε η προσωπική γνώμη και γνώση του καθενός, ούτε γνωρίζουμε όλα τα επιστημονικά facts). :confused: Το να λες πως κανείς δεν μπορεί να δώσει βάση σε ότι γράφεται εδω μέσα υποτιμά όλα τα μέλη και τους ιδιοκτήτες.

Δεν ζητησα απο κανεναν να το κανει. Απλα η πραγματικοτητα διαμορφωνεται απο γεγονοτα, οχι hearsay. Τι να κανω, να θεωρησω σωστη την αποψη καποιου σε ενα φορουμ για το τι συνιστα ενα νεκρο ατομο, ή μελετες και αρθρα; Θα προτιμησω το δευτερο.

Και δεν ειπα οτι δεν μπορει κανεις να δωσει βαση σε ο,τι λεγεται εδω μεσα. Σεβαστες οι αποψεις ολων, οσο ειναι αποψεις. Αλλα δεν δεχομαι αποψεις και κουτσομπολια για γεγονοτα. :)

Εν πάσει περιπτώσει, εσύ μπορείς να δωρίσεις ότι θέλεις, εγώ δεδομένου ότι γνωρίζω πολύ καλά τι παίζει, δεν θα δωρίσω τίποτα. Στην τελική ας κάνει ο καθένας ότι θέλει με τα όργανά του. Δεν θα το βάλουμε και καημό....:/::/::/: Άλλωστε την άποψη σου έγραψες, την άποψή μου έγραψα και εγώ και ο Άγγελος και ο καθένας. Τhats it. :redface:

Προφανως. Δεν θα σ αναγκασω εγω να κανεις εσυ τιποτα, ουτε εσυ εμενα να μην κανω. Αλλα το "ο καθενας κανει οτι θελει" σαν αρχη συζητησης, δεν οδηγει πουθενα. Το θεμα ειναι ο διαλογος...

Σημ: εγώ απάντησα στο αρχικό post, δεν πήρα τα σχόλια σου για να τα ξανασχολιάσω, όπως έκανες εσύ. Δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις και δεν σκοπεύω να ασχοληθώ περαιτέρω .............

στο οποιο και φτανουμε τωρα. Πρωτον, πηρα εγω τα σχολια σου και τα ξανασχολιασα; Ποτε; Κατα δευτερον...που ειναι το κακο; Δεν υπαρχουν δευτερολογιες στον διαλογο; Συνεδριο κανουμε; Ή εχουμε αυστηρο αριθμο Posts ανα θεμα; Δεν καταλαβαινω το προβλημα σου, ειλικρινα. :)

να ειμαι σιγουρος δηλαδη οτι δεν θα τραβηξουν νωριτερα τα καλωδια καποιου που ειναι δωρητης?

εδω καποιοι που νομιζαν οτι θα μεινουν φυτα για παντα ξυπνησαν μετα απο χρονια..

ο εγκεφαλος εχει τοσα μυστηρια..

προσωπικα πιστευω οτι πραγματικος γιατρος ειναι αυτος που δεν τραβαει ποτέ τα καλωδια,,
εκτος μονο απο ενα πτωμα

Σου ανεφερα και πριν. Μην μπερδευεις το κωμα, ή το persistent vegetative state ("φυτο"), με αυτο που λεμε. Απο το ενα μπορεις να ξυπνησεις εστω και μετα απο πολλα χρονια. Απο το αλλο οχι. Δεν εχει καμια δραστηριοτητα ο εγκεφαλος σου. Αναπνεεις μονο επειδη σε συντηρει μηχανημα. Δεν ζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απο το ενα μπορεις να ξυπνησεις εστω και μετα απο πολλα χρονια. Απο το αλλο οχι. Δεν εχει καμια δραστηριοτητα ο εγκεφαλος σου. Αναπνεεις μονο επειδη σε συντηρει μηχανημα. Δεν ζεις.

εχω διαβασει τις διαφορες,,περι φλοιου,στελεχους του εγκεφαλου κλπ..

αλλα η ζωη ειναι ζωη,,ειτε ειναι υποστηριζομενη με μηχανηματα ειτε οχι..αλλωστε και με μηχανηματα καποιος μπορει πεθανει,,οποτε τα μηχηματα δεν μπορουν να κρατησουν μακρια απο το θανατο τον ανθρωπο αδιακοπα.. οταν ερθει η ωρα του,,δεν θα το εμποδισουν τα μηχανηματα

πραγματικα παιζουμε με τις ζωες..και την εννοια του θανατου..

διαβαζω ψεματα στα μΜΕ οπως δωρεα οργανων μετα θανατον..γιατι αν πουνε εγκεφαλικο θανατο-οπως ειναι το ακριβες..τοτε αμεσως θα ξεκινησουν οι ερωτησεις και δεν το θελουν..κοροιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
μπραβο..
να ακουγεται και η ωμη αληθεια....
(που δεν νομιζω ποτέ να ακουστει πχ στα καναλια..)

Η ωμή αλήθεια είναι ότι αυτό το μέτρο έρχεται τώρα μαζί με τόσα αλλα μέτρα για να διευκολυνει την ζωή της ελίτ. Μετά τον στόχο να ζήσει υπερανετα, ρουφώντας πόρους απο παντού, ο κορυφαίος άνθρωπος έχει μονο εναν αλλο στόχο. Να ζήσει περισσότερο.

Όπως δείχνω στην Ενεργονία τόσο στο διήγημα "Γιατί χρειάζομαι όλα αυτά τα χρήματα" όσο και στο "εγώ και ο κλώνος μου", η παροχή "φρέσκων" οργάνων είναι critical σαυτόν τον νέο ελιτίστικο στόχο.

Οι ζωες των μαζών δεν υπολογίζονταν ποτέ. Ούτε όταν έλειωναν στα εργοστασια ουτε όταν σκοτώνονταν στους πολέμους. Πάντα για τα συμφέροντα άλλων. Είναι ένα αιώνιο ερώτημα. Ο πολιτισμός προχωράει ανάλογα με το πόσο μπορεί να φροντίσει την πλειοψηφία της ανθρωπότητας; Ή αντίθετα με το πόσο υψηλό επίπεδο ζωής καταφέρνει να έχει κάποιο μέρος της ανθρωπότητας έστω και πολύ μικρό;

Πάντως το επιχείρημα που λέει η Λία, ότι θα υπάρχει πληθώρα οργάνων οπότε δεν θα αυξηθεί η εγκληματικότητα για την προμηθεια τους δεν το βλεπω να ισχύει. Όπως πολυ σωστά επεσήμανε η αντζι ανν νομίζω, οι γέροι δεν έχουν τόσο καλά όργανα. Εγώ ας πούμε έχω μια παθηση στο αίμα και δεν μπορώ να είμαι καν αιμοδότης. Μπορεί αυτή να επιρρεάζει όλα τα όργανα μου συνολικά και σε μένα να λειτουργούν μέν σχετικά καλά οπότε δεν πεθαίνω, ομως να μην είναι καθολου καλά για δόσιμο. Πόσοι και πόσοι μπορεί να είναι έτσι; Ο Μπερλουσκόνι λοιπόν ή ο όποιος λεφτάς, που θέλει να παρατείνει τη ζωουλα του, δεν θα πάρει βέβαια ενα επιβαρυμένο όργανο με πιθανότητες επιπλοκών. Πόσο μάλλον όργανα γέρων που πεθαίνουν απο πολύ σοβαρότερρες ασθένειες.

Οπότε όλοι οι γιατροι θα βλεπουν όποιον νέο έρχεται απο ατύχημα σαν ευκαιρία για να πουλήσουν όργανα. Αυτό θα μπορούσε να καταργηθεί μόνον άν το εμπόριο πλέον απαγορευόταν δια ροπάλου. Οπότε οι γιατροί δεν θα είχαν κανένα τρόπο, ουτε και κίνητρο, για να τεζάρουνε τον νέο, απο "φυσικά αίτια". Ομως ελευθερος ανταγωνισμός είναι. Ενας μπατίρης λοιπόν ασφαλισμένος του ΙΚΑ περιμένει ενα νεφρό. Πεθαίνουν διάφοροι με το νέο νόμο, βρίσκονται διάφορα νεφρά. Απο γέρους άρρωστους, λιγότερο άρρωστους,λιγότερο γέρους και απο νέους, απο ατυχήματα. Ο πλουσιος δεν θα δώσει λεφτά κάτω απο το τραπέζι για να πάρει το καλό τ'αρνάκι; Για να μήν φτάσουμε στο άλλο άκρο, την δολοφονία δηλαδή στοχευμένου νέου με άψογη υγεία.

Για να τα λέμε πραγματικά ωμα αφού ο νόμος αυτός είναι για εμπόριο ωμού κρέατος θεσπίστηκε. Μόνη ελπίδα να μην γίνει έτσι πλέον είναι να σκοτώνονται τόσοι νέοι με άριστη κατα τα άλλα υγεία,κάθε μέρα, όσοι παραλήδες θέλουν όργανα για να ζήσουν λίγο ακόμη. Δεν ξέρω αν υπάρχει αντιστοιχία σ'αυτή τη στατιστική. Νομίζω ότι οι παραλήδες που θέλουν να ζήσουν κι άλλο ενάντια σε όλους και όλα, θα είναι πολύ περισσότεροι απο τους νέους που παθαίνουν ατυχήματα, ακόμη και άν ολοι αυτοί οι νέοι σύμφωνα με τον νόμο υποχρεούνται να διαθέσουν τα όργανά τους. Πάλι σφαγή θα γίνεται μεταξύ των πλουσίων για το ποιός θα πάρει το καλύτερο ανταλλακτικό. Και εκεί θα ανεβαίνει η τιμή και φυσικά θα θησαυρίζουν οι γιατροί.

Εν κατακλείδι νομίζω ότι ο νόμος θα προάγει την διαφθορά και την εγκληματικότητα σε απίστευτο βαθμό, και μάλιστα στη χειρότερη μορφή τους, τον φόνο νέων ανθρώπων, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πάλι σφαγή θα γίνεται μεταξύ των πλουσίων για το ποιός θα πάρει το καλύτερο ανταλλακτικό. Και εκεί θα ανεβαίνει η τιμή και φυσικά θα θησαυρίζουν οι γιατροί.
γιαυτο η καλυτερη λυση ειναι η δημιουργια απο βλαστοκυτταρα οργανων για τον καθενα προσωπικα..

ετσι ο καθενας αν εχει λεφτα θα μπορει να εχει τα καλυτερα προσωπικα οργανα,,αλλα χωρις να χρειαζεται να τα παρει απο εναν αλλο -φτωχοτερο πχ- ανθρωπο..

το καλυτερο και ασφαλεστερο και λογω συμβατοτητας ειναι αυτο..
και ελπιζω να πετυχει συντομα,,ηδη εχουν πετυχει αρκετα..


ειναι γνωστο πχ τι γινεται στη Βραζιλια και αλλες φτωχες χωρες,,που το ποσοι ανθρωποι -που δεν τους αναζηταει κανεις- διαλυονται σε ανταλλακτικα,,δεν λεγεται..

σε μια Ινδια ή κινα μερικων δις ανθρωπων,,ποιος θα αναζητησει μερικους χαμενους ,αστεγους ή παρατημενα παιδια?


Μόνη ελπίδα να μην γίνει έτσι πλέον είναι να σκοτώνονται τόσοι νέοι με άριστη κατα τα άλλα υγεία,κάθε μέρα, όσοι παραλήδες θέλουν όργανα για να ζήσουν λίγο ακόμη.
μπα,,οι περισσοτεροι με εγκεφαλικες βλαβες απο ατυχηματα κλπ νεοι ειναι,,20 χρονων πανω κατω,,οποτε θα υπαρχει πολυ φρεσκο οργανο,,νεανικο.

τα οργανα των αρρωστων γέρων δεν ειναι τοσο χρησιμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
γιαυτο η καλυτερη λυση ειναι η δημιουργια απο βλαστοκυτταρα οργανων για τον καθενα προσωπικα..
Εγώ αν ήμουν (ή αν γίνω) πλούσιος αυτό θα διάλεγα. Αφου έτσι μπορώ να έχω την καλυτερη συμβατότητα. Μάλιστα οι πλούσιοι αν, αντί να επενδύουν τα λεφτά τους σε πολέμους, τα επενδύσουν στην έρευνα για την δημιυργία οργάνων με τέτοιο τρόπο, θα φτάσουν και νωρίτερα στο ποθούμενο αποτέλεσμα.

μπα,,οι περισσοτεροι με εγκεφαλικες βλαβες απο ατυχηματα κλπ νεοι ειναι,,20 χρονων πανω κατω,,οποτε θα υπαρχει πολυ φρεσκο οργανο,,νεανικο.

Υπάρχει όμως μιλάμε για ποσότητες. πόσοι δηλαδή πορωμένοι πλούσιοι ημερισίως θα ήθελαν ένα καινουργιο όργανο και πόσοι νέοι σκοτώονται; γιατί μην το κοιτάς τώρα, που κάνουν μεταμόσχευση μονο όταν κινδυνεύουν να πεθάνουν οι πλουσιοι. Οταν η δωρεά οργάνων θα είναι υποχρεωτική,τότε θα αρχίσει και αυτό. Να κάνουν δηλαδή οι πλούσιοι μεταμοσχεύσεις για καλυτερη ποιότητα ζωής πλέον. Ας πούμε το σικώτι είναι τόσο ζωτικό όργανο που μια μικρή βελτίωση στην υγεία του μποιρεί να βελτιώσει την υγεία ολόκληρου του οργανισμού και του δέρματος. Φαντάσου λοιπόν τώρα, ενας γέρος ή μια γριά, πλούσιοι, που δίνουν τόσα λεφτά για πλαστικές, πόσα θα έδιδναν για ένα ολοκαίνουργιο σικωτάκι είκοσι ετών; Που θα τους φτιάξει ύστερα με τη λειτουργία του και το δέρμα τους και τις αρτηρίες τους και πολλές άλλες λειτουργίες τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πόσα θα έδιδναν για ένα ολοκαίνουργιο σικωτάκι είκοσι ετών;

τηγανητο,,και γω τα το τρωγα..:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Η ωμή αλήθεια είναι ότι αυτό το μέτρο έρχεται τώρα μαζί με τόσα αλλα μέτρα για να διευκολυνει την ζωή της ελίτ.
Μετά τον στόχο να ζήσει υπερανετα, ρουφώντας πόρους απο παντού, ο κορυφαίος άνθρωπος έχει μονο εναν αλλο στόχο. Να ζήσει περισσότερο.

Όπως δείχνω στην Ενεργονία τόσο στο διήγημα "Γιατί χρειάζομαι όλα αυτά τα χρήματα" όσο και στο "εγώ και ο κλώνος μου", η παροχή "φρέσκων" οργάνων είναι critical σαυτόν τον νέο ελιτίστικο στόχο.

Οι ζωες των μαζών δεν υπολογίζονταν ποτέ. Ούτε όταν έλειωναν στα εργοστασια ουτε όταν σκοτώνονταν στους πολέμους. Πάντα για τα συμφέροντα άλλων. Είναι ένα αιώνιο ερώτημα. Ο πολιτισμός προχωράει ανάλογα με το πόσο μπορεί να φροντίσει την πλειοψηφία της ανθρωπότητας; Ή αντίθετα με το πόσο υψηλό επίπεδο ζωής καταφέρνει να έχει κάποιο μέρος της ανθρωπότητας έστω και πολύ μικρό;

Πάντως το επιχείρημα που λέει η Λία, ότι θα υπάρχει πληθώρα οργάνων οπότε δεν θα αυξηθεί η εγκληματικότητα για την προμηθεια τους δεν το βλεπω να ισχύει. Όπως πολυ σωστά επεσήμανε η αντζι ανν νομίζω, οι γέροι δεν έχουν τόσο καλά όργανα. Εγώ ας πούμε έχω μια παθηση στο αίμα και δεν μπορώ να είμαι καν αιμοδότης. Μπορεί αυτή να επιρρεάζει όλα τα όργανα μου συνολικά και σε μένα να λειτουργούν μέν σχετικά καλά οπότε δεν πεθαίνω, ομως να μην είναι καθολου καλά για δόσιμο. Πόσοι και πόσοι μπορεί να είναι έτσι; Ο Μπερλουσκόνι λοιπόν ή ο όποιος λεφτάς, που θέλει να παρατείνει τη ζωουλα του, δεν θα πάρει βέβαια ενα επιβαρυμένο όργανο με πιθανότητες επιπλοκών. Πόσο μάλλον όργανα γέρων που πεθαίνουν απο πολύ σοβαρότερρες ασθένειες.

Οπότε όλοι οι γιατροι θα βλεπουν όποιον νέο έρχεται απο ατύχημα σαν ευκαιρία για να πουλήσουν όργανα. Αυτό θα μπορούσε να καταργηθεί μόνον άν το εμπόριο πλέον απαγορευόταν δια ροπάλου. Οπότε οι γιατροί δεν θα είχαν κανένα τρόπο, ουτε και κίνητρο, για να τεζάρουνε τον νέο, απο "φυσικά αίτια". Ομως ελευθερος ανταγωνισμός είναι. Ενας μπατίρης λοιπόν ασφαλισμένος του ΙΚΑ περιμένει ενα νεφρό. Πεθαίνουν διάφοροι με το νέο νόμο, βρίσκονται διάφορα νεφρά. Απο γέρους άρρωστους, λιγότερο άρρωστους,λιγότερο γέρους και απο νέους, απο ατυχήματα. Ο πλουσιος δεν θα δώσει λεφτά κάτω απο το τραπέζι για να πάρει το καλό τ'αρνάκι; Για να μήν φτάσουμε στο άλλο άκρο, την δολοφονία δηλαδή στοχευμένου νέου με άψογη υγεία.

Για να τα λέμε πραγματικά ωμα αφού ο νόμος αυτός είναι για εμπόριο ωμού κρέατος θεσπίστηκε. Μόνη ελπίδα να μην γίνει έτσι πλέον είναι να σκοτώνονται τόσοι νέοι με άριστη κατα τα άλλα υγεία,κάθε μέρα, όσοι παραλήδες θέλουν όργανα για να ζήσουν λίγο ακόμη. Δεν ξέρω αν υπάρχει αντιστοιχία σ'αυτή τη στατιστική. Νομίζω ότι οι παραλήδες που θέλουν να ζήσουν κι άλλο ενάντια σε όλους και όλα, θα είναι πολύ περισσότεροι απο τους νέους που παθαίνουν ατυχήματα, ακόμη και άν ολοι αυτοί οι νέοι σύμφωνα με τον νόμο υποχρεούνται να διαθέσουν τα όργανά τους. Πάλι σφαγή θα γίνεται μεταξύ των πλουσίων για το ποιός θα πάρει το καλύτερο ανταλλακτικό. Και εκεί θα ανεβαίνει η τιμή και φυσικά θα θησαυρίζουν οι γιατροί.

Εν κατακλείδι νομίζω ότι ο νόμος θα προάγει την διαφθορά και την εγκληματικότητα σε απίστευτο βαθμό, και μάλιστα στη χειρότερη μορφή τους, τον φόνο νέων ανθρώπων, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Πολύ σωστή η θέση σου. Άλλωστε στο Ελλαδιστάν έχει, όπως προέγραψα ξεκινήσει το πανηγύρι. Εδώ βλέπεις όλα έχουν μία τιμή. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άλλωστε στο Ελλαδιστάν έχει, όπως προέγραψα ξεκινήσει το πανηγύρι. Εδώ βλέπεις όλα έχουν μία τιμή.

Στο ελλαδισταν η ζωη εχει μια αξια..

στην πολιτισμενη αμερικη,στη λατινικη αμερικη,και Ινδιες Κινες.. δεν εχει τοση αξια..

ειναι τοσο σκληρα τα πραγματα στον τριτο αλλα και δηθεν συχνα πολιτισμενο κοσμο,,που τα παντα ειναι τα λεφτα..μπροστα σε τετοιες κυνικες κοινωνιες που τα παντα αγοραζονται,,
η απλα ανοργανωτη Ελλαδιτσα ειναι παιδικη χαρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Στο ελλαδισταν η ζωη εχει μια αξια..

στην πολιτισμενη αμερικη,στη λατινικη αμερικη,και Ινδιες Κινες.. δεν εχει τοση αξια..

ειναι τοσο σκληρα τα πραγματα στον τριτο αλλα και δηθεν συχνα πολιτισμενο κοσμο,,που τα παντα ειναι τα λεφτα..μπροστα σε τετοιες κυνικες κοινωνιες που τα παντα αγοραζονται,,
η απλα ανοργανωτη Ελλαδιτσα ειναι παιδικη χαρα..

Άγγελε στις Ινδίες, Κίνες μή σου πω ότι σου τα παίρνουν πριν να μείνεις εγκεφαλικά νεκρός και για ένα κομμάτι ψωμί, όχι για φράγκα. Και μην παω πιο μακριά....Βουλγαρίες, Σερβίες τι γίνεται.....πάντως είδα το συκωτάκι και μου άνοιξε η όρεξη, καλή ώρα, όπως στους γιατρούς.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
μπροστα σε τετοιες κυνικες κοινωνιες που τα παντα αγοραζονται,,
η απλα ανοργανωτη Ελλαδιτσα ειναι παιδικη χαρα..

Δεν έχει οργανωθεί δηλαδή το οργανωμένο έγκλημα ακόμη τόσο εδώ λές; :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

(πω πω θα το ακούσει ο Παπανδρέου και θα φρίξει. Ο Πάγκαλος θα χάσει 48 κιλά απο τη λυπη του. Σου λέει τόσες χοντράδες, τόσα μέτρα, το αίμα τους ήπιαμε και τωρα να λέει ο χρήστης άγγελος τέτοια πράγματα;!!! Αν το διαβάσει και η μέρκελ, πάει την έχασε ο Γιώργος την θέση στον ΟΗΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ολοι δωρητές οργάνων με το... ζόρι!

Γράφει ο Γιώργος Δελαστίκ

«E» 4/4


Χωρίς... μάτια, καρδιά, νεφρά, συκώτι ή οποιοδήποτε άλλο όργανο θα παραλαμβάνουν εμβρόντητοι τη σορό αποθανόντος σε κρατικό ή ιδιωτικό νοσοκομείο στο άμεσο μέλλον οι εμβρόντητοι συγγενείς του, αν γίνει νόμος το νομοσχέδιο που πέρασε από το υπουργικό συμβούλιο και το οποίο η κυβέρνηση προωθεί προς ψήφιση. Εν πλήρει αγνοία τους, χωρίς να τους ρωτήσει κανείς για να πάρει την άδειά τους, οι γιατροί θα έχουν προχωρήσει κατά την αυθαίρετη κρίση τους σε... μεταμόσχευση όσων οργάνων του εκλιπόντος ασθενούς επιθυμούν! Θα τεμαχίζουν δηλαδή το πτώμα κατά τις ορέξεις και τις ανάγκες που υφίστανται κατά την άποψή τους, θα αφαιρούν τα χρήσιμα όργανα και ό,τι περισσεύει θα το παραδίδουν στους συγγενείς προς ταφή!

Αυτή η συμπεριφορά και δράση ανατριχιαστικής ιατρικής αυθαιρεσίας θα είναι απολύτως νομότυπη βάσει του νομοσχεδίου που προωθεί η κυβέρνηση Παπανδρέου.
Με ένα απαράδεκτο νομικό τέχνασμα, το εφεύρημα της «εικαζόμενης συναίνεσης» των πεθαμένων (!), η κυβέρνηση αποφάσισε να νομοθετήσει ότι όλοι οι Ελληνες κατατάσσονται αυτομάτως και αυθαιρέτως στην κατηγορία των... «δωρητών σώματος» - και τα έντεκα εκατομμύρια!
Η κυβέρνηση ορίζει δηλαδή ότι όλοι οι πολίτες αυτής της χώρας, από τη στιγμή της ενηλικίωσής τους, είναι δωρητές ανθρωπίνων οργάνων και μάλιστα χωρίς καθόλου να τους ρωτήσει!
Μόλις κάποιος πεθάνει δηλαδή το σώμα του ανήκει στο... κράτος, το οποίο διαχειρίζεται (και δυνάμει εμπορεύεται, προσθέτουμε εμείς) τα όργανά του κατά την απόλυτη βούλησή του! Δωρητές οργάνων με το ζόρι σε ένα κράτος που κανένας πολίτης δεν το εμπιστεύεται, βαθύτατα διεφθαρμένο και μισητό από τον κόσμο...
Μόνο όποιος υποβάλει δήλωση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, αφού προηγουμένως πάει και σε... συμβολαιογράφο (!) ή αστυνομική αρχή για να βεβαιώσει το γνήσιο της υπογραφής του, μπορεί να γλιτώσει μετά θάνατον αυτή τη μεταχείριση.
Πόσοι θα το κάνουν; Ουσιαστικά κανένας, το πολύ μερικές χιλιάδες, άντε δεκάδες χιλιάδες άτομα. Ούτε καν θα το μάθουν οι Ελληνες ότι θα υπάρχει τέτοιος νόμος, μέχρι να είναι πλέον πολύ αργά. Να υποστούν δηλαδή τις συνέπειές του στο περιβάλλον τους.
Είναι εξοργιστική η εξαπάτηση του πληθυσμού σε ένα τέτοιο θέμα. Πόσω μάλλον που ένας νόμος που βασίζεται στην «εικαζόμενη συναίνεση» των πεθαμένων, θα έχει τερατώδεις παρενέργειες στην εφαρμογή του στην πράξη. Η μετατροπή κάθε νεκρού Ελληνα σε πηγή οργάνων προς μεταμόσχευση θα δώσει αντικειμενικά ώθηση στα κυκλώματα εμπορίας ανθρωπίνων οργάνων.
Εξαγοράζοντας υπαλλήλους της υπηρεσίας διαχείρισης των τεράστιων πλέον ποσοτήτων ανθρωπίνων οργάνων προς μεταμόσχευση, τα κυκλώματα αυτά θα κατευθύνουν τα μοσχεύματα προς πελάτες τους που θα έχουν χρυσοπληρώσει και μάλιστα όχι μόνο στην Ελλάδα - θα κάνουν και... εξαγωγές σε πλούσιες χώρες του εξωτερικού, όπου φυσικά δεν ισχύουν τέτοιοι νόμοι!
Υπάρχουν ακόμη πιο φρικιαστικές δυνατότητες παρεκτροπών. Τα κυκλώματα αυτά να εξαγοράζουν κάποιους επίορκους γιατρούς, οι οποίοι να μην καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια διάσωσης π.χ. βαριά τραυματισμένων νέων σε τροχαία δυστυχήματα, να επέρχεται έτσι ο εγκεφαλικός θάνατος και το κύκλωμα να κατευθύνει τα όργανα του νεκρού προς πελάτες που τα έχουν ανάγκη και έχουν πληρώσει γι' αυτό.
Μέχρι στιγμής τέτοιοι κίνδυνοι δεν υπάρχουν, καθώς οι συγγενείς που θα δώσουν τη συγκατάθεσή τους για τη μεταμόσχευση θα έχουν και άμεση γνώση σε ποιον θα μεταμοσχευθούν τα όργανα του ανθρώπου που έχασαν. Αυτό περιορίζει δραστικά τις δυνατότητες δράσης των κυκλωμάτων εμπορίας ανθρωπίνων οργάνων.
Οσο για το γεγονός ότι ελάχιστο τμήμα του πληθυσμού (λιγότερο από το 1%) έχει δηλώσει αυτή τη στιγμή την επιθυμία του να είναι δωρητής οργάνων, αυτό αποτυπώνει τη βαθιά δυσπιστία των Ελλήνων προς τους κρατικούς και ιατρικούς θεσμούς που διαχειρίζονται τις μεταμοσχεύσεις.
ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ
Αλλο η πειθώ, άλλο η αρπαγή
Υπέροχη πράξη είναι η δωρεά οργάνων. Συγκλονιστική πράξη ανθρώπινου ψυχικού μεγαλείου συνιστά η μεταμόσχευση οργάνων από κάποιον που πέθανε σε άλλον που με τα όργανα αυτά θα ζήσει ή θα αλλάξει εκ βάθρων η ζωή του. Η ανείπωτη ευτυχία του ανθρώπου που με λαχτάρα περιμένει ένα μόσχευμα και το βρίσκει, ανυψώνει πραγματικά τους ανθρώπους. Αλλο πράγμα όμως είναι μια επίμονη, επίπονη, μακροχρόνια εκστρατεία διαφώτισης και πειθούς του κόσμου ώστε ει δυνατόν όλοι σχεδόν οι Ελληνες να γίνουν οικειοθελώς δωρητές οργάνων συναισθανόμενοι το μεγαλείο της πράξης τους και εντελώς άλλο πράγμα η βίαιη αρπαγή των οργάνων που προωθεί η κυβέρνηση.

ειπαμε,,ο Γιωργακης μας ειναι υπερ της "ανθρωπιστικης ηθικης υγιεινης" χουντας..
κατλαβαινετε νομιζω τι εννοω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πως θα σου φαινόταν αν μάθαινες από πρώτο χέρι, όπως εγώ, όπου συγγενής μου δουλεύει σε ένα από τα μεγαλύτερα νοσοκομεία (στα κεντρικά χειρουργεία, ως βοηθητικό προσωπικό) που δέχονται τα πιο σοβαρά ατυχήματα, πως όταν κάποιος είναι ήδη δωρητής αποκλείεται να του αφήσουν την πιθανότητα να ζήσει;;;; Και όταν μου κάνει τις περιγραφές, να μου λέει: κρίμα ρε την έφαγαν την κοπέλα, 25 χρονών γυμνάστρια και την ξετίναξαν, οι κωλογιατροί......;;;; :mad: Φυσικά και opt in. Το συζητάμε κιόλας;;;
Πρώτον, ακόμη κι αν δεχτώ ότι αυτό ισχύει, αμφιβάλλω αν θα γινόταν αν υπήρχαν περισσότεροι δωρητές οργάνων. Αν ήταν δηλαδή opt-out διαδικασία όπως πάει να γίνει.
Δεύτερον, έχω κάθε καλή διάθεση να πιστέψω αυτό που γράφεις, αλλά μου γεννιούνται 2 απορίες:
- Για ποιό λόγο τόση πρεμούρα να πάρουν τα όργανα; Αν είναι τόσο ηθικοί ώστε να κόπτονται για τον πλησίον, τότε πώς μπορούν να κάνουν κάτι τόσο ανήθικο; Αν δεν δίνουν δεκάρα για τον πλησίον, τότε τι σκ@τα τα θέλουν τα όργανα;
- Πώς ξέρουν αν είναι κάποιος δωρητής οργάνων πριν πεθάνει; Δηλαδή αν μπω στο νοσκομείο, το πρώτο πράγμα που θα κάνουν είναι να ψάξουν το πορτοφόλι μου και να δουν αν έχω κάρτα δωρητή; (και καλά να είμαι απο ατύχημα οπότε να πρέπει να το κάνουν για να εξακριβώσουν την ταυτότητα μου, αλλά αν με φέρει συγγενής; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 31 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top