Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Παντως αν η δικια μου κοπελα μεινει εγκυος τοτε τον τελευταιο λογο θα τον εχει αυτη.
Οτι και να αποφασισει (δηλαδη αν θα το κρατησει ή αν θα το ριξει) εγω θα ειμαι διπλα της:)



έχεις απόλυτο δίκιο και μπράβο σου. Συνήθως τα αγόρια της σχέσης το αντιμετωπίζουν σαν έτσι αποφάσισα έτσι θα γίνει αλλιώς κόψε τον λαιμό σου(φοβούμενοι την δέσμευση νομίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Πώς έγινε αυτό?Μήπως δεν το χρησιμοποιούσαν σωστά?(Πρέπει να το φοράς από την αρχή κτλ).Το προφυλακτικό εμποδίζει το σπέρμα να περάσει στον κόλπο και είναι 100 τοις εκατό ασφαλές όταν χρησιμοποιείται σωστά

99% είναι. :)
Και εγώ έτσι έχω ακούσει. Και ότι γενικά είναι επικίνδηνο.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί αρκετές φορές.
Επίσης,δεν έχει κινδύνους,παρά μόνο παρενέργειες,που εκδηλώνονται με εμετό/ζαλάδες και σχετικά εκείνη την ημέρα. Το χειρότερο,που μπορεί να πάθει καμία,είναι να της διαταραχθεί ο κύκλος,αλλά αυτό σε περίπτωση,που πάρει το χάπι δυο φορές κατά την διάρκεια του ίδιου κύκλου.

Κόψτε τους μύθους,βλάπτουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οχι ειμαι εντελως κατα αλλα δυστυχως υπαρχουν προβληματα υγειασ που καμμια φορειναι απαραιτητη η οταν βλεπω ασχετες, πολυ μικρεσ, η με σκοπους συμφεροντος κι εμποριου να γεννουν παιδια εκει λεω ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ε τότε δεν είσαι εντελώς κατά, είσαι επιλεκτικά κατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τις προάλλες έτυχε να δω στην τηλεόραση για ένα κορίτσι 11 ετών από κάποια χώρα της λατινικής Αμερικής που είχε μείνει έγκυος ύστερα από το βιασμό που υπέστη από τον πατριό της και η ρωμαιοκαθολική κοινωνία της χώρας της απαγορεύει κάθε έκτρωση ακόμα και από βιασμό. Εξοργιστική ήταν η δήλωση του προέδρου της χώρας που είπε στην κοπέλα “καλό κουράγιο“.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τις προάλλες έτυχε να δω στην τηλεόραση για ένα κορίτσι 11 ετών από κάποια χώρα της λατινικής Αμερικής που είχε μείνει έγκυος ύστερα από το βιασμό που υπέστη από τον πατριό της και η ρωμαιοκαθολική κοινωνία της χώρας της απαγορεύει κάθε έκτρωση ακόμα και από βιασμό. Εξοργιστική ήταν η δήλωση του προέδρου της χώρας που είπε στην κοπέλα “καλό κουράγιο“.
Αν το έκαναν στο παιδί του αυτό να δω τι θα έλεγε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ε τότε δεν είσαι εντελώς κατά, είσαι επιλεκτικά κατά.

Ε γραψε λαθος μανδαμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω ειμαι υπερ αλλα να συντρεχει σοβαρος λογος, οχι για ψυλλου πηδημα. Για περιπτωσεις βιασμων οπως ειπαν παραπανω, για περιπτωσεις που κινδυνευει η υγεια της γυναικας ή για περιπτωσεις που το παιδι εχει λιγες πιθανοτητες επιβιωσης ή κουβαλαει καποια αρκετα σοβαρη γενετικη ασθενεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό με τις γενετικές ασθένειες με προβληματίζει. Σίγουρα θέλει δύναμη να μεγαλώσεις ένα παιδί με π.χ. σύνδρομο ντάουν αλλά όλο αυτό δε σας φέρνει στο μυαλό τον Καιάδα των αρχαίων Σπαρτιατών; Μόνο οι αρτιμελείς - μη υστερούντες νοητικά έχουν δικαίωμα στη ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αυτό με τις γενετικές ασθένειες με προβληματίζει. Σίγουρα θέλει δύναμη να μεγαλώσεις ένα παιδί με π.χ. σύνδρομο ντάουν αλλά όλο αυτό δε σας φέρνει στο μυαλό τον Καιάδα των αρχαίων Σπαρτιατών; Μόνο οι αρτιμελείς - μη υστερούντες νοητικά έχουν δικαίωμα στη ζωή;
Δικιο έχεις και οι περισσότεροι θα συμφωνουσαν μ το ό,τι όλοι έχουν δικαίωμα στη ζωή ακόμα και όσοι έχουν γενετικές ασθένειες. Το θέμα όμως είναι αν θα εκαναν το ίδιο και στην πράξη:hmm:. Γιατί έξω απτο χωριο λέγονται πολλά τραγούδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτό με τις γενετικές ασθένειες με προβληματίζει. Σίγουρα θέλει δύναμη να μεγαλώσεις ένα παιδί με π.χ. σύνδρομο ντάουν αλλά όλο αυτό δε σας φέρνει στο μυαλό τον Καιάδα των αρχαίων Σπαρτιατών; Μόνο οι αρτιμελείς - μη υστερούντες νοητικά έχουν δικαίωμα στη ζωή;

Δεν διαφωνω αλλα πρωτον καταδικαζει μια οικογενεια την ζωη της απο εκει και περα και δευτερον ολοι εχουμε ημερομηνια ληξης, μετα ενα τετοιο ατομο πως θα επιβιωσει στην κοινωνια χωρις την ομπρελα της οικογενειας του? Και δν θεωρω λυση το ιδρυμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Βασικά ναι,καλύτερα να γίνει έκτρωση,παρά να καταλήξει το παιδί σε ίδρυμα.
Δεν έχουν όλες οι οικογένειες την ψυχική δύναμη,για να μεγαλώνουν ένα παιδί με ιδιαιτερότητες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν είναι άσπρο ή μαύρο.Είμαι υπέρ αν το παιδί θα γεννηθεί σε ορισμένες ακραίες συνθήκες όπως είπαν και παραπάνω.
Από την μία είναι μια ζωή που θα χαθεί άδοξα. Αλλά αν γεννηθεί και είναι καταδικασμένο απο την κούνια τότε γιατί να υποφέρει;
Εκτός απο τους κινδύνους υγείαν αν πρόκειται για ένα έφηβο κορίτσι που δε πρόκειται να δημιουργήσει μια οικογένεια για να μεγαλώσει το παιδί σωστά γιατί να καταστρέψει και τη ζωή του μωρού και τη δική της; (σε ακραίες συνθήκες πάντοτε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτό με τις γενετικές ασθένειες με προβληματίζει. Σίγουρα θέλει δύναμη να μεγαλώσεις ένα παιδί με π.χ. σύνδρομο ντάουν αλλά όλο αυτό δε σας φέρνει στο μυαλό τον Καιάδα των αρχαίων Σπαρτιατών; Μόνο οι αρτιμελείς - μη υστερούντες νοητικά έχουν δικαίωμα στη ζωή;
Κοίτα έχεις ένα δίκαιο σε αυτό που λες και εγώ το χω σκεφτεί. Απλά φαντάσου τι δύναμη και υπομονή θέλει για να μεγαλώσεις ένα παιδί με τέτοια προβλήματα. Δεν είμαι σίγουρη ότι ο καθένας θα μπορούσε να αντέξει σε μια τέτοια κατάσταση.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik_pap

Νεοφερμένος

Ο nik_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είμαι υπέρ αλλα κατά περίπτωση... κάποιες φορές δεν είναι δυνατόν στις παρούσες συνθήκες ειδικά της γυναίκας (βιασμό, απιστία, γεννετικά προβλήματα κα) να φέρει στον κόσμο το παιδί, και πιστεύω οτι πρέπει να γίνεται έκτρωση όσο το δυνατόν γρηγορότερα.. επειδή όμως δεν είμαι γυναίκα δεν μπορώ να αισθανθώ 100% τον πόνο που νοιώθει αλλα πιστεύω οτι είναι απίστευτα οδυνηρό και πρέπει να είναι η τελευταία λύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και εδώ έρχεται ένα καλό ερώτημα:
Ο συναισθηματικός-ψυχολογικός πόνος είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος από τον πόνο ενός παιδιού που μεγαλώνει σε όχι και τόσο καλές συνθήκες;

Υ.γ.: Η έκτρωση σίγουρα δεν είναι κάποια μορφή ...αντισύλληψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Και εδώ έρχεται ένα καλό ερώτημα:
Ο συναισθηματικός-ψυχολογικός πόνος είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος από τον πόνο ενός παιδιού που μεγαλώνει σε όχι και τόσο καλές συνθήκες;

Υ.γ.: Η έκτρωση σίγουρα δεν είναι κάποια μορφή ...αντισύλληψης.

Μικρότερος θεωρώ. Ακόμη κι αν δεν είσαι "μεγάλη γυναίκα" και δεν μπορείς να "σηκώσεις" τις συνέπειες των πράξεών σου ή ακόμη χειρότερα αν η εγκυμοσύνη προέκυψε χωρίς τη θέλησή σου (βιασμός κλπ), θεωρώ καλύτερο να δυστυχεί ένας παρά δύο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
Ας πω την αποψη μου γενικα για την εκτρωση.
Καταρχην σαφως η εκτρωση δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης.Το θεωρω απαραδεχτο,βλακωδες ,παντελως ανευθυνο να μην παιρνεις μετρα προφυλαξης και μετα να πλακωνεσαι στις εκτρωσεις.Παραπανω λογια για αυτο,τα θεωρω απλα περιττα.
Δεν χρειαζεται νομιζω να σχολιασω τις θρησκειες ή εστω καποιες θρησκειες και δογματα πανω σε αυτο το θεμα.Που θεωρουν οτι η προφυλαξη ειναι εγκλημα και δεν το επιτρεπουν.Για μενα,οποιαδηποτε συζητηση πανω σε αυτη τη βαση ειναι βλακωδης,παμε παρακατω.
Δεν συζητω για βιασμους και περιπτωσεις που η γυναικα εχει παρει φαρμακα που θα βλαψουν το εμβρυο.Ειναι δεδομενο οτι η εκτρωση πρεπει να γινει.Στο εμβρυο δεν υπαρχει συνειδητοτητα,τουλαχιστον μεχρι την 25 βδομαδα,και δεν το λεω εγω το λενε ολοι οι επιστημονες.Ομως οταν γεννηθει και ειναι αναπηρο,εκει σαφως και θα εχει την συνειδητοτητα του,με οτι αυτο συνεπαγεται.

Ακομα ομως και στην περιπτωση που προκυπτει εγκυμοσυνει και η γυναικα δεν το θελει για τον αλφα η βητα λογω,δεν ειναι αυτο το θεμα μου τωρα,σαφως και η εκτρωση πρεπει να γινει.Διοτι δεν υπαρχει τιποτα πιο σπουδαιο και δυσκολο απο το να μεγαλωνεις σωστα ενα παιδι.Για να το μεγαλωσεις σωστα , πρεπει και να το θελεις και οχι να σε εξαναγκασει μια θρησκεια ,ενας νομος η ενα κοινωνικο κατεστημενο να το κανεις.Χώρια οτι το θεωρω απαραδεχτο να σε εξαναγκασουν να κυοφορεις 9 μηνες,και βεβαια..για ολη σου τη ζωη να εχεις το αγχος του μεγαλωματος ενος παιδιου,ενω δεν το ηθελες.Εχουμε συνειδητοποιησει ποσο παραβιαση ανθρωπινων δικαιωματων ειναι αυτο;Ουτε κατα διαννοια δεν μπορει καποιος ή κατι,να εξαναγκασει μια γυναικα να φερει στον κοσμο ενα παιδι,ενω δεν θελει να το φερει.Απο εκει και περα βεβαια,εννοειται πως θα πρεπει η γυναικα,εφοσον δεν θελει παιδι,να φροντιζει να μην μενει εγκυος.Δεν το συζητω καν αυτο.Δεν ειναι καραμελιτσες τα εμβρυα για να τα κανουμε και να τα αφαιρουμε οποτε θελουμε.Ομως δυστυχως λαθη γινονται,ατυχηματα επισης(σπαει το προφυλακτικο..σορυ..αλλα δεν ευθυνομαι εγω για αυτο),δεν ειναι δυνατον να εξαναγκαστω να κανω παιδι ενω δεν το θελω.Και ουτε κανενας η τιποτα μπορει να μου το επιβαλλει αυτο.

Οσον αφορα το φιλοσοφικο κομματι του θεματος.Εδω....θα πλατιασουμε πολυ!Μαλιστα μολις χτες εβλεπα ενα πολυ καλο ντοκιμαντερ του BBC,την διασημη σειρα Through the Wormhole,season 4 επεισοδιο 2:''Πότε ξεκιναει η ζωη;''.Αξιζει να το δειτε πραγματικα.
Διοτι θα πει καποιος.Το εμβρυο ειναι ανθρωπος,ανθρωπινη ζωη,αρα δεν εχεις δικαιωμα να το σκοτωνεις.
Ναι...αλλα πότε τελικα ξεκιναει η ανθρωπινη ζωη;;

Δειχνει λοιπον διαφορες αποψεις των επιστημονων πανω σε αυτο το θεμα,που προφανως ειναι διαφορετικες μεταξυ τους.
Παραθετω καποιες απο αυτες,οπως τις θυμαμαι βεβαια και χωρις να παιρνω θεση,ισως γιατι δεν εχω ακομα κατασταλαξει πανω σε αυτο.
Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:Πότε ξεκιναει η σπιθα της ζωης;
-Ειναι η στιγμη που ενωνονται τα δυο κυτταρα;;Το ωαριο και το σπερματοζωαριο;
-Ειναι η στιγμη που γεννιομαστε και ερχομαστε στον κοσμο;
-Ή ειναι η υπαρξη της συνειδησης που υποδεικνυει οτι ειμαστε πραγματικα ζωντανοι;
Πολλοι υποστηριζουν οτι η ζωη ξεκιναει με την γεννηση μας.
Καποιοι επιστημονες οχι μονο υποστηριζουν οτι η ζωη ξεκιναει με την ενωση του ωαριου με το σπερματοζωαριο,αλλα ακομα και απο πιο πριν.Κατα μια περιεργη εννοια.Ενω παλιοτερα πιστευαν οτι ο πλακουντας ειναι αδιατρητος και δεν περνανε κυτταρα σε αυτον,τελικα διαπιστωσαν οτι αυτο δεν ισχυει και χιλιαδες κυτταρα περνουν απο τη μητερα στον πλακουντα με οτι συνεπαγεται αυτο.Δηλαδη..υλικο οχι μονο απο την μητερα,αλλα και απο τους συγγενεις της μητερας και παει λεγοντας.Τουτεστιν..μεσα μας ζουν κατα μια εννοια ,κυτταρα απο παρα πολλους προγονους μας,αρα η ζωη εχει ηδη ξεκινησει οταν το ωαριο εννωνεται με το σπερματοζωαριο.

Αλλοι υποστηριζουν οτι μεχρι να δημιουργηθει ο εγκεφαλος,τα νευρικα κυτταρα κλπ..,δεν μπορουμε να μιλαμε για ανθρωπο..και το οριζουν περιπου στις 25 βδομαδες αν θυμαμαι καλα.Πριν ,ειναι απλως κυτταρα.

Ομως υπαρχει και η αλλη μεριδα των επιστημονων που λενε οτι η ανθρωπινη ζωη ξεκιναει ,οταν υπαρχει η συνειδητοτητα της υπαρξης μας.
Δηλαδη οτι δεν μπορουμε να ειμαστε ζωντανοι ,μεχρι να εχουμε επιγνωση του γεγονοτος οτι ειμαστε ζωντανοι.
Χμ..τεραστιο θεμα αυτο.Και αν ναι,πότε ξεκιναει αυτη η συνειδητοτητα;
Εδω εχουν γινει πολλα πειραματα.
Καταρχην πως αντιλαμβανεται καποιος την συνειδητοτητα;Πότε αναβει η πρωτη σπιθα της συνειδητοτητας;
Κα παλι διυστανται οι αποψεις.
Καποιοι επιστημονες υποστηριζουν οτι η συνειδητοτητα ξεκιναει οταν εχουμε επιγνωση του σωματος μας ,και μετα βεβαιως του να εχουμε επιγνωση του τι βλεπει,ακουει..μυριζει κλπ.Πειραματα που εγιναν σε βρεφη 4 ημερων,εδειξαν οτι αλλιως αντιδρουσαν στην μυρουδια του γαλακτος και αλλιως στην μυρουδια της βανιλλιας ή ενος οξεως..αρα υπαρχει μια μορφη συνειδητοτητας.
Αλλη μεριδα ομως επιστημονων , υποστηριζει οτι η συνειδητοτητα στον ανθρωπο ειναι γεγονος,οταν αρχιζει και τον νοιαζει η εικονα του στους γυρω.Και εχουν κανει διαφορα πειραματα πανω σε αυτο.
Το συμπερασμα ηταν οτι αυτου του ειδους η συνειδητοτητα ,ακομα και ενα τριχρονο παιδι δεν την εχει.Ξεκιναει περιπου απο την ηλικα των 4-5 χρονων.
Τεραστια τα ερωτηματα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Η έκτρωση είναι δεκτή μόνο εάν η ζωή που θα ακολουθήσει μετά τη γέννηση του το έμβρυο προορίζεται να είναι δύσκολη...πχ να έχει κάποια αρρώστια σοβαρή!Από μια απροσεξία 2 ανθρώπων γιατί να την πληρώνει το παιδί(ειδικά αν οι γονείς του δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσουν με ότι αυτό συνεπάγεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
Η έκτρωση είναι δεκτή μόνο εάν η ζωή που θα ακολουθήσει μετά τη γέννηση του το έμβρυο προορίζεται να είναι δύσκολη...πχ να έχει κάποια αρρώστια σοβαρή!Από μια απροσεξία 2 ανθρώπων γιατί να την πληρώνει το παιδί(ειδικά αν οι γονείς του δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσουν με ότι αυτό συνεπάγεται)
Ερχεσαι σε αντιθεση με αυτο που λες εδω.
Απο τη μια λες οτι η εκτρωση ειναι δεκτη μονο αν η ζωη του θα ειναι δυσκολη,απο την αλλη αυτο
γιατί να την πληρώνει το παιδί(ειδικά αν οι γονείς του δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσουν με ότι αυτό συνεπάγεται
Μα ακριβως αυτο λεω και εγω.Αν οι γονεις του δεν ειναι σε θεση να το μεγαλωσουν σωστα με οτι αυτο συνεπαγεται,και σαφως το ζητημα δεν ειναι μονο να αναπνεουμε,αλλα να μην ειμαστε και δυστυχισμενοι,το παιδι θα την πληρωσει..αν γεννηθει σε ενα περιβαλλον που δεν το ηθελαν.Εσυ η ιδια το λες
.ειδικά αν οι γονείς του δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσουν με ότι αυτό συνεπάγεται
Αρα τι;;παραγουμε δυστυχισμενους ανθρωπους;Αυτο σε ικανοποιει;Θα ησουν ευτυχισμενη αν ηξερες οτι θα βγαλεις ενα παιδι που θα εχει προβληματα ,αι θα ειναι δυστυχισμενο;
Ανθρωπος που δεν θελει παιδι,δεν μπορει να εξαναγκαστει να το κανει και ειναι αδυνατον να το μεγαλωσει σωστα.

Ποτε ειναι μεγαλυτερη η ζημια;Οταν δυστυχει ενα παιδι που ερχεται στον κοσμο;Ή οταν απλα δεν ερχεται στον κοσμο;Εφοσον δεν εχει συνηδειτοτητα,δεν υπαρχει δυστυχια.

Δυστυχως νομιζουμε οτι η μεγαλυτερη δυστυχια ειναι να μην αναπνεουμε.Σοβαρα;;Αυτη ειναι η μεγαλυτερη δυστυχια;Ή μηπως οταν υποφερουμε;

Για μενα...αν και εφοσον η εκτρωση μεχρι καποιων συγκεκριμενων ημερων βεβαια,δεν προκαλει πονο(αυτο ειναι το ζητουμενο για μενα τελικα,και η συνειδητοτητα βεβαια,αλλα κυριως ο πονος,σωματικος ή ο ψυχικος),σαφως και ειναι θεμιτη...οταν η γεννηση του,εννοωντας την μετεπειτα πορεια του, θα προκαλεσει πονο.
Στην μια περιπτωση δεν υπαρχει πόνος,στην αλλη υπαρχει.Και σε ερωτω.Τι θα διαλλεγες;Τον πονο ή την μη υπαρξη πονου;
Ολα τα υπολοιπα ειναι απλως στη σφαιρα της φιλοσοφιας και της θεωριας.Οχι ομως στην πραξη.
Εφοσον με την εκτρωση δεν υπαρχει συνηδειτοποιηση της πραξης,του θανατου και της ζωης και κυριως του πονου,ψυχικου ή σωματικου..ειναι προτιμοτερη απο την γεννηση που θα προκαλεσει πόνο..ειτε ψυχικο ειτε σωματικο ειτε και τα δυο.Η ουσια με νοιαζει και οχι οι θεωριες να εχουμε να λεμε, και μπουρμπουτσαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top