Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Από τα δύο βίντεο (του συμβάντος και της συνέντευξης), προκύπτει το συμπέρασμα ότι ο παπάς ήταν θυμωμένος με τους γονείς, που δεν εξοικείωσαν το παιδί με την εκκλησία, και όχι με το ίδιο το παιδί που γκρίνιαζε.

Το πρόβλημα είναι ότι η εκκλησιά ασκεί πολιτική εξουσία και οι αριθμοί μετράνε. Για να πάψεις να θεωρείσαι Χ.Ο. από την εκκλησιά θα πρέπει είτε να αφοριστείς, είτε να ασπαστείς επίσημα κάποιο άλλο δόγμα. Όταν λένε λοιπόν πως "το 90% των Ελλήνων είναι Χ.Ο. και οι θέσεις μας έχουν ειδικό βάρος, είμαστε χριστιανική χώρα, οποιαδήποτε επίθεση κατά της εκκλησίας είναι και επίθεση κατά του ελληνισμού" και καπελώνουν γενικά έναν ολόκληρο λαό, δεν στηρίζονται ούτε στο πόσα άτομα κοινωνούν, ούτε στο πόσα άτομα πάνε στην εκκλησία. Στο πόσα άτομα έχουν βαπτιστεί στηρίζονται.
Πολύ σωστό αυτό!

Αν θέλεις το παιδί σου να είναι ελεύθερο να ασπαστεί μια θρησκεία, προφανώς δε το βαπτίζεις ( έτσι κοιτάς τη δική σου ικανοποίηση ). ok η ονοματοδοσία είναι σημαντικό γεγονός για μια οικογένεια, μπορεί όμως να γίνει στο ληξιαρχείο και μετά να ακολουθήσει μια μεγάλη γιορτή - γλέντι. Η βάπτιση δίνει αυτομάτως και στο παιδί ένα θρήσκευμα, αφήστε που μετά αν δεν ασπαστεί το χριστιανισμό, θα πρέπει να "τρέξει" για να το αλλάξει αυτό αργότερα.

Τέλος, πολύ κλασικό το παραμυθάκι της εκκλησίας ότι αν πεθάνει αβάπτιστο το παιδί θα πάει στην κόλαση (είναι το λιγότερο αστείο). Μπορεί πολλοί να μη το πιστεύουν, όμως είμαι σίγουρος ότι πολλοί γονείς βάπτισαν το παιδί τους και γι' αυτό τον λόγο.

Φανταστείτε πως θα ήταν η χώρα μας αν δεν επιβάλλανε οι Έλληνες στα παιδιά τους από μικρά τη βάπτιση. Και λιγότερη πολιτική εξουσία θα είχε η εκκλησία και τα ποσοστά των χριστιανών θα είχανε πέσει σε κάτι πιο ρεαλιστικό.

Εγώ δυστυχώς βαπτίστηκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Όσο για τη βάφτιση εγώ προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνεται όταν το παιδί είναι βρέφος ούτε νήπιο γιατί δεν μπορεί να κρίνει και περνά ένα μεγάλο μέρος της ζωής του,μέχρι τα 18 τουλάχιστον,εγκλωβισμένος σε μία θρησκεία που μπορεί να μην τον εκφράζει. Όμως συνεχίζεται αυτό επειδή είναι "παράδοση" κι ας είναι οι γονείς μόνο εικονικά χριστιανοί και όχι πραγματικά..Δε θα συνεχίσω με τη μουρμούρα όμως θα κουράσω.
στο μήνυμα φαίνεται λίγο ότι γενικεύω και συγγνώμη.Δεν εννοώ ότι ΟΛΟΙ όσοι βαφτίζουν τα παιδιά τους είναι εικονικά χριστιανοί .Απλά λέω ότι οι περισσότεροι από τους οποίους συμμετέχουν σε μερικά μυστήρι της εκκλησίας (γάμους βαφτίσια) το κάνουν για το τυπικό όχι επειδή ξέρουν τις παραδόσεις και θέλουν να τις κρατήσουν

Μπορεις εσυ επισης να ξερεις αν η εν λογω μητερα δεν εψαχνε φουστανια ή ηταν επι 2 χρονια στα νοσοκομεια γιαυτο κι αργησε να το βαφτισει; Εικασιες κανετε, ας κανω κι εγω μια.
.
δεν είπα ότι η συγκεκριμένη μάνα καθυστέρησε να το βαφτίσει επειδή έψαχνε φουστάνια.Λέω ότι γενικά όσοι συμμετέχουν σε ένα μυστήριο της εκκλησίας ή κάτι,το μόνο που τους νοιάζει είναι τα τούχα (π.χ. πάσχα,οι περισσότεροι το έχουμε ζήσει:η νονά η μαμά ο μπαμπάς δε μας λένε τι είναι η ανάσταση μας λένε τι θα βάλουμε στην ανάσταση


Βασικά το όλο νόημα του βαφτίσματος πλέον είναι το έθιμο. Υπάρχουν γονείς πχ οι δικοί μου που πάνε εκκλησία μόνο την ανάσταση για 10 λεπτά και παρόλα αυτά με βαφτίσανε λόγο εθίμου και για να μην τους πρήζουν οι γιαγιές. Ο λόγος που εκκλησία επιμένει τόσο σθεναρά στο νηπιοβαπτισμό δεν είναι άλλος παρά τα έσοδα από τα φακελάκια που θα χάσουν αν καταργηθεί, με βασικό τους επιχείρημα πως αν πεθάνει ένα αβάπτιστο παιδί πάει στην κόλαση λόγω του προπατορικού αμαρτήματος, πως βγάζει νόημα τώρα αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμα.
Α,για σου,για τέτοιες περιπτώσεις μιλούσα (και οι δικοί μου έτσι ήταν ,τώρα το παίζουν θεούσοι)

Αλλού είναι το πρόβλημα. Ένα παιδί δε θα πάθει τίποτα αν βαφτιστεί, ούτε είναι υποχρεωμένο να υιοθετήσει τα πιστεύω των γονιών και τις αντίστοιχης θρησκείας. Αν φτάσει σε μια ηλικία 18-20 και τα αποδέχεται λόγω συνήθειας, δεν φταίει ούτε η βάπτιση, ούτε το περιβάλλον. Πρακτικά η βάπτιση δεν σε εμποδίζει πουθενά, ούτε σου στερεί κάποιο δικαίωμα.

Το πρόβλημα είναι ότι η εκκλησιά ασκεί πολιτική εξουσία και οι αριθμοί μετράνε. Για να πάψεις να θεωρείσαι Χ.Ο. από την εκκλησιά θα πρέπει είτε να αφοριστείς, είτε να ασπαστείς επίσημα κάποιο άλλο δόγμα. Όταν λένε λοιπόν πως "το 90% των Ελλήνων είναι Χ.Ο. και οι θέσεις μας έχουν ειδικό βάρος, είμαστε χριστιανική χώρα, οποιαδήποτε επίθεση κατά της εκκλησίας είναι και επίθεση κατά του ελληνισμού" και καπελώνουν γενικά έναν ολόκληρο λαό, δεν στηρίζονται ούτε στο πόσα άτομα κοινωνούν, ούτε στο πόσα άτομα πάνε στην εκκλησία. Στο πόσα άτομα έχουν βαπτιστεί στηρίζονται.

Θα μου πεις εδώ το πρόβλημα είναι η βάπτιση ή οι εξουσίες που έχει ο κλήρος και ο μη διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους? Προφανώς το δεύτερο, αλλά αυτό δεν βλέπω να αλλάζει σύντομα σε αυτήν την χώρα. Για τον λόγο αυτό και μόνο δεν θα βάφτιζα το παιδί μου και κατηγορώ και τους μη χριστιανούς που υποκύπτουν στις πιέσεις της οικογένειας. Υπό διαφορετικές συνθήκες, αν και άθεος, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.
"Religious groups that oppose infant baptism have sometimes been persecuted by paedobaptist churches. During the Reformation, Anabaptists were persecuted by Lutheran, Calvinist, Anglican and Catholic regimes. The English government imposed restrictions on Baptists in Britain and Ireland during the 17th century. The Russian Orthodox Church repressed Baptists prior to the 1917 revolution, and sought restrictions on Baptists and Pentecostals after being re-established after the fall of Communism.

B.R. White describes the motivations behind persecution of the Anabaptists during the Reformation as follows:

Other Christians saw the baptism of each new-born baby into the secular parish community and close links between church and state as the divinely-ordained means of holding society together. Hence many other Christians saw the Anabaptists as subversive of all order. Consequently, from the earliest days, they were sharply persecuted and leaders were soon executed.[60]"

https://en.wikipedia.org/wiki/Infant_baptism
δεν μπορείς απλά να πας να το αλλάξεις και να γράψεις άθεος; πρέπει να αφοριστείς;
λίγο προσωπική φαίνεται αυτή η άποψη,κανονικά δεν θα έπρεπε να υπήρχε στη βικιπαίδεια
Από τα δύο βίντεο (του συμβάντος και της συνέντευξης), προκύπτει το συμπέρασμα ότι ο παπάς ήταν θυμωμένος με τους γονείς, που δεν εξοικείωσαν το παιδί με την εκκλησία, και όχι με το ίδιο το παιδί που γκρίνιαζε.


Πολύ σωστό αυτό!

Αν θέλεις το παιδί σου να είναι ελεύθερο να ασπαστεί μια θρησκεία, προφανώς δε το βαπτίζεις ( έτσι κοιτάς τη δική σου ικανοποίηση ). ok η ονοματοδοσία είναι σημαντικό γεγονός για μια οικογένεια, μπορεί όμως να γίνει στο ληξιαρχείο και μετά να ακολουθήσει μια μεγάλη γιορτή - γλέντι. Η βάπτιση δίνει αυτομάτως και στο παιδί ένα θρήσκευμα, αφήστε που μετά αν δεν ασπαστεί το χριστιανισμό, θα πρέπει να "τρέξει" για να το αλλάξει αυτό αργότερα.

Τέλος, πολύ κλασικό το παραμυθάκι της εκκλησίας ότι αν πεθάνει αβάπτιστο το παιδί θα πάει στην κόλαση (είναι το λιγότερο αστείο). Μπορεί πολλοί να μη το πιστεύουν, όμως είμαι σίγουρος ότι πολλοί γονείς βάπτισαν το παιδί τους και γι' αυτό τον λόγο.

Φανταστείτε πως θα ήταν η χώρα μας αν δεν επιβάλλανε οι Έλληνες στα παιδιά τους από μικρά τη βάπτιση. Και λιγότερη πολιτική εξουσία θα είχε η εκκλησία και τα ποσοστά των χριστιανών θα είχανε πέσει σε κάτι πιο ρεαλιστικό.

Εγώ δυστυχώς βαπτίστηκα. :P

δυστυχώς οι περισσότεροι έτσι βαφτίζουν και για παρόμοιους λόγους παντρεύονται (πχ η νύφη επειδή θέλει να βάλει νυφικό και να την καμαρώνουν 1000 άτομα { και να πατήσει και το πόδι του γαμπρού ;) } και ο γαμπρός επειδή τον πρήζουν η νύφη και τα σόγια)

και θα εκφράσω και προσωπική γνώμη τώρα

mindcircus:
όχι εγώ δε θα βαφτίσω το παιδί μου.είμαι άθεη και δεν μπορώ να του επιβάλλω μία θρησκεία εφόσον δεν την ασπάζομαι πραγματικά.
Απλά σε μια ηλικία που θα είναι ώριμο (μπορεί να είναι στα 13 μπορεί στα 18) θα του μιλήσω για τις πιο διαδεδομένες θρησκείες και αιρε΄σεις και απο εκεί και πέρα αν βαφτιστεί δεν θα με πειράξει καθόλου και αν θέλει θα είμαι και παρούσα.μπορεί να αλλάξω όταν και αν κάνω παιδί και να πω ότι θα το βαφτίσω το παιδί μου.Who knows ? απλά θέλω να ξέρεις ότι έχοντας αυτή την άποψη δεν κατακρίνω εσένα που θα το βαφτίσεις σίγουρα επειδή πιστεύεις (ίσα-ίσα σε θαυμάζω γιατί εγώ δεν μπορώ να πιστέψω χωρίς απτές αποδείξεις),απλά λέω ότι δεν ανταποκρίνεται στα δικά μου πιστεύω και εγώ δε θα το κάνω.
Scandal: γενικά η εκκλησία κάνει ό,τι θέλει.Ο νηπιοβαπτισμός δεν αναφέρθηκε από το Χριστό (από ότο είδα η α οικουμενική σύνοδος το επε΄βαλλε ) εκείνος βαφτίστηκε στα 30,30 παρά και όλοι κάπου εκεί βαφτίζονταν. Γενικά ΕΓΩ το θεωρώ μια μορφή προσηλυτισμού και δεν θέλω να το κάνω ούτε στο παιδί μου ούτε σε κανένα άλλο παιδί (να γίνω νονά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
δεν μπορείς απλά να πας να το αλλάξεις και να γράψεις άθεος; πρέπει να αφοριστείς;
λίγο προσωπική φαίνεται αυτή η άποψη,κανονικά δεν θα έπρεπε να υπήρχε στη βικιπαίδεια

Μπορείς να κάνεις διαγραφή θρησκεύματος στο ληξιαρχείο, αλλά η εκκλησία συνεχίζει να σε υπολογίζει σαν Χ.Ο.
Ποια άποψη είναι προσωπική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Βασικά το όλο νόημα του βαφτίσματος πλέον είναι το έθιμο. Υπάρχουν γονείς πχ οι δικοί μου που πάνε εκκλησία μόνο την ανάσταση για 10 λεπτά και παρόλα αυτά με βαφτίσανε λόγο εθίμου και για να μην τους πρήζουν οι γιαγιές. Ο λόγος που εκκλησία επιμένει τόσο σθεναρά στο νηπιοβαπτισμό δεν είναι άλλος παρά τα έσοδα από τα φακελάκια που θα χάσουν αν καταργηθεί, με βασικό τους επιχείρημα πως αν πεθάνει ένα αβάπτιστο παιδί πάει στην κόλαση λόγω του προπατορικού αμαρτήματος, πως βγάζει νόημα τώρα αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμα.
Αφού ανέτρεξα σε δόκιμες γνώμες και προς αποφυγή απο εμένα ατοπημάτων, ξεχώρισα: οτι ο νηπιοβαπτισμός αποτελούσε σφραγίδα για τα νήπια.
Αρα, κατα την σχηματισμένη γνώμη μου, απο τις πληροφορίες που είναι φανερές στο site:
https://antiairetikos.blogspot.gr/2011/11/blog-post_13.html#section_1.1.1
συνάγεται το συμέρασμα οτι το έθιμο δεν είναι απλά έθιμο ή κάτι σαν μια απλή συνήθεια, παρά αποτελεί ένα απο τα μέγιστα μυστήρια της εκκλησίας μας.


Και η δική μας προσέγγιση στα μυστήρια της εκκλησίας, θα πρέπει να είναι προσεκτικότερη.

Γιατι, κατα την ταπεινή μου γνώμη, ο Χριστιανισμός αποτελεί μύηση του Χριστιανού σε αυτά.

Εδώ θα τολμήσω να θέσω στην κρίση σας και την προσύλητη Υπατία, η οποία τράβηξε πάνω της την οργή των οργανωμένων εχθρών του Χριστιανισμού.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Προφανώς και αποτελεί μέγα μυστήριο για την εκκλησία. Δεν μας απασχολεί όμως η θεολογική πλευρά του θέματος για το αν πρέπει να βαπτίζονται τα νήπια η όχι. Από τη στιγμή που είσαι Χ.Ο. το αποδέχεσαι, αλλιώς είσαι αιρετικός. Το θέμα είναι οι σχέσεις εκκλησίας-κράτους και πως αυτή εκμεταλλεύεται την βάπτιση για να δώσει βάρος στις πολιτικές της θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ο λόγος που εκκλησία επιμένει τόσο σθεναρά στο νηπιοβαπτισμό δεν είναι άλλος παρά τα έσοδα από τα φακελάκια που θα χάσουν αν καταργηθεί.
Επίτρεψέ μου να σου πω ότι είναι αρκετά ακραία η δήλωσή σου.:eek: Μην τα ισοπεδώσουμε όλα, ρε φίλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίτρεψέ μου να σου πω ότι είναι αρκετά ακραία η δήλωσή σου.:eek: Μην τα ισοπεδώσουμε όλα, ρε φίλε!

Τι άλλος λόγος υπάρχει? Να γίνει το παιδί χριστιανός? Λες η βάπτιση παίζει ρόλο σε αυτό. Πόσοι βαπτισμένοι χριστιανοί υπάρχουν στην Ελλάδα που δε πατάνε στην εκκλησία ποτέ? Τι θα άλλαζε αν αυτοί δεν είχαν βαπτιστεί καν εκτός από το balance στα λογιστικά βιβλία της εκκλησίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τι άλλος λόγος υπάρχει? Να γίνει το παιδί χριστιανός? Λες η βάπτιση παίζει ρόλο σε αυτό. Πόσοι βαπτισμένοι χριστιανοί υπάρχουν στην Ελλάδα που δε πατάνε στην εκκλησία ποτέ? Τι θα άλλαζε αν αυτοί δεν είχαν βαπτιστεί καν εκτός από το balance στα λογιστικά βιβλία της εκκλησίας?
Πιστεύεις οτι κατέχεις την γνώση του μυστηρίου του βαπτίσματος επαρκώς, έτσι ώστε να είσαι σε θέση να μιλήσεις για βαπτισμένους και αβάπτιστους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πιστεύεις οτι κατέχεις την γνώση του μυστηρίου του βαπτίσματος επαρκώς, έτσι ώστε να είσαι σε θέση να μιλήσεις για βαπτισμένους και αβάπτιστους;
Το θέμα είναι να βαπτίζεται κάποιος επειδή θέλει και καταλαβαίνει όπως λες την όποια αξία μπορεί να έχει αυτό. Όχι να αποφασίζουν άλλοι για ένα άτομο αν θα βαπτιστεί σε ηλικία που αυτό δεν είναι σε θέση να κρίνει. Εγώ ας πούμε αν το είχα επιλογή δεν θα βαπτιζόμουν γιατί δεν πιστεύω. Παρόλα αυτά οι γονείς μου αποφάσισαν και το έκαναν. Κατάλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύεις οτι κατέχεις την γνώση του μυστηρίου του βαπτίσματος επαρκώς, έτσι ώστε να είσαι σε θέση να μιλήσεις για βαπτισμένους και αβάπτιστους;

Ναι εσύ είσαι? Ο νηπιοβαπτισμός απο θεολογικής πλευράς αποτελεί την ένταξη του νέου χριστιανού στο σώμα της εκκλησίας, ταυτόχρονα με την κάθαρσή του από τα μέχρις εκείνης της στιγμής αμαρτήματά του. Είναι ένα από τα 7 μυστήρια της εκκλησίας. Συμβολίζει το θάνατο του παλαιού ανρθώπου και την αναγέννησή του ως νέου. Αυτά περί θεολογίας.

Τα παραπάνω έχουν νόημα μόνο και εφόσον οι γονείς είναι πιστοί χριστιανοί. Πιστός χριστιανός δεν σημαίνει πάω 10 λεπτά στην ανάσταση έτσι για το καλό. Οι περισσότετοι κάτοικοι Ελλάδος τέτοιοι χριστιανοί είναι. Αυτοί λοιπόν οι "χριστιανοί" βαφτίζουν τα παιδιά τους όχι γιατί έχουν κάποιο ηθικό ή θεολογικό κόλλημα αν δεν το κάνουν, αλλά μόνο και μόνο γιατί αποτελεί γιαυτούς έθιμο,κοινωνικό πρέπει, καθώς και ότι δέχονται πιέσεις από τις παλαιότερες γεννιές.

Αυτοί οι χριστιανοί λοιπόν θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους όπως οι ίδιοι, δηλαδή με την αντιμετώπιση της θρησκείας ως απλό έθιμο, οπότε η εκκλησία δεν πρόκειτε ποτέ να τους έχει σαν ενεργά μέλη, άρα πέραν από τα οικονομικά οφέλη του μυστηρίου δεν υπάρχει άλλος λόγος να βαφτίσουν τα παιδιά τους. Αν ένα παιδί από αυτά μεγαλώσει και θέλει να γίνει χριστιανός μπορεί κάλλιστα να βαπτιστεί. Δεν έχει έτσι άραγε και μεγαλύτερη ουσία το βάπτισμα όταν γίνεται για έναν άνθρωπο οικιοθελώς που καταλαβαίνει της ουσία του και επιλέγει να το κάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αφού ανέτρεξα σε δόκιμες γνώμες και προς αποφυγή απο εμένα ατοπημάτων, ξεχώρισα: οτι ο νηπιοβαπτισμός αποτελούσε σφραγίδα για τα νήπια.
Συνάγεται το συμέρασμα οτι το έθιμο δεν είναι απλά έθιμο ή κάτι σαν μια απλή συνήθεια, παρά αποτελεί ένα απο τα μέγιστα μυστήρια της εκκλησίας μας.


Θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν πρέπει να μετατρέπουμε αυτό το τόσο ιερό γεγονός σε ένα εθιμοτυπικό πανηγύρι και σε μια επίδειξη χλιδής.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν πρέπει να μετατρέπουμε αυτό το τόσο ιερό γεγονός σε ένα εθιμοτυπικό πανηγύρι και σε μια επίδειξη χλιδής.:eek:
Έτσι έχει καταντήσει όμως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Στη βάπτιση οι "καθολικοί" κάνουν στο παιδάκι ένα μίνι λουσιματάκι και δεν το υποβάλουν στο βασανιστήριο της κολυμβήθρας όπως οι "ορθόδοξοι".


Για όποιον δεν το γνωρίζει, η βάπτιση στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι υποχρεωτική. Απλά οι γονείς υποβάλουν μαζί στο Δήμο μια υπεύθυνη δήλωση για το ποιο θα είναι το όνομα του παιδιού. Έτσι έχω αποκτήσει το (πραγματικό) όνομά μου. Το ότι κάποιος δεν έχει βαπτισθεί δεν φαίνεται ποτέ και πουθενά σε κανένα επίσημο χαρτί. Απλά δεν θα έχει νονά και δεν θα βρει φυλαγμένα στο πατάρι τα απαίσια ρούχα και το ηλίθιο λαμπατέρ - συγνώμη καπέλο με τα οποία ντύνουν το μωρό μετά το "μυστήριο".


Για το "τελετουργικό" της βάπτισης έχω γράψει εδώ: https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=3799368&postcount=61
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οπως και ο γάμος. :P

Ασχετο. :Ρ
Γενικά όλες αυτές οι λειτουργίες της εκκλησίας. Δεν έχεις άδικο.
Στη βάπτιση οι "καθολικοί" κάνουν στο παιδάκι ένα μίνι λουσιματάκι και δεν το υποβάλουν στο βασανιστήριο της κολυμβήθρας όπως οι "ορθόδοξοι".


Για όποιον δεν το γνωρίζει, η βάπτιση στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι υποχρεωτική. Απλά οι γονείς υποβάλουν μαζί στο Δήμο μια υπεύθυνη δήλωση για το ποιο θα είναι το όνομα του παιδιού. Έτσι έχω αποκτήσει το (πραγματικό) όνομά μου. Το ότι κάποιος δεν έχει βαπτισθεί δεν φαίνεται ποτέ και πουθενά σε κανένα επίσημο χαρτί. Απλά δεν θα έχει νονά και δεν θα βρει φυλαγμένα στο πατάρι τα απαίσια ρούχα και το ηλίθιο λαμπατέρ - συγνώμη καπέλο με τα οποία ντύνουν το μωρό μετά το "μυστήριο".

Στο απολυτήριου λυκείου γράφει και θρήσκευμα. Όταν το είδα φρίκαρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Στο απολυτήριου λυκείου γράφει και θρήσκευμα. Όταν το είδα φρίκαρα.
Και στο δικό μου γράφει Χ.Ο. Όταν είχα πάει να το πάρω, τους ζήτησα να το σβήσουν καθώς δεν είμαι βαπτισμένος χριστιανός, το ψάξανε και τελικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να μην το γράψουν, καθώς είχα βαθμό (και μάλιστα 20!) στα "θρησκευτικά. Τότε είχα πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθώ και δεν το κυνήγησα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ενταξει, γινεται ενα πανηγυρακι, φορανε ολοι τα καλα τους, πανε μετα να φανε σαν βισωνες (βεβαια αυτο με την κριση κοπηκε καπως), ο παπας παιρνει τη μιζα του, τα μαγαζια που κανουν τους στολισμους βγαζουν το γερο χαρτζιλικι τους και ολοι πανε σπιτια τους χαρουμενοι. Λες και η βαφτιση εμποδισε κανεναν να πιστευει οπου θελει.

Ξεχασμενε ελιωσα με το balance στα βιβλια της εκκλησιας :hehe::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και στο δικό μου γράφει Χ.Ο. Όταν είχα πάει να το πάρω, τους ζήτησα να το σβήσουν καθώς δεν είμαι βαπτισμένος χριστιανός, το ψάξανε και τελικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να μην το γράψουν, καθώς είχα βαθμό (και μάλιστα 20!) στα "θρησκευτικά. Τότε είχα πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθώ και δεν το κυνήγησα.


Ελλας Ελληνων Χριστιανων :P:P:P:P

Ακομα θυμαμαι το μαθημα των Θρησκευτικων στο Λυκειο που υποτιθεται καναμε για τις υπολοιπες θρησκειες ενω στην πραγματικοτητα αναλωνομασταν στο ποσο λαθος ειναι ολοι οι υπολοιποι πλην των Χ.Ο. λες και αυτοι που δημιουργησαν την Ορθοδοξια οπως ειναι σημερα γεννηθηκαν με το αλαθητο.

Υπαρχει και πιο hardcore συνθημα που το εχουν κατι παλαιοημερολογιτες: Ορθοδοξια ή Θανατος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Ακομα θυμαμαι το μαθημα των Θρησκευτικων στο Λυκειο........
Υπαρχει και πιο hardcore συνθημα που το εχουν κατι παλαιοημερολογιτες: Ορθοδοξια ή Θανατος
Οι γονείς μου, μου είχαν προτείνει να πάρω απαλλαγή από τα "θρησκευτικά", αλλά δεν δέχτηκα, καθώς δεν ήθελα να ξεχωρίσω από τους συμμαθητές μου. Είχα βέβαια το θετικό ότι ο θεολόγος μου ήταν πολύ καλός και αγαπητός άνθρωπος και μάλλον πρέπει να ήταν ...άθεος. Το "δόγμα" του ήταν ότι "θεός" απλά είναι κάτι που πρέπει να έχουμε μέσα μας και να μας ωθεί στο να αγαπάμε και να συγχωρούμε τους άλλους και να μην κάνουμε κακό σε κανέναν. Στις εξετάσεις, πέρα από τα SOS που μας έδινε, τα θέματα ήταν κάτι μεγάλες ερωτήσεις οι οποίες περιείχαν και τις απαντήσεις.
Για το hardcore σύνθημα, να και το σχετικό τεκμήριο:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Το θέμα είναι να βαπτίζεται κάποιος επειδή θέλει και καταλαβαίνει όπως λες την όποια αξία μπορεί να έχει αυτό. Όχι να αποφασίζουν άλλοι για ένα άτομο αν θα βαπτιστεί σε ηλικία που αυτό δεν είναι σε θέση να κρίνει. Εγώ ας πούμε αν το είχα επιλογή δεν θα βαπτιζόμουν γιατί δεν πιστεύω. Παρόλα αυτά οι γονείς μου αποφάσισαν και το έκαναν. Κατάλαβες;
Απο την τοποθέσηση μου φαίνεται οτι θα προτιμούσα να ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ με την βάπτιση, όχι γιατι δεν πιστεύεις, αλλά γιατι προσπαθείς να τεκμηριώσεις την άποψι σου (δεν πιστεύεις).

Και για να γίνω ποιο σαφής, σου λέω οτι δεν νοείται κάποιος να διαφωνεί δίχως να μπορεί να συζητήσει επι της ουσίας στο θέμα που διαφωνεί. Γιατι με την ποιο πάνω στάση του, απλά δηλώνει άγνοια στο θέμα που έχει τοποθετηθεί.

Και η άγνοια είναι μερική αμορφωσιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top