Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μίλησα για εταιρία; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Οκ. ας ερθει ο κομμουνισμος στην εξουσια και τα ξανασυζηταμε.
Ευσεβείς πόθοι...

Απορώ γιατί συνεχίζεις και το συζητάς τότε, αφού μόνο αν έρθει ο κομμουνισμός στην εξουσία (πόσο οξύμωρο μπορεί να είναι αυτό κομμουνισμός-εξουσία) θα μπορείς να μας αποδείξεις τα λεγόμενα σου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο κομμουνισμός δεν αλλάζει τπτ. Το μόνο που μένει είναι μια Γαλλική Επανάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο κομμουνισμός δεν αλλάζει τπτ. Το μόνο που μένει είναι μια Γαλλική Επανάσταση.
Ο Κομμουνισμός, αν θα ερχόταν ποτέ από τα μυαλά των ανθρώπων στο ιστορικό προσκήνιο, θα άλλαζε τα πάντα:
-Θα καταργούσε τους μισθούς, λόγω κατάργησης της "μισθωτής εργασίας",
-Θα καταργούσε τα "νομίσματα" και θα αντικαταστούσε με μία υπογραφή,
-Θα καταργούσε τους "κατά συνθήκη θεσμούς" (τα λεγόμενα "κατά συνθήκη ψεύδη"),
-Θα καταργούσε το Κράτος-Θεό,
-Θα καταργούσε κάθε κοινωνική αιτία για εγκληματική παρακίνηση,
-Θα ελευθέρωνε τον άνθρωπο, από το "άχθος αρούρης" και τη συστηματική άγνοια από τον εαυτό του και
- άλλα τινά παρόμοια...
Ήταν δηλαδή μία θεωρητική εξιδανίκευση του 19ου αιώνα, πρόσφορη για τη δυσφήμιση που θα περνούσε κατά τον 20ο. Όπως και τόσε άλλες δηλαδή, των τελευταίων μερικών χιλιάδων ετών...Πάντως, το βίτσιο των ανθρώπων για εξιδανικεύσης, μόνον ίσως με την "τεχνητή νοημοσύνη" (όπως πχ των καιρών μας) θα μπορούσε να ξεριζωθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχεις αδικο γιδι! ποια ειναι τα αρνητικα του κομμουνισμου?:confused:
Η μιζέρια του :)

Ok. Ποσες εταιρίες ξέρεις που ξεχωρίζουν?

Μίλησα για εταιρία; ;)

Όποιος ανταγωνίζεται δίκαια τρώει την σκονη των υπολοίπων.

Δε λέω ότι φτάνεις την κορυφή έτσι. Αλλά ξεχωρίζεις.

Αν ξέρετε το δρόμο για την επιτυχία γιατί δεν το ακολουθείτε; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα, Πάνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η άποψη σας είναι ότι ο δίκαιος ανταγωνισμός σε κάνει μόνο να ξεχωρίζεις σε αντίθεση τον άδικο. Η ερώτηση μου είναι ότι αφού ξέρετε τον δρόμο για την επιτυχία γιατί δεν τον ακολουθείτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω. Το επιχείρημά μου είναι ότι στο καπιταλιστικό σύστημα δε χρειάζεται να κινηθείς άδικα και εκμεταλλευτικά, ώστε να βγάλεις κέρδος. Κι ότι μπορείς τουλάχιστον νε ξεχωρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε χρειαζεται να κινηθεις αδικα και εκμεταλλευτικα?!
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι καπως ετσι δρουν, εαν θελουν να πετυχουν?!,
Σορρυ, αλλα πολλους που πετυχαν τα "πολλα" με το "σταυρο στο χερι", δεν εχω υποψιν μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Γίδι, Αν εννοείς ότι αυτός που παίζει δίκαια μπορεί τουλάχιστον να ξεχωρίσει, δλδ μπορεί και να επιτύχει τους στόχους του τότε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :)

@neraidia, όλοι πιστεύουμε ότι οι "μεγάλοι" έχουν διαπράξει αδικίες. Γιατί δεν έχει βρεθεί ούτε ένας τολμηρός να τους οδηγήσει στην δικαιοσύνη;

Μήπως τελικά θα θέλαμε οι "μεγάλοι" να έχουν διαπράξει αδικίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νεράιδα δεν εννοώ κάποιον μεγιστάνα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Το επιχείρημά μου είναι ότι στο καπιταλιστικό σύστημα δε χρειάζεται να κινηθείς άδικα και εκμεταλλευτικά, ώστε να βγάλεις κέρδος. Κι ότι μπορείς τουλάχιστον νε ξεχωρίσεις.

Μπα τι μας λες!!! :D Στον καπιταλισμο χρειαζεται η εκμεταλλευση για να μεγιστοποιησης το κερδος σου. Αυτο ισχυη για τους μεγαλοαστους [...]

Παντος συμφωνο με την αποψη της Neraida:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είπα εγώ για μεγιστοποίηση; ;)
Επίσης έχουν γράψει κι άλλοι σχόλια, δεν έχεις κάτι να απαντήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ειπες ομως για εκμεταλλευση δηλ. οτι και καλα δεν χρειαζεσαι να κινηθεις εκμεταλλευτηκα. Αυτο δεν ειναι σωστο .Το καπιταλιστηκο συστημα απο την φυση του παραγη πολλες αδικιες,μια απο αυτες ειναι η εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο

Προσωπικη μου αποψη: Ειλικρινα δεν νομιζω να υπαρχουν φαινομενα εκμεταλλευσης μεσα στο κομμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Απόδειξέ το.

Επίσης πρόσεχε λίγο τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Οταν λεω για [...] εννοω αυτούς που εκμεταλλευονται μισθωτη εργασια π.χ οπως κοκκαλης δεν εβρισα κανεναν απλο ανθρωπο του μοχθου π.χ οπως εσυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο. Κι εγώ εξαγριώνομαι με κάποιους εκμεταλλευτές και όντως πλούσιους.
Αλλά δε με νοιάζει αν ο κομμουνισμός κάνει κακό σε αυτούς, με νοιάζει αυτό που εξακολουθείς να παραβλέπεις- τους μη-μικροαστούς. Το ενδιάμεσο. Ανθρώπους, που δε βγάζουν 1000 ευρώ το μήνα, αλλά μπορούν ανα στηρίζουν μία άνετη ζωή, χωρίς όμως να είναι πλούσιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Λαθος κανεις εγω μιλαω τοσο καιρο μονο για τους πλουσιους και οχι για τους μικροαστους. Εγω προσωπικα ειμαι κατα των πλουσιων και υπερ των υπολοιπων

Οκ;

Επισης λες σε καποιο ποστ οτι στο καπαλιστικο συσυστημα δεν χρειαζεται να κινηθεις εκμεταλλευτηκα αυτο μπορεις να μου το αποδειξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν μιλάμε για διαφορετικά πράγματα επί τόσες σελίδες, γιατί να σου αποδείξω κάτι;
Εγώ γι' αυτό επιμένω τόσο καιρό κατά του κομμουνισμού: ας συνθλίψει όποιον έχει εκμεταλλευτεί.
Με τις μέσες περιπτώσεις τι θα κάνει;;;;;

ΑΥΤΟ είναι που πρέπει να λάβετε υπ' όψιν, εκεί είναι που χάνει ο κομμουνισμός. Ξέχνα λίγο λοιπόν το περιβόητο 5% και ας δούμε ή ας δείτε πώς θα χειριστείτε τους άλλους, τους ευκατάστατους, που δε φταίνε σε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Αν μιλάμε για διαφορετικά πράγματα επί τόσες σελίδες, γιατί να σου αποδείξω κάτι;

Νομιζω οτι ειναι σαφες αυτο που σου ζηταω.;)

Επισης στο ξαναλέω ειμαι υπερ των μικρομεσαιων και κατα των πλουσιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top