Internet-ική σχέση, τα καλά και τα άσχημα

Πόσο επηρεάζει η γνωριμία μέσω internet τη σχέση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Την επηρεάζει Θετικά

    Ψήφοι: 6 16.2%
  • Την επηρεάζει Αρνητικά

    Ψήφοι: 8 21.6%
  • Δεν έχει καμία διαφορά

    Ψήφοι: 21 56.8%
  • Δεν γνωρίζω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 2 5.4%

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Tinder.

Τα ρισκα της online ειναι τα ιδια με αυτη της live. Καμια διαφορα. Ουτε στη μια ουτε στην αλλη δεν ξερεις σε τι ανθρωπο θα πεσεις.

Εκτος αν μιλαμε για "modern day προξενιο" δηλαδη να κανεις γνωριμιες μεσω κοινων γνωστων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εξαρταται τα ατομα κ την τοποθεσια γνωριμιας. Προτιμω τις λαιβ γνωριμιες αλλα οσο μπαινεις διαδικτυο, γνωριζεσαι και με αυτον τον τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Mπορεί να γνωριστείς τυχαία,μέσω κοινών φίλων κλπ.Το θέμα είναι τι ζητάς εσύ από αυτή την επαφή.Σου αρκεί απλά να μιλάς με ένα άτομο πού και πού ή προτιμάς να γνωριστείς από κοντά?Άλλες διαδικτυακές σχέσεις προχωράνε και άλλες όχι....Και αυτό είναι οκέι γιατί το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις face to face γνωριμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eλένη Σκαριώτου

Νεοφερμένος

Η Eλένη Σκαριώτου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
H δημιουργία μιας σχέσης μέσω του Internet είναι αρκετά δύσκολη. Μου έχει τύχει να μιλάει με κάποιους που να μου άρεσαν online αλλά όταν εβγαινα μαζί τους το πρώτο ραντεβού και τους έβλεπα, δεν ήξερα που να κρυφτώ και πώς να φύγω.
Μπορείς να έχει μια καλή επικοινωνία online, αλλά δεν δεις τον άλλο από κοντά δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
H δημιουργία μιας σχέσης μέσω του Internet είναι αρκετά δύσκολη. Μου έχει τύχει να μιλάει με κάποιους που να μου άρεσαν online αλλά όταν εβγαινα μαζί τους το πρώτο ραντεβού και τους έβλεπα, δεν ήξερα που να κρυφτώ και πώς να φύγω.
Μπορείς να έχει μια καλή επικοινωνία online, αλλά δεν δεις τον άλλο από κοντά δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

Είναι θέμα τύχης. Μερικές φορές πέφτεις σε ενδιαφέροντα άτομα, ακόμη κι αν προκύψει φιλική σχέση και όχι ερωτική. Τις περισσότερες φορές όμως έχει κακή κατάληξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Εγω πάντως γνώρισα τον άντρα μου μέσω του ίντερνετ και συγκεκριμένα μέσω αυτού του φόρουμ οποτε μπορώ να πω ότι ειμαι ένα παράδειγμα θετικού αποτελέσματος. Δε θα είχε σημασία πάντως με ποιο τρόπο θα τον είχα γνωρίσει απλά δε θα τον γνωριζα ποτέ αν δεν υπήρχε το ίντερνετ. Υπάρχουν αμέτρητα ζευγάρια στη σημερινή κοινωνία που ήρθαν κοντά μέσω ίντερνετ και είναι πια μια πραγματικότητα που δεν μπορούμε να αρνηθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Έχω φίλη η οποία, όταν ήταν 15 χρονών, γνώρισε το αγόρι της (ο οποίος είναι 3 χρόνια μεγαλύτερος από αυτήν), μέσο ενός παιχνιδιού, του TrackMania Nations -.- Πλέον είναι μαζί εδώ και 7,5 χρόνια, και τα 3,5 χρόνια από αυτά συζούν. Σήμερα είναι στην Ολλανδία και κάνουν τα μεταπτυχιακά τους. Άρα, ναι γίνεται! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Και εγω την κοπελα μου μεσω ιντερνετ τη γνωρισα. Βεβαια τα πρωτα 2 χρονια που μιλαγαμε-βγαιναμε ειχαμε φιλικη σχεση, αλλα πλεον είμαστε 1 χρονο μαζι.
Για εμενα τουλαχιστον που δεν πολυ παω τους περισσοτερους ανθρωπους το ιντερνετ ειναι πολυ καλος τροπος γνωριμιας ατομων γιατι μπορεις απο πριν να καταλαβεις αν εχετε κοινα ενδιαφεροντα κλπ,πριν προχωρησεις σε συναντηση , ενω σε real life συνθηκες μπορει να χαραμισεις πολυ χρονο και ενεργεια πρωτου καταλαβεις οτι δεν κολλας με τον αλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι υπέρ του να φτιάξεις κοιλιακούς και να πληρώσεις για επαγγελματικές φωτογραφίες ώστε να βρίσκεις ξεπέτες. Αν επιζητείς σοβαρές σχέσεις από το ίντερνετ σημαίνει πως δε μπορείς να μιλήσεις σε γκόμενα irl. Και αν δε μπορείς να μιλήσεις στον έξω κόσμο δεν είσαι σε θέση να κάνεις σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δε βλέπω σε τι διαφέρει μια γνωριμία μέσω ίντερνετ από μια γνωριμία σε μια παρέα, στη σχολή ή αλλού. Εννοείται ότι η ιντερνική γνωριμία θα είναι μόνον η αρχή και θα ακολουθήσει από κοντά συνάντηση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Όπως το βλέπω εγώ υπάρχουν δύο τύποι χρηστών internet.
Εκείνοι που η διαδικτυακή τους ζωή και συμπεριφορά είναι κατά κάποιο τρόπο προέκταση της καθημερινής τους (irl) συμπεριφοράς και εκείνοι που χρησιμοποιούν ένα είδος διαδικτυακής περσόνας και πορεύονται με αυτήν.
Είναι οι δύο όψεις της "ανωνυμίας" του internet τρόπον τινά. Μπορεί είτε να αποκαλύψεις τον εαυτό σου ευκολότερα, να κάνεις/πεις πράγματα που για x-y λόγους θα σκάλωνες ίσως να κάνεις/πεις irl είτε να κάνεις πράγματα εκτός των πλαισίων της καθημερινής σου συμπεριφοράς ακριβώς επειδή δεν σε έχει γνωρίσει κάποιος από κοντά και δεν σε πολυενδιαφέρει και τι άποψη θα σχηματίσει για σένα.
Γνωρίζοντας κάποιον από το internet, στις αρχές, δεν μπορείς να ξέρεις σε ποια από τις δύο περιπτώσεις έχεις πέσει. Για να καταφέρεις να εξακριβώσεις τι παίζει θέλει αρκετή συζήτηση, και εκ βαθέων συζήτηση και όχι αυτή που κυμαίνεται στα "Τι μουσική ακούς;", "Τι σειρές/ταινίες βλέπεις;".
(Και πάλι βέβαια ενδέχεται να υποκρίνεται ένας εκ των δύο, αλλά αυτό είναι κάτι το υπαρκτό και σε γνωριμίες-σχέσεις δια ζώσης.)
Αν καταφέρεις και περάσεις αυτόν τον σκόπελο, και πιστεύεις ακόμα ότι έχεις ένα άτομο που σε ενδιαφέρει απέναντί σου, μπορείς να προχωρήσεις και στην από κοντά γνωριμία με εκείνο. Τότε είναι που, σιγά-σιγά, και πάλι με "σοβαρή" συζήτηση, θα αρχίσεις να επιβεβαιώνεις ή καταρρίπτεις τα μέχρι τότε συμπεράσματά σου και να κρίνεις αν θέλεις να συνεχίσεις την οποιασδήποτε μορφής επαφή με το εν λόγω άτομο.

Απλά, όπως πάντα, ενδέχεται να βγάλεις συμπέρασμα όταν θα είναι αργά. Υπάρχει διαφορά μεταξύ του "είμαι στο τάδε μέσο/site/app και έχω σκοπό να βρω σύντροφο" και του "είμαι εδώ και δεν είμαι αρνητικός στο να οδηγήσει κάτι κάπου". Στην πρώτη περίπτωση πιθανότατα η συμπεριφορά του χρήστη θα είναι καθοδηγούμενη από το σκοπό του και στα πλαίσια της όλης προσπάθειας θα εμφανιστούν συμπεριφορές που απέχουν από την πραγματική εικόνα του ατόμου. Ο "πραγματικός" εαυτός αυτού του ατόμου θα αποκαλυφθεί βέβαια, αλλά αυτό θα γίνει όταν πια το γνωρίσεις από κοντά και τότε ίσως να ξενερώσεις διότι είχες ψηθεί για κάτι άλλο, το οποίο εν τέλει είναι ανύπαρκτο-ψεύτικο.
Στην δεύτερη περίπτωση είναι πιθανότερο το πράγμα να πάει πιο ομαλά και να μην απογοητευτείς τόσο ή τόσο γρήγορα ή και καθόλου όταν πια έχεις γνωρίσει αυτό το άτομο σχετικά καλά και από κοντά.
Κυρίως αυτός ο παράγοντας πιστεύω λοιπόν πως θα οδηγήσει στη δημιουργία μίας υγιούς ή μη ερωτικής σχέσης που βασίζεται σε εξαρχής γνωριμία μέσω του internet.

Υπάρχει πιθανότητα να μη σου βγει αυτό που θα ήθελες/περίμενες και να ξενερώσεις/πληγωθείς; Προφανώς, όπως υπάρχει και στις από κοντά γνωριμίες.
Μπορείς κάπως να το περιορίσεις; Ναι μπορείς, χωρίς να δίνεσαι αρκετά μέχρι να νομίζεις ότι μπορείς πλέον να εμπιστευτείς τον άλλον. Είτε αυτό είναι αφού τον γνωρίσεις και από κοντά είτε όχι.
Μπορείς να κάνεις μία χαρά φυσιολογική σχέση με άτομο που γνώρισες από το internet; Φυσικά και μπορείς. Αν θέλεις να σου δώσω πιθανότητες, θα σου δώσω λιγότερες από κάποιον που γνώρισες από κοντά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι δυνατό. Ίσως στο internet να έχεις μεγαλύτερο περιθώριο επιλογών ή να είναι πιο εύκολο να κάνεις μία πρώτη γνωριμία με άτομα απ' ότι από κοντά, αλλά άπαξ και γίνει η γνωριμία και περάσεις στο στάδιο του φλερτ, είναι λιγότερο πιθανό να σου βγει κάτι ικανοποιητικό με κάποιον που γνώρισες από το διαδίκτυο παρά με κάποιον που γνώρισες από κοντά, θαρρώ.

Όλα αυτά μιλώντας για σχέσεις που προέκυψαν από πρώτη γνωριμία μέσω διαδικτύου. Το "γνώρισα κάποιον στο internet, μιλάμε αρκετά συχνά και βρισκόμαστε κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα από κοντά γιατί εγώ μένω Καλύβια και εκείνος Τόκιο, ρίχνουμε έναν, συμπεριφερόμαστε σαν ζευγάρι για τις 3-4 μέρες που είναι εδώ, και μετά τον πάω στο αεροδρόμιο" είναι κάτι που προσωπικά απέχει από τον ορισμό της "ερωτικής σχέσης" που υιοθετώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Δε βλέπω σε τι διαφέρει μια γνωριμία μέσω ίντερνετ από μια γνωριμία σε μια παρέα, στη σχολή ή αλλού. Εννοείται ότι η ιντερνική γνωριμία θα είναι μόνον η αρχή και θα ακολουθήσει από κοντά συνάντηση.
]

Η διαφορά είναι ότι στην εξ' επαφής γνωριμια δουλεύει σχεδόν αποκλειστικά η κρίση - κριτική - άποψη για την εξωτερική εμφάνιση ενω στο ίντερνετ δουλεύει μόνο για την προσωπικότητα / συμπεριφορά του ανθρώπου που γνωρίζεις. Μιλάω για ανθρώπους που μπορεί να γραφουν σε ένα φόρουμ καλή ώρα και δεν έχεις ιδέα πώς είναι εμφανισιακά. Αυτο που θα σε τραβήξει πάνω σε κάποιον κι όχι σε κάποιον άλλον είναι αυτά που πιστεύει, πώς φέρεται, πώς εκφράζεται. Κατά τη γνώμη μου είναι και καλύτερη απο μια άποψη μια τέτοια γνωριμία γιατι δίνεις έμφαση σε αυτά που μετράνε και δεν επηρεαζεσαι απο έλξη ή πάθος. Δε λεω ότι είναι κακή η έλξη ή το πάθος ή ότι δε χρειάζεται σε μια σχέση απλά κάποιες φορές παίρνουν τον έλεγχο και χάνεται η ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διαφορά είναι ότι στην εξ' επαφής γνωριμια δουλεύει σχεδόν αποκλειστικά η κρίση - κριτική - άποψη για την εξωτερική εμφάνιση ενω στο ίντερνετ δουλεύει μόνο για την προσωπικότητα / συμπεριφορά του ανθρώπου που γνωρίζεις. Μιλάω για ανθρώπους που μπορεί να γραφουν σε ένα φόρουμ καλή ώρα και δεν έχεις ιδέα πώς είναι εμφανισιακά. Αυτο που θα σε τραβήξει πάνω σε κάποιον κι όχι σε κάποιον άλλον είναι αυτά που πιστεύει, πώς φέρεται, πώς εκφράζεται. Κατά τη γνώμη μου είναι και καλύτερη απο μια άποψη μια τέτοια γνωριμία γιατι δίνεις έμφαση σε αυτά που μετράνε και δεν επηρεαζεσαι απο έλξη ή πάθος. Δε λεω ότι είναι κακή η έλξη ή το πάθος ή ότι δε χρειάζεται σε μια σχέση απλά κάποιες φορές παίρνουν τον έλεγχο και χάνεται η ουσία.

Με συγχωρείς αλλά θα πρέπει να ενημερώσω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ωραία τα ρομαντικά περί "κοιτάω την ουσία" και όλα αυτά, αλλά η φύση ξέρει καλύτερα. Όταν γνωρίζεις έναν άνθρωπο κανονικά και όχι μέσω bits, παρατηρείς πολύ πιο ουσιώδη πράγματα από "κοινά ενδιαφέροντα". Η εξωτερική εμφάνιση που πάει πάντα σε συνδιασμό με την κοινωνική συμπερίφορα είναι πάρα πολύ χρήσιμη για να κρίνεις το ποιόν ενός ανθρώπου. Πως ντύνεται κάποιος; Μπορείς να καταλάβεις πόσο ενδιαφέρται για την εικόνα που περνάει, αλλά και πόσο προσέχει τον εαυτό του. Είναι κάποιος χοντρός/η; Δείχνει όλα τα παραπάνω, αλλά και το ότι είναι αδύναμος χαρακτήρας.

Ακόμα μεγαλύτερη σημασία έχει η συμπεριφορά. Ιδίως για τις γυναίκες. Συνήθως κάποιος creepy ντροπαλός παρθενωτός θα κρύψει την ανικανότητα του πίσω από την ιντερνετική μάσκα. Πανεύκολο να γίνει. Το ίδιο και για όλα τα αρνητικά χαρακτηριστικά. Ξαναλέω, η φύση ξέρει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Με συγχωρείς αλλά θα πρέπει να ενημερώσω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ωραία τα ρομαντικά περί "κοιτάω την ουσία" και όλα αυτά, αλλά η φύση ξέρει καλύτερα. Όταν γνωρίζεις έναν άνθρωπο κανονικά και όχι μέσω bits, παρατηρείς πολύ πιο ουσιώδη πράγματα από "κοινά ενδιαφέροντα". Η εξωτερική εμφάνιση που πάει πάντα σε συνδιασμό με την κοινωνική συμπερίφορα είναι πάρα πολύ χρήσιμη για να κρίνεις το ποιόν ενός ανθρώπου. Πως ντύνεται κάποιος; Μπορείς να καταλάβεις πόσο ενδιαφέρται για την εικόνα που περνάει, αλλά και πόσο προσέχει τον εαυτό του. Είναι κάποιος χοντρός/η; Δείχνει όλα τα παραπάνω, αλλά και το ότι είναι αδύναμος χαρακτήρας.

Ακόμα μεγαλύτερη σημασία έχει η συμπεριφορά. Ιδίως για τις γυναίκες. Συνήθως κάποιος creepy ντροπαλός παρθενωτός θα κρύψει την ανικανότητα του πίσω από την ιντερνετική μάσκα. Πανεύκολο να γίνει. Το ίδιο και για όλα τα αρνητικά χαρακτηριστικά. Ξαναλέω, η φύση ξέρει καλύτερα.

Δεν είναι καλύτερα να αποφεύγονται αυτά τα παρωχημένα στερεότυπα όταν μιλάμε για συναισθηματικές σχέσεις; Η εξωτερική εμφάνιση μπορεί να πει πράγματα τα οποία μπορεί να είναι σωστά αλλά μπορεί να είναι και παραπλανητικά. Ξέρω οτι είναι εύκολο να κατακρίνουμε και να ονοματίζουμε με άσχημες λέξεις μια κοπέλα πχ που έχει πράσινα μαλλιά και σκουλαρίκια σε όλο της το πρόσωπο ή ένα παλικάρι που αρέσκεται να φανατίζεται στο γήπεδο, ένα πλουσιόπαιδο που φοράει μάρκες με τα λεφτά του μπαμπά και τόσα ακόμα παραδείγματα. Αλλά αν ψάξουμε παραμέσα θα δούμε οτι αυτοί οι άνθρωποι κρύβουν μέσα τους διάφορα συναισθήματα τα οποία για να τα βρούμε και να τους αποκωδικοποιήσουμε πρέπει να περάσουμε πολύ χρόνο μαζί τους και σίγουρα αυτό δε θα γίνει με την πρώτη ματιά. Δε μιλάω για ρομαντισμό λοιπόν λέγοντας οτι η τετ α τετ γνωριμία εμποδίζει μια επαφή κατ' ουσίαν αλλά για πραγματική συναισθηματική επαφή που, έχοντας τις προκαταλείψεις που εσύ αναφέρεις, δεν αφήνεις τον εαυτό σου να την έχει.

Είμαι η πρώτη που δυστυχώς έχω προκαταλείψεις και κολλάω σε στερεότυπα αλλά προσπαθώ να το αλλάξω γιατί όλοι είμαστε άνθρωποι και ο κάθε άνθρωπος κρύβει μέσα του μια ιστορία.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ απλά όχι διατί εσύ γενικεύεις, εγώ όχι. Αν δεις μια κοπέλα με πράσινα μαλλιά και πολλά σκουλαρίκια σίγουρα το λογικό είναι να θεωρήσεις πως έχει daddy issues και περίεργα hobby, αλλά αυτό εγώ δεν θα το κάνω. 'Οντως, μάλλον είναι έτσι, αλλά μπορεί να είναι πολλά άλλα πράγματα. Αντιθέτως, εγώ μίλησα για ουσιαστικά κριτήρια. 'Αλλο προσέχω το ντύσιμο μου και άλλο το πως ντύνομαι π.χ. Καλώς ή κακώς, και είναι κάτι που λίγοι ειδικοί θα παραδεχτούν, βλέποντας έναν άνθρωπο καταλαβαίνεις πάρα πολλά. Κάνοντας μια μικρή συζήτηση, ακόμα περισσότερα. Στον ιντερνέ αυτά είναι αδύνατα και γι' αυτό πιστεύω είναι καλή φάση μόνο για ξεπέτες. Δεν είμαστε όλοι μοναδκοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πολύ απλά όχι διατί εσύ γενικεύεις, εγώ όχι. Αν δεις μια κοπέλα με πράσινα μαλλιά και πολλά σκουλαρίκια σίγουρα το λογικό είναι να θεωρήσεις πως έχει daddy issues και περίεργα hobby, αλλά αυτό εγώ δεν θα το κάνω. 'Οντως, μάλλον είναι έτσι, αλλά μπορεί να είναι πολλά άλλα πράγματα. Αντιθέτως, εγώ μίλησα για ουσιαστικά κριτήρια. 'Αλλο προσέχω το ντύσιμο μου και άλλο το πως ντύνομαι π.χ. Καλώς ή κακώς, και είναι κάτι που λίγοι ειδικοί θα παραδεχτούν, βλέποντας έναν άνθρωπο καταλαβαίνεις πάρα πολλά. Κάνοντας μια μικρή συζήτηση, ακόμα περισσότερα. Στον ιντερνέ αυτά είναι αδύνατα και γι' αυτό πιστεύω είναι καλή φάση μόνο για ξεπέτες. Δεν είμαστε όλοι μοναδκοί.
Σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω και εγώ.
Το ίντερνετ είναι και ένα μέσο να κρύβει πολύς κόσμος ελαττώματά του.
Πράγματα τα οποία μπορούν να φανούν αμέσως όταν απλά βλέπεις από κοντά τον άλλον γιατί έχεις κάτι χειροπιαστό μπροστά σου.

Προφανώς μετράει εξίσου και η συμπεριφορά, η πνευματική επικοινωνία, οι τρόποι αλλά και γενικότερα η προσωπικότητα ενός ατόμου για να προχωρήσεις σε μια σχέση μαζί του, όμως δεν είναι κατ' ανάγκην περισσότερο σημαντικά από την εικόνα του.

Διαλέξεις και ερωτεύεσαι ένα σύνολο πραγμάτων σε ένα άτομο.
Το που θα δώσει περισσότερη βάση ο καθένας είναι δικό του ζήτημα έτσι κι αλλιώς.

On topic:
Εγώ προσωπικά έχω κάνει ερωτική σχέση μέσω του συγκεκριμένου forum κιόλας, αλλά και μια φιλική σχέση.
Καμία από τις δυο σχέσεις δεν θεωρούνται πλέον κοντινοί μου άνθρωποι,
όμως αυτό δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι τους γνώρισα από το ίντερντετ αλλά λόγω προσωπικών επιλογών δικών μου και δικών τους.
Ήταν άτομα που έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στη ζωή μου για ένα διάστημα οπότε δεν το μετανιώνω σε καμία περίπτωση,
ίσα - ίσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε την εικόνα που καλλιεργείται απ' το internet ψεύτικο πρόσωπο ή υποκρισία ενώ στην απευθείας επαφή να είναι ο καθένας απλά ο εαυτός του.

Η υποκρισία υπάρχει για πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Όταν κρίνεις συμπεριφορά ως σύνολο δεν είναι τόσο εύκολο. Υπάρχουν άνθρωποι που άλλη εικόνα βγάζουν απ' το προφορικό λόγο κι άλλη απ' το γραπτό όχι γιατί υποκρίνονται απλά γιατί αλλάζει η μορφή επικοινωνίας. Δεν είναι όλοι το ίδιο άνετοι με όλα τα μέσα ούτε όλοι αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο σε όλες τις περιπτώσεις. Δείτε το απλά σαν μια διαφορειτκή πλευρά του ίδιου ανθρώπου. Φυσικά όταν μιλάμε για σχέσεις καλό είναι να περνά κάποιος από όλες τις φάσεις και θα γίνει και στην πορεία είτε το θέλει κάποιος είτε όχι αλλά το με ποιον τρόπο θα γίνει αρχικά η γνωριμία εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθενός και πού πιστεύει πως το χει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Η ιντερνετική σχέση είναι καλή φάση, αρκεί να παραμείνει...ιντερνετική! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Η PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Και εγω μιλαγα με καποια ατομα(4 το πολυ:P) αλλα δεν ειχα γνωριστει..βασικα δεν ηθελα να γνωριστω.Απλως ειμαι της αποψης οτι καλυτερα να γνωριζεις ενα ατομο απο κοντα να σ αρεσει και να αρχιζετε να μιλατε παρα μεσω ιντερνετ.γιατι πιστευω οτι ειναι δαιφορετικη η συνομιλια ασε που αν π.χ σε ρωτανε οι φιλοι σου που γνωριστηκατε κλπ δεν θα μου πολυ αρεσε να πω οτι γνωριστηκαμε μεσω ιντερνετ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
αν π.χ σε ρωτανε οι φιλοι σου που γνωριστηκατε κλπ δεν θα μου πολυ αρεσε να πω οτι γνωριστηκαμε μεσω ιντερνετ!:P

Γιατί;
Ακόμα και dating site να ήταν ο "τόπος" γνωριμίας, αν ο άλλος αξίζει τι σημασία έχει το μέσο ή ο τρόπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top