Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Πολλοί άνθρωποι στοιχειώνονται από την ιδέα του "τι θα πει ο κόσμος;". Όσο πιο νωρίς αντιληφθεί κανείς -κατά την κρίση μου- ότι η ευτυχία του και το ίδιο του το είναι δεν μπορούν να μπαίνουν κάτω από έναν αόριστο κύκλο ανθρώπων που κρίνει και δεν θα έπρεπε να έχει σημασία γι' αυτόν, τόσο το καλύτερο για τον ίδιο.

Εγώ συμφωνώ μαζι σου και εχω περάσει μια ζωή να τα πιστεύω αυτά και όσο μπορώ να τα κάνω πράξη. Τι γίνεται όμως όταν στη συγκεκριμένη περίπτωση για να μην αοριστολογούμε ένας αγαπημένος σου συγγενής δικός σου ή του συντρόφου σου σου ζητήσει σαν χάρη να βαφτίσεις το παιδί σου; Ακομα κι αν τους δικούς σου συγγενείς μπορεί να τους έχεις γραμμένους, μπορείς να απαιτήσεις το ίδιο απο τον σύντροφό σου; Αξίζει να έρθεις σε τέτοια κοινωνική αντιπαράθεση για κατι που δεν έχει και τόση σημασία και να απομονωθείς απο τον κόσμο; Αυτο σκέφτεται ο περισσότερος κόσμος κι απλά κάνει τη βάπτιση για να κλείσει τα στόματα κάποιων κι έτσι όλο αυτο γίνεται φαύλος κύκλος. Κανεις δεν επιλεγει 100% να υπακούει στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Τι γίνεται όμως όταν στη συγκεκριμένη περίπτωση για να μην αοριστολογούμε ένας αγαπημένος σου συγγενής δικός σου ή του συντρόφου σου σου ζητήσει σαν χάρη να βαφτίσεις το παιδί σου; Ακομα κι αν τους δικούς σου συγγενείς μπορεί να τους έχεις γραμμένους, μπορείς να απαιτήσεις το ίδιο απο τον σύντροφό σου; Αξίζει να έρθεις σε τέτοια κοινωνική αντιπαράθεση για κατι που δεν έχει και τόση σημασία και να απομονωθείς απο τον κόσμο;
Να πάνε να πνιγούνε οι συγγενείς και των δύο πλευρών. Όταν δύο άνθρωποι παντρεύονται και κάνουν παιδιά, έχουν τη δική τους οικογένεια, πλέον. Δική τους οικογένεια, δικοί τους κανόνες και σε όποιον αρέσει. Και αν ο/η σύντροφος έχει αντίθετη άποψη και οι δύο το θεωρούν σημαντικό να γίνει αυτό που θέλουν, τότε κάτι δεν έγινε καλά και μεταξύ τους.
Η βάφτιση για έναν άθεο μπορεί να είναι ασήμαντη, γιατί ακριβώς ξέρει ότι δεν υπάρχει κάτι, οπότε δεν έχει νόημα να γίνει ή να μη γίνει, αλλά υπάρχει και το ζήτημα της εξάπλωσης της θρησκείας μέσα στην κοινωνία και αυτό είναι κάτι σημαντικό. Σημαντικότερο από όσο είναι να μην κακοκαρδίσεις μερικά χαϊβάνια συγγενείς. Και εν τέλει, αυτή δεν είναι μία κοινωνική αντιπαράθεση, είναι ενδοοικογενειακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Οι συγγενείς ας πάνε να πνιγούνε. Το ίδιο το παιδάκι που θα πάει στο σχολείο και θα αντιμετωπίζει κοροϊδίες, πειράγματα, χαρακτηρισμούς και κατακραυγή από τους συμμαθητές του; Και μη μου πεις οτι θα του μάθεις να παραμένει αμέτοχο κι ανεπηρέαστο σε τέτοια γιατί δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο δυνατοί. Θα το ρισκάρεις αντί να κάνεις μια βάπτιση για τα μάτια του κόσμου και να τα αποφύγεις όλα αυτά;

Αυτό πάντως κάνουν οι περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Αυτός που είναι συνεπής στις απόψεις του δεν θα υποκύψει σε πιέσεις συγγενών, αντιθέτως θα απαιτήσει ο ίδιος να σεβαστούν τις επιλογές του. Το πρόβλημα δημιουργείται, όταν αυτές οι απαιτήσεις υπάρχουν από τους συγγενείς του/της συντρόφου, όπου δεν μπορείς να εξαναγκάσεις τη σχέση σου σε αντιπαράθεση μαζί τους ούτε να τον πείσεις ότι δεν πρέπει να υποκύψει. Γι' αυτό και σε αυτήν την περίπτωση καταλήγεις να λες "άντε ας γίνει να τελειώνουμε". Εγώ πιστεύω ότι οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους και αυτά τα θέματα θα πρέπει το ζευγάρι να τα έχει συζητήσει και αποφασίσει από κοινού αρκετά νωρίτερα, ούτως ώστε να μην βρεθεί κανείς προ εκπλήξεως. Αυτή θεωρώ ότι είναι και η λύση στο θέμα. Επίσης, επειδή η λέξη "συγγενείς" είναι αόριστη, θέλω να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι οποιοσδήποτε πέρα από τους γονείς του ζευγούς έχει απαιτήσεις στο συγκεκριμένο θέμα έχει απαράδεκτη στάση και φυσικά πρέπει να αγνοηθεί.

Το παιδί δεν καταλαβαίνω γιατί θα δεχτεί ρατσισμό στο σχολείο. Ειδικά στην Αθήνα, αυτό το θεωρώ αδιανόητο να συμβεί. Τα παιδιά έχουν την τάση να κοροιδεύουν στο σχολείο ό,τι βλέπουν πως είναι διαφορετικό από αυτούς, π.χ. ένα μαυράκι είναι πολύ συχνό να περιθωριοποιείται γι' αυτόν τον λόγο. Το παιδί όμως που είναι αβάπτιστο, για παράδειγμα, γιατί θα δεχτεί ρατσιστικά σχόλια; Τα παιδιά σε μικρή ηλικία δεν αντιλαμβάνονται καν τι σημασία έχει η βάπτιση, το να είσαι αβάπτιστος, γενικά αυτό το θέμα εν συνόλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Οι συγγενείς ας πάνε να πνιγούνε. Το ίδιο το παιδάκι που θα πάει στο σχολείο και θα αντιμετωπίζει κοροϊδίες, πειράγματα, χαρακτηρισμούς και κατακραυγή από τους συμμαθητές του; Και μη μου πεις οτι θα του μάθεις να παραμένει αμέτοχο κι ανεπηρέαστο σε τέτοια γιατί δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο δυνατοί. Θα το ρισκάρεις αντί να κάνεις μια βάπτιση για τα μάτια του κόσμου και να τα αποφύγεις όλα αυτά;

Αυτό πάντως κάνουν οι περισσότεροι.
Έχω πολλούς γνωστούς και φίλους στη μέση εκπαίδευση και η μοναδική περίπτωση που έχω ακούσει δεν ήταν από συμμαθητές παιδιού, αλλά από δασκάλα θρησκευτικών, η οποία έδιωξε εκτός τάξης μες στο κρύο άρρωστο εκείνη την περίοδο μαθητή, επειδή ανήκε σε χριστιανική αίρεση. Σε αυτήν την περίπτωση αναλαμβάνει η δευτεροβάθμια, αλλά δε χρειάστηκε, γιατί επενέβησαν άλλοι καθηγητές και μαθητές και την έβαλαν στη θέση της. Και αυτό το περιστατικό είχε γίνει στην επαρχία πάνω από μία δεκαετία πριν.

Κατά τα άλλα, θεωρώ πιθανότερο ένας μαθητής να αντιμετωπίσει κοροϊδίες, πειράγματα και χαρακτηρισμούς λόγω του ότι πχ είναι παχύσαρκος, παρά για το ότι δεν κάνει θρησκευτικά. Τα παιδιά φαίνεται να αντιλαμβάνονται ότι τα κιλά (από άποψη υγείας) είναι σημαντικότερα της θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
"Αντιλαμβανεται" κανεις γιατι υπαρχει ρατσισμος κατα της παχυσαρκιας... Για λογους υγειας... Τι αλλο θα ακουσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Himela:
Οι συγγενείς ας πάνε να πνιγούνε. Το ίδιο το παιδάκι που θα πάει στο σχολείο και θα αντιμετωπίζει κοροϊδίες, πειράγματα, χαρακτηρισμούς και κατακραυγή από τους συμμαθητές του; Και μη μου πεις οτι θα του μάθεις να παραμένει αμέτοχο κι ανεπηρέαστο σε τέτοια γιατί δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο δυνατοί. Θα το ρισκάρεις αντί να κάνεις μια βάπτιση για τα μάτια του κόσμου και να τα αποφύγεις όλα αυτά;

Αυτό πάντως κάνουν οι περισσότεροι.

Το θέμα είναι οτι όλα τα παιδιά πρέπει να έχουν κάποιο ονοματεπώνυμο, δουλειά της πολιτείας είναι αν οι γονείς δεν θέλουν να το βαπτίσουν στην εκκλησία να το πάρει το παιδί με άλλο τρόπο στο δημαρχείο δηλαδή όπως με τους πολιτικούς γάμους τα άλλα παιδιά δεν τα αφορά πως πήρε το όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτο που ειναι δυσκολο ειναι ο συνδυασμος πολιτικος γαμος-βαφτιση. Υπαρχουν πολλοι αναχρονιστικοι ιερεις που δεν βαφτιζουν παιδια απο γονεις που δεν εχουν παντρευτει θρησκευτικα και δεν δινουν χαρτι να γινει η βαφτιση αλλου (νομιζω χρειαζεται ακομα). Επισης εχω παρεβρεθει σε διπλες τελετες γαμος-βαφτιση που και παλι βρισκει εμποδια σε πολλους παπαδες επειδη και καλα πρωτα το ζευγαρι παντρευεται και μετα κανει παιδια (αφου φυσικα δεν κανουν προγαμιαιο σεξ). Στην πραγματικοτητα απλα επεφτε μια φορα η μιζα, αυτο ηταν το προβλημα.

Δυστυχως στην Ελλαδα ακομα ο κοσμος ασχολειται με τους αλλους και ιδιαιτερα με οσους "διαφερουν". Στην Αθηνα ειναι πιο ευκολο να χαθεις στην ανωνυμια, στην επαρχια βγαινεις εξω και συναντας συνεχεια γνωστους-συγγενεις (που δεν τους γουσταρεις κιολας). Φυσικα μπορεις να γραψεις στα αρχιδια σου την κοινωνια και να κανεις ο,τι γουσταρεις χωρις να δωσεις αναφορα σε κανεναν. Καποια στιγμη θα σταματησεις να εισαι δακτυλοδεικτουμενος. Η (στενη) οικογενεια εν τελει καταπινει τα παντα (εκτος απο πολυ hard-core περιπτωσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Κατά τα άλλα, θεωρώ πιθανότερο ένας μαθητής να αντιμετωπίσει κοροϊδίες, πειράγματα και χαρακτηρισμούς λόγω του ότι πχ είναι παχύσαρκος, παρά για το ότι δεν κάνει θρησκευτικά. Τα παιδιά φαίνεται να αντιλαμβάνονται ότι τα κιλά (από άποψη υγείας) είναι σημαντικότερα της θρησκείας.

"Αντιλαμβανεται" κανεις γιατι υπαρχει ρατσισμος κατα της παχυσαρκιας... Για λογους υγειας... Τι αλλο θα ακουσουμε...

Αν και off topic, σίγουρα τα παιδιά δε σκέφτονται όταν βλέπουν κάποιον παχύσαρκο "τον κακόμοιρο, θα πάθει ανακοπή καρδιάς στα 50 του, θα αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας" κλπ. Σκέφτονται "να κάποιος που είναι διαφορετικός από μένα και από το σύνολο οπότε για να νιώσω δυνατός πρέπει να τον κοροϊδέψω". Οπότε δεν είναι ωραίο ούτε και λογικό να λες οτι δέχεσαι αυτού του είδους το ρατσισμό για οποιοδήποτε λόγο. Ο ρατσισμός είναι νοοτροπία, δεν υπάρχει δικαιολογία που θα τον επιτρέψει κάποτε και κάποτε όχι. Λέμε όχι στο ρατσισμό οποιαδήποτε μορφή κι αν έχει.

Το θέμα είναι οτι όλα τα παιδιά πρέπει να έχουν κάποιο ονοματεπώνυμο, δουλειά της πολιτείας είναι αν οι γονείς δεν θέλουν να το βαπτίσουν στην εκκλησία να το πάρει το παιδί με άλλο τρόπο στο δημαρχείο δηλαδή όπως με τους πολιτικούς γάμους τα άλλα παιδιά δεν τα αφορά πως πήρε το όνομα.

Για την ακρίβεια όταν γεννιέται το παιδί πας στο ληξιαρχείο και δηλώνεις τη γέννησή του, το ονοματεπώνυμο των γονιών και το δικό του όνομα. Δε χρειάζεται η βάπτιση για την ονομασία του παιδιού.

Εγώ αυτό που έλεγα παραπάνω είναι η εξής πιθανή συζήτηση που θα φέρει το παιδί σε δύσκολη θέση:
- Η νονά μου το Πάσχα μού έφερε κουνελάκι. Εσένα;
- Εγώ δεν έχω νονά.
- Πώς δεν έχεις; Ποιος σε βάπτισε;
- Δεν έχω βαπτιστεί.
- Αχαχαχα ακούστε όλοι! Ο Γιωργάκης δεν έχει βαπτιστεί! Μην τον κάνετε παρέα!

Το παιδί δεν ξέρει τι είναι βάπτιση και τι συμβολίζει. Ξέρει όμως οτι είναι κάτι που πρέπει να γίνει γιατί έτσι έχει ακούσει. Όταν του το στερείς αυτό το εντάσσεις σε μια ομάδα διαφορετικών που είναι εύκολο να γίνει στόχος πειραγμάτων και bullying.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν και off topic, σίγουρα τα παιδιά δε σκέφτονται όταν βλέπουν κάποιον παχύσαρκο "τον κακόμοιρο, θα πάθει ανακοπή καρδιάς στα 50 του, θα αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας" κλπ. Σκέφτονται "να κάποιος που είναι διαφορετικός από μένα και από το σύνολο οπότε για να νιώσω δυνατός πρέπει να τον κοροϊδέψω". Οπότε δεν είναι ωραίο ούτε και λογικό να λες οτι δέχεσαι αυτού του είδους το ρατσισμό για οποιοδήποτε λόγο. Ο ρατσισμός είναι νοοτροπία, δεν υπάρχει δικαιολογία που θα τον επιτρέψει κάποτε και κάποτε όχι. Λέμε όχι στο ρατσισμό οποιαδήποτε μορφή κι αν έχει.

Για την ακρίβεια όταν γεννιέται το παιδί πας στο ληξιαρχείο και δηλώνεις τη γέννησή του, το ονοματεπώνυμο των γονιών και το δικό του όνομα. Δε χρειάζεται η βάπτιση για την ονομασία του παιδιού.

Εγώ αυτό που έλεγα παραπάνω είναι η εξής πιθανή συζήτηση που θα φέρει το παιδί σε δύσκολη θέση:
- Η νονά μου το Πάσχα μού έφερε κουνελάκι. Εσένα;
- Εγώ δεν έχω νονά.
- Πώς δεν έχεις; Ποιος σε βάπτισε;
- Δεν έχω βαπτιστεί.
- Αχαχαχα ακούστε όλοι! Ο Γιωργάκης δεν έχει βαπτιστεί! Μην τον κάνετε παρέα!

Το παιδί δεν ξέρει τι είναι βάπτιση και τι συμβολίζει. Ξέρει όμως οτι είναι κάτι που πρέπει να γίνει γιατί έτσι έχει ακούσει. Όταν του το στερείς αυτό το εντάσσεις σε μια ομάδα διαφορετικών που είναι εύκολο να γίνει στόχος πειραγμάτων και bullying.

Ενταξει τα παιδια εν ετει 2016 δεν ασχολουνται με το αν καποιος εχει βαπτιστει ή οχι. Ακομα και σε μικρες σχετικα ηλικιες. Τωρα αν μιλαμε για μπομπιρες, ε εκει επεμβαινει ο δασκαλος/νηπιαγωγος και το θεμα τελειωνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
[...]Οπότε δεν είναι ωραίο ούτε και λογικό να λες οτι δέχεσαι αυτού του είδους το ρατσισμό για οποιοδήποτε λόγο. Ο ρατσισμός είναι νοοτροπία, δεν υπάρχει δικαιολογία που θα τον επιτρέψει κάποτε και κάποτε όχι. Λέμε όχι στο ρατσισμό οποιαδήποτε μορφή κι αν έχει.
Λολ. Μ' αρέσει που μου έγραψες και τσιτάτο στο τέλος.
Μην παρασύρεσαι από σχόλια άλλων. Υποτιμητικά για τη θρησκεία το έγραψα, όχι για να στηρίξω το "ρατσισμό".

Εγώ αυτό που έλεγα παραπάνω είναι η εξής πιθανή συζήτηση που θα φέρει το παιδί σε δύσκολη θέση:
- Η νονά μου το Πάσχα μού έφερε κουνελάκι. Εσένα;
- Εγώ δεν έχω νονά.
- Πώς δεν έχεις; Ποιος σε βάπτισε;
- Δεν έχω βαπτιστεί.
- Αχαχαχα ακούστε όλοι! Ο Γιωργάκης δεν έχει βαπτιστεί! Μην τον κάνετε παρέα!
Καταπληκτικά. Να γίνεις σεναριογράφος για σειρές τύπου "καφέ της χαράς".
Μόνο εκεί θα μπορούσε να συμβεί αυτό που γράφεις και δη με τον τρόπο που το γράφεις.

Ενταξει τα παιδια εν ετει 2016 δεν ασχολουνται με το αν καποιος εχει βαπτιστει ή οχι. Ακομα και σε μικρες σχετικα ηλικιες. Τωρα αν μιλαμε για μπομπιρες, ε εκει επεμβαινει ο δασκαλος/νηπιαγωγος και το θεμα τελειωνει.
Γιατί το λες αυτό; Ο διάλογος που έγραψε η Himela θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πραγματικός διάλογος γυμνασιόπαιδων καθώς πηγαίνουν στο φροντιστήριο παίζοντας pokemon go.

-Ρε, έχει έναν ratata μέσα στον υπόνομο. Ωπα, λάθος, κανονικός αρουραίος ήταν. Και δε μου λες ποιος σε βάφτισε;
-Κανείς. Δεν έχω βαπτιστεί.
-Αχαχαχα ακούστε όλοι! Ο Γιωργάκης δεν έχει βαπτιστεί! Μην ανταλλάξετε pokemon μαζί του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Μπαγάσα σε συγχωρώ που μου την είπες γιατί με έκανες και γέλασα. :P

Άντε μωρε μια χαρά μπορούν να συμβούν αυτές οι συζητήσεις μεταξύ παιδιών νηπιαγωγείου ή δημοτικού. Ή οκ, μπορεί να ειμαι και πολύ σχολαστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Himela:
Εγώ αυτό που έλεγα παραπάνω είναι η εξής πιθανή συζήτηση που θα φέρει το παιδί σε δύσκολη θέση:
- Η νονά μου το Πάσχα μού έφερε κουνελάκι. Εσένα;
- Εγώ δεν έχω νονά.
- Πώς δεν έχεις; Ποιος σε βάπτισε;
- Δεν έχω βαπτιστεί.
- Αχαχαχα ακούστε όλοι! Ο Γιωργάκης δεν έχει βαπτιστεί! Μην τον κάνετε παρέα!

Μπορεί να πει και ψέματα με κάποια φανταστική νονά, μικρά παιδιά είναι και τα άλλα μπορεί εύκολα να τα ξεγελάσει αν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο νομίζεις δεν θα ζητήσουν και το βιογραφικό της νονάς. Εγώ όταν πήγαινα σχολείο δεν θυμάμαι παιδί να είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafael Atesian

Νεοφερμένος

Ο Rafael Atesian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ως Αρμένιος Χριστιανός είμαι υπέρ....Σιγά το μαρτύριο δεν πεθαίνουν κιόλας τα παιδιά....Όποιον Αρμένιο κι αν ρωτήσεις το ίδιο με μένα θα σου πεί.....Βλέπετε οι Αρμένιοι πρωτοι από όλους κάναμε επίσημη θρησκεία τον χριστιανισμό

Επόμενο να είμαστε οι πιο θρησκευόμενοι χριστιανοι!Για εμάς ο χριστιανισμός είναι cool ακόμα και για τους νέους! Η θρησκεία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της ταυτότητας μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η θρησκεία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της ταυτότητας μας!

Μπράβο σου! Συμφωνώ απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είμαι άνθρωπος που πήγαινε, πάει και θα πάει εκκλησία και όταν βλέπω θέματα τέτοιου είδους (πχ. υποφέρει το βρέφος όταν βαφτίζεται κοιτάω :worry: ). Σεβαστό να μην πιστεύει κάπιος αλλά να λέει για βασανισμο΄είναι λίγο αστείο.

Είναι μυστήριο και πρέπει όσοι το τελούν να το σέβονται αλλιώς αν κάνουν ονοματοδοσία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Επόμενο να είμαστε οι πιο θρησκευόμενοι χριστιανοι!Για εμάς ο χριστιανισμός είναι cool ακόμα και για τους νέους! Η θρησκεία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της ταυτότητας μας!

Η ολη συζητηση περιστρεφεται γυρω απο το αν ειναι σωστο ή οχι να γινεται το παιδι μελος μιας εκκλησιας απο μια ηλικια που δεν εχει κριση. Αλλωστε το τι θρησκευμα εχεις ειναι καθαρα θεμα τυχης. Δεν εκανες ερευνα και μετα να πεις, ναι, αυτη ειναι η θρησκεια που μου ταιριαζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Ελλαδα..βλεπε σε τι μεσαιωνα ζεις.Δηλαδη ημαρτον!Ρε σεις..η ανεξιθρησκεια ειναι νομος του κρατου,το εχετε καταλαβει καποιοι;Ανεξιθρησκεια λεμε! Τουτεστιν..δεν ειναι υποχρεωτικο να πιστευουμε στον χριστιανισμο,ουτε πουθενα αλλου.
Το ονομα δεν εχει σχεση με την βαφτιση.Μια χαρα παιρνουν ονομα τα παιδια χωρις να βαφτιστουν.
Οσο για τους γειτονες..συγγενεις και ολα τα λοιπα...στα απαφτα μας.
ή εχουμε εναν ελαχιστο βαθμο ελευθεριας στα πιστευω μας,ή αλλιως να παμε να γκρεμοτσακιστουμε.
Και ναι...ειναι απαραδεχτο να βαφτιζουμε εναν νεο ανθρωπο..αν δεν τον εχουμε ρωτισει αν θελει να παρει ενα θρησκευμα στην μουρη.Δεν ειναι θεμα βασνισμου,ειναι θεμα ταμπελας που σου κολλανε καποιοι..και δεν εχουν το δικαιωμα να το κανουν χωρις να σε ρωτισουν.Επισης και προσυλητισμου.Μου αρεσει που απαγορευεται ο προσυλητισμος απο την ελληνικη νομοθεσια.Ε..αν η βαφτιση νηπιων δεν ειναι προσυλιτισμος..τι σκατα ειναι ο προσυλητισμος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Μπαγάσα σε συγχωρώ που μου την είπες γιατί με έκανες και γέλασα. :P

Άντε μωρε μια χαρά μπορούν να συμβούν αυτές οι συζητήσεις μεταξύ παιδιών νηπιαγωγείου ή δημοτικού. Ή οκ, μπορεί να ειμαι και πολύ σχολαστική.

Εμείς πάντως στο δημοτικό είχαμε έναν συμμαθητή, ο οποίος δήλωνε ανοιχτά πως είναι άθεος. Κανείς ποτέ δεν ασχολήθηκε μ' αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω ειμαι υπερ της βαπτισης σε μικρη ηλικια διοτι ειμαι χριστιανη ορθοδοξη και θελω ναναι ευλογημενο απο βρεφος το μωρο. Τωρα, αν το παιδι μου ερθει μετα απο χρονια και μου πει "γιατι μου το κανες" θα απαντησω πως ηταν ανηλικο κ εγω αποφασιζα γιαυτο. Μολις μεγαλωσει ειναι ελευθερος/η να επιλεξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top