Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

KLELIA

Νεοφερμένος

Η KLELIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών και επαγγέλεται Σεφ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:)ευχαριστω για το καλοσορισμα και για την συνταγη οντοσ ειναι ευκολη και αν προσθεσεις και καπαρη:worry:στρογγυλα πρασινα μπαλακια :hmm:και λιγη κρεμα γαλακτος εχεις μια μακαροναδα τελεια και γρηγορη:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Στην συγκεκριμένη δεν πάει ούτε κάπαρη, ούτε κρέμα, γιατί έχει τόνο και ούζο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KLELIA

Νεοφερμένος

Η KLELIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών και επαγγέλεται Σεφ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπερα. και ομως κανεις την υπερβαση.μονο η ζαχαροπλαστικη εχει κανονες:)η μαγειρικη εχει φαντασια;)ολα ειναι θεμα γουστου και το τι παραλαγες κανεις εχει να κανει με υην γευση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KLELIA

Νεοφερμένος

Η KLELIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών και επαγγέλεται Σεφ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
τον φουρνο την εχεις δοκιμασει?:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιζάκια, έχει πουθενά καμία εύκολη συνταγή για τσηζκεικ; :angel:

Αφού θα κάθομαι που θα κάθομαι αύριο, και έχω και όρεξη για γλυκάααακιιιι είπα να δοκιμάσω τις ζαχαροπλαστικές μου ικανότητες να ειδούμε τι θα βγει...

πς. αμα δε βγει, εσείς θα φταίτε που δώσατε τη συνταγή- το ξέρετε έτσι; :D


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ πάντως θέλω κάποια στιγμή να δοκιμάσω αυτό:

[SIZE=+1]Συστατικά:[/SIZE] Για τη κρέμα
600 γρ. κατίκι
600 γρ. ξυνομυζήθρα
4 φύλλα ζελατίνας
300 γρ. ζάχαρη
500 ml κρέμα γάλακτος

Για τη βάση
1 πακέτο μπισκότα digestive 400 γρ.
80 γρ. βούτυρο λιωμένο

[SIZE=+1]Οδηγίες:[/SIZE] Ετοιμάζουμε τη βάση με τα μπισκότα. Τα τρίβουμε στο πολυμίξερ και τα ανακατεύουμε με το βούτυρο. Τα απλώνουμε στο ταψί.

Μουσκεύουμε τη ζελατίνα σε λίγο κρύο νερό. Για τη κρέμα χτυπάμε τα δυο τυριά στο μίξερ με τη ζάχαρη και προσθέτουμε σιγά σιγά τη κρέμα γάλακτος. Κρατάμε 1/3 φλ. κρέμα και τη ζεσταίνουμε για να λιώσουμε τελείως τη μουσκεμένη ζελατίνα. Ανακατεύουμε τη ζελατίνα με το μείγμα των τυριών και απλώνουμε στο ταψί.

Το βάζουμε στο ψυγείο για 4-5 ώρες τουλάχιστον να σταθεροποιηθεί για να σερβίρουμε. Γαρνίρουμε με γλυκό βύσσινο η σάλτσα με φρέσκιες φράουλες (χτυπάμε στο μπλέντερ φράουλες με λίγη ζάχαρη και ελάχιστο χυμό λεμονιού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KLELIA

Νεοφερμένος

Η KLELIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών και επαγγέλεται Σεφ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ωραιο γλυκο διαλεξες.ορι'στε λοιπον,βαση1φλυτζανι τσαγιουαμυγδαλοψυχα,μισο πακετο μπισκοτα πτι μπερ,4 κουταλιεςσοφτ μαργαρινη,2 κουταλιες ζαχαρι.κρεμα 2μιση φλιτζανια τσαγιουκρεμα γαλακτος,4 φλιτζανια τσαγιουτυρι κρεμα[το καλυτερο ιναι φιλαδελφεια],1 φλιτ τσαγιου ζαχαρι,χυμο απο οτι φρουτο σου αρεσει [ενα φρουτο].ενα κουτι ζελε οτι γευση θελεις ,2 ποτηρια ζεστο νερο,1 ποτηρι αναλογο χυμο,1 λαδοκολα.ΕΚΤΕΛΕΣΗ σε ενα μπλεντερ τρυβεις τα αμυγδαλα και τα μπισκοτα,λιωνεις την ζαχαρι με το βουτυρο και τα ανακατευεις ολα μαζι.Αν εχεις φορμα με ελατηριο εχει καλως,αλλ ιως σε ενα ταψακι στρωνεις την λαδοκολλα και καλυπτεις τα πλαινα,βαζεις το μειγμα και το απλωνεις ομοιομορφα με το χερι,το βαζεις στο ψυγειο για 2 ωρες σκεπασμενο με μεμβρανη,προθερμενεις τον φουρνο στους 160' βαθμους.Χτυπας την κρεμα τυριου με την ζαχαρι για 5'και χτυπωντας σιγα σιγα προσθετεις κρεμα γαλακτος και τον χυμο,απλωνεις το μειγμα στην βαση,ομοιομορφα καλυπτωντας τα 3/4 της φορμας,το βζεις στο ψυγειο,ετοιμαζεις τον ζελε ,αφου κρυωση το μειγμα προσεκτικα προσθετεισ τον ζελε,ξανα στο ψυγειοκαι μετα απο 2 ωρες φτιαχνεις μια κουπα καφε η κακαο και καλη ο ρ ε ξ η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faganoula

Νεοφερμένος

Η faganoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μήπως είναι εύκολο να μου πείτε ποσο νερό βάζουμε??? στο περίπου δηλ....
για να την φτιάξω στο παιδί μου (ντρέπομαι που το λέω είμαι άσχετη και δεν είμαι φοιτήτρια)

για την κλασική συνταγή συνταγή σούπας με ριζάκη η μανεστράκι ρωτάω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ίσως άλλοι να ξέρουν να σου πουν ακριβώς αναλογίες με ποτήρια.
Εγώ το υπολογίζω πάντα με το μάτι.
Βάζεις μέχρι τη μέση σχεδόν της κατσαρόλας (εξαρτάται από την ποσότητα που θέλεις να κάνεις) και αν δεις ενώ βράζει ότι έχει πήξει πολύ, τότε προσθέτεις κι άλλο νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σουπίτσα θέλει να κάνει, όχι πιλάφι. Άρα δεν έχει πήξιμο εκεί, μιας και το ρύζι θα κολυμπάει στο νερό. :P

Δεν ξέρω να βοηθήσω όμως :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σουπίτσα θέλει να κάνει, όχι πιλάφι. Άρα δεν έχει πήξιμο εκεί, μιας και το ρύζι θα κολυμπάει στο νερό. :P
Βρε εξυπνοπούλι μου, αν έχει βάλει λίγο νερό δε θα πήξει;
Και στο πιλάφι δε βάζεις μέχρι τη μέση της κατσαρόλας νερό.
Ορίστε μας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faganoula

Νεοφερμένος

Η faganoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βρε εξυπνοπούλι μου, αν έχει βάλει λίγο νερό δε θα πήξει;
Και στο πιλάφι δε βάζεις μέχρι τη μέση της κατσαρόλας νερό.
Ορίστε μας :P
Παιδιά είναι κρίσιμο το θέμα νερό στη σούπα...
Ηρώ θα δοκιμάσω όπως λες εσύ. Ας ελπίσουμε ότι έχουμε την ίδια κατσορόλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KLELIA

Νεοφερμένος

Η KLELIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών και επαγγέλεται Σεφ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:hmm:4 ποτηρια νερο,λιγο αλατι ,λιγο πιπερι,μισο ποτηρι χυμο ντοματας,λιγο λαδι η φρεσκο βουτηρο,τα βαζεις να βρασουν και προσθετης 1 φλυτζανακι του καφε η του εσπρεσσο πεπονακι η κους κουσακι ηαλφαβηταριο, τα βραζεις για 5 εως 10 λεπτα αναλογα ποσο πικτη την θες.Αν δεν βαλεις χυμο προσθετεις νερο.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όλα αυτά τα ποστ πρέπει να τα μεταφέρουμε αλλού με τίτλο "διατριβή στην τηγανιτή πατάτα" :P

και μετά τις πλακώνεις από πάνω στο κέτσαπ και τη μουστάρδα και τις καταστρέφεις :P



Μπορείς αν θες να βάλεις πάνω απ τις πατάτες αντί για κέτσαπ και μουστάρδες (βλακείες δλδ :P)
ρίγανη ή τριμμένο κεφαλοτύρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γι'αυτό δεν τηγανίζω πατάτες πλέον....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Να πω και μια εύκολη συνταγή για βραστές πατάτες με σούπα, που εγώ τις λέω πατάτες ψαρόσουπας, γιατί έχουν την ίδια γεύση με αυτές της ψαρόσουπας (αν βάζετε πατάτες δηλαδή στην ψαρόσουπα σας). Αν ξέρετε άλλη ονομασία για αυτή τη συνταγή πείτε το :P

Πλένουμε και καθαρίζουμε τις πατάτες, τις οποίες κόβουμε στη μέση ή στα 4, αναλόγως το μέγεθος τους και τις βάζουμε στην χύτρα μαζί με αλεσμένα: σέλινο, ντομάτα, καρότο (αυτά μπορείτε να αυτά αφήσετε και ολόκληρα αν τα τρώτε), κρεμμύδι και κύβο κνορ-αλάτι. Την δοσολογία την αφήνω σε εσάς, εξαρτάται από την ποσότητα που φτιάχνετε.

Αφού σφυρίξει η χύτρα τις αφήνουμε κάνα 10'-15' σε χαμηλή φωτιά και είναι έτοιμες! Λέω να το κάνω σήμερα αν δεν φτιάξω μπιφτέκια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ωραιες ειναι και οι πατατες τυπου ογκρατεν.. Τις κοβω ροδελες, τις βραζω σε νερο για 2-3 λεπτα ισα ισα να μαλακωσουν, τις βαζω στο φουρνο με τριμμενο τυρι μεχρι να ροδισουν και γινονται απιστευτες.. Για πιο λιπαρα πραματα, ριχνετε και κρεμα γαλακτος απο πανω. Σλουρπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αυτό το κάνει η μαμά μου με κρέμα γάλακτος, τυρί ΚΑΙ θυμάρι ΚΑΙ λευκό κρασί. Τρελό γιάμι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πλένουμε και καθαρίζουμε τις πατάτες, τις οποίες κόβουμε στη μέση ή στα 4, αναλόγως το μέγεθος τους και τις βάζουμε στην χύτρα μαζί με αλεσμένα: σέλινο, ντομάτα, καρότο (αυτά μπορείτε να αυτά αφήσετε και ολόκληρα αν τα τρώτε), κρεμμύδι και κύβο κνορ-αλάτι. Την δοσολογία την αφήνω σε εσάς, εξαρτάται από την ποσότητα που φτιάχνετε.
Αφού σφυρίξει η χύτρα τις αφήνουμε κάνα 10'-15' σε χαμηλή φωτιά και είναι έτοιμες!
Πατάτες γιαχνί...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Σήμερα έκανα φακές και τις πέτυχα κιόλας:clapup:

Λεπόν. Εγώ αφού κάψει λίγο το λάδι (το ξέρω γιατί ρίχνω ένα μικρό κομματάκι κρεμμύδι και παρακολουθώ πότε θα τσιτσιρίσει ώστε να μην κάψω τίποτα μετά), ρίχνω το ψιλοκομμένο κρεμμύδι (καμιά φορά το κάνω και στον τρίφτη, για τον αμορεμίο που δεν μπορεί να "βλέπει" το κρεμμύδι) και αφού το δω να γίνεται διαφανές αρκετά και να μυρίσει ωραία-μαλακώσει, ρίχνω 2 ντομάτες που έχω τρίψει πιο πριν. Τα αφήνω λίγο να "φουσκαλίσουν" (γιου νόου, βράσουν) και μετά ρίχνω και τις ήδη βρασμένες για λίγο φακές ώστε να πάρουν γεύση και να τραβήξουν ζωμό. Μετά προσθέτω σταδιακά όσο νεράκι χρειάζεται ώστε ή να βγουν σούπα ή χυλωμένες.

μιαμ. μιαμ. προσθέτω υποκατάστατο αλατιού και πιπεράκι και... μιαμ. μιαμ...

Πέρα από το σοτάρισμα που παρέλειψα δεν κάνω κάτι διαφορετικό νομίζω. Οπωσδήποτε στο πρόγραμμα.

Και τώρα θα μου πεις γιατί δε βγαίνουν οι πατάτες στο φούρνο; :mad: Ψιλοκομμένα μπαστουνάκια ομοιόμορφα αλειμμένα με λάδι σε ταψί επίσης αλειμμένο με λάδι (όχι υπερβολές στο λάδι βέβαια) σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς. Περιμένω, περιμένω και βγαίνουν άλλες καμένες και άλλες καλές που χρειάζεται όμως να τις ξεκολλήσω με ένα πηρούνι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top